Turecki Bayraktar TB2 dla Polski? Więcej pytań niż odpowiedzi [KOMENTARZ]

20 maja 2021, 08:43
Bayraktar TB4 (1)
Fot. Baykar Defence
Reklama

Krótki wpis ministra obrony Mariusza Błaszczaka w mediach społecznościowym opatrzony grafiką bezzałogowca Bayraktar TB2 w polskich barwach wzbudził zrozumiałe ożywienie. Oczywiście maszyny te stały się bardzo znane dzięki użyciu w Syrii, Libii czy Górskim Karabachu. Z drugiej strony, nagłe pojawienie się tej opcji zdaje się burzyć dotychczasowy porządek i wprowadzać więcej pytań niż odpowiedzi. Pytań o tak kluczowe kwestie jak kwestie bezpieczeństwa systemu, kodów źródłowych i implikacji politycznych.

Zaskakujące informowanie o kluczowych dla bezpieczeństwa zakupach za pośrednictwem mediów społecznościowych czy wypowiedzi podczas rutynowego pozornie wywiadu to coś, co ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi już się zdarzało. Tym razem był jeszcze bardziej enigmatyczny, gdyż składa się jedynie z grafiki i opisu: „Już wkrótce dobre informacje… stay tuned!” Jednak trudno pozostać obojętnym i czekać na kolejne informacje, gdy temat jest bardzo kontrowersyjny i skomplikowany. Nie tylko na płaszczyźnie militarno-przemysłowej. W najbliższych dniach prezydent Andrzej Duda wybiera się do Turcji z oficjalną wizytą i wydaje się dość prawdopodobne, że przy tej okazji mogą zostać podpisane stosowne dokumenty. Czego będą dotyczyć?

Turecka gwiazda 2020 roku

Jak się wydaje, albo raczej jak można wnioskować z grafiki zamieszczonej przez ministra obrony, planowane jest pozyskanie przez Polskę bezzałogowych systemów latających Bayraktar TB2. Są one produkowane przez turecki koncern Baykar Makina i trafiły m. in. na Ukrainę oraz do Azerbejdżamu, który bardzo skutecznie i spektakularnie wykorzystał je w konflikcie z Armenią o Górski Karabach. Właśnie bezzałogowce Bayraktar stały się można powiedzieć symbolem tej wojny, wraz z amunicją krążącą z którą współpracowały w niszczeniu Armeńskich pozycji i pojazdów, w tym mobilnych systemów przeciwlotniczych.

Użycie bojowe w konfliktach zbrojnych podczas których maszyny te niszczyły systemy przeciwlotnicze przeciwnika jest też dla tureckich bezzałogowców świetną reklamą. Wiele państw zaczęło analizować te zdarzenia, dochodząc do wniosku, że zamiast kosztownych i latających na dużej wysokości maszyn w typie MQ-9 Reaper potrzebują może więcej tańszych, mniej rzucających się w oczy bezzałogowców w typie Bayraktar TB2.

Watchkeeper z uzbrojeniem prezentowany w Polsce jako oferta w programie Gryf. Fot. J.Sabak
Watchkeeper z uzbrojeniem prezentowany w Polsce jako oferta w programie Gryf. Fot. J.Sabak

Jak informował w styczniu The Guardian, brytyjskie ministerstwo obrony głęboko przeanalizowało sytuację, w której za 65 mln funtów wprowadzi do służby 3 maszyny General Atomics Protector RG Mk1, które mają zastąpić eksploatowane obecnie przez Royal Air Force maszyny MQ-9 Reaper. Nowa maszyna może latać 40 godzin uzbrojona w 12 pocisków Brimstone II i 2 bomby naprowadzane laserowo Paveway IV. Bayraktar TB2 lata około 24 godzin i zabierze jedynie kilka rakiet powiedzmy o masie Brimstone II, ale kosztuje około 2 mln funtów a to znaczy, że można ich użyć za te same pieniądze znacznie więcej a utrata pojedynczej maszyny nie jest aż tak bolesna. Skutkiem tej refleksji raczej nie będzie zakup tureckich maszyn, ale uzbrojenie i doposażenie posiadanych maszyn podobnej klasy, czyli Watchkeeper 450.

Jest to o tyle ciekawe, że właśnie Watchkeeper firmy Thales przez wiele lat walczył w Polsce o kontrakt na systemy bezzałogowe Gryf, za jednego z głównych konkurentów mając z resztą maszyny izraelskie Hermes 450 firmy Elbit z którymi jest blisko spokrewniony. Wśród kandydatów wymieniano też m. in. maszyny Shadow M2 firmy Textron. Tymczasem nagle w grze pojawiła się nowa turecka karta i zwycięzcą został, jak się wydaje, ogłoszony przez ministra Błaszczaka Bayraktar TB2. Przy tej okazji tureckie media informują, że delegacja tureckiego przemysłu obronnego w tej kwestii prowadziła z polskim ministerstwem obrony rozmowy w listopadzie ubiegłego roku. Jak się wydaje rozmowy bardzo owocne.

 

Czym jest Bayraktar TB2

Taktyczny bezzałogowy system Bayraktar TB2 jest flagowym produktem konsorcjum Baykar Makina, który pobił podczas testów rekordy dla swojej klasy bsl, osiągając długotrwałość lotu 24 godziny i 34 minuty oraz pułap 8 tys. metrów. Maszyna ma maksymalną masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny do 6750 metrów i zasięg działania 150 km od stanowiska kierowania zapewniają szerokie możliwości użycia operacyjnego. Prędkość przelotowa wynosi 130 km/h a maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym. Układ płatowca jest dość popularny wśród maszyn tej klasy: zwarty kadłub ze skrzydłami zakończony śmigłem pchającym obejmowanym. Obydwu stron przez belki ogonowe połączone statecznikiem w kształcie odwróconej litery „V”. System składa się z mobilnej stacji sterującej w uniwersalnym kontenerze i 4 płatowców Bayraktar TB2.

Ukraiński Bayraktar TB2 z podwieszonymi bombami MAM-L. Fot. mil.gov.ua
Ukraiński Bayraktar TB2 z podwieszonymi bombami MAM-L. Fot. mil.gov.ua

Pierwotnie promień działania systemem wynosił około 150 km, jednak producent utrzymuje, że po niesprecyzowanych modyfikacjach został zwiększony nawet do 300 km, zależnie od ukształtowania terenu. Możliwe jest, co wykorzystuje zarówno Turcja jak też Ukraina która nabyła ten system, przekazywanie kontroli nad maszyną pomiędzy stacjami umieszczonymi wzdłuż trasy przelotu lub np. w rejonie stałego działania. Turcja dysponuje nawet systemem stałych, przygranicznych stacji o większym zasięgu dzięki zastosowaniu odpowiednich anten i masztów. W ubiegłym roku zaprezentowano również wariant wyposażony w satelitarny system sterowania produkcji tureckiej, który zwiększa zasięg sterowania w zasadzie w sposób nieograniczony.

Reklama
Reklama

Jeśli chodzi o systemy obserwacyjne Bayraktar TB2 wyposażony była pierwotnie w popularną głowicę optoelektroniczną Wescam MX-15D EO/IR/LD działającą w świetle widzialnym i podczerwieni, wyposażoną również w dalmierz i wskaźnik celów dla uzbrojenia kierowanego na odbity promień lasera. W wyniku objęcia tego systemu embargiem Turcja zastąpiła głowicę Wescam krajowym wyrobem oznaczonym CATS EO/IR/LD i dostarczanym przez koncern Aselsan. Teoretycznie głowicę można wymienić na podobnych wymiarów stację radiolokacyjną AESA, ale brak jest informacji o tego typu konfiguracji.

Co istotne bezzałogiec Bayraktar TB2 może nie tylko wykrywać cele i podświetlać je dla amunicji kierowanej, ale sam również przenosi pod skrzydłami uzbrojenie o łącznej masie ponad 75 kg. Nie jest to może dużo, ale należy pamiętać, że to niemal 1/6 masy startowej tej niewielkiej w sumie maszyny. Kierowana amunicja może być umieszczona na 4 pylonach podskrzydłowych i są to przede wszystkim produkowane przez Roketsan ważące 22,5 kg  bomby MAM-L na bazie przeciwpancernego pocisku UMTAS oraz lżejsze MAM-C. na bazie 70 mm pocisków Cirit. W arsenale znajdują się również 16 kg pociski Bozok. Wszystkie te rodzaje uzbrojenia są naprowadzane laserowo i osiągają maksymalny zasięg 6-8 km zależnie od pułapu na którym zostaną zrzucone.

 

Polski Bayrkatar TB2 czyli Gryf?

Maszyna o opisanych parametrach nie do końca wpisuje się w ramy określone dotąd przez programy bezzałogowych systemów latających znajdujący się w Programie Modernizacji Technicznej, choć ten oczywiście mógł zostać skorygowany w oparciu o prace analityczne. Barayktar TB2 jest najbliżej spełnienia założeń programu Gryf, dlatego wcześniej wspomniałem o systemach które brano w nim pod uwagę. Jednak pod względem możliwości operacyjnych ciężar przesunięto zdecydowanie w stronę zdolności uderzeniowych a nie rozpoznania, które powinno być priorytetem.

Sygnałem dotyczącym ewentualnych zmian może być to, że podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej w marcu 2018 roku wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz informował, że program Gryf obejmuje dostawy 6 systemów (każdy złożony z 4 płatowców i stacji kierowania) w latach 2020-2022 i kolejnych 6 w nieokreślonej przyszłości. Natomiast podczas posiedzenia SKON w kwietniu br. wiceminister Skurkiewicz mówił o planowanym pozyskaniu 15 zestawów BSP klasy taktycznej średniego zasięgu.

Proces pozyskania systemów bezzałogowych Gryf był przez ostatnie miesiące w stanie zawieszenia, gdyż MON analizowało czy zachodzi w tej sytuacji tak zwany Podstawowy Interes Bezpieczeństwa Państwa (PIBP) który umożliwia realizację zakupu z pominięciem procedur przetargowych. Jak się wydaje, zapadła w tej kwestii decyzja pozytywna i ministerstwo zdecydowało się wybrać dostawcę i negocjować z nim zakup z pominięciem postępowania konkurencyjnego. To jednak są kwestie proceduralne i finansowe, a dla systemu takiego jak bezzałogowce taktyczne kluczowe są kwestie techniczne i eksploatacyjne.

Ciężki bezzałogowiec Akinci. Fot. Baykar Defence
Ciężki bezzałogowiec Akinci. Fot. Baykar Defence

Bezpieczeństwo i polityka

W zasadzie jest to temat do dużej osobnej debaty, którą wielokrotnie prowadzono na łamach Defence 24. Ewentualny zakup gotowego systemu Bayraktar TB2 w obecnej konfiguracji oznacza zawierzenie jego funkcjonowania kodom źródłowym, standardom kryptograficznym i rozwiązaniom technicznym znajdującym się pod kontrola obcego państwa. Należy też zaznaczyć, że Rosjanie i ich sojusznicy spotkali się już z bezzałogowcami Bayraktar TB2 i poznali ich możliwości jak również słabości. Można wręcz zaryzykować twierdzenie, że jest to obecnie dla nich pewien punkt odniesienia w zakresie zwalczania zagrożeń ze strony taktycznych systemów bezzałogowych. Jest to tym istotniejsze, że znajdują się one na wyposażeniu Ukrainy i Azerbejdżanu. Wśród przyszłych operatorów oprócz Polski wymienia się również Bułgarię.

Brak jest informacji na temat zakresu ewentualnej współpracy w tym programie ze strony Polski. Zaskoczenie wyrażane przez przedstawicieli czołowych firm polskich, aktywnych w dziedzinach systemów bezzałogowych czy łączności, wskazuje na to, że albo nie jest ono planowane, albo też nie prowadzono jeszcze rozmów w tym zakresie. Może to oznaczać, że będziemy świadkami niebawem nie zawarcia kontraktu, ale porozumienia ramowego czy innego dokumentu dotyczącego ewentualnej „polonizacji”. Jest to o tyle prawdopodobne, że Turcja od dawna wyrażała zainteresowanie współpracą z Polską w zakresie przemysłu zbrojeniowego, szczególnie w programach, do których zgłaszała swój akces, takich jak śmigłowiec uderzeniowy Kruk.

Atutem ewentualnego wprowadzenia systemu Bayraktar TB2 w Polsce może być możliwość szerszej współpracy z Ukrainą, która jest użytkownikiem tego typu bezzałogowców i planuje ich montaż i koprodukcję. Ukraiński przemysł jest też zaangażowany w inne projekty maszyn bezzałogowych formy Baykar Makina produkującej bsl Bayraktar TB2. Ze strony Turcji bardzo atrakcyjne może być ewentualne włączenie Polski w prace dotyczące bezzałogowca klasy MALE, mogącego wypełnić wymagania ujęte w programie Zefir. Firma Baykar Makina, produkująca maszyny Bayraktar TB2 prowadzi obecnie testy trzech prototypów bezzałogowca klasy MALE/HALE typu Akinci który będzie zdolny przenosić pociski manewrujące. Jeszcze w tym roku Akinci ma zostać przyjęty na uzbrojenie tureckich sił powietrznych. Być może MON planuje „upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu”?

Podsumowując, informacja o ewentualnym zakupie systemu Bayraktar TB2 przez MON jest zaskakująca i może mieć liczne implikacje zarówno dla przemysłu obronnego jak i polityki. Nie należy bowiem zapominać, że Turcja jest obecnie w dość poważnym konflikcie z amerykańską administracją w związku z zakupem systemów S-400 od Rosji, ale też znajduje się w skomplikowanej sytuacji względem wielu innych państwa NATO. Nie jest to sytuacja, w której kontrakt, oznaczający wybór oferty tureckiej zamiast np. brytyjskiej czy amerykańskiej, będzie neutralny politycznie i dyplomatycznie. Jest to sytuacja wielowymiarowa i decyzja powinna zostać przeanalizowana na nich wszystkich.

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 366
Reklama
mini
czwartek, 27 maja 2021, 09:30

Drony powinny być kupowane co 5 lub 10 lat

yhy
poniedziałek, 24 maja 2021, 01:53

Jeszcze tylko faza analityczno-koncepcyjna i już w 2050 te cacka zaczyna wchodzić do służby w WP. Sukces.

Kerekrsjfhjd
niedziela, 23 maja 2021, 20:16

Wydaje mi się, że wszyscy żyjemy w jakimś matriksie, wierząc, że zakup kilkunastu dronów od państwa, które nie ma dobrej prasy w UE czy USA spowoduje jakieś dramatyczne konsekwencje dla nas. Nie kupujemy międzykontynentalnych rakiet, tylko zwykłe drony. Zakładam, z mniej więcej 99% pewnością, że wszyscy, i USA również, te drony w Turcji dawno kupili choćby do testów. Żyjemy w kraju mitów i mitomanów. Nikt tego naszego zakupu nie zauważy nawet, a my już zastanawiamy się czy Wielki Brat zza miedzy i drugi zza Oceanu przypadkiem nie zmarszczą brwi. Obudźmy się i zacznijmy więcej dbać o własny interes.

trzcinq
poniedziałek, 24 maja 2021, 12:25

Mądre słowa które w dobie davienitów są rzadko spotykane

Ireneusz
niedziela, 23 maja 2021, 19:37

Turcja zrobiła krok w stronę Polski . Kupuje Warmate od WB , jak robi duże drony to małe też pewnie by zrobiła ale wybrali naszą amunicję krążącą . Więc w czym problem jeśli te większe my będziemy kupować od nich . To taki deal , wydaje mi się że uczciwy , towar idzie w obie strony . Więc o co ta draka ?

Siesiel
wtorek, 25 maja 2021, 11:05

Kupujemy sprzęt wojskowy od państwa które międzynarodowo jest już mocno izolowane. Amerykanie nałożyli sankcje na ich przedsiębiorstwa zbrojeniowe, z UE Turcji też się nie układa , nie wspominając o Izraelu i innych państwach arabskich. Turcja jest wrogo nastawiona do jednego z naszych partnerów Unijnych czyli Grecji. W naszych sporach z Rosją oczekujemy solidarności ze strony państw Unijnych a tu finansujemy zakupami wrogie Grecji państwo - pełne zakłamanie.

Znick
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 07:50

Turcja jest izolowana?? Przez co? Na Kaukazie decyduje nie Francja i USA czyli Grupa Mińska tylko Turcja z Rosją.. W Syrii wymogła rezygnację z - mało przemyślanych ale jakie były przemyślane - planów USA... Z Arabią Saudyjską i Egiptem faktycznie się Turcji nie układa ale czy Egipt lub Arabia Saudyjska produkują i eksportują drony albo w ogóle jakieś systemy uzbrojenia ;) ? No i relacje Kataru popieranego przez Turcję z Arabią Saudyjską też się jakoś ostatnio rozmroziły.. W Libii wspiera rząd uznawany przez ONZ z którym walczą Saudyjczycy, Egipt, Amerykanie i Rosjanie - wspierający Haftara - no i ciągle jeszcze wspiera.. Izolowana - w swoich możliwościach - to jest Grecja ;) Turcja skutecznie zrealizowała swoje możliwości regionalne przewidziane przez Brzezińskiego w Wielkiej Szachownicy

Ja Sam
niedziela, 6 czerwca 2021, 20:15

Buhahaha. No to mamy solidarność państw UE w sporze z Rosją. Zapomniałeś o NS2. A jak Grecy głosowali w PE gdy państwa Unii wytoczyły ciężkie działa na Polskę o niby praworządność.? Najpierw interes Polski a potem jakiejś tam Grecji.

Arado
niedziela, 23 maja 2021, 17:20

Jesli choc jeden egzemplarz rozloza na czesci,skopiuja i zrobia cos podobnego jak robia Chinczycy to dlaczego nie.

Ryszard 56
niedziela, 23 maja 2021, 13:53

a co z Polska Firmą W.B Electronics ?? drony Manta i Łoś?? , a drony z Gliwic Flytronic??

Dropik
poniedziałek, 24 maja 2021, 09:19

to mniejsze drony. ale to nie ma nic do rzeczy. Prezes postanowił nawiązać przyjazne stosunki z Turcją i przesyła nasz dar 400 mln na ręce "wezyra" ;)

poniedziałek, 24 maja 2021, 01:39

oni sa z gliwic

niedziela, 23 maja 2021, 20:29

Nie ta klasa TB2 ma 12 metrów rozpiętości skrzydeł.

Nie inż.
niedziela, 23 maja 2021, 18:10

To są inne drony. Nie widzisz różnic?

Pjoter
niedziela, 23 maja 2021, 13:30

Drony NIE samoloty NIE czolgi NIE okrety NIE to ja się zapytowywuje po co my utrzymujemy to cale pgz i tych inzynierow prezesow i innych

Dropik
poniedziałek, 24 maja 2021, 09:24

po to by średnio 1-2 razy w roku zmieniać jego zarząd. Zresztą PGZ dostał 800 mln na opracowanie i produkcje Orlika , który miał być w tym roku dostarczony... istnieje ryzyko , że te tb2 maja do zastąpić (choć to inna klasa) co by oznaczało całkowitą klęskę programu. Tymczasem WB Łoś już by był w WP - za połowę tej kwoty.

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 04:59

Bo jeszcze by się zdenerwowali i mogliby zaprojektować coś niebacznie i jak potem politycy wyjaśnią że nie kupujemy rodzimego produktu? Lepiej niech sobie siedzą po biurach i mają swoje pensyjki. A kupi się i tak coś co działa i jest sprawdzone w walce.

Bugrahan
niedziela, 23 maja 2021, 09:36

Jako Turek życzę Polsce powodzenia w starciu z jej wrogami. Uważamy Polaków za przyjaciół i bardzo ich kochamy, mam nadzieję, że wszystko ułoży się tak, jak sobie życzysz. Mam nadzieję, że mój kraj będzie was bardziej wspierać, a nawet udostępni wam tę technologię, tak jak dzieli się z Ukrainą.

Zbyszek
niedziela, 23 maja 2021, 00:24

Zacieśnienie współpracy wojskowej z Turcją to dobry pomysł. W końcu mamy tago samego wroga.

poniedziałek, 24 maja 2021, 08:34

Kurdów? Bez sęsu....

Are
niedziela, 23 maja 2021, 22:38

Kurdów i Ormian.

Antonio
sobota, 22 maja 2021, 22:34

The best War Drone in the World is Baykar TB-2.

TJ
sobota, 22 maja 2021, 22:33

The best War Drone in the World is Baykar TB-2.

kol
sobota, 22 maja 2021, 09:38

Smutne jest to, że u nas nie ma żadnych innowacyjnych prac projektowych w sferze dronów, amunicji, lotnictwa czy marynarki. Przydałyby się jakieś zwolnienia podatkowe dla prywatnych firm, które są w stanie zaprojektować sprzęt, który może nie będzie najlepszy, ale będzie bazą dla innych modeli, w celu dopracowania maszyny do konkretnych zadań. Najgorsze jest to, że nie większość prac było zapoczątkowanych za poprzedniej ekipy... Turcja jeszcze 10 lat temu nic takiego nie miała, dziś to państwo ma potencjał wzrostowy do eksportu swojego uzbrojenia.

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 05:03

W roku 2015 pisano o projekcie PW-100 który był nieźle zaawansowany. I to było jego gwoździem do trumny. Bo automatycznie był konkurentem amerykańskich i izraelskich maszyn. Tego lobby nie toleruje. Ale jak widać nie przewidziało zakupów z Turcji.

wert
niedziela, 23 maja 2021, 00:02

WB za 50 mln PLN z NCBiR-u opracował Warmate i FlyEye. I finito, nie dacie następnej kasy to sami NIC nie zrobimy

LMed
niedziela, 23 maja 2021, 14:43

Niezła efektywność zdecydowanie. Problem że państwo nie zamawia tego na co wyłożyło kasę. Wolą kupić z półki za granicą. A liczenie, że będą prowadzić projekty za własne środki to nieporozumienie zwykłe. No cóż to biznes a nie Caritas.

Niektórych to przerasta...
niedziela, 23 maja 2021, 19:24

"A liczenie, że będą prowadzić projekty za własne środki to nieporozumienie zwykłe. No cóż to biznes a nie Caritas." - problemy z logiką?

wert
niedziela, 23 maja 2021, 18:44

jaka niezła efektywność? ukraincy mając wojnę na karku kupili Warmate na próbę i dali sobie spokój. Na tle konkurencji FlyEye jest taki sobie, no, powiedzmy że jeszcze dobry ale Warmate to już staroć. To oczywiście wina rządu polskiego! Nieźle mieszacie: ma być prywatna firma ale na garnuszku państwa- prywatyzujemy zyski, uspołeczniamy koszty. Ciekawe podejście

BBW
wtorek, 25 maja 2021, 16:32

Warmate jest cały czas zamawiany i dostarczany. To najnowocześniejszy system tej klasy na rynku. Ktokolwiek wypisuje takie głupoty niczego nie wie o rynku dronów-kamikaze. Jak prywatna turecka firma dostaje wsparcie i zamówienie od państwa to dobrze, ale polska to źle? Ciekawa logika. Kto Panu płaci?

wert
środa, 26 maja 2021, 23:41

"najnowocześniejszy system tej klasy"- dobry żart! Warmate jest dobry tam gdzie został kupiony- dla WOT- do skrytego, punktowego uderzenia. Czy Warmate wytropi i uderzy w Buka, Tora. A może kompletnie nieudanego Pancyra? Zapuści się 500 km w głąb terytorium n-pla? Co tam 500km, choć 50km aby skasować jego OPL? Jak WB zrobi coś typu Harop będę chwalił pod niebiosa. Na coś typu TB-2 NIE LICZĘ bo to sprzęt poza ich zasięgiem

LMed
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:18

Pomyśl chwilę, co za te pieniądze zrobiłoby PGZ?

Greedo
sobota, 22 maja 2021, 09:31

Jak to jest że krajowy producent sprzętu jakiego nawet Rosjanie ani razu nie zakłócili w Donbasie mimo rozwiniętych wojsk WRE jest zbyt słaby by otrzymać zleceniem na taki projekt?

wert
niedziela, 23 maja 2021, 00:11

nie tylko zakłócili ale i ogłuszali tak że przerywał misję i wracał! Jeszcze nie potrafią przejąć kontroli

obserwator
sobota, 22 maja 2021, 09:02

wszystko kupujemy z półki. W czasie wojny zabraknie amunicji i pewnie znów będzie "strajk dokerów". nic się Polsko nie uczysz, nic... Polska ma potencjał na własne drony, ale dzięki politykom dla których prywatne jest beeee, Polska jest zdolna produkować tylko państwowe gwoździe...to się zemści relatywnie szybko, zobaczycie.

asdf
niedziela, 23 maja 2021, 09:33

ty myslisz ze ile ta wojna bedzie trwala? Iskander z Obwodu Kalingradzkiego leci w kazdy zakatek Polski w maksymalnie 7 minut ile przez ten czas naprodukujesz?

Ja
sobota, 22 maja 2021, 07:24

Tego samego dnia mial miejsce oblot seryjnego Akinci. Wiec moze o zakup tego chodzi a zdjecie to tylko "chłyt marketingowy". Przy zakupie Akinci razem z Altayem (np. jako CKD) czemu nie.

trzcinq
piątek, 21 maja 2021, 22:03

I stało się co przewidywałem. USA ustąpiło ws NS2 a my byliśmy, jesteśmy i będziemy karmieni propagandą że Rosja nam zagraża byle byśmy tylko godzili się na wszystko co każą. Turcja, Korea czy Szwecja- pozyskiwanie sprzętu i technologii tą drogą ma sens by zbudować własną niezależność w opozycji przed chwiejnymi sojusznikami. Drony z Turcji są dobre i sprawdzone ale w przyszłości możemy sami opracować podobne.

Trzcinq dodaje
niedziela, 23 maja 2021, 11:48

Dodam tylko choćby większe drony Akinci i Mbt Altay który mógłby być ciekawą alternatywą choć w tej kwestii K2pl jest nie do pobicia

KrzysiekS
piątek, 21 maja 2021, 19:53

Ludzie kupujemy max 15 zestawów czy myślicie że ktoś wdroży cały system opracowania i produkcji dla kilku sztuk? Dajmy pieniądze tam gdzie będzie ilość NAREW, BORSUK, PIRAT, MOSKIT, WILK, może współpraca przy PATRIOT II, mniejsze ale ważne obrazowanie satelitarne, lepiej dokupić WARMATE gdzie jest te 900 szt. gdzie nasze WRE, PIT-RADWAR gdzie radary w odpowiedniej ilości? Mamy co opracowywać i na co wydawać pieniądze nie będziemy produkować wszystkiego.

Zator
sobota, 22 maja 2021, 10:59

Przypominam że radar elm 2064ng już działa z pilica Wojsko ma dość złomu jedzcze 5x 2844mmr i many polska iron fist

Jarek
piątek, 21 maja 2021, 16:45

Serio drony o napędzie śmigłowym plus system to technologiczne Himalaje dla Polski? Czy nasza zdolności w zakresie tworzenia techniki bojowej kończą się na wyklepaniu kosy na sztorc? Inna rzecz, że te zabawki w przypadku konfliktu sami wiecie z kim pracowały by w zupełnie innym środowisku bojowym. Więc to co było dobre na Armenie tu może nie wystarczyć. Szykują się kolejne zakupy na pokaz.

kosiarz
sobota, 22 maja 2021, 11:44

Sz. Panie, wyklepanie kosy na sztorc - to raczej osadzenie na sztorc wyklepanej kosy. Z osadzeniem to może sobie poradzą. Dobre wyklepanie kosy to sztuka która prawdopodobnie przerasta możliwości technologiczne PGZ.

asdf
sobota, 22 maja 2021, 06:05

no nie wystarczy popatrzec np na bsp Manta z WB Electronics, niestety ma jedna wade nie do zniesienia dla towarzyszy, robia ja prywaciarze.

Rex
sobota, 22 maja 2021, 14:02

Ma taką wadę, że jest tylko dronem rozpoznawczym. Nie posiada możliwości przenoszenia uzbrojenia a działanie operacyjne ma 2x krótsze. WB nie ma w swojej ofercie produktu zbliżonego do TB2

asdf
niedziela, 23 maja 2021, 09:39

drony wielkosci TB2 nie polataja sobie zbyt dlugo rosjanie po prostu wysla wlasne lotnictwo do czyszczenia, lepiej by bylo zakupic wiecej Mant, FT5 Los (przenosza lekkie bomby Larus oraz Sting) oraz do wspolpracy z nimi Warmate 2, tak jak azerowie mieli Haropy wspoldzialajace z TB2. naprawde dziwnie wyglada ten zakup, oczywiscie ciesze sie ze cos kupili ale to jest za malo.

kol
sobota, 22 maja 2021, 20:43

No jak może mieć skoro nie ma pieniędzy na innowacje bo MON zmienia plany modernizacyjne w ciągu roku po kilka razy.

dywersant
piątek, 21 maja 2021, 15:53

Jeśli w Polsce można było budować Irydy, Iskry i inne samoloty, oraz szybowce to zdecydowanie siłami polskiego przemysłu jesteśmy w stanie budować nowoczesne i konkurencyjne na rynku międzynarodowym BSL. Dron to nie prom kosmiczny! Kupić małą partię można, ale docelowo powinniśmy chyba oprzeć się o rodzimy system, a taki na pewno stworzyć możemy... czy samemu, czy we współpracy międzynarodowej.

piątek, 21 maja 2021, 20:46

Tranfromacja kosztowala Polske cala baze naukowo technichna i przemysl zbrojeniowy. Inrzynierowie i know how ktory mieli odeszli w latach 90 a nic nowego nie powstalo. Bez prac badawczych i budowy prototpow, nie ma rozwoju i ksztalcenia nowej kadry.

dim
piątek, 21 maja 2021, 15:04

Ile dronów tureckich spadło ostatnio w działaniach wojennych, a ile WB, też przecież w działaniach wojennych i nad nieźle umocnionym obszarem, na Ukrainie ? Dziękuję, nie mam więcej pytań, wszystko co najważniejsze uważam za WYJAŚNIONE. Nie, nie mam nic przeciwko, by pewne elementy drona nabyć w Turcji, nie trzeba wytwarzać samemu wszystkiego.

Oto
sobota, 22 maja 2021, 18:40

Porozmawiajmy zatem o sukcesach Grecji. Ile mld euro Grecja ukradła dotąd od Unii ? Ile przestarzałych samolotów bojowych kupiono od Francji za kasę należącą do Unii? Ilu wysp tureckich jest pod grecką okupacją? Dziękuję, nie mam więcej pytań, wszystko co najważniejsze uważam za WYJAŚNIONE.

Davien
niedziela, 23 maja 2021, 15:00

Nie ma czegos takeigo jak tureckie wyspy wiec tu zero:) Te Rafale sa lepsze od wszystkiego co w Turcji jeszcze macie, bo teraz będziecie sie jedynie w tył cofac. A pieniadze z UE to kradnie Turcja udjąc ze sa n uchodżców.

poniedziałek, 24 maja 2021, 08:42

Wyspy tureckie: Avsa, Marmara, Paşalimanı (w starożytności Aloni), Adalar, İmralı, Kalolimui, Kulali i Türkeli.

Oto
niedziela, 23 maja 2021, 18:43

Są wyspy tureckie, widać, że wiedza z geografii zero. Zobacz jak Turcja zareagowała na próbę okupacji tureckiej wyspy Kardak przez Grecję w 1996r. Turecka technologia wojskowa jest bardziej zaawansowana niż grecka, przestarzałe samoloty greckie kupione z drugiej ręki nie zmienią tego faktu. Jest na tyle zaawansowana że nawet Polska kupuje drony od Turcji. A co pożytecznego dostaliście od Greków do tej pory? NIC.

lsd
poniedziałek, 24 maja 2021, 11:57

Z pewnością F4 przestraszy Greków, tak jak już przestarzałe F16 C/D. Zakup tego drona od Turków jest głupotą. To jest decyzja polityczna polskiego rządu, który nie potrafi inaczej zareagować na polepszenie stosunków pomiędzy USA i Niemcami. Rząd w Polsce liczył na szczególną pozycję w relacjach z USA, ale jak zawsze się przeliczył. Polityka zagraniczna obecnej władzy to raczej temat do kpin. Nie wiem jak zamierzają zintegrować tego drona z topazem, zwłaszcza iż to WB jest dostawcą bezzałogowców dla WP. Wolałbym aby władza leczyła własne kompleksy za własne pieniądze. Od Greków to mam miłe wspomnienia z wakacji. I to mi wystarczy. Pozdrawiam

Oto
sobota, 22 maja 2021, 14:29

A co mieli robić, kupić u Greka, który nie umie nic produkować tylko brać od Unii hajs? Przestań już płakać pod każdym postem związanym z Turcją.

gebeth
piątek, 21 maja 2021, 13:14

Dodam tylko że właśnie USA dogadało się z Putinem i ... zniosło sankcje na Nord Stream 2. Tyle w temacie naszego największego sojusznika na którym polegamy jak na Zawiszy i o którego opieramy nasze bezpieczeństwo. Tak że osobiście/ jeśli to prawda/ dryf w kierunku Turcji .. rozumiem. Nie rozumiem natomiast brak zainteresowania rozwojem sprzętu tego typu w PL

Zator
piątek, 21 maja 2021, 11:27

Tb2 latają piloci a nie wot

Patry
piątek, 21 maja 2021, 09:49

mam nadzieję że ten zakup nie odbędzie się w formacie stosowanym dotychczas przez naszych zamawiaczy ... tzn całkowicie z "półki" bez żadnej współpracy przemysłowej , transferu technologii i barteru( chodzby próby "upchnięcia swoich produktów ...) jeżeli tak to się odbędzie to lepiej byłoby złożyć zamówienie na sprzęt od WB (produkowany przy współpracy z Brytyjczykami ....) uwzględniając korzyści technologiczne i produkcję w kraju oraz ekonomiczne (zarobki, podatki, zaangażowanie innych polskich firm jako poddostawców etc.) to po poczatkowej euforii z zerwania atlantyckiego kierunku gotowców ( pomijam koraliki przy Wiśle czy F -ach , M-ach, Homarach ... ) to taki sam proceder ...

lsd
poniedziałek, 24 maja 2021, 12:01

W przypadku tego drona nie ma przyczym współpracować. Wszystko co potrzeba do zbudowania drona tej klasy mają w posiadaniu polskie prywatne firmy. Turcy nie mają nam nic do zaoferowania, oprócz rozgrywania nas przed sojusznikami w NATO. Sytuacja analogiczna do tego co działo się z Izraelem. Naplują nam w twarz, a nasza władza poszuka kolejnego sojusznika, tym razem pewniej słabszego od Polski, aby się władza mogła dowartościować.

piątek, 21 maja 2021, 23:39

...produkowany przy współpracy... korzyści technologiczne i ekonomiczne... no tak, bo licencja jest za darmo i w ogóle nas nie ogranicza;) to niech WB kupi licencję od Thalesa i niech klepie te drony! Są tacy świetni, że sobie poradzą na międzynarodowym rynku. Że co? To MON ma dla nich kupić licencję? Oj, ileż to problemów! Przecież wtedy WB nie będzie mogło bez zgody MON robić żadnych moderek i modyfikacji, czyli będą sobie nawzajem bruździć i po co nam to? Czyli powrót do punktu pierwszego: niech WB się na nic nie ogląda i samo zacznie stukać Watchkeepery, za swoją kasę. Dlaczego mamy bulić kasę prywatnej firmie po to żeby mogła nam do tego opchnąć swoje zabawki? Ludzie, opanujcie się z tym WB, bo te mantry o ich cudownych możliwościach nijak do rzeczywistości...

lsd
poniedziałek, 24 maja 2021, 12:15

WB to jedna z najlepszych i najbardziej innowacyjnych firm zbrojeniowych w Polsce (są też inne, jak choćby KenBIT). To ona i inne prywatne firmy są dla nas ważne, a nie stado partyjniaków na państwowych posadach, a tym właśnie jest PGZ. WB zaprojektowało łosia. Pokazało, iż potrafi i zrobiło to za własne pieniądze. Sprzedaje uzbrojenie za granicę i z tego się utrzymuje. Dzięki WB polskie wojsko może zakupić ich produkty po atrakcyjnej cenie. Mało tego nie proszą o ulgi podatkowe, specjalne traktowanie. To w naszym interesie jest rozwój WB bo to zwiększa szanse także innych polskich firm na eksport. WB potrafi projektować płatowce, ma systemy rozpoznania i system zarządzania topaz. Ten turecki dron nie będzie współpracował ani z topazem, ani z żadnym z zaprojektowanych w polsce uzbrojeniem (gdyż nie będziemy mogli ingerować w ich system). Od 6 lat WB jest blokowane przez obecną władzę. I skończy się to źle dla nas. Moim zdaniem sprawa zakupu tego tureckiego drona to zadanie dla komisji sejmowej, która powinna zbadać działanie MON w latach 2015-202x.

....
piątek, 21 maja 2021, 09:34

Zakup, ba wspominanie o czymś takim powinno zakończyć karierę tego pana nie tylko w ministerstwie obrony ale w polityce wogóle. Kupować coś co od dawna powinniśmy produkować sami. Mamy wszystko co do tego jest potrzebne. Niestety mamy polityków jacy są podatni na każdy rodzaj wpływów a reklamy łykają jak bocian żaby. Ale takich też mamy wyborców. To pokazuje tylko obraz nędzy i rozpaczy jaki zostawia po sobie kilkunastoletnie rządy POPiS-u. Tego tak łatwo nie da się zasypać jak dziury Bauca, a i nie widac za bardzo kto miałby ją zasypywać.

Paw.
piątek, 21 maja 2021, 22:25

Otóż to ,tylko na kogo ich wymienić? Pozdro

cecerty
piątek, 21 maja 2021, 08:54

oby. sprawdzil sie w syrii i karabahu. nie bez powodu mowi sie o nim pogromca ruskich systemow.

Mik
piątek, 21 maja 2021, 08:43

E tam. Zerznął z sieci pierwsze lepsze zdjęcie drona żeby móc wrzucić tajemniczego tweeta. Chłopina nie przewidział oczywiście, że ktoś go zidentyfikuje jako tureckiego... Chyba nie myślicie, że Łamerykanie pozwoliliby teraz MONowi na zakup tureckich dronów?

piątek, 21 maja 2021, 18:05

pan prezydent wybiera sie właśnie do Turcji wobec tego to raczej ma sens.

no ciekawe
niedziela, 23 maja 2021, 10:38

kiedyś pan prezydent latał do Waszyngtonu. Teraz lata do turcji, na ktora usa nałożyły sankcje. widać postęp, bo do Waszyngtonu teraz można polecieć np. po zakupieniu biletów na zwiedzanie białego domu z przewodnikiem. Są chyba kilka razy w roku takie wycieczki. dyplomacja pisu prima sort. Zreszta co u nich jest prima sort? Zaraz zobaczycie, jaka będzie feta, jak skończą ten przekop dla kajaków za miliardy. Urządza takie obchody, jakby co najmniej Polska niepodległość odzyskała.

Pio
piątek, 21 maja 2021, 08:41

Właśnie Amerykanie poprzez Nord stream pokazali gdzie mają "polityczne" uwarunkowania wobec nas wiec i my możemy sobie kupić drony gdzie chcemy

Piotr
piątek, 21 maja 2021, 08:40

Kolejny przykład zapłaci Polskiej nauki i techniki.

Dropik
piątek, 21 maja 2021, 08:27

i tak oto pan minister znowu kupuje w trybie "bez żadnego trybu" , a wojsko niczego się nie uczy i jak dobry minister odejdzie (tu założenie kupuje rzeczywiści to co nam jest najbardziej potrzebne). niestety to założenie jest bezpodstawne wiec minister kupuje co mu tam wpadnie w oko, co szef każe (kupuj z Ameryki , a __teraz__ kupuj z __Turcji__) lub co mu wcisną lobbyści. Ten dron wcale nie jest jakimś cudem. W Libii zarejestrowano około 20 zestrzeleń i strat. W Syrii tez po 2-3 początkowych dniach sukcesy się skończyły bo Syryjczycy przerzucili swoje plot, a Rosjanie zestawy Buka. Z kolei w Karabachu (też kilka spadało) drony radziły sobie tylko z osami które miały zwyczajnie zbyt niski pułap rażenia. Takie drony nie są jakimś szczególnie trudnym celem dla obrony przeciwlotniczej. Są powolne , są widoczne dla radarów , mają mały zasięg rażenia swojego uzbrojenia, nie mają systemów obronnych WRE. Liczenie , że będą tłukły ruskie czołgi jak w Karabachu to naiwność. Rosjanie już znają i mają je rozpracowane. W ostatnich dniach w Karabachu już nie latały z powodu działań WRE Jeszcze jedna kwestia naszych krajowych zdolności produkcyjnych. Przecież mamy firmy które mogą to zrobić. Premier obiecywał , że drony będą naszą polska specjalizacją ... i w ramach tej specjalizacji powierzono opracowanie Orlika PGZowie ,z czego nic dobrego nie będzie, zamiast WBE które by sobie z tym bez problemu poradziło.

hermanaryk
piątek, 21 maja 2021, 22:33

Tryb jest najwłaściwszy z właściwych: kupujemy coś, co działa i sprawdziło się w walce. Ponadto w tym trybie dobrze wiadomo, kto podjął decyzję o zakupie i kto za nią odpowiada, więc odpadają tradycyjne dla przetargów - w których decydują czynniki "obiektywne" - przewały. No i nie mniej ważny jest czas.

Big Jim
piątek, 21 maja 2021, 17:00

On nie ma u nas być dronem uderzeniowym a rozpoznawczym szczebla dywizji (uzbrojenie to tylko dodatek)... Do tego nie potrzeba od razu Global Hawka, albo Predatora. Na Ukrainie ze swoich zadań wywiązywał się bardzo dobrze. Też wolałbym Watchkeepera, ale najwyraźniej był problem z transferem technologii z UK, albo po prostu Brytyjczycy wystawili zaporową cenę za swoje "cudo". Ja wolę sprzęt w jednostkach niż niekończące się analizy, dialogi techniczne i oprotestowywane przetargi...

wert
piątek, 21 maja 2021, 15:43

Loyal Wingman nie zrobimy a takiego właśnie sprzętu potrzebujemy + wyszkolone kadry które się dziś kształcą w Dęblinie i Mirosławcu. TB-2 może być tylko dobry na uaktywnienie OPL przeciwnika, do tego potrzebuje osłony lotniczej. Tego jojczenia na PGZ nie bardzo rozumiem: Mesko, HSW, Radwar i parę innych jest całkiem dobre dlaczego zakłady "dronowe" miały by być złe? To w dużej mierze kwestia zarządzania. WB w dronach stagnuje od kilku ładnych lat, co są dziś warte Warmate? Nawet do Donbasu się nie nadawały mimo ukraińskiego dronowego "głodu"

Milutki
piątek, 21 maja 2021, 14:43

Straty 20 dronów w Libii to wymysł, nie ma na to żadnych dowodów, są tylko komunikaty haftarowców. W Górskim Karabachu udowodniono zestrzelenie jednego TB2 , później pokazano tylko różne elementy drona, tak jakby zrobić zdjęcia czterech kół samochodu i twierdzić że się posiada cztery samochody. W Syrii było podobnie jak w Libii i Górskim Karabachu. Bajraktar TB2 nie jest lekiem na całe zło, jest natomiast uzupełnieniem posiadanych środków walki , uzupełnia te środki ale nie zastępuje czołgów, lotnictwa, itd. Drony latały praktycznie do samego końca wojny w Górskim Karabachu, Azerbejdżan wtedy wprowadził jednak blokadę informacyjną na działania frontowe, ujawnił się dopiero po zdobyciu Szuszy , zdjęcia z dronów z okolic Hoczawend i Fuzuli były dostępne praktycznie do końca wojny

Davien
sobota, 22 maja 2021, 19:53

Jest udokumentowane zestzrelenie 16 dronów TB-2 w Syrii i Libii panei Milutki.

Acan
piątek, 21 maja 2021, 08:16

Odnoszę dziwne wrażenie że ekipa obecnie rządząca w sprawie obronności nie jest w stanie wygenerować z siebie inicjatywy która wyprzedzała by tendencje trendy i zagrożenia . Modernizacja jaka się obecnie odbywa w żaden sposób nie zaskakuje naszego potencjalnego przeciwnika. Wszystkie decyzje są jakby spóźnione i wynikają z naśladownictwa zakupów jakich dokonują inne armie w naszym regionie (wyjątkiem może ale nie musi tu być F35) Do tej pory największy problem armii FR sprawiły dwa zakupy a mianowicie F16 i NDR. Oba wymusiły zmianę doktryny i strategii naszego przeciwnika powodując znaczne osłabienie jego swobody operacyjnej. Czekam na jakieś decyzje które będą miały podobne znaczenie jak efy i nsemy.

Frantz
sobota, 22 maja 2021, 10:34

Bardzo trafne spostrzeżenie. Jestem dokładnie tego samego zdania. Ale uważam, że nie dotyczy to wyłącznie obecnej ekipy. Tak było także za poprzedników. I od lat tzw MON szykuje się do wyłącznie do "przeszłej" wojny. Żadnej dziedzinie związanej z nowoczesną wojną, nasz MON nawet nie udaje, że przywiązuje uwagę. Zerowa dronizacja w powietrzu , od lat opóźniona dronizacja w wojskach lądowych czy Marynarce. To co robi MON zakrawa na celowy, wieloletni sabotaż naszej obronności.

Big Jim
piątek, 21 maja 2021, 17:06

Zapomniałeś chyba o Leonach, Patriotach, JSOW oraz HIMARS (ATACAMS)

królewiec
piątek, 21 maja 2021, 23:36

Wybacz ale symboliczne dwie baterie Patriotów tylko z rakietami PAC i dywizjon Himars mają znaczenie głównie propagandowo-defiladowe . Co innego jakby każda dywizja miała po dywizjonie Himarsów . II faza Wisły leży , rakiet tzw. nisko-kosztowych brak , Leo mają dwuletni poślizg a Narew dalej w sferze analiz i milowych kroków. Jakoś jednak poprzednicy nieznacznie lepiej wypadają . W sterze modernizacji technicznej wojska oczywiście

Tede
sobota, 22 maja 2021, 14:10

Poprzednicy lepiej? a niby w którym miejscu? Jedyny duży zakup przez nich zrealizowany to używane Leopardy w cenie złomu. Szkoda tylko, że jak się pojawiła okazja zakupu kolejnych to zrezygnowali bo trzeba było już większą kasę wydać. Drony - zero; lotnictwo - zero; marynarka - zero (nie potrafili nawet skończyć Ślązaka); siły pancerne - zakup Leo i zero modernizacji reszty; wojska lądowe - zero; artyleria - zakup pierwszych Kryli; wojska rakietowe - zero; opl - zero

K.
niedziela, 23 maja 2021, 21:11

Leo 2A5 kupili za cenę złomu ? MW to Kormoran II i wznowienie budowy Ślązaka i NDR . Zostały kupione jakieś Kryle ? Kto kupił podwozie do Kraba i wznowił program ? Wojska rakietowe to Langusta . Co z tym zerem ?

KrzysiekS
piątek, 21 maja 2021, 07:54

Do Rozpacz czy Racjonalista niestety Polska nie dysponuje dronem o podobnych parametrach natomiast może warto pomyśleć o zastosowaniu militarnym samolotów (może warto zrobić je jako bezzałogowce) FLARIS LAR 01 lub ILX-34.

Oto
piątek, 21 maja 2021, 07:32

Dobra wiadomość dla obu krajów i narodów.

Natenczas Wojski
piątek, 21 maja 2021, 05:42

Puszczą aluzje o dronach, Miecznikach, Abramsach, K2 i... tyle. Ludzie mają czym się podniecać, a i tak nic się nowego nie dzieje w kwestii uzbrojenia.

juruk
piątek, 21 maja 2021, 14:48

Racja... To stara i sprawdzona metoda... Chleba i igrzysk. Chleba obiecują ze też dosypią a igrzyska co chwila ogłaszają... Tak ekipa w tym jest najlepsza,.. Ino tylko coś tak nic z tego nie wynika... No, poza ilościami defiladowymi, żeby na Wisłostradzie się zmieściły i pokazały...

grzech
piątek, 21 maja 2021, 04:24

Tylko tak dalej dobra zmiano, F 35 stop na dostawe tak jak turkom. Kasa poszla, transakcja zakupu bezkredytywa, a co paniska oni, jak znalazl zaliczka na bill447.

smiley
piątek, 21 maja 2021, 01:44

Znowu bedzie sukces. wydadzą kase za granicą i kupią od kogoś bo sami nie mają się czym pochwalić. bez przetargu jak w supermarkecie. dużo tych sukcesów na zakupach osiągają. konsumpcja zamiast inwestycji. tyle tego, że zaczynam być zmęczony... "wygrywaniem. ja bym sobie życzył żeby budowali w Polsce. nie musi być najlepsze, ale żeby istniała u nas produkcja i z czasem była usprawniana. trzeba na to czasu ,pieniędzy i woli. a ci państwo jej nie mają. wszystko to polityka. nie podobał mi sie wybór patriota, nie ma helikopterów, f35 zdzierstwo, nie ma okrętów ani podwodnych, ani nawodnych, żeby chociaż kupowali co roku systematycznie jakieś licencje i technologie. i rozpoczynali produkcje okrętu jednego. a oni na USA liczą tylko. niech się uczą od Korei, Turcji,Izraela Japonii... Tajwanu. Ci rozbudowują własny przemysł.

Big Jim
piątek, 21 maja 2021, 17:11

Helikopterów nie ma i nie będzie. Konflikty na Ukrainie i w Syrii obnażyły słabość tego rodzaju uzbrojenia na obecnym polu walki.

Juruk
piątek, 21 maja 2021, 14:50

No przecież 6 lat temu obiecywali.. Polska w ruinie Jak na razie bardzo skutecznie się wywiązują z tej obietnicy..

sid
sobota, 22 maja 2021, 17:35

czym ze z turcji beda importować kilka dronów zamiast sami je robić

Box123
piątek, 21 maja 2021, 20:29

Dlatego mamy najlepsze wyniki gospodarcze w Europie, najniższe bezrobocie, najlepsze prognozy, obniżane podatki, państwowe spółki przynoszą zyski po latach strat i zwiększyły wartość o dziesiątki mld, odtwarzane są likwidowane przez poprzednikow posterunki policji, laboratoria sanepidu, jednostki wojskowe, po latach zamrożenia plac nastąpiły podwyżki w służbie zdrowia, wojsku, policji i szkolnictwie. Setki tysięcy dzieci zostało wyciągniętych ze skrajnego ubóstwa, w Polsce powstało 2/3 miejsc w przemyśle z całej UE, realizujemy wielkie strategiczne inwestycje jak przekop mierzei, rozbudowa portów, rozbudowa infrastruktury kolejowej, a wkrotce CPK, które przyniosą dziesiątki miliardów ekstra rocznie do budżetu. Do tego rewolucja w służbie zdrowa, zwiększenie wydatków z 80 do 120 mld w 5 lat co jest bez precedensu, a wkrótce zniesienie limitów na zabiegi, a gdyby nie covid, który przeszliśmy praktycznie najlepiej ze wszystkich krajów w Europie, mielibysmy w tym roku nadwyżke budżetową. I tyle twojego szydzenia. Idź pooglądaj całą prawdę całą dobę na tvn

kol
sobota, 22 maja 2021, 20:55

Pis przejął państwo w dobrej kondycji ekonomicznej. Niestety wspomniana partia rozdaje pieniądze na lewo i prawo dokręcając śrubę przedsiębiorstwom i zwykłym zjadaczom chleba. Ile wszystko podrożało? Zapewniam Cię, że to dopiero początek podatków, opłat i danin, które będziemy płacić i gdyby nie ta zła UE, która teraz daję pieniążki na Nowy Ład to ten rząd by upadł a złotówkami paliłbyś w piecu. W sumie po co inwestować w innowację, kupować sprzęt z offsetem, projektować, szukać pomysłu skoro można pieniądze wydać na zakup kilku egzemplarzy by były na paradę, a resztę wydać na socjal..

Box123
piątek, 21 maja 2021, 01:27

Na pierwszy rzut oka są argumenty za i są argumenty przeciw. Żeby to ocenić trzeba poczekać na szczegóły tego kontraktu. Wygląda na to że do wtorku

pugh
piątek, 21 maja 2021, 00:58

Zakupy uzbrojenia od lat są sprawą polityczną. Jeżeli ten jest i merytoryczny i jednocześnie polityczny to... jestem za. Te 24 szt to ilość symboliczna, co nie znaczy że bez znaczenia, a już na pewno nie bez perspektyw. Ukraina i Turcja to "kraje frontowe" a doświadczenia i technologie z najnowszych konfliktów - są bezcenne. Co do tzw kodów źródłowych - mamy własne rozwiązania, które nie "zostały zestrzelone" i sądzę (jako laik oczywiście) że mogą zostać implementowane w razie potrzeby. To samo dotyczy uzbrojenia.

BG
piątek, 21 maja 2021, 00:25

Ja tylko zacytuję Putina: "Wszyscy chcą coś od nas odgryźć, ale ci, którzy mają zamiar to zrobić, powinni wiedzieć, że wybijemy im wszystkim zęby tak, by już nie mogli gryźć". :)

ciekawy
piątek, 21 maja 2021, 12:33

Biedny zakompleksiony car. Nic dziwnego że naród żyje jak na wojnie nawet gdy jej nie ma.

żenada
piątek, 21 maja 2021, 00:09

takie płactowce jak ten szajs to PW robiła już 50 lat temu, ale lepiej kupić, gratuluje.

mcrobertson
czwartek, 20 maja 2021, 23:55

Jeśli to prawda, to smutna. Kiedyś my uczyliśmy Turków budować samoloty (PZL P-24), a teraz oni nas mają uczyć... Pamiętam jak jeszcze w latach 90-tych na różnych targach i wystawach w Polsce prezentowano pierwsze projekty bezzałogowców. Dlaczego nie potrafiliśmy być pionierami w tej dziedzinie? Przecież można było dokonać stosownych analiz w oparciu o informacje o użyciu bezzałogowców przez USA w trakcie "Pustynnej Burzy" czy Izraelczyków przez całe lata 80-te. Można by opracować przez lata dojrzałe projekty, przetestować je w czasie misji w Iraku czy Afganistanie. Jeśli okaże się, że pomysłem MON na bezpilotowce dla WP będzie ich produkcja w państwowych zakładach, to będzie to konsekwencja i kontynuacja polityki MON niechętnej polskiemu prywatnemu biznesowi. Zamiast wspierać polski, prywatny WB, to już za czasów Macierewicza na siłę próbowano skonstruować coś konkurencyjnego w państwowych ośrodkach. To się nie udało. Dodatkowo wybór Turków to także dalsze prowadzenie antyeuropejskiej polityki przez Polskę, polegającej na konsekwentnym pomijaniu europejskich firm w zamówieniach dla polskiego wojska.

Big Jim
piątek, 21 maja 2021, 17:17

Dawniej mówiło się, że program Gryf jest szyty na miarę pod Watchkeepera. Nie dziwi cię zatem, że do tej pory go nie zakupiono? Najwyraźniej europejskie firmy próbowały wycisnąć nas jak cytrynę. Dobrze, że kupiono ten dron od Turków. Da to Angolom do myślenia przed przetargami na Narew i Miecznika, w których będą startować...

Jol
sobota, 22 maja 2021, 10:42

Kiedy i co KUPIONO???

Juruk
piątek, 21 maja 2021, 14:53

To proste.... W całkowicie prywatnej firmie bardzo trudno jest usadzić na stołkach kolesi darmozjadów, co to mierny, bierny ale wierny....

piątek, 21 maja 2021, 23:49

Ty tak na poważnie? To w prywatnych firmach nie pracują ciotki, bratanice i koledzy, sąsiedzi itd? Mało wiesz o świecie...

Zagloba
czwartek, 20 maja 2021, 23:27

Zaraz zaraz. Mieliśmy być potęga latających drogowe. Tyle kasy szlo z podatków na projekty. I co?

Koperta pod stołem?
czwartek, 20 maja 2021, 23:11

Znienawidzony przez was AM zamówił w WB 100 szt krążącej amunicji Warmate z opcją na dalsze 900 szt. Kiedy nastał jego następca to pierwsze co zrobił to anulował zakup opcji. Bo po co nam takie latadła? Lata mijają, firma się nie rozwija, wojsko nie ma sprzętu. I co teraz robi pan B? KUPUJE OD TURKÓW!

piątek, 21 maja 2021, 15:47

WB sporo też eksportował. Każdy produkt trzeba rozwijać a nie spoczywać na laurach. W Polsce każdy by chciał państwowych dotacji, kroplówki budżetowej. Tak nie buduje się konkurencyjnego produktu.

Box123
piątek, 21 maja 2021, 13:08

"A mówiłem że tak będzie"jak wywalą AM :) ale jak ludzie zamiast swoich mózgów mają tvn i wyborczą to atakują każdego którego tamci wskażą. A tamci wskażą w pierwszej kolejności tych którym zależy na dobru Polski. Więc potem jest to co jest

ard
czwartek, 20 maja 2021, 23:01

Właściwie nie wiem po co jeszcze Rosjanie produkują czołgi. T-72 zawsze przegrywały starcia z Abramsami, ale od czasu pojawienia się dronów nawet takich starć już nie będzie. Drony wybombią wszelkie rosyjskie czołgi zanim te wogóle będą miały okazję spotkać z Abramsami.

Raf
sobota, 22 maja 2021, 14:51

Na prawdę jesteś taki naiwny i wierzysz ze nie da się zestrzelić prymitywnego i wolnego drona?

Hmmm.
czwartek, 20 maja 2021, 22:30

Amerykanie zdejmują sankcje z NS2. Izraelczycy ze swoich dronów masowo zabijają kobiety i dzieci. Turcja brzmi okay.

Lbn
czwartek, 20 maja 2021, 22:29

Ten zakup ma sens jedynie w przypadku jego masowego użycia bo wiadomo ze konkurencja ma lepsze ale dużo droższe. Także jeżeli jeden Turek kosztuje tyle co 4 Jankes to brać. Wiadomo zasieg, udźwig i cala reszta jest u Turka dużo gorsza ale jak się jeden straci to się ma jeszcze 3 za te pieniądze.

żuję gumę , piję oranżadę
piątek, 21 maja 2021, 19:09

Dziwna ta matematyka ?? Jeśli jeden dron turecki kosztuje tyle co 4 drony amerykańskie to jak 1 stracimy to nadal mam 3 inne i nadal jest taniej ?

Box123
piątek, 21 maja 2021, 13:11

Tylko pod warunkiem, że kupowanie od turka nie będzie potraktowane jako oszczędności ale faktycznie kupimy ich 3x tyle co mieliśmy kupić. Oczywiście nie mam nic przeciwko żebyśmy kupili teraz 24/48 a potem opracowali własne i dokupili kolejne u siebie

asd
czwartek, 20 maja 2021, 22:25

Zróbmy własnego na bazie Flarisa.

KrzysiekS
piątek, 21 maja 2021, 14:04

asd jak najbardziej Flaris LAR 01 nadaje się do zmilitaryzowania i dalszego rozwoju (np. jako Bezzałogowy statek powietrzny) potrzeba tylko decyzji i pieniędzy a tu już będzie gorzej.

lsd
piątek, 21 maja 2021, 13:08

Flaris to świetny samolot, mógłby być z niego dron. Gbyby Metal-Master współpracował z WB Group to mógłby powstać poważny dron uderzeniowy. Czas przebywania w powiertrzu dla odrzutowca jest znacząco krótszy niż z dla samolotu napędem śmigłowym. Byłaby to już inna kategoria dronów. Sam zastanawiałem się nad wykorzystaniem flarisa do tego celu. Firma nie znajdzie zbyt wielu odbiorców cywilnych. Obecna konstrukcja nadaje się do zaprojektowania automatyki sterowania, integracji z uzbrojeniem i testów. Następna generacja, ze zmienionym płatowcem, komorami na uzbrojenie byłaby już tym co nadawałoby się do wykorzystania w wojsku. Flaris jest samolotem jednosilnikowym. Jego udźwig nie jest duży. Zawsze jednak można wyprodukować wersję dwusilnikową. Taki samolot to byłoby odgromny postęp dla WB i innych polskich firm. Pojawiłby się jednak problem z zakupem silników. Produkcja w kraju mogłaby być rozwarzana, byle nie przez państwowe firmy. One od razu zablokowałyby cały program.

Davien
sobota, 22 maja 2021, 20:00

Flaris był standardowo projektowany pod możliwość przeróbki na drona ale wyłacznie rozpoznawczego. Musiałbys wymie4najc cała konstrukcję skrzydeł i kadłuba pod mozliwość uzbrojenia.

JJ
sobota, 22 maja 2021, 19:57

Ukraina może dostarczyć silniki do wersji 2 silnikowej. Powinniśmy kupić 50% udziałów w Motor Siczy i zrobić z tego korporację Polsko-Ukraińską z zakładami w obu krajach co dywersyfikowałoby ryzyko na wypadek W.

ppp
piątek, 21 maja 2021, 12:42

gdy będziemy mieć technologię sterowania o d turków to mam nadzieję że to nastąpi teraz to bez sensu jak taki jet by latał na odległość 50 km

ESS
czwartek, 20 maja 2021, 22:14

Sfora specjalistów od dronów ślini się i krytykuje a przecież to jedyny sprawdzony w boju z rusem system . I w Syrii palił ruskie pancyry i w Armenii palił wszystko co ruskie. I taką broń potrzebujemy jest po prostu zaprojektowana na rusa i jego podłej klasy sprzęt wojenny od T72 po pancyry. Można to jeszcze spolonizować i za małe pieniądze mieć i pewnego sojusznika i partnera w Turcji i dobrą broń.

Big Jim
piątek, 21 maja 2021, 17:20

Sprawdził się również na Ukrainie w roli zwiadowcy. Też jestem na TAK

pl87
piątek, 21 maja 2021, 15:01

Takie rzeczy tylko w Erze. Śliczne filmiki z sukcesów w bombieniu przybudówek SAA lub sił armii 3go świata. A i tak ok. 25 TB2 poszło w piach - o tym dział marketingu nie wspominał? Bezrefleksyjne przenoszenie doświadczeń z konfliktów asymetrycznych na pełnoskalowy i to z krajem dysponującym nowoczesnym, wielowarstwowym OPL jest skrajnie naiwne. Z drugiej strony Tory-M2/M3 i Buki-M2/M3 też potrzebuje celów ćwiczebnych.Turcja jako pewny sojusznik i partner ... XD.

H2O
sobota, 22 maja 2021, 10:56

Liczba utraconych sztuk niczego nie oznacza bez odniesienia do liczby skutecznie wykonanych lotów bojowych. Po co to uprawiać tak cieniutkąpropagandę? Bezrefleksyjne krytykowanie jest typowe dla trolli. W szczególności rosyjskich, robiących wszystko by Polska nie pozyskała np. "zabójcy Pancyrów"!

klklkl
piątek, 21 maja 2021, 14:56

a gdzie nasz przemysł i masze technologie prawicowy ekspercie

Leon
sobota, 22 maja 2021, 11:03

To nie przemysł, tylko rząd i MON niszczy polski przemysł. Bo gdzie wsparcie polskiego przemysłu przez tak "patriotyczny" rząd?? Gdzie zakupy polskich radarów? Gdzie wsparcie dla polskich stoczni, gdzie te PROMY??? Gdzie zakupy osłon multispektralnych z Lubawy? Gdzie zakupy polskich min z Belmy? Gdzie zlecenie dla HSW na modernizację ponad 100 starych, jeszcze posowieckich wyrzutni GRAD? Gdzie zakupy dronow /robotów np. z PIAP? Gdzie zakupy amunicji krążącej, choćby z WB? To nie polski przemysł, to uwsteczniony, dywersyjny "polski" rząd i nieudolny do cna MON.

bc
czwartek, 20 maja 2021, 22:09

Wybór najlepszy z możliwych, produkt opracowywany od 2009 i przetestowany w boju, a co do Turcji to Polska nie ma z nią żadnych sprzecznych interesów.

bolo
czwartek, 20 maja 2021, 21:58

Chyba do głów naszych decydentów w końcu dotarło, że realnie (a nie werbalnie) możemy liczyć w ewentualnym konflikcie tylko na siebie, Rumunie i Turcję (jeśli chodzi o NATO) i Ukraine i może Szwecję spoza NATO. Ale i tak żal tych 30 lat kiedy utraciliśmy własne zdolności projektowe i produkcyjne w zakresie broni pancernej i lotnictwa.

Bośniacki kefir
czwartek, 20 maja 2021, 21:42

Ryzykowny zakup biorąc pod uwagę to że Turcja od dłuższego czasu dryfuje ku Rosji. Kraj który rozpycha się na Morzu Śródziemnym oraz w każdej chwili może zaszantażować Europę (a więc i pośrednio nas) milionem muzułmańskich imigrantów, co już raz próbowali zrobić przed pandemią. Z drugiej strony Turcja może w ten sposób prowadzić z Rosją grę. Sprzedaje broń "najbardziej rusofobicznemu" (jak to kremlowskie media lubią nas nazywać) państwu która już Ormianom oraz Haftarowi dopiekła. Może być też to pewien sygnał dla Bidena który ostentacyjnie ignoruje sułtana oraz naszych polityków.

piątek, 21 maja 2021, 15:50

Polityka Turcji jest tylko efektem braku zgody na sprzedaż Patriotów przez USA i złamaniem umowy o członkostwo w UE przez Niemcy.

Milutki
piątek, 21 maja 2021, 12:22

Turcja nie dryfuje mu Rosji ale normalizuje z tym krajem stosunki w sytuacji dynamicznie zmieniającej się sytuacji u swoich granic i bycia zdradzona przez swojego głównego sojusznika czyli USA. Turcja jako jedyny kraj NATO zestrzeliła rosyjski myśliwiec i nie dostała dużego wsparcia od swoich sojuszników. Sprawa uchodźców to sprawa UE a nie NATO, kraje europejskie chciałyby zostawić Turcję samą z problemem uchodźców przy jednoczesnym swoim zaangażowaniu się w sprawę Syrii np wspierając północnosyryjskich komunistów, Turcja na coś takiego nie pozwala

Bośniacki kefir
piątek, 21 maja 2021, 22:31

Turcja kupiła S400, rosyjskie reaktory jądrowe i do niedawna kupowała bardzo dużo gazu w Rosji(teraz bodajże ta ilość zmalała). Razem z Rosją ustala co się będzie działo w Karabachu, Libii oraz Syrii. Turcja jako jedyna zestrzeliła rosyjski myśliwiec i po roku fochów zaczęła mieć coraz to lepsze stosunki z Rosją. Polityką USA przez wiele lat było nie zostawić Turcji, a Trump dzwonił do Erdogana minimum 2 razy w tygodniu. Turcja dostawała technologię produkcji myśliwców F16 oraz robienia na licencji silników do tychże myśliwców. Stąd też planują je wykorzystać w TF-X. Turcja skrzętnie wykorzystuje uchodźców na swoim terytorium, dostając górę pieniędzy od UE aby nie podróżowali do Unii. Turcja wspierała syryjską opozycje w której było dużo elementów dżihadystycznych oraz przerzucała syryjskich dżihadystów do Libii i na Karabach.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 21 maja 2021, 21:59

Pozwala? Wolny żart. Po co ich bierzecie to raz. Po drugie jacy to uchodźcy?

aha
czwartek, 20 maja 2021, 21:41

"Bayraktar TB2 (...) kosztuje około 2 mln funtów", to jest jednak koszt 10,5 miliona złotych, max prędkość 220km/h może jest dobra do zwalczania partyzantów, ale helikoptery szybciej od tego latają, kogo my tym będziemy atakować, ktoś kto posiada samoloty śmigłowe szkolno-bojowe, powinien to eliminować bez żadnego problemu. Nawiasem mówiąc nawet XA42 uzbroić w laser czy karabin maszynowy i by to wymiatał.

Big Jim
piątek, 21 maja 2021, 17:34

To nie ma być dron uderzeniowy a rozpoznawczy szczebla dywizji (program Gryf)... Ty go chyba z F-35 pomyliłeś

MARIAN uzupełnił
czwartek, 20 maja 2021, 21:38

Następny będzie polski dron oparty projektem samolotu FM-13 Delta którego silniki mają być zaczerpnięte od Iskier dron przeznaczony do działań na morzu ,wsparcia wojsk i rozpoznawczy jego zaleta to taka że potrafi startować i lądować na przysłowiowym kartoflisku

patriota
czwartek, 20 maja 2021, 21:17

O co w tym wszystkim chodzi? Próbujemy pozyskać taktyczne bsl od 15 lat. Były próby zakupu Shadow 200 w latach 2006-2007. Okazały się za drogie, gdyż trzeba było od podstaw stworzyć niezbędną infrastrukturę do obsługi bsl. W 2010 roku sukces, gdyż Aeronautics z z Izraela miała dostarczyć bsl Aerostar. Podpisana umowa i problem z wyszkoleniem operatorów do ich obsługi. Znów porażka. Czy polski przemysł może dostarczyć taktyczne bsl? Nie, gdyż brak mu umiejętności do zaprojektowania systemu bezpiecznej, szyfrowanej łączności, czy też szerzej systemu transmisji i wymiany danych z bsl. Tutaj jest problem. Mamy kadłub, mamy silniki, mamy sterowanie, mamy ograniczoną kontrolę nad bsl, ale brak właśnie wojskowego, czyli bezpiecznego, szyfrowanego systemu łączności i przesyłu, wymiany danych. Takie są fakty.

don_Pedro
czwartek, 20 maja 2021, 20:51

Był przetarg na bezzałogowce? Musiałem przegapić. Widać tajny.

Juruk
piątek, 21 maja 2021, 14:58

To nie zauważyłeś w takim razie również, ze obecna ekipa przetargi ogłasza tylko po to żeby były i żeby je potem odwołać, a zakupy robi pod stołem w imię doraźnej potrzeby obronnej...

Kropkanadi
czwartek, 20 maja 2021, 20:35

Tak, glownie z krajami europejskimi powinnismy zawierac wspolprace i kontrakty. Sojusznik za oceanu unicestwia sie na naszych oczach ( rodzaj rewolucji socj) I jakiekolwiek relacje z nimi raczej na pewno zakoncza sie totalnym fiaskiem, kleska. Przykladem moze byc ostatnia obsada kluczowych stanowisk federalnych poprzez amatorskich tanich “ aktorow”, lub korupcja przybierajaca forme krajow trzeciego swiata i one sa raczej pewnymi jak rowniez nieodwracalnymi zwiastunami zachodzacych zmian spolecznych, aczkolwiek nie jest to w tym momencie glowny obszar zainteresowania. Partnerzy jako sasiedzi moga zaoferowac wiecej anizeli swiatowe megakorporacje szukajace jedynie maksymalnej formy nacisku lub wplywow politycznych. Kraje skandynawskie europejskie powinny miec priorytet, pierwszorzedne znaczenie w planowaniu wspolpracy i obronnosci. Tylko moja opinia.

Box123
piątek, 21 maja 2021, 13:20

Tylko że to co się dzieje w usa to już dawno się zaczęło w zachodniej europie. Dlatego musimy maksymalnie skupować technologie (rakietowe, opl, wojska pancerne, może nawet samoloty) żeby uzyskiwać możliwie dużą niezależność w przyszłości, bo może się okazać że nie będzie nikogo do kogo będziemy mogli się zwrócić o pomoc i dwa: koncentrować wokół siebie międzymorze, bo w pojedynkę jako tylko Polska będziemy mieli i tak niewielkie szanse. To jedyna możliwość jeśli mamy przetrwać to co nadchodzi

Frantz
sobota, 22 maja 2021, 11:14

Korea, Turcja, Szwecja i może Anglia ! Te kierunki powinny być preferowane przez Polskę w poszukiwaniu technologi i współpracy. Reszta TYLKO, gdybyśmy coś chcieli specjalnie ugrać politycznie!!!

JJ
sobota, 22 maja 2021, 20:04

Jeszcze Tajwan, Japonia i Ukraina.

Janka
czwartek, 20 maja 2021, 20:30

Przecież to jest banalna konstrukcja dla polskiego przemysłu! Dobry modelarz zrobi taki płatowiec . Ludzie ! Tyle kasy się marnuje . Dajcie zamówienie do WB i za pół roku będzie. I nikt nikomu nie sprzeda kodów itd...

Shymo
sobota, 22 maja 2021, 14:21

Tak a za uzbrojenie podczepią mu kropidła. Opracowanie uzbrojenia kierowanego ,może być dłuższe i kosztowniejsze niż samego latadła. Owszem można kupić jakieś gotowe ,lub licencję na nie ,ale to następna kasa za integracje i kolejne lata.

Trollik
czwartek, 20 maja 2021, 20:13

Tak, bo drony, przyszłość, 100% armii,Nofodżezne bole falgi technologia!! JAK NAJWIĘCXHEJJ!!!

O to chodzi.
czwartek, 20 maja 2021, 19:56

Ten besel to tylko przykrywka. Prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiać z Turkami o czołgu dla Polskiej Armii. Ma być licencja i transfer technologii.

czytelnik D24
piątek, 21 maja 2021, 12:34

Jaki transfer technologii? Na czołg który nie istnieje?

abra kadabra
czwartek, 20 maja 2021, 19:54

Na (+) zakup w innym kraju niż USA, Izrael (to taki prztyk w nos dla nich) Na (-) wybranie produktu zagranicznego zamiast opracowanie we własnym kraju.

xXx
sobota, 22 maja 2021, 01:40

Tutaj niestety, nie ma plusów.

Fhjj
czwartek, 20 maja 2021, 19:52

Nie grymasić panie , kupować ile wlezie . Nawet 30 takich ,abawek komplikuje planowanie kacapom.

JSM
czwartek, 20 maja 2021, 19:50

Współpraca z Turcją, jak najbardziej. Zakup gotowego systemu bedącego pod kontrola Turcji - W ŻADNYM WYPADKU.

KrzysiekS
czwartek, 20 maja 2021, 19:32

A jeszcze jeden argument jeżeli ma zasięg 300km idealny dla NDR (ale też HIMARS) i tani w porównaniu do innych domyślnie USA.

czytelnik D24
piątek, 21 maja 2021, 12:36

Amerykańskie drony maja duży udźwig i mogą być dronami uderzeniowymi. TB-2 to przy nich zabawki.

niedziela, 23 maja 2021, 07:44

Bie ważne za ile i co, ważne by amerykańskie.

czytelnik D24
poniedziałek, 24 maja 2021, 01:08

A ja mam mam wrażenie że ty byś kupił każdy chłam byle tylko nie kupić czegoś dobrego z USA.

Etam
sobota, 22 maja 2021, 11:17

Za amerykańskiego drona będziemy mieć 3 tureckie. Do amerykańskiej broni nigdy nie dostaniemy 100% kontroli, ale przede wszystkim BEZPIECZEŃSTWA użycia gdy tego MY będziemy chcieć. Ze strony amerykańskiej NIGDY nie dostaniemy żadnej technologii.

Davien
sobota, 22 maja 2021, 20:07

A jeden amerykański przenosi 10-15x tyle uzbrojenia od tureckiego, ma znacznie wiekszy zasięg i mozliwości.

Dropik
piątek, 21 maja 2021, 11:45

taki dron nie moze sobie latac w obcej przestrzeni chronionej przez oplot i wre. to nie przetrwa nawet 5 minut. Obrazki Z Karabachu to reklama ,a nie rzeczywistość

Ubawiony
sobota, 22 maja 2021, 11:23

Powiedz to.... Pancyrom wybijanym przez te Bayraktary w Syrii albo systemom rosyjskim w Karabachu. Ha ha ha. Powiedz to Ruskom, których w Syrii zbombardowały nawet "drony" z dykty posklejane taśmą klejącą. Powiedz to Ruskom w Donbasie, którzy jak dotąd NIE pokonali dronów z WB.

bc
piątek, 21 maja 2021, 11:06

Zasięg zależy od łącza radiowego.

Karkses
czwartek, 20 maja 2021, 19:27

Myślę, że po aktualnej postawie USA wobec NS 2 nie powinniśmy za specjalnie przejmować się opinią amerykańską czy brytyjską gdyż nasi zachodni sojusznicy jak wielokrotnie w swojej historii pokazali jak bardzo przejmują się naszym czy ukraińskim interesem. Turcja na przykładzie współpracy z Ukrainą pokazała, że jest solidnym partnerem w kwestii rozwoju kompetencji zbrojeniowych i potrafi wykorzystać, a nawet wytworzyć obopólnie korzystne synergie w tym aspekcie. Jak dla mnie to nawet dobra decyzja aczkolwiek dziwię się, że podmiot taki jak WB Elektronic nie jest w stanie albo nie jest brany pod uwagę przy dostarczeniu bsl typu bayraktar.

Juruk
piątek, 21 maja 2021, 15:27

WB nie ma w ofercie tak dużego drona.. Nie ma, bo od lat jest sekowany przez tę ekipę jeśli chodzi o zamówienia, wiec nie mieli kasy na prace badawczo rozwojowe. Potrzebowali by kilku lat i parę worków pieniędzy by go stworzyć, a i to była by kwestia z uzbrojeniem dla takiego drona... TB2 to platforma gotowa, w boju sprawdzona, o której szeroko się w Wiadomościach na TVP1 mówiło, wiec wystarczy kupić jeden zestaw 4 szt dronów, w sam raz na defiladę 15 sierpnia żeby moc wszem i wobec głosić jak bardzo nowoczesne uzbrojenie obecna ekipa nam do Polski kupuje... Są Patrioty z Wisły, F-35, teraz być może będą sławne tureckie drony Bayraktar TB2 z wojny w Górskim Karabachu!!! No i już propaganda pracuje a słupki poparcia rosną stosunkowo niewielkim kosztem.... A że cierpi na tym Wojsko Polskie i polska zbrojeniówka??? W sumie to przecież niewielu tam jest wyborców w porównaniu do całej reszty ...

Halo
piątek, 21 maja 2021, 12:25

WB elektronic nie ma takiej technologii i głowy..to się zbuduje z latamy...USA, Izrael, Turcja mają za soba tyle lat

Monkey
piątek, 21 maja 2021, 12:07

@Karkses: Zapewne będzie transfer technologii (o ile umowa dojdzie do skutku oczywiście) do którejś ze spółek PGZ. Dlatego Grupa WB nie jest brana pod uwagę; nie jest wystarczająco państwowa.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 21 maja 2021, 12:00

Gdybyś to napisał o współpracy z Koreą byłoby ok. Kto ci jednak zagwarantuje, że w razie w tego co trzeba na temat tych dronów nie dostanie Putin? Gruzini swego czasu uważali, że Izrael to solidny partner. No i jak się to skończyło?

Davien
sobota, 22 maja 2021, 20:09

I dalej uważają kupując sprzęt w izraelu i jakos się bajkami Sputnika nie przejmujac.

H2O
sobota, 22 maja 2021, 11:47

No właśnie j a k się to n i b y skończyło ? Tak, jak opisała to jawnie strona.... rosyjska? I co, po czymś t a k i m, gdyby t o była prawda, to ktokolwiek kupiłby cokolwiek od Izraela? Myślisz coś? Czy po prostu uwielbiasz powtarzać za... ROSJĄ??

Dropik
piątek, 21 maja 2021, 11:38

a "Turaki" równie szybko mogą sie sprzymierzyć z "Rusakami" , wyjdą z nato w zamian za koncesje w Syrii lub tym podobne. Te ich drony nie stanowią , żadnego problemy dla rosyjskiego WRE. Nasze miejsce jest na zachodzie , ale to oznacza koniec suwerennej demokracji lansowanej od 5 lat

Piotr Tyc
czwartek, 20 maja 2021, 18:36

A w Polsce to już nie mamy zdolnych inżynierów by opracować własną konstrukcję bojowego bezzałogowca?

KrzysiekS
czwartek, 20 maja 2021, 18:28

Z Turcją tak wiele nas dzieli i tak wiele łączy. (napiszę tylko o tym co łączy) Po pierwsze Turcja posiada najsilniejszą armię NATO w tym regionie (realnie działającą). Po drugie są skłonni do dzielenia się technologią (w odróżnieniu od USA). Po trzecie maja systemy przystosowane do naszych warunków i potrzeb (znacznie tańsze od innych "koszt efekt". Fakt USA mają lepsze ale droższe). Po trzecie Turcja nigdy nie uznała rozbiorów Polski jako jeden z nielicznych krajów. Po czwarte to tańsze rozwiązanie od innych propozycji i WP może mieć tego więcej i prosić o zmiany w wyposażeniu (bardziej elastyczne rozwiązanie). Po piąte geopolityka (popatrzcie na mapę) TURCJA, RUMUNIA, UKRAINA, POLSKA to decydujące kraje o "Nowym Jedwabnym Szlaku" z takim układem muszą liczyć się Chiny i USA. Jestem na TAK.

Juruk
piątek, 21 maja 2021, 15:34

hmm... Fajnie.. Wszystko to co piszesz ma solidne uzasadnienie i to prawda. Ale zapytam odnośnie punktu 3: czy wiesz @KrzysiekS z jakiego to powodu Turcja nie uznawała rozbiorów Polski?? Sprawdź, warto wiedzieć więcej niż potoczne slogany...

mroku
piątek, 21 maja 2021, 11:02

turcja nie uznała rozbiorów... bo miała roszczenia terytorialne i chciała sama zagarnąć tereny należące do Rzeczpospolitej. Uznając rozbiory zrzekałaby się tych roszczeń i uznawała, że tereny te należą do Austrii i Rosji.

Extern
czwartek, 20 maja 2021, 17:48

Ale jeśli TB2, to jak rozumiem trzeba od razu zakupić również z półki cały pakiet Tureckiej amunicji, bo przecież to nie jest zintegrowane z tym wszystkim czego do bezzałogowców również nie mamy. W końcu po rządach AM nasz MON bardzo konsekwentnie ignorował dronową rewolucję w ich uzbrajaniu jaka się na świecie dokonała. No chyba że u nas będą w wersji jedynie obserwacyjnej.

dropik
czwartek, 20 maja 2021, 17:48

20 sztuk zestrzelonych w Libii przez sami wiecie co nie potwierdza , że to jakiś cud miód. Mieliśmy wytwórca drogowy w Polsce ale Mon postanowił to odstawić na boczny tor. Wybrał Pgz jako wytwórca Orlika no i chyba się nie udało bo może ten turecki właśnie i Orlika zastąpi. A wbe stoi w miejscu a przez te 5 lat mogli takie wrony wystrugac bez problemu

Petarda
piątek, 21 maja 2021, 12:29

@dropnik, a gdzie? ktoś widział wraków dronowych? nie było w mediach!!

dropik
piątek, 21 maja 2021, 19:26

W internetach nie dalej jak wczoraj . Na lostarmour np .

Jol
sobota, 22 maja 2021, 11:49

Aaaaaa, Rosja uruchomiła już propagandę? A ty szybciutko, szybciutko, tylko żeby Polska broń Boże nie kupiła czegoś co zaszkodziło istotnie opinii nt rosyjskiego sprzetu? No brawoooooo.....

pl87
piątek, 21 maja 2021, 10:21

Nie siej defetyzmu. 100% budżetu MON-u wydane? Wydane! PGZ przytulił 800 mln PLN? Przytulił! Tylko dronów nie ma? Jak to nie ma? Przecież będą - tureckie. PGZ-19R czy TB2, Orlik czy Gryf - jeden pies. Sztuka jest sztuka. A że TB2 rozpracowany przez Rosjan do ostatniej śrubki? Szczegół. Przyklei się znaczek PGZ czym zmyli się wrogie WRE i radary ... Więcej wiary, będzie dobrze!

Milutki
piątek, 21 maja 2021, 10:19

Nie ma żadnych dowodów na zestrzelenie 20 TB2 w Libii, tylko haftarowcy tak twierdzili, ale ich twierdzenie nie jest dowodem

Marek
piątek, 21 maja 2021, 09:19

20 sztuk zestrzelonych ?? Masz dowód na to?

Dropik
piątek, 21 maja 2021, 19:40

20 zostało zidenfyfikowanych w Libii i 2 w Karabachu . Pancyry sobie z nim ladnie radzą .

poniedziałek, 24 maja 2021, 01:11

Chyba raczej one z Pancyrami.

ryko
czwartek, 20 maja 2021, 17:29

Może właśnie ze względów politycznych wybór oferty tureckiej może być najlepszy. Niezablokowanie NS2 przez Bidena, niemiecko-francuskie (ale też włoskie i hiszpańskie) bojkotowanie wzmocnienia NATO i szczególnie obecności USA oraz wschodniej flanki trzeba koniecznie zasygnalizować do naszych partnerów/sojuszników. Rzecz ciekawa, ale idea Trójmorza dosyć dobrze dopełniana może być przez sojusz z Turcją (przeciw Rosji) tym bardziej, że to militarnie druga siła w NATO!

zimny kubek
piątek, 21 maja 2021, 09:20

Trójmorze to jankeski wymysł w celu usprawiedliwienia przejęcia Europy Środkowo-wschodniej i tylko po to aby przerwać jedwabny szlak. Kiedy nie było jankesów Ukraina miała spokój, Krym i Donbas, a Polska normalny rząd i najlepszą sytuację ekonomiczno-gospodarczą od wieków. Teraz Ukraina i Polska jest ruiną z podzielonym społeczeństwem i na skraju bankructwa. Po co kupować jeśli można samemu zrobić. Jeśli Turcja może my również tylko potrzeba dopuścić mądrych i odpowiedzialnych ludzi a nie polityczne marionetki.

Fredu
sobota, 22 maja 2021, 00:59

Ruiną to my byliśmy za PO. Nie lubisz Polski i Polaków a historii najwyraźniej nie znasz bo Niemiec naszym przyjacielem nigdy nie był. A to oni tak wspierają totalnych.

Box123
piątek, 21 maja 2021, 20:40

No tak. Ach ta zła Ameryka. Wszystko co złe na świecie to przez nią. Gdyby nie o ona to wszyscy żyli by w miłości bliźniego pod opiekuńczym parasolem troskliwego ruskiego misia. A tu takie nieszczęście. Przyszli jankesi i wszystko zniszczyli

asd
piątek, 21 maja 2021, 09:12

Drugą pod względem liczebności sił zbrojnych. Jeśli chodzi o potęgę to bynajmniej.

rykowisko
piątek, 21 maja 2021, 08:49

Trójmorze to nie na ambicje inż. Błaszczaka, ja proponuję trójoceanię. Drugą siłą w NATO jest GB, po czystkach Erdogana, to w Turcji nie bardzo ma kto latać, byłego dowódcę lotnictwa, to oni dosłownie skatowali, niektórym pułkownikom udało się uciec( jak nie mam pojęcia) do Bundesrepubliki. Tak denerwuje Nord Stream? Jak miał być Jamał to patrioci bronili suwerenności. Polską racją stanu jest mieć z Rosją stosunki lepsze niż Niemcy z Rosją, do załatwienia.

Normalny Polak
sobota, 22 maja 2021, 11:59

Jak tylko Rosja zapłaci odszkodowania Polsce za II wojnę, za Katyń i okres powojenny, to możemy zacząć rozmawiać. Zaczniemy od... zwrotu Krymu Ukrainie. Jak gestu "dobrej woli" Rosji, ok?

pugh
piątek, 21 maja 2021, 01:13

Zasadniczo się zgadzam, zakup popieram (niestety wbrew aspiracjom naszego przemysłu). To drobny zakup, ale bardzo widoczny znak dla sojuszników z NATO, którzy ostatnio zachowują się... każdy widzi. Pytanie mam jedno - jak nasza administracja jest w stanie balansować aktywami Tureckimi. Trzeba być bardzo zręcznym aby grać w badmintona jajkiem Faberge (które może się okazać zbukiem). Ale jak pisałem - krok popieram i trzymam kciuki w temacie.

Marcyk
czwartek, 20 maja 2021, 21:39

Trójmorze to fantasmagoria !!! Grupa krajów o sprzecznych interesach. Jak się zacznie jakaś ruchawka to i tak wszyscy będą liczyć na USA !!!

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 21 maja 2021, 22:01

Niby UE ma jednowektorowe interesy?

Box123
piątek, 21 maja 2021, 13:22

A jak zrozumieją ze nie ma USA?

Rampampam
czwartek, 20 maja 2021, 17:18

A nasi to może hulajnogę tylko co?

skóry z Turcji
piątek, 21 maja 2021, 11:31

Konstruktor Srajraktara nazywa się Bayraktar imienia zapomniałem i podobno jest zięciem Erdogana, kurde teraz już wiem dlaczego zaorał lotnictwo. Firma rodzinna. To że USA nie pozwoliło na F35, to dla nich dobrze, nie ogarnęliby tego, a tak cieszą się życiem.

Rozpacz
czwartek, 20 maja 2021, 17:10

Ba dzo dobry wybor. Bo po co kupiwac od lat polskie swietne bezzalogowce od WB Elektronics zeby firma ta mogla inwestowac w nowe projekty i dostarczyc wojsku teraz odpowiedni i polski sprzet, lepiej nic nie robic a teraz importowac. Brawo politycy

hermanaryk
piątek, 21 maja 2021, 08:18

Wojsko kupiło od WB Electronics tysiąc bezzałogowców i np. mnóstwo sprzętu łącznościowego, więc pieniądze WBE ma. Czy opracowała za nie coś klasy Bayraktara?

sasin
piątek, 21 maja 2021, 00:10

ciekaw czy negocjacje były na kolanach czy na stojąco?

Autor
czwartek, 20 maja 2021, 23:05

Wb electronics może zająć się innymi typami dronów i pojazdów bezzałogowych, lepiej mieć w armii coś sprawdzonego i dobrego, a potem produkować swoje

wątpię
czwartek, 20 maja 2021, 21:44

A oni w ogóle mają sprzęt tej klasy?

Rex
czwartek, 20 maja 2021, 20:45

A niby jaki produkt tej klasy ma w swojej ofercie WB E? Warmate i FlyEye zostały kupione.

Racjonalista
czwartek, 20 maja 2021, 16:55

Kilkanaście lat temu opracowano w Polsce drona taktycznego PW-151 Kusy, o parametrach i charakterystykach lepszych od tureckiego Bayraktara. No ale polskim zwyczajem trzeba było uwalić i teraz kupować cudze.

hermanaryk
piątek, 21 maja 2021, 22:44

"PW-151 Kusy konsorcjum Politechniki Warszawskiej i ITWL, którego opracowanie miałoby kosztować kilkadziesiąt milionów złotych, to duży model zdalnie sterowany, napędzany przestarzałymi silnikami (na nietypowe w SP paliwo), używanymi w konstrukcjach amatorskich, niezdolny nawet do autonomicznego startu i lądowania. Żadna z proponowanych do zastosowania w nim technologii nie jest nowatorska, a planowany sposób działania nie wnosi nic nowego do rozwiązań istniejących na świecie od kilkudziesięciu lat. Dla porównania kosztów – budowa znacznie bardziej nowatorskiego demonstratora technologii samolotu załogowego Bielik kosztowała mniej niż 10 mln zł". Źródło: "Altair", 15 października 2012.

Davien
piątek, 21 maja 2021, 17:09

Nic nie opracowano, powstał projekt i dośc ładny model i to wszystko.

piątek, 21 maja 2021, 08:33

Prawda

asdf
piątek, 21 maja 2021, 08:05

opracowano koncept w ktorego parametry i charakterystyki mozna bylo wpisac wszystko, PGZ-19R tez byl super w zamysle jak wyszlo kazdy widzi

piątek, 21 maja 2021, 07:43

Racjonalista

KrzysiekS
piątek, 21 maja 2021, 07:14

Racjonalista "opracowano" to zbyt dużo powiedziane. Niestety padło to już w fazie koncepcji (czyli makieta i założenia) Ale tak szkoda że nie opracowaliśmy tego. Niestety dzisiaj nie mamy nic takiego (nawet WB z "Łosiem" ma zbyt słabe parametry).

Pytajnik
czwartek, 20 maja 2021, 23:45

Kilkanaście lat temu było sporo opracowań, planów, projektów w naszych zakładach i nie tylko na deskach kreślarskich i co?

Tyle
sobota, 22 maja 2021, 12:09

Nic, przecież MON nie chce dronów innych niż z PGZ.

Piotr
czwartek, 20 maja 2021, 23:35

ale to było coś realnego czy tylko makieta?

AlS
czwartek, 20 maja 2021, 23:07

Bardzo dobry projekt. Na przeszkodzie do realizacji tego typu programów stoi brak kapitału przemysłowego Polsce. Takie programy powinny być realizowane za własne środki, na ryzyko konsorcjum powołanego do stworzenia projektu. Wtedy przestawia się decydentom z MON gotowy demonstrator technologii. Jeśli nie chcą, zawsze można szukać kupca za granicą. U nas kasę rozdaje rząd, więc jest jak jest.

Davien
piątek, 21 maja 2021, 17:10

AiS projekt ciekawy, tylko jak by wyszło z jego realizacją?? Manta była dalej a jakos ciągle jej nie ma.

xXx
sobota, 22 maja 2021, 01:47

Bo niestety nie było kasy. A prywatna firmą aż takiej kasy na BiR nie ma. Państwo powinno jednak wesprzeć ten projekt. Zabrakło wyobraźni, ale ... no właśnie o czym ja piszę? Jakiej wyobraźni? Żeby coś sobie wyobrazić w danej dziedzinie, to trzeba mieć choć trochę wiedzy w tej dziedzinie. Nie wspominając o inteligencji. A tych co obecnie przy władzy o coś takiego nawet nie podejrzewam.

Pyrka
czwartek, 20 maja 2021, 22:20

I w dodatku miał świetny zderzak Łągiewki

Rejtan
czwartek, 20 maja 2021, 20:43

Kusy nigdy nie wyszedł z fazy projektu, więc ciężko powiedzieć jaki by był. Na papierze osiągi podobne, cenowo ( dane z 2015 r: cena orientacyjna 4 mln więc dwa razy więcej ) droższy, nie wiadomo jak systemy sterowania i łączność a to sa zasadnicze i najdroższe systemy. faktem jest że mamy spore doświadczenia w projektowaniu lekkich bsl i warto w to inwestować, zamiast kupować cudze. W 2-3 lata samodzienie coś w stylu TB2 opracujemy.

sobota, 22 maja 2021, 12:10

Lust był po 4 mln Funtów

OptymistaPL
czwartek, 20 maja 2021, 16:50

Jeśli wybierzemy sprawdzoną i stosunkowo tanią turecką ofertę, a przy tym uda się ugrać jej polonizację to będzie SUPER informacja. Musimy patrzeć na nasz polski interes bezpieczeństwa i kupować bądź kooperować z tymi partnerami, dzięki którym MY ZYSKAMY zdolności obronne, technologiczne czy przemysłowe. 300 km zasięgu da nam dodatkowo zdolności rozpoznawcze dla HIMARSA. Ostatnie konflikty pokazały jednoznacznie, iż musimy priorytetowo traktować BSL, Rakiety (Homara) i Broń ppanc (czekam z niecierpliwością na Pirata i ZSSW).

wsa
piątek, 21 maja 2021, 07:55

Stosunkowo tanią? konkrety...jaki koszt dla nas? no podziel się tą informacją skoro już wiesz że bedzie tanio. Polskim interesem jest tez dbanie o polskie firmy inaczej zawsze będziemy tanią siłą roboczą w montowniach. Nie dociera to do twojego łba?

OptymistaPL
piątek, 21 maja 2021, 20:59

Tanią- "...65 mln funtów wprowadzi do służby 3 maszyny General Atomics Protector RG Mk1, które mają zastąpić eksploatowane obecnie przez Royal Air Force maszyny MQ-9 Reaper ... Bayraktar TB2 ...kosztuje około 2 mln funtów a to znaczy, że można ich użyć za te same pieniądze znacznie więcej"- ukończ szkołę podstawową i naucz się czytać ze zrozumieniem. A jeśli chodzi o polskie firmy to właśnie dlatego piszę o polonizacji tego bsl, aby nasze firmy pozyskały odpowiednie technologie do budowania samemu w przyszłości maszyn tego typu i lepszych.

Davien
sobota, 22 maja 2021, 20:16

Ale wiesz ze TB-2 to mógłby byc ładunkiem dla Reapera, po jednym na skrzydło:)) Porównujesz dwa zupełnei różne drony

Gucio77
czwartek, 20 maja 2021, 16:38

I gdzie ta polska "dolina lotnicza" ? Papierowa potęga jak bezpilotowca nie potrafią skonstruować. Jesteśmy w tyle nawet za Iranem

guru
czwartek, 20 maja 2021, 23:33

Co to znaczy "w tyle NAWET za Iranem"? Jeśli chodzi o naukę i przemysł obronny to jesteśmy w tyle (i to bardzo daleko) za Iranem od trzydziestu co najmniej lat.

Autor
czwartek, 20 maja 2021, 23:09

Może dlatego, że teraz armia nie gra aż takiej dużej roli? I co to za porównanie że jesteśmy w tyle za Iranem który ma napiętą sytuację w calutkim regionie, Turcja, Irak, Arabia saudyjska, Izrael, chiny, Indie, Pakistan i jeszcze dochodzą do tego Stany Zjednoczone, a my co mamy? Złą Rosję, która nigdy nie zaatakuje, no sytuacja napięta jak nic, trza się zbroić

Lektor
sobota, 22 maja 2021, 12:12

Dobra Rosja ani nie najechała Czeczenii, ani Gruzji, ani Ukrainy, no i przecież n i e ukradła Ukrainie Krymu, prawda?? Dlatego "na pewno" nigdy nie zaatakuje Polski. To takie.... "oczywiste"....

Box123
piątek, 21 maja 2021, 13:24

Tak samo nigdy nie zaatakuje jak nigdy nie zaatakowała

Roland the Headless
czwartek, 20 maja 2021, 16:35

Jeżeli można je szybko i bez zbędnych ceregieli pozyskać to jestem za. Potrzebujemy takiego systemu na wczoraj

Big Jim
piątek, 21 maja 2021, 00:01

Uważam podobnie...

Sidematic
czwartek, 20 maja 2021, 19:51

Potrzebujemy takich systemów ale produkowanych w Polsce przez polskie firmy. I tu nie ma dyskusji. Inaczej może wyglądać sytuacja z dronami strategicznymi o zasięgu globalnym ale ze względu na brak satelitów raczej takich nie kupimy.

Eee tam
czwartek, 20 maja 2021, 16:05

Jak jakieś polskie wube ma coś takiego to niech pokaże a jak nie ma to nie udawać tylko od Turka kupować

Tomek
czwartek, 20 maja 2021, 15:57

Na pewno jest to wybór lepszy niż branie Izraelskich technologii (jedna udaje brytyjską) w sytuacji gdy Izrael bez mrugnięcia okiem sprzedaje kody swoich wyrobów naszemu głównemu potencjalnemu przeciwnikowi - casus Gruzji.

piątek, 21 maja 2021, 08:39

Nigdy nie udowodniono żadnej sprzedaży. I nikt nigdy takich rzeczy nie zrobi. Bo po czymś takim nikt nigdy NICZEGO by nie kupił od Izraela. Więc nikt w Izraelu by nie zaryzykował utraty rynków zbytu.

Kamienny
piątek, 21 maja 2021, 01:15

Turcja jest dużo bardziej podatna na Rosję niż Izrael.

Jaro_747
czwartek, 20 maja 2021, 21:30

Ta "informacja" to skąd, ze "Sputnika"?

Kacper
czwartek, 20 maja 2021, 15:52

ja bym z Turkami wszedł w kooperację i uzbroił dodatkowo Bayraktary w polskie Pioruny do samoobrony

czytelnik D24
piątek, 21 maja 2021, 12:40

Bzdura. udźwig tego drona to zaledwie 150 kg. Trzeba liczyć każdy kilogram. A po za tym każdy samolot bojowy wykryje go i zniszczy spoza zasięgu Pioruna.

realizm
czwartek, 20 maja 2021, 21:53

@Kacper - dokładnie tak i nie tylko do działań defensywnych, ale i ofensywnych. Niedrogi w porównaniu z samolotem czy śmigłowcem, stosunkowo mały obiekt o niskiej sygnaturze radarowej, który może wisieć w powietrzu na wysokości 5 tys. metrów przez całą dobę, uzbrojony w 4 rakiety przeciwlotnicze o zasięgu 10 km, wpięty w zintegrowany system opl - to dla wrogiego lotnictwa spory problem. Bayraktar może być nie tylko zwiadowcą czy niszczycielem celów naziemnych, ale i jednym z elementów polskiej systemu antydostępowego A2/AD.

asdf
czwartek, 20 maja 2021, 15:51

pewnie kupia je bez uzbrojenia, typowa pokazowka jaka ma miejsce od x czasu zeby przypadkiem nie zwiekszyc mozliwosci obronnych WP

Extern
piątek, 21 maja 2021, 10:18

Też mnie to zastanawia, no bo przecież TB2 przenosi tylko Tureckie uzbrojenie które u nas jest mocno niestandardowe. Mamy owszem opracowane lekkie krajowe bomby szybujące Sting od WB i Larus od WITu, ale bardzo bym się zdziwił jakby MON długo i ostentacyjnie ich nie zauważający, nagle postanowił akurat je integrować z Tureckim dronem. Więc albo muszą kupić pociski od Turków rozpoczynając u nas od zera eksploatację zupełnie nowej linii broni precyzyjnej, co się wydaje mało prawdopodobne znając naszych decydentów. Albo ogłosić sukces związany ze zwiększaniem możliwości zwiadowczych WP.

asdf
piątek, 21 maja 2021, 18:37

ciekawe czy bylaby mozliwosc zainstalowania na TB2 przekaznika dla systemu WarmateTL wtedy na Bayaktarze mozna zainsatalowac z 6 wyrzutni Warmate TL z mozliwoscia ataku celu w promieniu ok 30km (obecnie najwiekszym problemem jest LOS z naziemna stacja kontrolna) na T72 to by bylo troche malo ale OPL, artyleria, KTO bylyby w zasiegu takiego zestawu.

Davien
sobota, 22 maja 2021, 20:20

I oczywiście na Bayraktara wsadzisz 6 operatorów tych Warmate TL?

Extern
sobota, 22 maja 2021, 20:14

Sporą zaletą Warmate jest to że sam jest w sumie głównie dronem zwiadowczym a możliwość ataku to opcja. Nie jest pociskiem w każdym razie. Czyli że jak nie znajdzie celu to wraca, ląduje i można go wysłać na misję ponownie. Raz wystrzelony z nosiciela, aby dyżurował przez 30 minut byłby niestety stracony. A skoro TB2 już widzi cel to lepiej zamiast kolejnego drona wysłać na cel bombę szybującą.

pugh
piątek, 21 maja 2021, 00:41

uzbroić możemy sami i to w lepsze rakiety.

asdf
piątek, 21 maja 2021, 18:27

@pugh mhmm jak zawsze, cwierc wieku starczy na opracowanie tego cuda? @KrzysiekS ale jednak uzbrojone mogace niszczyc wroga OPL drony skokowo zwiększyłyby nasze możliwości

Poważnie?
piątek, 21 maja 2021, 14:53

Serio? Niby jak? Uzbrojenie takiego drona nie polega na podwieszeniu pod niego rakietek. Muszą być kompatybilne z elektroniką jaką ma nie tylko sam dron, ale cały system.

KrzysiekS
czwartek, 20 maja 2021, 19:42

asdf nawet bez uzbrojenia jeżeli prawdą jest 300km i 15 kompletów to lepiej niż 6 z USA taniej i większe obrazowanie.

?????
czwartek, 20 maja 2021, 15:37

Wybranie Tureckiego BSP wydaję się dużym ciosem dla polskiego przemysłu, który na pewno byłby w stanie sprostać oczekiwaniom, a choćby produkty WB również były używane bojowo

Etam
sobota, 22 maja 2021, 12:17

Ani to konkurencja dla WB sabotowanego od dawna przez MON, ani dla kompletnie, absurdalnie nieudolnego PGZ. ŻADEN to zatem cios dla tzw "polskiego przemysłu"!

?????
piątek, 21 maja 2021, 14:53

Z pewnością lepszy rydz niż nic, ale wydaje mi się, że jednak skonstruowanie takiego drona jest w zasięgu naszych możliwości, wzorem innych państw polska powinna iść w stronę badań i angażowania się w nowe technologie a nie tylko kupować i polonizować, bo w takim razie po co te wszystkie WATy politechniki itd skoro ich absolwenci pracują na obcy kapitał.

Box123
piątek, 21 maja 2021, 01:18

A może jest dla niego szansą. Żeby ocenić tą transakcje trzeba poczekać na szczegóły

Big Jim
piątek, 21 maja 2021, 00:03

Radzę poczekać na szczegóły kontraktu! Możliwe, że Turcy poszli na szeroką kooperację w tym programie...

Autor
czwartek, 20 maja 2021, 23:10

przecież można kupić licencję od Turków aby ich drony były u nas produkowane, w wb electronics

kb
czwartek, 20 maja 2021, 23:09

WB ma dobry sprzęt, ale nie produkuje dronów bojowych tego typu co Bayraktar.

Bobik
czwartek, 20 maja 2021, 22:09

WB produkuje mikrusy ktore w powietrzu sa w stanie utrzymac sie 30 minut . Turecki bezzalogowiec przenosi ciezkie uzbrojenie i moze krazyc 24 godziny na wysokosci 6 kilometrow. To sprzet o 5 klas wyzej od produktow WB

Extern
sobota, 22 maja 2021, 20:25

A Turcy myślisz nie produkowali kiedyś tylko mikrusów? Ale raczej wątpię aby ich MON z premedytacją wykańczał brakiem zamówień własną firmę tak jak robi to nasz rząd. A teraz jeszcze minister bezczelnie twierdzi że nie zamawia w kraju bo krajowy producent podobnego sprzętu nie produkuje. Może by się przez chwilę zastanowił dlaczego nie produkuje!

Davien
piątek, 21 maja 2021, 17:13

Bobik TB-2 ledwo bierze 75kg tego"cięzkiego" uzbrojenia

Los Pierdykos
czwartek, 20 maja 2021, 13:37

Neutralny politycznie, sytuacja wielowymiarowa, liczne implikacje, skomplikowana sytuacja. Tak tak. Idźmy tym tokiem rozumowania. Mamy w tym doświadczenie.

KrzysiekS
czwartek, 20 maja 2021, 19:28

Los Pierdykos nie koniecznie WB nie posiada tej klasy bezzałogowca a PGZ może na tym zyskać pytanie o szczegóły umowy (wybór był pomiędzy USA a od nich nic nie dostaniemy fakt mają lepsze ale i dużo droższe)

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 21 maja 2021, 12:04

Jak nie posiada, skoro dogadali się z brytyjskim Talesem?

Katol
czwartek, 20 maja 2021, 18:37

Najpierw Hitlera na ruskich,potem ruskich na Hitlera.A teraz Ruskich albo Indie na Chiny.To jest od wieków anglosaski imperatyw. Cudzymi rękami kasztany z ognia wyciagac

;)))
czwartek, 20 maja 2021, 18:14

Podaj inny trop.

Manager
czwartek, 20 maja 2021, 13:20

Wypadało by napisać , niestety Turcją jes daleko przed nami w rozwoju systemów bezzałogowych , zresztą innych też , firmy tureckie mają daleko bardziej zaawansowaną technologie niż my, jeszcze wiele lat potrzeba żebyśmy mogli w realu ( a nie przechwałkach) dogonić technologię turecka , wymaga to zaangażowania państwa w promocji i pozyskany nowych technologii , w odpowiednim dofinansowaniu maszyn i urządzeń , a co za tym idzie szkoleniu personelu , oraz co wydaje się najistotniejsze wymianie kadr zarządzających z inżynierów , na ludzi faktycznie zainteresowanych rozwojem i wiedzących co robią , bo inżynierów , czy raczej ludzi którzy nauczyli się zdawać egzaminy , mamy zbyt wielu , a tych z głową za mało .

Tyle
czwartek, 20 maja 2021, 21:08

Prawda jest taka, że szybko byśmy dogonili i nawet i przegonili jakby zaczęto inwestować w polskie produkty i odpowiedni ludzie byliby na odpowiednich miejscach. A tak mamy co mamy. Przechwałki że czego my nie możemy zbudować, budowa obiecujących prototypów a później co, albo sprzedaż pomysłu, albo zarzucenie i kupno z zagranicy. Inżynierów też mamy dobrych tylko ci dobrzy już zdążyli wyjechać.

AntyManager
czwartek, 20 maja 2021, 20:07

tak mi się coś zdaje że kadry zarządzające nie mają nic wspólnego z inżynierami

Jasiek
czwartek, 20 maja 2021, 18:57

Tak, własnie tak.

kibic
czwartek, 20 maja 2021, 18:11

Inżynierów nie mamy zbyt wielu. Zwłaszcza inżynierów dobrych. To właśnie "managerów" po marketingu i zarządzaniu mamy na pęczki. Również w polityce lokalnej czy krajowej. Proponuję wziąć się do jakiejś pożytecznej pracy. Najlepiej pod okiem fachowca, być może inżyniera.

Patryk
sobota, 22 maja 2021, 10:32

Ale za to zwiększą dzieciakom liczbę godzin historii - poprzez dołożenie nowego przedmiotu w szkołach średnich. Na pewno zwiększą też liczbę godzin religii/etyki - uważam, że to kwestia tylko czasu. To wszystko zamiast rozwijania umiejętności i kompetencji w naukach ścisłych.

Dr House
czwartek, 20 maja 2021, 13:02

Jaki sens kupować bsl które szczegółowo znają Rosjanie ?

Extern
piątek, 21 maja 2021, 10:25

No właśnie dziwne, jako kandydat na Gryfa jest przecież też Watchkeeper do którego WBE dorobiło elektronikę nad którą mamy pełnię kontroli, a idziemy w rozwiązanie zwane "czarną skrzynką". Owszem może i Turcy nie sprzedadzą z oczywistych względów swojej technologii Rosjanom (geopolityczni konkurenci), ale mimo wszystko nad własnymi dronami trzeba mieć pełnię panowania (o czym boleśnie przekonali się Gruzini). I co może nawet ważniejsze, warto mieć możliwości nieskrępowanego dostosowania się do szybko zmieniających się technologii, czego w przypadku kupowania produktów z półki nie ma.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 21 maja 2021, 22:06

Nie mówiąc o tym, że jak masz drona z własną elektroniką, to jesteś go w stanie zintegrować z uzbrojeniem takim, jakie chcesz. Tu skazani jesteśmy na to, co produkują Turcy. Już przerabialiśmy wieżę bez PPK od Włochów. Bujamy się z nią do dziś bez PPK.

dr Taub
piątek, 21 maja 2021, 01:17

Te szczegóły to zniszczone wyrzutnie S-400?

kmdr
czwartek, 20 maja 2021, 22:55

Jak by tak patrzeć to nikt by nic nie kupił. F-16 to ile lat mają. I co myślisz że Rosjanie szczegółowo nie znają?

Mccp
czwartek, 20 maja 2021, 19:41

A myślisz, że izraelskich nie znają? Poczytaj informacje z wikileaks o wojnie w Gruzji i co się stało z gruzińskimi dronami made in israel, skąd agresor dostał do nich kody... i dlaczego Gruzini z nich nie skorzystali w wojnie

Davien
piątek, 21 maja 2021, 17:17

Kolejny co powtarza dawno obalone brednie o dronach w Gruzji:)) A Gruzini korzystali zdronów i cto cąłkiem długo.

riba
czwartek, 20 maja 2021, 18:15

Może właśnie taki...

podzielicrosje
czwartek, 20 maja 2021, 12:46

Jeżeli USA odpuściło sobie tak istotny dla nas NS2 to może warto zawrzeć umowę ramową z Turcją ?

Maćko
czwartek, 20 maja 2021, 12:42

ZSSW-30 - przeładowywuje automatycznie te spike bo mnie to zastanawia.

kmdr
czwartek, 20 maja 2021, 22:52

Tak. Przeładowuje kapralem.

Gustlik
czwartek, 20 maja 2021, 22:34

Tak, spike podawane są na taśmie.

kibic
czwartek, 20 maja 2021, 21:59

Zdjęcia i filmy pokazują, że wyrzutnia może mieć dwa pociski gotowe do odpalenia. Według publikowanych opisów cech wieży kolejne pociski moga być ładowane z wnętrza pojazdu, ale metodą ręczną. To chyba optymalne rozwiązanie. Wyrzutnia pocisków ppanc to nie karabin maszynowy. Z tego nie strzela się długimi seriami. Automat może być szybszy, jednak jest bardziej zawodny od człowieka. Automat potrzebowałby też własnego magazynu i wieża by się bardzo rozrosła.

Paweł P.
czwartek, 20 maja 2021, 18:28

Nope, typek otwiera drzwiczki, schyla się – w między czasie pewnie "głowica" lekko pod kątem się unosi i wsuwa w puste miejsca. Ponoć standard.

JSM
czwartek, 20 maja 2021, 18:19

Niby w jaki sposób? To niewykonalne przy tej konstrukcji.

anakonda
czwartek, 20 maja 2021, 18:03

żaen nie przeładowywuje automatycznie !!!

Takitam
czwartek, 20 maja 2021, 17:58

Tak, żołnierz wychyla się z tyłu i automatycznie przeładowuje te spike, jak nabierze wprawy oczywiście :P Skąd tyś to wymyślił ?

Extern
piątek, 21 maja 2021, 10:27

Chyba nawet nie musi się wychylać ten "automat".

Maćko
piątek, 21 maja 2021, 09:43

No bo załóżmy, że wystrzeli tego spike . To co? Już w dalszych działaniach nie może wykorzystywać tych wyrzutni? Trzeba przeładować ręcznie po powrocie do bazy?

Tomasz
czwartek, 20 maja 2021, 12:38

I oto chodzi, dobry kierunek. Dzieki Tureckiej technologii szybko się zaawansujemy. USA czy Anglia nigdy nie dadzą nam tą technologię.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 21 maja 2021, 12:08

To niby z kim dogadało się WB jak nie z Anglikami? Niby kto nam oferuje 100% polonizacji CAMM?

MyPL !!!
czwartek, 20 maja 2021, 18:21

Nie mamy własnych satelitów wojskowych !!

pugh
piątek, 21 maja 2021, 13:41

Oficjalnie nie mamy, ale już na chwilę obecną możemy korzystać z niektórych cywilnych a w planach jest wystrzelenie własnych wojskowych.

JB
piątek, 21 maja 2021, 11:27

Nie mamy ŻADNYCH satelitów.

Patry
czwartek, 20 maja 2021, 12:36

poszły pieniądze za kontrakt na Orlika ... i cicho sza , całkowicie zdyskwalifikowany producent z Ożarowa ... twierdzący że za mniejsze pieniądze może dostarczyć porównywalny ( czyt. lepszy) rodzimy system zamiast opartego na licencji i produkowanego pod nadzorem licencjodawcy ... a zakup sprzętu od Turków to wzmocnienie skromnych i uważam blokowanych zdolności bojowych naszej armii, ale będący sabotażem na naszym przemyśle obronnym - zamiast ogłosić konkurs dla krajowych podmiotów najlepiej szukać sprzętu na zagranicznych poligonach ( najlepiej takich o klimacie śródziemnomorskim ... z widokiem na szwajcarskie albo bliskowschodnie ... góry ... ) - no cóż taki mamy klimat ... który na dodatek ciągle się ociepla - dziwne te praktyki pozyskiwania sprzętu i rozwoju zdolności przemysłowych będących kluczem do zdobycia jakiegokolwiek znaczenia ... i pomyśleć że taki uważam lekceważony ( niejasne są dla mnie problemy ze zlożeniem zamówień w tym podmiocie...) przez naszych decydentów prywatny podmiot jeszcze niedawno był jednym z nielicznych na świecie producentem amunicji krążącej którą podobno zakupiła min Turcja ...

hxagon
sobota, 22 maja 2021, 09:28

Tylko że Ożarów nie ma możliwości zatrudniać rodzin i znajomych. Jestem załamany zablokowaniem rozwoju tej firmy. Powinni masowo produkować dla naszej armii.

Monkey
czwartek, 20 maja 2021, 12:33

Cóż, dyplomacja racej nigdy nie była dobrą stroną (zaletą) naszych polityków. Ale jeśli Turcy zaproponują dobre warunki współpracy dla naszego przemysłu, czy prywatnego, czy państwowego to uważam że powinniśmy zacząć współpracę. To że mają konflikt z USA czy z Grecją, a tym samym conajmniej z Francją, a może i z Włochami nie powinno nas obchodzić. A turecki sprzęt jest do tego sprawdzony w boju.

jam
czwartek, 20 maja 2021, 12:27

"TB2 w obecnej konfiguracji oznacza zawierzenie jego funkcjonowania kodom źródłowym, standardom kryptograficznym i rozwiązaniom technicznym znajdującym się pod kontrola obcego państwa." Rozumiem, że do np. F-16, Patriotów czy F-35 Polska ma dostęp do kodów źródłowych? ;)

asd
piątek, 21 maja 2021, 09:14

O tym samym pomyślałem. Jak kody koszerne to nie ma znaczenia czy mamy dostęp...:D Ale jeśli semickie nieco inne to już be.

Rz
piątek, 21 maja 2021, 07:59

ostatni raz dostęp mieliśmy do Migów 15 i 17 (Lim 15 i LIM 17)

Kamienny
piątek, 21 maja 2021, 01:18

A mowa o Atomowym Supermocarstwie, państwie numer jeden czy jakiejś podrzędnej Turko-azji?

pugh
piątek, 21 maja 2021, 00:42

celna uwaga.

mccp
czwartek, 20 maja 2021, 19:43

Bardzo trafna uwaga, może tym razem uda się władzom zrobić to jak trzeba, w końcu tym razem nie całują jankeskich ... rewolwerów.

KrzysiekS
czwartek, 20 maja 2021, 18:32

jam pominę (" Rozumiem, że do np. F-16, Patriotów czy F-35 Polska ma dostęp do kodów źródłowych? ;)) pamiętaj jednak że F-16 maja rozpracowane kosztem życia paru naukowców. Taka wiedza była by dla nas przydatna nawet nieoficjalnie.

Davien
piątek, 21 maja 2021, 17:20

Nie, nei mają. Kodyzródłowe do F-16 dostali razem z licencja a jedyne co ma opracowane w Turcji kody to system IFF i to dopiero po zgodzie USA na takie działanie.,

codyancks
czwartek, 20 maja 2021, 18:24

Z tego co pamiętam Turcy sami zdekodowali sobie Swój-Obcy w F16 i dla nich Izrael był jako obcy ,po zdekodowaniu tego modułu !! Wcześniej Izrael był jako swój !!

Programista
czwartek, 20 maja 2021, 18:13

A co to są "kody źródłowe" ?

ciekawy
czwartek, 20 maja 2021, 12:26

W naszych warunkach ten dron nadaje się jedynie do zadań zwiadowczych i do naprowadzania artylerii/rakiet. Jego udźwig przekreśla zastosowanie typowo bojowe. To co się sprawdziło w Armenii (słabo wyposażonej i górzystej należy podkreślić) niekoniecznie sprawdzi się w płaskiej jak stół Polsce.

Faszysta
czwartek, 20 maja 2021, 12:22

Turek chce to i potrafi!

Krystian
czwartek, 20 maja 2021, 12:17

Błaszczak mówił, że do końca maja będą dwie duże umowy zawarte. Miecznik i myślałem, że Narew. Jednak to bedzie Gryf. Fajnie, że drony MAIL zostaną wybrane i nawet dobrze, że nie z USA to trochę da nam niezależności i taniej wyjdzie. Może ktoś wie Kiedy, czy w tym roku będzie wybrany efektor do Narew?

piątek, 21 maja 2021, 08:43

Ani to drony MALE, a w szczególności nie MAIL. To odpowiednik drona

ACAN
czwartek, 20 maja 2021, 12:12

Mam głęboką nadzieję że jeśli dojdzie do zakupu tych dronów to będzie to początek większej współpracy między Polską a Turcją. WB dysponuje technologiami które w przypadku zaimplementowania do Baykaratów spowodują całkowitą autonomię w zakresie nawigowania i kodów źródłowych. Tylko czy ktoś w MON rozmawia z Turkami na ten temat? Ale nawet gdyby nie to i tak jest to dobra wiadomość. Chociaż pewnie tego typu technologia jest w zasięgu naszego przemysłu.

Extern
piątek, 21 maja 2021, 10:34

Raczej wątpię aby ktoś u nas wsparł taką współpracę, MON z bardzo irracjonalnych względów postanowił wygasić w WB sektor dronowy. Zgodnie z kilkukrotnie już prezentowanym podejściem pana Błaszczaka najprawdopodobniej kupimy produkt z półki. Choć oczywiście bardzo chciałbym się mile rozczarować.

aha
czwartek, 20 maja 2021, 12:11

na wiki podają, że Bayraktar TB2 ma silnik Rotax 100KM (takie są przy motolotniach), 650kg masy startowej, prędkość maksymalną 220km/ 12m rozpiętości na 6m długości czyli na te cudo, wystarczył by na to myśliwiec z II WŚ, strącał by to jak kaczki... czy Polski przemysł jest aż w takim regresie by nie móc wyprodukować czegoś co produkował masowo 100 lat temu?

czwartek, 20 maja 2021, 22:41

Polski przemysł wyprodukuje ale oper

Gts
czwartek, 20 maja 2021, 21:27

Polski przemysl jest w stanie to zrobic, ale musi miec zlecenia od wojska, przynajmniej na opracoeajie prototypu ktory stanalby do konkursu.. niestety nie ma u nas czegos takiego jak DARPA, jest za to IU i MON zarzadzany przez historyka bez kompetencji.

mccp
czwartek, 20 maja 2021, 19:47

Pisząc polski przemysł masz na myśli zagraniczne fabryki produkującej w Polsce, czy fabryki, które jeszcze nie zostały sprzedane i są własnością, lub pod kontrolą polskiego rządu? Brakujących technologii jest około połowa. Jeśli zakupione zostaną licencję na produkcję w pl to byłaby to najlepsza możliwość, brakujące kompetencje zostaną pozyskane i ich produkcja zostałaby uruchomiona w pl.

Valdore
czwartek, 20 maja 2021, 18:17

o, to ciekawe, ile bezzałogowych PZL P-11 czy P-24 wyposazonych w nowoczesne głowice optroniczne wyprodukowalismy w 1921r??

Extern
piątek, 21 maja 2021, 10:37

Elektronikę do płatowca sami jesteśmy w stanie zrobić, główny problem mamy właśnie z samym dużym płatowcem. Choć oczywiście dało by się go zrobić, gdyby położono na to nacisk i wyłożono jakieś pieniądze.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 21 maja 2021, 22:07

Tak samo twierdziło WB.

Meska
czwartek, 20 maja 2021, 12:09

Najwazniejsza jest ilość bo o jakość tego produktu można być spokojnym. Mam nadzieję że to nie kolejny z wielu zakupów defiladowych tego rządu

Edek
czwartek, 20 maja 2021, 19:30

Nie. Starczy na dwie i pół defilady. Kupia sam platowiec bez uzbrojenia.

Sramata
czwartek, 20 maja 2021, 12:09

Jeśli będzie to zakup na zasadzie polonizacji to czemu nie. Głowicę obserwacyjne, łączność muszą być naszej produkcji, ciekawi mnie tylko co na to nasi znaFcy co to mówili że kupimy od USA.

Eee tam
czwartek, 20 maja 2021, 17:36

Jakaś mania prześladowcza z tą polonizacją na siłę

Ciekway
piątek, 21 maja 2021, 12:13

Nie. To zdrowy rozsądek. Po co ci dron, do którego jutro wszystko co potrzeba mogą dostać Ruscy?

Extern
piątek, 21 maja 2021, 10:40

To nie żadna mania prześladowcza tylko zdrowy rozsądek. W dobie broni inteligentnej wszystkie liczące się kraje starają się mieć w tej dziedzinie własne rozwiązania. Już lepiej kupić gotowe działa w zagranicznej firmie, niż broń nad której "mózgiem" się nie panuje.

Xer
piątek, 21 maja 2021, 08:01

kupimy polonizację z USA

Monkey
czwartek, 20 maja 2021, 23:08

@Eee tam: Casus Turcji właśnie. Dlatego musimy wytwarzać własny sprzęt. Jeśli nie potrafimy, musimy zakupić licencje.

parapsychol74
czwartek, 20 maja 2021, 12:02

Więcej pytań niż odpowiedzi ? Jak to logicznie możliwe ? Żeby 40 milionowy kraj w środku Europy nie potrafił sobie samolotów wyprodukować ?

Alfa
piątek, 21 maja 2021, 08:03

kurła, my już nawet chleba nie potrafimy wyprodukować - jedenz Lidli w trójmiescie (nie wiem jak reszta), bierze chleb (mrozony, ktory potem wypieka w sklepie) z.... Kaliningradu! Czy to jest normalne? No ale Lidl niemiecki, a niemcy kochaja ruskich...

Zibi
czwartek, 20 maja 2021, 22:45

A co szkodzi na przeszkodzie, zakładaj działalność i produkuj...

Wiko
czwartek, 20 maja 2021, 11:52

A czemu nie. Ostatnio USA nas ignoruje. Może właśnie zakupy u konkurencji pokaże ze mamy inne możliwości?

Big Jim
piątek, 21 maja 2021, 00:08

dokładnie tak!

Opel
czwartek, 20 maja 2021, 19:33

Ale brednie. Faktycznie ten zakup zatrzesie USA. Juz sie boja. Wycisna nas przy serwisie F35 i drugim etapie Wisly. Nie boj sie USA na nas nie straci.

Strzelec
czwartek, 20 maja 2021, 17:27

Jestem za...a za Biedna lepiej nie będzie a może być tylko gorzej

Autorexus
czwartek, 20 maja 2021, 11:48

Skoro Biden już nie sprzeciwia się NS2 i nagle polubił Angelę, to raczej nie ma problemu abyśmy już robili coś wspólnie z Turcją zamiast kupować gotowce z USA.

A.J. from San Diego, California
czwartek, 20 maja 2021, 18:40

Germany was always far more important to the U.S. than Poland. Sorry to burst your bubble.

Eighth Air Force visionary
piątek, 21 maja 2021, 12:20

Yes of course.

Monkey
piątek, 21 maja 2021, 12:15

@A.J. from San Diego, California: You haven't burst anything. Only some of us live in so called by you "bubble". But you're right that Germany have been always more important to U.S. than Poland. But some of my countrymen still don't understand that it's something that we call in grammatically incorrect Polish: "oczywista oczywistość":-) And one more: "umiesz liczyć, licz na siebie". This is why American opinion means nothing to me. But we always have to carry that mentality of a serf; it's so annoying...

Eighth Air Force visionary
piątek, 21 maja 2021, 22:15

Calmly. Not so long ago, we became very interested in German Dresden.

Rain Harper
czwartek, 20 maja 2021, 18:29

Słuszna uwaga

Rocco
czwartek, 20 maja 2021, 11:39

Dwa ostatnie zdania pokazują, że Polska nie jest niepodległa

SAS
czwartek, 20 maja 2021, 18:53

Turcja jest naszym sojusznikiem w NATO, podobnie jak USA.

lsd
czwartek, 20 maja 2021, 11:36

Zmarnowano 6 lat, od kiedy WB przedstawiło Łosią z pociskami Larus. Przez ten czas nasza armia celowo nie wykazała zainteresowania tym dronem. To skandal, iż dzisiaj kupujemy po niejasnych negocjacjach turecki produkt zamiast naszego rodzimego. Mam dość tego co robi MON, co zrobiono ze śmigłowcami, MSBS-em, programiami Wisła, Narew, itd. 6 zmarnowanych lat. To nie jest tylko szkoda dla armii, to celowe działanie na szkodę poskiego przemysłu. Gdyby to PGZ mogło stworzyć Łosia, to dzisiaj byłby wykorzystywany przez naszą armię. Stosunek do WB nie jest przypadkowy, to jest działanie obecnej władzy wobec wszystkich polskich przesiębiorców. Brakuje mi po prostu słów, na opisanie tego co się dzieje.

Rain Harper
czwartek, 20 maja 2021, 18:29

Rząd nie ufa WB, ciekawe dlaczego

piątek, 21 maja 2021, 12:21

A Tu

Re
piątek, 21 maja 2021, 11:46

Bo rząd ma agentów wpływu, ciekawe skąd?

lsd
piątek, 21 maja 2021, 11:08

Nie tyle ni ufa, co nie kontroluje tak jak Orlen i inne państwowe spółki. Dla nich ważne są posady, a tych nie rozdają w sektorze prywatnym. Opłaca im się wspierać PGZ, gdyż to ich koledzy zajmują tam stanowiska. A WB lepiej zagłodzić, bo to konkurencja dla PGZ. WB przy PGZ to champion. Zamówienia od WP do firm prywatnych dodatkowo pogłębiałyby problemy PGZ i pokazywałyby miernotę tej instytucji. Gdyby to władze państwowe decydowały o zamówieniach pojazdów dla miast i gmin, to nigdy nie rozwinęłaby się PESA ani Solaris. Wciąż mielibyśmy dogorywającego Jelcza i Autosana, będącego na państwowej kroplówce. W Polsce powinno się sprywatyzować jak najwięcej instytucji. W rękach państwa stanowią zgrożenie dla rozwoju kraju, np. przykład wspieranie górnictwa, zamiast firm dostarczających nowoczesne produkty, jak Saule, ML System, itd. Te drugie mają potencjał eksportowy i są innowacyjne. A tak marnuje się ich potencjał, a one z mozołem walczą o inwestora zaganicznego, który umożliwi im rozwój na rynkach zagranicznych, gdyż krajowy jest zamknięty, wskutek tendencyjnego prawa wspierającego przestarzały i niedochodowy przemysł.

U nas w Pułtusku nie takie numery żeśmy...
sobota, 22 maja 2021, 00:13

Przesadzasz z towarem, który reklamujesz. Jaka firma nie dałaby stołka bratankowi "państwowego urzędnika mającego realny wpływ na wybór tejże" w zamian za intratny kontrakt? Przecież to też normalna praktyka...

Kiks
czwartek, 20 maja 2021, 11:36

Z tego Błaszczak to chodzący worek kompleksów. Szkoda, że nie dodał jeszcze "fanstactic blastic" i "wonderful". Poliglota :D

Rychu
piątek, 21 maja 2021, 08:05

plastic fantastic

jaro
czwartek, 20 maja 2021, 11:26

kupowac i nie filozofować. sprawdzony w walce i za rozsądne pieniądze. brać i nie oglądać się

SWB
czwartek, 20 maja 2021, 11:25

koniec z zakupami polskich produktów. tyle mówili i nic. jeszcze dwa lata.

Trzcinq
czwartek, 20 maja 2021, 11:18

Realizować swoje cele nawet jak są w opozycji do oczekiwań USA

Bimbo
czwartek, 20 maja 2021, 11:14

Tak to widzę: 25.05.21 PAD podpisze w Ankarze umowę ramową której częścią 1 będzie umowa licencyjna na produkcję TB2 przez PZL nr 2 w spolonizowanej wersji z silnikiem Rotaxa, głowicą Wescam, systemami łączności itd dla programu Gryf, a częścią 2 ga współpraca z Turcją przy programie Zefir. Thales musi obejść się smakiem.

Rychu
piątek, 21 maja 2021, 08:07

może dostaniemy w offsecie koreańsko-tureckie czołgi?

Kamienny
piątek, 21 maja 2021, 01:21

Thales obejdzie się smakiem. P O L S K I E WB electronics również. Za to na Kremlu się cieszą(znowu).

Davien
czwartek, 20 maja 2021, 18:21

A oczywiście Rotax tez ci podpiszeumowę, podobnie Wescam, zwłaszcza że odcięli Turków od swoich systemów?:) I oczywiście te firmy zgodzasie na polonizację swoich wyrobów??

Muminek
czwartek, 20 maja 2021, 11:14

Naród wybrany nie potrafi opracować czegoś takiego ... porażka ...

asdf
piątek, 21 maja 2021, 08:40

co zrobic nawet najwieksi i najmadrzejsi ze slowian kupowali drony z Izraela

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 21 maja 2021, 22:35

Znaczy kolega pochodzi z "narodu wybranego"? Tego samego, który trzymając łapy na handlu niewolnikami wykoncypował sobie, że Słowianie pochodzą z Kanaanu?

Qwest
piątek, 21 maja 2021, 00:19

Naród wybrany to dostaje od USA coś takiego za darmo

Davien
piątek, 21 maja 2021, 17:23

Izrael to ma własne, znacznei lepsze których nawet USA uzywa.

niedziela, 23 maja 2021, 07:51

Reklamujesz swoich?

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 21 maja 2021, 22:44

W sumie nic dziwnego. Mogą się skupić na tych rzeczach, bo inne dostarcza USA. Tak samo jak teraz dostarczy im to, z czego wypsztykała się "żelazna kopuła". Tyle, że teraz będą mieli nieco trudniej. Biden za nimi nie przepada i jest zbyt stary, żeby Mossad podsunął mu drugą Monikę Lewinsky.

Davien
sobota, 22 maja 2021, 20:25

A to ciekawe, bo pociski Tamir sa produkowane w izraelu wiec niby co im USA dostarczy?? I jakos skupiaja sie tez na pociskach balistycznych, radarach itp.

piątek, 21 maja 2021, 22:35

W sumie nic dziwnego

Rex
czwartek, 20 maja 2021, 20:46

Przecież Izrael ma takie systemy ... :)

Rain Harper
czwartek, 20 maja 2021, 18:30

Derp

Tweets Defence24