Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Współpraca polsko-ukraińska jako priorytet polityki zagranicznej RP

W ramach kolejnej tury polsko-ukraińskiego dialogu strategicznego odbyło się spotkanie wiceministrów obrony Polski i Ukrainy. Jego gospodarzem był podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski. Z kolei delegacja ukraińska była reprezentowana przez zastępcę ministra obrony Ukrainy Igora Dołgowa.

Omówione zostały aktualne problemy bezpieczeństwa w Europie Wschodniej, jak również istniejące i perspektywiczne formaty współpracy państw regionu. Przeanalizowano także obszary dotychczasowego wsparcia resortu Obrony Narodowej dla Ukrainy związane z procesem wdrażania reform w sektorze bezpieczeństwa. Przedyskutowano wspólne możliwości szkoleniowe, w tym udział w ćwiczeniach na terenie Polski i Ukrainy oraz perspektywy rozwoju współpracy sektorów zbrojeniowych.

Minister Szatkowski zadeklarował dalsze podtrzymanie wsparcia Ukrainy w jej aspiracjach euroatlantyckich i w sprawach bezpieczeństwa narodowego, uznając współpracę polsko-ukraińską za jeden z najważniejszych priorytetów polityki zagranicznej RP. Poruszono również kwestię koordynacji i rozwoju wspólnych działań na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.

Ministrowie podkreślili znaczenie podpisanej 2 grudnia br. przez ministrów obrony Polski i Ukrainy Umowy Ogólnej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności, która nada dodatkowego impulsu strategicznemu partnerstwu.

Czytaj więcej: Polsko-ukraińska współpraca w dziedzinie techniki rakietowej

Organizacja trzeciego spotkania w tej formule dowodzi szczególnego partnerstwa łączącego Kijów i Warszawę w obliczu współczesnych wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa w Europie Środkowej.

15 grudnia br. delegacja ukraińska uczestniczyć będzie w Dniu Dostojnych Gości ćwiczenia pk. Common Challenge-16 na poligonie Nowa Dęba.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Bernek

    Brawo tak trzymać .

  2. krytyk

    Takie śmigłowce bojowe to są tylko na pokaz. Ukraińcy budują samoloty ale licencji nam nie sprzedadzą bo nas nienawidzą i widzą w nas frajera, który im tylko daje pieniądze, prędzej ich fabryka powstanie w Azerbejdżanie. Czy słyszeliście kiedyś o ukraińskim śmigłowcu bojowym projektowanym i budowanym w tym kraju ? Wszystkie ich śmigłowce pamiętają jeszcze czasy ZSRR. Taki projekt to zwykłe wyciąganie pieniędzy od nas. No i co z tym ppk Pirat z Ukrainą?

  3. analizator

    Budowa wspólnego śmigłowca bojowego i in. na wspólnej licencji polsko-ukraińskiej wraz z fabrykami na Ukrainie i Polsce. Nikt inny nie sprzeda nam licencji, nawet gdybyśmy przepłacili. Takie śmigłowce bojowe możemy potem sprzedawać na eksport dla krajów Europy południowo - wschodnich.

Reklama