Szatkowski "kończy misję" w MON i obejmie stanowisko ambasadora przy NATO

18 lipca 2019, 08:59
1280x540
Fot. MON
Defence24
Defence24

Ze względu na otrzymanie nominacji ambasadorskiej na stanowisko stałego przedstawiciela RP przy NATO w Brukseli przez dotychczasowego podsekretarza stanu w MON Tomasza Szatkowskiego, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o bezpośrednim przejęciu dotychczasowych obowiązków swojego zastępcy.

Reklama

Ze względu na otrzymanie z rąk szefa MSZ Jacka Czaputowicza nominacji ambasadorskiej na stanowisko stałego przedstawiciela RP przy NATO w Brukseli przez podsekretarza stanu w MON Tomasza Szatkowskiego, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował za pośrednictwem wpisu na Twitterze o osobistym przejęciu nadzoru nad sferą dotychczasowych obowiązków swojego zastępcy - sprawami międzynarodowymi.

Dziękując za "owocną współpracę" szef MON dodał, że będzie nadal współpracował z ambasadorem Szatkowskim na rzecz bezpieczeństwa, tym razem już w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wiceszef MON Tomasz Szatkowski w połowie maja otrzymał rekomendację sejmowej komisji spraw zagranicznych na stałego przedstawiciela RP przy NATO i Organizacji do spraw zakazu Broni Chemicznej w Hadze. Rekomendacji tej Szatkowski nie otrzymał dwa miesiące wcześniej, ze względu na zbyt małą liczbę posłów PiS obecnych podczas posiedzenia komisji.

Szatkowski wśród priorytetów swej misji w Brukseli wymienia zwiększenie wpływu Warszawy na politykę NATO i umocnienie postrzegania naszego państwa jako wiarygodnego sojusznika, prace na rzecz dalszego rozszerzania Sojuszu i utrzymanie zaangażowania politycznego i wojskowego USA i Kanady w bezpieczeństwo Starego Kontynentu.

Nowy ambasador RP przy NATO zastąpi na tym stanowisku byłego wiceszefa MSZ Marka Ziółkowskiego, który zakończył swoją misję pod koniec marca tego roku.

Tomasz Szatkowski sprawował stanowisko podsekretarza stanu w MON od listopada 2015 roku. Odpowiadał w resorcie za kwestie współpracy międzynarodowej, koordynował też prace nad przeprowadzonym w MON w latach 2016-2017 Strategicznym Przeglądem Obronnym, którego publicznie znaną wersją jest Koncepcja Obronna RP. Wiceminister Szatkowski uczestniczył w przygotowaniu rozwiązań na szczyty NATO w Warszawie i w Brukseli, a także w negocjacjach bilateralnych ze stroną amerykańską w sprawie zwiększenia obecności wojsk Stanów Zjednoczonych na terenie RP. Następstwem tych negocjacji 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
KONFEDERACJA
poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 11:59

A co z planem modernizacyjny na lata 36996 ?

sża
piątek, 19 lipca 2019, 09:05

Nawet w NATO nas nie lubią, mieliśmy dostać stanowisko v-ce, a dostała Rumunia...

Marek1
czwartek, 18 lipca 2019, 17:53

Mam nikłą(niestety) nadzieję, że w/w znajdzie się wśród innych przedstawicieli "elit' politycznych III RP przed TS.

Zbyszek
czwartek, 18 lipca 2019, 11:16

Pan Szadkowski to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Trudno go będzie w MON zastąpić

Drzazga
czwartek, 18 lipca 2019, 13:10

Sbyszek , myślę że trochę przeceniasz możliwości tego pana.

Tweets Defence24