Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Pozycja negocjacyjna Iranu z bronią atomową; Rosyjskie przygotowania do inwazji; Rekomendacje komitetu do spraw bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych w styczniu; Roczne podsumowanie w MON

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Karolina Wójcicka, Jan Wysocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Nuklearna presja ajatollahów na Zachód”: Czy uda się odnowić umowę z Iranem dotyczącą broni atomowej? „Umowa międzynarodowa zawarta pomiędzy Iranem a stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ i Unią Europejską zakłada limit wzbogacania uranu do poziomu czystości 3,67 proc. Teraz, kiedy poziom czystości wzrośnie do 20 proc., realizacja irańskiej groźby - stworzenia własnego arsenału nuklearnego, znajdzie się w zasięgu ręki. Niektórzy eksperci twierdzą, że obecnie Iran posiada ilość nisko wzbogaconego uranu wystarczającą do budowy dwóch głowic jądrowych.”


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, „Ukraiński wywiad ostrzega o rosyjskich przygotowaniach do inwazji”: Według informacji opublikowanych w raporcie ukraińskiego wywiadu, atak na obwód chersoński może zostać przeprowadzony pod jakimkolwiek pretekstem w celu przejęcia kontroli nad tamą Kanału Północnokrymskiego. „Na stronie internetowej Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy pojawiły się informacje o prawdopodobnej inwazji wojsk rosyjskich na ten kraj. Powodem ma być dostęp do wody. Atak na obwód chersoński może zostać przeprowadzony w celu przejęcia kontroli nad tamą Kanału Północnokrymskiego.”


Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, „Komitet pracuje w tajemnicy”: W styczniu komitet do spraw bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych, kierowany przez Jarosława Kaczyńskiego ma wydać nowe rekomendacje dla rządu i premiera w zakresie bezpieczeństwa. „Według naszych nieoficjalnych informacji rekomendacje, które przedstawi <<komitet Kaczyńskiego>>, będą dotyczyły całego zakresu lepszego zarządzania pandemią w kraju: w tym koordynacji i usprawnienia szczepień na Covid-19 oraz przygotowania na trudności gospodarcze, które są efektem pandemii. - Świat się zmienił i nadal zmienia, inna jest więc sytuacja geopolityczna - musimy mieć to pod kontrolą - mówi Piotr Kaleta, poseł PiS i wiceprzewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Prymus Błaszczak?”: Podsumowanie ostatniego roku w resorcie obrony narodowej. „Pozycja szefa MON, który od trzech lat pełni swój urząd, może słabnąć. Ostrzej będzie go recenzował szef komitetu ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. [...] Niewątpliwie z nadzieją należy patrzeć na tworzone od podstaw Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Plusem jest wdrażana od kilku miesięcy reforma systemu rekrutacji do wojska, a także próba zwiększenia rezerw mobilizacyjnych wojska. To mniej widowiskowy, ale bardzo ważny element funkcjonowania państwa. Powoli realizowane są plany związane z modernizacją.”


Reklama

Komentarze

    Reklama