Ukraińska baza bezzałogowców nareszcie działa

16 marca 2020, 13:49
Bayraktar TB2 z uzbrojeniem
Fot. mil.gov.ua

Dostarczone w ubiegłym roku na Ukrainę tureckie bezzałogowce rozpoznawczo-uderzeniowe Bayraktar TB2 rozpoczęły wreszcie służbę w docelowej jednostce. Mimo że maszyny przyjęto na uzbrojenie w październiku ubiegłego roku, problemy z biurokracją i funkcjonowaniem bazy w Starokonstantynowie de facto uziemiły maszyny aż do marca 2020 roku.

Zobacz także
Reklama

Pierwsze tureckie bezzałogowce taktyczne trafiły na Ukrainę w marcu 2019 roku i rozpoczęło się wówczas szybkie szkolenie personelu oraz procedury związane z weryfikacją parametrów, certyfikacją i próbami państwowymi. W październiku 2019 roku Ministerstwo Obrony Ukrainy oficjalne mówiło o tym, że instruktorzy przeszkoleni w Turcji powrócili do kraju a maszyny kończyły próby w locie. Zorganizowano również bazę dla nowo sformowanej jednostki maszyn bezzałogowych, do której ściągano personel z doświadczeniem w obsłudze systemów tego typu.

Jednak jak poinformowały w lutym 2020 roku lokalne media, tworzenie jednostki utknęło w martwym punkcie ze względu na piętrzone problemy biurokratyczne oraz finansowe. Jednostka powstała w bazie lotniczej Starokonstantynów w obwodzie Chmielnickim, która należała do zamkniętej niemal dwie dekady wczesnej eskadry myśliwskiej. Jak łatwo się domyślić infrastruktura była w dość opłakanym stanie i wymagała znacznych inwestycji, na które środki napływały bardzo powoli. Wiele prac remontowych, szczególnie w zakresie kwater dla personelu, zrealizowano z pomocą lokalnych władz i wolontariuszy.

Okazało się również, że biurokracja wojskowa i lotnicza piętrzyła problemy w zakresie dopuszczenia dronów do eksploatacji, procedur obsługi czy zasad i regulacji lotów nowych bezzałogowców. Skutkiem było znaczne opóźnienie w szkoleniu i co za tym idzie dłużej potrwa osiągnięcie przez jednostkę gotowości operacyjnej.

Mimo to szkolenia trwają i wypracowywane są nowe standardy i regulacje związane z eksploatację maszyn tego typu. Silnym impulsem dla intensyfikacji działań mających na celu wejście Bayraktarów do służby np. w działaniach na wschodzie kraju, były doniesienia o wysokiej skuteczności tych maszyn m.in. przeciw rosyjskiej produkcji systemom przeciwlotniczym i artylerii.

Podobnie jak ich tureckie odpowiedniki, również ukraińskie maszyny Bayraktar TB2 uzbrojone są w naprowadzaną laserowo amunicję precyzyjną  MAM-L o masie 22.5 kg produkcji tureckiego koncernu Roketsan. Ten typ pocisków ma być wykorzystywany przez armię ukraińską i montowany jest w ramach dwustronnej kooperacji pomiędzy Roketsan i Ukroboronprom. Na zdjęciach z bazy Starokonstantynów można zobaczyć maszynę z czterema podwieszonymi pod skrzydłami MAM-L.

Taktyczna maszyna Bayraktar TB2 ma maksymalną masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny do 6750 metrów i zasięg działania 150 km od stanowiska kierowania zapewniają szerokie możliwości użycia operacyjnego. Prędkość przelotowa to 130 km/h a maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym.

Ukraińskie siły zbrojne posiadają znaczne doświadczenie bojowe w zakresie użycia systemów bezzałogowych, jednak Bayraktar TB2 jest największym BSP w arsenale Kijowa i pierwszą maszyną klasy taktycznej. Współpraca Ukrainy i Turcji w zakresie bezzałogowców jest konsekwentnie rozszerzana i obecnie obejmuje również współpracę w budowie ciężkiej maszyny klasy HALE (High Altitude Long Endurance), oznaczonej jako Bayraktar Akinci. W grudniu ubiegłego roku jej prototyp wzbił się do pierwszego lotu napędzany dwoma silnikami produkcji ukraińskiej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 48
Reklama
Orthodox
środa, 18 marca 2020, 15:35

Wszystko ładnie, tylko tego typu drony będą skuteczne tylko w przypadku słabej opl przeciwnika i silnej swojej. Ukraińskie straty w latadłach tylko to potwierdzają. Straty materialne i ludzkie w czasie wojny są wtórne.

Orthodox
środa, 18 marca 2020, 14:51

Tego typu drony i większe, bez własnej opl nie mają większej racji bytu. Wystarczy sobie przypomnieć ukraińskie straty w śmigłowcach, szturmowcach i transportowych. I nie ma tu większego znaczenia załogowe, czy bez. Bez obrony taki sam łatwy cel.

Mariusz
środa, 18 marca 2020, 10:35

"Ukraińska Baza nareszcie dział" nie rozumiem, nareszcie dla kogo?

PawelOZ
środa, 18 marca 2020, 03:16

Nie bardzo rozumiem tego "nareszcie". Niby co? My mamy sie cieszyc? Analizujac jezyk tego artykulu, widac, ze autor staral sie pisac po polsku, ale w paru miejscach ukrainizmy wyszly z worka "i co za tym idzie dłużej potrwa osiągnięcie przez jednostkę gotowości operacyjnej." czy " m.in. przeciw rosyjskiej produkcji systemom przeciwlotniczym i artylerii."

Obserwator
wtorek, 17 marca 2020, 23:28

Ciekawy tytuł. Ukraińcy już mają, a my dalej gdzieś... w przyszłości...

Seba
wtorek, 17 marca 2020, 20:23

Latawce nie drosny,z taką prędkością latają że z kałacha in to posprzątają, kupili zabawki.

Autor
wtorek, 17 marca 2020, 15:28

Moskiewska V kolumna jak zwykle niezdrowo pobudzona... ;-> Brawo Ukraińcy!

Cit
wtorek, 17 marca 2020, 19:28

Ile tu agentów wpływu banderowskich ludobójców.

rurek
środa, 18 marca 2020, 07:39

Ważniejsze, żeby było jak najmniej agentów mocarstwa lubującego się w strzałach w tył głowy Polaków.

cit
środa, 18 marca 2020, 08:59

Nie .Nie ważniejsze.A widły lub siekiera były tak samo mordercze jak kula.

rurek
środa, 18 marca 2020, 13:09

Ale były mordercze raz, a mocarstwo mordowało i unicestwiało nas ponad 200 lat. Nomen omen nasze widły i siekiery też miały co robić i to w stosunku do współrodaków - poczytaj o rabacji galicyjskiej zwanej też rzezią tarnowską Jakuba Szeli. To co tam czynili chłopi polscy innym Polakom tego moze "pozazdrościć" świat.Może pozwoli ci to nabrać dystansu. Choć wątpię

cit
środa, 18 marca 2020, 15:04

Powiedz to wołyniakom i ich rodzinom. Będziesz miał dość odwagi by stanąć przed nimi twarzą w twarz? I zapamiętaj raz na zawsze - nie ma mniejszych lub mniej winnych ludobójców. Zaś co się tyczy mordów na Polakach na naszych Kresach to gdybyś choć nieco lepiej znał historię to nie pisałbyś bzdur o jednorazowości mordów w wykonaniu banderowców i innych elementów ukraińskich. Co się tyczy wyjątkowości rabacji też nie masz dość wiedzy.

martin
wtorek, 17 marca 2020, 14:19

super. w my nie mamy nic

Trzaskowianka
wtorek, 17 marca 2020, 12:36

Dlaczego nareszcie? To nasza polska baza?

Krzysztof
wtorek, 17 marca 2020, 11:34

"Nareszcie działa" - to w języku polskim informacja, że coś nastąpiło później niż oczekiwaliśmy i że czekaliśmy na to zbyt długo... Skąd taki emocjonalnie pozytywny stosunek do zwiększenia siły armii sąsiada?

Lobo1
wtorek, 17 marca 2020, 10:18

I co, można???!!! Można!!! A nasze zbrojenia leżą i kwiczą... A przez "17nastkę" dla emerytów i rencistów oraz korono-euro-zarazę zostaniemy bezbronni...

Matylda
wtorek, 17 marca 2020, 09:09

Jasne drony będą sprawdzać nad donbasem już dawno z powiett,a ich nie bombardowali a Ukraińcy umierają z biedy i braku lekow

wtorek, 17 marca 2020, 20:35

Tam jest wojna kumasz

Mieczysław
wtorek, 17 marca 2020, 10:34

Jak się obronią przed Rosją, to sobie zarobią i na życie i na leki.

Jimbo
wtorek, 17 marca 2020, 08:14

Panie redaktorze a to stwierdzenie "baza bezzałogowców nareszcie działa" padło dlatego,że Polska budowała tą bazę? Dostarczyliśmy te bezzałogowce? Jesteśmy związani z Ukrainą jakimś sojuszem wojskowym? A może mieszkamy na Ukrainie i o tym nie wiemy.

bulba
wtorek, 17 marca 2020, 10:37

Moze chodzi o to, że nareszcie Ukraina rozwija realne mozliwości przeciwdziałania Rosji? Zmniejsza to odrobinę szansę na to, że będziemy w okolicach Przemyśla graniczyli z miłującą pokój Matuszką Rosją. Odrobinę, ale dobre i to.

hrh
wtorek, 17 marca 2020, 12:05

Zwiększa natomiast "szanse",że W Przemyślu zainstalują się miłujący pokój banderowcy. Oni ( w przeciwieństwie do Rosji ) wysuwają pretensje do tego miasta.Istotnie jesteś "bulba" i to pewnie Taras.

bulba
wtorek, 17 marca 2020, 13:03

Zawsze mnie zdumiewa, że ludzie mieniący się "prawdziwymi Polakami" to w istocie V ruska kolumna. Faktyczny akt barbarzyństwa prymitywnej chłopskiej ukrainskiej tłuszczy jest dla was powodem do nienawiści do sasiedniego narodu, podczas gdy gloryfikujecie Rosję - państwo które setki lat wyrzynało instytucjonalnie Polaków i niszczyło jak mogło naszą państwowość. Ale tak już jest, tradycje sprzedawania się za ruble mają sie u nas nadal dobrze.

hrh
środa, 18 marca 2020, 12:56

Dwukrotnie odpisałem (bez wulgaryzmów) lecz ten portal stosuje cenzurę.

Telemach
wtorek, 17 marca 2020, 16:41

Masz absolutną rację!

Adam S.
wtorek, 17 marca 2020, 10:31

Co to za bzdura? Nawet o bazie wroga można napisać, że "nareszcie działa", jeśli wcześniej miała problemy z uzyskaniem gotowości. "Nareszcie", lub "w końcu", czyli po pokonaniu wielu przeszkód.

cit
wtorek, 17 marca 2020, 09:11

100/100!!!!

opos
wtorek, 17 marca 2020, 07:30

Turcy nie raz proponowali mam współpracę, ale kto by tam z jakimiś turkami współpracował. I tak za chwilę Ukraina będzie znów potęgą w eksporcie uzbrojenia a my będziemy sobie żyli w przeświadczeniu o własnej wielkości

Milutki
wtorek, 17 marca 2020, 10:20

Tak właśnie jest, na Turcję patrzy się z góry. Nawet niektórzy tu piszący wyrażają wyższość nad Turkami, piszą np. że Turcja powinna zostać usunięte z NATO, kim oni sa żeby oceniać Turcję, a może Turcy zaczną o Polsce pisać czy jest warta członkostwa NATO czy nie.

men
wtorek, 17 marca 2020, 03:08

Mamy jako jedni z nielicznych w UE kompetencje do stworzenia/wdrożenia BMS/BSL, Teldat/WB, co nasze patriotyczne że aż hej władze robią?, "tworząb kompetencje" polegające na tym że nieudolne PGZ próbuje w obu przypadkach "sklecić" coś z komponentów izraelsko/USA/Bóg wie jeszcze jakich, pomijając pierdolety "władców" że musi to być koniecznie państwowe bo oni dbają o rozwój krajowego przemysłu ( nomen onen jak dbają to świadczą zakupy anty ofsetowe z USA - ale pani ambasador zadowolna więc nie wykonuje jak przedtem niemiłych telefonów) -zadziwiająca jest inercja tzw służb, ponieważ tylko mój pies (żeby nie było inteligentne bydle) chyba juz tylko wierzy że to przypadek.

Zyzio
poniedziałek, 16 marca 2020, 21:48

Kiedy u nas? Też nam brakuje własnego rozpoznania

k
wtorek, 17 marca 2020, 09:07

A Mirosławiec? A Orbitery? A Fly Eye? I wojska specjalne coś tam też mają! Nie pitol więc głupot!

wtorek, 17 marca 2020, 10:29

Inna klasa maszyn, doczytaj

sd
poniedziałek, 16 marca 2020, 20:42

Z takim uzbrojeniem jak bomby to te drony nie polatają długo ale do rozpoznania powyżej zasięgu MANPADS się nadają i w zasadzie tylko do tego. Separy oficjalnie niczego innego niż Igły nie mają :)

Druciarz
poniedziałek, 16 marca 2020, 20:10

TB2 i uzbrojenie precyzyjne to chyba teraz standard Co tam WB nam zmajstruje?

tagore
poniedziałek, 16 marca 2020, 15:55

Wygląda na to ,że polska post komunistyczna struktura biurokracji wojskowej w sabotowaniu działań armii i MON nie jest wyjątkiem.

Ustawiator
poniedziałek, 16 marca 2020, 19:38

Kolega ma rację Inspektor wsparcia od lat jest skonfliktowany a SG z inspektoratem uzbrojenia I chyba wygrywa bo zamiast naprawiać lotniska i poligony aktywnie lobbuje swoje pomysły

Marek1
poniedziałek, 16 marca 2020, 15:50

No i proszę, biedna i rozkradzione Ukraina ma KOLEJNY juz system uzbrojenia o którym polska armia może tylko pomarzyć. No, ale w końcu PO CO nam własne, uzbrojone BSP ? Mamy wszak sojusznika, który je ma i jeśli będzie mu się to opłacało, to ich być może użyje w naszej obronie ... :((

sdf
wtorek, 17 marca 2020, 09:12

Ale Polska nie ma zapędów imperialnych!!!!!Davien/Al-Jazira już to wyjaśnił.

Ślązak
poniedziałek, 16 marca 2020, 15:02

Czekam na Orlika a potem trzeba go uzbroić może w te tureckie bomby czemu nie...

Orthodox
środa, 18 marca 2020, 21:53

Orlik z PGZ to kasa utopiona w imię wyborów. Jest rozwiązanie z WB, gotowe i funkcjonalne, ale nie po linii politycznej.

Sternik
poniedziałek, 16 marca 2020, 21:42

Nie liczyłbym. To zamówienie nie miało nam dostarczyć nowych zdolności tylko dofinansować PGZ żeby na koniec roku nie wykazała straty.

Marek1
poniedziałek, 16 marca 2020, 16:46

Turcja jest teraz be wobec hegemona, więc MON nawet o tym nie pomyśli. Autocenzura działa skutecznie ...

Marek
poniedziałek, 16 marca 2020, 19:10

Przecież od pewnego czasu wiadomo, że WB jest w stanie to zrobić.

Ślązak
poniedziałek, 16 marca 2020, 17:35

Musimy skupić się na wdrożeniu Orlika skoro jest już kontrakt, a potem trzeba go uzbroić w coś skutecznego

Sidematic
poniedziałek, 16 marca 2020, 21:43

Jak chcesz wdrażać coś czego nie ma?

k
wtorek, 17 marca 2020, 09:08

A w Kielcach to co było?

Ślązak
wtorek, 17 marca 2020, 07:43

Pierwsze dostawy chyba w 2021 miały być Orlika

Tweets Defence24