Strefa Gazy: 690 palestyńskich rakiet, izraelski odwet i rozejm

6 maja 2019, 13:48
Flickr_-_Israel_Defense_Forces_-_Iron_Dome_Intercepts_Rockets_from_the_Gaza_Strip
Odpalenie pocisku systemu Iron Dome / Fot. Wikipedia CC.BY-SA 3.0 / Israel Defence Force/ Nehemiya Gershoni
Reklama

Dwóch anonimowych przedstawicieli władz palestyńskich w Strefie Gazy poinformowało, że w poniedziałek nad ranem uzgodniono rozejm w wymianie militarnych ciosów między Izraelem i Palestyńczykami w rejonie Strefy Gazy. Strona izraelska nie potwierdziła tego, jednak Armia Izraela poinformowała w poniedziałek, że zniosła ograniczenia na południu kraju, co - według AP - sygnalizuje zawarcie rozejmu. 

Porozumienie rozejmowe miało zostać osiągnięte dzięki mediacji Egiptu o godz. 4.30, czasu lokalnego, w poniedziałek (3.30 czasu polskiego). Wiadomość potwierdziła stacja TV należąca do rządzącego w Gazie Hamasu. Przedstawiciele Izraela nie odnieśli się dotychczas do tej informacji. Jednak Israel Defence Force poinformowały o zniesieniu ograniczeń na południu kraju, nie sprecyzowano jednak o zniesienie jakich konkretnie restrykcji chodzi. Jak podaje "Guardian", informacje o zawarciu porozumienia pojawiły się wkrótce po tym jak premier Izraela, Beniamin Netanjahu, poinformował o skierowaniu dodatkowych sił wojskowych (piechoty, jednostek pancernych i artyleryjskich) w okolice granicy ze Strefą Gazy.

Reuter zauważa, że porozumienie byłoby w interesie obu stron bowiem zapobiegłoby dalszej eskalacji walk, co mogłoby doprowadzić do konfliktu na pełną skalę. Zarówno Izrael jak i Palestyńczycy chcieliby tego uniknąć. Do kolejnej fali walk między Izraelem i Palestyńczykami doszło tuż przed początkiem ramadanu - muzułmańskiego miesiąca postu oraz na tydzień przed 64. edycją konkursu piosenki Eurowizji, która ma się odbyć w Tel Awiwie.

Walki rozpoczęły się dwa dni temu kiedy snajper palestyńskiego Islamskiego Dżihadu oddał kilka strzałów w kierunku żołnierzy izraelskich raniąc dwóch z nich. Islamski Dżihad oskarża Izrael o opóźnianie realizacji poprzednich porozumień, które miały położyć kres przemocy i doprowadzić do rozluźnienia blokady ekonomicznej Strefy Gazy.

Według izraelskich źródeł wojskowych, ze Strefy Gazy od ub. piątku odpalono 690 pocisków rakietowych na państwo żydowskie, z czego izraelski system antyrakietowy Żelazna Kopuła przechwycił 240. Izraelskie media, w tym Globes, informują że skuteczność systemu wynosi ok. 90 proc. w stosunku do pocisków, które mają upaść na obszary gęsto zamieszkane lub elementy infrastruktury krytycznej, pozostałe - uznane za mniej niebezpieczne nie są przechwytywane. Zginęło co najmniej 4 Izraelczyków - w tym od ognia przeciwpancernego pocisku kierowanego. 

W odwecie wojsko izraelskie zaatakowało ponad 320 celów należących do bojowników palestyńskich. W niedzielę w izraelskich atakach odwetowych zginęło 12 Palestyńczyków, głównie bojowników Hamasu - podały władze enklawy. Od ub. piątku w Strefie Gazy zginęło łącznie 24 osoby, w tym 14 cywilów oraz dowódca Hamasu Hamad Abed Czudri, a ponad 80 osób miało odnieść obrażenia.

Jednym z obiektów ataku była też jednostka hakerów Hamasu.

BS/PAP/JP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 44
Reklama
22
środa, 8 maja 2019, 13:32

Czyli wobec długotrwałego ataku saturacyjnego żydowska "żelazna kopuła" jest bezradna. A teraz pomyślcie proszę ile rakiet wycelowanych w Izrael znajduje się na terenie Libanu. To muszą być kilkadziesiąt tysięcy rakiet, które po przełamaniu obrony przeciwrakietowej Izraela dosięgną jego miast i centrów przemysłowych. Cała ta akcja w Strefie gazy wygląda na celowe sprawdzenie skuteczności izraelskich systemów obronnych.

Davien
piątek, 10 maja 2019, 02:10

Panei 22 a pomysl pan iel jest realnie wyrzutni i pomyśl tez że Izrael może juz raz wszedł do Libanu a teraz nie będa sie bawić tylko po prostu zamienią tereny Hamasu i Hezbollahu w pustynię.

22
sobota, 11 maja 2019, 00:29

Szanowny Panie . W roku 2006 Izrael przegrał wojnę w Libanie . Nie osiągnął strategicznych celów. Nie zniszczył swojego wroga. A teraz Hezbollah ma nieporównywalnie większe siły . I więcej sprzętu. I jego ludzie są bardziej zdeterminowani. Przeszli szkolenie wojskowe w Syrii na realnej wojnie. Dlaczego z takim uporem broni pan Izraela? . Przecież 10 lat temu jedyną bronią Palestyńczyków były kamienie. Teraz mają rakiety i broń przeciwpancerną . Ciekawe co będą mieli za następne 10 lat? Może broń chemiczną albo biologiczną ? Izrael jest znienawidzony przez ludność właściwie wszystkich sąsiednich krajów arabskich. Czy Pan tego nie widzi ? A może nie chce zaakceptować faktu, że polityka izraelska poniosła fiasko. Mieli czas zawrzeć porozumienie pokojowe z Palestyńczykami, ale woleli ich zabijać. Panoptikum nastąpi gdy zostanie ujawniony " interes stulecia" pana Trampa. Palestyńczycy nigdy się nie zgodzą na to "porozumienie". W perspektywie paru następnych lat Izraelowi została już tylko walka. Sami do tego doprowadzili. USA już zwróciły się na Pacyfik, gdzie będą toczyć walkę z Chinami o dominację na świecie. I nie będą miały sił i środków aby toczyć kolejną wojnę za Izrael. Tą wojnę Izrael będzie musiał toczyć sam. A jego społeczeństwo nie jest już takie skłonne do ponoszenia ofiar , jak na początku gdy Izrael walczył o przeżycie.

Davien
sobota, 11 maja 2019, 16:15

Panie 22 a dlaczego broni pan terrorystów z Hamasu i hezbollahu, bo tym oni sa? Nie pisąłem o 2006r kiedy izrael nie wysłał do libanu znaczacych sił, ale o wcześniejszym przypadku, gdy wszedł, zrobił co chciał a wycofujac sie zostawił po sobie sprzymierzeńców w postaci milicji. Panie 22 do sytuacji w Strefie Gazy doprowadził głównie HAMAS, jakos z dawnym OWP sie Izrael porozumiał Panie 22 to państwa arabskie napadły na izrael dzeiń po jego powstaniu a że dostały regularny... to zaczęła sie zabawa w terrorystów. A co do broni biologicznej czy chemicznej: rozumie pan że albo oddadzą ja co do grama albo Izrael wysterylizuje Strefę Gazy i tyle przyjdzie z tego Hamasowi. USA panei 22 mają wystarczające siły bo spokojnie walczyc z Chinami( Biedne Chiny) i wspierać izrael, który jeżeli cos mu zagrozi powazniej zapewne uzyje broni jądrowej by definitywnie pozbyć sie zagrożenia. Wie o tym cały Bliski Wschód i jakos nikt nawet tego nie próbuje.

Ciekawy
wtorek, 27 sierpnia 2019, 10:47

Bronimy 'terrorystów' z Hamasu, tak samo jak bronimy 'terrorystów' z Armii Krajowej. Warto sę wybrać do Izraela i Palestyny, porozmawiać z ludźmi, zobaczyć parę rzeczy na własne oczy. Terytoria Palestyńskie to po prostu Generalna Gubernia, no może w wersji soft

Marcin Zbrojnik
wtorek, 7 maja 2019, 10:45

Od dawna interesuję sie tym konfliktem i nie rozumiem 1 rzeczy : CZEMU EGIPT NIE POROZUMIE SIĘ Z IZRAELEM I NIE ZROBIA PORZĄDEK Z ZE STREFĄ GAZY RAZ NA ZAWSZE . NAJWYŻSZY CZAS ZAKOŃCZYĆ TEN CYRK PRZEMOCY W KTÓRYM CIERPIĄ CYWILE! Co z zamian ? Przekazanie kontroli nad tym terenem Władzom Autonomii Palestyńskiej , zniesienie blokady i rozpoczęcie procesu pokojowego.

22
środa, 8 maja 2019, 13:34

Bo może Egipcjanie to w większości muzułmanie , którzy z uśmiechem na ustach przyglądali by się zagładzie Izraela? :)

Davien
piątek, 10 maja 2019, 02:11

Tia a zapoznaj sie z doktryna militarna Izraela zanim cos napiszesz, bo jakby Hamas zagroził istnieniu Izraela to po prostu odparują Strefę Gazy. Maja czym a ich doktryna przewiduje własnie takie działąnia w takiej sytuacji.

fascynacje
wtorek, 7 maja 2019, 01:54

Specyficznie przedstawiono tutaj sekwencję zdarzeń, które spowodować miały wymianę ognia między Izraelem a Gazą...

trust
poniedziałek, 6 maja 2019, 22:39

A może tak jakiś artykuł o ostatnich atakach na bazę Chmeimim w Syrii ? Dwa dni temu był najsilniejszy atak na Rosjan od początku ich syryjskiej interwencji. Przeszło 20 rakiet Tornado do tego 36 bsl i jeden bsl korekty ognia artyleryjskiego. Wszystko zestrzelone (a podobno pancyry to tylko do ptaszków strzelają). 100% skuteczność obrony bazy, czyżby znów nabrano wody w usta bo się to politycznie nie wpasowuje w naśmiewanie się z techniki rosyjskiej ? W samym kwietniu było 12 różnych kombinowanych ataków na Chmeimim, żaden nie doszedł do skutku.

Stirlitz
wtorek, 7 maja 2019, 08:46

A może jakiś dowód na to? Bo poza baśniami na ruskich blogach nie ma nawet cienia dowodu na te wymysły. Poza tym mało spójne te bajki są, bo przecież putin się chwalił, że rosjanie wyzwolili całą Syrię, a ty piszesz, że ktoś podjeżdża pod ruską bazę wyrzutnią rakietową i ją ostrzeliwuje? Słabo wygląda całość tej bajki ;)

analizator
wtorek, 7 maja 2019, 11:30

Bo CNN Ci nie napisał czy BBC ... poszukaj to znajdziesz ...

Stirlitz
środa, 8 maja 2019, 10:11

Szukałem i tylko na rosyjskich blogach takie "newsy". Myślisz, że to wiarogodne źródło? ;)

Davien
wtorek, 7 maja 2019, 11:13

Najlepsze sa te pociski z Tornado, czyzby kolejny dowód potwierdzający że Rosja zaopatruje ISIS w sprzet?:) Do tego ani Pancyr, ani TOR, ani Tunguska takich rakiet nie potrafia zwalczać a tu nagle 100% skuteczności?:))

aktualizacja
wtorek, 7 maja 2019, 14:53

Pociski do Tornado o zwiększonym zasięgu produkuje Ukraina.

Davien
środa, 8 maja 2019, 02:43

Panie aktualizacja Tornado to rosyjski system, nei uzywany na Ukrainie wiec naprawdę....

Davien
wtorek, 7 maja 2019, 01:26

Panie trust biorac pod uwage ze w Hmiejmin sa TOR-y bo Pancyry na dronach poległy... A co do 100% skutecznosci... Moze jakis dowód przedstawisz?

Rafal
wtorek, 7 maja 2019, 13:18

Davien bez obrazy a masz jakis dowod, ze Pancyry polegly? Historie pana ktory opisywal niska skutecznosc Pancyrow juz dawno wyjasniono, ale tego sie nie pamieta bo po co.

Stirlitz
środa, 8 maja 2019, 08:36

Dowodów jest aż nadto. Wystarczy zobaczyć filmy z niszczenia Pancyrów. Są w necie dostępne przynajmniej trzy udokumentowane zapisy z anihilacji Pancyrów. Mając świadomość, że nie wszystko trafia do sieci można domniemywać, że zniszczonych Pancyrów jest dużo więcej.

Rafal
środa, 8 maja 2019, 17:29

Odnosnie twoich dowodow, sa dwa rozne przyklady trafienia Pancyrow, oba zestawy nie byly aktwne, w drugim filmie ktory sam Izrael pokazywal, widac Pancyra bez rakiet, wszyskie tuby sa okopcone czyli poprostu sie wystrzelal i czekal na przeladowanie. "Mając świadomość, że nie wszystko trafia do sieci można domniemywać, że zniszczonych Pancyrów jest dużo więcej." czyli moze dzialac taka logika i w druga strone, skoro nie ma filmow pokazujacych skutecznosc Pancyrow mozna domniemywac, ze jest wysoka.

Stirlitz
piątek, 10 maja 2019, 14:05

Słabo szukasz. Są trzy filmy z ostatnich kilku miesięcy z likwidacji Pancyrów, trzech różnych Pancyrów. Problem w tym, że nie ma żadnych dowodów, że cokolwiek te Pancyry zniszczyły, więc ta logika działa raczej w kierunku: nie ma dowodów na zniszczenie czegokolwiek, czyli skuteczność zerowa ;)

Davien
piątek, 10 maja 2019, 02:14

Panie Rafał a w co ten Pancyr sie wystzrelał i co zrobił z 1200 pociskami do działek, które własnie mają zwalczac takie zagrożenia bo radar Pancyra jest za słaby na Harop-a czu Delilah? Może odpoweidz na to pytanie. Aha Pancyr pocisków z BM-21 nie ejst w stanie zwalczac bo sa zwyczajnie za szybkie:)

Davien
środa, 8 maja 2019, 02:42

Panie rafal sam fakt że musieli tam wysłąc TOR-y oznacza kleske Pancyrów wiec jak widać dowód jest jak na dłoni:)

fefko
poniedziałek, 6 maja 2019, 19:31

zmasowany atak i musieli odpuscic duzo celow do zniszczenia. mozna polemizowac na ile ich opl jest dobre. ale gdyby go nie mieli wogole to straty byly by na ogromna skale.

obserwator
poniedziałek, 6 maja 2019, 16:54

690 rakiet na każdą praktycznie trzeba dwie z żelaznej kopuły, trzeba przyznać, że Palestyńczycy nieźle wypstrykali Izraelską żelazną kopułę, jeszcze ze dwa takie ataki robionych w garażu z rur kanalizacyjnych pseudo rakiet wypełnionych mieszanina saletry z cukrem a żelazna kopuła stała by się nieoperacyjna i co wtedy ? Chyba Izrael również pojął, że właśnie pokazano mu że ten system da się obejść i wtedy można wystrzelić prawdziwą rakietę balistyczną i na rozejm się też łatwo zgodził.

Jarek
poniedziałek, 6 maja 2019, 21:07

Jak sądzisz, ile rakiet mogą mieć zmagazynowanych? A ile są w stanie wytwarzać np. miesięcznie? Sądzisz, że taki atak narusza strategiczne zapasy Izraela?

Janek
wtorek, 7 maja 2019, 11:26

Jak sadzisz ile trwa produkcja garażowej rakiety, ile ich można przygotować, a ile trwa produkcja rakiety do żelaznej kopuły, / Te garażowe rakiety sa w stanie wypstrykać żelazna kopułę trzema zmasowanymi atakami ...

Davien
poniedziałek, 6 maja 2019, 20:44

Panie obserwator a z tych rakiet przechwycili jedynie 240 reszte sobie puszczając bo leciała w pustynie i nie były to takie rakietki z garażu ale odpowiedniki BM-21 i lepsze. A co do balistycznej do Iron Dome nigdy nie miął ich przechwytywać, bo działa na pociski o zasiegu do 70km. Nie am systemu, którego sie nie obejszie i nie ma systemu który obroni sie przed zmasowanym, jednoczesnym atakiem

Dudley
wtorek, 7 maja 2019, 01:21

Panie Davien to policz sobie ile kosztował Palestyńczyków atak rakietowy w a ile Izrael obrona i akcja odwetowa to łatwo zrozumiesz że każda wojna kończy się u księgowego.

Davien
wtorek, 7 maja 2019, 09:31

Dudley to policz sobie koszty strat jakie poniósł Hamas vs koszty jakie by były jakby te rakiety trafiły.

Rafal
wtorek, 7 maja 2019, 13:15

A policz Davien ile kosztowaly strzelania Iron Dome i jak ladnie Hamas zredukowal liczbe rakiet, Izrael musi poswiecic dorobine czasu i pieniedzy na odbudownie zapasow bo zestrzelenie 240 rakiet plus nie trafione, pare setek ID poszlo. Co do 90% skutecznosci ID, patrzac na zdjecia znajomych z Izraela to te 90% moglbym powiedziec jest mocno zawyzone.

Davien
wtorek, 7 maja 2019, 18:14

A policz sobie panie rafał ile by kosztowało jakby te pociski w cos trafiły. A co do zdjec... to może jakies oficjalne zródło bo znajomi panie Rafał....

fan_club_Daviena
wtorek, 7 maja 2019, 11:28

no to jakie koszty poniósł ? Owszem poniósł to kobiety, dzieci i trochę tych co udają wojskowych, stare rury, saletra, cukier, spawarki do metalu oraz zburzone budynki które ztreszta i tak były w ruinie ... to są ich koszty

Davien
wtorek, 7 maja 2019, 18:16

No, wysoki dowódca zabity, kilkunastu bojowników tez jednostka hakerska odparowana razem z budynkiem... I kilkaset pocisków do BM-21 labo irańskich Fateh z trudem przemyconych do Strefy... Istotnie opłacalne:))

ad
poniedziałek, 6 maja 2019, 16:37

Teraz proste pytania i odpowiedzi: iloma rakietami zaatakuje nasz kraj potencjalny przeciwnik? - znacznie większą liczbą niż Palestyńczycy; ile my będziemy mieć antyrakiet? znacznie mniej niż Izrael; jaka będzie skuteczność naszego systemu? a jaka może być skuteczność systemu opartego na paru wyrzutniach Patriota, braku Narwi, i niewiadomej skuteczności Gromów/Piorunów?; no i wreszcie kiedy nasz system będzie gotowy? tego nie wie nikt...

Xenon
poniedziałek, 6 maja 2019, 23:19

Przecież nie po to kupiliśmy patrioty żeby chroniły nasze niebo. Tak samo będzie, kiedy kupimy f35. Nie będą one nam służyć do obrony polskiego nieba.

Uczciwy
poniedziałek, 6 maja 2019, 16:12

Niech nie okupują, to nikt rakiet nie będzie strzelał.

Tupet
wtorek, 7 maja 2019, 11:12

Ale oni okupują, bo zostali właśnie przez Palestyńczyków zaatakowani, i co teraz? Sugerujesz, by po wygranej konfrontacji poddali się woli przegranego?

ZS1
wtorek, 7 maja 2019, 14:34

To tak jak Rosja okupuje Krym Donbas Osetje itp

Davien
wtorek, 7 maja 2019, 18:17

Więc panei ZS1 twierdzisz że to Ukraina napadła na Rosje a nie odwrotnie??

ZS1
środa, 8 maja 2019, 07:22

Nie to miałem na myśli. Rosja nie miała prawa atakować okupować Ukrainy .USA nie miała tego samego robić w Iraku Afganistanie.Bo robią to dla swojego interesu a nie dla dobra narodu które zajmują.

Davien
środa, 8 maja 2019, 16:05

A to USA okupuje Afganistan czy Irak??? Panei ZS1 a w jakim alternatywnym swiecie?

nowy
poniedziałek, 6 maja 2019, 20:54

100% prawda

wtorek, 7 maja 2019, 11:45

No przecież gdyby okupowali, to nie leciałyby rakiety, tylko najwyżej kamienie na okupantów.

Tweets Defence24