W oczekiwaniu na Graala – artyleria bez dronów

7 sierpnia 2020, 07:17
Krab erbetowski
Polska artyleria otrzymała od 2016 roku 48 Krabów... i ani jednego drona. Fot. st. chor. szt. Sebastian Erbetowski
Reklama

Siły Zbrojne RP planują wprowadzić na szeroką skalę do jednostek Wojsk Rakietowych i Artylerii nowe systemy bezzałogowe. Brak transparentnych procedur pozyskania i wyłączenie części krajowych wykonawców powoduje jednak, że polska artyleria pozostaje „ślepa”. W efekcie, cztery lata od zmiany formuły postępowania na nowe drony, artyleria nie otrzymała ani jednego bezzałogowca, niewiadomą są też koszty i harmonogramy.

Artyleria a drony

Doświadczenia ostatnich konfliktów zbrojnych, w szczególności na Ukrainie jednoznacznie wskazują, że bezzałogowe systemy powietrzne są kluczowym elementem w procesie wskazywania celów i korygowania ognia artylerii. Rosyjska artyleria wykorzystując bezzałogowe systemy powietrzne była w stanie namierzać i zwalczać nawet kolumny pojazdów w ruchu oraz zadawać duże straty jednostkom zmechanizowanym. W niektórych wypadkach taki skoordynowany atak prowadził do całkowitego zniszczenia i utraty przez nie zdolności bojowej, przez co jednostki rosyjskie czy tzw. „separatystów” mogły zajmować teren bez ponoszenia większych strat. Eksperci są zgodni, że wykorzystanie przez Rosję artylerii było w wielu wypadkach czynnikiem decydującym o wyniku starć, i jako całość wywarło wpływ na przebieg konfliktu. Do podobnych wniosków prowadzą również analizy przebiegu innych konfliktów, chociażby w Syrii (i nie tylko).

Wojna na Ukrainie pokazała, że drony zwiększają potencjał nie tylko nowoczesnych, ale też starszych systemów artyleryjskich, jak znajdujące się na zdjęciu haubice Goździk. Fot. kpt. Tomasz Kisiel, kpr. Maciej Hering
Wojna na Ukrainie pokazała, że drony zwiększają potencjał nie tylko nowoczesnych, ale też starszych systemów artyleryjskich, jak znajdujące się na zdjęciu haubice Goździk. Fot. kpt. Tomasz Kisiel, kpr. Maciej Hering

Znaczenie i możliwości współpracy artylerii oraz bezzałogowców zostały dostrzeżone przez Wojsko Polskie jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, jednak opóźnienia w zakupach, związane m.in. z decyzjami podjętymi w resorcie obrony o wyłączeniu firm prywatnych z dostaw powodują, że odpowiednich systemów jest „jak na lekarstwo”. Dziś polscy artylerzyści dysponują kilkoma zestawami FlyEye produkcji Grupy WB. Były one z powodzeniem wykorzystywane bojowo w Afganistanie współpracując – w ramach Zautomatyzowanego Zestawu Kierowania Ogniem Topaz, również dostarczonego przez Grupę WB, z haubicami Dana (wycofano je z Afganistanu w 2014 roku). Tak o tym procesie mówi gen. bryg. rez. Jarosław Wierzcholski, były szef Wojsk Rakietowych i Artylerii WP, dyrektor programów artyleryjskich w latach 2010-2013:

Gdy wprowadzaliśmy pierwsze bezzałogowce do służby na rzecz ognia artylerii kilkanaście lat temu, przygotowywaliśmy procedury ich wykorzystania i tworzyliśmy wspólnie z polskim przemysłem pionierskie wówczas rozwiązania integracji systemów rażenia i rozpoznania obrazowego, nikt z nas nie przypuszczał, że ten proces zostanie w brutalny sposób przerwany. Korzystaliśmy wtedy z doświadczeń innych armii, w tym Izraelczyków, którzy byli liderami w tej dziedzinie, a w Afganistanie grupy wsparcia ogniowego używały różnorodnych dronów, w tym sojuszniczych. Zdobywaliśmy doświadczenie i wiedzę, która trafiała do polskich konstruktorów. Liczyliśmy, że za kilka lat doczekamy się środków rozpoznania podobnej klasy do tych, z jakimi mają do czynienia polscy żołnierze w środowisku sojuszniczym.

gen. bryg. rez. Jarosław Wierzcholski, były szef Wojsk Rakietowych i Artylerii WP, dyrektor programów artyleryjskich w latach 2010-2013

Ostatnie FlyEye typu trafiły jednak do artylerii w 2013 roku. Od tego czasu żołnierze otrzymali nowe środki ogniowe, i to w znacznej liczbie (samych Krabów i Raków jest łącznie ponad 100), ale więcej rozpoznawczych bezzałogowców nie dostarczono, choć od dawna wiadomo, że nasycenie nimi jest niewystarczające i odbiega od standardów funkcjonujących w wiodących armiach sojuszniczych. Chociażby w Bundeswehrze, gdzie każdy z dywizjonów artylerii dysponuje własnym zestawem BSP klasy taktycznej KzO (zastępowane przez LUNA NG, etatowo z dwoma stacjami kontroli i pięcioma statkami powietrznymi w zestawie). Oczywiście zarówno istniejące, jak i nowe drony są dostosowane do współdziałania z funkcjonującym w Niemczech systemem kierowania ogniem artylerii ADLER.

Artyleria potrzebuje precyzyjnego rozpoznania na potrzeby wsparcia ogniowego. Nie można mówić o skutecznym ogniu bez środków rozpoznania. Jeśli radzimy sobie z tym zagadnieniem w zakresie wsparcia bezpośredniego, to niestety rozpoznanie w głębi operacyjnej wymaga głębokich zmian i zastosowania środków, którymi polska artyleria nie dysponuje. Od momentu wprowadzenia pierwszych BSP do pułków artylerii zmieniło się niemal wszystko. Minęło kilka lat, a w tej dziedzinie to wieczność. Bezzałogowce w pułkach się „zestarzały”, a brak jest informacji o nowych zakupach. Co się stało? Kto za to odpowiada?

pyta gen. Wierzcholski

Plany modernizacji

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak przypomniał, że obecnie bezzałogowce FlyEye „znajdują się na wyposażeniu między innymi dwóch brygad wojsk lądowych oraz trzech pułków artylerii”.

Dodał jednocześnie, że dla jednostek Wojsk Lądowych planuje się w latach 2021-2035 pozyskanie bezzałogowców klasy mini w ramach realizacji wymagania operacyjnego pk. Wizjer. „Postępowanie prowadzone jest przez Inspektorat Uzbrojenia w procedurze wynikającej ze studium wykonalności” – zaznaczył.

Trzeba dodać, że wspomniane przez rzecznika DG RSZ brygady to najprawdopodobniej 12 i 17 Brygady Zmechanizowane. Obie te jednostki otrzymały FlyEye w ramach zakupów Wielosensorowego Systemu Rozpoznania i Nadzoru (WSRiD) na bazie KTO Rosomak, pozyskanego z myślą o misji w Afganistanie. Drony są jednak używane również w trakcie ćwiczeń w kraju.

Jeden z nielicznych BSP FlyEye, używanych w polskiej artylerii. Fot. kpt. Remigiusz Kwieciński/11 LDKPanc.
Jeden z nielicznych BSP FlyEye, używanych w polskiej artylerii wyłącznie na szczeblu pułku. Fot. kpt. Remigiusz Kwieciński/11 LDKPanc.

Ppłk Pawlak dodał też, że planuje się wprowadzenie „odpowiedniej klasy” BSP zarówno na szczebel dywizjonu jak i pułku artylerii, w latach 2023-2035.

Planowane jest wprowadzenie w latach 2023-2035 na wyposażenie zarówno dywizjonów artylerii, jak również pułków artylerii odpowiedniej klasy systemów BSP. Dostawca sprzętu wojskowego zostanie wyłoniony w ramach postępowania prowadzonego przez Inspektorat Uzbrojenia w procedurze wynikającej ze studium wykonalności

ppłk Marek Pawlak, rzecznik DG RSZ

Choć z komunikatu DG RSZ nie wynika wprost, że chodzi tu o BSP typu Wizjer, to najprawdopodobniej między innymi te maszyny (być może wraz z niewielką liczbą innych dronów, pozyskiwanych w odrębnych postępowaniach) trafią na wyposażenie artylerzystów. Bezzałogowce klasy mini są bowiem naturalnym wyposażeniem dla szczebla batalionu (w artylerii – dywizjonu), choć FlyEye służą jak na razie tylko w pułkach - i to w niewielkiej liczbie.

Na ten poziom mogą trafić nowe maszyny, pozyskiwane w ramach odrębnego i wciąż będącego przedmiotem analiz programu Gladius, o czym mówił w maju w odpowiedzi na interpelację posła Stanisława Tyszki wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz: „W celu zwiększenia zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie rozpoznania, a także rażenia obiektów na odległościach większych niż zapewnia BSP krótkiego zasięgu Fly Eye, do pododdziałów artylerii Wojsk Lądowych jest planowane pozyskiwanie bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych średniego zasięgu kr. GLADIUS”.

Wizjer tylko od PGZ

Obecne postępowanie na maszyny Wizjer trwa od 2018 roku. Jest to już druga procedura. W pierwszej, zakończonej w 2016 roku, uczestniczyły PGZ, Grupa WB oraz należący do koncernu Airbus zakład PZL Okęcie. W 2016 roku zdecydowano jednak o ponownej ocenie występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (PIBP) w tym programie. W jej wyniku w praktyce dopuszczono do niego tylko firmy państwowe, a więc PGZ. Grupę WB, producenta systemu FlyEye, z postępowania wyłączono.

Do dziś jednak umowy na „Wizjera” nie udało się podpisać. Rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek poinformował: Trwają negocjacje z konsorcjum, którego liderem jest PGZ S.A., dotyczące pozyskania Bezzałogowych Statków Powietrznych klasy mini kr. WIZJER. (…) Zakończone zostały rozmowy dotyczące kwestii technicznych, jednak z uwagi na fakt, że założenia taktyczno-techniczne dla BSP WIZJER stanowią informację niejawną, obecnie nie ma możliwości wskazania zaproponowanego rozwiązania.

Natomiast Polska Grupa Zbrojeniowa podała, że: „W postępowaniu pk. WIZJER oferujemy System BSP typu NeoX2, który został opracowany i wyprodukowany od podstaw w Polsce.”. Dodano, że „jeżeli chodzi o współdziałanie z systemem ZZKO TOPAZ, nie jesteśmy upoważnieni do udzielania informacji dot. wymagań i funkcjonalności, jakie Zamawiający stawia przed pozyskiwanym systemem”.

System NeoX2 został zaprezentowany po raz pierwszy w 2017 roku przez ITWL i od tego czasu jest rozwijany, a dokładne parametry w obecnej konfiguracji nie są szerzej znane. Trudno więc porównywać go do innych systemów, nie wiadomo też czy – tak jak FlyEye – zostanie zintegrowany z systemem TOPAZ, choć pewnie technicznie jest to możliwe. Zawężenie kryteriów postępowania spowodowało jednak, że również Zamawiający nie miał możliwości porównania parametrów obu systemów – ani np. cen i kosztów, warunków zabezpieczenia logistycznego czy wreszcie terminów dostaw. Przy czym „odrzucony” system jest eksportowany, np. na Ukrainę, gdzie jest używany bojowo. Z kolei jednym z udziałowców jego producenta, Grupy WB jest państwowy Polski Fundusz Rozwoju, który zainwestował w 2017 roku w nią 128 mln zł i posiada dziś 26,44 proc. akcji tej firmy.

Oceniając postępowanie na Wizjera, trzeba też zwrócić uwagę na co innego. Wyłączono bowiem konkurencję z postępowania na drony przeznaczone między innymi dla artylerii – nie pozwalając na kontynuowanie zakupów już posiadanego sprzętu. Efekt jest taki, że żołnierze wciąż czekają na drony (i będą czekać łącznie co najmniej dekadę, jeśli wierzyć informacjom z DG RSZ). I to w czasie, gdy – w trakcie wojny na Ukrainie (i nie tylko) mogliśmy zobaczyć, jakie efekty może dać ich wykorzystanie w połączeniu z artylerią, nawet starszych typów, o ile ma nowoczesny system kierowania ogniem. A w Wojsku Polskim jest około 20 dywizjonów artylerii z Topazem (haubice Krab, Dana, Goździk, wyrzutnie rakietowe Langusta), do tego trzeba dodać jeszcze moździerze Rak… Tylko, że nawet najlepszy system artyleryjski nie jest wiele wart, jeśli nie wiadomo, do czego ma strzelać…

Artyleria, perła w rozwoju polskich Sił Zbrojnych, potrzebuje odpowiednich środków rozpoznania, w każdym pułku, dywizjonie i w każdej kompanii wsparcia. Miliardy wydane na programy Regina, Rak, Langusta czy Homar mają się nieproporcjonalnie do o wiele mniejszych środków potrzebnych na systemy pozwalające na zasilenie ich danymi o położeniu celu. Te systemy są jednak absolutnie niezbędne i de facto decydują o tym, czy jesteśmy w stanie wykorzystać dokonywane dużo większym nakładem inwestycje w środki artyleryjskie. Ponieważ, jak mówił generał Patton, „artyleria, która nie strzela, jest tylko kupą złomu”

zaznacza generał Wierzcholski

Co ciekawe, wyłączenie Grupy WB z postępowania na Wizjera (czyli w praktyce z zakupów dla Wojsk Lądowych) nie przeszkodziło MON w zakupie łącznie dwunastu zestawów FlyEye nowej generacji dla nowo formowanych Wojsk Obrony Terytorialnej. Umowa na te maszyny (trzy z wykorzystaną później opcją na dalszych dziewięć) podpisana została w grudniu 2018 roku. Wszystkie maszyny dostarczono do końca 2019 roku, łączny koszt to nieco ponad 42 mln zł.

image
15 Brygada Zmechanizowane z Giżycka ma własne moździerze Rak (i haubice Goździk, również współpracujące z systemem Topaz), ale jeśli chodzi o drony, musi posiłkować się wsparciem WOT, sojuszników lub jednostek szczebla nadrzędnego. Fot. Maciej Nędzyński/CO MON.

Pierwsze zestawy FlyEye są już używane przez WOT, czy to w operacjach reagowania kryzysowego (jak wiosną w Biebrzańskim Parku Narodowym), czy w ćwiczeniach z innymi rodzajami wojsk (np. jedna z edycji szkolenia Bull Run z elementami 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej). Nota bene, 15 GBZ jako jedna z jednostek ściśle współpracujących z sojusznikami pewnie otrzyma Wizjery jako jedna z pierwszych – ale na razie ich nie zakupiono. Nie ma też informacji o planach zakupów FlyEye dla Wojsk Lądowych, w tym artylerii, w ramach innych procedur, więc wojsko będzie musiało nadal czekać na nowe drony klasy mini.

Patrząc na wnioski z ostatnich konfliktów, choćby w Libii czy Syrii widać, że w działaniach systemów bezzałogowych liczy się także nasycenie środowiska walki bezzałogowcami. Nawet więc, jeśli założeniem władz jest tworzenie potencjału w państwowych spółkach, to nie powinno to oznaczać dekady przerwy w dostawach bezzałogowców do jednostek artylerii i wyłączenia z zakupów polskich firm, dysponujących w tym zakresie doświadczeniem, potwierdzonym bojowym wykorzystaniem dronów (tak przez Wojsko Polskie, jak i inne państwa). Tym bardziej, że ich zakup to relatywnie niewielki w skali budżetu resortu obrony koszt (bo 12 zestawów dla WOT kosztowało ok 42,1 mln zł). Pomimo tego, w zakupach wojska szuka się „świętego Graala”, pomijając z góry rozwiązania, które są dostępne i sprawdzone.

Kontrowersje związane z programem Wizjer sięgają jeszcze co najmniej 2015 roku. Grupa posłów, w tym obecny przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Michał Jach, pytała wtedy MON m.in. o powody realizacji programu Wizjer w nowej, jeszcze wtedy konkurencyjnej procedurze, zważywszy że w Siłach Zbrojnych był już używany dostarczony przez krajowy przemysł FlyEye. - Znajdujące się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP BSP „FlyEye” realizują zadania na potrzeby jednostek Wojsk Specjalnych oraz Wojsk Rakietowych i Artylerii, spełniając ich wymagania. Natomiast planowany do pozyskania system WIZJER ma realizować zadania na potrzeby oddziałów rozpoznawczych Wojsk Lądowych. Wymagania stawiane dla systemu WIZJER są szersze niż dla systemu „FlyEye” – tak na to pytanie odpowiedział ówczesny wiceszef resortu obrony Czesław Mroczek.

Odpowiedź wiceministra dotyczy jednak systemu FlyEye w wersji dostarczanej Wojsku Polskiemu do 2013 roku. Od tego czasu FlyEye był wielokrotnie modernizowany/modyfikowany, był zresztą również oferowany w pierwszym postępowaniu na Wizjera (zakończonym w 2016 roku). Drony tego typu otrzymały nowsze systemy sterowania, obserwacyjne, otrzymały też szereg funkcjonalności, a ich maksymalny zasięg został znacząco zwiększony. Modyfikacji poddano też zresztą drony używane przez polską artylerię, inne jednostki Wojsk Lądowych i Wojska Specjalne (stosowna umowa z Agencją NATO NSPA, za pośrednictwem której odbywa się wsparcie eksploatacji FlyEye podpisana została w lipcu 2019 roku, termin zakończenia prac to koniec 2020 r.).

Wszystkie te wątpliwości można by rozwiać, gdyby do transparentnego postępowania, obejmującego np. próby porównawcze dopuszczono zarówno drony dostarczane przez PGZ, jak i firmy prywatne. Jednakże wykluczenie z góry polskich prywatnych firm, dysponujących dużym potencjałem i doświadczeniem w opracowywaniu oraz produkcji systemów bezzałogowych, jest co najmniej niezrozumiałe. Szczególnie, że nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego mówi, że niezbędne jest by polski przemysł obronny realizował długofalowe potrzeby Sił Zbrojnych RP (w tym poprzez wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych) „niezależnie od formy własności”.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 382
Reklama
Kanonier
niedziela, 6 września 2020, 06:14

"Natarcie" PR WB G. nie słabnie. Monopolistyczne zapędy są bardzo wyraźne. Pecunia non olet, więc nie ma problemu z zamieszczaniem jednoznacznie ukierunkowanych artykułów. Autorom proponuję prześledzić drogę rozwoju WB G. i zwrócić uwagę na fakt, że osiągnięcia (chwała ich twórcom) bazują na opracowaniach zlecanych i finansowanych przez MON. Na tych opracowaniach opiera się np. eksport. O tym niestety bardzo łatwo się zapomina. Upływ czasu robi swoje. W wojsku (co jest naturalne) i w przemyśle "państwowym" żyje się teraźniejszością. Przeszłość skutecznie zaciera a myślenie perspektywiczne ogranicza kadencyjność zarządów. Firmy prywatne mają więc formalną i nieformalną przewagę i nic w tym zaskakującego, że ją wykorzystują.

taką mam koncepcję
środa, 2 września 2020, 22:09

Potrzebujemy krajowego innowacyjnego drona, który może być wystrzelony specjalnym pociskiem prosto z Kraba czy tam Raka. Po wystrzeleniu rozłoży cię i będzie latał nad ruskimi wielgachnymi czapkami oficerów

joki
piątek, 21 sierpnia 2020, 17:58

Jak to nie jest sabotaż to co nim jest?

Ja
wtorek, 18 sierpnia 2020, 06:42

Brakuje kasy więc uruchamia się lobbing

Oooooo co chodzi
czwartek, 13 sierpnia 2020, 11:57

BŁASZCZAK mowi nie dronom bo mu PREZES zakazal szpiegowanoa konwencji PiS A,w lasku się dzieje

Marcin
środa, 12 sierpnia 2020, 16:53

I nikt za ten bajzel nie poniesie odpowiedzialności bo to od 2015 słowo tabu

le_mon
środa, 19 sierpnia 2020, 11:44

Słowo tabu to jest od zawsze. Kto w Polsce kiedykolwiek poniósł odpowiedzialność za bajzel w armii? A bajzel jest nie od 2015 roku jak sugerujesz, tylko znacznie wcześniej. I z każdym kolejnym ministrem się pogłębiał.

Sternik
środa, 12 sierpnia 2020, 18:02

Wręcz przeciwnie. Generał Pluta, dotychczasowy szef IU w nagrodę za świetną służbę właśnie 3 sierpnia trafił na stanowisko Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Teraz to dopiero będzie jazda.

Kris
środa, 12 sierpnia 2020, 13:19

Panowie znawcy , naszej armii na każdym szczeblu są potrzebne systemy rozpoznania ( pilnie ) wiemy to wszyscy ,tylko czy wiedzą ci co decydują ? Wracając do systemów rozpoznania to jest dużo miejsca dla PZG i WB i innych polskich podmiotów i niech nikt z za biurka nie bredzi , że to komplikuje logistykę . Są różne drony do różnych zadań i o różnych możliwościach . Jak jest kilka typów to trudniej dla przeciwnikowi przeciwdziałać to jedno , po drugie jak wiadomo to postęp techniczny i jakość idą w parze z konkurencją w sektorze, skorzystamy na tym wszyscy tylko czy już potrafimy?

Zyzio
środa, 12 sierpnia 2020, 06:50

a co z naszym prochem? Dlaczego nadal importujemy składniki z Niemiec? W razie jakiejś ruchawki leżymy... Czy koronawirus nie pokazał tego dobitnie...?

Wojciech
środa, 12 sierpnia 2020, 18:08

Przecież dopiero na jesieni dostali 400 baniek. Nie da się uruchomić produkcji z niczego w kilka miesięcy. 2023 najwcześniej a kto wie czy nie 2024.

M
wtorek, 11 sierpnia 2020, 17:45

Polecam zobaczyc co dostał Dęblin (obecnie LAW) z 3 lata temu - Izraelskie MicroFalcon'y - system wręcz idealny, banalny w użyciu, w starcie i lądowaniu, b. dobre głowice Colibri, stabilny szyfrowany datalink na 25+ km, layout i fukncje na GCS widac że ogarniete pod żołnierza w polu a nie za biurkiem, zero kłopotliwych akcesoriów (jak np. generator?!), przenoszenie 2 platform i GCS na plecach(!) jednego użytkownika, ..... misje ISTAR dzięki koordynatom z głowicy, naprawde zaawansowane tryby lotu odciązajace operatora, pelen system logistyczny ze zdalna diagnostyką i update'ami, a do tego 50% ceny WB....

xyz
piątek, 11 września 2020, 16:12

25 km zasięgu. Artyleria potrzebuje ponad 40km, bo taki jest zasięg środków rażenia. To wyczerpuje temat.

Janusz
piątek, 14 sierpnia 2020, 16:45

Może i dobre te drony, ale jaką masz pewność, że Wojsko Polskie będzie mogło ich użyć podczas konfliktu? Jak każdy zaawansowany sprzęt, niestety można go wyłączyć zdalnie. Tutaj jednak bym się trzymał rodzimego przemysłu i dopuścił polskie prywatne firmy. Myślę, że wszyscy byśmy na tym skorzystali.

Liczby nie kłamią, rząd tak
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 13:58

Za 12 dronów FlyEye (rozpiętość 3,9m) dla WOT zapłacono niecale 12 mln. Za 40 dronów PGZ19R (rozpiętość ok 5,3m) zapłacono ok. 800 mln czyli po ok. 20 mln za 1 s z t u k ę !!!

Saw
wtorek, 11 sierpnia 2020, 10:17

FlyEye to dron i plecaczek operatora a PGZ19R tworzy 11 elementów: 5 sztuk dronów (czyli mamy 8 systemów), mobilna wyrzutnia startowa oraz przenośny i wynośny terminal wideo. PGZ 19R to także także naziemna stacja kontroli i wóz logistyczny, który został zbudowany na bazie 15 stopowych kontenerów umieszczonych na samochodach wysokiej mobilności. W skład mechanizmu wchodzi również naziemny terminal danych. Ładunek użyteczny stanowi głowica optoelektroniczna składająca się z kamery dziennej, kamery na podczerwień, dalmierza laserowego i również laserowego wskaźnika celu. Ponadto PGZ-19R wyposażony jest w szczelinowy radar SAR o bardzo wysokiej rozdzielczości czego FlyEye z pewnością nie ma i nie będzie miało. Dron może przebywać w powietrzu do 12 godzin na wysokości do 5 km. Lądowanie odbywa się w sposób klasyczny lub za pomocą spadochronu. Działa w każdych warunkach pory dnia/nocy i pogodowych (prawie każdych). Nie mniej jednak faktem jest, że to klasyczne dotowanie budżetówki, ale jest to dopuszczalne w początkowej fazie rozwoju przemysłu, (a dalej w niej jesteśmy), o ile nie przejadają tej kasy spaślaki z wąsem, niekompetentni managerowie, działacze i związki zawodowe.

Obłęd??
czwartek, 13 sierpnia 2020, 19:16

Za 12 szt dronow FlyEye, czyli 3 pełne zestawy z "plecaczkami" i różnymi terminalami MON zapłacił 10,3 mln, czyli średnio po 0,86 mln za sztukę. To samo wyliczenie dla dronow z PGZ zwraca cenę 19,47 mln średnio za sztukę. Chcesz idiotycznie dyskutować o dronach 23 R A Z Y droższych od sztuki?? Chory jesteś??? Nic nie usprawiedliwia przepłacenia ponad 23 RAZY NA KAŻDYM DRONIE!!

Saw
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:30

Zanim zaczniesz się niezdrowo podniecać, to 3x przeczytaj co napisałem. Po pierwsze nie pisze, że to nie jest przepłacanie a po drugie ciekaw jestem jak taki genialny analityk jak ty bez zastanowienia i z marszu stwierdził, że systemy, których FlyEye nie ma, w tym radar pola walki nie mogą być warte 23x więcej. Gdybyś częściej przeglądał kontrakty na dostawy sprzętu wiedziałbyś, że w kwestii technologicznej pojawiają się z pozoru bardziej szokujące zestawienia liczbowe, a są one w pełni uzasadnione. Więc gratuluje radykalizmu i wąskiego myślenia. Co nie zmienia faktu, że w Polsce często przepłacamy w zamówieniach rządowych dla budżetówki i napisałem ci co o tym myślę.

Kopara
wtorek, 11 sierpnia 2020, 18:16

I to wszystko za 120 mln pln TANIOSZKA Za 7lat na pace stara Hahahaha

Zatroskany
wtorek, 11 sierpnia 2020, 14:03

Drony z PGZ to będzie składak jeśli chodzi o kluczowe komponenty. Dlatego m. in. jest taki drogi. Zasadnicze pytanie brzmi - dlaczego kupujemy kota w worku od PGZ którego dostaniemy (albo i nie) za kilka a nie system używany operacyjnie produkowany przez WB (łoś). W jednym z wywiadów prezes WB wspomniał że jego firma była gotowa do dostarczenia systemu właściwie od ręki za połowę ceny od PGZ. Nie może oficjalnie krytykować MON bo został zmuszony do sprzedaży 25 akcji państwu jako warunek otrzymywania zamówień.

czwartek, 13 sierpnia 2020, 19:18

To ma tłumaczyć ponad 20 razy wyższą cenę na sztuce drona z PGZ?? To jest a f e r a dronowa PIS!! Tak t o należy odtąd nazywać.

Bumarowiec
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 17:46

Leć do PGZ NIECH ODDAJĄ KASĘ

Liczby nie kłamią, rząd tak
wtorek, 11 sierpnia 2020, 10:45

Naprawdę sądzisz, że rzucając taki "inteligentny" komentarz coś pokarzesz? Siebie, swoją przenikliwość, umiejętność argumentacji, wnioskowania? Niech ocenią to inni! Porównaj parametry obu dronów (PGZ19R ma zauważalnie lepsze), a potem porównaj koszty obu kontraktów, czy warto. Bo za te same pieniadze, to spokojnie, WP dostałoby zamiast 40 dronów z PGZ, coś tam plus-minus, ale sporo ponad... 700 dronów z WB. Zamiast 40 aż 700. Za t e pieniądze, KAŻDA nawet logistyczna jednostka w Polsce miałaby swoje drony z WB!! Do tego kolejna informacja o kosztach. Kontrakt na 1000 Warmate 1 opiewa na trochę ponad 100mln. Zatem Warmate 1 kosztował po... 100 tysięcy od SZTUKI! Za 1 szt PGZ19R moznaby zatem kupić... 200 szt. Warmate 1. Tymczasem MON zrealizował z tego kontraktu w ogóle tylko 10zestawów czyli 100 szt. Zatem za cenę p o ł o w y 1 szt drona PGZ19R!! C O chcesz pokazać swoimi wpisami? Ja przekazuję informacje, do których nie każdemu chce się dotrzeć i pozwalam na samodzielne wyciąganie wniosków, nt. tego c o i j a k kupuje MON, oraz jak - w mojej opinii - MON marnuje pieniądze, jak bezsensowne realizuje zakupy, i jak fałszywy obraz swej skuteczności w modernizacji WP przedstawia rząd, w tym w szczególności obecny "p.o. ministra" Błaszczak, bo ministrem nigdy w życiu go nie nazwę. Dla mnie to wciąż tylko rzecznik prasowy, i to słaby.

W3-pl
wtorek, 11 sierpnia 2020, 18:53

Rzeczniku liczby liczby...! 700? Uff, a ilesz to kupiono za tego Mroczka, do 2013???! Ile sztuk drona , z tej wersji sprzed dekady . Np. zamiast sztuki jassm? Tej wersji sprzed -ER, negocjowanej przez tegosz mroczka

K.
sobota, 15 sierpnia 2020, 15:37

Do 2015 roku ok.100 sztuk . Dlaczego nowe zakupy są przeznaczane na wyposażenie WOT-u a nie artylerii ?

Liczby nie kłamią, rząd tak
środa, 12 sierpnia 2020, 10:42

Mój wpis dotyczy zakupu dronów po 20 mln od sztuki przez Błaszczaka. Drony FlyEye to ok 0,8mln za sztukę, za 700 mln masz grubo ponad 700 szt FlyEye! Coz tu dziwnego? Ale co ma Mroczek, czy np. taki kolejny sabotażysta Siemoniak - do zakupów Błaszczaka? Czy uważasz, że Ty powinieneś kraść, bo inni kradną? Czy nauczysz swoje dziecko bandytyzmu, bo sąsiad hoduje dziecko bandytę? Może oceń, czy warto mieć jednego w miarę dobrego drona za aż 20mln, czy aż 12 dronów FlyEye, czy też za te same 20 mln dokupić jeszcze 200 szt Warmate? Bo t o jest tematem mojego wpisu. Ty zmieniasz - bez sensu - temat na Mroczka? Nie umiesz, czy nie chcesz pisać na temat??

W3-pl
środa, 12 sierpnia 2020, 13:32

Mroczka wymienia Autor, a widocznie nie wiesz Ile sztuk tego Fly kupili przed kupieniem 40 DLA wot..

Skup się, c o czytasz, i co piszesz!!!
czwartek, 13 sierpnia 2020, 18:50

Trzeźwy jesteś? Nie Mroczek jest tematem, tylko zakup drona z WB o rozmiarach 3,9m za 0.8 mln w porównaniu do drona z PGZ o rozpiętości 5,3m za 20 mln. Drony z PGZ są ponad 20 razy droższe na sztuce!! I nie Mroczek decyduje o 20 razy wyższej cenie drona z PGZ!!!

DW
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 21:35

Po tych wykrzyknikach widać, że trollujesz w kilku wątkach. Porównuj dalej oba drony na podstawie rozpiętości skrzydeł. Padłem ze śmiechu.

Derff
wtorek, 11 sierpnia 2020, 07:11

Bumarowiec powinieneś wiedzieć, jak to jest produkować zbyt drogo na eksport. WB nie chciało interesów z polskim wojskiem przez pośrednika i oto efekty.

Artur 007
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 16:01

Dlaczego tak tanio?

Ciekawski Dyziek
wtorek, 11 sierpnia 2020, 10:47

Tanio? Warmate pierwszej serii to koszt ok. 100 000 PLN. Tanio, to myślisz drony po 1 milion te FlyEye, czy "tanio" te PGZ19R po średnio 20 MILIONÓW??

xiomm
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 12:40

Czysty lobbying.

real
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 10:17

Polsce potrzebne są satelity obserwacyjne. I to powinien być (i z tego co wiem to jest) proirytet, jeśli chodzi o rozpoznanie. A ten artykuł to zwykła reklama WB. OK, drony też są potrzebne, ale ten problem jest daleko na liście najważniejszych spraw do załatwienia.

Ok bajdur
wtorek, 11 sierpnia 2020, 07:13

Nie reklama WB a lobbing ujawniający kulisy blokowania ich w przetargach. Teraz czekamy na interwencje poselskie i odowiednie służby, które wykryją oporniki.

Tylko tyle
czwartek, 13 sierpnia 2020, 19:21

Oporniki to Duda, Morawiecki, MON i Błaszczak!!

M
wtorek, 11 sierpnia 2020, 14:53

WB na D24 ma dobre chody, mimo ze artykuł niby komentuje braki w WP, to realnie jest kryptoreklama WB - było ich już sporo na D24 - ale sa subtelne :)

środa, 12 sierpnia 2020, 10:47

"Subtelne" to są zakupy 1 szt drona 5,4 m za 20mln, przy odgórnym zablokowaniu zakupu drona 3,9m po 1 niecały milion. Za jednego PGZ19R wojsko mogłoby mieć 20 FlyEye? Cóż za kryptoreklama WB??? Latający sprawdzony w boju na Ukrainie FlyEye 20 RAZY tańszy niż nielot PGZ19R?? Tu jest potrzebna jakakolwiek reklama? Raczej prokurator wojskowy i NIK!!

Lee
niedziela, 9 sierpnia 2020, 21:52

Trochę nie na temat ale może powinnismy dokupić Dany id Czech bo nadarza się okazja a goździki sprzedać na Ukrainę?

Słowo
niedziela, 9 sierpnia 2020, 21:46

Oczom nie wierzę! Krytyka? Dobrej zmiany, krytyka!? Bójcie się Boga, to antypolskie jest przecież...

andrzej
niedziela, 9 sierpnia 2020, 14:24

PGZ kupuje Fly Eye od WB Elektronik następnie przemalowuje je na niebiesko, nakleja logo PGZ i odsprzedaje do WP za 10 krotnie większą sumę. Wszyscy są zadowoleni a najbardziej działacze partyjni pracujący w spółkach PGZ. Przepraszam słowo pracujący tu nie pasuje - lepiej zatrudnieni. Następnie ogłaszamy sukces i wypłacamy sowite premie. Koniec bajki, ale najlepsze jest to że to nie jest bajka tylko tak będzie a PGZ kupi drony za granicą bo z całym szacunkiem jedyne co mogą latającego wyprodukować to latawiec z Chińskich części albo balon.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 9 sierpnia 2020, 22:56

Panie Andrzeju, witam w klubie patriotów, którzy odstawili cool aid serwowany przez PGZ. Pytanie do MON o Agencję Uzbrojenia. O zmianę przepisów o zamówieniach publicznych w kwestiach bezpieczeństwa państwa. PGZ na fali transferów technologii z offsetów, inwestycji rządowych w nowe fabryki i zapewnionych zamówień od WP na dekady jakoś podźwignie się z czasem. Cywilna produkcja musi być też tego częścią w PGZ.

Paweł P.
niedziela, 9 sierpnia 2020, 14:22

Ten Kryl, Krab, Rak, cokolwiek – ma dostać koordynaty o czasie i w czasie. W ostatnim momencie, pocisk ma być podświetlony aby było 1:1 – to wymaga specjalizacji, nie sądzę aby tym zajmował się członek załogi. Poziomu wyżej trzeba szukać, kupiliśmy licencje na Orliki – już się produkują. Więcej i niech, "raptorami" poprawić, swoimi.

Dropik
wtorek, 11 sierpnia 2020, 11:13

drony nie są potrzebne podświetlania celow bo pociski kierowane to będzie 1-2% całej amunicji. One słuszą do wykrywania celów i korygowania ognia prowadzonego zwykłą amunicją.

Doczytaj następnym razem
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:02

Nie ma żadnej licencji na żadne Orliki. MON zamówił w PGZ ich drony PGZ19R. Po "drobne" ok. 20 mln za sztukę!! A WP nie ma żadnych "Raptorow"! Więc twój post w części dot. dronow jest bez sensu.

Paweł P.
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 09:58

Hasło klucz "opracowane przez PGZ" ... PGZ-R19.

piątek, 11 września 2020, 16:16

Opracowane przez PGZ. Więcej powagi. To konstrukcja

Paweł P.
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 09:55

Zobaczymy :) Przepłaciliśmy bo będziemy je produkować.

wtorek, 11 sierpnia 2020, 10:50

Warmate 1 to 100tys za sztuke. FlyEye po ok. 1 milion. PGZ19R po ok. 20 milionów za trochę lepszego drona. Rozstrzelac MON?

andrzej
niedziela, 9 sierpnia 2020, 14:02

Proponuję żeby PGZ kupiło Fly Eye od WB Elektronik następnie pomalowało je na kolor niebieski i okleiło naklejkami z logo PGZ po czym sprzedało z ok. 10 krotnym przebiciem WP. I wtedy wszyscy będą zadowoleni z uwzględnieniem na niczym się nie znających działaczy partyjnych pracujących w spółkach PGZ. Przepraszam za słowo pracujących lepsze będzie ZATRUDNIONYCH.

Zły jest tylko jeden
niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:05

Jak ewidentnie widać to MON - celowo - torpeduje wszystkie próby dronizacji WP. Tylko ostatni osioł lub czysty dywersant powie choć jedno dobre słowo o MON. Ministerstwo lub chociaż IU , w obecnej postaci należałoby natychmiast rozwiązać, a wszystkie osoby potencjalnie nadające się do ponownego zatrudnienia w nowym ministerstwie należałoby poddać weryfikacji pod kątem dotychczasowych wyników, eliminując od razu te, które do tej pory złożyły choć 1 podpis pod programami typu Orlik, Wizjer, Gryf etc. A tak przy okazji , k t o w MON zadecydował o wyłączeniu krajowego(!!!) producenta najskuteczniejszego jak dotąd, sprawdzonego już w boju systemu FlyEye? Ta osoba czy wszystkie te osoby - wg podpisow na odp. dokumentach - powinny być natychmiast i bezdyskusyjnie usunięte na zawsze z MON lub firm powiązanych z MON. Tylko natychmiastowe usunięcie takich sabotażystów z MON i IU, da wreszcie szanse na realną modernizację WP. Tyle, że nie z t y m ministrem. Gdyż co by nie działo się w e w n a t r z MON, to i tak za wszystko odpowiada minister. Błaszczak powinien niej być natychmiast zwolniony. To klasyczny przykład nieudacznika, niekompetentnego do szczętu, ignoranta bez wiedzy i bez "cojones"!! Taki bezsilny bumelant , plus sabotażyści w IU, daje nam właśnie ten stan totalnego zacofania!! Brawo Błaszczak. Niszczysz wszystko czego się tkniesz!! Tylko defilady ci wychodzą, jak każdemu rzecznikowi PISowskiej propagandy.

Varan
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 04:40

Podejżewam, że w MON/IU jest zainstalowana cała ARMIA agentury żeby nie nazywać tego szpiegami, którzy mają tylko jedno zadanie: paraliżować, opóźniać, uniemożliwiać wszelkie działania prowadzące do polepszenia zdolności bojowych polskiej armii. Bo od lat bębni się o jednym i tym samym problemie i nic się nie dzieje. MON powinien w całości zostać rozwiązany, wszyscy na bruk, a potem nabór od nowa, z weryfikacją przeszłości osoby, rodziny do trzeciego pokolenia i weryfikacji dotychczasowego zatrudnienia z oceną tegoż. Zatrudnienie powinno przedwszystkim uwzględniać ludzi do 40 roku życia. Bez tego za chwilę okaże się że nadal nic się nie da sprawnie i szybko zrobić, a pieniądze znikną. Dziwi mnie ospałość władz PiS i Dudy w tych sprawach. Niby są patriotycznie nastawieni, ale tu gdzie trzeba wywrócić stół, panuje niezmącona cisza i fałszywe samozadowolenie. Conajmniej dziwne, jeśli wierzyć że tak kochają Polskę. I oczywiście nikt z MON nie czyta tego portalu? Nie wyłączając pana Błaszczaka? Nie wspominam o dziennikarzach, którzy na konferencjach prasowych o wszystkim, tylko nie o najważnieszych sprawach. Jak to zrozumieć i nazwać?

Łukasz
niedziela, 9 sierpnia 2020, 10:26

czekam na odważnego ministra ON który rozgoni urzędniczy z IU, w przeciwnym wypadku nasza armia będzie w ciągłym , nieustającym dialogu na "temat możliwości, koncepcji itd"

dropik
wtorek, 11 sierpnia 2020, 11:15

przecież już rozgonił. Tam już nikt rozsądny nie pracuje , a wczesniej nie było wiele lepiej bo za takie pieniądze jak oni oferowali to ciężko było przyciągnąć kogoś rozsadnego. Teraz o zakupach i tak decyduje wola polityczna a nie to co wymyśli IU,

Mateusz
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:21

Naiwny jesteś? Macierewicz spróbował zrobić czystkę kadrową i porządek, ale gdy tylko dotknął "złogów betonu" w MON, od razu go uwalili pod pozorem cieniutkiej "aferki aptekarza z Łomianek"! A Błaszczak to figurant, zwiewna "gumowa" marionetka, bez kręgosłupa, niezdolna do niczego innego niż zorganizowanie kolejnej defilady. Nie on rządzi w MON, to nim rządzą "z tylnych rzędów" zasiedzieli tam od lat urzędnicy, plus lobbyści z przemysłu, w tym amerykańskiego!! Pluta, który absolutnie niczym nie wykazał się jako Szef IU, został - chyba tylko za wierność, bo na pewno nie za dokonania - awansowany na zastępcę Szefa Sztabu. Czy to coś zmieni? Oczywiście, że nie, bo niby dlaczego?? Przecież nowym Szefem IU została "prawa ręka" Pluty, czyli jego pomocnik w sabotowaniu modernizacji WP. Zatem, czy jakieś zmiany są możliwe? W "życiu Romana"!!!

Saw
wtorek, 11 sierpnia 2020, 10:41

Macierewicz nie jest poważnym człowiekiem i tak jest traktowany, nie miał też kompetencji, choć nie brakuje mu inteligencji i chęci, ale nie miał i nie ma pojęcia o zarządzaniu oraz kiedy, co i jak mówić, aby ludzie traktowali go poważnie. Błaszczak to już w ogóle typowy polityk i pozorant, ale trzeba uczciwie przyznać, że za wszystkich poprzednich rządów było dokładnie tak samo i jeszcze długo po PiSie tak będzie. Musi zmienić się mentalność osób zarządzających. Najlepsze dobre praktyki są w sektorze IT, a do budżetówki, sektora obronnego i WP to daleka droga, wręcz przeciwległy biegun. Tutaj dalej karty rozdają dziadki z wąsem, którym się tylko wydaje, że znają się na swojej robocie, a są już dawno 100 lat za murzynami. Sytuacje mogą ocalić tylko młodzi technokraci (a młody w tym kontekście to ten, który chce się cały czas uczyć nowych rzeczy, potrafi analizować ogrom informacji, ma na to czas, chęci i wyciąga z nauki wiedzę i formułuje poprawne wnioski).

Gniewko
niedziela, 9 sierpnia 2020, 17:37

IU to największy wróg naszej armii.

asdf
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 08:35

to MON zawsze mialo decydujacy glos w sprawie zakupow a ze lubi kupowac z pulki to teraz IU winny? najlepszy przyklad to Caracale przypadkiem wyszedl w miare porzadny przetarg ktory uwalono pod jakims wydumanym pretekstem i zakupiono niewiadomo co.

wtorek, 11 sierpnia 2020, 11:02

Podsumuję te twoje Caracale. Francja uziemiła większość Caracali bo wg minister wojny Francji ich koszty utrzymania są astronomiczne, nie można doczekać się na, części, a Francji na takie koszty nie stać. Po drugie byłoby to niemal 14 mld wyprowadzone z budżetu za granicę. Pierwsze 25 sztuk miało być wyprodukowane we Francji, zdemontowane, przywiezione wagonami do Łodzi i tam zamontowane. Drugie 25 szt miało być "wyprodukowane" w Polsce z części przywiezionych... z Francji. Polska miała w ramach kontraktu wnieść aportem do spółki zakłady w Łodzi, spółki... z większościowym kapitałem francuskim. Zatem oddalibyśmy nasz praktycznie ostatni zakład w obce ręce plus wydali we Francji ok. 14 mld. Plus na 20 lat uwiązanie do niepewnych francuskich dostaw? "Porządny przetarg" piszesz? Na pewno korzystny dla Airbusa, i jak niesamowicie "korzystny" dla Polski!!

asdf
piątek, 14 sierpnia 2020, 23:16

oj nie, to byla nasza ostatnia szansa na normalnosc w zakupach sprzetu wojskowego pelny serwis w WZL1, fabryka silnikow, przekladni, biuro konstrukcyjne Airbusa w Lodzi. zamiast tego dostalismy wlasciwie co w zamian za zakup biedaholkow i krow aw101 ktore nawet po pokazie przed tym AM nie wrocily do bazy tylko przyziemily na Slowacji?

Minister Wojska Dariusz Płaszczak
środa, 12 sierpnia 2020, 12:49

A ja podsumuję twoje podsumowanie. PiS kupił ostatecznie dwa razy droższe AW101 w ilościach homeopatycznych (4 sztuki) z funkcjami ZOP i CSAR jednocześnie (jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego). Offset polega na montowaniu podsufitówek i nakładaniu tapicerki. Także tego.

czwartek, 13 sierpnia 2020, 19:06

Niczego mojego nie podsumowujesz, bo nawet przecinkiem nie nawiązałeś do jednego słowa z mojego postu. W szczególności , że nie napisałem ani jednego słowa o PIS. Za to ty, nie odnosząc się w niczym do mojego wpisu prymitywne i bezmyślnie założyłeś, że jestem zwolennikiem PISu. Płytkość twojego wpisu i niezdolność do zrozumienia prostego tekstu jest żenująca. A ilość wpadek czy błędów PIS na mojej liście byłaby 10-o krotnie dłuższa niż twoje zarzuty. Zarówno więc zdolności do rozumienia jak również zdolności analitycznych u ciebie nie ma za grosz.

asdf
piątek, 14 sierpnia 2020, 23:18

nie musial sie odnosic to wynikalo z kontekstu, a co do przecinkow to chyba juz tylko w Olegino pilnuja tak polskiej ortografii w niecie

Paweł P.
środa, 12 sierpnia 2020, 11:10

+1, była jeszcze kwestia parametrów przetargu, aby pasowało do Caracali. Coś w kwestii wznoszenia, prędkości.

nic49
środa, 12 sierpnia 2020, 10:42

zupełne bzdury i brak wiedzy

Nie ośmieszaj się
czwartek, 13 sierpnia 2020, 19:07

Czyste fakty.

Pograbek
sobota, 8 sierpnia 2020, 23:51

kupujemy cos bez czegoś...potem sie okaże ze F35 nie mają radaru albo silników...I naprawdę ktos jescze chce słuzyć w WP oprócz generałów?

Jan Klukfa
sobota, 8 sierpnia 2020, 22:17

Moze ja sie na tym nie znam ale czy artyleria ma sama sobie wyszukiwać sobie cele dronami czy tez cele dla artylerii powinni wskazywać dowódcy rożnych szczebli w ramach prowadzanych działan bojowych? Wydawało mi się ze to dowódca batalionu na podstawie informacji z rozpoznania wyznacza cele i zadania dla artylerii. Po to sa w strukturze brygady sztab dowództwo i kompania rozpoznawcza aby wykrywać cele i przekazywać do dywizjonu artylerii informacje o celach do zniszczenia. Ale może się mylę. Moze ktos mnie naprostuje.

nic49
środa, 12 sierpnia 2020, 10:46

Masz rację podstawa to rozpoznanie- współpraca komponentów rozpoznania wszystkich rodzajów wojsk-jak na razie w WP brak spójności i standaryzowanej wymiany informacji pomiędzy rodzajami wojsk tylko ze wzgledu na ambicje i personalne zagrywki co uniemożliwia wymianę informacji

Mario
niedziela, 9 sierpnia 2020, 21:53

Drony są potrzebne oddziałom rozpoznania wszystkich szczebli. To ich zadaniem jest precyzyjna lokalizacja jednostek i stanowisk nieprzyjaciela i przekazywanie informacji do dowództwa. To dowództwo odpowiedniego szczebla wydaje rozkazy dotyczące użycia artylerii i przekazuje informacje i położeniu celu do rażenia.

Kiwi22
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:30

Polski my naród.... Polski lud. Stajemy się ciemnogrodem. Cofamy się do średniowiecza. Kiedy ludzie otworzycie oczy??? Przykłady :70 mln wydanych przez Sasina- złamał prawo / tvp - na usługach partii / prezydent - sługus partii/ majątek Morawieckiego? / chamska lichocka szydło Terlecki Kempa inni / respiratory - czy ktoś za to beknie? / zrezygnowanie z okrętu ratowniczego dla kraju mimo dotacji ue/ komisja smoleńska - doją kasę aż miło / dwie wieże kaczora i pisu - czytaj elektrownia / homofobia wobec lgbt / państwowa partyjna milicja / kościół rzadzi politykami / brak Śmigiel dla wojska / działka od kościoła dla Morawieckiego / rozdawnictwo 500+ dla nierobów i pijakow/ chamski czrnecki i inni/ utopiona kasa w korwecie / pompowanie kasy w bumar i kopalnie - byle związki zawodowe nie szumiały / upadłe sądy w rękach władzy / kłamczuch Pinokio Morawiecki / nadmiar generałów w armii / braki w służbie zdrowia / ośmieszanie ludzi nauki itp / plucie na mniejszości narodowe / prezydent który największe poparcie ma u nieuków, nierobów, i prostaków - ciemnogród. Ludzie połowa narodu sprzedała się za 500+. Oni nas dymają bez wazeliny - a mimo to ciemna masa w nich wierzy. Jeszcze trochę i znikną media niepaństwowe, gazety itp. Sądy będą tylko dla wyborców pisu. Kur.... Otwórzcie w końcu oczy bo obudzimy się w czasach kiedy rozmowa telefoniczna zaczynała się od słów : rozmowa kontrolowana. Zaczynam się bać swojego kraju.

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
wtorek, 11 sierpnia 2020, 13:46

Iwan ,spokojnie czytałem że u Was nie jest tak źle.Kazde 100zl wydane na dobra objęte podatkiem VAT, generuje 19 zł po stronie budżetu.(dla uproszczenia przyjąłem 23% stawke).Paradoksalnie , kupując alkohol, papierosy, krutkoterminowo działa się na rzecz skarbu Państwa.Transfer środków dla wybranych grup społecznych to zadanie Państwa jako całości.Srodki jakie napływają do Polski są tak zbudowane, że to skarb państwa musi się najpierw zadluzyc, by opłacić fry wykonawcom a dopiero po audycie (wewnętrznym np.Urzedu Marszałkowskiego, UKS, )przesyłane do Brukseli,Unia czy też inni Mecenasi (np.Norwegia)Nie zwraca 100% ,tylko kwoty pomniejszone o CIT i VAT .Wyplaty sa realizowane nie na bieżąco, a wg. mechanizmu ,wcześniej uzgodnionego.Reasumujac ,Drodzy,W budżecie są albo nadwyzki(zwrot środków z Uni ,albo deficyt ,zaciąganie pożyczki na nowe zadsnia)PO przyjęło, że najpierw infrastruktura a potem grupy społeczne, PIS ,trafiając na okres że Unia zwracała za poprzednie lata środki, transfery społeczne.Czyli dla zjadacza chleba( niuanse z języka polskiego ,zagwozdka dla naszych przyjaciół po obu stronach)nie ma znaczenia czy dług spłaci wnuk, czy prawnuk.

man42
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 21:31

Kiwi Nie wrócisz na Ukrainę bo tu masz jak w raju Jedziecie na Polakach jak w rzeźni na swiniakach W Polsce mniejszości rządzą taka prawda

Varan
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 04:47

Piszesz brednie! Obudź się. Jest źle, bardzo źle, ale patrzysz w niewłaściwą stronę. No chyba że chciałeś byc oryginalny i sobie ulżyć. Ulżyło? To przynajmniej tyle dobrego dla ciebie. Innych tylko irytuje twoja nieokełznana nieznajomość zasad pisania postów. Więc przypomnę. Jeśli nie masz nic interesującego do napisania, nie pisz. Doedukuj się, przemyśl i... ewentualnie znajdź dobrą kobietę. Będziesz wiedział jaki jest dalszy ciąg.

To my Polacy
niedziela, 9 sierpnia 2020, 01:13

Z PiSem mi nie po drpdze, bo to socjaliści fałszywie nazywający się prawicą, ale nie mogę zaprzeczyć temu, iż w WP dzieje się lepiej za ich rządów niż za rządów PO/PSL. Acz Polska scena polityczna to nie tylko dwie partie - od ponad 25 lat władza, a co za tym idzie większość Polaków ma w czterech literach obronność Polski. Zapóźnienia są wynikiem dziesięcioleci zaniedbań i to nie spowodowanych brakiem funduszy, tylko durnym prawodastwem, rozrostem instytucji i brakiem inicjatywy rządzących, a co za tym idzie większości społeczeństwa, aby ten stan zmienić.

Orm Bywaly
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:47

po ostatnich waszych 8-letnich rzadach---wlasnie ludzie otworzyli oczy

xXx
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 22:58

Po 8 latach rządów PO/PSL gospodarka była na tyle w dobrym stanie, że pewnych tumanów było stać na 500+. I zamiast te pieniądze inwestować w armię (mielibyśmy już przynajmniej Caracale i nie tylko), to mamy patologię. Ludziom nie chce się pracować, bo mają 500+. Nie porównuj czasów kiedy rządziła PO, bo były to czasy kiedy mogli jedynie zrobić to co zrobili, czyli rozpocząć programy ZSSW-30, Borsuka, wreszcie zamknąć temat Kraba, kupić pociski JAASM i zakupić za 1Euro tak chętnie dzisiaj wyśmiewane Leo. Armia, co chyba nie jest odkrywcze, to przede wszystkim kasa. Porównaj kasę jaką miała PO (a przede wszystkim jaka zarobiła) i tę jaka miał PIS. I dopiero potem porównuj co zrobiła PO mając niewiele kasy, a co zrobił pis mając naprawdę niezły budżet. Cały problem, że tacy jak ty ulegli propagandzie, że "Polska w ruinie". Gdyby tak było, to nie byłoby 500+. A Tobie chyba niewiele pomoże. Takim jak Ty, to zapewne dopiero pis otworzył oczy.

wtorek, 11 sierpnia 2020, 11:21

Bredzisz bo i ZSSW-30 jak i Borsuk startowały przed wyborami 2015

niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:30

My też otwieramy teraz oczy - po 5 latach rządów kłamców, obłudników, sympatyków nazioli i obrońców pedofilów w sutannach. Lubię ten portal, więc dorzucę: Macierewicz z Misiewiczem, dymając pseudoprezydenta Adriana Długopisa, przez ponad rok ośmieszali polską armię i MON. Tak więc, drogie pisiory, pora własne oczęta otworzyć i we własne piersi się uderzyć. "Dobra zmiana" - cóż za żałosny slogan.

Paweł P.
niedziela, 9 sierpnia 2020, 16:11

My, Wy ;) Obywatelu.

zeneq
niedziela, 9 sierpnia 2020, 16:05

Oczy mieliśmy już otwarte przez 8 lat rządów kłamców (wersja PO/PSL) , obłudników (wersja PO/PSL) obrońców pedofili i dewiantów w dowolnej odzieży. Dorzucę złodziei z dziesiątek afer, prezydentów i premierek którzy bez pomocy zagranicznej agentury robili z urzędu pośmiewiska, ministrów złodziei znanych z lepkich łapek nawet za granicą, generałów którzy w czasie służby i po wyjściu do cywila zadziwiają kolejny raz że można się aż tak zeszmacić zostając ekspertem u pseudokatolika z TVN który wstał pewnego dnia z wyrka i podczas golenia uznał że najwyższy czas żeby zostać prezydentem RP. Po waszej ośmioletniej stypie zwanej rządami w wersji PO/PSL rządy PiS nawet głupie to nawet nie "dobra zmiana" to nieomal dar niebios.

Popieram
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 09:10

D o s k o n a ł e podsumowanie! Stawiam piwo!!

Varan
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 05:01

W pełni popieram! Napisał bym to samo i to nie tylko tu, ale w bardzo wielu miejscach, ale już mie się nie chce. Od ponad dziesięciu lat "otwierałem oczy" Polakom na wiele rozmaitych sposobów. Rezultat znamy. Przynajmniej tysiąc osób uświadomiłem i przekonałem do uniwersalnych, NIE PiSowskich wartości, pokazując głupotę, bezmyślność, kłamstwo i złodziejstwo polityków i biurokratów. Wielu wyraziło zdumienie, że sami tego nie dostrzegli. Wielu zmieniło orientację polityczną i stalo się umiarkowanymi patriotami. Nie, nie żeby zapałali miłością do PiS czy coś z tych rzeczy!! Ale moje starania, mimo sukcesu, stale są niweczone przez ostentacyjne lekceważenie tego co ważne dla Polaków. Przedkłada się rozmaite racje ponad najpilniejsze potrzeby. Robi się ludziom wodę z mózgów, zalatwiając polskie sprawy w tak nieudolny sposób, że woła to o pomstę do nieba. Za PiS jest lepiej, ale to stanowczo za słaba konstatacja. Polska, Polacy potrzebują impulsu energii rządzących, który ruszy nasz kraj z miejsca. To co dzieje się dziś, to powolne umieranie, niczym żaba gotowana na wolnym ogniu. Gdy się zbudzimy, bedzie za późno. MON i Inspektorat Uzbrojenia to tylko mały przykład totalnej niemocy polityków, nie wyłączając Kaczynskiego. Zwłaszcza Kaczyńskiego!

W punkt!
wtorek, 11 sierpnia 2020, 11:10

100% racji.

Er
niedziela, 9 sierpnia 2020, 21:59

10/100

niedziela, 9 sierpnia 2020, 20:18

ob

Tak na marginesie
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:02

100/100

Bibi
sobota, 8 sierpnia 2020, 22:12

Bzdury.

22
sobota, 8 sierpnia 2020, 22:56

Bzdury powiadasz. Z czym się nie zgadzasz?

Skąd się tacy biorą??
niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:17

Z 99% tych bredni. Terlecki vs. Niesiołowski , Czarnecki vs. Nitras? Mniejszosci narodowe? Ukraińcy dopieszczani bardziej niż Polacy, Izraelczycy robią co chcą, Amerykanom wchodzą bez mydła! Sądy? Robią co chcą uwalniając różnych Najsztubow i np. innych sędziów. Jakie wieze Kaczyńskiego? Homofobia? Bo nie chcemy żeby 4-o latka w przedszkolu uczyć masturbacji, a 9-o latka negocjowania warunków kontaktów seksualnych? Czyżbyś popierał te akty pedofili wobec dzieci? Są dziesiątki powodów by głosować przeciw PiS, ale tych bredni powyżej to nawet czytać nie warto. Stek śmiesznych manipulacji i pomówień zamiast faktów i danych. A ty sprawdź sobie w Google "500 afer PO"!!

nic49
środa, 12 sierpnia 2020, 10:53

od upału chyba Ci się procesor w głowie przegrzał

22
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:07

ojejku. więc proszę, skoro jest tak dobrze odpowiedz na co piszę - skoro jesteś tak mądry i bystry, światowy itp. zaczynamy - wieże kaczynskiego - poczytaj o planach elektrowni w ostrołęce, jak umoczono miliard złotych z naszych podatków, czy policja jest od tego żeby ochraniać szeregowego posła ? - odpowiedz. ilu rozliczono księżny pedofili - odpowiedz. czemu nie mamy okrętu ratownictwa morskiego, mimio tego ze unia chciała dać na to duzo kasy - poczytaj i odpowiedz. czołgi t72 - poczytaj ile kosztuje modernizacja, która nic nie da - a powoduje tylko spokój w związkach zawodowych - odpowiedz. działka którą morawiecki dostał od kościoła , zniżona wartość itp - poczytaj i odpowiedz / przepłacone respiratory kótre rząd kupuje - 3 razy drożej niż wartość rynkowa i utopione pieniądze z aferantem, który do tej pory jest winny spółce państwowej kase za kontrakt na materiały wybuchowe - poczytaj i odpowiedz / finansowanie upadających kopalń - a potajemne kupowanie węgla z rosji - poczytaj / wymiana sędziów w sądach, którzy sa pod dyktando ziobry itp - poczytaj. 500 +, za które nie zwiększyła się dzietność w polsce - a kupiło się ciemnotę - poczytaj. acha - zobacz wśród jakiej grupy ludzi poparcie ma duda i pis - z jakim wykształceniem i wiekiem - poczytaj proszę. czemu jeśli jest tak dobrze - nie rozlicza się sasina za 70 baniek które wydał nielegalnie - a co powoduje, że pracownikom poczty polskiej nie wypłaca się premi - odpowiedz. acha - czemu rząd polski rezygnuje z oczyszczenia dna bałtyku - tylko czeka na katastrofę ekologiczną - odpowiedz / co z ofsetem za F 16 - odpowiedz / powiedz czemu polska policja szykanuje obywateli - odpowiedz , acha - czemu nie rozliczono Kaczyńskiego za plany budowy biurowca - odpowiedz ? - czemu kapelan w szpitalu zarabia średnio około 4500 zł - czemu ? - dlaczego szykanuje się Owsiaka, bez którego polskie szpitale legły by w gruzach - ? dlaczego kościół nie upublicznia wydatków, dochodów - odpowiedz ? ukraincy dopieszczani - popytaj pracowników fizycznych z ukrainy jak dobrze zarabiają , acha - czemu tyle lat buduje się gawrona i ile pieniędzy utopiono w ten projekt -powiedz nam , acha - a co z komisją smoleńską - dlaczego nie ma raportu i listy wydatków, ani nie znamy jej fachowców - ? ty pewnie wierzysz w bombę co ? Macierewicz nie bawi się za twoje podatki co ? acha - gdzie te śmigłowce dla wojska ? wiesz ile przepłacono za śmigła dla policji - poczytaj zachodnie dzienniki, fora itp - i powiedz czemu tak się stało ? a powiedz czemu chce się wprowadzić dwu kadencyjność prezydentów, burmistrzów - a nie dotyczy to posłów z pisu - odpowiedz. żal mi takich ludzi jak ty - z klapkami na oczach, ślepo zapatrzonych w pis, sprzedanych za programy socjalne itp. zanim odpiszesz na to - poczytaj proszę gazety, internet - ale poczytaj od lewa do prawa bo sytuacja nie jest tak kolorowa jak podaje tvp 1 i 2. jeszcze jedno - poczytaj co stało się na Węgrzech - jak orban rozbił niezależne media - tego w tvp 1 nie usłyszysz. czekam na twoją odpowiedź. ale nie pisz proszę, że po kradło itp. trzymam kciuki, choć nie wieże, że dasz radę obronić to o czym piszę. kolejny pisor który pozna prawdę o kraju najlepszym na świecie. haha.

Taaaa
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 09:12

A może skoro taki jesteś dokładny to odnieś się do zarzutów? Coooo, nie umiesz?

Er
niedziela, 9 sierpnia 2020, 22:01

100/100

Skąd się tacy biorą?
niedziela, 9 sierpnia 2020, 19:14

Kolejny stek bredni i pomówien. Tendencyjnie mieszasz konkretne fakty afer PiSu z medialnymi "twórczymi projekcjami" Gazety Wyborczej i Newsweeka! Weź i napij się melisy, wyprowadź pieska. "Szykanowany" Owsiak filarem służby zdrowia? Taki "sztksnowany" ale bezkarnie od 3 lat nie dostarcza sprawozdań finansowych spółek jego rodziny zarabiających krocie na zleceniach od Orkiestry? Wymiana sędziów? Tych co uwolnili Najsztuba? Nie?? Nie da się? Leć do Owsiaka, niech ci pomoże, bo dużo tabletek potrzebujesz. W d... mam zarówno PO, PIS, jak i SLD, ale tylu głupot, które tu wypisujesz to nikt normalny nie zniesie. Choćby tych o niezależnych mediach, które w Polsce - dyrektywy "jak i co pisać" dla takich jak ty zaślepionych wyraźnie nienawiścią do wszystkiego co nie lewackie i nie antypolskie, dostają od niemieckich właścicieli. Jakbyś dla odmiany myślał i czytał, to wiedziałbys, np. że w więzieniach siedzą jednak księża pedofile, ale o wiele więcej pedofiili jest w szkolnictwie, "niezależnych mediach", ludzi tzw. kultury, a najwięcej jest ich wśród osób bliskich, bo najwięcej w Polsce aktów pedofilii jest wśród rodzin tych ofiar! Czemu t e g o nie wiesz? Bo nie pasuje? Siekielscy "zapomnieli" przedstawić pełne statystyki, więc ich nie znasz? Ukraińcy mają większą obronę prawną niż Polacy, prawo do organizowania się, i dziś są już znakomicie zorganizowani w Polsce. Pensja to pikuś, Polacy też za takie pieniądze wciąż pracują, więc nie bredź. Gawron? 18 lat go budowano, umiesz policzyć ile lat budowało go.. PO? Aaaa, ale ty nie pozwalasz mi pisać o PO, choc to nie PO zwodowalo Gawrona, tylko PIS, ale tego t e ż nie wiesz? Poczytałem też o Ostrołęce, która też by zagrała, gdyby nie polożyły jej personalne "gierki" pomiędzy koncernami energetycznymi. Mieszasz tyle rzeczy, w tym realne fakty, ale głównie rzucasz puste bzdety, slogany, i pospolite antypisowskie komunały. Ile "przepłacono" pytasz za śmigła? Ale ani przez chwilę się nie zastanowiles, c o może kupowane, ale "pod stołem" płacąc niby za amerykańskie śmigłowce? Zatem o polityce nic kompletnie nie wiesz! Mógłbym zapytać czemu PO przeplacalo za Caracale, ale ty mi zabramiasz pisać o PO! Taką wolność słowa mi oferujesz? Gdy sam bierzesz pozory za fakty, i za kluczowe elementy polityki. A to świadczy o płytkości twojego myślenia. Odmawiając mi prawa do porównania np. 8 letniej działalności PO, paroletniej PSL, oraz tym samym także SLD, AWS i innych lewackich rządów ty odbierasz sobie prawo do wystawiania komukolwiek ocen. Aha, nie będę czytać polskojęzycznych niemieckich gazet, oglądać "amerykańskiej" lewacko-marksistowskiej TVN, nie oglądam w ogóle TVP więc osobiste aluzje spływają po mnie jak woda po kaczce. Nie głosowałem ani na PiS, ani na Dudę. I nie będę. Ale żaden lewacki aktywista nie przekona mnie, że PiS rozdajac 500+ wspiera głównie pijakow i margines. A już tylko to wystarczy by cię wyśmiać! Czyszczenie dna Bałtyku? A nie pytasz czemu PIS nie hoduje jeszcze ryżu na Marsie?

inner
wtorek, 11 sierpnia 2020, 17:09

Myślałeś może o wewnętrznej emigracji? Może kolega chce sprawdzić się w przemyśle.

Skąd się tacy biorą?
środa, 12 sierpnia 2020, 10:58

Robię to na codzień. Pracuje w przemyśle, zarządzam projektami nowych uruchomień oraz logistyce. Wszystkie jak dotąd skończyłem w zadanych terminach, i to bez dialogów technicznych , analiz, redefiniowania wymagań. Przeżyłem komunę, liberałów, przeżyję pseudo-prawicę z PIS.

Marek1
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:50

Zablokowanie dostaw Fly Eye i sabotaż programu Wizjer to KOLEJNE już przykłady destrukcji i sabotażu prowadzonego przez poprzednią i obecną ekipę MON w tym zakresie. Mam tylko nadzieję, że panowie AM i MB(wraz ze współpracownikami) spotkają się niedługo w celi więziennej w trakcie odbywania wieloletnich wyroków za sabotowanie modernizacji WP. Do nast. wyborów tylko nieco ponad 3 lata ...

kmdr
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:34

Nie mamy szczęścia do ministrów obrony jak nie psychiatra to kierowca jak nie fanatyk to lapa. A inspektorat uzbrojenia do zaorania.

Marek1
niedziela, 9 sierpnia 2020, 10:03

IU do zaorania ?? NIC z tego obecnie niestety - właśnie niedawno generał dowodzący tym niekompetentnym do imentu bajzlem dostał od swego partyjnego pryncypała-ministra awans do najwyższych struktur SG WP. Nic dziwnego, ze np. USA kategorycznie sprzeciwia się włączaniu jedn. USA Army(i NATO) pod polskie d-two. Jankesi dokładnie już poznali "kompetencje i jakość" awansowanych seryjnie i bez umiaru generałów politycznego chowu i nadania. Awanse na kolejne st. w korpusie oficerów starszych co 1-2 lata są rzadkością nawet w czasie wojny, a w czasie pokoju to dowód na patologię w polit. personalnej MON. Obecnie znaczenie dla awansu ma prawie wyłącznie zasada - mierny, bierny, ale WIERNY(i posłuszny). Wybrańcy polityków-dyletantów obsadzających st. ministerialne zostali NAUCZENI, że politykom NIE wolno mówić tego, czego oni nie chcą słuchać, bo to bardzo szkodzi karierze oficera. Więc rośnie nam liczebnie pokolenie tchórzliwych konformistów z lampasami, pozbawianych jakiejkolwiek asertywności w stos. do swych politycznych pryncypałów z wbitym do łbów imperatywem posłuszeństwa. BARDZO źle to wróży i WP i Polsce ...

Skoczek224
sobota, 8 sierpnia 2020, 19:50

Problem braku dronów w armii jest szerszy. Swoje drony powini mieć wszyscy dowódcy jeśli nie plutonu, to kompani zmech. i panc. w zwyż. Przy sieciocentrycznej wymianie danych, to od nich artylerja dostawałaby koordynaty ogniowe, uzupełniając je własnym rozpoznaniem.

maniek
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:53

W Polsce powinny wystarczyć ławeczki Maciarewicza i parasole.Tak sie dzieje jak do władzy w armii i nie tylko dorwą sie id@ci.

sprostowanie
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 09:48

Trochę rzetelności . Ławeczki to pomysł i wykonanie obecnego ministra Błaszczaka a nie Macierewicza / a nie Maciarewicza według Ciebie / . Najpierw trzeba mieć pojęcie o czym się pisze bo samemu wychodzi się na idiotę .

kmdr
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:41

Cywilna kontrola nad armią w Polskim wydaniu to jakaś komedia. Wystarczy premier jako cywil do nadzoru ,a minister niech będzie wojskowy . Albo niech ma jakieś pojecie o wojsku ,a nie tylko że bruździł komunie i dobrze bibułę kręcił.

ryba
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:48

To jest sabotaż.

Anonimowy Pedofil
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:28

Prędzej uderzy w Ziemię asteroida, niż kupimy te chol***e drony.

Prawda
sobota, 8 sierpnia 2020, 14:24

Lepiej Rydzykowi niech dadzą on święconą wodą odstraszy.

Skala indolecji jest od lat tak duża, że WYKLUCZA TO PRZYPADEK
sobota, 8 sierpnia 2020, 14:03

Na tym przykładzie- ale wielu, wielu innych- widać, że POLSKIE SŁUŻBY SPECJALE NIE ISTNIEJĄ. W normalnym pastwie ludzie, którzy torpedują opóźniają, powodują, że wprowadzone modernizacje są neutralizowanie poprzez wykluczenie istotnego jej elementu lub sabotowanie w każdy inny sposób, dawno już mieliby na karku specsłużby lub siedzieliby w więzienie, ale niestety to jest Polska, w której KONTRWYWIAD NIE ISTNIEJE.

Fanklub Daviena
sobota, 8 sierpnia 2020, 19:08

Niestety istnieją, ale tak jak za PRL nie służyły Polsce tylko Sowietom, tak w III RP nie służą Polsce tylko USA i Izraelowi.

sobota, 8 sierpnia 2020, 22:07

Niee szukaj spiskowych teorii tam gdzie do wyjaśnienia faktów znakomicie wystarcza zwykła głupota i lenistwo. Albowiem spiski bywają czasami, a głupota jest zawsze i wszędzie.

Olej rustrola
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:52

Typowo kremlowska narracja.

asdf
sobota, 15 sierpnia 2020, 09:23

uderz w stół. jezeli z szeregowego Kuklinskiego, kanalii ktora wskazywala cele do atakow jadrowych na terenie Polski robi sie na sile bohatera to czego trzeba wiecej?

kmdr
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:44

I na kremlie czasem prawdę można usłyszeć rzadko ale jednak.

Żarty?
niedziela, 9 sierpnia 2020, 19:16

No nie, akura to, to tylko bajki. Jaka prawda może być na Kremlu??

Sdi
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:37

I niech nikt mi nie mówi że to przypadek braku dronów w artylerii.

Gustlik the best
niedziela, 9 sierpnia 2020, 01:00

Oczywiście że nie ma przypadków. Są tylko znaki. Niestety mało kto potrafi te znaki zrozumieć. Dla mnie brak dronów bojowych i rozpoznawczych to znak że tak ma być bo ktoś tak postanowił. Sami sobie odpowiedzieć przed kim kluczy obecną władza.

46
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:59

Wszyscy wiedzą, że drony Flyeye z WB i Topaz , to gotowy kompletny sprawdzony i bardzo dobry system. Powinny być kupowane co roku jak chociaż odrobina zlotowek w budżecie zostanie. Każda sztuka zwiększa możliwości bojowe i to nie tylko artylerii Ale i innych sił, w przeciwieństwie do słynnych ławeczek pana ministra Błaszczaka. Podatkowo Polsce się opłaca. Technologicznie i naukowo się opłaca. Armii się opłaca bo sprzęt zna i wie jak z nim się obchodzić, jak serwisiwać. Pod względem oszczędzania życia cennych szkolonych za miliony żołnierzy zwiadu lub żołnierzy naprowadzania samolotów na cele JTAC też się opłaca. To kto z imienia i nazwiska odpowiada za pięć lat braku zakupów? Kto? Biorą publicznie pieniądze to mamy prawo ich znać. Kto to robi lub kto jest winny zaniechania? PS . Pyt nr dwa Kto spalil ORP Orzeł i ile za to dostał?

nie wierzę w zmiany
niedziela, 9 sierpnia 2020, 22:11

Nie mam złudzeń, że nie kupią w żadnym trybie. Lobbyści obecni w PGZ i w MON nie życzą sobie podmiotu, który nie finansuje ich działalności. Przypomnę tylko, że wrażliwa elektronika powinna być krajowa. Przypomnę dwa z ostatnich konfliktów, gdzie dobry początkowo działający bez zarzutu sprzęt odmówił posłuszeństwa. 1. Gruzja 2008 drony z Izraela 2. Wojna o Falklandy i rakiety przeciw okrętowe AM39 Exocet.

Flower
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:22

Oj, bardzo ale to bardzo brzydkie słowa cisną się na usta jak się coś takiego czyta, hm....w czasie W za takie coś to sąd polowy i pluton egzekucyjny się kłania panowie decydenci ,pod rozwagę bo cierpliwość może się w końcu skończyć ....

Varan
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 05:50

eee tam. W TVP info o tym cisza. Kto o tym decyduje? Temat jest mało medialny. Decydenci o takich sprawach zawsze dowiadują się ostatni i zawsze z mediów. Co na to pan Kaczyński? A pan Duda? W końcu wzorce patriotyzmu! Ech.

Polak Mały
sobota, 8 sierpnia 2020, 10:58

Bez dronów i amunicj!!!!

marian
sobota, 8 sierpnia 2020, 10:00

Gdyby to ode mnie zależało, to coś tak mało zauważalnego jak rozpoznanie dla artylerii, nie ważne czy wizualne, czy radarowe, (a mają przecież nawet radary wykrywające zapach) pozostawiłbym jako informację niejawną.

Wera
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:06

Ale nie zależy. Człowieku z PRL. Mamy XXI wiek. Ogarnij się.

Sidematic
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:10

W kraju gdzie najbardziej skompromitowany generał zamiast trafić do więzienia za sabotaż awansuje do sztabu generalnego już nigdy dobrze nie będzie.

Bolesna prawda
niedziela, 9 sierpnia 2020, 19:17

Bardzo trafne spostrzeżenie. Niestety....

Maniek
sobota, 8 sierpnia 2020, 08:53

Nie jestem PiSowcem ale w tym wypadku to nie politycy decydują oni dają tylko kasę. W wypadku WOT to decydowali politycy bo ta formacja nie podlega pod beton wojskowy i otrzymali bezzalogowce z WB.

Imperial Palace
niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:10

To politycy obsadzają stanowiska w MON swoimi "zaufanymi" i to polityk jest Ministrem Obrony. Więc to politycy decydują.

kmdr
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:48

Decyduje polityka zamówieniowa i promowanie firm zbrojeniowych państwowych i amerykańskich, WB to firma prywatna ,czytaj premii dla zarządu nie będzie.

O naiwny człowieku
sobota, 8 sierpnia 2020, 22:16

Owszem to politycy decydują. Najczęściej wprost, tak jak w tym przypadku, decydując o trybie postępowania i wykluczeniu firm prywatnych. Również pośrednio,awansując posłusznych im wojskowych.

PISTON
sobota, 8 sierpnia 2020, 19:03

Zdaje się że zapomniałeś że cały ten BETON WOJSKOWY jest z nadania PIS, który po przejęciu władzy ( rękami Antona Antonowicza Maciarewiczowa , który za pierwszych ich rządów zniszczył Polski wywiad i kontrwywiad ) wyciął w pień połowe Wyzszych oficerów ( doświadczonych weteranów wojen w Iraku i Afganistanie )i awansował swoich towarzyszy czasami o trzy stopnie w górę z braku materiału.

Stek bredni
niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:41

Bzdury. To Macierewicz chciał Agencji Uzbrojenia, a Błaszczak to zablokował. Macierewicz zamówił 1000 Warmate, ale Błaszczak to skończył po pierwszych 100 szt. Macierewicz chciał zmian w MON i wyleciał. Macierewicz chciał 160 szt Homara z Polski , Błaszczak kupił 20 szt z USA. Jestes tak zaślepiony , że proste fakty do ciebie nie docierają? Nie umiesz ich zestawić do kupy?

St. Chor.
niedziela, 9 sierpnia 2020, 16:27

Chłopcze, Macierewicz to Mitoman, który naopowiadał głupot i naskładał obietnic bez pokrycia w rzeczywistości. Żadnego kontraktu na 1000 Warmate nigdy nie było- Macierewicz podpisał umowę na 100szt i 900 "jako opcja". 160 Himarsów to kpina, i wszyscy, włącznie z obiecującym to Macierewiczem, doskonale wiedzieli że nigdy to nie będzie zrealizowane. Tak samo jak śmigłowce, które miały być "szybciej, lepiej i taniej". Macierewicz to zwyczajny mitoman-ignorant, który kompletnie nie poczuwał się do odpowiedzialności za swoje słowa i swoje obietnice. Błaszczak, to "tylko" dyletant, który w MON znalazł się przypadkiem i nie wie co ma ze sobą zrobić.

Co za żenada
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 09:17

"Doskonale wiedzieli"? Nie, to t y jak widać doskonale i z góry wiesz wszystko.. gratulacje : tupetu i próżnosci.

Er
niedziela, 9 sierpnia 2020, 22:38

100/100

Prawie
sobota, 8 sierpnia 2020, 08:10

A co z Warmetami? Przecież jest ivh dużo w wojsku one też mogą wskazywać cele i jednocześnie atakować.

Opel
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:07

Doucz się. Nie odrozniasz dronow od amumicji krążącej. Wróć do szkoły. Poczytaj. Za 10 lat wrócisz jak zaczniesz się golić.

Hunter
niedziela, 9 sierpnia 2020, 08:07

Nie wiem gdzie się takie głupki rodzą albo wylęgają...poczytaj najpierw a później się wypowiadaj dzieciaku. Masztu tekst z Wikipedii na Twoim poziomie. Warmate – bojowy, bezzałogowy statek powietrzny (UAV - Unmanned Aerial Vehicle) opracowany przez polską firmę WB Electronics i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, przeznaczony, w zależności od używanej na pokładzie głowicy do obserwacji, wykrywania, śledzenia i identyfikacji celów oraz rażenia siły żywej lub lekko opancerzonych celów - amunicja krążąca.

Ogarnij się
niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:46

Hunter, z faktu że kupiono 100 szt amunicji z głowicami bojowymi, nie wynika że kupiono t e ż głowice obserwacyjne. Piszesz jakieś wypociny , nawet nie sprawdzając c o kupiono? To jak z dronami z PGZ, m o g ą mieć cudeńka, ale MON kupił praktycznie "gołe" latadła.

Hunter
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 07:48

Wiemy tylko tyle ile wojsko chce, żebyśmy wiedzieli a drugie tyle jest tajne

Prawie
niedziela, 9 sierpnia 2020, 08:02

Opel nie chcę mi się zniżać do twojego poziomu głupoty....jakbyś chłopcze nie wiedział do warmet ma obie te funkcje i jeśli ktoś ma się douczyć to właśnie ty...dodatkowo można by pokombinować żeby zamiast głowicy z ładunkiem wybuchowym użyć dodatkowej baterii aby wydłużyć czas lotu i mamy produkt uniwersalny...no ale taki Opel tego nie rozumie bo nie umie wychodzić po za schematy

Ssssssss
niedziela, 9 sierpnia 2020, 23:15

War mate ma możliwość przenoszenia ładunku bojowego lub głowicy rozpoznawczej. Z tą ostatnią nadaje się na dron artyleryjski tak jak fiat Panda do zbiorowej komunikacji miejskiej. Jest samochodem i pasażerów wozić może tylko jakoś nikt go nie kupuje jako autobus.

kmdr
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:49

Warmet ma obie te funkcje.

TVPIS
sobota, 8 sierpnia 2020, 07:08

"Sojusz amerykańsko-polski silny jak nigdy wcześniej","w razie niebezpieczeństwa amerykańscy żołnierze będą bronić Polski" - takie i inne rzeczy można usłyszeć w rządowej telewizji więc niema co się bać w razie wojny cała Ameryka przyjdzie nam z pomocą.Więc i po co nam uzbrojenie jak uzbrojenie mają amerykanie :)

Darek S.
sobota, 8 sierpnia 2020, 02:01

Wszystko sprowadza się do tego, że PGZ musi kupić drony w Izraelu i dostarczyć do MON. Nic już na to poradzić nie możemy, bo Amerykanie obiecali to już Panom z TelAwiwu. Zachciało nam się mieć prywatny przemysł obronny w Polsce. To bardzo niebezpieczne, może okazać się dochodowy i zrobić konkurencję istniejącym na rynku firmom. A tam karty już są rozdane.

Gort
niedziela, 9 sierpnia 2020, 01:39

Słuszna i celna uwaga. Nawet gdyby naród zrzucił się poprzez jakąś fundację na zakup tego sprzętu, to mon za darmo by nie przyjął... Jak można "kastrować" kompletny system, który sprawdza się w każdym typie artylerii?

Ech
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:38

skoro w usa sa firmy prywatne czemu.nie u nas?

Varan
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 06:00

Bo decyzje nie zapadają w MON tylko w Waszyngtonie. Ewentualnie w TelAvivie. Warszawie pozwala się jedynie ogłaszać prztargi. W konkretnym terminie. Oraz je odwoływać. Na dzwonek odpowiedniego telefonu. Ktoś ma jeszcze złudzenia? Błaszczak wykonuje jedynie rozkazy. Po za tym dba o pozory.

kmdr
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:52

Bo trzeba koryto szerokie robić jest wiele partyjnych r... do wykarmienia.

Akademik Dołgopałow
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:34

lobbing ? niemożliwe

Sternik
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:13

Do 2015 roku nasi generałowie W OGÓLE nie widzieli potrzeby posiadania przez wojsko dronów. Za wyjątkiem sił specjalnych wszelkie dyskusje o dronach były torpedowane w zarodku. Obecnie pomimo że Antoni wyrzucił najbardziej twardogłowych niewiele się zmieniło. Nasycenie polskich jednostek dronami jest chyba najniższe na świecie. Dużo lepiej wyglądają armie Kamerunu i Wysp Tanga. Jednym z generałów, którym to zawdzięczamy jest świeżo awansowany Pluta.

Imperial Palace
niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:11

Do 2015 nie widzieli posiadania dron... dlatego ostatnie zakupy FlyEye były w 2013. Ma sens...

Edek
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:16

Bo nasza generalicja jestbjuz beton. Niedouczona. Zainteresowana tylko emeryturą. Nawet nie wiedzą jak wyglądać nowoczesną armia. Jak ja dowodzić. Nie mają pojęcia o współdziałaniu różnych wojsk. Nie znają możliwości nowoczesnego sprzętu bo takiego nie mają. Nie znają języków. Nie kończyli topowych uczelni. Znają tylko konflikty rodem z XV-XX wieku ale tylko do IWS. Ciągle studiują IIWS i nadal nie potrafią wyciągnąć z niej wniosków. Ba. Nie wiedzą do tej pory jak mogą współdziałać razem piechota czolgi i lotnictwo. Cieszą się bo każde ćwiczenie sztabowe kończy się ich zwycięstwem ale nie dziwi ich fakt że wygrywają nie mając rakiet i obrony plot i ppanc a rozpoznanie nie istnieje. Tak jest od lat. To nasza tradycja. Liczą się medale i emerytura. W każdym rodzaju uzbrojenia mamy potworne braki. W każdym. I co ? I nic. 3 dywizje i każda słabo uzbrojona. Zamiast iść w jakość i porządnie wyposażyć to co mamy to zwiększamy stany osobowe o żołnierzy uzbrojonych w luki i dzidy. Żenada.

Rz
piątek, 7 sierpnia 2020, 23:12

Denny artykuł i tak samo wiekszosc komentarzy poniżej. Od kiedy to artyleria ma sama wypuszczać drony? Mają wozić że sobą zestawy dronow? Artyleria ma być w drugim rzędzie walk. Prowadzić ostrzał na pozycję wskazane przez inne oddziały. W bezpośrednim otoczeniu przeciwnika będą dzialaly wojska specjalne, rozpoznanie i... właśnie WOT. Tutaj wszystko ma ręce i nogi. WOT który zna każdy kepek trawy w swoim powiecie będzie wysyłał drony. One będą przekazywały namiary do jednostek liniowych które będą prowadziły ostrzał pozycji. To takie proste i logiczne że aż śmiać się chce jak się czyta te komentarze tutaj. W armii poszczególne typy wojsk sie uzupelniaja. Tak samo tutaj. Pomysl żeby żołnierze Kraba, Raka lub Homara wychodzili z kabin i puszczali drona by wiedzieć gdzie strzelać jest z definicji jest tak zabawny że szkoda nawet czasu na strzepienie. Mogą mieć jakieś śladowe ilości dronow do wyjątkowych sytuacji. Ale to wszystko. Namiary dla artylerii podaja inne oddzialy. Artyleria ma strzelać i zmieniać pozycję. A nie w międzyczasie sterować dronami. Autor albo na siłę szuka dziury w całym albo artykuł na zlecenie.

Olo
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:19

Proponuję się douczyc. Zainwestować w książki i języki obce. Poszperać w necie. Najpierw jednak kup sobie kalenadarz odkryjesz ze to XXI wiek. To może być bolesny szok dla Ciebie. Dasz radę. A teraz daruj nam te swoje brednie rodem z XIX wieku.

Marek1
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:00

Głupota nabyta, czy jednak wrodzona ? Artyleria bez organicznych śr. rozpoznania i korekcji celu i całkowicie skazana na wskazówki oddziałów czołowych to idiotyczny anachronizm sugerowany wyłącznie przez kompletnych dyletantów.

Rz
sobota, 8 sierpnia 2020, 22:40

Jesteś tu kolejnym obrazajacym. Pytanie, kto tu powiedział że "skazana tylko na wskazówki oddziałów czołowych"? Sam sobie dorzuciles. Wiadomo że kiedyś będa satelity, samoloty do tego celu, drony większego zasięgu i wiele onnych zrodel informacji itp. Artykuł zestawia że sobą kupno dronow dla WOT (kwestionowane) z drobamindla artylerii. W mojej opinii kwestionowanie zakupu dla WOT jest błędne. Od Ciebie nie słyszałem czegos konkretnego. Zresztą, nie tylko od Ciebie. Te forum jak widać służy do wylewania pomyj. Poziom dyskusji nie ma co.

kmdr
niedziela, 9 sierpnia 2020, 01:05

W erze telefonów z GPS i nagrywaniem obrazu i przesyłaniem go w czasie rzeczywistym warto by było przeszkolić cześć cywili by mogła podawać namiary celów ,albo wskazywać miejsce wysłania dronów. Napisanie aplikacji na telefon to nie takie trudne .Obrona terytorialna powinna to mieć w obowiązkach i szkolić się w namierzanie celów naziemnych i morskich. Nigdy nie będzie takiego zagęszczenia dronów jak ludności.A szkolenie ludności na wypadek wojny leży, na wypadek epidemii też.

Marek1
niedziela, 9 sierpnia 2020, 10:10

Kolego, założenie że w czasie realnego konfliktu symetrycznego będzie działać komercyjna telefonia komórkowa/internet/GPS jest skrajna naiwnością. Kto jak kto, ale sąsiad ze wschodu ma naprawdę jedn. WRE na b. wysokim poziomie i przykłada do takich działań wielkie znaczenie. Tradycyjnie już - w WP środki i potencjał WRE jest symboliczno-marginalny ...

kmdr
niedziela, 9 sierpnia 2020, 23:22

Sieci są teraz bardziej skomplikowane od Iraku minęło trochę czasu, a sąsiad może mieć WRE i tak nie obejmie całego terytorium. WRE też ma zasięg trzeba wlecieć albo wjechać z tą aparaturą. I tu dochodzimy do szkolenia cywili żeby odróżnili bwp od czołgu, pojazdy WRE od radaru i dali informacje zanim zdążą dojechać i się z tym rozłożyć. Trzeba zabezpieczyć sieci przed atakami hakerskimi ,to jest groźniejsze bo tańsze od WRE.

Marek1
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 22:59

nawet szkoda słów i klawiatury - wystarczy zagłuszanie w skali taktycznej. Zresztą tzw. "manewry" WP w zasadzie jedynie teoretycznie uwzględniają kontrakcję śr. WRE. Po prostu kiepsko to wychodzi w statystce ćwiczeń,że jakiś kumaty porucznik /kapitan raportuje np. podejrzane zmiany i w koordynatach celów dla naszej i tak PÓŁślepej artylerii. A potem mamy np. freandly fire i zabitych/rannych własnych żołnierzy

Przypadkowy czytelnik
sobota, 8 sierpnia 2020, 23:43

W tym artykule nigdzie nie jest kwestionowany zakup dronów dla WOT. Autor jedynie wyraża zdumienie że artyleria decyzją polityczną nie może dostać dronów od WB, podczas gdy WOT je dostają. "Kiedyś będą satelity" - ciekawe skąd ta informacja? Wiadomo za to, że dziś mogłyby być tanie i skuteczne drony ale jednak ich nie będzie.

Marek1
niedziela, 9 sierpnia 2020, 10:48

Forumowicz Rz reprezentuje częstą niestety tutaj postawę, że o WP można mówić albo dobrze , albo wcale . Może się to sprawdza w przypadku zmarłych, ale WP JESZCZE istnieje/żyje, choć od 2 dekad politycy robią prawie wszystko, by było tylko defiladowym dodatkiem do partyjno-państwowych eventów ku uciesze swojej i gawiedzi zwanej elektoratem. Wg. mnie takie postawy ultrahipersuper patriotyczne wyrządzają WP więcej szkód, niż cała armia tzw. ruskich trolli. Nasi patrioci-dyletanci kłamią z braku wiedzy lub/i z zupełnie kretyńskiego przeświadczenia, że NIE wolno mówić/pisać prawdy o dramatycznie kiepskiej sytuacji WP, w którym zasadniczo prawie NIC nie działa jak trzeba. Począwszy od fatalnej polit. kadrowej w korp. oficerskim, poprzez kwestie szkoleniowe(ustawki p/t manewry są często żenująco wręcz amatorskie), aż po dramatycznie anachroniczny sprzęt jakim zmuszeni są posługiwać się żołnierze WP. Praktycznie WSZYSTKIE(nieliczne) programy modernizacyjne jakie jakimś cudem udało się doprowadzić do fazy produkcji masowej, są programowo dotknięte jakimiś felerami/zaniechaniami(amunicja,śr. rozpoznania,itp.), które finalnie znacząco zmniejszają możliwości danego systemu. To zjawisko jest tak powszechne, że NIE może być tylko efektem powszechnej głupoty i niekompetencji polityków obsadzających bud. przy Klonowej. Oczywiście to nie urzędnicy i oficerowie z MON są wszystkiemu winni, bo oni również MUSZĄ działać wg. często zwyczajnie głupich lub sprzecznych przepisów/procedur wymyślanych w RM lub zgoła w Parlamencie. Dlatego twierdzę, ze za burdel w WP i MON odpowiedzialna jest również CAŁA polska tzw. klasa polityczna, nie wiedzieć czemu często w mediach nazywana "elitą polit". Te 900-1000 Osób realnie rządzących RP jest po prostu mentalnie co najwyżej MIERNA i niestety prawie zawsze wyznaje zawsze zasadę prymatu interesu swej partii nad interesem Kraju. Jak to kiedyś powiedział Bismarck - "po co z Polakami walczyć ?? Lepiej pozwolić im się jakiś czas samemu rządzić, a sami się zniszczą". Ale to już odrębna story jest ...

Er
niedziela, 9 sierpnia 2020, 21:56

90/100

Bond
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:03

Reprezentuje tylko taką postawę, że kilku osobom znudziły się twoje wrzaski i płacze. Jaki jest MON większość wie, natomiast płacz upośledzonego przy każdym temacie i snucie spisków po prostu jest nudne.

RZ
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 09:47

Bond, mniej więcej tak. ;) Marek1, nie do końca. Napisałeś że politycy kłamią i jest dramatycznie. Zaległości w armii są takie, że żeby zadowolić wszystkich i pokryć wszystkie potrzeby, trzeba by wyłożyć 500 MLD PLN na już. Teraz pomyśl, że jesteś politykiem i musisz to wszystko spiąć. Nie ma co się oszukiwać. Braki są wszędzie, i nie da się tego nadrobić raz dwa. Poprzednie rządy ignorowały temat armii. Miał być pokój i miłość do końca świata. Teraz nie ma nowych hełmów, odpowiedniej ilości amunicji, baz, logistyki itp. Nie ma programów które trwają latami i dają efekty. Jedno jest pewne. Jest o niebo lepiej niż wcześniej. Budżet MON jest większy i realizowany w 100% co roku. To znaczy że robi się ile się tylko da. Te lamenty tutaj to już cos czego nie można czytać.

Bond
wtorek, 11 sierpnia 2020, 08:35

Dokładnie, to że w MON i PGZ mamy do czynienia z niezłym poziomem dyletanctwa i niekompetencji, a zakupy są chaotyczne to jedno, natomiast skumulowanych zapóźnień w uzbrojeniu, jak i braku technologii w PGZ nie da się odrobić w parę lat. Ale ciągły płacz i wrzaski nawiedząnego, przy tematach nawet nie powiązanych z WP, po prostu są nudne.

Marek1
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 23:04

RZ - zamiast krytykować wystarczy dać SZANSĘ ludziom z poza środowiska popisowego. Gorzej już w WP być nie może więc co to za ryzyko jeśli już jesteśmy jako armia na dnie ??

Olej rustrolla
sobota, 8 sierpnia 2020, 19:47

Denny komentarz, rojenie umysłu, któremu nie pasuje rzeczywisty stan do wizji, którą ma w głowie. Przyznałbym ci rację gdybym wiedział, że kończyłeś WSOWRiA w Toruniu, a tak wybacz, kolejny malkontent wszystkowiedzący.

Rz
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:01

Póki co to wylałeś kubeł szamba komuś na głowę. Zero argumentów. Żadnej merytorycznej dyskusji. Widać nie ma czym się podeprzeć.

niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:13

A jak się ma ktoś odnieśc do merytorycznej dyskusji kiedy w twoim komentarz opiera się na

Logistyk
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:59

Bezmyślność decydentów jest porażająca. Brak rozpoznania dla artylerii, brak BMSa dla pojazdów, brak Narwi, brak.... dopiszcie sobie.

sandwicheater69
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:31

Zamiast kupować te ku**a drony, to wydają pieniądze na propangandę i polskie "komedie" na które i tak nikt nie chodzi.

Anonimowy PedoMiś
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:29

Brak... wszystkiego. Pod względem armii jesteśmy w 1850 roku.

kmdr
niedziela, 9 sierpnia 2020, 01:11

Chyba gorzej moja babcia mówi że ma deja vu 39. Też broń była pozamawiana , a ja dodam że niektóra nie dotarła po dziś dzień.

BUBA
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 19:05

Ale przedtem skasowali i zostawili

Kuba
sobota, 8 sierpnia 2020, 10:47

Masz rację, do czołowych niszczycieli wojska zaliczyć można np. p. Klicha, dopisujcie proszę czegóż to on nie zlikwidował.

kmdr
niedziela, 9 sierpnia 2020, 01:19

Wszyscy tam to wielmożne państwo po studiach czytaj co najwyżej unitarka. Przeczołgać ich po poligonie ze dwa miesiące niech transzeje kopią. Będą mogli powiedzieć ze uczciwej roboty zaznali.

Logistyk
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:57

Zlikwidował program LOARA, zabronił kontaktów przedstawicieli wojska z przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego w Polsce wskutek czego nie było wiadomo czego armia oczekuje od producentów. Likwidował jednostki wojskowe. Wymieniał je w mediach min. Błaszczak.

Skitarii
niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:14

Nie zlikwidował Loary, nie zabraniał kontaktów. Błaszczak wymienił jednostki rozformowane po likwidacji poboru... jak chcesz kłamać, kłam lepiej.

Olo
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:20

A co to ma do rzeczy? Rozliczamy obecnych z dorej zmiany. Ie pasuje ci to prawda aparatczyku z PIS.

Coooo?
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:00

Taaak, przy oporze dywersantów ze starej "dobrej" kadry w MON, zapomnijmy że aż 8 lat wojsko niszczyli Klich z Siemoniakiem? Czy ty to normalny jesteś?

Imperial Palace
niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:15

Tak niszczyli że po miesiącu urzędowania Antoni krzyczał że wojsko silne jak nigdy. Weźcie jednak jakąś wspólną wersję ustalcie bo się o własne nogi potykacie.

Na chłodno
niedziela, 9 sierpnia 2020, 19:25

Niczego takiego po miesiącu nie krzyczał. Za to po audycje stwierdził, że w jednostkach wojskowych jest 46 tys etatów czyli "Indian", za to na etatach poza jednostkami, czyli w urzędach podległych MON, bylo ponad 50 tys. urzędników czyli "wodzów"!! Weź i t o skomentuj. Albo inny drobny fakt z czasów rządów PO, o likwidacji aż 52% wszystkich istniejących w Polsce posterunkow Policji. Nie broń PO, nie warto się tarzać w błocie.

Logistyk
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:58

Rozliczmy wszystkich!

men
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:58

No cóż, jakby w naszej nieszczęsnej Najjaśniejszej funkcjonowały jakiejkolwiek służby , to dawno już "wyselekcjonowałyby" osoby w stopniach i nie tylko, które jakoś tak dziwnie, od wielu lat tkwiąc na 'średnich " poziomach decyzyjnych, oczywiście ściśle trzymając się tzw 'procedur" torpedują wszelkie inicjatywy wzmożenia w realu możliwości SZ RP, ot popierdułka nie spędzająca snu z powiek kolejnych super- Monów.

Cóż
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:08

Ale to przecież ich koledzy, tacy sami, "dobrze" dobrani, "doświadczeni eksperci" obsadzają właśnie t e służby! Pamiętasz aferę z pijaczkami z tzw. "centrum wywiadowczego NATO"?? Setki pustych butelek po wódce, i brak jakichkolwiek kompetencji? Tacy sami służą w c i ą ż w służbach, bo przecież Macierewicz nie zdążył wyrzucić całej tej zdradzieckiej chołoty , a Błaszczak wstrzymał wszelkie zmiany kadrowe, za to zaczął nieudolnie "kupować" ich awansami , podwyżkami, nagrodami. I zdradziecka "V kolumna" wciąż tam tkwi i wciąż, co widać po akcji z dronami , praktycznie robi co chce i dewastuje nam wciąż wojsko!!

Pawel
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:50

Sluzby funkcjonuja....na zlecenie wrogow Polski.

emeryt
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:42

Oto nadszedł czas tzw pożytecznych idiotów są oni niezbedni w dokończeniu tzw "dobrej zmiany"lub dojnej zmiany jak kto woli.Sytuacja ulegnie przyspieszeniu po lądowaniu ekspedycji na Marsie.

Kris
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:54

Ziomale z PiS w ITWL musza zarobić Przetarg się rozstrzygnie jak latawiec z ITWL będzie się doczegokwiek poza statycznymi zdjęciami nadawał Czyli nigdy ITWL to potrafi jedynie quadrocoptery artyści robić notabene w mediamarkt za ułamek ceny można kupić lepsze drony

Wojtaz
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:28

Ten ich quadro Atrax to jest jedna wielka porażka (miałem okazję tym latać).

Cine
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:15

A co z ziomalami z Platformy, którzy rozwalił pół gospodarki w tym większość potrzebnych przedsiębiorstw przemysłu obronnego???

CdM
sobota, 8 sierpnia 2020, 22:27

G mnie obchodzi co kiedys jacyś tam z platformy czy dowolnej innej partii. Teraz rządzi pis już 5 lat. Zasłanianie się poprzednikami jest słabe, zwłaszcza, że poprzednicy akurat trochę tych dronów jednak kupili, a aktualna ekipa nie.

Etam
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:11

Obecna ekipa kupiła 100 Warmate, micro drony dla specjalsów, drony z PGZ dla WP, oraz drony z WB dla WOT. Zatem napisałeś G..a nie poważny komentarz.

M
niedziela, 9 sierpnia 2020, 14:47

12 dronów dla wszystkich specjalsów, warmate nie nadaje sie do niczego chyba ze do somalii, drony PGZ - kadłub kupiony, nie nadajacy sie zbytnio do wolnego latania, które wymagaja misje zwiadowcze (O/e, SAR), a drony WB dla WOT to stare próchna, 15 letnie co zrzucaja kamery na ziemie i co kilka miesiecy uciekaja , atrax - tragedia, NeoX - kopia orbitera, itp itd..

Ha ha ha
niedziela, 9 sierpnia 2020, 19:33

No proszę coz za wiarygodny komentarz? Warmate nadają się do Somalii? No po t a k i m konkretnym, rzeczowym, popartym danymi technicznymi wpisie, to "klękajcie narody"!! Cóż za profesjonalizm, jakaż niepodważalna "argumentacja"!! 15 letnie "próchna" wyprodukowane w... 2019. Po co w ogóle się odzywasz z takimi bredniami? Warto się ośmieszać?

M
wtorek, 11 sierpnia 2020, 15:00

Warto, bo dronów wosjskowych sprzedałem w zyciu juz troche. Byłes na pokazach warmate? Widziałeś jak wygląda "symulator"? 15 letnie urządzenia bez wiekszej modernizacji, a ich cena rosnie z roku na rok. Mam za soba 150 przetargów na kązdy sprzet wojskowy - głownie zaawansowana elektronika. i tak mówie że warmate i Flyeye do somalii, a jak chcesz polemoizowac to zapytaj urzytkowników :P

Grzyb
piątek, 7 sierpnia 2020, 23:07

Kolego obawiam się, że chocholi taniec w IU trwa duuuużo dłużej niż za czasów PiS. PiS przynajmniej nie odsyła pieniędzy z budżetu MON z powrotem do skarbu państwa, by można nimi zapchać dziurę budżetową, tak jak to bywało za PO PSL. Zaniechania w kwesti armii trwają od momentu upadku PRLu. Za rządów PiS kupuje się i to dużo. Niestety dominuje modernizacja "wyspowa" - coś kupią ale to i tak jest kropla w morzu potrzeb. Mam wrażenie, że na stanowiskach brak ludzi odważnych, którzy by nie bali się pomówienia o stronniczość przy wyborze sprzętu.

Racja!
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:13

100% racji!! Chaotyczne zakupy, wyhamowanie szeregu programów i od z a w s z e gwarantowane opóźnienia!!

gosc768
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:30

szkoda slow

Ok bajdur
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:29

WB nawet poszlo na ustępstwa i weszło we wspólną spółkę z pgz beton... Ale systemy artyleryjskie Topaz współpracujące z dronami WB i tak są blokowane. Amerykanie nie wierzylo w możliwości systemu a potem zazdroscili. Zwłaszcza potencjału koordynacji ognia kontrbateryjnego. Co to jest dla budżetu MoN wydać 100 mln rocznie na polskie drony z których to pieniędzy będą jeszcze podstki ZUS i praca dla Polaków? Można, tylko ten rząd tego nie chce.

Wojciech
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:15

Poprzednie rządy też nie chciały.

Baba Jaga
sobota, 8 sierpnia 2020, 22:33

Zwolennicy pis gładko przeszli od stwierdzeń "rządy platformy są najgorsze z możliwych" do "poprzednicy robili tak samo", nawet nie zauważając, jak kompromitująca jest dla nich ta argumentacja. Czym zresztą nie jestem zdziwiony.

Ewa
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:21

No i? Poprzednie nie chciały zatem to udprawiedliwienie dla obecnych? Co pisowczyku?

kvkv
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:27

Androny. Latawce puszczane z reki. Takie mozna kupic na chinskim aliexpress. Sxkoda pieniedxy na "program".

Nikt
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:22

Takie drony do podstawa, tanie, łatwo zastępowalne, lekkie, możliwe do startu z rąsi

Tamtutejszy
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:17

Blablabla. Większość wpisów to zaciemnianie istoty rzeczy. Jeśli coś jest potrzebne a nie jest na stanie armii, jeśli są pieniądze i technologie, to znaczy tyle że JEDYNYM rozwiązaniem jest sznur, topór i pieniek .Tyle w temacie.

Sidematic
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:17

Sznur, topór i pieniek. I za to dzisiaj wypijemy. Może kiedyś wprowadzimy to w życie. Jak już nieraz bywało. Na razie zapisujemy nazwiska kandydatów.

Wywalać na pysk zdrajców
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:15

Popieram. Robimy listę i przy następnych wyborach kasujemy te partie , w których te "zapisane" nazwiska się znajdą.

Ślązak
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:05

Artykuł bardzo jednostronnie pokazuje sytuację oczywiście że bsl dla artylerii powinny powstawać w PGZ

Etam
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:17

Bzdura. Niech najpierw PGZ zrobi coś równie doskonałego jak FlyEye z Topazem. PGZ to tylko potrafi rękę po kasę wyciągać. Nie pisz, a ż tak oczywistych bredni.

kmdr
niedziela, 9 sierpnia 2020, 01:27

Powinny powstawać w kilku firmach . Wojsko powinno wybrać dla siebie najlepsze. Konkurencja jest , jest lepszy produkt. W wyborze decydujący głos mają plutonowi , podchorąży , porucznicy oni będą mieli z tym styczność , generałowie tylko z tym zdjęcia.

CdM
sobota, 8 sierpnia 2020, 22:36

Chętnie poznam argumenty, jakiekolwiek.

Ktostam
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:07

A jaka jest niby drugavstrona, twoj wujek w pgz?

Polak Mały
sobota, 8 sierpnia 2020, 11:03

A tym z WB czegoś brakuje? Pokaż mi drona z PGZ który się sprawdził bo tych z WB zazdrościł nam nawet general z USA.

M
niedziela, 9 sierpnia 2020, 14:50

Drony WB sa bardzo przestarzałe, a mój były pracownik był jednym z głownych inżynierów tam... prezes WB załował 5 tys pln na znaczne usprawnienia... zreszta jak Izraelczycy zobaczli ze ten szybowiec zrzuca zasobink, oraz potrzeba realnie nie wiadomo ilu modułów by to poleciało - to padli na ziemie ze smiechu...

Uuuuu
niedziela, 9 sierpnia 2020, 19:37

Nie masz pojęcia o FlyEye. Jego oczywistą z a l e t ą jest zdolność do zrzutu zasobnika. Przestarzałe? Ha ha ha. Biedaku, ty kompletnie nic, ale to nic nie wiesz o dronach z WB.

M
wtorek, 11 sierpnia 2020, 15:03

Dlaczego Flyeye jest JEDYNYM na swiecie systemem BSP co zrzuca zasobnik? Widzialeś cos takiego w USA, Izraelu, DE, UK itp? Ja nie, i oni tez nie i raczej poza polska to nie zobacza... czy to operacyjnie bezpieczne? Paranoja polkish inyznierów ze słabymi datalinkami podpowiadało im ze lepiej dane zrzucic niż wysłac? HAHAHA

Edek
sobota, 8 sierpnia 2020, 08:15

Nie gadaj brednii. Powinny powstać w PGZ? Bo Co? Tak sobie ubzdurales? To nie czasy komuny i jedynie słusznych zakladow partyjnych.

Poeta
sobota, 8 sierpnia 2020, 07:32

Oczywiście, że nie - czemu PGZ ma mieć monopol na wszystko? WB produkuje systemy konkurencyjne na rynku międzynarodowym, podczas gdy PGZ co eksportuje? Trotyl? Hahahaha

Piotr ze Szwecji
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:52

Nie mogą dowódcy jednostek artyleryjskich skontaktować się z dowództwem WOT i dogadać się o doraźny zakup pewnej ilości Fly Eyes? Trafiłyby do jednostek jeszcze pewnie w tym roku. To trochę dziwi, że oficerowie artylerii nie potrafią rozmawiać ze swoimi "oczami w terenie" do wyznaczania celów dla swojej ciężkiej artylerii. Także pytania o poligonowe ćwiczenia koordynacyjne tych formacji się pojawia, tzw artylerii i WOT. Narzekać zawsze można, lecz kiedy otwarto furtkę na oścież... Ile to jest zachodu wykręcić numer do dowództwa WOT i... po ludzku porozmawiać? Na prawdę w jednostkach artylerii nikt nawet nie zna numeru telefonicznego do dowództwa WOT? Gdzie komunikacja zawiodła?

Co za żenada!!
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:21

Ty znowu szalejesz? Zamiast konkretnych zmian w przepisach, absolutnie koniecznej zmiany procedur, ty proponujesz prymitywną jak cep, prostacką "protezę" normalności? Czyli idiotyczne "dogadywanie się"??

Piotr ze Szwecji
niedziela, 9 sierpnia 2020, 23:00

Ustawa na zmianę IU w AU jest od lat gotowa. Nawet na stole wsadzili, że zamówienia zamiast WP w AU będzie robiła także PGZ i co? Myślisz, że paraliżujące regulacje prawne wprowadzone za soc-liberalnych rządów od tak odejdą bez zmian bardzo wielu lewackich ustaw? Sama ustawa o zamówieniach publicznych dla WP, SG i etc nie uwzględnia zawsze bezpieczeństwa, tylko... najniższą cenę. 30 lat siedziała lewica w Sejmie większością i tylko dokładała się do problemów. Przynajmniej PiS obiecuje wymianę tych lipa ustaw w jakiejś przyszłości.

Baba Jaga
sobota, 8 sierpnia 2020, 22:42

Bo WOT to taki zaopatrzeniowiec armii, a sprzet załatwia się tam na telefon. Ot dwaj generałowie się dogadają, jeden powie co potrzeba, drugi kupi i już. Po co mnożyć problemy, niepokoić polityków z MON, jak można tak łatwo.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 9 sierpnia 2020, 01:54

Dowódca WOT w zakresie zakupów dla swojej formacji może realizować je z wolnej ręki. Takim cudem MSBS Grot między innymi trafia już do wojsk operacyjnych. Inne zakupy też. IU nie wyrabia od 30 lat z tą modernizacją i to nie wina IU co polityków lewicy, którzy układali tam rok po roku ustawy i regulacje.

Er
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:57

Trochę dziwi, że ciebie dziwi co mogą, a czego nie mogą oficerowie artylerii. Wujek dobra rada?

Piotr ze Szwecji
niedziela, 9 sierpnia 2020, 01:59

Trzeba mieć trochę tej inicjatywy, jako oficer. To jest publiczna wiedza, że dowódca WOT w zakresie zakupów dla swojej formacji może realizować dodatkowe zakupy dla innych formacji i to z wolnej ręki bez IU. IU nie wyrabia od 30 lat z tą modernizacją i to nie wina IU co polityków liberalnej postkomuny, którzy układali tam rok po roku ustawy i regulacje. W 25 BKP nie mają tych problemów z IU dłużej dzięki zamówieniom WOT:u.

marian
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:53

Zrobić zawody miedzy jednostkami artylerii. Wygrany dostaje po 20 tysięcy na głowę. Na następne zawody kupią drony z własnej kieszeni żeby tylko wygrać ;) Na szczęście i niestety jednocześnie, brak wojny od 75 lat jest dobrodziejstwem dla kraju, ale jednocześnie zgubą dla naszej armii.

Eytu
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 11:32

@ marian. Zawody miedzy jednostkami artylerii , ale na prawdziwych pociskach ? Hmmmmmm. Takie rzeczy może w Chinach gdzie ludzi dużo.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 9 sierpnia 2020, 02:07

Ci, którzy dostali Raki i Kraby jednak widzą najwyraźniej te problemy. Może któryś się potrudzi. Ta apatia to trochę nasza polska cecha narodowa. Nie przykręcał bym tej narodowej melancholii pojedynczym oficerom. To nie byłoby fair.

P
sobota, 8 sierpnia 2020, 07:34

Teoretycznie można by tak zrobić - gestorem zakupów byłby WOT, a następnie przekazanie do WL. Lecz pewnie w WL gdzieś są jakieś kanalie blokujące takie ruchy.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 9 sierpnia 2020, 02:15

Twierdzisz, że jakaś stara gwardia liberalnej postkomuny w artylerii WP siedzi i z premedytacją sabotuje każdą współpracę z WOT? Nie sądzę, że to takie wszystko upolitycznione do końca. Według mnie ogólnie w WO brak operacyjnego pojęcia, jak w ogóle współpracować z WOT. Nie ćwiczą tego na poligonie też. WOT współpracowała do tej pory na jednych manewrach z 25 BKP w zabezpieczaniu lotniska. Sprzęt przez WOT wręcz sypnął do 25 BKP teraz. Może więcej takich ćwiczeń trzeba na poligonie. WOT świetnie nadaje się do wskazywania celów dla artylerii, szczególnie na terytorium Polski, które znajdzie się na tyłach formacji wroga. Może w następnym roku coś takiego pojawi się na ćwiczeniach?

P
sobota, 8 sierpnia 2020, 07:34

Teoretycznie można by tak zrobić - gestorem zakupów byłby WOT, a następnie przekazanie do WL. Lecz pewnie w WL gdzieś są jakieś kanalie blokujące takie ruchy.

Ozzi
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:28

Absolutnie tak! Ktoś w MON blokuje modernizację. Bo z perspektywy czasu to przez ostatnie 20 lat mimo aż tylu ministrow żaden nie prowadził modernizacji jak trzeba. Zatem to raczej nie wyłączna wina ministra , tylko "starych" niezmienionych kadr ministerialnych. To wynika z obserwacji c o się działo przez te wszystkie lata. Przypomnę tylko z np. takiego Baobaba MON "opracowuje" już od 2003 roku. To potwiedza tezę że to MON, a nie ministrowie są kluczowymi hamulcami modernizacji.

Miromaro
sobota, 8 sierpnia 2020, 05:04

Tylko ze Wot, fly eyesy, jak większość super środków ma w magazynie i nie wyciąga się tego, bo się może zepsuc, ewentualnie ubrudzić czy nawet zgubić o kto będzie kwity pisał na sprzęt który zaginął albo się zniszczył. Lepiej pierdziec w fotel o mieć spokój.

Scevola
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 08:03

Duby smalone opowiadasz. Bylo widac ostatnio przy Biebrzy ze i wyciagali i uzywali. Z dobrym skutkiem

Stefan
piątek, 7 sierpnia 2020, 23:07

Przeczytaj jeszcze raz swój komentarz i zastanów się co za bzdety napisałeś. Naprawdę artyleria ma być uzależniona od WOT-u?

Piotr ze Szwecji
niedziela, 9 sierpnia 2020, 02:30

Póki IU jest związane 30 latami brudnej kreciej roboty regulacji, regulacji i jeszcze raz regulacji liberalnych i socjalistycznych polityków poskomuny, to WOT jest najlepszym kanałem do zdobycia sprzętu lekkiej piechoty, który ma użyteczność w innych formacjach WP. Logistyka nie zakupi ci nowego sprzętu. Nawet nie zmodernizuje. Logistyka WP może sprzęt i broń co najwyżej naprawić. IU z zakupami ma 30 letnie regulacje na karku i nic nie może. AU miała to rozwiązać. To wymaga nowej ustawy. Ponoć była gotowa już rok temu. Ciekawe w czym problem. PGZ nadal chce być integralną częścią nowej Agencji Uzbrojenia dla WP? To na pewno budzi wiele kontrowersji, czym w PGZ by się zajmować chcieli w miejsce oficerów WP.

kmdr
niedziela, 9 sierpnia 2020, 01:34

WOT ma być jednym z elementów ,im więcej źródeł informacji tym lepiej , ale trzeba umieć je koordynować . A tu mam obawy czy sam Jaśmin wystarczy.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 9 sierpnia 2020, 10:51

Jaśmin jest ponoć bardzo dobrym systemem, który obudził poruszenie nawet wśród sojuszników. Acz jego licencjonowanie przez WAT ma pewne mankamenty. Jaśmin z tego co czytałem na tym portalu dostają tylko jednostki jadące na poligon i muszą się z nim pożegnać wraz z zakończeniem ćwiczeń. System alternatywny, zakupiony w USA dla sojuszniczej kompatybilności (tylko?) w ramach pierwszego przetargu na Wisłę ma wejść na stałe do użytku we wszystkich jednostkach artyleryjskich. Problem jest, że go jeszcze tam w USA piszą.

ABC
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:46

Brak logiki i całkowita bezradnoć. Kto ponosi odpowiedzialność za armię? Za kraj ? Wybory niczego nie załatwiają, jak widać. Politycy odpowiadają już tylko przed Bogiem i historią? A prze demną już nie?

Fanklub Daviena
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:35

Jak to co się dzieje? Amerykańska i żydowska agentura w polskich władzach niszczy polski przemysł zbrojeniowy. Polin ma kupować u nich lub wcale! :)

He he
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:30

Jak to co? Posowiecka, antypolska agentura w MON i służbach. To dowiedzione. Komuna wciąż rządzi w służbach. I w MON. T O jest źródło wszelkiego zła w MON. Zdrajcy i sabotażyści.

Olej rustrolla
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:50

Typowa kremlowska narracja

Logistyk
sobota, 8 sierpnia 2020, 22:01

Niestety, to prawda.

Etam
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:32

Niestety trwa to od ponad 25 lat, więc niestety ale bredzisz!

Eytu
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:29

@Fanklub A Ty chciałbyś aby kupowali w Rosji ? Rosyjski sprzęt jest często najlepszy na świecie ( na przykład torpeda kawitacyjna) pod warunkiem , że sprzęt dostarczony bez celowych niedoróbek i bez czerwonych grzybków jak w "Piątym elemencie " ( kto oglądał ten wie :) ). :)

Nikt
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:23

Raczej priorytetyzacja WOT, bo dla noch jakoś FlyEye kupują

Fanklub Daviena
sobota, 8 sierpnia 2020, 10:28

WOT jest nowe i obsadzone przez patriotycznych "harcerzy" Macierewicza, więc obcej agentury w nim mniej niż w polskim wojsku i rządzie... Ale pójdzie parę zagranicznych zamówień (nawet uczciwie!), zagranica będzie decydentom WOT ("po zakupie to przecież nie łapówka, tylko dowód wdzięczności, przecież nie miała wpływu na zakup"...) wciskać zwyczajowe 10-15% gdzieś na kontach na Cyprze (nie wiem jak to się robi w wojsku, ale w branży IT na mój adres przyszła karta płatnicza szwajcarskiego banku na okaziciela(!) - nic na moje nazwisko(!) i jakbym korzystał, to w logach transakcji bankowych dla skarbówki czy służb też nic nie byłoby na moje nazwisko, na firmę, od której dokonałem zakupu, z miłym listem, że jest tam 10% kwoty zamówienia i będzie to uzupełniane o 10% kolejnych zamówień... Nie skorzystałem. Bardzo eleganckie prawnie - przecież ta firma nie daje łapówki - zainteresowany sam ją sobie bierze... I nie musi wykazywać w oświadczeniach majątkowych, bo dokąd kasy nie weźmie, to nie jest jego...) i część z nich pęknie i się skusi. Jak mówił mi prawnik z polskiej centrali handlu bronią "Nie ma uczciwych ludzi, są tylko za małe łapówki. Najuczciwszy znany mi człowiek pękł przy 35 mln USD"... A potem, po paru takich "niewinnych" wziątkach przyjdzie miły sympatyczny człowiek od tych ofiarodawców z wyciągiem z takich konta i kart płatniczych i dowodami na ich używanie prze WOTowca i powie, że będzie jeszcze bardziej miły, jak jego firma wygra kolejne przetargi, albo będzie niemiły i wtedy nie wiadomo do kogo to trafi i WOTowiec będzie skończony. Co gorsza, ten miły sympatyczny człowiek zademonstruje WOTowcowi, przyprowadzając np. Żorżetę i przedstawiając go Żorżecie, że jak przetargi będzie wygrywać jego firma, to WOTowiec "będzie się cieszył pełnym zaufaniem sojuszników" a jak nie będzie wygrywać jego firma, to Żorżeta oświadczy mu, że "Amerykanie mu nie ufają" i "mają względem WOTowca sygnały budzące wątpliwości" i "taki ktoś nie może dłużej mieć dostępu do tajemnic NATO", co w takim wasalnym kraju jak Polin jest odpowiednikiem otrzymania przez WOTowca przesyłki z rybą od Don Vita Corleone... :)

Pokupatiel
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:42

200% racji. Też miewałem takie "oferty" ale od 5% wartości - aż do 12% wartości kontraktu, o ile tylko zawarłbym umowę na nie mniej niż 1 rok lub w wysokości konkretnej kwoty. Wszystko się zgadza. A żona pewnego znanego mi kierownika zakupow, za to "wygrywa" od lat w pewnym, od lat tym samym biurze turystycznym niezwykle "promocyjne" wyjazdy po całym świecie. Możecie tylko pomarzyć gdzie już byli. Lista miejsc gdzie nie byli - zaczyna się od Księżyca i obu biegunów, ale jest co raz krótsza!!

Fanek kacapków
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:49

Kolejny typowy przykład ruskiej dezinformacji. Na początek teza o rzekomej agenturze w polskich kręgach decyzyjnych, dalej, uprawdopodabniająca antypolski przekaz opowieść z serii Bajka z mchu i paproci z Żorżetą w roli głównej, i na końcu podsumowanie jakim to krajem jest Polska. ———Kilka wpisów wyżej to samo, ten sam autor, tylko krócej. ————Ciągle ten sam ruski przekaz: wy Polacy odpuśćcie sobie Amerykanów, którzy robią was ‚w bambuko’, darujcie sobie NATO, po co wam UE, powinniście być sami, wtedy nie będziecie wasalami, a my ruskie jesteśmy do was przyjaźnie nastawieni, Słowianie itd. To tak pokrótce.

Fanklub Daviena
sobota, 8 sierpnia 2020, 23:40

Kurcze blade, to jak zostałem tak zdemaskowany, to czemu mnie jeszcze polskie specłużby nie porwały z Olgino i nie dostarczyły ciupasem przed polski sąd albo nawet deportowały do USA? :)

Bond
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:05

Bo jesteś tak samo wiarygodny jak kronika filmowa z lat 50 twierdząca, że Amerykanie zrzucili stonkę na NRD.

Bret
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:18

Raptem kilka. A potrzeba kilkuset.

jurgen
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:34

artykuł sponsorowany ? sam podpisany to napisał czy dostał gotowca od WB ?

Etam
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:47

Głupota wyuczona czy wrodzona? Z kontraktu na 1000 Warmate, zrealizowano tylko 100. To jest fakt! Nie sponsorowany! To że wykupiono udziały w WB, to też fakt. W WP mamy Topazy niemal wszędzie , ale FlyEye współpracujacy z Topazem kupiono dla WOT który nie ma artylerii, ale dla WP kupując nie-współpracujace z Topazem PGZ 19R, po co?? To też fakt. Nie sponsorowany. Więc piszesz stek bredni.

Lord Godar
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:20

Co jakiś czas pojawiają się wrzutki do mediów o tym , że nasza artyleria nie ma tego czy tamtego . Rozpoznania na odpowiednim poziomie też . Za tym artykułem ewidentnie stoi WB , ale trzeba im przyznać rację , że to co zostało napisane to w dużej mierze prawda . Tak szczerze mówiąc nic nie stoi na przeszkodzie , aby każdy dywizjon artylerii wyposażyć w etatowe FlyEye aby nasza artyleria , która ma już zaimplikowanego Topaza miała wsparcie w rozpoznaniu i kierowaniu ogniem z tej strony . To by była już jakaś podstawa , a na wyższych szczeblach jednostek artylerii MON miał by wtedy czas bawić się w tworzenie czegoś w PGZ . A tak to czas ucieka , a artyleria nie ma dronów , które stają się już normą w działaniach , a tym samym mimo szumnych zapowiedzi o jej potędze i wspaniałości jest przez to w znacznym stopniu upośledzona .

Gregor
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:58

W którym momencie artykuł zakłamuje rzeczywistość?

Ewa
sobota, 8 sierpnia 2020, 08:16

Co prawda w oczy kole?

gdański mol
piątek, 7 sierpnia 2020, 23:28

Racze przeczytano to forum, którego czytelnicy od 5 lat wskazują na potrzebę zakupu BSL, tak jak i na potrzebę zakończenia zakupów wozów dowodzenia dla Langustyty. Kupiono drogie i bardzo skuteczne Raki i Kraby a potem pozbawiono je 70% skuteczności. Ewidentna dywersja lub korupcja.

Stefan
piątek, 7 sierpnia 2020, 23:09

naprawdę? nie interesują cię fakty, tylko bajdurzenie? podaj przykłady z ostatnich 5 lat zakupów BSL- i współpracujących a artylerią?

Czarna Inez
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:55

W tej chwili trwają prace nad połączeniem topaza z flyeye

Trzeźwy
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:49

Banialuki, bo FlyEye jest zintegrowany od razu z Topazem. Z założenia to systemy współpracujące od początku. Niczego nie trzeba łączyć.

KrzysiekS
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:33

Może Pan M. był niezbyt przyjemny ale nie zgadzał się na odgórne wizje z USA. Dlatego jego nie ma. Pan M zgadza się na wszystko co każe USA. Pytanie czy to jest najlepsze dla Polski?

Marek1
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:05

Najlepsze dla Polski byłoby, gdyby ci panowie spotkali się w więzieniu razem z p. Klichem, Komorowskim. Może wtedy następcy choć nieco baliby się jawnie sabotować modernizację WP z jaka mamy od lat do czynienia.

Eytu
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:08

Do szybkiego rozwoju dronów powinnismy zrobić w wojsku dwie grupy żołnierzy - po 100 pilotów po każdej stronie. Kazdą stronę obsługuje inna firma zbrojeniowa w modele danej wagi ( jak w sztukach walki). I robić rozgrywki jedni mają zniszczyć drugich. TE firmy co będą wygrywac starcie będą mieli kontrakty na kolejne modele premiowane ( czyli cena modelu plus premia za zwyciestwo) . Aby nie dopuscic do korupcji ( przekupywanie pilotów przez danego producenta, aby się sztucznie podłożyli ) ekipę pilotów utajnić.

mick8791
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:59

Mistrzu intelektu, a jak niby drony rozpoznawcze mają się wzajemnie zwalczać?

Eytu
niedziela, 9 sierpnia 2020, 16:21

@mick8791 Dziękuję za uznanie drogi uczniu intelektu. "A jak niby drony rozpoznawcze mają się wzajemnie zwalczać?" to pytanie nie do mnie lecz do producentów. Za to mają brać duże pieniądze to niech myślą. Pozdrawiam.

Wera
sobota, 8 sierpnia 2020, 08:17

Wróć do szkoły. Co za brednie.

Eytu errata gramatyka
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:48

". Te firmy co będą wygrywac starcie będą miały kontrakty"

Wifi
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:53

A może zamiast dronów i rozpoznania mianować nowych generałów? Tak żeby na jednego szeregowego przypadało co najmniej 3 generałów.

Danisz
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:04

oj, myślę że to mogą być prorocze słowa...

Fanklub Daviena
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:36

Mamy już majorów więcej niż kaprali! I to nie jest żart, tylko fakt! :)

Stefan
piątek, 7 sierpnia 2020, 23:15

Marne to gaworzenie ilu jest majorów, czy generałów w wojsku. Ile trwa wyszkolenie generała ile kaprala, stany oficerów wyższych masz przewidziany na czas wojny. Rozumiem, że majorów, pułkowników, czy generałów będziesz szkolił już po wybuchu wojny? to trochę podobna logika do tych, którzy okręt Ratownik chcą budować po tym jak okręt podwodny osiądzie na dnie. Bo przecież poczeka tam 2-3 lata, aż Ratownik wyjdzie z portu na testy. .

Fanklub Daviena
sobota, 8 sierpnia 2020, 19:46

Dobra, to inaczej: porównajmy liczbę naszych generałów z ich ilością w USA albo Chinach... Albo liczbę admirałów z ilością okrętów posiadanych przez Polskę... :D

Olej rustrolla
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:44

Fanklub. Idź już spać trollu, wytrzyj nos i do domu, nie zagnieżdżaj sztucznie wątku, jutro z rana kurs BHP, Wiaczesław zamówił nowe klawiatury, pancerne.

CdM
sobota, 8 sierpnia 2020, 22:48

Śmiało!

Wariat
piątek, 7 sierpnia 2020, 15:31

Obecnie na kursie jest kolejnych 6 ZAOCZNYCH

Weryfikator
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:18

Najgorsze, ze akurat w tym segmencie (drony, SKO) mamy świetne na światowym poziomie technologie, wypróbowane, funkcjonujące już w WP, nic nie trzeba kombinować, ogłaszać dialogów faz analityczno-jakichstam, tylko po prostu kupić Nowe Flyeye (zwiększony zasięg) Ze względu na podstawowy interes bezpieczenstwa państwa. W ten sposób szybko i stosunkowo tanio ! zwiększamy znacznie skuteczność artylerii.

kj1981
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:21

Ano właśnie: bez faz analityczno-koncepcyjnych, bez dialogów itp. nie ma wyjazdów, wielomiesięcznego (wieloletniego) zatrudnienia na intratnych posadach, prezentów od lobbystów... Więc mało komu zależy. Chodzi o gonienie króliczka, a nie jego złapanie. Tym bardziej, że w Polsce nie ma żadnych kar przewidzianych za opoźnienia lub niepodejmowanie decyzji. A jak już coś się wybierze, to są protesty, kontrole, podejrzenia. Na co to komu?

Razparuk
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:44

Dlatego kazano "wstrzymać konie"...

SimonTemplar
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:49

I masz od razu obraz tego, czym jest polska armia. Nawet posiadajac własną technologię na poziomie najwyższej światowej to i tak w linii mamy głów.o. Np. majac PIORUNY których możliwości nikt nie kwestionuje nadal nie wprowadzamy ich do użytku w różnych postaciach. Jakie wozy bojowe i ile sztuk jest w nie na stałe wyposażona? Ilości śladowe..... I chodzi mi o integrację z systemem na wyrzutniach a nie jako wyposażenie WOT.

Anonim
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:45

Grom/piorun głowica bojowa o masie 1,2 kg, a wyrzutni porządnych brak. Poprad jest pod tym względem bublem.

Nikt
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:54

Poprady mogą być i Białe może, nic więcej i tak ich ie przewozi, bo zbytnio nie ma po co

AndyP
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:57

Banda ruskich agentów zainstalowana w MON przez Macierewicza nadal blokuje jakikolwiek postęp. Drony, amunicja, "Narew"...

gnago
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:58

Ruskich? Raczej zachodnich, tym którym polska armia lojalna wobec kraju i społeczeństwa jest niepotrzebna. A rozkład armii zaczęto już w latach 90-tych tylko co styropianowcy objęli władzę

niedziela, 9 sierpnia 2020, 01:40

Panowie pogodzę was banda agentów wszystkich tylko nie Polskich. Patrze na to wszystko tyle lat wniosek jest jeden albo głupta

rezerwa 79
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:17

napewno Macierewicza???

emeryt
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:46

A kogo?

Stefan
piątek, 7 sierpnia 2020, 23:26

Na pewno, facet rozwalił wywiad i kontrwywiad wojskowy. Zostawił wojsko w Iraku i Afganistanie bez wsparcia kontrwywiadu. Pierwsze co zrobił to raport na temat polskiego wywiadu przetłumaczył na rosyjski (pewnie zbieg okoliczności :) ) . Po objęciu 2 -raz teki szefa MON robi wejście do siedziby wywiadu NATO, która mu nie podlega. Pozbycie się z wojska oficerów z doświadczenie z Iraku i Afganistanu i z kontaktami w NATO. Warto się też przyjrzeć spółką w których jest Macierewicz powiązanych z kapitałem rosyjskim. Informacje ogólnodostępne. Każdy ma wgląd do KRS-u. Wystarczy poświęcić trochę czasu. Nie bez powodu schowali Macierewicz w ostatnich latach a jednocześnie dają mu ciągnąć kasę z państwa byle usta trzymał na kłódkę.

Oooooo co chodzi
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:50

Odwagi kolego Dokładnie ktory to ten ten zdrajca?

AndyP
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:41

Po czynach oceniam, nie po nazwiskach. Podejrzewam, że gdyby dokładniej sprawdzić, to... nikt nie jest za to odpowiedzialny. Praca zbiorowa, odpowiedzialność zbiorowa - czyli żadna. Ale efekty są - Raki - bez amunicji, Kraby - bez amunicji, bez rozpoznania, MW - na dnie, itd. itp. Dialogi, dialogi o dialogach z dialogami. A żadnego konkretnego postępu. Tu troszkę, tam troszkę i całość się kupy nie trzyma. Mogliśmy mieć własna Wisłę czy choćby Narew, mamy F-35 i Himarsa, bez licencji na rakiety i bez powiązania z naszym systemem dowodzenia. Wygląda na to że będziemy musieli się dopasować do amerykańskiego systemu dowodzenia, zupełnie nieadekwatnego do naszej sytuacji i możliwości. Co tam, kupujemy, byle za gotówkę i byle z półki. Jeśli to nie wygląda na celową dezorganizację WP to już nie wiem co jeszcze trzeba by w tym celu robić...

Piston
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:30

Zgadzam się w 100%. Dodam tylko że nie byłoby nawet tych krabów i raków, gdyby te programy nie zostały zapoczątkowane przez poprzedni rząd. Anton Maciarewiczowicz tylko je dokończył, ale bez dopiecia na ostatni guzik.

Hektor
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:46

Wszyscy politycy pory z Duda i Blaszczakem na czele

Dyktatorek
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:27

Kolego... fakty mówią za siebie np. Sabotaż z programem Homar !!! Uwalony przetarg na śmigłowce wielozadaniowe , dziś mielibyśmy 48 sztuk plus krajowy serwis ...a mamy 4 sztuki ...jak to nie nazwać jak Sabotaż...można jeszcze wiele faktów wymieniać bo przez ostatnie 5 lat się nazbierało

Extern
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:26

Przecież to akurat Macierewicz podpisał kontrakt na 100X10 Varmate od prywatnego WB. I kto blokuje realizację już rozpoczętego kontraktu obecnie? No przecież nie AM, który już od dawna nie ma nic do powiedzenia w resorcie. Czy jakiś parlamentarzysta nie mógł by wnieść interpelacji poselskiej w tej sprawie? Im ministerstwo musi odpowiedzieć.

mick8791
sobota, 8 sierpnia 2020, 17:02

Po pierwsze Warmate! Po drugie owszem odpisał ale po wymuszeniu zbycia części akcji WBE na rzecz ARP! Po trzecie nie trzeba wnosić żadnej interpelacji, bo kontrakt został już dawno zrealizowany!

Danisz
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:09

ale wiesz że dron to nie to samo co amunicja krążąca? i że od dania zabawek dla WOT artyleria nie przestała być ślepa? a Błaszczak raz że sam jest manekinem, dwa że ma rozkaz by nie kosić lidzi Antka, bo to by oznaczało wojnę domową w PiS - myślisz dlaczego Błaszczak nie ma wstępu ma Klonową i musiał przenieść MON na Niepodległości?

Opel
sobota, 8 sierpnia 2020, 08:18

On robi nie wie. To typowy tluk z netu wychowany na propagandzie partii.

Nikt
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:47

Nie napisał, że to Macierewicz to robi, tylko jego ludzie

miki
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:47

Nic nie podpisał tylko bajdurzył, wszyscy myśleli, że chodzi o drony kilku typów aż w końcu kupili samobójcze Warmate, ale co do liczby 1000 niema pewności.

jurgen
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:35

sztuka jest sztuka

rob ercik
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:49

Dziwne że autor przytacza jako przykład tylko konflikt w Donbasie a nie bardzo bogate doświadczenia z licznych dokonanych przez USA i sojuszników z demokratyzacji krajów mniej cywilizowanych

PISTON
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:43

No proszę! I już zaczynamy trolować prawda? Chłopie po co te podteksty. Artykuł jest o skuteczności Bronów w naprowadzaniu ognia artyleryjskiego A nie kto kogo i kiedy rozwalił. A że trafiło na swołocz a nie bastards.....No cóż?

Danisz
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:10

bo to nie nasi sojusznicy nam zagrażają, tylko taki drugi Donbas?

Kaczor
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:47

MON klepie ŻELAZNĄ a tu niespodzianka DRONY POLA WALKI 10x100Antonio to BYŁA KLAPA i FARSA a,generałów juz 123 Farciarze

RafR
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:37

Gdybym ja lub ktokolwiek inny pracujący w większej firmie napotkał na sytuację, w której jedna z kluczowych jednostek jest obciążona takim ryzykiem operacyjnym jak w armii artyleria bez środków rozpoznania, to bym był co najmniej raz w tygodniu na dywaniku u wszystkich możliwych dyrektorów i bym spowiadał się, co zrobiono od poprzedniego tygodnia, dlaczego to idzie tak wolno i kiedy problem będzie rozwiązany. Jeśli po kilku miesiącach nic by się nie zmieniło, to by znaleźli kogoś na moje miejsce, kto rozwiąże problem. Ale ja tylko pracuję w korporacji, gdzie ryzyko, które byłoby potraktowane tak jak opisałem mogłoby dotyczyć potencjalnej straty finansowej idącej w nie więcej niż setki tysięcy zł, a nie potencjalnej klęski obrony kraju w razie agresji nieprzyjaciela, więc opieszałość zarządzających Wojskiem Polskim jest jak najbardziej zrozumiała - nie ma co się spieszyć i tak przejmować, bo w zasadzie to nie jest aż tak poważna sprawa....

RealMax
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:45

100/100

robertpk
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:30

Pan Macierewicz i jego grupa - skutecznie rozmontowali program budowy systemu rozpoznania wojsk lądowych (jak i wiele innych).... Pan Błaszczak wraz ze swoimi ludźmi chyba nie bardzo maja koncepcję na wyjście z tego dołka (zakładam oczywiście optymistycznie , że ci ludzie mają dobrą wolę)

emeryt
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:51

Tak i wreszcie mamy wrak tutki i to bez pomocy kogokolwiek dzię własnym doświadczeniom związanym z parówkami.

asdf
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:25

W przeciwienstwie do Caracali, Kraby juz byly przyklepane ale "wybrneli" rowniez z tego, brak rozpozania, amunicji kasetowej taki "duzy czolg" na parade ktory mozna pokazac suwerenowi.

jbc
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:47

Niestety, zbyt optymistycznie zakładasz. Dobra wola jest niczym w porównaniu do potrzeb partyjnych zapewnienia finansowania poparcia "ciemnego ludu". A poza tym uruchomione przez AM rozmontowywanie potencjału naszej armii kontynuują (w dużej części nieświadomie) jego ideowi spadkobiercy, bo przecież nie wszystkich aktualny minister wymienił.

Putler
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:52

Światły lud... się tutaj zebrał...:))

emeryt
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:53

Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy, Jeden wódz jeden naród jedna partia jedna władza.

Bogdan
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:42

Hmm, do tej pory sądziłem, ba byłem pewien, że przyspieszone rozmontowanie potencjału naszej armii nastąpiło w ciągu 8 lat rządów PO-PSL. A tu taki news - mam nadzieję, że "jbc" poda trochę szczegółów, bo poza wyraźną niechęcią do Antoniego Macierewicza i wszystkiego co wiąże się z PiS. Niedługo dowiemy się, że uszczelnienie systemu podatkowego nastąpiło za PO a PiS to wszystko zmarnował.

CdM
sobota, 8 sierpnia 2020, 22:59

Kluczowe regulacje nastąpiły za peło, fakt, że o jakiś rok za późno, a obecna ekipa nie sp... tego i pociągnęła dalej, co jest jedną z niewielu jej realnych zasług.

K.
sobota, 8 sierpnia 2020, 14:37

To sobie sprawdź kto wprowadził odwrócony VAT i jednolity plik kontrolny .

kblomkvist
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:56

Gwoli ścisłości - to PO przegłosowała kluczowy dla jakochkwiek "uszczelnień" JPK-VAT, podczas gdy obecnie rządząca koalicja nie głosowała wtedy "za".

Yy
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:13

Ciemny lud prawisz,a Ty z tych inteligentnych jesteś?Ktoś Ci to powiedział czy sam się za takiego uważasz?Dno i metr mułu.

Antek Muzykant
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:29

Podstawowy interes bezpieczeństwa państwa w roku 2016 po wydarzeniach w 2014 w efekcie daje ostateczną datę zakupu na 2035? Żałosne.

Polak Mały
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:25

Jak było w postępowaniu na Orlika? MON nie dopuscił nawet do rozmów WB ELektronic. Wybraliśmy coś tam coś tam, zamiast konstrukcje które już istnieją i można było je przetestować. Mam na myśli Łosia i Mantę. Szkoda bo pewnie za tą kwotę możnabyłoby wyposazyc armię w jakieś 50% Orlików więcej. Tak się marnuje finanse publiczne.

Polak Mały
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:22

Oj tam za kilka lat kupimy znowu z jeden śmigłowiec, potem coś tam coś tam i jakoś to będzie. Tak w skrócie wyglądają plany MON.

Baba Jaga
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:16

Bardzo proszę zwolenników obecnej ekipy o wytłumaczenie mi, dlaczego to jest dobra decyzja, wzmacniająca polskie wpjsko, i jak świetnie PGZ się wywiązuje z zadania. Ktokolwiek? Box może ty?

Danisz
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:14

Tomasz33 - odpowiedz proszę?

Pablo
piątek, 7 sierpnia 2020, 12:59

"Nie damy prywaciarzom bo może nasz impotent się spisze".

dropik
piątek, 7 sierpnia 2020, 12:57

ciekawe jest to , że w WOT dronów nie zabraknie , będą ich mieli prawie tyle co reszta WP. Wot polityka :P

PISTON
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:57

Bo to harcerze Antona

Grzesiek
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:00

Ale czy WOT kupuje przez IU?

Miromaro
sobota, 8 sierpnia 2020, 05:11

Tylko ze Wot je tak samo widzi jak reszta ludzi, na zdjęciach o w magazynie. Nie brać, nie ruszać, a najlepiej nie patrzeć w tamtą stronę bo jak się zepsuje od patrzenia to kto naprawi.

SAS
piątek, 7 sierpnia 2020, 12:52

Armia nic nie produkuje. Jak zmierzyć jej efektywność, wzrosty, zyski? Kosztuje nieprzebrane pieniądze, ale skąd wiadomo, czy w ogóle jest sprawna, zorganizowana, zdolna do działania? Może być i tysiąc dronów, ale co z tego, jeżeli nie ma wizji, koncepcji, doktryny ich użycia.

Troll i to wredny
piątek, 7 sierpnia 2020, 12:41

Wszyscy przeciętnie rozgarnięci ludzie mają świadomość, że w tym kraju, albo nie będzie broni (programy są opóźnione o dekady, a ilość uzbrojenia bywa groteskowa) , albo zabraknie amunicji (zakupowe kuriozum), albo nie zdążymy z dronami rozpoznawczymi, lub zawiedzie logistyka (ktoś pomyli np. nośność mostu towarzyszącego) , czy mobilizacja rezerw (dziadek 63 lata filarem polskiego systemu obronnego mobilizowany tydzień po...wojnie) ... Może warto koncentrować się na tym, co da efekt odstraszania ,jest tanie, dosyć łatwo dostępne i realnie będzie gigantycznym wsparciem dziurawego systemu obrony RP ?! Mam tu na myśli produkcję w zakresie towarów i technologii podwójnego zastosowania... kody od 301 do 399 i 401 do 499. To wrogowi da do myślenia i obcych wojsk w Polsce nie będzie potrzeba....

Name
piątek, 7 sierpnia 2020, 12:28

Jeszcze niedawno artyleria jakoś sobie radziła bez dronów.

Ku
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:35

Jeszcze niedawno lotnictwo jakoś sobie radziło bez radarów...

Extern
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:34

Ale z dronami radzi sobie lepiej. To jak w biznesie. Finalnie wygrywa ten kto ma choć małą przewagę nad konkurencją. Ten kto obecnie w MON blokuje rozwój tego rodzaju broni w Polsce, ma krew na rękach naszych żołnierzy wylaną niepotrzebnie w przyszłym konflikcie. Marnuje obecną dekadę. Gdyby nie hamował, byli byśmy dziś bardzo z przodu, a zaczynamy już być za plecami konkurencji.

Antek Muzykant
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:51

Ale są drony to zmieniają się diametralnie cyferki. To jak dostawać ceny a potem dolary, czy kopiejki a potem ruble albo eurocenty a potem euro

dobra zmiana
piątek, 7 sierpnia 2020, 12:26

Ruscy bez drona to nawet do armaty nie podchodzą! A u nas dalej, jak za komuny.

tyle
piątek, 7 sierpnia 2020, 12:20

W tym przypadku to nawet nie jest dyletanctwo , tylko zwykły sabotaż.

mobilny
piątek, 7 sierpnia 2020, 12:12

Do Kraba Himarsa dodajcie...........great guano

Lewkon
piątek, 7 sierpnia 2020, 11:51

Może ma to coś z decyzją ulokowania Amerykańskiej eskadry bezzałogowcow w Łasku do czynienia

Hahx
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:12

Jesli jest jak mowisz to to ciagle jest poleganie na posredniku, w tym wypadku amerykanami. Nie dosc ze to nie przyspiesza rozpoznania, to dane moga byc modyfikowane i polskie jednostki nie beda umialy z tego korzystac.

dóóómny s polski
piątek, 7 sierpnia 2020, 11:46

może by się tak (dla odmiany) Zwierzchnik Sił Zbrojnych tym zainteresował..?

Maciek
piątek, 7 sierpnia 2020, 11:32

Wyłania się z tego kompletny chaos jeśli chodzi o budowę zdolności obronnych. Zamiast załatwić kompleksowo przynajmniej jeden temat tzn. budowę skutecznego, kompleksowego systemu artylerii, dokonuje się chaotycznych ruchów. Długo jeszcze poczekamy na sprawną armię. Obyśmy się doczekali...

Qbuś
piątek, 7 sierpnia 2020, 11:23

MON do likwidacji jako komórka zarządzająca Polską Armią. Skoro to pan prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, to on powinien mieć swój sztab ludzi zajmujących się wojskiem i jego wyposażeniem.

Naiwny bachor
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:35

To PRAWDA dlatego 5korpus w Polsce a pod nim dyw USA i korpus NATO ze Szczecina i grupa bojowa NATO z Mazur

Marek1
niedziela, 9 sierpnia 2020, 10:53

NIE 5 Korpus US Army i NATO w Polsce, ale jedynie ich d-ctwa. A to robi ogromną różnicę ...

Rorroro
piątek, 7 sierpnia 2020, 11:20

Dronów potrzeba bardzo dużo bo trzeba brać poprawkę na straty a na wojnie nie będzie serwisów ani przetargów

Ernst Junger
piątek, 7 sierpnia 2020, 11:15

Z amunicją cargo i termobaryczną też bida. O tzw. samocelującej jak Bonus czy Smart nawet nie ma co wspominać. Szkoda, bo to obecnie - jak pisano w NTW - najlepszy środek przeciwpancerny. Apr'y nie załatwią wszystkiego. Jeśli dobrze pamiętam to kasetowa ostała się w kalibrze 98 mm oraz 122 mm, tj. moździerze i Goździki.

Zatroskany
piątek, 7 sierpnia 2020, 11:15

Nareszcie rozsądny artykuł opisujący ten skandal czy wręcz sabotaż. Przez cztery lata pisowski MON nie zrobił w tym względzie literalnie nic!! I przez dekadę nic się nie wydarzy bo PGZ nie dostarczy sensownego systemu. W najlepszym wypadku dostaniemy składaka niekompatybilnego z TOPAZEM. I to sytuacji kiedy WB ma gotowe POLSKIE!! rozwiązania. Ewentualne decyzja MOM o wysłaniu do operacji pododdziałów artylerii powinna podlegać karze wieloletniego więzienia...

Marek1
niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:03

Min. Błaszczak w ub. roku, ot tak sobie, od czapy, zaordynował zakup 1 dywizjonu Himars z potrójna ilością wozów syst. kierowania ogniem(SKO) w anachronicznej wersji AFATDS 6.0 zupełnie niekompatybilnym z powszechnym w polskiej artylerii SKO Topaz. Paradoksalnie fakt, ze zapłacono już dawno za ten głupi zakup "z półki"(414 mln USD), a dostawa sprzętu nastąpi dopiero ok. 2023r(sic!!), może pomóc nieco choćby zracjonalizować tę Błaszczakową aberrację. Być może uda się zmienić SKO dywizjonu na nową wersję 7.0 i nowe rakiety podst. GLMRS o zwiększonych osiągach. Być może ...

niedziela, 9 sierpnia 2020, 20:49

Być może to pan Marek1 kiedyś przyjmie do wiadomości raz na zawsze: Topaz jest kompatybilny z AFATDS! Wątpię jednak, patrząc na jego codzienne marudzenia na tematy o których nic nie ma pojęcia...

M
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:26

Integracja z TOPAZEM - wysyłanie (szyforwanych) koordynatów celu przez system datalinku (szyforwany) BSP - dane raczej proste... nie jest to wielka sztuka, jeżeli ktos dałby dostep albo info dot. intefejsow jak sie zintegrowac...

Zawisza_Zielony
piątek, 7 sierpnia 2020, 11:05

Najśmieszniejsze jest to że technologia na bsl dla artylerii jest w kraju, jest przetestowana i eksportowana oraz spjęta z Topaz. Tylko indolencja MON i promowanie PGZ (na siłę) prowadzi do takich tragedii.

M
piątek, 7 sierpnia 2020, 11:02

Byłem w sumie w każdym postepowaniu na BSP dla MON... wydalismy na to duzo pieniiedzy, pokazów, testów, targów... jedyny sukces to kilka systemów Microfalcon dla Dęblina... wygrałem jakościa i ceną... mogłem to samo zrobic w postepowaniu na gryfa i wizjera - moja cena była 1/2 ceny PGZ (jednej klasy) - ja w tej cenie oferowałem 2 klasy, pełne wsparcie, i nawet "pomysł co zorbić z kodem żrodłowym w czasie W" - niestety, kroplówka dla PGZ ważniejsza była, a ubrana w bezpieczeństwo państwa...

Zatroskany
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:30

To smutne, niestety, mam raczej na myśli losy nie naszej firmy, bo ta sobie poradzi, ale państwa.

15851
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:31

a to ciekawe?

ccc
piątek, 7 sierpnia 2020, 10:43

Możemy z chłopakami z modelarni osiedlowej zrobić kilkaset sztuk latających BSL dla WP za niewielką opłatą !!!

gdański mol
piątek, 7 sierpnia 2020, 23:58

To nie jest taki zły pomysł. Mogłyby robić za cele dla Pancyrow. Turcy jednoczesnym atakiem wielu dronów przebili się przez silną OPL.

Rain Harper
piątek, 7 sierpnia 2020, 10:42

Nooo, kiedy Węgrzy wygrali przetarg na radary z trzy razy tańszą ofertą, to WB odwoływała i żołnierze mogli poczekać.

CdM
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:21

10 lat? No i uczestnik przetargu ma prawo się odwoływać. A procedura odwołania może być szybka. To zależy od stanowiących i wykonujących prawo, czyli od opcji rządzącej.

M
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:20

jak juz wegrzy należacy do Izraelczyków - Elbit.. ale cena faktycznie dobra ok 85 tys usd za radar to tanio

Wariat
piątek, 7 sierpnia 2020, 10:42

Wizja PiS to zbuduj kanał Elbląga i postaw na nim kraby do OBRONY To tak 1914r Wizja MIERNEJ TURCJI TO 100 ,,drinków dka brygady zmechanizowanych Wizjoner MON 120 generałów

Oooooo co chodzi
piątek, 7 sierpnia 2020, 10:39

Antonio obiecal 10,x100 I co?

Extern
piątek, 7 sierpnia 2020, 14:45

AM podpisał kontrakt, WB z przytupem zaczął realizację, dostarczono 10 zestawów na których zaczęto szkolić pierwszych operatorów, po czym zmieniła się ekipa rządząca na tą spolegliwą wobec UE i USA i temat się urwał. Ktoś realizację kontraktu najwyraźniej zahamował. Może uznali że nam rozpoznanie nie jest potrzebne, skoro Niemcy i Amerykanie mają już rozpoznanie.

mick8791
sobota, 8 sierpnia 2020, 17:14

Ogarnij się. Kontrakt został zrealizowany w 2018 r. W całości! Poza tym Warmate to amunicja krążąca, a nie system rozpoznania.

Scevola
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 08:25

Po prawdzie nie zrealizowano opcji

mick8791
środa, 12 sierpnia 2020, 22:47

Po prawdzie prawo opcji jak sama nazwa wskazuje jest tylko i wyłącznie opcją. Kontrakt opiewał na 1000 szt. plus 900 w ramach opcji. Dostawa 1000 szt. została zrealizowana, opcja na dodatkowe 900 szt. nie została uruchomiona.

bender
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:39

Aaa, dobry Antonii z PiS został zastąpiony przez złego Mariusza z PiS. Pocieszne.

Marek1
niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:09

;)))), fakt uśmiałem się nieźle ;)). Juz nikt nie pamięta jak Błaszczak po zostaniu z woli Prezesa szefem MON(fakt, ze nie chciał, bo jak twierdził - "NIE zna się na tym kompletnie") zapowiedział KONTYNUACJĘ słusznych działań Antoniego M ?? No i kontynuuje niszczenie WP i budżetu Państwa nie mniej skutecznie niż poprzednik ...

adam
piątek, 7 sierpnia 2020, 10:27

No ale jak to? PIS ustami Macierewicza obiecywał tysiące dronów. I co? Znowu kłamali? HA HA HA

M
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:22

Temat 1000 dronów wyszedł nieststy niejako od mojego Parnera, ktry spotkał Pana Antoniego na pokazach i dał mu FPV. Po krótkiej chwili Pan Antoni zaanonsowął ze takich chce kupic 1000..... byl zszokowany ze obraz idzie w czasie rzeczywistym na gogle - to było 5 lat temu...

Jarek
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:10

Chyba raczej kolego 'rozbiega' się o udziałowców Grupy BW

jurgen
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:42

ano właśnie ... coś im MON nie ufa ... pewnie wie więcej niz my tu na forum

Tomek pl
piątek, 7 sierpnia 2020, 10:25

Czyli dalsze zakupy bez integracji z TOPAZEM. Za to trybunał stanu kogoś powinien spotkać

say69mat
piątek, 7 sierpnia 2020, 10:22

Hmmm ... w oczekiwaniu na ... Grilla??? Ponieważ brak dronów plus brak systemów CRAM, redukują potencjał defensywny naszych sił zbrojnych do poziomu grilla dla efektorów ofensywy artyleryjskiej i rakietowej każdego, potencjalnego agresora. Niezależnie czy mamy na myśli insurgentów, w trakcie realizacji misji stabilizacyjnej, w dowolnym punkcie naszego globu. Czy też, w przypadku zaistnienia konieczności militarnej obrony obywateli oraz terytorium RP, w przypadku agresji.

Sailor
piątek, 7 sierpnia 2020, 10:17

Artyleria jest chyba jedyną dziedziną w naszej armii gdzie wszytko idzie w dobrym kierunku. Tylko, że za wolno!!! Rozpoznanie pola walki, a w szczególności drony i radary rozpoznania artyleryjskiego wraz odpowiednią amunicją powinny być już nawet nie na wczoraj tylko przed wczoraj!!!

Saw
piątek, 7 sierpnia 2020, 10:17

To już jest skandal i wręcz sabotaż, bo w dzisiejszych czasach to tak jakbyśmy tej artylerii nie mieli wcale. Zamiast sprawnych managerów z konkursu i technokratów, całym procesem pozyskiwania sprzętu zajmują się politycy i wojskowi mianowani za zasługi, którzy pracują od 8:00 do 15:30, aż do szczęśliwego "piątka, piątusia, piąteczku". Każda kolejna władza i ten sam schemat. Jeszcze na koniec może się okazać, że jak w ciężkich bólach po paru latach pozyskamy te kilka sztuk dronów, to nie będą miały zdolności do podświetlania celów.

franek
piątek, 7 sierpnia 2020, 10:11

Dziś to podstawa inaczej można niszczyć całe dywizje, które nie oddadzą żadnego strzału i już przestaną istnieć

Tomek
piątek, 7 sierpnia 2020, 10:02

Rząd powinien wycofać się z głupiej decyzji Mroczka, który teraz jest jeszcze w opozycji. Brnięcie dalej w ten dziwny ustawiony przetarg bedzie wylacznie ze szkodą polskiego wojska

Pilot
piątek, 7 sierpnia 2020, 09:49

Przecież Duda z Antonim obiecali 1000 dronów

jur
piątek, 7 sierpnia 2020, 09:46

Co tu planować(5-10 lat analizować ) To już powinno Być na stanie!!!!

Juliusz Cezar
piątek, 7 sierpnia 2020, 09:43

„niezależnie od formy własności” - hehe, na pewno, kapitan Ameryka ma inne zdanie na ten temat :D

Danisz
piątek, 7 sierpnia 2020, 09:36

"Ostatnie FlyEye typu trafiły jednak do artylerii w 2013 roku" - czyli tak zwana 'dobra zmiana' w pigułce...

tut
piątek, 7 sierpnia 2020, 09:33

Czyli. Nie zamawia się dornów w firmie na wpół prywatnej. Mimo że mon siłowo przejął udziały. Co wstrzymuje i/lub ogranicza ich rozwój. I wybiera się firmę państwową, czytaj PGZ która zrobić dornów nie potrafi. Przykro mi ale tak to wygląda z zewnątrz. Osobiście życzył bym sobie aby każda polska firma mogła produkować dla wojska. Oczywiście Państwo powinno kontrolować produkt i technologię. Tak aby nie wypłynęło jedno lub drugie tam gdzie nie chcemy. W moich oczach obecne postępowanie jest karygodne i przekłada się na brak uzbrojenia i wysokie ceny zakupu. Jeżeli już coś się uda kupić.

jurgen
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:44

a w jaki sposób WB przejeła RADMOR ?

Bond
wtorek, 11 sierpnia 2020, 08:47

Kupiła Radmor idący w prostej lini do upadłości i dzięki temu Radmor jest do dzisiaj choć zmierzał by dołączyć do Kasprzaka.

Tweets Defence24