Nadchodzi współpraca WOTu z PGE Dystrybucja

13 maja 2021, 12:52
Zrzut ekranu 2021-05-13 o 14.57.40
Fot. DWOT
Reklama

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej będą współpracować z PGE Dystrybucja. List intencyjny w tej sprawie, który określa kierunki współpracy, został podpisany w czwartek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.

W uroczystym podpisaniu listu udział wzięła wojewoda podkarpacka Ewa Leniart. Podkreśliła, że w ostatnim czasie w trakcie różnych sytuacji związanych z pogodą wielokrotnie żołnierze WOT pomagali służbom energetycznym.

„To jest jeden aspekt tej współpracy. Drugim jest wymiana doświadczeń, jak się okazuje na bardzo szerokiej płaszczyźnie wspierania służb wojewody w sytuacjach kryzysowych” – mówiła.

Leniart zaznaczyła, że sytuacje kryzysowe pokazują, jak bardzo potrzebne było stworzenie WOT. „Także wielość partnerów, z którymi to wojsko współpracuje, pokazuje zasadność powołania tejże formacji” – przekonywała.

Zdaniem wojewody podpisany w czwartek list intencyjny jest potwierdzeniem realizowanej już współpracy. „Wierzę głęboko, że będzie on też impulsem do tego, aby tę współpracę w przyszłości rozwijać” – powiedziała Leniart.

Prezes zarządu PGE Dystrybucja Jarosław Kwasek mówił z kolei, że podpisanie listu z podkarpacką brygadą to nowatorski projekt, który spółka będzie rozszerzać na kolejne regionu, w których działa.

„Zawsze podkreślam, że najważniejsze jest - po pierwsze bezpieczeństwo naszego kraju, a po drugie bezpieczeństwo energetyczne naszych odbiorców. Na tym najbardziej nam zależy. Teren Podkarpacia jest trudny, dlatego liczymy na to wsparcie od żołnierzy WOT w sytuacjach kryzysowych, by nasi pracownicy mogli dojechać i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom” – mówił Kwasek.

Prezes PGE Dystrybucja podziękował wojewodzie za patronat nad listem intencyjnym.

Obecny na uroczystości dowódca podkarpackiej brygady WOT płk Dariusz Słota zwrócił uwagę, że terytorialsi już od kilku lat wspierają różne służby i mieszkańców w sytuacjach kryzysowych.

Reklama: 
Reklama: 

„Mamy również pierwsze kroki za sobą we wspieraniu PGE w zakresie dostarczania energii. Przypomnę tylko, że przed dwoma laty prowadziliśmy na terenie Podkarpacia dwukrotnie projekt Przyjazna energia, w ramach którego nasi żołnierze w kilku wybranych miejscowościach dostarczali energię przez kilka dni. Projekt zakończył się sukcesem, udowodniając, że mamy zdolności wspierania w tym obszarze PGE” – powiedział wojskowy.

Dostawa energii była możliwa dzięki polowym, kontenerowym elektrowniom, którymi dysponuje podkarpacka brygada WOT.

Płk Słota zadeklarował, że współpraca z PGE, która już jest bardzo dobra, będzie rozwijana, w czym na pewno pomoże podpisany w czwartek list.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Reklama
szuszu
wtorek, 18 maja 2021, 08:38

WOT to taka formacja gdzie służą normalni ludzie którzy nie boją się ubrudzić sobie rąk pracą i prochem. Na czołgi są Javeliny a na powalone drzewa piły.

Patryk
piątek, 14 maja 2021, 22:14

W ten sposób WOT przejął zadania Obrony Cywilnej. Z "ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 28 września 1993 r. w sprawie obrony cywilnej: ... 3. Organizacje obrony cywilnej w okresie pokoju mogą również współdziałać w zwalczaniu klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska oraz usuwaniu ich skutków, organizowanym i prowadzonym przez inne organy. ..."

Uniwersalny żołnierz
piątek, 14 maja 2021, 19:05

To chyba jakiś żart. WOT do wszystkiego, czyli do....

Anders
piątek, 14 maja 2021, 17:03

WOT ma tez blokowac drogi i oczyszczać drogi z drzew w czasie W. To jest porzteczny trending na mokro nie na sucho.

Wiktor
piątek, 14 maja 2021, 15:37

I tak , teraz zamiast musztry będą ciąć gałęzie i sprzątać sieci energetyczne.

królewiec
piątek, 14 maja 2021, 10:02

Za komuny byli Bibole czyli brygady inż. budowlane , szweje od łopaty, kielni , młotka . Były Ochotnicze Hufce Pracy a teraz WOT w tej roli . Od likwidacji wiatrołomów są leśnicy i OSP . Jak na Podkarpaciu nie dają radę to więcej kasy na OSP a PGE niech wynajmuje dodatkowe brygady pilarzy . WOT czym prędzej pod Sztab Generalny póki ktoś jeszcze są ochotnicy.

Krzys
poniedziałek, 17 maja 2021, 21:12

BIB - batalion inżynieryjno -budowlany.

Kazik :)
sobota, 15 maja 2021, 07:50

I jak widać odnotowaliśmy "upadek" tej formacji (WOT) jako komponentu bojowego Sił Zbrojnych RP.

Victor
czwartek, 13 maja 2021, 21:35

Nie bardzo rozumiem na czym miałaby polegać ta współpraca. Nie sądzę żeby żołnierze mieli uprawnienia energetyków. Prędzej niech podpiszą porozumienie z PGNiG. Będą kopać rowy pod rury z gazem zamiast okopów.

mcrobertson
czwartek, 13 maja 2021, 21:26

Od samego początku istnienia WOT uważałem, że tworzenie ich w takiej formie jak obecnie, jako zupełnie osobnej formacji, częściowo z innym uzbrojeniem, nie ma sensu. Byłem jednak przekonany, że politycy przy okazji jakiejś klęski żywiołowej będą wykorzystywali takie sytuacje jako dowód słuszności przyjętej koncepcji. Jak się okazuje, nie myliłem się. Tylko po co WOT do zwalczania klęsk żywiołowych Javeliny, MPANDS-y, itp? Powinni być raczej uzbrojeni w kosy spalinowe, pilarki, kosiarki. Czy ludzie idą do WOT dlatego, że chcą pilnować kolejek do lekarza, usuwać powalone drzewa, itd? Sądzę, że wykorzystując WOT do tych celów raczej ich to do tego zniechęcamy, traktując jako darmową siłę roboczą.

marian
piątek, 14 maja 2021, 14:04

No kosiarka, a piła spalinowa to jednak trochę inny typ narzędzi. Kosiarka służy do utrzymywania estetyki, a piła może uratować życie. Niech żołnierze robią uprawnienia na pilarki i cięcie drzew. Na wojnie także trzeba będzie oczyszczać drogi z drzew, a i umiejętności budowy mostów z pobliskich drzew by się przydała.

bobo
piątek, 14 maja 2021, 10:05

Raczej nie idą do WOT aby walczyć bo wiedzą, że są do tego słabo przygotowani. A do usuwania powalonych drzew to lepiej kupić więcej sprzętu strażakom zawodowcom ale i ochotnikom. Podejrzewam, że byliby szybsi w dotarciu do miejsca zdarzenia niż nawet gdyby WOTowi kupiono Chinooki.

ciekawy
czwartek, 13 maja 2021, 17:53

czyżby darmowa siła robocza?

Tomcat
piątek, 14 maja 2021, 06:08

to się nazywa służba dla kraju i jego obywateli, pojęcie zupełnie ci obce najwyraźniej.

db+
sobota, 15 maja 2021, 09:19

WOT jest częścią armii, Jako takie mają zdefiniowane zadania do wykonania. Wiodącym zadaniem jest prowadzenie działań na polu walki. I do tego WOT powinny się szkolić. Póki co żadna z Brygad nie osiągnęła etapu gotowości. I biorąc pod uwagę, że ubytek żołnierzy w WOT w zeszłym roku wyniósł prawie 20% stanu długo jeszcze nie osiągnie.

Qwe
czwartek, 13 maja 2021, 22:35

Przypominam że nie darmowa....

hermanaryk
czwartek, 13 maja 2021, 19:44

Wojna zacznie się od tego, że Putin wyłączy nam prąd. Zapewne cię nie dziwi, że armia zajmuje się obroną sieci komputerowych, skąd więc zdziwienie, że chce bronić naszej sieci energetycznej?

bobo
piątek, 14 maja 2021, 10:09

Przecież Putin nie będzie walił po sieci bo nawet nie ma tyle bomb tylko po elektrowniach. A tych nie da się po takim ataku naprawić. W naszych warunkach najlepiej aby każdy miał zapasowe źródło energii. Ludność cywilna jakieś panele słoneczne a firmy jakieś generatory na paliwo.

hermanaryk
piątek, 14 maja 2021, 15:48

Prąd można ściągnąć od sąsiadów, ale nie bez sieci energetycznej.

marian
piątek, 14 maja 2021, 14:09

Dziś to się załatwia przy pomocy komputera, a nie bomb :) --- Cena paneli słonecznych jest kilkakrotnie droższa od generatora o tej samej mocy. Generator działa w nocy i zimą, kiedy jest największe zapotrzebowanie na prąd.

olo
piątek, 14 maja 2021, 21:51

ale potrzebuje paliwa. Dlatego możliwe że lepszy byłby silnik Stirlinga wpięty do pieca - palisz byle czym, masz ciepło i prąd.

Michał
piątek, 14 maja 2021, 07:40

Bronić sieć energetyczna przed skutkami wichur? Co ty piszesz. Oni powinni sie szkolić a nie latać z paczkami po ludziach i piłami po lasach. Od tego jest /powinna byc/ obrona cywilna

hermanaryk
piątek, 14 maja 2021, 16:02

WOT, jak sama nazwa wskazuje, mają charakter terytorialny. Jeśli akurat nie będzie na ich terenie wojsk npla, nic nie stoi na przeszkodzie, by pomogły energetykom. Zresztą nie służą w nich ludzie, którzy by uważali, że pomaganie innym ludziom im uwłacza. A co do obrony cywilnej, to jak dobrze wiesz, nie działa i właściwie nigdy tak naprawę nie działała. Mamy czekać, aż zacznie? Kolejne kilkadziesiąt lat?

db+
sobota, 15 maja 2021, 09:08

Mamy w Polsce szereg jednostek OSP. W odróżnieniu od WOT są w stanie być na miejscu zdarzenia w ciągu kilkudziesięciu minut. Gdyby pieniądze wrzucone w WOT zainwestować w straż pożarną mielibyśmy najnowocześniejszy system ratowniczo gaśniczy w tej części Europy. Pomagać to można staruszce w przejściu przez jezdnię, praca na rzecz firmy PGE Dystrybucja to usługa, za którą firma ta powinna płacić. Inaczej zaczyna to przypominać czasy słusznie minione, gdy wojsko czynem wspierało linię partii i rządu. Jak sama nazwa wskazuje WOT to wojsko. A wojsko ma szkolić się do walki. A akurat na to WOT nie bardzo ma ostatnio czas.

Pjoter
czwartek, 13 maja 2021, 17:13

OC ??? Druga odslona ??? To dlaczego korzystają z budżetu MON???

Beta Vulgaris
czwartek, 13 maja 2021, 17:02

O ile jacyś "wotowcy" pozostali, bo podobno są spore problemy z wypłatami na bieżąco a rekordziści ( jak donosi jeden z serwisów) mają po kila tysięcy " w plecy" więc ludzie odchodzą.

Krzys
czwartek, 13 maja 2021, 16:24

Współpraca WOT nabiera kolorów. Dziś z PGE jurtoz MO. 10 maja onet podał info o szkoleniu baonu wrocławskiego w posługiwaniu się pałkami. Szkolenie prowadziła milicja. Przygotowania do współpracy?

Alaris
czwartek, 13 maja 2021, 20:02

Ale ty wiesz że milicji w Polsce nie ma?

piątek, 14 maja 2021, 07:19

A to co widzę w trakcie ulicznych akcji to co? Milicja jako żywo.

alkaprim
czwartek, 13 maja 2021, 21:43

Alaris-nie ma tylko z nazwy.Reszta to samo tylko inne mundury i sprzet.Działanie takie same.....prawda?

Naród
czwartek, 13 maja 2021, 16:07

Wot miał być zapleczem wojsk operacyjnych, ewentualnie wskazywać drogi desantów, ochraniać ważniejsze budynki, obserwować ruchy wojsk, ewentualnie zaznaczać że nigdzie nie przyjaciel jest bezpieczny. Do Obronny cywilnej ich wzięli, to kiedy nauczą się tych wszystkich zadań. Od OC jest straż, niech dofinansują osp, bo tam też ciężko że sprzętem.

Kazik :)
czwartek, 13 maja 2021, 18:42

OSP jest właśnie w likwidacji. Nowa ustawa leży w Sejmie i aż wrze wśród Strażaków OSP. Dobra zmiana!!!

Qaz
czwartek, 13 maja 2021, 15:19

Co to za formacja ten WOT dziś zajmują sie Covidem, jutro układają worki z piaskiem na wałach, pojutrze służą do mszy.

Tweets Defence24