Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy- Rosyjska agentka chce ślubu ze Snowdenem, NSA jak bibliofil, Kawaleria wyróżniona za Afganistan

Była agentka rosyjskiego wywiadu Anna Chapman zaproponowała Snowdenowi małżeństwo. Fot. www.nydailynews.com
Była agentka rosyjskiego wywiadu Anna Chapman zaproponowała Snowdenowi małżeństwo. Fot. www.nydailynews.com

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.



Nasz Dziennik w artykule Snowden jak gorący kartofel pisze, że Rosja jest zniecierpliwiona przedłużającym się pobytem Edwarda Snowdena na lotnisku Szeremietiewo. Agentka wywiadu proponuje uciekinierowi ślub (…) 30-letni Edward Snowden, oskarżony przez władze USA o ujawnienie tajnych informacji dotyczących inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez służby specjalne USA wystąpił – na razie bezskutecznie – o azyl polityczny w wielu państwach. Jednocześnie w internecie rozgorzała dyskusja po tym, jak była agentka rosyjskiego wywiadu Anna Chapman zaproponowała Snowdenowi małżeństwo. Komentatorzy w Rosji doradzają amerykańskiemu analitykowi, aby poważnie rozważył tę propozycję, gdyż dzięki zawarciu związku małżeńskiego z Rosjanką uzyskałby rosyj skie obywatelstwo i jego problemy z uzyskaniem azylu mogłyby się skończyć.

Czytaj także- Efekt Snowdena: Co dalej ze strategiczną umową o wolnym handlu UE – USA?

Mariusz Zawadzki z Gazety Wyborczej w artykule Rozhulał się wielki brat pisze, że w ostatnich latach NSA inwestuje w wielkie magazyny danych. Są one potrzebne bo co sześć godzin Agencja przechwytuje na całym świecie mniej więcej taką samą ilość informacji, jaka znajduje się we wszystkich książkach w bibliotece Kongresu USA (…) Obama nie stosuje metod Busha i przywrócił kontrolę sądu nad służbami wywiadowczymi. Wydaje się ona jednak iluzoryczna – NSA prawie 30 tys. razy prosiła o zezwolenie na podsłuchiwanie i tylko kilka razy (sic!) sąd takie prośby odrzucił (…) Dyrektor NSA generał Keith Alexander twierdzi, że NSA nie łamie konstytucji (czyli zakazu „nieuzasadnionych rewizji"), bo nie zna nazwisk abonentów, których billingi gromadzi. Przypomina bibliofila, który zbiera książki, ale z zasady nigdy do nich nie zagląda. Chyba że ktoś mu powie, że konkretną książkę warto przeczytać.

Zobacz również: Kim jest Edward Snowden? Na łamach Defence24.pl odpowiada były szef ABW

Polska w tekście Kawaleria wyróżniona za Afganistan: Żołnierze 7. Batalionu Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, pełniący służbę podczas XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, zostali uhonorowani sznurem wyróżniającym żołnierzy "Przodującego Oddziału Wojska Polskiego". - To wyróżnienie udzielane oddziałom wojskowym za dokonania bojowe, świadczące o ofiarności i odwadze ich żołnierzy w warunkach walki zbrojnej, w czasie akcji humanitarnych, poszukiwawczych lub ratowniczych - mówi kpt. Ewelina Osuchowska-Rybka, rzeczniczka 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Sznury dowódcy 7. BKPow. ppłk. Jarosławowi Niemcowi oraz jego podwładnym wręczył pełniący obowiązki dowódcy 25. BKPow. płk Adam Grela.

SE w tekście Rodziny smoleńskie chcą więcej pieniędzy pisze, że ponad 80 rodzin ofiar ze Smoleńska złożyło do MON wnioski o odszkodowania. Większość wskazywała na znaczne pogorszenie warunków życia i fakt, że prezydencki tupolew nie był ubezpieczony. Rodziny żądały od 200 tysięcy do nawet 1,5 miliona złotych. Według RMF FM nie będzie ugody między MON a rodzinami ofiar. Resort nie zgadza się na wypłatę kolejnych pieniędzy. Według MON-u każdy wniosek powinien indywidualnie ocenić sąd.

Czytaj: Obiekt 198 Armata – nowy rosyjski czołg podstawowy?

Nasz Dziennik w artykule Czy tu leżą żołnierze „Konusa"? pisze, że zespół poszukiwawczy IPN przeprowadzi dziś na terenie Podborowiska ekshumację mogiły żołnierzy oddziału ppor. Stanisława Wołoncieja „Konusa". Był to pierwszy oddział, w którym służyła jako sanitariuszka Danuta Siedzikówna „Inka" (…)  O wiele liczniejszy oddział NKWD rozbił grupę „Konusa". Zginęło 11 żołnierzy niezłomnych. W gronie zabitych partyzantów był też ppor. Wołonciej ps. „Konus". Zabitych pochowano w mogiłach m.in. na skraju lasu, koło Podborowiska. „Konusa" zaraz potem ekshumowała rodzina i pochowała go na cmentarzu koło Swinorojów. Szczątki pozostałych poległych najpewniej nadal spoczywają na polu bitewnym, m.in. w mogile, którą dziś będzie ekshumować grupa IPN.

(PAM)
Reklama

Komentarze

    Reklama