Wybuch na poligonie w obwodzie archangielskim - nieudany test "Buriewiestnika"?

12 sierpnia 2019, 07:41
840_472_matched__pn9syp_Zrzutekranu20190221o10.56.25
Rakiety 9M730 Buriewiestnik. Fot. Ministerstwo Obrony Rosji via Youtube

Do wybuchu na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji w dniu 8 sierpnia mogło dojść przy testowaniu pocisku z napędem jądrowym, o którym w ubiegłym roku mówił Władimir Putin - pisze Reuters, powołując się na ekspertów.

Według Reutera mogła być to rakieta, która w Rosji znana jest jako 9M730 Buriewiestnik (pol. "Burzyk"), a w klasyfikacji NATO jest oznaczona jako SSC-X-9 Skyfall. Zasięg tego pocisku manewrującego Putin określił jako nieograniczony.

Jeffrey Lewis, ekspert Instytutu Studiów Międzynarodowych Middlebury w USA, ocenił w oparciu o zdjęcia satelitarne i inne dane, że do wypadku doszło podczas testowania pocisku z napędem jądrowym. Lewis dodał, że w okolicach wybuchu u wybrzeży Morza Białego tego samego dnia zidentyfikowano okręt "Sieriebrianka", przeznaczony do transportowania płynnych odpadów radioaktywnych.

Radio Swoboda, powołując się na kanał Baza w komunikatorze Telegram, wskazuje, że u sześciu rannych w wybuchu stwierdzono objawy skażenia promieniowaniem. Poszkodowani według medialnych doniesień zostali przetransportowani do państwowego szpitala im. Burnaziana w Moskwie, specjalizującego się w leczeniu chorób popromiennych.

Niedługo po wybuchu lokalne władze poinformowały o zarejestrowaniu "krótkotrwałego" wzrostu promieniowania. W piątek władze miasta Siewierodwińsk wycofały informację w tej sprawie bez dodatkowych wyjaśnień. Rosyjskie ministerstwo obrony zapewniło, że w wyniku eksplozji do atmosfery nie przedostały się żadne szkodliwe substancje i poinformowało, że promieniowanie jest w normie. Z kolei organizacja Greenpeace, powołując się na dane ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, podała, że w Siewierodwińsku poziom promieniowania 20-krotnie przekroczył normę. Lokalne media podały, że okoliczni mieszkańcy gromadzą jod, stosowany w celu zmniejszenia skutków napromieniowania.

Przypomina nam to łańcuch wydarzeń z czasów (katastrofy w) Czarnobylu, który rodzi pytanie, czy Kreml stawia na pierwszym miejscu dobro rosyjskiego społeczeństwa czy utrzymywanie władzy.

Anonimowy przedstawiciel administracji prezydenta USA dla Reutersa

W sobotę rosyjska państwowa agencja energii atomowej Rosatom poinformowała, że do czwartkowego wybuchu silnika rakietowego, wskutek którego zginęło pięciu jej pracowników, doszło podczas testów na platformie morskiej, a przyczyną zdarzenia był "zbieg okoliczności". Rosatom przekazał, że po zakończeniu testu zapaliło się paliwo rakiety oraz nastąpiła detonacja.

Rosyjska redakcja BBC wyjaśniała w czwartek, powołując się na źródła, że na terytorium administracyjnego okręgu Nionoksa znajduje się państwowy centralny morski poligon doświadczalny marynarki wojennej Rosji. Portal zaznaczał, że testowane są tam wszystkie rodzaje rakiet, w które uzbrojone są rosyjskie okręty, w tym międzykontynentalne rakiety balistyczne, pociski manewrujące i przeciwlotnicze.

Po wypadku Rosja zamknęła na miesiąc dla żeglugi część Morza Białego. Władze portu w Archangielsku poinformowały, że zamknięto Zatokę Dwińską. 

Przypomnijmy, że system 9M730 Buriewiestnik (w kodzie NATO: SSC-X-9 Skyfall) ma być -odpalanym z bombowców strategicznych oraz okrętów podwodnych - pociskiem samosterującym. Dzięki zastosowaniu nuklearnej jednostki napędowej (najprawdopodobniej bardzo podobnej do tej stosowanej w podwodnych dronach Posejdon) ma dysponować praktycznie nieograniczonym zasięgiem oraz długotrwałością lotu.

Celem takiego rozwiązania jest umożliwienie lotu po trudnej do przewidzenia trajektorii, ma to dawać możliwość ataku na cel z dowolnego kierunku. Dzięki temu rakieta ma większe możliwości penetrowania wrogiej przestrzeni powietrznej niż jej napędzane konwencjonalnie odpowiedniki. Warto przy tym odnotować, że pocisk 9M730 ma być przeznaczony do przenoszenia głowicy jądrowej. Obecnie, gdy do historii przechodzi traktat INF, możliwe że pocisk zostanie włączony do lądowego komponentu rosyjskiej triady nuklearnej.

PAP/Defence24.pl

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Reklama
egon
niedziela, 18 sierpnia 2019, 09:10

W takiej rakiecie o nieograniczonym zasięgu głowicą bojową byłby zatem silnik...

otto
niedziela, 18 sierpnia 2019, 09:07

Wypadki w trakcie badań nowych technologii to norma a często nawalają też zdawałoby się sprawdzone technologie jak chociazby wahadłowce. Silniki o tak wielkim zasięgu mogą mieć natomiast zastosowania cywilne w przyszłości.

amandil
wtorek, 13 sierpnia 2019, 22:40

Ciekawa ta fabryka... ławka przy biurku, brak komputerów, ogólnie brak wszystkiego... :)

Lechu
wtorek, 13 sierpnia 2019, 20:30

Cały rosyjski sprzęt od rakiet po łodzie podwodne stwarza głównie dwa rodzaje zagrożeń: - zagrożenie ekologiczne - zagrożenie dla obsługi

Kapustin
wtorek, 13 sierpnia 2019, 12:29

Ja rozumiem ze tego magazynu,co na filmie,już nie ma. A grzybek faktycznie świecił na Archangoelskiem

prawieanonim
wtorek, 13 sierpnia 2019, 12:16

Dziwne. Ten sam film pokazywali kiedy mówili o S500.

Gras
wtorek, 13 sierpnia 2019, 08:06

Kiedyś zsrr testował bombowiec o napędzie jadrowym. Negatywnym skutkiem tego napędu byl opad promieniotworczy ciekawe jak teraz rozwiązano ten problem.

impuls właściwy
wtorek, 13 sierpnia 2019, 11:03

No bo to reaktor na paliwo ciekłe. Eksplozji głowicy nie było.

prawieanonim
wtorek, 13 sierpnia 2019, 17:20

Wzrost promieniowania świadczy o czymś zupełnie przeciwnym.

Anonim sz
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 23:30

Czyli rakieta z konwencjonalnym ładunkiem i napędem jądrowym przypadkiem będzie miała siłę niewielkiego ładunku nuklearnego-oczywiście konwencjonalnego!

szach mat
wtorek, 13 sierpnia 2019, 13:05

I żaden traktat nie zostanie złamany :)

Szach mat w jednym ruchu.
wtorek, 13 sierpnia 2019, 22:20

rosja od zawsze przecież nie łamała traktatów!!rosja nigdy ich nie respektowała???

Też sobie czasem popiszę
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 21:41

Kłania się przysłowie o małpie i brzytwie. Po Czarnobylu Sowieci mieli przed sobą jeszcze tylko parę lat istnienia. Mam nadzieję, że Rosja sowiecka bis Putina upadnie wcześniej.

pisz byle mądrze a nie na wiwat
wtorek, 13 sierpnia 2019, 07:40

W niedzielę agencja Bloomberg napisała, że po raz pierwszy od ośmiu lat rosyjskie rezerwy złota i walut obcych mogą przekroczyć rezerwy Arabii Saudyjskiej, dzięki czemu Rosja może zająć czwarte miejsce na świecie pod względem wielkości zapasów złota i walut - po Chinach, Japonii i Szwajcarii. Jak zaznaczył Maksim Osadczyj, po minimum lokalnym w wysokości 350,5 mld dolarów, osiągniętym 17 kwietnia 2015 roku, międzynarodowe rezerwy Rosji dość stabilnie rosły i 2 sierpnia 2019 roku osiągnęły wysokość 516,8 mld dolarów. Tymczasem międzynarodowe rezerwy Arabii Saudyjskiej zmniejszyły się z 0,7 bln dolarów w kwietniu 2015 roku do 0,5 bln dolarów w czerwcu 2019. --- Czy Ty myślisz, że naród zagłosuje na innego przywódcę mając takie dane gospodarcze ?

Johnny
środa, 14 sierpnia 2019, 09:32

Pod pojeciem walut obcych nie nalezy specjalnie rozumiec dolara. Przynajmniej tego amerykanskiego.

prawieanonim
wtorek, 13 sierpnia 2019, 12:18

Malutkie Włochy mają kilka tysięcy ton złota więcej niż twoja wielka Rosja. Faktycznie powinieneś pisać mądrzej.

zupełny nie anonim
wtorek, 13 sierpnia 2019, 22:43

Za to twoje USA mają ponad 23 biliony USD długu i niedługo (kilka lat) "padną". Nie wiadomo tylko kto wcześniej: oni czy Włochy (choć osobiście stawiam na Włochów).

prawieanonim
środa, 14 sierpnia 2019, 12:51

Nie padną dotąd dokąd dolar będzie główną waluta rozliczeniową - czyli nigdy nie padną bo nikt z dolara nie zrezygnuje bo jest zbyt dobrą inwestycją. To wasze "niedługo" trwa już od kilkudziesięciu lat i końca nie widać a twój kraj już raz zbankrutował a skoro zaczyna się zasłaniać rezerwami złota to znaczy że kolejne bankructwo i być może rozpad wisi w powietrzu.

CdM
wtorek, 13 sierpnia 2019, 11:56

Na pewno Rosjanie są bardzo zadowoleni ze wzrostu rezerw walutowych. I dlatego w ogóle nie zwracają uwagi na to, że ich realne dochody (oficjalne, z uwzględnieniem inflacji, ofc) spadały przez kolejnych 5 lat (2014-2018), by w 2019 wreszcie osiągnąć +/- stagnację - więc jest sukces. Każdy wie, że ważniejsze dla obywatela jest to co leży w sejfach banku centralnego, niż to co ma w kieszeni. Co do AS, to ona ma nie od dziś poważny deficyt budżetowy i duże problemy - no cóż, rozpasane, skorumpowane satrapie nie są znane z dyscypliny finansowej, nawet te leżące na ropie.

formaldehyd
wtorek, 13 sierpnia 2019, 11:16

W tym przypadku rezerwy złota są jak listek figowy. Wahanie cen ropy i gazu w dół i trzeba szybciutko wyprzedawać rezerwy. A naród nie zobaczy z tego nawet ogryzka bo kasa idzie na takie eksperymenty jak powyżej. Kilka osób nie żyje, opad promieniotwórczy i co im zrobisz? Gospodarka rosyjska raczej nie jest na czwartym miejscu w żadnej dyscyplinie poza wydobyciem surowców. A o stabilności mogą tam pomarzyć.

przypadkiemkomentujący
wtorek, 13 sierpnia 2019, 10:50

Przypomniał mi się inny wielbiciel statystyk, który swego czasu wykazywał, że wprawdzie mięso podrożało ale staniały lokomotywy. Rezerwami złota i walut jeszcze się żaden obywatel nie pożywił, nie jest więc takie pewne, na kogo zagłosuje naród.

gerwazy
wtorek, 13 sierpnia 2019, 09:56

A co w tym dziwnego, jak Rosja od ponad 5 lat skupuje gdzie się da złoto i inne kruszce. Podytktowane to jest głównie strachem przed kolejnymi sankcjami, które każdorazowo wręcz masakrycznie uderzają w rubla, czyniąc z niego prędzej czy później śmieciową walutę.

Mniej niż 10 sekund
wtorek, 13 sierpnia 2019, 09:20

Dane prawdziwe, błędne wnioski. Pomogę: dlaczego Rosja ucieka w rezerwy? I czy to pomoże? Jakie skutki krótko i długofalowe ma takie działanie? Z uwzględnieniem twojego ostatniego zdania w szczególności.

asad
wtorek, 13 sierpnia 2019, 13:08

Po ostatnich protestach w Moskwie i rekordowych spadkach poparcia Putina widać jak naród jest szczęśliwy.

inż.
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 21:31

U nich doświadczalne rakiety z napędęm atomowym a u nas zgliszcza po przemyśle zbrojeniowym.

Jacek
wtorek, 13 sierpnia 2019, 07:59

Na prawdę zamieniłbyś się na radiację?

inż.mamoń
wtorek, 13 sierpnia 2019, 07:34

U nas drogi,szkoły itd. U nich bida,zacofanie brak peryspektyw?

Prawdaieiei
wtorek, 13 sierpnia 2019, 11:30

Drogi jak po bombach kasetowych, szkoły produkujące bezrobotnych

bbb
wtorek, 13 sierpnia 2019, 09:09

To zapraszam na te drogi w województwie warmińsko-mazurskim.Zwłaszcza wojewódzkie i powiatowe.

CdM
wtorek, 13 sierpnia 2019, 11:58

Wciąż bez porównania lepiej niż na rosyjskiej prowincji. Myślisz, że czemu Rosjanie migrują do dwóch wielkich miast w skali nieporównanie większej, niż do aglomeracji u nas?

Xanadu
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 19:28

Rosjanie po prostu lubią fajerwerki. A to im reaktor wybuchnie, a to torpeda na okręcie podwodnym, a teraz rakieta.

zRozum
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 23:20

"Mętne wody wokół Kurska"

Tratata
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 19:04

Rosjanie jak zwykle - najgroźniejsi dla samych siebie.

Romeoo
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 18:44

Faktycznie przy tym co Rosja testowała od momentu zdobycia broni jądrowej, to taki wypadek nie jest jak na jądrowe mocarstwo niczym nadzwyczajnym.

Pirat
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 18:36

Ta rakieta to taki latający Czarnobyl!

sża
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 16:15

Nasze pociski z napędem jądrowym są dużo lepsze od ruskich, bo nie wybuchają...

Szach mat w jednym ruchu.
wtorek, 13 sierpnia 2019, 13:24

Gratuluje wiedzy ?? Jestem pod wrażeniem skąd oni was biorą?

GB
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 15:53

Można dodać, że zginęło 5 pracowników Rosatom. A wybuchów mogło być w sumie 3 - tyle zanotowały stacje sejsmiczne.

Tweets Defence24