W armii USA zapowiada się oczyszczenie z "rasistów i ekstremistów"

20 stycznia 2021, 09:33
gen. Lloyd Austin z prawej
Generał Lloyd Austin (z prawej)/Fot. US Army

Kandydat Joe Bidena na ministra obrony USA gen. Lloyd Austin zapowiedział we wtorek w Kongresie, że zamierza oczyścić szeregi amerykańskich sił zbrojnych z "rasistów i ekstremistów". Zasygnalizował również, że strategia Pentagonu skupi się na Azji.

"Jeśli zostanę zatwierdzony (na stanowisko), będę mocno walczył, by wyplenić napaści seksualne, oczyścić nasze szeregi z rasistów i ekstremistów oraz stworzyć klimat, w którym wszyscy zdolni i chętni będą mieć szansę na służenie temu krajowi z godnością" - zadeklarował Austin, zeznając przed senacką komisją sił zbrojnych w ramach procesu zatwierdzania go przez wyższą izbę Kongresu. Emerytowany generał US Army będzie pierwszym czarnoskórym szefem Pentagonu w historii USA.

Austin powiedział, że choć zadaniem Pentagonu jest obrona przed wrogami, to część z tych wrogów znajduje się wśród żołnierzy. Słowa te padły niedługo po tym, jak 12 członków Gwardii Narodowej wysłanych do Waszyngtonu, by chronić ceremonię inauguracji Joe Bidena zostało wysłanych do domu ze względu na ich związki z radykalnymi ugrupowaniami. Część organizacji, które odegrały przewodnią rolę w ataku na Kapitol, jak paramilitarna Oath Keepers, złożona jest z byłych i czynnych członków sił zbrojnych i służb mundurowych.

Austin zapowiedział również starania na rzecz zwiększenia różnorodności w wojsku oraz zniesienie wprowadzonego przez administrację Trumpa zakazu służby dla osób transpłciowych.

Pytany o sprawy międzynarodowe, Austin zapowiedział, że będzie kładł nacisk na wzmocnienie sojuszy wojskowych oraz że pod względem strategii priorytetem będzie Azja i równoważenie rosnącej potęgi Chin.

Reklama
Reklama

Wysłuchanie przed senacką komisją jest pierwszym krokiem ku zatwierdzeniu Austina przez Senat. Poza uzyskaniem większości głosów musi on również uzyskać zgodę Kongresu na wyłączenie go z zasad wykluczających świeżo emerytowanych wojskowych ze sprawowania kierowniczych funkcji w ministerstwie obrony.

We wtorek odbyły się również wysłuchania czterech innych kandydatów na członków gabinetu Bidena: szefa dyplomacji Antony'ego Blinkena, szefa ministerstwa bezpieczeństwa narodowego Alejandro Mayorkasa, dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines oraz minister skarbu Janet Yellen.

Joe Biden obejmie w środę urząd prezydenta bez wybranych przez siebie kluczowych członków rządu. To efekt bezprecedensowych opóźnień w pracy Senatu, wciąż jeszcze kontrolowanego przez Republikanów. Proces ten może dodatkowo przedłużyć się z uwagi na planowaną senacką rozprawę dotyczącą impeachmentu odchodzącego prezydenta Donalda Trumpa.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Reklama
Monkey
czwartek, 21 stycznia 2021, 00:36

Priorytetem Azja i Chiny. Ciekawe, jak długo zamierzają Amerykanie dotrzymać umowy podpisanej z rządem RP. Jeśli o mnie chodzi, mam nadzieję, że niedługo. Będziemy wtedy mogli pieniądze które zamierzamy wydać na "opiekunów" zza oceanu przeznaczyć na doposażenie naszych sił zbrojnych.

Czysta prawda
środa, 20 stycznia 2021, 22:06

Upadek nie tylko armii,ale i państwa. Ameryka niknie na naszych oczach...

rozsądny
czwartek, 21 stycznia 2021, 12:22

zgadzam się.

AntyDavien
środa, 20 stycznia 2021, 19:01

W Czeczenii został zlikwidowany 6-osobowy oddział terrorystów na czele z „emirem” PI na Kaukaz, Asłanem Bjotukajewem.

Teo
środa, 20 stycznia 2021, 18:58

O co tyle szumu,w naszej armii sluzy coraz wiecej kobiet ktore w wiekszosci sa dla parytetow bo tak wypada taka moda a do armii przychodza mezczyzni ktorzy po pracy do 15.30 nosza rurki.

Ponury zielarz
środa, 20 stycznia 2021, 22:52

Już widzę jak kobiety - żołnierki/żołnierinie ( co by poprawności zadość) taszczą rannego 100 kilogramowego chłopa pod ogniem nieprzyjaciela...

DDR
środa, 20 stycznia 2021, 13:49

Będą punkty za pochodzenie i orientacje seksualną

Olo
środa, 20 stycznia 2021, 13:46

To znaczy że zaczyna się ekstremizm

MAZU
środa, 20 stycznia 2021, 13:37

Już tęsknię za Prezydentem Donaldem Trumpem. I ta tęsknota będzie rosła.. M

Hektor
środa, 20 stycznia 2021, 16:32

Nie ty jeden.

Wasko
środa, 20 stycznia 2021, 13:24

Szybko okaże się że pół USA to prawicowi ekstermiści bo głosują na republikanów. Kolejna część to homofoby którzy nie chcą otwarzyc swoich kiszek stolcowych dla kolegów. To jest wojna, wojna wypowiedziana normalności.

dropik
czwartek, 21 stycznia 2021, 13:23

zaraz wyjdzie ci 120% Amerykanów :P

Name
środa, 20 stycznia 2021, 13:00

Biorąc pod uwagę zamieszki blm to nie prawicowi ekstremiści i biała supremacja stanową problem w Stanach.

Patriota
środa, 20 stycznia 2021, 12:45

Teraz USA będzie nieść kolorową demokrację

Fanklub Daviena
środa, 20 stycznia 2021, 12:40

Czystki na razie bez wyroków śmierci jak za Jeżowa w Sowietach, ale przecież Sowieci, który w ramach akcji "Operacji Most" pod osłoną GROM wyemigrowali do USA i UE, dopiero zaczynają tam budować Sowiety... :D

Meska
środa, 20 stycznia 2021, 12:38

Biden dokonczy to czego nie skończył Obama. Podpalić jak najbardziej kraj i zrzucić winę na innych.

ja
środa, 20 stycznia 2021, 12:29

to koniec ameryki, chyba że biali ludzie się obudzą.

Merlin
środa, 20 stycznia 2021, 11:50

Dywersja w czystej postaci! To co obecnie dzieje się w USA niemal w całości pokrywa się z tym o czym mówił Jurij Bezmienow w filmie "Jak napaść na państwo" polecam wyszukać i obejrzeć. To przerażające jak omówione przez niego działania konsekwentnie były realizowane przez lata. To też ważna lekcja dla Polski. Przy tak postępującej demoralizacji wojska w USA za 10 lat nie będziemy mogli liczyć na naszego sojusznika i nasza niepodległość będzie tylko w naszych rękach.

Normalny
środa, 20 stycznia 2021, 11:28

Poszedł bym dalej - minimum 30% to kobiety, 10% transwestyci, 40% kolorowi, dodatkowe punkty za imiona George lub Floyd, jesli ktos sie identyfikuje jako helikopter szturmowy zostaje od razu oficerem lotnictwa. Oczywiscie jesli ktos ma powiazania z 'demokratami' to West Point w pierwszej kolejnosci i bez egzaminow. Dobry plan?

Floyd Georg
środa, 20 stycznia 2021, 16:00

100%

gegroza
środa, 20 stycznia 2021, 12:06

No to fajne priorytety

gegroza
środa, 20 stycznia 2021, 12:05

100 %

Aha
środa, 20 stycznia 2021, 11:20

Czyli po Bundeswerze przyszla kolej na Sily Zbrojne USA! Ideologia lewicowa najpierw(juz w 70 latach)m zaczela przejmowac szkoly i uniwersytety, potem powoli inne dziedziny zycia a ostatnio jest "wielki final" i przejmowanie(czystki i obsadzanie swoimi) jedynych struktur, ktore moglyby stanac okoniem w wprowadzaniu totalnej kontroli i Orwellowskiego swiata! Dla ludzi z kregow Merkel i Bidena(tutaj raczej klanu Clintonow, gdyz poczciwy dziadunio posluzyl tylko, zeby wybory wygrac - nikt agresywnej Harris by nie wybral) kazdy patriota jes rasista, prawakiem, zagrozeniem itp. Quo vadis Swiecie?

asd
środa, 20 stycznia 2021, 11:07

Brak jeszcze postulatu parytetów z uwzględnieniem oczywiście wszelkiej maści zboczeń tak by nikt nie mógł czuć się pominięty czy "dyskryminowany"! Na pewno się Chińczyki przestraszą bandy części rowerowych:D:D:D:D Oczywiście gdy ich zajdą od tyłu to CHińczykom już do śmiechu nie będzie...

rocky
środa, 20 stycznia 2021, 16:32

Masz rację asd, taki desant będzie dla wrogów Ameryki przerażający i nawet nie pomyślą o wojnie..

Dalej patrzący
środa, 20 stycznia 2021, 10:59

Czyli czystki a la Stalin 1937-39? Oskarżeni będą składali samokrytykę i ratowali się donoszeniem i obciążaniem kolegów? Czy tylko wersja "cywilizowana" - czyli wyrzucanie na bruk wg donosów - i awansowanie "miernych, biernych, ale wiernych"? No to gratuluję...wynikowej operacyjności sił zbrojnych USA po takim "ulepszeniu" ideologicznym - kosztem merytorycznych zdolności. Bo ludzie chodzący twardo po ziemi - będą w pierwszej kolejności wyrzucani na korzyść wyznających usłużne "jeżeli fakty przeczą teorii - tym gorzej dla faktów"... Ciekawe, czy wprowadzą komisarzy politycznych d/s czystości ideologicznej? Zdaje się, że spełnia się słynna kwestia z naszego filmu s-f - "protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ - USA najmłodszym państwem socjalistycznym świata"...a właściwie - komunistycznym... To się nazywa strzelać sobie w stopę - pod hasłami "postępu" i "rozwoju" [!]...demontaż hegemonii na własne życzenie...a w Pekinie i na Kremlu i w Berlinie - nastroje szampańskie...

kj1981
środa, 20 stycznia 2021, 11:52

Wyrzucanie na bruk i awansowanie "miernych, biernych, ale wiernych"? A to nie jest przerabiane w polskim wojsku i innych służbach mundurowych już od lat?

Dalej patrzący
środa, 20 stycznia 2021, 12:33

Zapewne - ale mimo wszystko kierunek mamy ku modernizacji. Natomiast siły USA cofną się przynajmniej szczebel niżej w ogólnej wartości i sprawności. Oczywiście systemowa przyczyna tej zmiany in minus będzie uznana za "kontrrewolucyjny sabotaż zdrajców i zaprzańców jedynie słusznego postępu"...

Gnom
środa, 20 stycznia 2021, 15:05

Piszesz: "kierunek mamy ku modernizacji", ale modernizacji czego? Czy powołanie KBW pod nazwą WOT, maksymalny podział społeczeństwa na naszych i ich - o to idzie? To też cofanie się do lat 50,a w tle Hiszpania końca lat 30. To ma być postęp?

1918
środa, 20 stycznia 2021, 10:52

Na szczęście Polsce można być rezerwistą i skrajnym prawicowcem. Tylko czekać na karabin. Dzięki tzw. ćwiczeniom człowiek ma umiejętności z obsługi broni palnej by załatwić swoje sprawy światopoglądowe.

Stary Grzyb
środa, 20 stycznia 2021, 10:48

Armia USA zostanie oczyszczona z rasistów i ekstremistów, a część wrogów Ameryki znajduje się wśród amerykańskich żołnierzy? I to są słowa nominata na stanowisko sekretarza obrony USA? Prezydentura Baracka Husseina Obamy była dla USA klęską, ale wygląda na to, że ktoś usiłuje przebić tamto dno - od dołu ...

Fanklub Daviena
środa, 20 stycznia 2021, 12:43

Ten ktoś, to Sowieci wyeksportowani tam w ramach "Operacji Most" pod osłoną GROM, na koszt polskiego społeczeństwa zresztą (Art-B). Zaraz po tym komunizm w Rosji upadł, a zaczyna kwitnąć w USA i UE! :D

Czytelnik
środa, 20 stycznia 2021, 10:44

Prezydentura Bidena to będzie równia pochyła dla sił zbrojnych USA..... zamiast zajmować się wzmacnianiem możliwości to będą zajmowali się krzykliwymi mniejszościami każdej możliwej kategorii.

dropik
czwartek, 21 stycznia 2021, 13:59

Ameryka od lat jest na równi pochylej. To skutek wojen prowadzonych przez klan Bushów. Przestała inwestować w edukacje i i naukę. Odwrócenie trendów będzie raczej nie możliwe.

Tweets Defence24