Wielki kontrakt Fincantieri: osiem fregat dla Indonezji

11 czerwca 2021, 09:28
bergamini_new
Fot. Marina Militare
Reklama

Ministerstwo obrony Indonezji zamówiło w koncernie Fincantieri sześć fregat typu FREMM oraz modernizację i dostawę dwóch fregat typu Maestrale. Fincantieri ma być również odpowiedzialne za wsparcie logistyczne dla przekazanych okrętów.

Dostawa aż ośmiu okrętów dla Indonezji jest bardzo ważnym kontraktem nie tylko dla włoskiego koncernu Fincantieri, ale również dla całych Włoch. Potwierdza bowiem słuszność zainwestowania środków w opracowanie fregat wielozadaniowych FREMM, których dziesięć jest w tej chwili wykorzystywanych we włoskiej marynarce wojennej. Indonezja wybierając właśnie ten typ okrętów oceniła, że są to w tej chwili najlepsze jednostki pływające w swojej klasie, a Fincantieri jest firmą, która bez problemu zrealizuje kontrakt w atrakcyjnej cenie i w odpowiednim czasie.

Włosi mają również nadzieję, że zamówienie zwiększy generalnie współpracę z Indonezją czyniąc z niej swoisty przyczółek, otwierający im rynki do innych krajów azjatyckich. Niewątpliwą zachętą do takiego współdziałania mogą być inwestycje, jakie Fincantieri planuje przeprowadzić w indonezyjskiej stoczni PT-PAL na wyspie Jawa.

„Zamówienie tej wielkości pozwala Fincantieri przejąć również globalny prymat w sektorze okrętów nawodnych i jest potwierdzeniem technologicznego przywództwa projektu [Red. FREMM] ponownie uznanego za najbardziej innowacyjny na rynku, projektu który doprowadził do zamówienia (w tym jako opcja) ponad dwudziestu okrętów dla kilku zagranicznych marynarek wojennych. Program ten ma nadzwyczajne znaczenie strategiczne, zarówno dla ekonomicznego rozwoju naszego kraju, jak i dla włoskiego łańcucha dostaw w dziedzinie obronności, a także dlatego, że zapewnia silną pozycję Fincantieri na tym obszarze, torując drogę do finalizacji dalszych ważnych negocjacji dla innych już realizowanych programów, w tym także w sektorze cywilnym… Na koniec pragnę podziękować naszej marynarce wojennej, która wraz z krajowy przemysłem wniosła decydujący wkład w budowę okrętu docenianego na całym świecie i w pełni zaspokajającego jej potrzeby operacyjne”.

Giuseppe Bono - dyrektor generalny Fincantieri

Dla uatrakcyjnienia swojej oferty Włosi chcą również przekazać Indonezji dwie używane fregaty typu Maestrale. Zostaną one odkupione od włoskiej marynarki wojennej przez Fincantieri, wyremontowane i zmodernizowane pod potrzeby indonezyjskich sił morskich. Włosi mają jeszcze cztery takie okręty, z których dwa najnowsze („Espero” i „Zeffiro”) były wprowadzone do służby w 1985 roku.

Reklama
Reklama

Indonezyjska marynarka wojenna otrzyma więc prawie czterdziestoletnie fregaty, ale będą one wyposażone w część sprzętu, jaki później pojawi się wraz z docelowymi FREMM-ami. Przypuszcza się np., że takim wspólnym elementem będzie okrętowy system wsparcia dowodzenia.

Najważniejsze będą jednak fregaty FREMM. Dzięki indonezyjskiemu zamówieniu stają się one rzeczywiście hitem eksportowym. Pomijając dziesięć okrętów zamówionych przez włoską marynarkę wojenną, dwie takie jednostki zamówił również Egipt (z opcją rozszerzenia zamówienia o dwie kolejne fregaty) i dwie Stany Zjednoczone (z opcją kupienia kolejnych ośmiu okrętów). Przypuszcza się zresztą, że to właśnie zamówienie amerykańskie przekonało rząd indonezyjski do ostatecznego wyboru włoskiej oferty.

Fincantieri odniosło jeszcze jeden sukces na rynkach azjatyckich. Włoskiej firmie udało się bowiem podpisać umowę z południowokoreańskim koncernem stoczniowym DSME (Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering) na współpracę przy opracowaniu projektu nowego okrętu śmigłowcowo-desantowego. Włosi chcą w tym przypadku przekazać Koreańczykom wiedzę, jaką pozyskali przy budowie swojego okręty tej klasy typu Trieste. Okręt ten ma zostać przekazany włoskiej marynarce wojennej w czerwcu 2022 roku.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
patriota
sobota, 12 czerwca 2021, 09:00

Takie kontrakty ukazują skalę zacofania gospodarczego, społecznego Polski. Egipt, Filipiny, Indonezja pomimo wewnętrznych problemów efektywnie modernizują własne siły zbrojne. Indonezja buduje własne okręty podwodne. Jeszcze w 2007 roku polska stocznia potrafiła dostarczyć dla Indonezji pięć okrętów patrolowych. Polskie zakłady samoloty, stacje radiolokacyjne (bardzo chwalone), wyrzutnie przeciwlotnicze. Teraz eksportu praktycznie nie ma, stan marynarki wojennej krytyczny, wiele programów modernizacyjnych opóźnionych, często kupowany jest w pierwszej kolejności sprzęt o znikomej wartości bojowej (cywilne samochody).

Driver25
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 23:13

W dużej mierze muszę przyznać rację. Bez rozwiniętego przemysłu nie ma co marzyć o silnej gospodarce

BUBA
sobota, 12 czerwca 2021, 11:33

Byly wybory, co wybrales to jest.

2zdk
piątek, 11 czerwca 2021, 18:58

Skoro fregata typu FREMM to projekt francusko-włoski to czy można taką fregatę zamówić u Francuzów a nie u Włochów ? Czy może obecnie tylko Fincantieri klepie ten typ fregaty ?

patriota
sobota, 12 czerwca 2021, 09:02

Francja także buduje. Sprawdź, co ostatnio zakupiła egipska marynarka wojenna i jakie okręty proponowane są Grecji.

Andrzejek
piątek, 11 czerwca 2021, 17:18

FREMMy są proponowane dla miecznika? Jak tak to całkiem dobry wybór. Albo fremmy albo brytyjskie arrowheady

Tomek
piątek, 11 czerwca 2021, 23:07

jak możesz porównać fremm do cywilnej fregaty????

Gts
piątek, 11 czerwca 2021, 22:49

FREMMy to jedne z najlepszych okretow, o ile nawet nie najlepsze z Fregat.

gość
sobota, 12 czerwca 2021, 16:46

Co powoduje że fregaty FREMM są takie dobre ?

Ja
piątek, 11 czerwca 2021, 15:16

A My mamy stępke od 5 lat... można ?można ...

FlotaZłomowaPL
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 23:15

Nawet ani jednego promu cywilnego u nas niestety nie zbudowano w ostatnich latach mimo zapowiedzi... Jakim cudem odbudujemy Stocznie Szczecińska czy Gryfię jak nie ma realnych zamówień dla sektora cywilnego ani wojskowego.

Rocco
piątek, 11 czerwca 2021, 11:43

Ciekawe co wybiorą Polaczki, ale raczej ani FREMM ani FDI-; musi być coś zawodnego, łatwo zatapialnego lub zbudowanego na bazie cywilnej jednostki. Najlepiej drogo

PEPE
piątek, 11 czerwca 2021, 19:15

Czyli jakiś ruski tonący szrot.

Davien
piątek, 11 czerwca 2021, 17:42

Od Rosji nic nie kupimy wiec po co tak reklamujesz wasze zawodne, łatwo zatapialne okrety:))

Rocco
piątek, 11 czerwca 2021, 22:43

Jak tam LCSy? Wszystkie zjadła woda morska?

Davien
sobota, 12 czerwca 2021, 08:41

A od kiedy LCS to fregata biedny rusku. I nie, nie zjada wszystkich ylko lika pierwszych majacych statys eksperymentalny.

PolSpeed
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 23:17

Racja

dree
piątek, 11 czerwca 2021, 15:58

Jako to co ? Wanny z Cersanitu - kadłuby z laminatu, dzięki czemu będą "stealth", uzbrojone w pociski klasy mur-beton.

Tweets Defence24