Ukraina nie chce rozmów w Mińsku. "Łukaszenka się zdyskredytował"

4 czerwca 2021, 14:37
Lukashenko
Fot. Serge Serebro/Wikimedia/CC BY-SA 4.0
Reklama

Nie widzę obecnie żadnych warunków, by rozmowy w sprawie konfliktu w Donbasie wróciły do Mińska - powiedział w piątek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. W jego ocenie Alaksandr Łukaszenka się zdyskredytował.

Trójstronna grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji w Donbasie, która przed wybuchem pandemii koronawirusa spotykała się w stolicy Białorusi, składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. W związku z pandemią rozmowy odbywają się na razie w formacie online.

Kułeba powiedział w piątek w telewizji 1+1, że nie widzi obecnie żadnych warunków, by negocjacje wróciły do Mińska. "Ale jesteśmy świadomi, że Rosja będzie grać tym tematem, bo dla Rosji na rękę jest wszystko, co hamuje proces pokojowy" - podkreślił.

Pytany o to, dokąd mogłyby być przeniesione rozmowy, poinformował, że Kijów ma różne warianty i różne propozycje. "Ale trzeba sobie zdawać sprawę, że taki wariant ma odpowiadać trzem stronom: mają się na niego zgodzić Ukraina, OBWE i Rosja".

"Format miński to po prostu nazwa. Łukaszenka dostał na pewnym etapie możliwość dołączenia się do jakiegoś procesu, pokazania swojego znaczenia, ale niestety podważył zaufanie, zdyskredytował się" - ocenił.

To już kolejny głos ze strony przedstawicieli ukraińskich władz o konieczności przeniesienia rozmów pokojowych z Mińska.

Kułeba zapowiedział też, że jeśli Łukaszenka zaprosi do Mińska "prokuratorów" z samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej w sprawie Ramana Pratasiewicza, odpowiedź Ukrainy będzie "bolesna".

Reklama 
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Reklama
andys
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 19:38

Obecne władze Ukrainy zgrały sie, nie maja żadnego pozytywnego pomysłu, oni potrafia tylko mówić -NIE. Licza na Zachód , szczególnie USA , ale oni tez maja dosyc Ukrainy.

wtorek, 8 czerwca 2021, 09:52

Zgrał to się Łukaszenka. I to jego wszyscy mają dość.

xDD
sobota, 5 czerwca 2021, 18:06

Rosja nie da rady podbić kolejnych terytoriów Ukrainy, bo jest za słaba. Rosja na Ukrainie poniesie największe straty od swojego powstania.

kowalsky
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 19:43

Od 30-tu at słyszę że "Rosja jest za słaba" ale robi co chce i jak chce. Nawet sobie wybrała prezydenta USA przez swoje cyberataki na podwórku amerykanów. To raczej Europa jak zwykle jest za słaba organizacyjnie, gospodarczo i sojuszniczo by przeciwstawiać się Rosji gdy widzi zysk z kontraktów z jakimkolwiek reżymem.

ciekawy
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:55

Tak, tak :) A tymczasem Rogozin jęczy, że Rosja nie może dokończyć budowy rakiet przez amerykańskie sankcje i żąda ich zniesienia. Jedyna rosyjska platforma wiertnicza wstrzymała wydobycie. Tak silna Rosja radzi sobie bez sankcji. Gdyby nie "przyjaciele" w europie zachodniej leżeli by jeszcze niżej i kwiczeli jeszcze głośniej.

drugi Deviant
środa, 9 czerwca 2021, 18:00

Ale zaklinanie rzeczywistości nie ma na nią wpływu. Kiedy to zrozumiecie?

trzeci Deviant
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:10

Ale nadal zaklinacie...

Andrzej
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 11:49

A chce? Jakoś nie widać tej chęci od początku, chyba że się ogląda nasze media...

Fanklub Daviena i GB
sobota, 5 czerwca 2021, 11:16

Czy neobanderowcy są pewni, że ich oponenci marzą o rozmowie z obecną juntą w Kijowie? Niech to sobie przemyślą... To juncie w Kijowie pali się pod 4 literami, patrząc na słupki poparcia dla Żeleńskiego... :D

spoko
niedziela, 6 czerwca 2021, 15:42

Jacy oponeci Fan jak panuje Junta to nie ma demokratycznych wyborow Rosja Bialorus Polnocna Korea Na Ukrainie odbyly sie demokratyczne wybory i poprzedni prezydent nazywany przez kremlowska propagande i jego kominternowcow junta \na tym forum tez\ przegral wybory z kretesem PS na twoim miejscu dowiedzialbym sie jak skonczyli co niektorzy ludzie z Kominternu np z Komunistycznej Partii Polski oni tez sluchali i wykonywali rozkazy z Kremla jednak jak przyszedl odpowiedni czas nic im to nie pomoglo

niedziela, 6 czerwca 2021, 15:30

Co niektorzy zapomieli jak skonczyl Komintern

Wania
sobota, 5 czerwca 2021, 18:37

Neo mordercy z Katynia w formie jak widać. Czekacie kiedy ogień z Białorusi rozleje się na Rosję.

Trzcinq
sobota, 5 czerwca 2021, 07:17

".... Odpowiedź będzie bolesna... " a co Ukraińcy zrobią? Polska popierając banderowców hańbą się okrywa

tylko pytam...
sobota, 5 czerwca 2021, 06:57

Jeszcze kilka dni temu kreowano Romana Pratasiewicza jako zagubionego dziennikarza intelektualistę, "walczącego" piórem z niegodziwością. Jaki jest więc problem w związku z tym, że przesłuchają Go prokuratorzy z Ługańskiej Republiki Ludowej ?? A co do stosunków Białorusko Ukraińskich to o ile pamiętam to Ukraina zmontowała na terenie Białorusi prowokację próbując oczernić rosyjskich kontraktorów. Litwa zresztą też prowadzi aktywną wojnę informacyjną przeciw Białorusi więc ?!

Eee tam
sobota, 5 czerwca 2021, 16:24

Wszyscy ci prokuratorzy i cała reszta z Donbasu skończy na walizkach jak Niemcy w Europie Srodkowej po upadku III Rzeszy kwestia czasu

zapraszamy do Warszawy BEZ Niemiec(Putina)
sobota, 5 czerwca 2021, 01:09

Zapraszamy do Warszawy!... i NIE z Niemcami (którzy będą miliardami EURO płacąc za GAZ z NORDSTREAM II wspierać ZBROJENIA Putina!) - ale rozmowy USA POLSKA UKRAINA i AGRESYWNA RASSIJA!

as
sobota, 5 czerwca 2021, 17:28

Lepiej od razu do Tel Awiwu

czarno to widzę
sobota, 5 czerwca 2021, 15:58

A mało mamy już w Polsce tych z upadłego kraju, że zapraszasz kolejnych?

wtorek, 8 czerwca 2021, 15:22

Białoruś jeszcze nie upadła.

Tweets Defence24