Wieża ZSSW zademonstrowana dowódcom Wojska Polskiego [FOTO]

23 marca 2021, 15:38
Zrzut ekranu 2021-03-23 o 16.20.35
Fot. PGZ
Reklama

Huta Stalowa Wola S.A. gościła Szefa Sztabu Generalnego WP, gen. Rajmunda Andrzejczaka, Dowódcę Operacyjnego RSZ, gen. broni Tomasza Piotrowskiego oraz szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym RSZ, gen. bryg. Sławomira Dudczaka. Wizyta była okazją do omówienia programów realizowanych w HSW dla Sił Zbrojnych RP.

Spotkanie rozpoczęło się na poligonie w Nowej Dębie od pokazu dynamicznego Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego (ZSSW-30) zintegrowanego z KTO Rosomak. Wieża jest budowana przez HSW w konsorcjum z WB Electronics (Huta jest jego liderem). System jest przeznaczony dla transporterów Rosomak, a w przyszłości także nowego pływającego BWP Borsuk. Wieża dysponuje systemem kierowania ogniem klasy hunter-killer z głowicami optoelektronicznymi produkcji PCO, a jej uzbrojenie stanowią armata Mk 44/S Bushmaster dostosowana do użycia amunicji programowalnej oraz szybkiej zmiany kalibru z 30 na 40 mm, podwójna wyrzutnia ppk Spike-LR oraz karabin maszynowy.

Bartłomiej Zając, prezes zarządu HSW, omówił zrealizowany zakres badań kwalifikacyjnych bezzałogowej wieży. Pod koniec 2020 r. system przeszedł kluczowe badania, podczas których sprawdzono między innymi możliwości ogniowe systemu z armatą 30 mm i polskimi przyrządami obserwacyjno-celowniczymi oraz wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych z pociskami Spike LR. 

Zdobyte długoterminowe kontrakty na sprzęt wojskowy oraz szerokie kompetencje badawczo-rozwojowe spowodowały w ostatnich latach dynamiczny rozwój Huty Stalowa Wola. Artyleria lufowa i rakietowa, systemy wieżowe, a w nadchodzącej przyszłości także bojowe wozy piechoty, czyli to, co dziś znajduje się w ofercie zakładu, pokazuje jego wszechstronność w tworzeniu technologii dla SZ RP. Realizacja kontraktów dla MON, to dla nas powód do dumy i motywacja do dalszej pracy dla wspólnego bezpieczeństwa

Dariusz Gwizdała, członek zarządu PGZ S.A.

Możliwość prezentacji najwyższym rangą dowódcom Wojska Polskiego naszego zaangażowania w rozwój zdolności wojsk rakietowych i artylerii, a także na rzecz wojsk pancernych i zmechanizowanych jest dla nas bardzo cenna. Zawsze z uwagą słuchamy użytkowników naszego sprzętu. Wartościowe jest to, że możemy dzięki takiej prezentacji pokazać również nowe kierunki naszych badań rozwojowych i zasięgnąć opinii profesjonalistów

Bartłomiej Zając, prezes zarządu Huty Stalowa Wola S.A.

Druga część wizyty obejmowała prezentację możliwości produkcyjnych zakładu oraz omówienie zaawansowania programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP realizowanych w HSW. Przedstawiciele Sztabu Generalnego oraz dowództw mieli również możliwość zapoznania się z pracami prowadzonymi z udziałem HSW w produkcji i montażu wyrzutni rakietowych M903 dla dwóch baterii systemu Patriot w ramach programu Wisła.

HSW prowadzi priorytetowe projekty z punktu widzenia rozwoju zdolności wojsk rakietowych i artylerii. Od 2016 roku dostarcza m.in. Dywizjonowe Moduły Ogniowe Regina z haubicami Krab oraz Kompanijne Moduły Ogniowe Rak na kołowym transporterze Rosomak.

Jak podkreśla PGZ, Huta rozwija z własnych środków wariant moździerza Rak na podwoziu gąsienicowym oraz prowadzi pracę rozwojową sh Kryl. Oprócz wspomnianego ZSSW, w zakresie prac B+R Huta prowadzi też zaawansowane już badania nowego pływającego bojowego wozu piechoty Borsuk. W Stalowej Woli opracowywany jest również lekki wariant ZSSW-30, który może służyć w procesie modernizacji BWP-1, system artylerii rakietowej 122 mm Langusta-M, a także pojazd minowania narzutowego Baobab-K. HSW planuje też poszerzyć swoją ofertę o pojazdy samochodowe 4x4 na cele wojskowe.

image
Fot. PGZ
image
Fot. PGZ
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 192
Reklama
W
czwartek, 25 marca 2021, 21:18

Jak na zdalną wieżę, to niezły gabaryt. Rzuca się w oczy znaczna wysokość całego KTO.

dropik
piątek, 26 marca 2021, 12:59

wręcz przeciwnie. wieża jest bez kosza, który przeważnie mieści cześć wyposażenia, a dodatkowo jest w niej miejsce dla jednej osoby , która może usunąć zacięcie broni , przełączyć armatę na inną amunicję i zdaje się celować w trybie awaryjnym. ma pewne wady oczywiście...

Mocny pojazd
czwartek, 25 marca 2021, 17:30

Mocny pojazd

QS
środa, 24 marca 2021, 23:20

Dlaczego projektanci wieży ZSSW-30 nie zbudowali spójnej bryły jak polski Concept PL-01. Rosomaki są bardzo wysokie a z tą wierzą to giganty na polu walki to ogromny cel. Wierza powinna być o połowę niższa , a rakiety SPIKE podnoszone z tylnej części jak ma izraelski NAMER, są chronione przed zestrzeleniem i można je od środka załadować. Granaty dymne przy współczesnej termowizji to porażka, poza tym nie zdążą zadymić na tyle teren, aby zabezpieczyć przed napromieniowaniem laserowym, każdy żołnierz to powie. Jedynym pozytywem to działko BUSHMASTER za które słono płacimy amerykanom.

...
czwartek, 25 marca 2021, 16:45

Bo sami zbudawali PRAWDZIWĄ wieżę. A nie obudowali szwedzkiego CV 90....

Lord Godar
czwartek, 25 marca 2021, 14:35

A ja wierzę w to , że ta wieża nie jest taka zła jak co niektórzy mówią i piszą , często popełniając błędy w pisowni.

dropik
piątek, 26 marca 2021, 19:10

raczej jest lepsza niż można by się spodziewać, co nie znaczy , że nie ma wad. Ciekawi mnie jak zabezpieczono załogę przed eksplozją amunicji. skoro jest tam właz przez który można usuwać zaciecia broni to istnieje ryzyko, że wybuch moze być groźny dla żołnierzy. Oczywiście konstruktorzy to wiedzą więc powinni to uwzględnić. No ale...

JASIO
czwartek, 25 marca 2021, 12:25

masz racje ale to jest " wieża" a nie "wierza" i to nie jest Namer a Pereh

ito
środa, 24 marca 2021, 18:52

Krok w dobrym kierunku. Teraz partia powiedzmy 16 sztuk (dla kompanii)- i najbardziej fantazyjne scenariusze ćwiczeń/strzelań- do zajeżdżenia. Wnioski, poprawki, kolejna seria testów- i do produkcji. Przy wzięciu się przez użytkownika i producenta do galopu sądzę, że pod koniec trzeciego/na początku czwartego kwartału mogłaby ruszyć produkcja seryjna dopracowanej wieży (tak, to jest program optymistyczny- ale dlaczego nie?).

inzynier
czwartek, 25 marca 2021, 08:10

przyjdą wybory, to sie zamówi 20000 bez testów, za to w pakiecie z agitacją wąchatych związkoli

LMed
czwartek, 25 marca 2021, 06:57

To nie optymizm tylko brak pojęcia. Sorry.

ito
niedziela, 28 marca 2021, 11:05

Sorry- SIEDEM lat temu na MSPO zaprezentowano gotowy demonstrator technologii. Jeśli dziś wieża wymaga czegokolwiek poza kosmetyką- to nie warto było się motać.

Rhotax
poniedziałek, 31 maja 2021, 19:10

Wieża w trybie PILNYM od 2014 r robiona ....to jeszcze z kilka lat sie zejdzie. Pewnie po wojnie.

LMed
środa, 24 marca 2021, 17:56

Mam wrażenie, że ten Generał po środku na pierwszym zdjęciu manualnie ocenia kaliber armatki ( bez zachwytu po wyrazie twarzy sądząc). No cóż.

Gojan
środa, 24 marca 2021, 16:25

Niektórzy narzekają, że wieża ZSSW jest tak długo opracowywana. Ja obawiam się przeciwnego scenariusza: żeby nie była wdrożona przed pełnym dopracowaniem, dla celów medialnych (a potem choćby potop). Czyż nie było tak z Piorunem, Rakiem i Grotem? Mam nadzieję, że tym razem zostanie utrzymana właściwa kolej rzeczy.

inzynier
czwartek, 25 marca 2021, 08:14

Sytuacja z piorunem i grotem była diametralnie inna. Kiedy wyszły defekty pioruna (trudności z utrzymaniem jakości cienkościennych korpusów) producent przyjął do wiadomości i doinwestował proces produkcyjny i kontrole jakości. Kiedy wyszły defekty grota producent poszczuł trolle i polityków.

Extern
czwartek, 25 marca 2021, 11:41

Ależ zupełnie nie tak, Grot w postaci w jakiej został wyprodukowany został odebrany przez wojsko. Czyli zamawiający potwierdził że dostarczono mu produkt taki jaki zamówił. W przypadku Pioruna odbioru nie było, więc to producent bez żadnej dyskusji musiał naprawić produkt.

Patry
środa, 24 marca 2021, 13:23

przy takim tempie wdrażania do produkcji ... to za 5 lat HSW dostarczy 15 sztuk wersji testowej po czy on t napisze że nie zakończono badań panstwowych bo brakuje na jakimś biurku jednego protokołu ... i że to szajs no i potrzebna komisja sejmowa do zbadania tej afery ... a tak na powaznie może ktoś odważy się zadać pytanie dlaczego przygotowania do podpisania umowy i uruchomienia produkcji seryjnej idą tak wolno

inzynier
czwartek, 25 marca 2021, 08:15

I bardzo dobrze, krótkie partie próbne, a nie rzucac sie na produkt prototypowy jak dzik na żołędzie

Piotr ze Szwecji
środa, 24 marca 2021, 18:48

Cykl rozwoju prototypu uzbrojenia to 15-20 lat wszędzie na świecie.

werdda
czwartek, 25 marca 2021, 12:21

Chyba u was. Piszemy o prostej wiezy złożonej z zagranicznych komponentów a nie budowie OP czy myłsiwca lub śmigłowca. Wogóle wiesz co komentujesz? takie wieży robią wszystkie państwa dookoła...szybko i w różnych wersjach. Z czym do ludzi.

Galanonim
czwartek, 25 marca 2021, 20:26

Widać kolega bajek się nasłuchał. To nie jest prosta wieża jak w bwp1 ,tylko bezzalogowa wieża wypełni zautomatyzowana zintegrowana z ppk . Niemiaszki do swoich pum dopiero miesiąc temu dołożyli ppk. Po serii 300 sztuk zajęło im to parę lat, a ty na oponie chcesz pochwalić tak skomplikowane urządzenie na kolanie robić.

Ja
czwartek, 25 marca 2021, 16:43

A jakie komponenty w tej wieży są zagraniczne?

kibic
środa, 24 marca 2021, 12:48

Dlaczego na portalu militarnym jest pełno defetystów? Zamiast cieszyć się, że coś się rusza w sprawie naszych produktów wojskowych, komentujący narzekają, że kaliber za mały, że generałowie obiad zjedzą itd. W moim przekonaniu wizyta ważnych wojskowych w rodzimej fabryce uzbrojenia jest informacją dobrą i zwiększa szanse, że pojawią się zakupy. Każda firma ma powody do radości, gdy interesuje się nią ważny przedstawiciel lub szef głównego klienta.

D
czwartek, 25 marca 2021, 14:38

@ kibic, odpowiem tak, będziesz śledził polskie zbrojenia kilka lat z rzędu to się dowiesz o co wszystkim chodzi.

SpX
środa, 24 marca 2021, 20:54

Tak wygląda wojna informacyjna . Jest mała grupa która sprawia wrażenie dużej i chcą osiągnąć cele małymi środkami. To właśnie ci defetyści którym ciągle nic sie nie podoba w Polsce natomiast Rosja to jest wzór cnót wszelakich i mocy.

czwartek, 25 marca 2021, 07:52

W punkt.

stary wojak
środa, 24 marca 2021, 18:38

Cieszą się z polskiej myśli technicznej i zapału polskiego przemysłu do uzbrojenia armii w nowoczesną broń.Ale mocno martwi działanie bezmyślnych decydentów,co to panie damy ludziom karabiny i wojnę wygramy.

RafR
środa, 24 marca 2021, 12:16

Po lekturze poniższych komentarzy jestem na 100% przekonany, że jak ogłoszą podpisanie kontraktu na małą partię, to będzie kwik że na partii przedseryjnej się zakończy i na bank nie będzie dalszych zamówień, z kolei jak podpiszą kontrakt na kilkaset sztuk z marszu, to będzie kwik że powtórka z kontraktu na Grota, zamiast zamówić małą partię i dobrze przetestować... biorę popcorn. A do kolegów mówiących "jeszcze trzeba dołożyć to i tamto", to brzmi jak odkładanie całe życie na Ferrari i jeżdżenie Polonezem do śmierci, bo jednak brakło paru tysięcy.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 marca 2021, 13:48

Oczywiście masz rację.

Andrettoni
środa, 24 marca 2021, 12:01

Ludzie, chcecie okręty kupować, Patrioty, F-35, a nie umiecie kupić prostej wieży, którą powinna mieć każda cywilizowana armia? To nie jest już śmieszne - jesteśmy zapóźnieni. Do załatwienia na wczoraj. Nad czym tu myśleć?

Pauli
środa, 24 marca 2021, 19:11

Nasz "profesjonalny" MON nie jest w stanie kupić prymitywnego w sumie granatnika ppanc, i przez coś 12 lat nie byli w stanie zdecydowac się czy chcą lekki czy ciężki. A jak zdecydowali , to najpierw ma być lekki, którym na pewno nie zatrzymają żadnego wrogiego czołgu. Czyli MON wybrał sprzęt najsłabszy, najmniej groźny dla wroga.

hermanaryk
środa, 24 marca 2021, 18:25

O tej wieży można powiedzieć wiele, ale z pewnością nie to, że jest prosta :)

biały
środa, 24 marca 2021, 16:35

kupowanie idzie sprawnie , gorsza sprawa z wdrażaniem nowych systemów opracowywanych w kraju to się ciągnie latami , f-16 , f,35 , patriot , patrz szybciutko kupili ale jak mamy coś opracować to dosłownie cyrk

szachista
czwartek, 25 marca 2021, 09:48

I co już są?

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 marca 2021, 13:52

Coś ci chyba umknęło. F-16 od dawna są, choć swego czasu trzeba było na nie poczekać. F-35 i Patriotów nie ma. Porządny wojskowy sprzęt tego typu, to nie są prezerwatywy, które leżą sobie w sklepach czekając na napalonego gościa.

rk
środa, 24 marca 2021, 09:56

Tak jak laik się zapytam, widzę że sensory na wieży nie są osłonięte od przodu. Czyli jeden strzał karabinowy i wieża nie dział ?

Wawiak
piątek, 26 marca 2021, 14:00

Jak opracujesz przezroczystą stal, możemy pogadać o sensownej osłonie pancernej na optykę 8-]

sensuor
środa, 24 marca 2021, 19:55

A gdzie widziałeś osłonięte sensory w trakcie walki i przemieszczania z rozpoznaniem? I czy te osłony wytrzymywały tylko uderzenie kamieniem czy coś więcej?

idk
środa, 24 marca 2021, 14:56

zależy z czego strzelisz, ale oczywiście może zostać uszkodzona optyka działonowego, jest to "problem" w praktycznie każdym pojeździe bo jak chcesz osłonić optykę od przodu stalą? w wypadku jej wyeliminowania używa się CITV dowódcy, co jest standardem w większości czołgów zachodnich

Igor
środa, 24 marca 2021, 09:12

Amerykanie nadal trzymają produkcję borsuka za lufę. MON lubi tylko amerykańskie działo.

Ciekawy
czwartek, 25 marca 2021, 13:55

Tobie się wydaje, że do takiej wieży wkręcasz sobie inny typ armaty i jest po temacie? Otóż to tak nie działa i nigdy działać nie będzie.

Major
środa, 24 marca 2021, 08:37

Ruskie bwp 50mm ze zdolnościami plot. są w tej samej fazie co polskie Borsuki. Może nie 100, ale 30 lat za arabami to my jesteśmy dosłownie.

bc
czwartek, 25 marca 2021, 19:51

Wyciągają z muzeum starą sowiecką S60 57mm bo nie potrafią zrobić amunicji programowalnej dla mniejszego kalibru.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 marca 2021, 14:01

Ruscy z małym kalibrem mają nie halo. 57 mm, przy której kombinują, do BWP nie da się wcisnąć, jeśli ma pełnić funkcję BWP. To działo mimo, że krowiaste ma gorsze parametry od zachodniej 40 mm teleskopówki, którą do BWP da się wsadzić bez najmniejszych problemów.

idk
środa, 24 marca 2021, 15:05

coś średnio z 50mm armatami u Rosjan, oni używają 57mm pochodnych armat przeciwlotniczych. I tu jest problem, bo jest to wersja rozwojowa działa z 1950 roku... dodatkowo Rosjanie nie produkują na razie żadnych IFV z takim uzbrojeniem, T-15 ledwo jest kilka egzemplarzy, i nie widać nowych od dłuższego czasu. Tymczasem 2S38 na podwoziu BMP-3 nie jest pojazdem wsparcia piechoty, a samobieżną artylerią przeciwlotniczą. Ma możliwość walki z celami naziemnymi, ale jest przede wszystkim do ochrony przeciw samolotom i dronom. Co do T-15 nie wiadomo kiedy pojawią się nowe egzemplarze z 57mm, natomiast Derivatsiya ma dopiero zakończyć testy w 2022r.

Stefan 1
środa, 24 marca 2021, 12:29

To po co robicie te 50tki? Zgadajcie się z Arabami, to wam może coś podpowiedzą. Wszyscy wiedzą, że te wasze 30stki za słabe na Borsuka, więc kombinujecie z większym kalibrem i liczniejszymi wyrzutniami ppk.

MAXSIMUS
piątek, 26 marca 2021, 19:02

Większy kaliber większą siłą uderzenia .Wszystkie Państwa ulepszaja pancerze .Chyba że o lepszej mocy pociski .

Ezop
czwartek, 25 marca 2021, 20:16

30stki za słabe na Borsuka ? Co Ty będziesz? W wariancie pływającym , wystarczy 12,7 poza frontem . Borsuk gotowy. W wariancie z dodatkowym opancerzeniem ( do 30 stki) wystarczy kapeć i wiatrówka. Masa wzrasta i to sporo, a napęd ten sam. Powstanie takie samo badziewie jak Twardy, cięższy, z silnikiem tak ospałym, że piechur na deskorolce jest w stanie czołg dopaść i zniszczyć.

ewas
środa, 24 marca 2021, 07:38

To juz są po prostu jaja. Od ilu juz lat oglądają tę mityczną już wieże???????????? za ro k bezie to samo.....w tym czasie inni tłuką takie wieże na potegę, w różnych wariantach a u nas z troskliwymi minami oglądają prototypy....ręce opadaja.....

Stefan 1
środa, 24 marca 2021, 12:22

Jakie finansowanie, takie tempo.

Dropik
środa, 24 marca 2021, 10:16

5-8 lat to standard , a biorąc pod uwagę np rozwój grota to i 10 lat było za mało. :P

Olakolak
środa, 24 marca 2021, 03:15

Aż się chce zrobić mema z tytułowego zdjęcia ( to powiadacie poruczniku ze z tego kija leci ogień i miotane są kule)

robson
środa, 24 marca 2021, 14:14

świetne...., analitycy z SG WP winni wyciągnąć z tego nauki....

Stefan 1
środa, 24 marca 2021, 12:21

Zwykle prześmiewcą jest ten, który w temacie pojęcia nie ma. Cel jeden: ośmieszyć.

BTR
środa, 24 marca 2021, 01:02

Jak zwykle same ogólniki przyjechali zobaczyli popili pojedli i dalej będzie się działo.... Prace rozwojowe koncepty kooperacje a prawda jest taka że działo nie będzie robione u nas zapowiadne 1000 wieży za duża kasa do przewałki a dwa że nie oddadzą nam technologi. Do wspomnianych patriotów produkujemy obudowy.... Langusta jak najszybciej brakuje wszelakiej broni rakietowej. Spike RL montujemy z części z Izraela(sami mamy może z 30%) Dalej moździerz Rak bardzo fajna konstrukcja tylko czemu eksport to 0 sztuk może pokazać Arabom i w Azji... wcześniejszy potencjał Roska też zmarnowali...Żadnego słowa o rozwoju choć koncepcyjnym dronow czy robotów bojowych a to przyszłość konfliktów Zamiast pchać kasę w marynarkę lepiej zainwestować w badania i rozwój broni rakietowej oraz robotyzację(ppk pirat i amunicja programowalna jak najbardziej) krótkiego średniego i dalekiego zasięgu a na Bałtyku tylko szybkie korwety i dywizjony rakietowe....

Stefan 1
środa, 24 marca 2021, 12:19

Bełkot słowotok. Idź do specjalisty. Takie rzeczy się dzisiaj leczy.

mc.
środa, 24 marca 2021, 00:28

Czy ta wizyta jest po to BY WRESZCIE "WOJSKOWI" przyjęli sprzęt na uzbrojenie armii ??? Bo przecież Panowie Generałowie powinni doskonale znać ten sprzęt (wieżę) ?!

SAS
wtorek, 23 marca 2021, 22:26

Ten kraj cierpi na ciężką chorobę.

Stefan 1
środa, 24 marca 2021, 12:16

Jaki kraj?

Tomasz34
środa, 24 marca 2021, 09:20

Niby jaką? W artykule jest mowa o samych pozytywnych rzeczach, i są to fakty. A wieża do Rosomaków i BWP Borsuk już jest gotowa.

werter
środa, 24 marca 2021, 10:47

Tak gotowa????? przeszła już badania kwalifikacyjne, pracowniku z MON? no dawaj smiało. Gotowa do produkcji?????? jak tam licencja na armatę z USA już podpisana????? no, konkrety. Jak taka gotowa to ile można ogłądac prototypy?. Co roku jest to samo......ogładanie prototypów. Pochwal się zamówieniami.....jak idzie produkcja.....no dawaj smiało.

Tomasz34
środa, 24 marca 2021, 16:33

.....i nie jestem pracownikiem MON-u, ale interesuję się wojskiem.

Tomasz34
środa, 24 marca 2021, 16:27

Przeszła testy, więc jest gotowa do produkcji. To tylko kwestia czasu kiedy wejdzie na wyposażenie.

znasz bajkę o wężu?
środa, 24 marca 2021, 09:03

A ty?

Monkey
wtorek, 23 marca 2021, 23:33

@SAS: To prawda, i to od wieków (stuleci, żeby nie było, iż używam tego słowa w sensie potocznym). Ale akurat ten artykuł nastraja mnie nieco optymistycznie. Nieco.

ewa
środa, 24 marca 2021, 10:48

Ale co w tym jest optymistycznego? że pojechali i obejrzeli prototypy????? no kurcze..

Felix
wtorek, 23 marca 2021, 21:53

Właśnie czytam, że Amerykanie będą montować armaty Bushaster 50mm na modernizowanych Bradleyach i pojazdach bwp przyszłości. Amunicja programowalna oczywiście zasięg 4 km anie 2 jak w przypadku naszego bushmastera. My się " zbroimy" ale tak aby się nie uzbroić.

Stefan 1
środa, 24 marca 2021, 12:15

Dobrze, niech montują. Czy uważasz, że KTO z armatą automatyczną 30mm nie będą potrzebne w ewentualnym konflikcie z domniemanym agresorem? Daruj sobie takie teksty.

Felix
czwartek, 25 marca 2021, 14:41

Bushmaster 50mm ma zasięg 14 km i amunicją ABM będzie mógł na taka odległość zwalczać nawet taktyczną artylerię wroga. Spróbuj to z 30mm i 2km zasięgu.

Ostrożny
środa, 24 marca 2021, 10:04

przecież nasza można szybko przezbroić na 40 mm i przebije każdy pancerz BWPa.....ciekawe jak z zapasem amunicji przy tych 50tkach

Tomasz34
środa, 24 marca 2021, 09:22

"Amerykanie będą montować". Przecież w artykule jest mowa o łatwej zmianai kalibra armaty z 30 mm na 40 mm. I to wystarcza na obecnym polu walki. Ile jest obecnie KTO czy BWP, które mają większy kaliber niż 30 mm? Mało.

nejwkqlq
środa, 24 marca 2021, 13:08

Amerykanie przewidują 34/50 mm. Tylko, że Felix tego nie wie.

Felix
środa, 24 marca 2021, 12:23

Nie chodzi o polskie " będą" ale o to, że Northrop Grumman ze swoim Bushmasterem 50mm przeszedł wszystkie testy i program już wszedł w życie.

Tomasz34
środa, 24 marca 2021, 16:31

Ale kaliber 30 mm(już nie mówiąc o 40mm) wystarcza żeby zniszczyć każdy KTO czy BWP. Są nieliczne BWP(np PUMA) które mają odporny front i boki na 30 mm. Ale wieża ma też ppk.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 24 marca 2021, 07:36

Doczytaj co dostanie ich piechota morska.

dim
środa, 24 marca 2021, 03:43

Rosjanie: https://www.defence24.pl/rosyjska-wieza-z-armata-57-mm-dla-bwp-w-nowej-odslonie

Chyżwar dawniej Marek
środa, 24 marca 2021, 20:04

Przecież jesteś inżynierem. Poczytaj po co jest 57 mm na tym pojeździe. Rozgryzaliśmy to już na defence. Pod każdym względem lepsze parametry ma 40 mm CTA, do której amunicji zabierzesz więcej. Na dodatek ta czterdziestka w odróżnieniu o ruskiej 57 mm nadaje się do BWP. Ruscy zdali sobie sprawę, że 30 mm w Pancyrach nie najlepiej się sprawdza. Stąd kolejne podejście do przeciwlotniczej 57 mm. Tym razem z amunicją programowalną, która do mniejszych kalibrów im nie wychodzi.

dim
czwartek, 25 marca 2021, 05:05

... ale radio/security. A waszą dyskusję zapewne przegapiłem ? jednak nie wszystko przeglądam, nie da rady. Dzięki za info !

idk
środa, 24 marca 2021, 15:10

montują je tylko na Derivatsiyi- artylerii przeciwlotniczej co nawet nie skończyła testów jeszcze, oraz na niektórych T-15, których jest tak żałośnie mało że nie mają praktycznie znaczenia samo jaranie się 57mm też jest przesadzone, to jest pochodna armaty z lat 1950, nie będzie gwiazdą śmierci z ogniem automatycznym

dropik
środa, 24 marca 2021, 10:19

brednie. to będzie wóz przeciwlotniczy, inne 57 w bwp to bedą niskociśnieniowe o niskiej przebijalności. U ruskich z armatami małokalibrowymi nadal nędza

Lord Godar
czwartek, 25 marca 2021, 14:45

Jest to problem zacofania w technologii , bo zachód jest tu sporo z przodu . Dzięki jakości i parametrom wystarczy w zachodnich pojazdach działko 30-40 mm z ewentualną możliwością przejścia z czasem na wyższy kaliber bez zbędnych problemów i zachowanie skuteczności dzięki odpowiedniej ammo do różnych celów . Natomiast Rosja tworzy istne wieżowe "kombajny" z 2 działkami , 2 różnymi typami ppk itd aby osiągnąć w miarę podobny efekt.

Dropik
piątek, 26 marca 2021, 13:35

ale wiesz , że do swoich 30-tek mają już opracowaną nowszą i skuteczniejszą amunicję, która nie ustepuje/nie ustępuje wiele zachodniej .

Lord Godar
piątek, 26 marca 2021, 14:26

A czy mają amunicję programowalną 30 mm ?

Dropik
piątek, 26 marca 2021, 16:49

nie wiem , ale to nie latanie w kosmos więc... poza tym amunicja programowalna jest przereklamowana. Odłamków z pocisków 30mm za wiele nie ma , a w przypadku rażenia celów ukrytych (okopy) wystarczy kilka metrów pomyłki w ocenie odległości i nikt nie ucierpi...

GRZECHOTKA
wtorek, 23 marca 2021, 21:36

tylko 76mm Oto Melara w konwencji włoskiego Draco posadowiona na opancerzonym podwoziu Kraba...lub pancernego Borsuka..to jesli żeby być na czasie w 2035roku bo jeśli chodzi o konwencje uzbrojenia Borsuka to z chwilą gdy zejdą jego ostanie egzemplarze z produkcji będzie opcją przestarzałą i nie mówię złośliwie ale takie są realia to system jak najbardziej wskazany dla Rosomaka dla systemu dynamicznego

ze swiata
środa, 24 marca 2021, 16:22

bez kozery powiem, 500mm

Stefan 1
środa, 24 marca 2021, 12:09

Co więc proponujesz i do czego ma to służyć?

Chyżwar dawniej Marek
środa, 24 marca 2021, 20:18

Sam nie wiem. Włosi pewnie też nie do końca wiedzą. To, o czym on pisze jest armatą morską przerobioną tak, że można ją postawić na Centauro, żeby robiła za pelotkę. Fajnej do tego amunicji jest w cholerę. Tylko, że na okrętach to działo jest chłodzone wodą. Na podwoziu Centauro tak się nie da, więc trochę kicha z wydajnością.

Lord Godar
czwartek, 25 marca 2021, 14:47

To się być może po odpowiedniej adaptacji nadawać na podwozie Kraba jako dodatkowa opl .

GRZECHOTKA
środa, 24 marca 2021, 15:12

Wsparcia, plot ,obrony wybrzeża , obrony naszych wrażliwych systemów bojowych , czy zgrupowań wojsk ,i to eliminacji npla od 20km do nawet na odległościach rzędu 40km co jest bardzo istotne dla naszego systemu obronnego bez bezpośredniej styczności z nplem ... bo każda konfrontacja na tzw starcie sił zeruje nas

Stefan 1
czwartek, 25 marca 2021, 17:41

Czyli mobilna lądowa obrona powietrzna. Tak może się przydać. Bo wstępnie pomyślałem, że BWP chcesz w taką armatę uzbroić. Problemem jest chłodzenie. Czytałem, że kombinowano z ciekłym azotem, odparowywaniem wody i zmniejszeniem szybkostrzelnosci. Dodatkowy problem, to zapas amunicji. Naboje do tej armaty są dużo większe i cięższe od amunicji do armat 30, 35 czy nawet 57 mm. Na okręcie to nie problem, ale na pojeździe trzeba zadbać o miejsce i nośność podwozia. Zatem pozostaje podwozie nie mniejsze niż u Kraba. Borsuka szkoda na opl.

GRZECHOTKA
sobota, 27 marca 2021, 22:49

Kwestia chłodzenia ..jest opanowana i Draco sprawdza się na Centaurach ,wracając do chłodzenia na nośniku lądowym i tak ma dużą szybkostrzelność 12-24 w zależności od amunicji

Blisko myślący
środa, 24 marca 2021, 07:11

"Dalej patrzący", czy to Ty?

środa, 24 marca 2021, 14:15

Dalej patrzący wrzuciłby to na drony w powietrzu i stworzyłby A2/AD i maczugę zabójcy w jednym...

GRZECHOTKA
środa, 24 marca 2021, 12:18

nie kolego

Pytajnik
wtorek, 23 marca 2021, 21:11

Co z KRYLem? Żadnych konkretnych informacji o obecnej wersji, czy też może opracowywaniu nowszej odmiany z automatem ładowania.

Hehe
środa, 24 marca 2021, 19:13

Ty o tym Krylu tak a propos ZSMU? Kłopocik z głową?

czwartek, 25 marca 2021, 07:58

Skoro można o Goździku przy okazji Raka...

Pytajnik
czwartek, 25 marca 2021, 02:31

Nie przeczytałeś tekstu ze zrozumieniem. Mowa jest o różnych produktach HSW i pisze wyraźnie: "Jak podkreśla PGZ, Huta rozwija z własnych środków wariant moździerza Rak na podwoziu gąsienicowym oraz prowadzi pracę rozwojową sh Kryl" Zapytałem o szczegóły. Masz jakiś kłopocik z główką, problemy ze zrozumieniem tekstu, a może z czytaniem?

Grzyb
środa, 24 marca 2021, 10:34

Będzie zmiana nośnika. Budowa podwoza przystosowanego do przewozu Herkulesem była idiotyzmem. Prawdopodobnie będzie Jelcz 8x8, bo takie są teraz wymagania np dla Baobaba. I wojsko jednak by chciało automat ładowania. Mówiąc krótko, zaczynają od początku :)

Lord Godar
środa, 24 marca 2021, 21:03

Bo robienie Kryla typowo pod zapotrzebowanie wojsk ekspedycyjnych i aeromobilnych , których to potrzebujemy 24-32 sztuki , kiedy i tak głównym użytkownikiem miały być WL to było od początku totalnym nonsensem . Pojazd stworzony tym tokiem myślenia praktycznie nie spełnia wymagań i jednych i drugich . Na te ekspedycje i wyprawy wystarczyło na upartego kupić odpowiednią ilość dział holowanych 155 mm i temat był by załatwiony , a dla WL od początku zrobić 8 kołowe podwozie plus wspomaganie ładowania armaty . No ale my często stawiamy dom na dachu , aby dopiero potem stwierdzić namacalnie , że jednak jest źle i to nie przejdzie .

Chyżwar dawniej Marek
środa, 24 marca 2021, 20:30

Głupotą było ich nie zamówić. Francuzi zrobili sobie takie i teraz zamawiają lepsze, które nie mają już fruwać. Po pierwsze MON powinien się nauczyć, że jak wydala jakieś zamówienie odpowiada za to. Inaczej będziemy mieli "nigdy nie kończącą się opowieść". Po drugie trochę tanich prostych i użytecznych dział, które nadają się do tego, żeby przerzucić je w razie potrzeby drogą powietrzną by się przydało.

dropik
środa, 24 marca 2021, 10:27

nowe wymagania wiec chwile to potrwa . Jest czas bo krab ciągle w produkcji , a będą zamówione kolejne 48-72 sztuki, co wnoszę po planach rozwoju 18 dywizji. z 2 stony to artylerii będziemy mieli najwięcej w całym europejskim nato wiec warto się zastanowić czy warto jeszcze ją kupować bo systemy rakietowe to u nas leżą

Lord Godar
środa, 24 marca 2021, 21:08

Dla brygad na kołach to 155-ka jest jak znalazł . Jako dodatkowe dyspozycyjne brygady artylerii też . Ja bym jednak już myślał czy nie warto zastanowić się nad 155-tka z dłuższą lufą niż 52 kalibry . Dało by to jej większy zasięg i większe szanse w razie ognia kontr bateryjnego , to tak na przyszłość na zapas ...

dropik
piątek, 26 marca 2021, 13:39

lepiej kupić tego himarsa ,choć on ogólnie nie jest rewelacyjny. tylko z nową amunicją/ Każda dywizja powinna mieć swoje 16-24 wyrzutni . Są jeszcze dany więc musi im starczyć. Z kasą nam się nie przelewa....

Lord Godar
piątek, 26 marca 2021, 14:36

Wyrzutnia rakietowa nie zastąpi artylerii lufowej i odwrotnie . Himars/Homar jak najbardziej dla każdej dywizji plus jeszcze przynajmniej 2-3 dywizjony ekstra . Dany poddać modernizacji i dać do kołowych brygad , a Krylem uzupełnić gdzie trzeba . Dodatkowo Kryle dla każdej dywizji jako dodatkowe wsparcie . Artylerii nigdy nie jest za dużo , a w naszych warunkach to podstawa wsparcia oddziałów lądowych. Musimy mieć odpowiednie nasycenie artylerią . Ja bym jeszcze spokojnie ze 140-160 Goździków zakonserwował dla rezerwy .

dropik
piątek, 26 marca 2021, 16:52

155 m nie zastąpi artylerii rakietowej dalszego zasiegu - tego nam potrzeba. 155 będzie ok 170 i to jest już bardzo duża liczba. Goździki są zastępowane przez raki. będzie inaczej niż jest teraz.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 24 marca 2021, 20:33

Działa na podwoziu kołowym są potrzebne tam, gdzie reszta jeździ na kółkach. Raz, że są tańsze od gąsienicowych w zakupie i eksploatacji. Dwa, że zasuwają z tą samą prędkością, co reszta komponentu.

Lord Godar
piątek, 26 marca 2021, 14:43

Jako odwodowa artyleria w dywizjach też by Kryl zdał egzamin ze względu na mobilność , zwłaszcza jeśli by dysponował specjalną amunicją np Bonusami czy taką o większym zasięgu. W sytuacjach kryzysowych taka dodatkowa alarmowa artyleria jest bardzo przydatna . Wydawać by się mogło , że dywizje mają dużo luf na stanie , ale jeśli cała dywizja będzie w boju i rozciągnięta , to już to tak dobrze nie wygląda .

rydwsn
środa, 24 marca 2021, 06:42

Możliwa implementacja częściowo zautomatyzowanej ladowarki

wer
środa, 24 marca 2021, 10:49

po 10 latach kolejnych badań, testów i redefinicji wymagań

Chyżwar dawniej Marek
środa, 24 marca 2021, 20:36

Po co ci skomplikowane testy, jak jest przetestowany gotowiec do takiego działa?

kmdr
wtorek, 23 marca 2021, 20:34

Stanie na przeciw, na wprost lufy 35 mm to naprawdę fajny pomysł.A jak to jest jeszcze partia de facto przed seryjna.Czy to jeszcze odwaga czy głupota?

Stefan 1
środa, 24 marca 2021, 12:07

30mm, a nie 35. To zupełnie inna armata.

Grzyb
środa, 24 marca 2021, 10:34

30mm

orel
środa, 24 marca 2021, 07:39

Myślisz ze jest tam jakaś amunicja w środku? XD

LMed
wtorek, 23 marca 2021, 20:16

To badania kwalifikacyjne zakończone? Czy jak podaje materiał " omówiono zrealizowany zakres badań kwalifikacyjnych".

victor
środa, 24 marca 2021, 17:00

Jest dokładnie tak: zrealizowany został określony w umowie zakres badań kwalifikacyjnych. Tak długo, jak długo nie zostanie złożony ostatni podpis pod protokołami z badań i ew. zaleceniami tudzież wnioskami, inaczej powiedzieć i napisać nie można. Tylko tyle, i aż tyle. To za czasów AM podpisywano umowy o wartości pół miliarda bez formalnie zakończonych badań wojskowych, czyli kupowano jakiegoś zwierza w worku.

LMed
czwartek, 25 marca 2021, 12:06

Ok. Dziękuję za wyjaśnienie. No tak, numer jak z AM nie powinien się powtórzyć.

fxx
wtorek, 23 marca 2021, 19:24

Cudownie. Prawie 10 lat im to zajęło - kontrakt na dostarczenie zssw-30 został podpisany 23 grudnia 2011 roku.

victor
środa, 24 marca 2021, 16:00

Umowa z konsorcjum HSW SA i WB Electronics na PR dotyczącą ZSSW-30 została podpisana nie w 2011 roku, ale 29 marca 2013 roku. Taki drobny szczegół ;-) Opracowanie dokumentacji technicznej (DTW) dla produkcji seryjnej ZSSW-30 i zakończenie PR (pracy rozwojowej) zaplanowane jest w umowie na II kwartał 2021. To tak dla jasności.

KrzyuD
wtorek, 23 marca 2021, 22:35

Wiedza, technologia, kapitał ludzki, środki ... to się buduje pokoleniami. Ziszczyć za to można w ciągu jednego pokolenia - vide "transformacja ustrojowa".

Ty
środa, 24 marca 2021, 08:46

Krzychu, słuszna uwaga. Wszyscy by tylko wymagali od Polaków, a nie widzą z iloma trudnościami się zmagamy

;)))
środa, 24 marca 2021, 08:42

...lub, dojście PiSu do władzy po 2015.

Box123
środa, 24 marca 2021, 10:40

Chyba raczej, wcześniejsze 8 lat ( a w zasadzie praktycznie 30) rozgrabiania i niszczenia wszystkiego co się dało. Rządy PO-PSL kosztowały nas do dzisiaj ok 700mld zl i z każdym kolejnym rokiem jest to kolejne 40mld z czego połowa na odsetki od kredytów na te pierwsze, bo trzeba było je najpierw pożyczyć żeby potem moc je rozkradac. Nie mówiąc o tym, co by się teraz dzialo gdybyśmy po 13 latach tej skrajnej patologii (gdyby nie przejęcie władzy właśnie przez PiS) weszli w covid. Naszej gospodarki by już nie było i mógłbyś zapomnieć o jakichkolwiek pieniądzach na modernizację przez następne 20 lat. Dzięki temu rządowi są przynajmniej na nią pieniądze. To jak się za to biorą to inna sprawa ale to z kolei w dużej mierze efekt dymisji Macierewicza, który jako jedyny dotychczasowy minister obrony narodowej potrafił postawić się betonowi z mon , który w dużej mierze odpowiada za stan naszej armii, gdzie ty sam pewnie byłeś pierwszym, który domagał się jego dymisji. No to teraz masz Błaszczaka

czwartek, 25 marca 2021, 05:14

Chwila, bo zgubiłem się... - a o czym jest ten artykuł tu?

laik
czwartek, 25 marca 2021, 01:34

A czemu tylko 700 mld, ja od razu bym dal 7bln !!!

mobilny
wtorek, 23 marca 2021, 19:19

Dla różnych defetystów niespodzianka- szybka wymiana armaty kalibru 30mm na 40mm. A może za mały kaliber.........

Dropik
środa, 24 marca 2021, 10:32

40 mm nie będzie bo nikt tego nie będzie używać. USA przejdzie na 35-50mm pomijajac 30-40

Chyżwar dawniej Marek
środa, 24 marca 2021, 20:42

Gdyby nie państwo w państwie, którym od zawsze jest USMC może bym się zgodził. Poza tym co za brednie? Nie jesteśmy jedynymi użytkownikami 30/40 mm poza USA. Są potencjalni klienci, to amunicja 40 mm się opłaca.

dropik
piątek, 26 marca 2021, 14:44

no jak będzie w powszechnym użyciu to nie widzę przeciwwskazań. Tyle , że UMSC nie będzie walczyć na naszym obszarze więc od nich dodatkowej amunicji nie dostaniesz. 30tki używają Niemcy i chyba jest tu wymienność ...

bc
czwartek, 25 marca 2021, 20:05

Bo tam marynarka i korpus to jest pierwszy sort i z polowe kongresu się z nich wywodzi, siły powietrzne podobnie, army to jest trzeci sort.

Lord Godar
czwartek, 25 marca 2021, 14:51

Przecież nic nie szkodzi , aby w przypadku ciężkiego Borsuka mieć na nim wieżę z armatką większego kalibru . A kaliber 30/40 jeszcze długo będzie w użyciu na świecie .

dropik
piątek, 26 marca 2021, 19:21

2 srednie kalibry nie mają sensu. Mon tego nie przełknie. Sama super40ty ma ok 20 silniejszy pocisk przeciwpancerny i rzekomo 3- krotnie mocniejszy "pocisk odłamkowy" co wydaje się jednak przesadą. Wracajać do wieży to wobec prawdopodobnego fiaska aminicji 40x180 pozostanie nam do konca już 30 mm bo jakoś nie chce mi się wierzyć ,że do zssw wejdzie coś innego czyli 35/50. W CTA 40mm nie wierzę bo tam jest zupełnie inny system zasilania .

dropik
piątek, 26 marca 2021, 14:45

40x180 nie ma choć jest juz od ponad 10 lat dostępna

środa, 24 marca 2021, 15:15

Brytole poszli w 40mm dla Ajaxa, chcieli też tą samą armatę dla warriorów, Szwedzi też mają swoje 40mm. Tylko amerykanie poszli w 50mm, reszta raczej została przy 30mm, a w przyszłości mają opcje wymiany na 35 i 40mm

LMed
środa, 24 marca 2021, 08:44

No chyba tak. Niestety. Ale Grot w nieperspektywicznym kalibrze jest najlepszy słyszałem więc bez defetyzmu. Jest dobrze. Tylko kiedy te wieże?

Chyżwar dawniej Marek
środa, 24 marca 2021, 07:57

Wsadziłeś kij w mrowisko, to masz. Jedna już wypisuje bzdury o tym, że nie produkujemy 40 mm amunicji. Zupełnie jakby zapomniała, że kiedyś nie produkowaliśmy 30 mm. Drugi wypisuje, że nikt nie będzie opracowywał 40 mm choć to nieprawda. Trzeci wypisuje, bzdury że ZSSW-30 nie ma sensu na współczesnym polu walki. Każde z nich pisze wypisuje bzduręgi tylko dlatego, bo wieża została zrobiona w Polsce.

dropik
środa, 24 marca 2021, 10:34

to opowiedz na pytanie kto używa lub zamierza uzywać 40x180 ? raczej nikt na tą chwilę więc i my nie będziemy

Chyżwar dawniej Marek
środa, 24 marca 2021, 20:43

Pierwsza z brzegu choćby Hiszpania na przykład.

dropik
piątek, 26 marca 2021, 16:42

moze i mają 40 mm ale jesli juz to CTA , a nie super40 :P

Dropik
piątek, 26 marca 2021, 16:04

really ? ;) ASCOD Pizarro ma niemiecką 30-tkę. jesli pojawia sie na nim 40 to jest to teleskopowa od CTA.

TrzcinQ
środa, 24 marca 2021, 19:08

30mm spokojnie na dzień dzisiejszy wystarcza. Amu do 40 jest również

środa, 24 marca 2021, 03:45

@mobilny. A 57 mm po tamtej stronie

TrzcinQ
środa, 24 marca 2021, 11:29

Osadzona na nośniku lepiej opancerzonym tylko od fiata 126p więc nie jest zle. A przypomnij mi ile takowych w służbie?

Darek
środa, 24 marca 2021, 11:26

A po tej stronie Spike.

;)))
wtorek, 23 marca 2021, 20:56

"wymiana", która raczej nigdy nie nastąpi. Bo nie przepuści jej żaden "szanujący się" wojskowy logistyk czy księgowy, zwani inaczej machiną biurokratyczną. No chyba że zachód pójdzie w 40mm, w co też nie wierzę, bo zysk niewielki (czyt. -za mały kaliber)

środa, 24 marca 2021, 19:42

na sprzęt potencjalnego przeciwnika (absolutnie ale to absolutnie nie twierdzę, że chodzi o sprzęt pewnej federacji) to te 30 mm nie mówiąc o 40 mm aż nadto wystarczy, spokojna twoja rozczochrana

ania
wtorek, 23 marca 2021, 20:46

Jaki sukces, jaki sukces - tylko nie mamy amunicji 40 mm w ofercie żadnej krajowej firmy.... w sumie to Amerykanie ją sami dopiero opracowują :D

Gnom
środa, 24 marca 2021, 07:55

Znów narzekania, i często od tej samej @ania, szkoda. Możliwość wymiany na 40 mm to nie zastosowanie, akurat to powszechna praktyka na świecie. Raz spójrz na to inaczej. Własny system wieżowy, czyli całość od możliwości mechanicznych, poprzez zintegrowane uzbrojenie, optoelektronikę, systemy celowania i sterowania. To zamknięty system możliwy do osadzenia na bardzo wielu nośnikach. Już nie jesteśmy skazani na włoski produkt. Za chwilę okaże się, że Włosi będą musieli spuścić z tonu np. przy modernizacji dotychczasowych wież. Ot takie dodatkowe zyski z posiadania własnego produktu, nawet gdy nie zadowala Ani.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 24 marca 2021, 21:16

Z 30/40 mm to już w ogóle jakaś jazda. USMC z wieżami, które dostają od Kongsberga. Hiszpana sobie wdraża. Brazylia, Singapur, Strykery w USArmy i tak dalej. Ale nikt nie będzie rozwijał 40x180 do konwersji działa bo kilku tak sądzi i już. Nawet mimo tego, że samym Norwegom, którzy mają Kongsberga by się to całkiem nieźle opłaciło.

Fiński snajper
wtorek, 23 marca 2021, 20:35

Bardzo szybka, 10 lat roboty :D Cudowna polska mysl techniczna. Już pomijam sens tego czegoś na wspolczesnym polu walki

victor
środa, 24 marca 2021, 16:03

W innym miejscu już napisałem: 29 marca minęło 8 lat od podpisania umowy na pracę rozwojową dotyczącą ZSSW-30. Więc jakie 10 lat roboty?

Tomasz34
środa, 24 marca 2021, 09:24

Sens czego? Obecności KTO? A inne kraje czemu je kupują?

kibic
wtorek, 23 marca 2021, 19:04

Dobra wiadomość. Idzie wiosna, to może i Borsuk się obudzi. Martwiło długie milczenie na temat ZSSW. Mam nadzieję, że zarówno wieża, jak i Borsuk wejdą do produkcji. Wieża chyba gotowa za wyjątkiem korzystniejszej wersji na pozyskiwanie armat czyli ich produkcji licencyjnej. Borsuk też robi wrażenie dojrzałego płciowo, więc za rok mógłby się zacząć mnożyć produkcyjnie.

Bub
wtorek, 23 marca 2021, 20:02

Borsuk odszedl dawno w Sina dal

TrzcinQ
środa, 24 marca 2021, 11:31

Dokladnie tak ale tylko ten spod znaku obcych koncernów. Ten z HSW ma się git gitara idzie do przodu

Tomasz34
środa, 24 marca 2021, 09:25

Testy na poligonie zaliczył wzorowo, Teraz tylko produkcja.

poskocz błotny
środa, 24 marca 2021, 08:45

Raz widzialem borsuka, pod Babią Górą...

Rain Harper
wtorek, 23 marca 2021, 18:40

Jeszcze tylko zssw z opcją zwalczania BSP i moduły Amur dla reszty Rośków!

środa, 24 marca 2021, 08:45

Następny - "jeszcze tylko"

bc
wtorek, 23 marca 2021, 23:17

Amunicja programowalna 30mm już daje taką możliwość. Choć powinna powstać wersja tej wieży zoptymalizowana do VSHORAD na wzór Koreańskiej wieży Biho2. Czyli ta sama armata być może od razu z kalibrem 40mm(tu trzeba porównać właściwości balistyczne i cenę), głowica optoelektroniczna być możne mały radar i wymienne kontenery z rakietami Piorun i Piorun 2.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 24 marca 2021, 11:52

Mała szybkostrzelność. Jak chcesz 30mm w wyspecjalizowanej wieży, są lepsze armaty.

bc
środa, 24 marca 2021, 17:11

Tyle że nowa armata to pół nowej wieży, amunicja programowalna nadrabia, to nie musi być gatling wystarczy śrutówka na drony.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 marca 2021, 14:08

Do tego nie jest ci potrzebna wyspecjalizowana wieża. Jak chcesz porządną wyspecjalizowaną to z przeciwlotniczą armatą i amunicją programowalną, która z kolei w BWP sprawdziłaby się średnio.

LeAN
wtorek, 23 marca 2021, 18:20

Czy HSW zakończyła, z sukcesem, rozmowy w sprawie armaty do w/w wieży?

BUBA
wtorek, 23 marca 2021, 17:49

To wspaniale nowosci.Ale zbyt nowe dla MON.

LeAN
wtorek, 23 marca 2021, 17:30

A kiedy umowa i początek dostaw dla wojska?

MI6
wtorek, 23 marca 2021, 21:01

Do 2035 roku...zgodnie z programem modernizacji-nie wiesz?

Buba
wtorek, 23 marca 2021, 20:04

Umowa byla podpisana chyba w 2011 roku. Takie to MON ma opuuznienia

Tomasz34
środa, 24 marca 2021, 09:26

Ale zaostała opracowana całkowicie przez polski przemysł. Kompetencje zdobywa się przez długi czas, ale zniszczyć jakiś projekt można bardzo łatwo.

Box123
wtorek, 23 marca 2021, 17:03

Wszystko fajnie tylko wreszcie coś kupmy. Bo wieże do rosomakow, borsuki, raki czy np wymiana wszystkich langust, gradów i ich czekiej wersji na nową langust albo wykorzystanie opcji na amunicję krążącą to jest takie absultne minimum wyposażenia naszego wojska, a wszystko się ciągnie tak niemiłosiernie, że aż się slabo robi, a w kluczowych projektach nie dzieje się nic, a plany są do tego stopnia niewystarczające, że nawet ich realizacja w takiej formie niewiele da. Priorytet i minimum to powinno być: 5 eskadr f35, 10 baterii Wisły, 30 baterii Narwi (w pierwszym etapie minimum 21 czyli 19+2 dla 18 dywizji), 600 czołgów K2 pl + 200-400 czołgów k3pl w przyszłości, 160 spolonizowanych homarow. Ten ostatni jeśli USA nie chciało by się zgodzić na polonizację może z Koreą (to nie wyklucza zachowania kupionych już wyrzutnii, żeby w razie potrzeby moc lepiej przyjąć wsparcie od USA). We współpracy z Korea można by też wdrożyć nowego "prawdziwego" honkera 4x4

baba
środa, 24 marca 2021, 09:01

5 eskadr F35, to 80 samolotów. koszt zakupu 6,4 mld USD czyli przy dzisiejszym kursie ok 25 mld zł. Koszt godziny lotu F35 ma wynieść w 2025 roku ok 25 000 USD, czyli 80x25 000 x 3,91 7,82 mln zł. Dobry pilot musi wylatać kilka tysięcy godzin. Dla uproszczenia przyjmę tysiąc. To daje kwotę 7,82 mld zł. Przyjmijmy rozłożenie tej kwoty na 5 lat, czyli w ciągu roku koszt wynosi 1,564mld złotych. To tylko koszty zakupu i eksploatacji F35, gdzie uzbrojenie, modernizacje, zaplecze, gdzie cała reszta wojsk. Zejdźmy na ziemię.

laik
czwartek, 25 marca 2021, 01:28

Bo statki i ich zalogi beda plywac za darmo ;) pozdrawiam

rodzer
wtorek, 23 marca 2021, 22:33

Ci genetałowie to po co tam są nie wifzieli zakładu niech lepiej zastanowią się czego im trzeba i nich nauvzą się podejmować decyzje zgodne z interesami armi i niech to wreszcie idzie bo te pokazy imprezki to żenada marnotrastwo i wstyd zeby tyle czasu bujać się z jakąś wieżyczką to co powiedzieć o satelitach dla wojska i innych sprawach

Robert Sta
wtorek, 23 marca 2021, 20:52

Ja to widze inaczej. Zadnych f35 zadnych patriotow za to 120 % nasycenia dronami reczna bron przecilotnicza oraz przeciwpancerna za ulamek tej sumy Rosjanie musza liczyc na spore straty. niech wala inkaderami i innymi badziewiem obrona tylko prymitywny lufowy opl.

pchor
środa, 24 marca 2021, 12:17

Ręczna broń przeciwlotnicza? No i do czego będziesz nią strzelał ? Bo chyba nie do samolotów (dronów) spuszczających ci na głowę bomby kierowane z 80-100km. NIe wspomnę o rakietach. Eh..

Stefan 1
środa, 24 marca 2021, 11:52

Chcesz zrobić z Polskiego Wojska partyzantów niezdolnych do utrzymania kontroli nad własnym krajem? Chcesz ich zrównać z talibami? Taka armia może walczyć tylko na własnym terytorium i to w ograniczonym zakresie. Czyli agresor go zniszczy. Dlatego musimy mieć narzędzia walki do eliminacji zagrożenia jeszcze na terytorium agresora. To podnosi próg wojny, czyli zapewnia wygraną nam.

fefe
środa, 24 marca 2021, 07:49

opl jakaś powinna być nie koniecznie ze zdolnością antyrakietową , a tak to 100% racji , ciekawi mnie co takie mesko np powiedziało jak by się ich zapytać jakie parametry zasięg pułap miałby zestaw ppl o wadze 70kg

Stefan 1
środa, 24 marca 2021, 11:56

Bez zdolności antyrakietowej, to sobie takie opl w buty wsadź, będziesz wyższy. Co za brednie. Zdolność obrony powietrznej w przewidywanej wojnie, to właśnie neutralizacja zagrożenia rakietami, i do zdolność z długimi rękami.

Jasiu
wtorek, 23 marca 2021, 20:16

Kolego zejdźmy na Ziemię. Czy kolega wie z skąd startowaliśmy, ile zostało osiągnięte, jakim wysiłkiem i kosztem się to odbyło. A ponadto proszę porównać to do krajów bogatszych, bez zaległości historycznych i technicznych oraz bez potrzeby rozwoju wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Po uświadomieniu sobie tego wszystkiego, dopiero wtedy można oceniać obecne rezultaty. Moim zdaniem robią wrażenie choć potrzeby są jeszcze większe. Ale realia finansowe są bezlitosne.

Box123
środa, 24 marca 2021, 02:15

Rozumiem, że nadrabiamy wieloletnie zaległości ale w programach takich jak narew czy wilk dostajemy wszystko prawie na tacy, a wszystko i tak się ciągnie latami. A realia finansowe są takie że właśnie równowartość 4 eskadr f35 lub 800 wyrzutni himrams chcemy utopić w MW która nie wniesie nawet 1 / 100 tego co 128 samolotow f35 lub możliwość wystrzelenia 1600 rakiet na odległość 300km w jednej salwie, w naszą obronność. Jeśli nie mamy pieniędzy na wszystko to trzeba się ograniczyć do głównych programów i kupić duze ilości sprzętu który będzie robił różnice, a z wydatków trzeciorzednych zrezygnować. W drugiej połowie lat 30tych utopiliśmy dokładnie tak samo jak dzisiaj ponad 100mln zł w MW. Kupiliśmy jedne z najnowocześniejszych na świecie okręty (błyskawica i grom i zamówiliśmy dwa kolejne) oraz łodzie podwodne, do tego gryfa i tralowce (6 sztuk). Ich wkład w obronność sprowadzał się do tego, że albo uciekły albo poszły na dno (jak gryf po 3 dniach) albo przejęli je Niemcy. Równolegle wstrzymalismy w 37 produkcję czołgów 7tp bo nie mieliśmy pieniędzy i żeby zaoszczędzić chcieliśmy czekać, aż opracujemy ich modernizację. W efekcie produkcję wznowiono w panice dopiero w 39 i we wrześniu mieliśmy ok 130 sztuk. Za 100mln złotych mogliśmy mieć 400 kolejnych albo dodatkowe 3 tys działek boforsa 37mm ( zamiast posiadanych 300) albo 800 dział przeciwlotniczych 40mm (mieliśmy 350). Każda z tych rzeczy przyczyniła by się bardziej do naszej obronności niż kupienie super statków i okrętów podwodnych. I dziś robimy dokładnie to samo. A jeśli za wszelką cenę chcemy dofinansowywac teraz MW to miejmy odawage utworzyć też fundusz modernizacyjny wysokości np 15mld rocznie (na okres 10 lat) nawet za cenę większych deficytów i zróbmy coś wreszcie porządnie. Bo MW ma którą chcemy wydać 1/4 środków na modernizację, kosztem innych programów nie odegra praktycznie żadnej istotnej roli w razie ataku na nas, a bez przewagi w powietrzu, zabezpieczenia lotnisk i miast opl oraz silnych wojsk pancernych i rakietowych, nie będziemy mieli żadnych szans i sytuacja będzie wyglądała jak na ostatnich ćwiczeniach sztabowych - 5 dni i dowidzenia

Stefan 1
środa, 24 marca 2021, 11:58

Trudno się nie zgodzić.

Jasiu
wtorek, 23 marca 2021, 16:56

Nie rozumiem dlaczego te wyrzutnie rakiet nie są zintegrowane z wieżą. Były by wtedy chronione przez pancerz.

Jasiu
środa, 24 marca 2021, 11:56

Nie podszywaj się pod mój nik.

riba
środa, 24 marca 2021, 08:48

Inni też tak robią. Czytałem gdzieś, że tę wyrzutnię można uzupełniać z wnętrza wozu.

Chopak
wtorek, 23 marca 2021, 23:39

Są zintegrowane z wieżą. Pewnie miałeś na myśli że nie są w środku. Prawdopodobnie w środku nie było miejsca lub inżynierzy stwierdzili że jest to zbędne

SAS
wtorek, 23 marca 2021, 16:49

O tej wieży to już podobno słyszeli Eskimosi na północy Kanady i to kilka lat temu. Skoro innej nie ma i nie będzie, to na co czeka MON?

środa, 24 marca 2021, 08:51

Ta wieża istnieje też w tradycji mówionej Aborygenów, i ich rysunkach naskalnych .

Fiki
wtorek, 23 marca 2021, 23:22

stalowka dogaduje sie z producentem armaty , na temat pelnych praw licencyjnych

Vald
środa, 24 marca 2021, 10:58

No właśnie. To dogadywanie się z producentem armaty mnie martwi. Bo trwa tak długo jakby Amerykanie mieli nas w garści i proponowali nieakceptowalne warunki naiwniakom z Polski, którzy już tak daleko zaszli z ich armatą, że nie mają jak się wycofać. Więc, w domyśle, wszystko łykną... Nasi negocjatorzy bezradnie naciskają na przyśpieszenie, proszą o zrozumienie, powołują się na symbole (braterstwo broni w ramach NATO) ale nie pomaga. I trwa. Takiemu przebiegowi aktualnego etapu rozwoju ZSSW-30 daję pierszeństwo w moich przypuszczeniach.

Tweets Defence24