Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Weekendowy przegląd prasy: Odwołanie bez wysłuchania, F-16 wróciły do bazy w Łasku, Korea wysyła broń chemiczną do Syrii, Prezydent wziął pieniądze za „pomoc" przy przetargu,

Fot. Normunds Mezins/US DoD.
Fot. Normunds Mezins/US DoD.

Weekendowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Polska, Speckomisja pozytywnie o wniosku o odwołanie szefa SKW: Sejmowa speckomisja pozytywnie zaopiniowała w piątek wniosek premiera o odwołanie szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusza Noska. Opozyq'a oceniła, że skandalem było niezaprosze-nie generała na posiedzenie. Wniosek Donalda Tuska uzasadniali szef MON Tomasz Siemoniak i nadzorujący służby specjalne szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Według mediów odwołanie Noska może mieć związek z konfliktem między nim a wiceszefem MON gen. Waldemarem Skrzypczakiem, chociaż bezpośrednim powodem miał być niedostateczny nadzór nad bazą lotniczą w Malborku, gdzie według śledczych doszło do ustawiania przetargów na ochronę lotniska. Według przewodniczącej speckomisji Elżbiety Radziszewskiej (PO) wniosek jest uzasadniony.

Nasz Dziennik, Odwołanie bez wysłuchania, Maciej Walaszczyk: Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych pozytywnie zaopiniowała wniosek premiera o odwołanie szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusza Noska. Za przyjęciem wniosku opowiedzieli się posłowie koalicji PO -PSL. Parlamentarzyści PiS i Ruchu Palikota nie głosowali, a Stanisław Wziątek reprezentujący SLD wstrzymał się od głosu. - To wszystko jest jeden wielki skandal. Uniemożliwiono nam pracę i użyto komisji jako maszynki do głosowania. Posłowie PO posługiwali się wiedzą gazetową i takie samo było uzasadnienie przyjęcia wniosku szefa rządu o odwołaniu szefa wojskowego kontrwywiadu -relacjonuje Marek Opioła (PiS), członek sejmowej speckomisji. Koalicyjna większość PO - PSL zdecydowała, że nie zaprosi głównego zainteresowanego na wczorajsze spotkanie w Sejmie. Dotąd w posiedzeniach komisji dotyczących wydania opinii brali udział odwoływani. Tak było w przypadku byłego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka.

Gazeta Krakowska, Prezydent wziął pieniądze za „pomoc" przy przetargu, Andrzej Skórka: Ryszard Ś. podejrzany jest o przyjęcie 50 tys. zł łapówki od jednej z firm drogowych. To efekt śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Według prokuratury łapówka miała drogowcom zapewnić wygrywanie miejskich przetargów. Ryszard Ś. nie przyznaje się do winy. To już kolejna odsłona sprawy dotyczącej nieprawidłowości przyprzetargunabudowę zjazdu z autostrady A4 w Tarnowie. Funkcjonariusze ABW zjawili się u szefa tarnowskiego samorządu wczoraj rano.- Prezydent Tarnowa zatrzymany został na nasze polecenie- potwierdzała sensacyjną informację Bogusława Marcinkowska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Głos Wielkopolski, Łaskie F-16 odleciały z Poznania, Mateusz Pilarczyk: W piątek wieczorem do macierzystej bazy w Łasku wróciły ostatnie samoloty F-16, które od początku września stacjonowały w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego położonej w poznańskich Krzesinach. - Ostatnie samoloty pełniły wczoraj dyżur i po jego zakończeniu wróciły do bazy pod Łodzią-informuje porucznik Krzysztof Nanuś, rzecznik krzesińskiej bazy, w której stacjonują 32 polskie F-16 "Jastrząb". Pozostałe 16 maszyn bazuje w Łasku. Lotnisko w tym mieście od początku września było jednak remontowane. Takie przenosiny są rutynowym działaniem, które bliźniacze bazy lotnicze przechodzą co roku.

Gazeta Polska Codziennie, Phenian wyposaża Syrię w broń chemiczną, wywiad z Bruceem E. Bechtoltem, politologiem, ekspertem ds. północnej Azji, wykładowcą Angelo State University w San Angeio w Teksasie

Reżim Kim Dzong-Una uczestniczył w stworzeniu co najmniej dwóch składów broni chemicznej w Syrii; dostarcza syryjskiemu reżimowi również rakiety balistyczne, służące do przenoszenia głowic wyposażonych w gazy trujące. Według organizacji pozarządowych w Syrii przebywa obecnie wielu ekspertów wojskowych z Korei Płn. mówiących płynnie po arabsku, których zadaniem jest szkolenie wojsk Baszara al-Asada (...) Poza składami broni chemicznej północnokoreańscy eksperci zbudowali w Syrii co najmniej jedną fabrykę rakiet balistycznych. Ta fabryka działa po dziś dzień. Jeśli wspólnota międzynarodowa nadal będzie w tej sprawie milczała, to Phenian nadal będzie pomagał Asadowi. Czerpie bowiem z tego niezłe zyski.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, Premier ostrzega szefa kontrwywiadu wojskowego- - Mundurowi powinni umieć zacisnąć zęby, kiedy dotykają ich trudne decyzje - powiedział w Sejmie Donald Tusk. Pozytywną opinię o odwołaniu szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusza Noska wydała wczoraj sejmowa komisja ds. służb specjalnych (...) - Z całą pewnością służba to jest mundur, rozkaz, to jest odpowiedzialność za to, co się robi, a nie debata. Uważam, że źle byłoby, gdyby komisja sejmowa była takim miejscem, gdzie zdymisjonowany podwładny rozpoczyna debatę z przełożonym - przekonywał premier. I dodał: - Po to się zakłada mundur, aby w pewnych okolicznościach przyjmować z godnością decyzje przełożonych.

Antoni Macierewicz, Gazeta Polska Codziennie, Korupcja w armii- Okoliczności, w których komisja ds. służb specjalnych opiniowała odejście Janusza Noska ze stanowiska szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, są precedensem w historii polskich służb. Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której ten, kogo odejście komisja miała zaopiniować, nie był fizycznie obecny na posiedzeniu i nie miał możliwości bezpośredniego przedstawienia swoich racji. Posłowie PO zablokowali zaproszenie gen. Noska na komisję. Tłem całej sytuacji jest korupcja w wojsku, spór między poszczególnymi lobby o gigantyczne pieniądze - miliardy polskich złotych - które zadecydują o przyszłości polskiej armii i jakości jej wyposażenia. Ta sytuacja wewnętrznego konfliktu w wojsku dowodzi, że premier nie panuje nad bezpieczeństwem armii i uprawia politykę skrajnie nieudolną.

Roman Daszczyński, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Malbork trafił generała- Dlaczego zdymisjonowano szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego? Bo jego podwładni dopuścili, by przetarg na ochronę lotnisk wojskowych w Malborku i Pruszczu Gdańskim wygrała firma, która ma związki z Rosją (...) Według ustaleń "Gazety" chodzi nie tyle o samą aferę korupcyjną w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku, co o jeden z jej wątków. Firma City Security, która ochrania tamtejsze lotnisko wojskowe od trzech lat, prowadzi interesy w Moskwie, Sankt Petersburgu i Kijowie. - Branża ochroniarska w Rosji jest całkowicie kontrolowana przez byłych funkcjonariuszy KGB i GRU - mówi nasz informator. - Podobnie jest na Ukrainie. Dopuszczenie, by firma, która zdobyła pozycję na tamtejszym rynku, pilnowała bezpieczeństwa lotniska NATO, jest niebezpiecznym kuriozum. To zdumiewające, że kontrwywiad na to nie zareagował, choć ma w malborskiej jednostce swoich ludzi. Sprawa może mieć reperkusje międzynarodowe.

Super Express, Zatrzymali prezydenta- W piątek rano funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali prezydenta Tarnowa. Ryszard 5. podejrzany jest o przyjęcie 50 tys. łapówki. Jest on kolejną osobą, która trafiła w ręce policji w wyniku śledztwa dotyczącego tzw. zmowy firm przy przetargu na budowę połączenia autostrady A4 z drogą wojewódzką 977. Na początku września w tej samej sprawie ABW zatrzymała Danutę B.

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. XYZ

    Aaaa... to takie buty z tym Malborkiem? A nie leży on na trasie z Królewca w głab Polski? He, he!

    1. viper

      Porównujesz plany nie uwzględniając inflacji? Siemioniak nie zakładał podaży pieniądza (druku), przy której mieszkania w Polsce będą droższe o ponad 50% w stosunku do roku 2015. Mimo zapowiadanego "budownictwa dla ubogich", które okazało się zwykłą synekurą dla pisiewiczów. Tak, nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie ich dodruk przez PiS.

Reklama