Ukraina: prezydent proponuje kompleksową obronę kraju

26 maja 2021, 13:26
Ukraina piechota
Fot. MO Ukrainy
Reklama

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy „O podstawach narodowego oporu”. Zawiera on koncepcję szeroko rozumianych działań na rzecz zwiększenia obronności, tworzenia formacji obrony terytorialnie oraz przygotowania obywateli do „narodowego oporu” wobec agresora czy też okupanta. Projekt ten współbrzmi z przyjętą w ubiegłym roku Strategią Bezpieczeństwa Wojennego Ukrainy.

Prezydencki projekt jest kompleksową propozycją przygotowania społeczeństwa zarówno do wojny, jak też do tworzenia ruchu oporu i działań utrudniających okupację terytorium kraju po zajęciu jego części przez agresora, którym domyślnie jest Rosja. Zawierający m. in. plan utworzenia wojsk Obrony Terytorialnej stanowi alternatywę dla złożonego do parlamentu 16 grudnia 2020 roku projektu społecznego „O obronie terytorialnej Ukrainy”.

Propozycja prezydenta Zełeńskiego jest szersza i obejmuje nie tylko tworzenie formacji, ale również inne działania i instytucje ujęte pod zbiorczym hasłem „oporu narodowego”. Został on zdefiniowany w dokumencie dość ogólnie.

Opór narodowy jest składnikiem kompleksowej obrony Ukrainy, na którą składa się zbiór organizacji i działań realizowanych w czasie pokoju oraz w szczególnym okresie na Ukrainie w celu zaangażowania maksymalnie szerokich mas obywateli Ukrainy w działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa militarnego i suwerenności oraz integralność terytorialna państwa, odstraszanie i odpieranie agresji oraz zadawanie wrogowi nieakceptowalnych strat, w skutek czego będzie on zmuszony zaprzestać agresji na Ukrainę.

Projekt ustawy „O podstawach narodowego oporu”

Wśród składników oporu narodowego wymienione są: są: obrona terytorialna, ruch oporu oraz przygotowanie obywateli Ukrainy do narodowego oporu poprzez kształtowanie odpowiedniej postawy patriotycznej i praktyczne umiejętności przydatne w tym zakresie. „Specjalny okres” o którym mowa w dokumencie to czas, w którym Ukraina jest celem agresji militarnej i część lub całość terytorium jest okupowana. Na obszarze tym zgodnie z wcześniej przygotowanym planem ma działać ruch oporu, rozumiany jako „system działań militarnych, informacyjnych i specjalnych, których organizacja, planowanie, przygotowywanie i wspieranie odbywa się w celu przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej państwa”.

Organizacją i realizacją działań ruchu oporu mają zajmować się Siły Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy, ale można w nie zaangażować inne siły i środki. Istotny element systemu obrony, zarówno w okresie wojny jak i okupacji, mają być formacje Obrony Terytorialnej, składające się zarówno z ochotników jak i żołnierzy rezerwy. Oczekuje się, że przyjęcie aktu prawnego pozwoli wreszcie rozwiązać problem poprawy organizacji i funkcjonowania obrony terytorialnej na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. Obecny system obrony terytorialnej oparty jest na wzorcach z czasów ZSRR i okazał się całkowicie nieskuteczny w czasie rosyjskiej agresji i szybkiego rozwoju sytuacji na wschodzie Ukrainy w 2014-2015 roku.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
Polak
wtorek, 1 czerwca 2021, 20:13

Bo był Polski

Polski patriota.
środa, 26 maja 2021, 19:57

Oddajcie najpierw Lwów, a potem odbijajcie sobie Krym.

BobiBobiński
czwartek, 27 maja 2021, 14:50

Nie jesteś patriotą. Patriota patrzy w przyszłość, ucząc się na przeszłości, dla dobra kraju i narodu, a nie siedzi w przeszłości i rozdrapuje stare rany wymachując starą, zardzewiałą szablą.

...
czwartek, 27 maja 2021, 07:40

Wania od kiedy jesteś polskim patriotą?

anakonda
czwartek, 27 maja 2021, 07:07

patriota od siedmiu boleści !!! w PL jest za uzo patriotów a robic nie ma komu !!!

Realista
środa, 26 maja 2021, 21:51

A po co Ci ten Lwów? Marzenia ściętej głowy, oprócz pomnika historii znaczenie kresów jest żadne, ziemie bez znaczenia dla interesu kraju. Idąc tym tropem rozumowania to my powinniśmy oddać Niemcom Wrocław, Szczecin i parę innych miast.

Lukasz
czwartek, 27 maja 2021, 07:31

Nie ma co tlumaczyc. Ten „patriota” pewnie w zyciu ksiazki od historii i geografii wiec mie ma pojecia jaki jest bilans zyskow i strat terytorialnych po IIWŚ

xXx
czwartek, 27 maja 2021, 00:36

"Idąc tym tropem rozumowania to my powinniśmy oddać Niemcom Wrocław, Szczecin i parę innych miast.". Nie bardzo rozumiem "ten trop rozumowania". Niby na czym on polega? Kresy to kresy. Są na Wschodzie. A Ziemie Piastowskie na Zacjodzie, w tym Szczecin, Wrocław, Zielona Góra, Gorzów, Poznań, Kalisz itd. Dalej nie rozumiem tego "tropu rozumowania".

Dodo
środa, 26 maja 2021, 21:40

A po co ci Lwów?

zimny kubek
środa, 26 maja 2021, 19:41

Ukry uczą się propagandy od naszego rządu. Są na skraju bankructwa więc o wojnie mogą zapomnieć. oby u nas się tak nie skończyło. Odwagi naszym chłopaka nie brakuje ale za to kasy zawsze.

Kot nr 398
środa, 26 maja 2021, 18:32

Działania pozorowane. Nic z tego w praktyce nie wynika. Ukraina nie ma ekonomicznej siły by wojować z Rosją. Z gospodarką jest źle a długi są ogromne i zapewne niespłacalne.

Alek
środa, 26 maja 2021, 18:41

Ponadto Ukraina to kraj rządzony przez oligarchów, no i jeśli już to niech zaczną od ściągania swoich z Polski, bo ich tu sporo uciekło przed wojną.

Omg
środa, 26 maja 2021, 17:40

Rezerwiści po ZSW w Polsce są starsi niż wojskowi emeryci HAHAHA

Orange
środa, 26 maja 2021, 17:02

A może by tak skupił by się na odzyskaniu Donbassu może

Z gor Alp
środa, 26 maja 2021, 18:52

Nie ma szans. Rebelianci utrzymuja sie ze sprzedazy wegla, stali, uzbrojenia przez Rosje. Ukraina finasuje wojne z budzetu lub z anerykankich kredytow ktore ja coraz bardziej pograzaja.

gebg
środa, 26 maja 2021, 22:27

ciekawe z czego będą sie utrzymywać jak się odchodzi coraz szybciej od węgla, ponieważ będzie nadpodaż w stosunku do popytu to węgiel będzie coraz tańszy.

---
niedziela, 30 maja 2021, 18:14

ANTRACYT - Ze względu na powolne spalanie, małą ilość dymu i małe pylenie stosowany był do ogrzewania budynków; współcześnie został wyparty przez inne formy ogrzewania. Nadal stosowany jest w przemyśle: jako paliwo specjalne; w metalurgii; do wyrobu elektrod.

Szept
czwartek, 27 maja 2021, 12:26

Od węgla odchodzi UE i część Azji reszta świata dalej będzie palić węglem ino będzie furczało w kominach. A tak przy okazji węgiel stanieje więc tym bardziej biedni będą w niego inwestować. Takie są realia ekonomiczne.

Jerzy
czwartek, 27 maja 2021, 11:11

Dlatego właśnie nasza mądra władza stawia na węgiel jako tanie paliwo przyszłości ;)

Orange
środa, 26 maja 2021, 19:15

Wiem :)

Tweets Defence24