Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Rosjanie kończą przygotowania do zimowych igrzysk wojskowych

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowała, że kończą się przygotowania III międzynarodowych, zimowych igrzysk wojskowych w Soczi, które mają trwać od 23 do 28 lutego 2017 r. Sportowcy mają rywalizować w 7 różnych konkurencjach indywidualnych i zespołowych, na zakończeniu których planuje się rozdać 44 komplety medali.

Rosja otrzymała prawo zorganizowania III międzynarodowych, zimowych igrzysk wojskowych w czasie 70. zgromadzenie ogólnego Międzynarodowej Rady Sportów Wojskowych CISM (trzeciej pod względem wielkości organizacji sportowej: po MKOL i FISU - Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego), które odbyło się 22 maja 2015 r. w Kuwejcie. Pierwsze tego rodzaju zawodu odbyły się w 2010 r. we włoskiej miejscowości Aosta, drugie - w 2013 r. w Annecy we Francji. Wtedy rywalizowało tysiąc sportowców z czterdziestu krajów w ośmiu dyscyplinach sportowych.

W III międzynarodowych, zimowych igrzysk wojskowych będą przeprowadzone następujące konkurencje: biatlon, narciarstwo biegowe, narciarstwo zjazdowe, bieg na orientację na nartach, skialpinizm, wspinaczka w pomieszczeniach oraz łyżwiarstwo szybkie na torze krótkim (short track). Uroczysta ceremonia otwarcia nastąpi 24 lutego 2017 r.

Biatlon

Od lat najbardziej „wojskową” dyscypliną sportową jest biatlon. To właśnie w tej konkurencji Rosjanie liczą na największe sukcesy. Przykładowo na piątym etapie Pucharu Świata w biatlonie, który odbył się w Ruhpolding w Niemczech w rosyjskiej reprezentacji było aż pięciu sportowców – żołnierzy: Tatiana Akimowa, Uliana Kajszewa, Matwiej Elisiew, Anton Babikow i Maksim Cwietkow.

Zawody biatlonowe w trakcie III zimowych igrzysk wojskowych w Soczi będą trwały od 23 do 27 lutego i zostaną przeprowadzone na narciarsko – biatlonowym kompleksie „Łaura”. Zorganizowano pięć konkurencji: sztafeta mieszana, bieg sprinterski na dystansie 7,5 km (kobiet) i 10 km (mężczyzn) oraz wyścig patrolowy na dystansie 15 km (kobiet) i 20 km (mężczyzn).

Bieg patrolowy nie jest dyscypliną olimpijską. Zespół biorący udział w takim wyścigu składa się z czterech osób startujących jednocześnie. Lider ekipy biegnie bez broni i kieruje strzelaniem trzech pozostałych członków patrolu. Strzelanie jest tylko jedno z pozycji: leżąc. Za każde nietrafienie cały zespół biegnie rundę karną. W biatlonie rosyjska drużyna będzie liczyła dziesięć osób (pięciu mężczyzn i pięć kobiet).

Skialpinizm

Jedną z najnowszych dyscyplin będzie jednak skialpinizm. Weźmie w niej udział 30 sportowców z ośmiu krajów: Francji, Hiszpanii, Libanu, Niemiec, Rosji, Słowenii, Szwecji i Włoch. Rosjanie przypuszczają, że najsilniejsze zespoły wystawią kraje alpejskie. Według trenera rosyjskiego zespołu Andrieja Romanowa „We Francji, Niemczech i Włoszech ludzie od trzech uprawiają skialpinizm. Sportem tym jest zainteresowana tam aż jedna trzecia młodych ludzi”.

W skład większości zespołu ma wejść czterech skialpinistów: dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Będą oni rywalizowali w dwóch dyscyplinach: wyścigach indywidualnych i zespołowych. Start ma się rozpocząć na wysokości 1600 m. Zawodnicy będą się wspinać w warunkach zimowych na czas na szczyt Roza Pik na wysokości 2320 m (najwyższy punkt grzbietu Aibga) i później zbiegać na wysokość 1600 m. Różnica poziomów będzie więc wynosić około 750 m. W zawodach indywidualnych zawodnicy będą musieli wykonać cztery wejścia i zejścia, natomiast w wyścigu zespołowym – aż pięć.

Skialpiniści będą rywalizowali w dniach 23-28 lutego 2017 r. w oparciu o olimpijskie centrum narciarskie „Roza Chutor” w Soczi. Pierwsze konkurencje: wyścigi indywidualne kobiet i mężczyzn odbędą się 24 lutego br. (w piątek). Bieg zespołowy planuje się przeprowadzić 27 lutego br. (w poniedziałek).

Jak na razie trwa obóz treningowo - szkoleniowy żołnierzy-skialpinistów z rosyjskich sił zbrojnych Zostali oni zgrupowani w tym celu w olimpijskim centrum narciarskim „Roza Chutor”. Trzon tego zespołu tworzy troje rosyjskich mistrzów sportu: posiadacze rekordu świata w szybkości wspinania się na Elbrus i rekordu świata w szybkości wspinania się na Pik Lenina: Witalij Szkiel i Jekatierina Mitjajewa oraz mistrz Rosji i sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej: Jewgienij Markow. Wszyscy oni są zawodnikami klubu CSKA Moskwa. Z tego klubu pochodzi również trener zespołu.

Czwartym sportowcem reprezentacji skualpinizmu armii rosyjskiej jest Anastazja Szewcowa - studentka wojskowego instytutu kultury fizycznej WIFK w Sankt Petersburgu. Rosjanie mają jeszcze dwóch zawodników rezerwowych: Swietłany Bieriezań, która służy w siłach powietrzno-kosmicznych w Kraju Kamczackim oraz Ajdar Nugralijew - student WIFK.

Reklama

Komentarze (2)

  1. serek waniliowy

    Skoro zwykli sportowcy koksują się na potęgę i jest to proces pod egidą państwa, to co dopiero musi się dziać wśród sportowców wojskowych....

    1. niemodyfikowany

      Oczywiście w oazie światowego dobrobytu, czyli na Zachodzie, w tym także w Polsce, "zwykli sportowcy" nie stosują żadnego dopingu i problem ten z oczywistych względów w ogóle tam nie istnieje... Jedynie czasami wyczynowcy stosują nieodpowiednie kremy do ust, leki na astmę, napoje energetyczne etc. Natomiast "sportowców wojskowych" nie posiada żaden z krajów członkowskich NATO, co najwyżej emerytów...

  2. olo

    Kiedy nakarmią 27 000 000 głodujących Rosjan i ponad 5 000 000 pracujących biedaków za kwotę 100 $ miesięcznie a na co pozwala ich prawo.

Reklama