Spór o dostęp do wody dla Krymu narzędziem eskalacji polityki Kremla

14 marca 2021, 14:02
840_472_matched__pogn26_14INR34531200
Fot. mil.ru
Reklama

Z zajętego przez Rosję Krymu mają być przekazywane sygnały, że tamtejsze, osadzone po 2014 r. prorosyjskie, władze zamierzają wytoczyć proces stronie ukraińskiej. Wszystko w związku z blokadą przepływu wody na półwysep. Oprócz próby wizerunkowego grania całą sprawą, pojawiają się wątpliwości czy nie będzie to stanowiło również próby uzyskania argumentu do eskalacji działań rosyjskich wobec Ukrainy.

Rosyjskie władze Krymu przygotowują pozew przeciwko stronie ukraińskiej, w związku blokadą dostępu do wody dla zajętego przez Rosję w wyniku agresji półwyspu. W ramach pozwu ma być również dokonane obliczenie szkód, które zdaniem strony rosyjskiej, zostały wyrządzone przez działania władz ukraińskich w stosunku do samego Krymu, ale też całej Rosji. Takie cele miał sformułować przewodniczący parlamentu republiki Władimir Konstantinow, podczas posiedzenia Rady Państwa. Informację taką miała przekazać agencja prasowa „Kryminform”.

Przypomnijmy, że Krym został zajęty w 2014 r. w wyniku rosyjskiej agresji. Następnie w sposób nielegalny został przyłączony do Rosji na wniosek marionetkowych władz osadzonych w regionie. Do teraz, od czasu wspomnianej aneksji, Rosja prowadzi znaczące pod względem skali i kosztów działania w zakresie militaryzacji Krymu. Łączy się to również z represjami politycznymi względem stronnictw politycznych i etnicznych oraz pojedynczych mieszkańców, którzy nie wyrażających zgody na bezprawne przyłączenie Półwyspu do Rosji. 

Jak widać po komunikacie prasowym, Rosjanie zamierzają udowadniać, że oprócz skutków dla ludności Krymu, ograniczenia w dostępnie do wody skutkowały znacznym zniszczeniem środowiska. Zauważa się przy tym chociażby chęć wykorzystania sprawy wycieku chemikaliów w 2018 r. Argumentując, że było to spowodowane właśnie przez braki wody na Krymie. Tak samo, dąży się do wskazania, iż wszystkie problemy z rolnictwem na zajętym przez Rosję Krymie są pochodną sprawy blokowania dostępu do wody płynącej z rejonów kontrolowanych przez władze w Kijowie.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/trolle-putina/
Reklama 

Jak zauważył na Twitterze Andreas Umland, szwedzki ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych, cała sprawa pozwu może być nad wyraz niebezpieczna dla Ukrainy. Według niego potencjalnie pozwoli dać Moskwie powód do eskalacji napięć w całym regionie. Rosja uzyska bowiem motyw do przeprowadzenia wrogich działań wobec państwa ukraińskiego, np. w kontekście decydującej architektury kanałów łączących źródła wody z Krymem. Szczególnie, że można już teraz przypuszczać, iż tamtejszy sąd wyda orzeczenie zgodne z linią rosyjskich władz.

Co zaś naturalne, „wyrok” nie będzie oczywiście respektowany przez Ukrainą. Zdaniem wspomnianego Umlanda może być on traktowany jako przełożenie sprawy krymskiej już bezpośrednio na relacje Kijowa i Moskwy, bez wykorzystania swoistego aktora proxy jakim były wcześniej stronnictwa rosyjskie na Krymie.

JR

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 125
Reklama
yaro
poniedziałek, 15 marca 2021, 22:26

W Sewastopolu w najbliższym czasie zostanie uruchomiony wodociąg zapewniający stabilne zaopatrzenie w wodę w porze suszy, w Symferopolu zakończono budowę kolejnego wodociągu - poinformował wicepremier Rosji Marat Chusnullin. Jak wcześniej informowano, 1 marca rozpoczęto próbną eksploatację nowego ujęcia wody na rzece Belbek w pobliżu Sewastopola. Odnotowano również, że kończą się prace na ujęciu wody w Węźle Beszterek do dostarczania wody artezyjskiej do Symferopola. Mamy dobrą wiadomość na temat wody: w najbliższej przyszłości uruchomimy kolejny znaczący wodociąg w Sewastopolu. Mamy już gotowy wodociąg w Symferopolu. To znaczy, że są to wodociągi, które pozwolą nam zagwarantować dostawy wody w porze suszy - powiedział Marat Chusnullin

Polak
poniedziałek, 15 marca 2021, 15:20

Bydło rosyjskie jest bezczelne... największy terrorysta świata !

Wania
poniedziałek, 15 marca 2021, 14:14

Wszyscy komentatorzy z Rosji zaczęli nerwowo dokonywać wpisów. Od razu widać, fankluby, niuniow i innych. Krym jest zagarnięty przez Rosję i nie ma co na ten temat pisać. To, że Rosja doprowadzi gospodarkę wodną na Krymie do ruiny było wiadomo od początku. Wysłanie tam tysięcy żołnierzy i wykopanie studni głębinowych które spowodowały opadnięcie wód gruntowych i ich zasolenie było krytykowane przez wszystkich. Propagandowy most bez rurociągu z wodą też był majstersztykiem. Teraz Rosji pozostało to co potrafi najlepiej. Zagrabić kolejne tereny Ukrainy.

Victor
poniedziałek, 15 marca 2021, 12:36

Wystarczy przyjąć narrację zastosowaną przez Rosjan po przejęciu przez Orlen rafinerii w Możejkach. Otóż kanał doprowadzający wodę na Krym nie został przez Ukrainę odcięty tylko popsuł się z uwagi na wiek. Czas trwania naprawy nieokreślony. I temat załatwiony.

wtorek, 16 marca 2021, 09:25

Kanał nie ma znaczenia. Woda też już nie ma znaczenia. To sygnał zmiany bilansu sił. A przynajmniej tak to wygląda na dzisiaj.

Art
poniedziałek, 15 marca 2021, 12:36

Ruskie już się miotają na lewo i prawo. Gospodarka w rujinie. Żenada. Mogą co najwyżej pociągnąć Kozakom.

Klakier
poniedziałek, 15 marca 2021, 11:53

Boże drogi ale tutaj zaroiło się od płatnych trolli z rosji. Sytuacja jest prosta według prawa międzynarodowego: Krym jest ukraiński pod okupacją rosyjską. Nie mają znaczenia żadne referendum czy historyczne zaszłości. Obowiązkiem okupanta jest zapewnienie środków do życia na terenie Krymu. Jeżeli Ukraina nie chce sprzedać wody to nie. Okupant musi ją sam załatwić odpowiednią infrastrukturę. Do Rosji nie dociera że po drugiej wojnie światowej inaczej patrzy się na zmianę granic. Niby dlaczego dla kilku rubli Ukraina ma pomagać Rosji ( to wróg ). Dla wszystkich rosyjskich troli przypomnę że niemcy też chcieli korytarz do Prus - przecież rząd IIRP mógł wydzierżawić autostradę za kilka marek.

Rain Harper
poniedziałek, 15 marca 2021, 10:47

Przez siedem (7) lat Rosjanie nie wybudowali ANI JEDNEJ stacji uzdatniania wody. Nie ma rurociągu z wodą na moście kerczeńskim. Co za NĘDZA!

Lord Godar
poniedziałek, 15 marca 2021, 17:51

Może oni nie potrafią wykopać studni ani zbudować stacji odsalania , a tylko schrony dla OP i wyrzutni rakiet . Więc co się zabierają do kopania studni to im znowu wychodzi z tego silos dla rakiety międzykontynentalnej ...

ANtoni
poniedziałek, 15 marca 2021, 09:44

To tak jakby Adolf wytoczył proces Stalinowi za to że ten odciął dostarczanie żywności 6 Armii pod Stalingradem

Alexy
poniedziałek, 15 marca 2021, 07:47

Międzynarodowy bandyta powołuje się na międzynarodowe prawo, które notorycznie łamie!!! Ukraina ma poić zielone ludziki, terrorystów Putina?!!!

easyrider
poniedziałek, 15 marca 2021, 07:34

Rosji potrzebna jest nowa kampania żeby przebić się do Naddniestrza i odciąć Ukrainę od Morza Czarnego. Każdy pretekst jest dobry. Zideologizowane NATO nie zapobiegnie temu.

yaro
poniedziałek, 15 marca 2021, 07:33

Sytuacja obecnie wygląda w ten sposób: "Przedstawiciel wojskowego kompleksu budowlanego Ministerstwa Obrony Rosji Timofiej Mielnikow powiedział, że miasto dzięki temu ujęciu wody przestawi się na korzystanie z wody ze zbiorników na rzece Belbek, zamiast nadmiernego zużycia zasobów rezerwuaru Czernoreczenskiego. Budowa ujęcia wody trwała nieprzerwanie, począwszy od października 2020 roku. „Ludzie pracują na trzy zmiany 24 godziny na dobę bez przerwy, z jednym dniem wolnym 1 stycznia” – wyjaśnił Mielnikow. Mielnikow zapewnił, że wszystko działa bez zarzutu. „W tej chwili mogę powiedzieć mieszkańcom Sewastopola: Woda jest już w Dnieprowskim Kanale. Już płynie do waszych kranów. Agregaty już dostarczają wodę do waszych rurociągów i już się nie zatrzymają” – podkreślił." --- artykuł spóźniony, właśnie Rosjanie kończą temat braku wody i wywiązali się z zadania perfekcyjnie tak jak z mostem.

mc.
wtorek, 16 marca 2021, 00:00

Artykuł z października 2020: "Rosyjski rząd zatwierdził plan nieprzerwanych dostaw wody na Krymie w latach 2020-2024. Na ten cel zostanie przeznaczonych 48 mld rubli (620 mln dolarów)." Więc może uzgodnijcie w jakimś komitecie, albo zebrania jaką "Prawdę" chcecie ogłaszać.

Xd
poniedziałek, 15 marca 2021, 05:37

Wprowadźcie jakąś logikę do tych rozważań o krymie jeśli rosja okupuje siłą zajęła itd to władze ukraińskie jeszcze bardziej ciemienżą własnych obywateli a jeśli popieracie takie działania to nie piszcie o okupacji tylko o "woli autonomicznego regionu" o powrocie do rosji tak jak "z woli narodów" jest o kilka państw więcej tylko w tamtych przypadkach była to wola na rękę innymu państwu

Hanys
niedziela, 14 marca 2021, 23:57

Do czerwca Nord Stream 2 zostanie ułożony i jedyne źródło dochodu Ukrainy wyschnie. Rosja w końcu przestanie karmić wroga, a kto wie, może nawet kolejne regiony Ukrainy poproszą same o przyłączenie do Rosji, bo w tym bardaku jaki na Ukrainie wprowadziły USA tym nielegalnym puczem - żyć sie po prostu już nie daje ;)

mc.
wtorek, 16 marca 2021, 00:05

Jeśli Ukraina to taki "bardak" to po co o nią walczycie ? Wystarczy poczekać, niech się sama rozpadnie. Jest tylko jeden problem - im dalej od Moskwy, tym lepiej żyją ludzie. Jeśli Ukraińcy zobaczą jak żyje Europa (już to zobaczyli), to nikt nie będzie chciał "władania Moskwy".

czytelnik D24
niedziela, 14 marca 2021, 23:11

Rosjanom już totalnie na głowę padło. To tak jakby złodziej ukradł samochód po czym pozwał właściciela za to, że nie chce płacić za paliwo.

mc.
niedziela, 14 marca 2021, 23:02

Pałac Putina (pod Gelendżykiem) jest wart 1,2 mld USD, to trzy razy tyle ile Izrael kosztowała instalacja w Haderze do odsalania wody morskiej. Wydajność tej instalacji to 127 mln metrów sześciennych wody rocznie. Czyli za Pałac Putina mogliby postawić trzy takie instalacje i mieć do dyspozycji 380 mln metrów sześciennych wody rocznie. Taka ilość wody pięciokrotnie przekroczyłaby zapotrzebowanie ludności Krymu (szacowane roczne zapotrzebowanie całej ludności Krymu to ok. 73 mln metrów sześciennych rocznie)

poniedziałek, 15 marca 2021, 16:28

Po pierwsze: nie Putina, tylko Rottenberga. Po drugie: nie pałac, lecz hotel. Po trzecie: nie kosztuje, lecz będzie kosztował, bo prace trwają - to nadal plac budowy (był o tym film na jednym z rosyjskich kanałów internetowych, rozpowszechniony potem przez TV). Po czwarte - skoro to plac budowy, to wnętrza z filmu to wymysł, w większości pewnie photoshop, ale np. bibliotekę zidentyfikowano podobno jako wnętrze biblioteki klasztoru na Strachovie w Pradze. Po piąte - film nakręcono w Niemczech, w Black Forest Studio w Kirchzarten, Bedenia. Studio założyli w listopadzie 2020 przybysze z USA, film był pierwszym zleceniem dla studia (może będzie także jedynym?). Pisał o tym m.in. Stuttgarter Zeitung 24.01.2021 w artykule "Nawalnys Film entstand im Schwarzwald.", w rubryce Kultura ( a także niektóre inne tytuły lokalne, np. Scwarzwalder Bote). Po szóste - w normalnych czasach to mogłoby wywrócić rząd RFN, ale w czasie wojny nie takie rzeczy już się robiło (przysłowiowe jest tu pewne nazwisko, ale nie przytoczę, bo a nuż dostrzegą i nie przepuszczą). Po siódme - Panowie oczywiście o tym nie wiecie, bo żyjecie w kraju pełnym wolnych dziennikarzy, wolnej prasy, wolności słowa i dostępu i informacji, a wszystko inne jest kremlowską propagandą. Po ósme - i o tym moglibyście wiedzieć - w Onecie sławna agencja Politico zamieściła jakiś czas temu wart przeczytania artukuł o tym jak powstawał film - autorzy twierdzą że plany i obrazy wnętrz ktoś podesłał im mailowo, zaś ich autentyczność weryfikowali porównując ze zdjęciami zamieszczanymi przez pracowników budowy w sieciach społecznościowych - na budowie tajnego pałacu prezydenta, w kraju (podobno) strasznie policyjnym (kto doczytał artykuł do końca i nie pękł ze śmiechu - jest mistrzem świata). Jak myślicie - dlaczego 14 lutego na ulice nie wyszedł już pies z kulawą nogą? Miłych snów - wszystkowiedzący panowie.

AntyWania
wtorek, 16 marca 2021, 10:29

Niezły "majstersztyk". Od dawna wiadomo, że kremlowska propaganda to najlepsi z najlepszych na świecie :-) Szkoda tylko zaganianych, naiwnych ludzi, którzy nie mają czasu na interesowanie się "kremlowskimi sztuczkami" - pewnie wielu z nich uwierzy w kremlowski przekaz. A to źle dla nas, źle dla świata.

mc.
poniedziałek, 15 marca 2021, 23:55

Napisałeś/napisałaś wszystko oprócz prawdy. Jeżeli KRYM potrzebuje wody dlaczego Dumna Rosja nie zbuduje potężnych instalacji odsalających wodę ? Bo po pierwsze nie ma takich technologii (instalacja w Haderze to nanotechnologie i odwrócona osmoza). Po drugie Rosja (nawet gdyby mogła kupić taką instalację) tego NIE CHCE. Rosja woli wojnę. Rosja poszukuje pretekstu do wojny, i nie ma znaczenia czy będzie on mądry czy nie. Ważne by swoim obywatelom powiedzieć MUSIELIŚMY. Bo nikt inny w te bzdury nie uwierzy.

jaro
poniedziałek, 15 marca 2021, 23:38

Dobre......

dim
niedziela, 14 marca 2021, 22:37

Już to Państwo wskazywałem, kilka dni temu: Kończy się budowa NS 2, czyli względny pokój z Ukrainą wkrótce nie będzie już Rosji potrzebny. Krym nawodniony + Mariupol jest to wymóg minimum, by Putin mógł wyjść z tej awantury z jakąś twarzą. Mariupol to tradycyjny port Doniecka. A Donieck to tradycyjny główny klient Mariupola.

mc.
wtorek, 16 marca 2021, 00:08

Do ukończenia NS2 jeszcze sporo brakuje (nie chodzi mi o kilometry rury). NS2, podobnie jak NS1 jest zależny od polityki. A tu wiele się może wydarzyć. Zaklinanie rzeczywistości niewiele daje.

tagore
niedziela, 14 marca 2021, 22:36

Krym z dostawami wody przynosił ok 2 mld rocznie zysku z upraw i turystyki. ten sam Krym bez wody kosztuje rocznie ok 1 mld . Widać ,że Moskwa nie ma ochoty dokładać do utrzymania łupu, a być może liczy na presję humanitarnych przyjaciół z Berlina na Kijów.

Kozak
niedziela, 14 marca 2021, 22:17

Może nie mam racji, ale wygląda mi to na grę operacyjną służb rosyjskich, a prezydent Zełenski myśli że ma doradców-patriotów i postępuje zgodnie z racją stanu....

władek
niedziela, 14 marca 2021, 21:25

Jeżeli rząd polski nie potrafi wyegzekwować od Ukraińców zadośćucznienia za ich mordy na Polakach to może Rosja to zrobi!

Wania
poniedziałek, 15 marca 2021, 14:03

Rosja taka dobra. Nam zwróciła wrak samolotu i wypłaciła odszkodowania dla rodzin ofiar zestrzelonego malezyjskiego Sanoku nad Donbasem. Z wojny też się rozliczyła. Finlandii może wypłaciła choć kopiejkę za zamordowanych obywateli i zagarnięte tereny? Nic. Polsce coś wypłaciła? Nic. A może USA wypłacili pieniądze za pomoc w czasie wojny? Ani dolara. Wielka Brytania spłacała swoje zobowiązania wobec USA za pomoc w czasie wojny do końca lat 50. Rosja nic. Ukraina w czasie wojny była rosyjska więc odszkodowanie powinno być wypłacone przez Rosję... Więc twój wpis dotyczy też odszkodowania od Rosji.

Tomasz34
poniedziałek, 15 marca 2021, 11:39

Nie martw się o Polskę, martw się o swoją Rosję. Sprawą Wołynia zajmują sie historycy, i na pewno nie jest to coś, co odbije się znacząco na stosunkach Polski i Ukrainy. Artykuł jest o Polsce, czy Rosji i Ukrainie, i o tym jak Rosja bezprawnie ukradła Krym i zaatakowała wschodnią granicę Ukrainy?

Lord Godar
poniedziałek, 15 marca 2021, 10:44

Ja bym najpierw wyegzekwował od Rosji będącej spadkobierczynią ZSRR zadośćuczynienie za zamordowanych Polaków po 1939 roku . Czy Rosja ma honor to zrobić ?

kj1981
poniedziałek, 15 marca 2021, 01:00

Tylko oprócz takiego emocjonalnego gadania, to do wypłaty ewentualnego zadośćuczynienia musisz mieć podstawę prawną, a tak się składa, że Ukrainy (jako państwa) wtedy nie było. Można byłoby ew. pomyśleć o pozwie przeciwko tym, którzy wtedy administrowali tymi terenami (czyli przeciw III Rzeszy, której następcą prawnym są obecne Niemcy). A tak poza tym, to ruski bandyta sam powinien wypłacać zadośćuczynienie - Czeczenom, Ukraińcom i innym, a nie je ściągać od innych krajów.

onucostop
poniedziałek, 15 marca 2021, 00:54

Najpierw niech Rosja wypłaci odszkodowanie za blisko 2 miliony ofiar swojej 10-letniej wojenki w Afganistanie. Potem za dwie wojny w Czeczenii. Czy Rosja rozliczyła się już z Chinami za Mandżurię? To było pytanie retoryczne.

nokto
niedziela, 14 marca 2021, 21:24

Brawo Rosja tak trzymać!

poniedziałek, 15 marca 2021, 13:46

Nie potaficie sami sobie wodociągu doprowadzić?

Niuniu
niedziela, 14 marca 2021, 21:09

Wg prawa międzynarodowego nie można odciąć lub sztucznie ograniczyć dopływu naturalnego słodkiej wody do innego Państwa. Nie wiem czy to prawo można rozciągnąć na dopływy sztuczne. Woda na Krym była dostarczana sztucznym kanałem wybudowanym jeszcze za czasów ZSRR. Po rozpadzie ZSRR kanał jak i Krym przypadły Ukrainie. Po przyłączeniu Krymu do Rosji Ukraina zamknęła dopływ wody w/w kanałem a obecnie rozpoczęła budowę "tamy" tak aby w przyszłości nie było fizycznej możliwości wznowienia dostaw. Niewątpliwie są to działania o wymiarze humanitarnym godzące w tzw. Prawa Człowieka. Ale uzyskanie międzynarodowych sankcji wydaje się mało prawdopodobne. W sporze Egiptu z Etiopią sprawa jest bardziej jednoznaczna a i tak Egipt nie jest w stanie uzyskać jednoznacznego poparcia międzynarodowego ani wyroku instytucji międzynarodowych. Działania Ukrainy zrozumiałe na poziomie emocjonalnym są jednak moim zdaniem politycznie i ekonomicznie nieracjonalne. Dają wyraźny pretekst Rosji i mogą być przez nią piętnowane na forum międzynarodowym. Odcięcie dostaw wody niewątpliwie szkodzi wizerunkowo Ukrainie. Ekonomicznie jest też niekorzystne bo pozbawia ukraiński budżet łatwych i zapewne sporych pieniędzy a tych Ukrainie brakuje co najmniej tak jak Krymowi słodkiej wody. W perspektywie kilku lat zapewne Rosja rozwiąże ten problem tak jak rozwiązała problem dostaw prądu czy też tak jak zbudowała most krymski. Wojny o wodę nie będzie bo taniej jest ją odsalać czy też doprowadzić rurociągiem z terytorium kontynentalnej Rosji. A może w między czasie Ukraina "samoistnie" się rozpadnie? Może też Krym uda się Ukrainie odzyskać. Pewnych analogii można się dopatrywać w relacjach angielsko-hiszpańskich wokół sporu o Giblartar. Hiszpania domaga się jego zwrotu a Londyn odmawia. Brytania wzorem Rosji przeprowadziła wśród mieszkańców Giblartaru referendum w którym "giblartarczycy" zdecydowanie opowiedzieli się za pozostaniem w W. Brytanii. Podobnie jak na Krymie właśnie wynikami tego referendum Londyn uzasadnia odmowę rozmów o zwrocie Giblartaru Madrytowi. Taka sama jest sytuacja z Falklandami. I zapewne w wielu innych miejscach na świecie.

dim
wtorek, 16 marca 2021, 04:18

Odsalać możesz wodę dla ludności, ale nie dla rolnictwa. Ekonomicznie byłoby to nieopłacalne nawet w Izraelu. Gdzie energia słoneczna jest tania i non-stop, a i ceny żywności przynajmniej 4-krotnie wyższe od rosyjskich, dochody ludności jeszcze wyższe.

taka prawda
poniedziałek, 15 marca 2021, 16:17

Jest już nowy kanał, Rosjanie właśnie kończą ostatnie wykończenia przed oddaniem do użytku, woda do Sewastopola jest już dostarczana. Nasze media milczą bo Rosjanie znów je załatwili tak samo jak mostem krymskim.

wtorek, 16 marca 2021, 04:20

Masz pewnie na myśli nowy Informacjonnyj Kanał Sewastopola ? Oj nie wiem, czy rolnictwu Krymu on pomoże :))))))

Razparuk
poniedziałek, 15 marca 2021, 15:34

Rosja i prawo międzynarodowe...:)

Pablo
poniedziałek, 15 marca 2021, 14:50

O czym my tu mówimy? Sprawa odcięcia wody dla Krymu może być problemem, ale sprawa aneksji Krymu to już nie problem? Po co ruscy brali Krym? Niech się teraz martwią o wodę.

rED
poniedziałek, 15 marca 2021, 13:57

Krym to nie jest inne państw. T część Ukrainy.

poniedziałek, 15 marca 2021, 13:47

Ale to nie jest naturalny dopływ wody. Pozatym takie wielkie techonologiczne morcarstwo nie potrawi doprowadzić sobie wodociągu???

Ja
poniedziałek, 15 marca 2021, 12:27

Mała uwaga, Krym nie jest odrębnym państwem, jest okupowanym terytorium Ukrainy

odpowiedź
poniedziałek, 15 marca 2021, 12:22

A po co Ukraina ma karmić bestię

Towarzysz Polak
poniedziałek, 15 marca 2021, 10:38

Według tego samego prawa nie można anektować terenów innego kraju.

godie111
poniedziałek, 15 marca 2021, 01:26

przecież twoja Rosja prawo międzynarodowe.....olewa, zatem o co wam znowu chodzi? Co do "rozwiązania problemu" przez Rosję, to będzie to drogie rozwiązanie problemu bo albo napadną na Ukrainę aby przejąć dostawy wody, albo sami dostarczycie ze swoich zasobów - tak czy siak drogo.

Wwp
niedziela, 14 marca 2021, 21:04

No to jest już szczyt chamstwa....

rob ercik
niedziela, 14 marca 2021, 20:43

Marionetkowe władze ... doskonale pasuje doskonale do tych z Kijowa po 2014

Pawlak
poniedziałek, 15 marca 2021, 11:11

Zorzetta by napisala ze to miano i do Polski pasuje

Greg
niedziela, 14 marca 2021, 20:04

Niech Rosja wycofa wojska z Krymu, a to pozwoli rdzennym mieszkańcom mieć wystarczająco wody. Za duzo Rosyjskiego wojska jest na Krymie.

retoryczne
niedziela, 14 marca 2021, 20:56

Skąd się biorą tacy jak ty ?

Wolodia
poniedziałek, 15 marca 2021, 14:05

Tak uważają wszyscy poza Rosją.

poniedziałek, 15 marca 2021, 13:48

Z czym masz poblem? Propozycja warta rozważenia.

taką mam koncepcję
niedziela, 14 marca 2021, 19:29

Krym jest Ukraiński. Ruskie Krym oddadzą a potem odszkodowanie przez 20 lat będą wypłacać

poniedziałek, 15 marca 2021, 00:01

Do czerwca Nord Stream 2 zostanie ułożony i jedyne źródło dochodu Ukrainy wyschnie. Rosja w końcu przestanie karmić wroga, a kto wie, może nawet kolejne regiony Ukrainy poproszą same o przyłączenie do Rosji, bo w tym bardaku jaki na Ukrainie wprowadziły USA tym nielegalnym puczem - żyć sie po prostu już nie daje ;)

wtorek, 16 marca 2021, 23:38

Do żadnego czerwca bo znowu jest opóźniony i najbliższy możliwy termin to wrzesień.

Hanys
poniedziałek, 15 marca 2021, 00:00

Krym jest ukraiński tylko na starych mapach, z rzeczywistością nie mają te mapy nic wspólnego ;) A odszkodowanie będą płacić Ukraińcy, zapłacą po dobroci, albo po złości ;)

SOWA
niedziela, 14 marca 2021, 18:14

Nie jestem sympatykiem skrajnie nacjonalistycznej Ukrainy (wolę Rosję) ale pretensje rosyjskie dotyczące embarga na wodę to czysta bezczelność. Zresztą woda na Krymie miała być odsalana i co? Na obietnicach się skończyło? Kasa poszła na pałace i dacze?

buhahaha
poniedziałek, 15 marca 2021, 01:29

to tak jakby Polska dawała węgiel na suwalszczyznę, a po jej zajęciu przez Rosję przestała i Rosja....miałaby pretensje, że Polska już nie wysyła tam węgla.....no żenada do potęgi n-tej i śmiech na sali

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 14 marca 2021, 17:33

Nie ulega wątpliwości że w świetle rezolucji ONZ zarówno zakręcanie gazu, jak i wysadzanie słupów elektrycznych jak również postawienie tamy celem odcięcia wody na Krym w wykonaniu neobanderowców jest zbrodnią wojenną przeciw ludności cywilnej - autor to świetnie wie, dlatego wstydził się podpisać imieniem i nazwiskiem i dlatego "Jak zauważył na Twitterze Andreas Umland, szwedzki ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych, cała sprawa pozwu może być nad wyraz niebezpieczna dla Ukrainy" - prawo międzynarodowe w tym przypadku jest po stronie mieszkańców Krymu, bo to działanie neobanderowców nie jest wymierzone w Rosję, władze rosyjskie, rosyjskie siły zbrojne, ale w cywilnych mieszkańców Krymu. I delikatnie mówiąc trochę dziwny sposób na przekonanie mieszkańców Krymu do powrotu do Ukrainy: zagrabienie im oszczędności w ukraińskich bankach, zagrabienie rent, emerytur, zakręcenie wody, prądu i gazu - musiało to w nich wzbudzić miłość do neobanderowców i zachęcić do powrotu pod rządy junty z Kijowa. Trochę poczekamy na osłabnięcie USA i przed trybunał międzynarodowy trafię też zbrodniarze wojenni z USA np. za zbombardowanie wodociągów w Aleppo jak było jasne, że ISIS przegrało i musi miasto oddać Assadowi... :D

Aquirre
poniedziałek, 15 marca 2021, 12:48

Tym ostatnim zdaniem określiłeś kim jesteś

Victor
niedziela, 14 marca 2021, 21:17

Czekam kiedy Rosja wypłaci odszkodowania mieszkańcom Groznego za całkowite zniszczenie miasta. Ale pewnie oni sami są winni gdyż bronili się przed rosyjskimi czołgami.

No skąd
poniedziałek, 15 marca 2021, 14:51

Zobacz jak teraz wygląda Groźny. Zdziwisz się. Żyją i mają się dobrze.

Jan
poniedziałek, 15 marca 2021, 09:37

Grozny jest już całkowicie odbudowanym nowoczesnym miastem.Na odbudowanie pieniądze (w zamian za pokój ) Także ten...

poniedziałek, 15 marca 2021, 09:31

Popatrz na zdjęcia dzisiejszego Groznego a zrozumiesz, że Rosja te "odszkodowania" w postaci subsydiów z budżetu federalnego wypłaciła i wypłaca ciągle. Z drugiej strony w ciągu kilkunastu lat wielu Czeczenów (nie zawsze prywatnie lubiących Rosjan) oddało życie broniąc interesów Federacji pod jej sztandarem albo i nie, a Ramzan Kadyrow dorobił się tytułu Bohatera Rosji.

SOWA
poniedziałek, 15 marca 2021, 00:38

Grozny został w znaczącym stopniu odbudowany a miasto stało się "kaukaskim Dubajem". Nawet ONZ przyznało, że odbudowa Groznego powinna być modelowym przykładem dla innych państw dotkniętych wojną. Nie zmienia to faktu, że w wyniku rosyjskiej agresji zginęło 160 tysięcy osób a w samym Groznym znaczną część ofiar stanowiły dzieci.

Sarmata
niedziela, 14 marca 2021, 23:10

Grożny jest i był czescią Rosji. Żadne panstwo w tym i Polska nie uznało Czeczeni za niepodlegle panstwo.A Grożny został odbudowany za Rosyjskie pieniądze i jest teraz pięknym miastem.

SOWA
niedziela, 14 marca 2021, 20:50

Rosja nie może żądać niczego od Ukrainy, gdyż zajęła półwysep drogą siłową. Pomijam to czy zrobiła to słusznie, czy zmusiła ją do tego sytuacja. Nie będę tłumaczył Kremla bo nie jestem jego prawnikiem. Faktem niepodważalnym jest to, że obecnie trudno sobie wyobrazić powrót Krymu do Ukrainy. Choćby dlatego, że w większości zamieszkiwany jest przez Rosjan a Tatarzy którzy moralnie mogliby mieć najwięcej praw do wypowiedzenia się w sprawie przyszłości półwyspu zostali tych praw pozbawieni. Nie zrobiła tego Rosja a zachód, który w podobnej sytuacji odebrał Serbi Kosowo. Wielu wówczas przestrzegało przed otwarciem puszki Pandory. Obecne zabiegi dyplomatyczne niczego nie zmienią i widać to po ostatnich rozmowach Putina i Erdogana, gdzie także został poruszony problem Krymu i sytuacji na Morzu Czarnym. Utrzymanie Krymu w granicach Rosji to dzisiaj nie tylko czynnik związany z obecnością militarną, wpompowaniem miliardów dolarów w infrastrukturę to przede wszystkim sprawa prestiżowa dla obecnych władz ale także opozycji związanej z Nawalnym. To ważne nie tylko dla Ukrainy ale także władz polskich liczących, że upadek Putina będzie pozytywną zmianą dla Polski. Tak nie będzie.

Aquirre
poniedziałek, 15 marca 2021, 12:50

Nie wiązałbym relacji polsko-rosyjskich ze sprawą Krymu.Odmiennie, uważam że upadek Putina może być korzystny dla Polski

jastrzomb
poniedziałek, 15 marca 2021, 12:01

doprawdy, nie może

poniedziałek, 15 marca 2021, 09:43

Rosja nie zajęła Krymu drogą siłową. Władze autonomicznej republiki krymskiej (konstytucyjne i demokratycznie wybrane) przeprowadziły referendum, w którym ludność półwyspu zdecydowaną większością głosów wypowiedziała się za przystąpieniem do Rosji. Wskutek tego ww. władze ogłosiły niepodległość, a następnie zwróciły się do władz RF o przyjęcie nowego państwa w skład RF. Władze RF przychyliły się do tej prośby i przyjęły NOWE NIEPODLEGŁE PAŃSTWO KRYM do RF. Jak to nowe państwo się dokładnie nazywało, nikt już nie pamięta, bo istniało tylko kilka dni. Tak wyglądała procedura z prawnego punktu widzenia. Czy ktoś to uznaje, czy nie, to już inna sprawa i nie o tym tutaj napisałem. Jeśli ktoś myśli, ze na Krymie , zamieszkałym w 80-85% przez rodowitych Rosjan trzeba było ludność siłą zmuszać do wstąpienia do Rosji, to znaczy, że nic nie rozumie. Ale to też można uznawać, albo nie, i to już inna sprawa.

dim
wtorek, 16 marca 2021, 04:28

Daj spokój tym bajkom, czystym kłamstwom ! Reportera greckiej tv publicznej obalono na bruk, pistolet do głowy itd, stek przekleństw po rosyjsku i rada, że ma nie interesować się więcej przygotowaniami i przebiegiem referendum, bo ubiją. Sprawcy zapomnieli tylko, że kamera, choć upadła, wszystko to sfilmowała. Takie to było właśnie "demokratyczne" wybieranie Rosji przez mieszkańców Krymu, z pistoletem przy skroni kamerzysty.

SOWA
poniedziałek, 15 marca 2021, 18:30

Oczywiście, że nikt nie zmuszał siłą Rosjan. Nie zmienia to faktu, że Krym należał do Ukrainy a społeczność międzynarodowa nie uznała włączenia Krymu do Rosji. Operację przyłączenia Krymu do FR zaczęto przygotowywać po tym jak rząd w Kijowie zasugerował, że nie przedłuży zgody na obecność wojsk rosyjskich na półwyspie i rozpoczął w tym samym czasie tajne negocjacje z Amerykanami dotyczące rozmieszczenia na Krymie instalacji wojskowych. Było to wiele lat temu przed wybuchem wojny ukraińsko-rosyjskiej. Rosjanie zaczęli wówczas zasiedlać półwysep. Emerytowani żołnierze otrzymywali na Krymie dacze i ułatwiano im sprowadzanie na półwysep całych rodzin... .

Sarmata
niedziela, 14 marca 2021, 23:13

Ale w takim razie ukraincy odcieli od wody swoich obywateli? Bo przecież tam mieszkają ci sami ludzie co wczesniej. Rolnikami są przeważnie tatarzy tacy podobnie wierni ukrainie. Tak ze ukraina wrogiem swoich obywateli? Tych najwierniejszych z wiernych?

Wanilia
poniedziałek, 15 marca 2021, 15:32

Agresor niech utrzymuje zajęty teren. Miały być instalacje do odsalania wody a są pałace wodza.

dim
wtorek, 16 marca 2021, 04:30

Odsalać da się wodę dla ludności, ale nie te ilości dla rolnictwa. Nie przy tamtych cenach żywności.

Maciek
niedziela, 14 marca 2021, 19:24

Junta to w obecnie używanym znaczeniu wojskowa dyktatura, w której władza utrzymywana jest w nielegalny sposób. Co by nie mówić o władzach w Kijowie, nie jest to junta. Do junty bliżej władzom w Moskwie - rządzi tam wojskowo-kgbowska klika, która bezwstydnie fałszuje wybory, ogranicza i łamie prawa obywatelskie, zniszczyła wolne media i lokalne samorządy, morduje przeciwników politycznych, wydaje majątek na zbrojenia, podczas gdy w wielu statystykach ONZ, WHO itp. Rosja plasuje się wśród krajów trzeciego świata a czasem za nimi.

Seba
poniedziałek, 15 marca 2021, 15:10

W Polsce też próbuje się niszczyć wolne media, ogranicza i łamie prawa obywatelskie, niszczy się sądownictwo itd., ale jakoś nie widzę potępienia z twojej strony.

poniedziałek, 15 marca 2021, 09:44

To nie wstępniak w polskich mediach. Proszę rozwinąć temat i podać przykłady.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 15 marca 2021, 08:26

Junta w Kijowie jest jak najbardziej - jak się władzę zdobyło w wyniku krwawego zamachu stanu a potem utrzymuje za pomocą "demokracji" w postaci mordowania i zamykania opozycji, paramilitarnych przestępczych bojówek katujących opozycję i dziennikarzy a przede wszystkim prawnego zakazu startowania opozycji w wyborach i w postaci zakazu głosowania opozycji w wyborach to jest się 100% juntą, jak ta w Kijowie! :D

SOWA
niedziela, 14 marca 2021, 23:08

Sytuacja w Rosji nie jest taka tragiczna. Kraj miał już wielokrotnie zbankrutować według różnych "znafców" tematu. Rosja nie ma dziury budżetowej (od wielu lat budżet jest dodatni), ma stały stabilny wzrost PKB. Rośnie co prawda zadłużenie zagraniczne ale zdecydowanie wolniej niż np. dług publiczny w krajach tzw. zachodu. Co do wolności, no cóż w Rosji można chodzić bez maseczek, sklepy, kina, teatry, baseny, restauracje są czynne. Jak jest w Polsce i Europie? Cóż faktami można manipulować w dwie strony. Co się wydarzyło podczas wyborów w USA, wszyscy wiemy. Obecnie ani zachód ani Rosja nie mają prawa mówić o prawach człowieka bo żadna ze stron ich nie przestrzega. Każdą sprawę i sytuację należy rozpatrywać indywidualnie.

wtorek, 16 marca 2021, 10:00

Nie jestem zwolennikiem Rosji,ale trzeba obiektywnie powiedziec,ze dobrze sobie radza w tych okolicznosciach.Co do dlugu zagranicznego...Malo kto wie tak naprawde jakie sa tu relacje miedzy panstwami,ale to mozna znalezc.Co ok.3 lata jest publikowany taki bilans.Wystarczy sprawdzic Net Investment International Position.Pukblikuje sie to co kilka lat,bo wymaga to ogromu pracy,ze wzgledu na

Davien
niedziela, 14 marca 2021, 19:21

Funku przd sąd to trafi Rosja za zbrodnie wojenne w Aleppo i Doumie, za tuszowanie ataków gazowych i atakowanie szpitali i szkół . Tak samo za dozbrajanie terrorystów odpowiedzą zbrodniarze z Rosji.

Politolog
poniedziałek, 15 marca 2021, 09:52

Ale mnie rozśmieszyłeś. A może określisz jaki sąd masz na myśli? Zapewne to będzie ten sam przed którym staną Amerykanie czyli boski.

Adam S.
niedziela, 14 marca 2021, 19:07

W świetle rezolucji ONZ rosyjska armia ma zakończyć okupację Krymu. Tylko w ten sposób oszczędzą ludności Krymu niewygód związanych z brakiem wody, prądu i wolności. W tym prawa podróżowania po świecie. Mieszkańcy Krymu są teraz meszkańcami wielkiej rosyjskiej bazy wojskowej, a nie pięknego turystycznego regionu.

sewel
niedziela, 14 marca 2021, 21:20

Pojedx i zobacz jak wyglada Krym ,a potem napisz cos madrego.

Wania
poniedziałek, 15 marca 2021, 14:09

No tłumy turystów. Wszyscy w mundurach. Zbudowali most to niech wodę dostarczają. Wykopali nowe studnie głębinowe i dowieźli tysiące żołnierzy. Teraz się dziwią, że wody gruntowe opadły i jest susza. Najlepiej napaść na sąsiada i ograbić go z wody. Typowe rosyjskie myślenie.

Davien
poniedziałek, 15 marca 2021, 09:41

Znacznie gorzej i biedniej niż kiedy był częścią Ukrainy.

lewes
poniedziałek, 15 marca 2021, 01:33

racja "sewel" teraz jest mega biedana Krymie i krymczanie mają was dość, zresztą wszędzie tam gdzie wejdziecie robicie biedę. Pamiętamy to w Polsce bo przez 50 lat nas okupywaliście i okradaliście.

poniedziałek, 15 marca 2021, 00:55

Krym wygląda jak trzeci świat a Donbas to wręcz katastrofa humanitarna.

KPPL
niedziela, 14 marca 2021, 16:30

To może być pierwsza duża wojna"o wodę" . Kolejna to Egipt.

Adam S.
niedziela, 14 marca 2021, 19:14

Nie, to nie będzie wojna o wodę, tylko kolejna wojna Rosji o podbicie Ukrainy. Pretekst może być dowolny, a chodzi zawsze o to samo: o Kijów i historię Rusi Kijowskiej, którą Rosjanie usiłują przerobić na użytek historii Rosji. Bez Kijowa, Moskwa to tylko przerośnięta Złota Odra.

ciekawy
niedziela, 14 marca 2021, 16:27

Skoro Rosjanie są tacy mądrzy i anektowali Krym to niech teraz dostarczają wodę, prąd i gaz we własnym zakresie. Jeszcze jakieś pozwy wymyślają że Ukraina nie chce utrzymywać ziem które oni okupują. Takie chore pomysły mogły się urodzić tylko na Kremlu.

Aquirre
poniedziałek, 15 marca 2021, 12:53

Ten pozew nie ma na celu przywrócenia dostaw wody tylko będzie pretekstem do akcji zbrojnej celem zajęcia ujścia Dniepru a może i Odessy

poniedziałek, 15 marca 2021, 09:46

Ależ to robią cały czas. A za zbrodnie przeciwko ludzkości trzeba będzie kiedyś zapłacić. Albo nie. To zależy od dalszego rozwoju sytuacji.

wtorek, 16 marca 2021, 13:57

Niczego nie zajmą. Nie bez powodu Amerykanie są na Ukrainie w pobliżu Krymu.

bels
niedziela, 14 marca 2021, 21:19

Ty nawet nie wiesz, ze gaz, elektrykcznosc to Krym ma w nadmiarze, a wode tez bedzie miał, bo po czesci juz ma.

.
poniedziałek, 15 marca 2021, 03:00

Wspaniale skonstruowane zdanie.

ciekawy
niedziela, 14 marca 2021, 23:04

Pogróżki Rosjan i straszenie pozwami przeczą temu co wypisujesz.

Fiński snajper
niedziela, 14 marca 2021, 20:22

Komu niedobrze robi Ukraina, jak myślisz? Cywilom, czy Rosji? Kreml sprytnie gra tutaj mieszkańcami Krymu, bo dobrze wie w jakim świetle to stawia Ukrainę. Tylko tacy jak ty się dają podpuszczać i ponosić emocjom. Ukraina nigdy tego terenu nie odzyska siłą, a wzbudzić sympatię mieszkańców też nie chcą za bardzo, bo raczej zakręcenie kurka z wodą, ograbienie ludzi z ich emerytur, oszczędności itd. sympatii do władzy z Kijowa raczej nie wzbudzi.

poniedziałek, 15 marca 2021, 13:50

Przecież podobno ci mieszkańcy wybrali Rosję? Most gotowy. Mogą wozić cysterami. Ale po co przecież to takie radzieckie: DAJ!

ciekawy
niedziela, 14 marca 2021, 23:02

A co ma do Krymu Ukraina skoro jest on teraz rosyjski? Skoro Rosjanie zdecydowali się na jego aneksję to w takim razie przejmują go w całości razem z problemami jego mieszkańców i nie maja prawa obarczać nimi nikogo innego.

Fiński snajper
poniedziałek, 15 marca 2021, 21:38

Czyli otwarcie przyznajesz, że Ukraina porzuciła własne społeczeństwo? No i super, w tym się zgadzamy.

ciekawy
wtorek, 16 marca 2021, 13:59

Społeczeństwo które opowiedziało się za przynależnością do Rosji w referendum o którym w jakiś dziwny sposób zapomniałeś.

ciekawy
wtorek, 16 marca 2021, 00:55

W jaki niby sposób Ukraina porzuciła własne społeczeństwo? Czy to społeczeństwo nie chciało do Rosji w referendum o którym już zdążyłeś zapomnieć?

Prezes
niedziela, 14 marca 2021, 16:25

Ukraińcy mogą bardzo łatwo rozbroić tą "bombę". Wystarczy odkręcić kurek z wodą i po problemie. Po co w ogóle zamykali ta tamę? Trzeba było dostarczać wodę i kasować za to pieniądze.

poniedziałek, 15 marca 2021, 13:51

Takie pieniądze jak Polska za tranzyt Jamałem.... Niech sobie mocarstwo samo wodę zapewni. Przecież Krym od zawsze był rosyjski - chyba wiedzą jak się gospodarować?

Davien
niedziela, 14 marca 2021, 19:23

Rosja napadłą na Ukraine i okupuje Krym wiec niech utrzymuje swoich bandziorów i terrorystów których tam wysłąła.

roman
niedziela, 14 marca 2021, 16:13

Gazociąg N2 skończony i zacznie się teatrzyk podwórkowy od nowa . Za długo na to czekamy .

wtorek, 16 marca 2021, 13:59

Co jest skończone???

Kiks
niedziela, 14 marca 2021, 16:12

Czyli złodziej ukradł i teraz ma fochy, że nie dostaje pieniędzy na utrzymanie?

niedziela, 14 marca 2021, 20:49

Doskonale to ujołeś, tranzyt gazu ustanie i skonczy się pobór haraczu

poniedziałek, 15 marca 2021, 13:52

No to raczej wody na Krymie od tego nie przybędzie :)

NE-MO
niedziela, 14 marca 2021, 15:20

Ja bym też wrogowi nie dostarczał wody bo niby czemu miałbym to robić....

Sarmata
niedziela, 14 marca 2021, 23:15

To znaczy obywatele ukrainscy mieszkancy Krymu to teraz wrogowie? Bo wojsko ukrainskie bez wystrzały poddało ich Rosjanom?

a to ci
niedziela, 14 marca 2021, 21:01

Mieszkańcy ukraińskiego Krymu są waszymi wrogami?

poniedziałek, 15 marca 2021, 13:53

Skoro głosowani za Rosją to tak.

NEMO
poniedziałek, 15 marca 2021, 13:30

Skoro mieszkańcy tak bardzo chcieli wcielenia ich do Rosji to niech teraz ich nowa ojczyzna zapewni im wodę

ciekawy
niedziela, 14 marca 2021, 23:06

A nie deklarowali się prawdziwymi Rosjanami we wspaniałym rosyjskim referendum na które tak lubicie się powoływać?

dociekliwy
niedziela, 14 marca 2021, 22:48

a MY to kto?

niedziela, 14 marca 2021, 20:52

Bo ukraina jest krajem cywilizowanym, pretendentem do dołączenia do cywilizacji zachodu, NATO ... więc takie niehumanitarne metody nie pasują

poniedziałek, 15 marca 2021, 13:54

Może niech mocarstwo zapyta Tatarów jak się pozyskuje wodę.

Davien
poniedziałek, 15 marca 2021, 09:44

Ukraina nie ma zadnego obowiązku utrzymywania okupantów na Krymie.

Sarmata
niedziela, 14 marca 2021, 23:16

Taki dowcip? Nawet dobre.

czytelnik D24
niedziela, 14 marca 2021, 23:08

A co Ukrainę Krym obchodzi? To na Rosji spoczywa cały obowiązek zapewnienia mediów na Krymie i jeżeli Rosja nie chce tego zrobić to znaczy że to Rosja postępuje niehumanitarnie.

Tweets Defence24