Zachodniopomorcy Terytorialsi na ćwiczeniach Renegade/Sarex

22 maja 2021, 10:09
717A1890
Fot: 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej
Reklama

Zachodniopomorscy terytorialsi wzięli udział w jednym z epizodów ćwiczenia pod kryptonimem „Renegade/Sarex-21”. Na terenie Nadleśnictwa Złocieniec wspierali służby ratownicze w poszukiwaniu rozbitków z wypadku wojskowego samolotu.

„Renegade/Sarex-21” to ćwiczenie organizowane na terenie województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego. Żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz służby ratownicze, straż graniczna i policja, zaangażowane są od poniedziałku, 17 maja w przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz akcje poszukiwawczo-ratownicze na obszarze lądowym i morskim.

Ćwiczenie składa się  z czterech epizodów. Jeden z nich odbył się we wtorek, 18 maja na poligonie drawskim. Policjanci z całego województwa zachodniopomorskiego, strażacy z jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej, służby ratownictwa medycznego, straż graniczna i wojsko, w tym żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przeprowadzili działania poszukiwawczo-ratownicze po wypadku lotniczym.

Jak podaje rzecznik brygady Marcin Górka, według scenariusza manewrów, nad drawskim poligonem, doszło do awarii silników wojskowego samolotu Casa C-295 M, który rozbił się w trudnodostępnym terenie. Część załogi opuściła samolot przy użyciu spadochronów, pozostali uczestniczyli w awaryjnym lądowaniu. W wyniku tego zdarzenia doszło do pożaru statku powietrznego, a część rannych pasażerów oddaliła się w różnych kierunkach. Dodatkowym utrudnieniem było to, że rejon poszukiwań obejmował las pomiędzy jeziorami i bagnami.

O godz. 11.10, po otrzymaniu sygnału „Ratunek” z koszarów 14. ZBOT w Szczecinie wyruszył Naziemny Zespół Poszukiwawczo–Ratowniczy - grupa żołnierzy pełniąca codzienny, całodobowy dyżur, przeznaczona właśnie do natychmiastowej reakcji w przypadku nadzwyczajnych zdarzeń. Do żołnierzy ze Szczecina dołączył niedługo potem pododdział wzmocnienia ze 141. batalionu lekkiej piechoty z Choszczna, a w godzinach popołudniowych żołnierzy „Czternastki” wsparli jeszcze jako odwód terytorialsi z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

image
Fot: 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Żołnierze natychmiast rozpoczęli działania poszukiwawcze, wspierając służby, które były już w rejonie zdarzenia. Po wysłuchaniu świadków, którzy wskazali miejsce wypadku, przystąpiono do poszukiwań. Terytorialsi, wraz z ratownikami przeszukiwali teren metodą tzw. szybkich trójek. Trzyosobowe zespoły przeczesywały przydzielone im sektory. To bardzo efektywna metoda poszukiwań pozwalająca na prowadzenie działań w różnych kierunkach, w tym samym czasie.

image
Fot: 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Już ok. godz. 12.40, czyli półtorej godziny od sygnału ratunkowego udało się odnaleźć pierwszych poszkodowanych, a zastępy straży pożarnej ugasiły pożar wraku samolotu. Do wieczora wszystkie osoby poszukiwane: 6 członków załogi i 4 pasażerów statku powietrznego zostały odnalezione i przekazane służbom medycznym w utworzonym doraźnie szpitalu polowym, gdzie udzielano pomocy poszkodowanym. Karetki pogotowia zabierały ich następnie do okolicznych szpitali.

image
Fot: 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Całą akcję koordynowało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Zachodniopomorskiego.

W ocenie nadzorującego swoich żołnierzy na miejscu dowódcy 14. ZBOT Renegade/Sarex-21 był „chrztem bojowym” dla żołnierzy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przebieg ćwiczenia pokazał, jak ważne jest „zgrywanie” współdziałania służb ratowniczych, policji i służb cywilnych z komponentami obrony terytorialnej - podsumowuje działania „na gorąco” płk Tomasz Borowczyk. - Ważnym elementem było także przećwiczenie zabezpieczenia logistycznego długotrwałych działań żołnierzy w nieznanym, trudnym terenie. Sprawdziliśmy się, a teraz wyciągamy wnioski, aby udoskonalać nasze umiejętności tak potrzebne w przyszłych ćwiczeniach a przede wszystkim w realnych akcjach ratunkowych, do których mogą zostać wykorzystani nasi żołnierze. Wspólne szkolenia z ratownikami na pewno nie poszły w las.

W operacji na poligonie drawskim w ramach ćwiczenia Renegade/Sarex-21 wzięło udział kilkudziesięciu policjantów, 20 zespołów straży pożarnej z pojazdami, specjalistyczne grupy poszukiwawczo-ratownicze (również z psami), straż graniczna, służby leśne i oczywiście ratownicy medyczni. Wykorzystano kilkadziesiąt różnego typu pojazdów, cztery śmigłowce i samolot PZL Wilga.

image
Fot: 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Terytorialsi zaangażowali w tę operację żołnierzy wchodzących w skład NZPR ze Szczecina oraz element wsparcia z 141. batalionu lekkiej piechoty z Choszczna i odwód z 12. Wielkopolskiej Brygady OT, w sumie kilkudziesięciu żołnierzy.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
pomz
niedziela, 23 maja 2021, 17:33

Z rozrzewnieniem wspominam swoj udzial w cwiczeniach Anakonda-18. Mielismy (11BOT) bronic mostu kolejowego w Uchowie, a potem oslaniac transport uciekinierow gdzies linia kolejowa (Krynki). Cwiczenia trwaly 12 dni, tylko przy obronie mostu troche sie zmeczylismy-trzeba bylo napelnic pare tysiecy workow z piaskiem,przeniesc je, ulozyc, po cwiczeniach wszystko w druga strone. O dziwo częsc naszych pań (2 z 5) pomagaly nam ladowac worki i je nosic :))) Co do oslony pociagu z uchodzcami, to scenariusz zakladal atak dywersantow na ten pociag, my mielismy odeprzec ten atak. Mial atakowac nas zolnierze z 18 PR. Oczywiscie nikt nie zaatakowal nas :) Bylo nas ponad 100 osob,totalnie nic nie robilismy, zero wystzelonej amunicji. No coz wpadlo ponad 1700 zeta za tych pare dni ;)

Sierżant podchorąży
niedziela, 23 maja 2021, 17:12

To jakaś zabawa jest?

Kazik :)
wtorek, 25 maja 2021, 18:24

Też tak sądzę!!!!

pomz
sobota, 22 maja 2021, 22:31

Tych 3 z WOT, wie w ogole po co ida? Takie to "wojsko" jest. Byłem w nim 3 lata :))))

Monkey
sobota, 22 maja 2021, 22:29

Dlaczego wiecznie znajdują sie prześmiewcy którzy sobie kpią z tej służby? To nie jest regularne wojsko, to ludzie którzy dodatkowo, po pracy zajmują się służbą Polsce.

marian
niedziela, 23 maja 2021, 23:20

A co to za pojęcie "regularne wojsko"? Chyba myli Pan to pojęcie z "wojskiem operacyjnym". Ale wie Pan, że polskie wojska operacyjne, to głównie cywile, których z wojskiem łączy tylko książeczka wojskowa i karteczka z czerwonym lub zielonym paskiem.

buc
niedziela, 23 maja 2021, 18:22

To proste. Jedni irracjonalnie nienawidzą "wojska Macierewicza" z powodów emocji politycznych, a inni piszą prosto z Olgino.

Kazik :)
niedziela, 23 maja 2021, 15:00

"Bo propaganda ich zniszczyła zanim stali się V rodzajem Sił Zbrojnych RP". (Paul Joseph Goebbels, ad. 2021). :)

Monkey
niedziela, 23 maja 2021, 19:15

@Kazik :) : Ja tu na poważnie:-))))

Kazik :)
sobota, 22 maja 2021, 17:47

Upadek!!!!!

Furmanka miejscowa
sobota, 22 maja 2021, 14:43

Powinny być dwa drony, duży lokalizujący z daleka wrak oraz mały krążący nad wrakiem szukający ludzi. Drony w trakcie działań wojennych eliminują straty w lotnictwie. Małe pojazdy ratunkowe typu quad, a nawet motocykl też wskazany. 1,5 godziny w takim terenie to chyba żart, ale rozumiem,że nie o szybkość pomocy teraz chodziło.

Kazik :)
sobota, 22 maja 2021, 13:30

A kiedy ta OC-WOT stanie się naprawdę V rodzajem Sił Zbrojnych RP? :(

Jami
sobota, 22 maja 2021, 12:39

Ci trzej na fotografii trzymają szyk nie do rozbicia. A same ćwiczenia "kozak" po prostu. Godne okolicznych sołectw. Ciekawe kiedy odbędą się ćwiczenia ze skrytego odnajdywania poziomek o kryptonimie "Jagoda 21"

Alaris
sobota, 22 maja 2021, 21:42

A co masz do ich szyku? To ćwiczenia ratownicze a nie bojowe

pomz
wtorek, 25 maja 2021, 17:53

a co oni w tym szyku znajda/uratuja? Nie widzisz nic komicznego w tych calych reportazach ich dzialalnosci? czy nie zauwazasz ze to robia osoby ktore wogole nie maja pomyslu na kampanie reklamowa/promocyjna tej formacji? na kazdym foto z wotem az bije po oczach amatorka i totalna improwizacja. I ci co sa w WOT, ci co robia te foty i ci co segreguja i zamieszczaja je w sieci. To mi wyglada na spacer po lesie, w cenie 120 zeta za dzien :)

Tweets Defence24