Tureckie czołgi Altay trafią do produkcji seryjnej?

5 kwietnia 2016, 17:17
altay turcja
Fot. Karaahmet/wikipedia.org/CC BY-SA 4.0

Turecka firma Otokar poinformowała o gotowości do rozpoczęcia seryjnej produkcji czołgów podstawowych Altay. Armia turecka planuje zakup co najmniej 250 pojazdów tego typu, docelowo może być pozyskanych nawet tysiąc czołgów.

Choć prototyp czołgu Altay zaprezentowano 12 listopada 2012 roku w Adapazarı, natomiast pierwszy etap realizacji kontraktu dotyczącego prac rozwojowych i budowy prototypu zakończył się dopiero w styczniu bieżącego roku przekazaniem tureckiemu Podsekretariatowi ds. Przemysłu Obronnego wniosku o zgodę na uruchomienie produkcji seryjnej. Ostateczna decyzja o jej rozpoczęciu ma zostać podjęta po ocenie wyników trwających obecnie prób prototypu.

Czołg podstawowy Altay stanowi narodowy produkt armii tureckiej, mający zastąpić dotychczas używane starsze konstrukcje zachodnie, takie jak M48/M60 Patton czy Leopard 1. Pojazd posiada masę ok. 65 t i klasyczny układ konstrukcyjny. Czteroosobowa załoga ma siedziska przeciwwybuchowe, opancerzenie jest modułowe i kompozytowe. Główne uzbrojenie stanowi gładkolufowa armata 120-mm/L55 stanowiąca odmianę broni opracowanej przez Rheinmetall, ze sprzężonym karabinem maszynowym 7,62 mm. Ponadto Altay posiada zdalnie sterowane stanowisko km 12,7 mm krajowego przedsiębiorstwa Aselsan.

Początek programu budowy czołgu podstawowegom określanego jako narodowy (Milli Tank Üretimi Projesi - MITÜP), datuje się na 2007 rok, kiedy to przyznano kontrakt koncernowi Otokar – największej  prywatnej firmie wchodzącej w skład tureckiego przemysłu obronnego.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Reklama
Piotr34
środa, 6 kwietnia 2016, 15:41

Beda mieli czym atakowac Europe.

Miś
czwartek, 7 kwietnia 2016, 10:15

Wszystko zgoda, tylko porównuje kolega demonstrator technologii do finalnego produktu przypominam. Co więcej o ile wiem, to te elementy, nie zostały w Andersie zamontowane z powodu tego, ze elementy po prostu nie zdążyły dojść zanim projekt został uwalony. Sama z resztą idea kapsuly została pierwszy raz zastosowana właśnie w tym modelu, a co do układu jezdnego, nie mogę się wypowiedzieć ponieważ na tym elemencie sie nie znam wiec sie nie wypowiem . Wiem tylko, ze za te pieniadze i na tym etapie to byl majstersztyk...wystarczyło projekt dopracować...ponieważ działał

Realista33
środa, 6 kwietnia 2016, 00:19

dlaczego ten Altay przypomina mi Andersa??

Vvv
środa, 6 kwietnia 2016, 05:05

Bo anders to mistrzostwo swiata we wszystkim od t-14 po m1a2 sep3 itp itd. Co z tego ze podwozie z t-72m oraz nie miał pancerza :) altay bazuje na rzeoazaniach k1a1/k2 bo w wielszosci to dzieło Koreańczyków

Teodor
czwartek, 7 kwietnia 2016, 00:05

Te 1000 czołgów Altay nie zastąpią nawet przestarzałych M48. A patrząc na te 2300 czołgów M48 i M60, to chyba czasy T54 i T55 definitywnie w Polsce zakończyły się. Pewnie jako wsparcie piechoty spokojnie dałyby radę, kwestia w tym że one są chyba gorsze od nie modernizowanych T72. Turcy zatem mają na co wydawać pieniądze.

TTT
wtorek, 5 kwietnia 2016, 23:04

Piękny nie nachylony pancerz wieży.

lol
środa, 6 kwietnia 2016, 02:42

Dyletancie, pooglądaj sobie przekroje takich czołgów. To co widać na zewnątrz nijak ma się do pancerza właściwego. To są w większości doczepiane moduły z pancerzem reaktywnym pod spodem mające osłabiać, lub zatrzymać różne rodzaje pocisków przed trafieniem we właściwy pancerz. Wydaje ci się, że jak pograłeś w wot, to już rozumy wszystkie pozjadałeś?

Tom_BYDG
wtorek, 5 kwietnia 2016, 22:43

Nie wszedł jeszcze do produkcji seryjnej, a już koncepcyjnie jest przestarzały........

kombajn
środa, 6 kwietnia 2016, 11:42

Niby dlaczego przestarzały? Prosze uzasadnić. Czołg powstał we współpracy z Koreańczykami i dzieli część rozwiązań z czołgiem K2 Black Panther czyli obecnie najnowocześniejszą konstrukcją na świecie(w aktywnej służbie).

Logik007
wtorek, 5 kwietnia 2016, 22:27

Ale jaki sens robienia czegoś takiego? Przecież to zwykły Leo 2A5/6 na licencji? Nie taniej było kupić po prostu Leopardy, które są i tańsze i dużo lepsze? Czy po prostu Erdogan musiał się dowartościować, że "sami" robią czołgi z cudzego projektu?

Hammer
środa, 6 kwietnia 2016, 12:20

NIEZALEŻNOŚĆ! Znasz to zdanie?

Marek
środa, 6 kwietnia 2016, 10:29

ern Ci dobrze napisał. Dodam od siebie jeszcze to, że im więcej Turcja będzie robić u siebie wojskowego sprzętu, tym mniej podatna będzie na naciski z zewnątrz. Nie sympatyzuję z Erdoganem, ponieważ facet chce islamizować Europę. Ala za to, że robi wszystko, by Turcja była podmiotem a nie przedmiotem międzynarodowej polityki pełny szacun.

kombajn
środa, 6 kwietnia 2016, 09:53

A jaki jest sens zakupu czołgu z lat 80 XX wieku który pomału kończy swój żywot? Niemcy już rozpoczęli wstępne prace nad Leopardem 3. Czołgi są projektowane na okres min 30 lat. Leo 2 był świetny... 30 lat temu, i po wszystkich modernizacjach nadal jest nowoczesny i konkurencyjny. Ale wszystko da się modernizować tylko do pewnego punktu. Dlatego Alay powstajacy w oparciu o najnowocześniejszy czołg na świecie (Koreański K2) jest rozwiązaniem na najbliższe 30+ lat. Innymi słowy Turcja nie chciała skończyć tak jak Polska po zakupie za grube pieniądze ultra nowoczesnych F-16 które właśnie w stanach są stopniowo wycofywane i zastępowane samolotami następnej generacji.

ern
środa, 6 kwietnia 2016, 08:42

1. To nie Leo tylko K2. 2. Nie taniej. Leo tańszy od Altaya? Litości...Niemcy za Leo śpiewają sobie przynajmniej 1/3 więcej niż rodzima turecka firma za Altaya. A to tylko cena jednostki podstawowej i to kilka ładnych lat temu. Teraz Turcja musiałaby jak Polska zabierać się za modernizację do standardu 2A5+. Za grubą kasę jak Polska. Tańszy Leo... 3. Erdogan nie musi się dowartościowywać bo i tak wie że ma piątą armię w NATO i ósmą na świecie. A czołgów ma niemal cztery tysiące czyli niemal cztery razy więcej niż Polska, która robi wszystko z "cudzego" projektu. Turcy robią Altaya bo wiedzą że to jedyna droga do rozwoju gospodarki obronnej. Polska się tego jeszcze nie nauczyła.

Teodor
środa, 6 kwietnia 2016, 00:15

A jaki był sens produkcji T72A w Polsce? Czy Polacy chcieli się tylko dowartościować? Niemcy jak widać robią dużo zamieszania z pozwoleniami na sprzedaż sprzętu wojskowego. Turcy mając licencję mogą w zasadzie bez ingerencji z zewnątrz produkować na własne potrzeby dowolną ilość czołgów. M48, M60 to maszyny tak jak T55, który juz dawno poszedł w Polsce na żyletki. Nawet taka Syria używała T72. Nie wiem ile warty jest Leopard1. Kwestią sporną mogą być np. silniki niemieckie (bo pewnie takie są w tych czołgach Altay i tutaj Niemcy mogą ich trzymać w szachu oraz wyposażenie wewnętrzne. Jak to ktoś kiedyś napisał o Rosomaku - to składak, w którym kadłub jest produkowany w Polsce, a reszta elementów to klocki z importu. Takie podejście powoduje pewien dyskomfort w niezależności. Przed II wojną światową Polacy również używali silników niemieckich. Na dłuższą metę to jakiś absurd.

szwej
wtorek, 5 kwietnia 2016, 23:53

Po pierwsze mogą je sprzedawać gdzie chcą np do Omanu (z silnikiem MTU Niemcy nie zablokowali) Po drugie to wyprawka do czołgu następnej generacji Po trzecie mimo czerpania z koreańskiego K2 czy izraelskiej sabry pojazd powstał od podstaw według ich specyfikacji i będzie dzielił bardzo dużo podzespołów z bwp Tulpar czyli turecka armia dostanie rodzinę czołg-bwp-podwozie pod zabudowy specjalistyczne na dwóch pojazdach ale max ujednoliconą po czwarte Altay zastępuje pojazdy jeszcze starsze niż T-72 M-48/60 Leo-1(pojazdy z armatami 105 mm nie licząc Sabry) więc przejście na odpowiednika Leo2 A6(i okolice) się opłaca strach z takimi starociami czekać na 4 generacje MBT a skala produkcji szacowana jest nawet na 1 tys sztuk

rebeliant80
wtorek, 5 kwietnia 2016, 23:16

A my niby się nie dowartościowujemy poprzez wychwalanie Kraba jako polskiej myśli technicznej, który to w rzeczywistości jest składakiem z zagranicznych części?

Znawca ten prawdziwy
wtorek, 5 kwietnia 2016, 23:11

To nie leo a6 znawco tylko K2 z korei znawco z niemiecka armata ktora tez jest w k2

Ari
środa, 6 kwietnia 2016, 21:51

Wiadomo ile kosztuje???

Tweets Defence24