Spotkanie Komitetu Wojskowego NATO. Rozmawiano o nowych wyzwaniach

19 maja 2021, 10:26
kw_nato__8
Szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund T. Andrzejczak. Fot. SGWP
Reklama

Adaptacja NATO do nowych wyzwań, misje Sojuszu, obrona i odstraszanie oraz sytuacja na wschodzie związana z polityką Rosji były tematem obrad Komitetu Wojskowego NATO, w których uczestniczył szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak – poinformował SGWP.

Spotkanie odbyło się we wtorek w Brukseli.

"Szefowie obrony oraz szefowie sztabów państw członkowskich rozmawiali na temat procesu adaptacji Sojuszu do współczesnych wyzwań, a także operacji i misji wojskowych realizowanych pod auspicjami NATO. Omówiono także kwestie planowania strategicznego, w tym sojuszniczych działań w ramach odstraszania i obrony. Dwie sesje poświęcone były relacjom Sojuszu Północnoatlantyckiego z Ukrainą i Gruzją" – przekazał PAP Sztab Generalny.

W trakcie posiedzenia gen. Andrzejczak spotkał się z dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Rusłanem Chomczakiem. "Bilateralne spotkanie pozwoliło omówić sytuację bezpieczeństwa, w szczególności na wschodnich obszarach Ukrainy. Generałowie rozmawiali na temat możliwych kierunków współpracy na poziomie wojskowym" – poinformował SGWP.

Na marginesie KW NATO generał Andrzejczak rozmawiał także z szefem Sił Zbrojnych Gruzji generałem dywizji Giorgim Matiaszwilim na temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie Kaukazu. Także tutaj generałowie omówili możliwe kierunki współpracy w obszarze militarnym.

Reklama
Reklama

Jak poinformował SGWP, "Komitet Wojskowy NATO był okazją do oceny sytuacji bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu oraz przedstawienia polskiego stanowiska w sprawie agresywnej postawy wojskowej Federacji Rosyjskiej, a także omówienia kwestii Sojuszniczej strategii odstraszania i obrony".

Podczas pobytu w Kwaterze Głównej NATO szef SGWP w imieniu prezydenta i oraz ministra obrony wręczył polskim żołnierzom medale i odznaczenia.

W środę generał weźmie udział w posiedzeniu Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej. Szefowie obrony i szefowie sztabów będą omawiać m.in. kwestie współczesnych zagrożeń, celów i ambicji Unii Europejskiej w obszarze obronnym, grup bojowych unii oraz wspólnych operacji i misji wojskowych.

Komitet Wojskowy, który tworzą szefowie obrony państw członkowskich (najczęściej są to szefowie sztabów generalnych), jest najwyższym organem wojskowym Sojuszu, pełni funkcję doradczą w kwestiach wojskowych dla Rady Północnoatlantyckiej - najwyższej władzy politycznej NATO. Współpracuje z dowódcami strategicznymi Sojuszu przy opracowaniu planów i formułowaniu zaleceń wojskowych do dyskusji władzom politycznym.

Formalne spotkania szefów obrony odbywają się trzy razy w roku, w tym dwa razy w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli i raz w innym państwie członkowskim NATO.

Na początku maja na zaproszenie szefa Sztabu Generalnego WP z wizytą w Polsce przebywał przewodniczący KW NATO, marszałek lotnictwa Sir Stuart Peach. Przewodniczący Komitetu Wojskowego jest najwyższym rangą oficerem w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, doradcą wojskowym sekretarza generalnego i Rady Północnoatlantyckiej.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
smutny bez nadziei
środa, 19 maja 2021, 13:55

Szkoda, że ten Pan generał nie rozmawiał z NATO o zniszczeniu demokracji w Polsce i braku praworządności. Jakoś tym się jankesi nie przejmują wpychając kolejny raz polaków do swojej wojenki. Znowu skończy się to utratą przynajmniej 1/3 populacji tego kraju.

dsafdsagweqrweqr
czwartek, 20 maja 2021, 11:04

Gdzie ty widzisz utratę praworządności - chyba za dużo brukowców czytasz. Wojenka nie jest Jankeska, tylko Rosyjsko-Ukraińska, jankesi występują tu jako wsparcie ładu międzynarodowego, oraz jako gwarant Ukrainy po rezygnacji Ukrainy z broni nuklearnej. Nawiasem mówiąc Rosja też była gwarantem dla Ukrainy, ale ta gwarancję złamała. Było to skrajnie nieodpowiedzialne działanie, bo teraz żaden kraj nie zrezygnuje już dobrowolnie z broni nuklearnej, a wiele będzie dążyć do jej uzyskania. Zagrozi to także w przyszłości Rosji, gdy Islam zyska broń atomową.

Autorrr
czwartek, 20 maja 2021, 08:15

A ci dalej swoje.

Tweets Defence24