Ukraina: Kontrakt na 20 kutrów patrolowych podpisany

28 lipca 2020, 08:25
fpb98-bandeau
Szybki okręt patrolowy FPB 98 Mk1. Fot. OCEA
Reklama

Zgodnie z zapowiedziami Ukraina zamówiła we francuskiej stoczni OCEA dwadzieścia szybkich kutrów patrolowych FPB 98 Mk 1 (Fast Patrol Boat). Podpisany kontrakt ma wartość około 136,5 miliona euro, z czego 85% ma być opłacone z pożyczki udzielonej przez Francję na bardzo korzystnych warunkach.

Kontrakt podpisany pomiędzy ukraińską Strażą Przybrzeżną a francuską stocznią OCEA został zawarty dzięki umowie ramowej między rządem Ukrainy a rządem Republiki Francuskiej dotyczącej wsparcia działań zwiększających ukraińskie bezpieczeństwo morskie i zdolności obronne. Umowa została podpisana przez ministrów spraw wewnętrznych Ukrainy i Francji (ukraińska służba graniczna podlega pod ministerstwo spraw wewnętrznych) w Paryżu w dniu 19 listopada 2019 r. i ratyfikowana przez Radę Najwyższą Ukrainy 4 marca 2020 r. To właśnie dlatego w lipcowej ceremonii podpisana dokumentów handlowych uczestniczył również ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

Jak na razie ujawniono, że zgodnie z umową pierwszy kuter patrolowy FPB 98 Mk 1 ma być przekazany dla Straży Przybrzeżnej Ukrainy już w 2021 roku. Nie wiadomo jednak, czy będzie on zbudowany we Francji czy w stoczni Nibulon w Mikołajowie (w której ma powstać w sumie pięć kutrów w ciągu trzech lat, a więc 25% zamówionych jednostek). Dodatkowo Ukraina ma być również dostawcą wszystkich abordażowo-inspekcyjnych łodzi sztywnodennych RIB, które będą na wyposażeniu każdego kutra FPB 98 Mk 1.

Kutry te mają wykonywać szeroki zakres zadań dla ukraińskiej służby granicznej, a w tym prowadzić operacje nadzoru wód terytorialnych i strefy ekonomicznej, działania antydywersyjne i antyterrorystyczne, kontrolę przemytu i nielegalnej imigracji, ochronę zasobów naturalnych oraz operacje poszukiwawczo-ratownicze SAR.

Patrolowce FPB 98 Mk1 to jednostki o długości 32 m, które mogą się poruszać z maksymalną prędkością 35 w i mają zasięg 1200 Mm (przy prędkości 12 w). Załogę stanowi 14 osób. Okręty te są wykorzystywane w - między innymi - Beninie, Surinami, Algierii i Nigerii.

Jest to kolejny krok mający zwiększyć możliwości reagowania Ukrainy na morskich akwenach, o które cały czas trwa spór z Federacją Rosyjską. Nie chodzi tu tylko o  Krym, ale również o Morze Azowskie – praktycznie odcięte przez Rosjan od Morza Czarnego przez Most Kerczeński.

W tym samym czasie trwa bowiem załatwianie formalności związanych ze sprzedażą dla ukraińskiej marynarki wojennej przez Stany Zjednoczone szesnastu przybrzeżnych kutrów patrolowych Mk VI wraz z wyposażeniem. Głównym producentem jednostek Mk VI ma być stocznia SAFE Boats International, która zabezpiecza również dostawy dla amerykańskiej marynarki wojennej.

Przypuszcza się, że w obu kontraktach Ukraińcom nie chodzi tylko o same właściwości taktyczno–techniczne nowych kutrów patrolowych, ale również o to, że zostaną one dostarczone przez Francję i Stany Zjednoczone. Ich ewentualne, siłowe przejęcie ze strony Rosji będzie więc miało o wiele większy wydźwięk niż bezprawne aresztowanie ukraińskich kutrów na Morzu Azowskim w listopadzie 2018 roku. Wtedy Rosjanie nie licząc się z nikim przejęli abordażem w Cieśninie Kerczeńskiej aż trzy należące do Ukrainy jednostki pływające: holownik „Jany Kapu” oraz dwa kutry artyleryjskie („Berdiańsk” i „Nikopol”).

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 61
Reklama
klawiatura
środa, 29 lipca 2020, 09:30

"sprzedażą dla ukraińskiej marynarki wojennej przez Stany Zjednoczone" Już wiecie po co ten cały majdan :-)

Żaba
czwartek, 30 lipca 2020, 18:37

Z tego, co widzę na tym interesie zarabiają Francuzi. Ciekaw jestem jaki jest procencik kredytu?

holownik bojowy?
wtorek, 28 lipca 2020, 21:46

A nie można przerobić Mieszka, Leszka itepe na coś podobnego?

Bosmanz Pucka
wtorek, 28 lipca 2020, 23:31

Armatka WRÓBEL w gotowości bojowej

BUBA
wtorek, 28 lipca 2020, 19:08

WP bylo wzorowane na Francuskim. I Francuzi dobrze zanobili na nas a potem w 39 zostawili.

Anatol
środa, 29 lipca 2020, 08:56

Wypowiedzieli 3 wrzesnia Niemcom wojnę ktora zakończyła sie 8 maja 45 roku. Zgodnie z porozumieniem oglosili powszechna mobilizacje i mieli wkroczyc po 14 dniach od wypowiedzenia wojny. Czyli 18 wrzesnia i od 15 Niemcy zaczeli wycofywac czesc oddzialow. Ale 17 Rosjanie zrealizowali swoj pakt z Rzesza i wbili nam nóż w plecy.

Genowefa
środa, 29 lipca 2020, 02:47

Trzeba było nie podskakiwać do wszystkich wokoło w Europie i nie machać szabelką to by nam dupy nie skopali. Teraz podobnie zaczynamy się zachowywać, historia lubi się powtarzać, a Polak jak zwykle mądry jest po szkodzie.

BUBA
środa, 29 lipca 2020, 15:29

Ale i nowe powiedzenie sobie kupi bo i po szkodzie glupi

środa, 29 lipca 2020, 21:02

Cóż za geniusz poeta, który cyklicznie wypisuje b

Marek
środa, 29 lipca 2020, 14:25

Do kogo dookoła i jakim cudem by nam nie skopali? Jeśli chodzi o sąsiadów sojusz z Rumunią był. Mimo przepychanek, które rozpoczęli notabene Czesi mógł być także z Czechosłowacją. Kłopot był taki, że oba państwa uważały się nawzajem za byty chwilowe. Czechosłowaccy wojskowi nawet chcieli takiego sojuszu. Przed wybuchem wojny i nasi patrzyli na sprawę optymistycznie. Tytułem przykładu w poszukiwaniu kandydata na czołg średni pojechano do Czechosłowacji i po powrocie z niej na podstawie odbytych rozmów (V-8-H firmy Kolben-Danek i S-II-c firmy Skoda, zwany później T-21) rokowania były jak najbardziej optymistyczne. Tylko, że po układzie monachijskim i barku woli czechosłowackich polityków do obrony państwa to była musztarda niejako po obiedzie. Jedyną szansą na to, żeby nam nie skopano jak to rzekłaś d... był sojusz z nazistami. Zabiegali o to już wtedy, kiedy jeszcze Ernst Röhm żył. Jeździł zresztą do Polski lobbować za takim strategicznym sojuszem. Później jeździli inni z grubym Hermanem włącznie. Ktoś pewnie powie, że był Mein Kampf? A i owszem był. Tak samo jak niemieckie ustawy rasowe. Tylko, że Hitler lubił biblię niemieckich rasistów, w której stało jak byk, że Polacy to są Aryjczycy. Znając niemieckie ówczesne podejście do rzeczy w którym Japończycy byli tak zwanymi "honorowymi Aryjczykami", Polaków nazywano by członkami Herrenrasse z dziada i pradziada. Tylko, że nie jestem pewien tego, czy dumna byłabyś z takiego sojuszu.

Adam
wtorek, 28 lipca 2020, 18:06

"Piniendzy nie ma i nie będzie." Sławomir N.

Ustawiator
wtorek, 28 lipca 2020, 16:58

Jezeli nowak dostal 1 mln pln za drogi to ile dostal MINISTER Ukrainy? Ustwka do kwadratu A francuz podkrecil specyfikacją techniczną Tylko GŁUPEK NIE zauważył

Ustawiator
środa, 29 lipca 2020, 12:15

A ile dostal Antonio za samoloty vipa co POSZŁO za 750 mlnpln? Haloooooo GDZIE ta KASA

Baranek
środa, 29 lipca 2020, 12:13

Inspektorat uzbrojenia zgubil specyfikacje techniczna dla GAWRONA taki tam BAŁAGAN

Kot w butach
środa, 29 lipca 2020, 12:12

Zaraz TROLLE PIS wejda do akcji Remontowa INSPEKTORAT UZBROJENIA i BŁASZCZAK

Qwe
wtorek, 28 lipca 2020, 19:14

Jesteś mistrzem w pisaniu bzdur. Co tak naprawdę wnosi twój komentarz??? Jeśli subiektywnie stwierdzają że nie są w stanie sami zrobić to kupują. Na jakiej podstawie stwierdzasz że ukraiński minister brał łapówkę? U nas także bierze się łapówki za zakup respiratorów, lewych maseczek itd. Dla czego odnosisz się do ukraińskiej rzeczywistości którą znasz z bajek i opowiadań. Nie widzisz bałaganu u siebie tylko u sąsiada?

Ruski A2/AD
środa, 29 lipca 2020, 12:20

Ukraińska rzeczywistośc Armia i sztab w rozsypce Flota u ruskich Hahahaha 2 mln ludzi w polsce A pozatym smród i brud A u Ciebie jest kanalizacja?

Qwe
piątek, 31 lipca 2020, 12:45

Dołóż trochę staranności w budowaniu wywodów. Ja zbytnio nie rozumię o co ci chodzi, może inni tak ale także wątpię.

Eter
środa, 29 lipca 2020, 08:47

Polska jest państwem prawa z niskimi współczynnikami korupcji. Na Ukrainie korupcja jest częścią normalnego funkcjonowania państwa. Łapówki bierze się pod uwagę przy zwykłych pracach budżetowych. Istnieje mapa wpływu ukraińskich oligarchów. Nie ma czego porównywać w ranach ustrojów obu tych państw.

Qwe
środa, 29 lipca 2020, 13:29

A w jakiej Polsce ty żyjesz??? W mojej nawet prezes spółdzielni mieszkaniowej bierze od firmy mającej robić termomodernizację budynków. Tak jest w mojej Polsce. Napisz więcej o twojej, z chęcią tam wyjadę.

krzysztof333
środa, 29 lipca 2020, 03:26

Zgadzam się w 1000%. Nie szukajmy źdżbła u sąsiadów bo belki u nas są duże. Bałagan u nas to bardzo delikatne określenie.

Marek
środa, 29 lipca 2020, 14:37

Ja bym powiedział, że jest dokładnie odwrotnie.

Miś Fazi
wtorek, 28 lipca 2020, 15:22

Taki kuter powinien mieć na rufie pod pokładem umieszczone podnoszone wyrzutnie z pociskami p/panc dostosowanymi do celów morskich. Wtedy by coś znaczył. To by było takie jajko z niespodzianką. Może nawet bardzo skuteczne, działające z zaskoczenia.

Desantowiec
wtorek, 28 lipca 2020, 17:05

To ma byc kuter mirski? ŚMIECH NA sali DOBRY na dorsza Ruskie czekaja na,tych idiotow

Mad Max 2
wtorek, 28 lipca 2020, 17:01

Drogi Misiu to nie kurer tylko wydmuszka .popatrz na sterówkę i burty To przecież nie plywa ponad 10w A UZBROJENIE to rkm 7.52

rozczochrany
wtorek, 28 lipca 2020, 12:33

Ukraińcy zamiast kupować dobre kutry patrolowe w swoich stoczniach kupują za granicą. Jest tam realizowane to co było w Polsce czyli niszczenie rodzimego przemysłu.

Murzynek Bambo
wtorek, 28 lipca 2020, 17:03

Ale tam łapówki nie dostaną A tutaj Francuz DAŁ 8 % kontraktu Tyle ja dawalem na Ukrainie

Qwe
wtorek, 28 lipca 2020, 16:54

Dla czego nie potrafisz zrozumieć jednej rzeczy - oni kupują kutry wysokiej jakości a nie własnej produkcji. Kiedy zrozumiecie że jeśli nie jest się w stanie kupić określonych parametrów u siebie (bo realnie nie jest się w stanie tego wykonać) to pozyskuje się to zakupem zagranicznym. Myślę że Ukraińcy lepiej wiedzą co mogą wyprodukować od ciebie.

Marek
wtorek, 28 lipca 2020, 20:18

A kiedy ty zrozumiesz, że ukraińskie kutry 58155 zrobione przez Ukraińców są zwyczajnie lepsze? Uzbrojenie mają całkiem przyzwoite. Elektronikę z Zachodu. W siłowni Caterpillary zamiast paliwożernego i awaryjnego złomu. Na dodatek okręciki zrobiono tak, żeby utrudnić operatorom radarów nabrzeżnych życie.

Qwe
środa, 29 lipca 2020, 11:30

Skoro masz taką wiedzę to możesz złożyć doniesienie na ukraiński min. Jeśli racja jest po twojej stronie ze względu na posiadaną wiedzę fachową oraz ekonomiczną odnośnie ukraińskiego rynku stoczniowego.

Eter
środa, 29 lipca 2020, 08:49

Ukraińcy nie zbudują sobie ma kredyt. Potrzebują finansowania bo prowadzą wojnę. Francuzi Amerykanie i Polacy pożyczają a Ukraińcy kupują u sojuszników. Prosta sprawa.

Czesio
środa, 29 lipca 2020, 02:56

I co z tego że mają Caterpillary, przecież to zwykłe diesle są, do tego już nie made in USA tylko meksykańsko-chińskie składaki. Ta marka akurat jest najczęściej montowana przez chińskie stocznie na statkach tam budowanych, to ma być wyróżnikiem jakości?

Marek
środa, 29 lipca 2020, 14:29

W stosunku do stosowanych wcześniej przez Ukraińców konstrukcji wyróżnikiem jest bezawaryjna i ekonomiczna praca. Ukraińcy sami o tym dobrze wiedzą, bo zanim wprowadzili do linii swoje nowe okręciki bardzo intensywnie je testowali.

Fanklub Daviena
wtorek, 28 lipca 2020, 12:06

Naiwny kult wszechmocy USA i wiara, że słowo "amerykańskie" może przestraszyć Rosjan naprawdę mnie bawią. Jak Rosja zabrała w Gruzji US Marines 4 szt. Humvee w wersji łącznościowej (z terminalami kryptograficznymi i satelitarnymi i mimo srogich gróźb Obamy, nie oddała, tylko wysłała do Instytutu Łomonosowa na przebadanie, dzięki czemu obecne WRE Rosjan jest tak skuteczne przeciw amerykańskiej łączności), to naprawdę komicy podajcie mi jakikolwiek argument, który powstrzymałby Rosjan przed zabraniem UKRAIŃSKICH kutrów na rosyjskich wodach, tylko z tego powodu, że zostały wyprodukowane w USA? To może Rosja/Syria nie mają prawa zabierać ISIS rakiet TOW-2, bo są darem od USA? Naprawdę jesteście zabawni! W bałwochwalstwie USA popadliście już w totalną śmieszność... Owszem, może byłby problem, gdyby kutry pływały pod amerykańską a nie ukraińską flagą, gdyby nie to, że... USA wpadły w dołek, który kopały pod Rosją - zachęciły Ukrainę, by podpisała z Rosją umowę przekształcającą Morze Azowskie w wody wewnętrzne. USA "myślało" (od 1997, od NATOWskich manewrów Seabreeze 97, gdzie ćwiczono taki scenariusz!), że NATO zagrabi Krym i ponieważ Morze Azowskie będzie wodami wewnętrznymi, to nie będzie obowiązywała tak hołubiona "swoboda żeglugi" i będzie można Rosjanom odciąć Morze Azowskie (tak jak Rosja odcięła Zalew Wiślany!), którym Rosja eksportuje 3/4 zboża (a ze sprzedaży zboża Rosja ma większe zyski niż ze sprzedaży broni! I największym problemem eksportowym rosyjskiego zboża jest nie jego brak, tylko brak wydajności infrastruktury eksportowej - Rosja bez trudu może więcej zboża uprawiać, ale jeszcze nie pobudowała dostatecznej ilości elewatorów i systemu transportowego, by go móc wyeksportować!). "Niestety" zimny szachista Putin myśli na 10 ruchów do przodu i przejął Krym przed NATO i teraz to on może zamykać Morze Azowskie jak chce, a ponieważ dzięki namowom USA są to wody wewnętrzne, to USA nie może praktykować "swobody żeglugi", bo po wpłynięciu na rosyjskie wody Rosjanie mogą ich natychmiast legalnie zatopić. :D

yaro
wtorek, 28 lipca 2020, 17:11

Jak podaje Radio Swaboda, powołując się na ostatni w tej sprawie raport Rosstatu z 2012 roku, co czwarta rosyjska rodzina, to jest 35 milionów Rosjan żyje w domach czy mieszkaniach, w których toalety znajdują się na zewnątrz. Co trzeci dom pozostawał bez gorącej wody (szacowano, że to 47 mln Rosjan), 29 mln Rosjan nie miało nawet zimnej wody, a 22 mln – ogrzewania. Jak wynika z częściowo aktualizowanych na stronie Rosstatu danych z 2017 roku, sytuacja niewiele się poprawiła. Bez łazienki i prysznica w domu musi obyć się 30 procent mieszkań i domów, 31 procent nie ma gorącej wody, a 33 procent nie ma dostępu do gazu. W 22 procent zasobów mieszkaniowych nie ma kanalizacji, a w 14 – w ogóle brak ogrzewania. W przypadku 18 procent nie ma wodociągów.

Szept
wtorek, 28 lipca 2020, 18:36

A w Ameryce policja zabijała Murzynów a teraz Murzyni leją policję - to twój poziom dyskusji, głupio i nie na temat. Poza tym tak się nie ciesz bo w Polsce 35% gmin nie jest zgazyfikowanych, 9% lokali mieszkalnych nie ma łazienek, 6% nie ma toalet a 3% wogóle nie ma wody. Może najpierw martwmy się o swój kraj i ludzi a potem zaglądajmy do sąsiadów.

Ciekawy
czwartek, 30 lipca 2020, 10:36

W odróżnieniu od twoich i fankluba rosyjskich zwierzchników my w Polsce się o swoich ludzi martwimy.

Fanklub Daviena
wtorek, 28 lipca 2020, 18:35

Radio Swoboda etatowa rozgłośnia CIA. Tak wiarygodna jak waga żydowskiego kupca... :)

Eter
środa, 29 lipca 2020, 08:53

Ciagle bardziej wiarygodna niż sputniki z wszelakich serwerów.

Fanklub Daviena
środa, 29 lipca 2020, 13:16

Ty wierz CIA z Radia Swoboda. Ja wolę wierzyć Sputnikowi - bardziej niż CNN, BBC, TVN, TVP info, Wyborczej i Newsweekowi i co mi zrobisz? Zainstalujesz kolejnego Pegasusa w ramach "Akcji Sputnik"? PiS będzie siedział za tą akcję! :)

sputnik
czwartek, 30 lipca 2020, 18:50

Do lasu posłano w poszukiwaniu zająca CIA, FBI i FSB dowodzone przez rosjanina z zakazanym ryjem. Po 24 godzinach CIA zameldowało: "rozmawialiśmy z informatorami, zaglądnęliśmy pod każdy krzak i kamień. Po dogłębnej analizie stwierdzamy, że zając nie istnieje. Po 2 godzinach FBI zameldowało" "Zając zbiegł, ale nie może być daleko". FSB zgłosiło się pod 20 minutach prowadząc niedźwiedzia, któremu wcześniej dobrze stłukli mordę. Biedny niedźwiadek oświadczył: "Jestem zającem. Moi rodzice także byli zającami".

środa, 29 lipca 2020, 19:19

FAN wierzysz Sputnikowi Powiedz mi co porab

Seb
wtorek, 28 lipca 2020, 18:26

No i co to ma wspólnego z tym artykułem?

Ciekawy
czwartek, 30 lipca 2020, 10:38

A co z nim wspólnego ma szerzona w chamski sposób przez fankluba prymitywna ruska propaganda?

Stary Grzyb
wtorek, 28 lipca 2020, 11:56

Jedne i drugie kutry są Ukrainie autentycznie potrzebne w celu faktycznego zamknięcia granicy morskiej dla przemytu, obecnie mającego charakter zmasowany i m. in. ułatwiającego funkcjonowanie rosyjskiej strefy okupacyjnej w Mołdawii. Natomiast z punktu widzenia "efektu odstraszającego" to francuskie pochodzenie okrętów nie ma jakiegokolwiek znaczenia, zaś pochodzenie amerykańskie mogłoby mieć takie znaczenie gdyby, po pierwsze, jednostki formalnie pozostały amerykańskie, a Ukraina korzystałaby z nich w ramach użyczenia czy leasingu, po drugie zaś, gdyby ukraińscy marynarze na wypadek próby przejęcia okrętów choć spróbowali się bronić.

Kapitan Nemo
wtorek, 28 lipca 2020, 11:49

12 węzłów to FARSA a nie szybki kuter

Fircyk w zalotach
wtorek, 28 lipca 2020, 16:56

Bravo kapitanie widzę ze sami przyjaciele Francuzów Tylko ten silnik na 35w do remontu Taka kiche DALI ukraińskim oligarchom Za KASĘ oczywiście

MAtnet
wtorek, 28 lipca 2020, 15:51

12 w to prędkość ekonomiczna, maksymalna 35 w

Leon zawodowiec
wtorek, 28 lipca 2020, 14:18

Na,rzeki Ukrainy w sam raz

Robert W.
wtorek, 28 lipca 2020, 13:40

12 węzłów to prędkość ekonomiczna a maksymalna 35. Czytaj ze zrozumieniem i nie trolluj.

Tadziu
wtorek, 28 lipca 2020, 16:52

To sobie kup albo lepiej dawaj rady do kolegów z INSPEKTORATU UZBROJENIA

Pablo
wtorek, 28 lipca 2020, 13:37

Przecież jest podane 35w a 12 to tylko prędkość ekonomiczna

JK
wtorek, 28 lipca 2020, 13:36

przecież podana jest max prędkość 35 węzłów. Trzeba czytać ze zrozumieniem

Rakowiec
wtorek, 28 lipca 2020, 16:54

To może twoja remontowa to zrobi? Hahahaha

Pawlo
wtorek, 28 lipca 2020, 13:33

Chyba jednak nieco więcej :) "mogą się poruszać z maksymalną prędkością 35 w i mają zasięg 1200 Mm (przy prędkości 12 w)"

wtorek, 28 lipca 2020, 13:24

Maksymalna prędkość to 35 w. 12 w to ekonomiczna dla max zasięgu 1200 Mm. Przeczytaj sobie jeszcze raz artykuł panie kapitanie.

Fircyk w zalotach
wtorek, 28 lipca 2020, 11:47

Jaka jest szansa ze Ukraina nie spłaci tej pożyczki Francuzom?

klawiatura
środa, 29 lipca 2020, 09:34

Duża, polska bedzie spłacać

fifi
wtorek, 28 lipca 2020, 11:29

Da to radę pływać po Sanie?

wtorek, 28 lipca 2020, 20:30

Za czasów Franciszka Józefa by mogło. Teraz z żegluga po rzekach i kanałach nawet tam, gdzie swego czasu była odpowiednia infrastruktura w przypadku zwykłej motorówki stanowi pewien problem.

wtorek, 28 lipca 2020, 20:21

Koło Sandomierza jak aura dopisze tak.

Tweets Defence24