Dany i Langusty na poligonie w Żaganiu [FOTO]

13 marca 2021, 08:08
1103_kurs-i-salwyy-11 1
Fot. mjr Remigiusz Kwieciński, plut. Wiesława Koziarska, st. szer. Waldemar Bagłaj
Reklama

Jak podała kpt. Agnieszka Kozik z 23. pułku artylerii, bolesławieccy artylerzyści realizowali szkolenie specjalistyczne w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu. Zwieńczeniem szkolenia było wykonanie zadań ogniowych amunicją bojową w ramach Treningu Kierowania Ogniem o kryptonimie ULEWA-21.

Od 10 marca br. na pasie taktycznym OSPWL żołnierze 1 dywizjonu artylerii samobieżnej (AHS DANA) i 3 dywizjonu artylerii rakietowej (WR-40 Langusta) wykonywali zadania taktyczne, polegające na doskonaleniu umiejętności bojowych. Było to pierwsze w tym roku szkolenie poligonowe, wykorzystano również amunicję bojową.

Sprawdzianem wyszkolenia artylerzystów 3 dywizjonu artylerii rakietowej był Trening Kierowania Ogniem, który 11 marca br. z podległymi bateriami przeprowadził dowódca dywizjonu. W ramach TKO pod kryptonimem ULEWA-21 artylerzyści wykonywali zadania ogniowe amunicja bojową zarówno w dzień jak i w nocy.

Równolegle na bazie szkolących się dywizjonów artylerii samobieżnej i rakietowej w dniach 10 – 11 marca br. dowódca 23. pułku artylerii płk Marek Wasielewski przeprowadził kurs szkoleniowo-metodyczny z dowódcami dywizjonów (batalionu) i ich zastępcami. Zasadniczym celem kursu było ujednolicenie i ukierunkowanie działalności dowódców dywizjonów/batalion w zakresie planowania, organizowania i realizacji szkolenia pododdziałów.

Reklama
Reklama
image
Fot. mjr Remigiusz Kwieciński, plut. Wiesława Koziarska, st. szer. Waldemar Bagłaj
image
Fot. mjr Remigiusz Kwieciński, plut. Wiesława Koziarska, st. szer. Waldemar Bagłaj
image
Fot. mjr Remigiusz Kwieciński, plut. Wiesława Koziarska, st. szer. Waldemar Bagłaj
image
Fot. mjr Remigiusz Kwieciński, plut. Wiesława Koziarska, st. szer. Waldemar Bagłaj
image
Fot. mjr Remigiusz Kwieciński, plut. Wiesława Koziarska, st. szer. Waldemar Bagłaj
image
Fot. mjr Remigiusz Kwieciński, plut. Wiesława Koziarska, st. szer. Waldemar Bagłaj
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Reklama
Abstynent
niedziela, 14 marca 2021, 21:36

A czy juz sie nie oplaca wydluzyc luf w danie , patrz Slowackie modernizacjie i opracowac wl amunicji o wiekszym zasiegu, patrz Ukraina

Trzeźwy
niedziela, 14 marca 2021, 12:46

A gdzie system do zmechanizowanego ładowania Langust? Niepotrzebny wojsku w dobie konieczności błyskawicznego zmieniania pozycji po wystrzale? Jest w tej artylerii jakiś kompetentny oficer, generał, specjalista? Przecież ręczne ładowanie rakiet to dziś już nie tylko zacofanie i anachronizm , to wręcz idiotyzm. Kto w artylerii tak źle życzy naszym artylerzystom?

Tani
środa, 17 marca 2021, 17:30

Ja jestem zwolennikiem mechanizmow ładowania w artylerii. I brak takowego w Krabie wg mnie to poważna wada,ale nie widze żadnego argumentu za wprowadzeniem takowego w tej wyzutni. Malo tego gdy sie go wprowadzi stworzy sie szereg problemow a podstawowy to obnizenie szybkostrzelnosci czyli czasu pomiedzy kolejnymi odpaleniami. Koncepcyjnie bron ta to kompromis pomiedzy sila razenia a szybkostrzelnoscia stad waga rakiety pozwalajaca na reczny zaladunek. Bo wbrew temu co wielu sadzi reczne ladowanie jest szybsze od mechanicznego. Oczywiscie duze kalibry takowe musza miec ale maja znowu mniejsza szybkostrzelnosc. Zawsze jest cos za cos. Ja przypomne ze kontenery zaladowcze laduje sie recznie. Bo rakiety przewozone sa w drewnianych skrzyniach czyli tak jak wszystko w artylerii. Na koniec to nie sa rakiety ale niekierowane pociski rakietowe nie posiadaja zadnego mechanizmu sterowania. Kieruje nimi wyrzutnia nadajac kierunek i odleglosc poprzez kat podniesienia wyrzutni. To stara sowiecka Katiusza z jej zaletami i wadami. Ale nadal niezastapiona na polu walki.

Szwej
niedziela, 14 marca 2021, 09:21

Co tam pandemia, poligon musi być

Tani
wtorek, 16 marca 2021, 19:45

Musi ,bo to egzamin praktyczny po zajeciach teoretycznych. Pandemia nie ma nic do tego.

Magik
niedziela, 14 marca 2021, 07:11

Langusty bez Topaza bo niema odpowiedniego wozu i ładowanie ręczne,pięknie idzie modernizacja naszej armii :)

Tani
wtorek, 16 marca 2021, 19:54

A co to znaczy odpowiedniego wozu. Wozy dowodzenia nie powinny byc fotografowane i nie sa. Bo to wozy ktore sa nr 1 na liscie celi. W tej jednostce takim wozem moze byc kazdy rodzaj samochodu o podobnej do wyrzutni swobodzie operacyjnej. Z 2s1 jest gorzej bo musi plywac wiec jest...mtbl. Co jest wozem dowodzenia w tej jednostce nie wiem i nie chce wiedziec. Wiem ze jest i ma Topaz bo to standart w jednostkach artylerii i system GPS bo to tez standart a o srodkach lacznosci nawet nie pisze bo to standart tez. Bez tych trzech systemow artyleria nie funkcjonuje lub robi sie to recznie.

BUBA
niedziela, 14 marca 2021, 18:06

Pewnie ze idzie - T72 pomalowane.

Inaczej
niedziela, 14 marca 2021, 12:58

Akurat same Langusty mają Topaza ale tylko podstawowego poziomu. Nie ma go za to ponad 100 starych, niezmodernizowanych od 12 lat wyrzutni BM21 i Rm70. MON tego nie chce, tak jak nowego wozu dowodzenia oraz wyższego poziomu Topaza na szczeblu dywizjonu/brygady. MON zawsze tak wszystko "modernizuje" żeby skuteczność modernizacji była jak najniższa. Dlatego mając dobre działa MON blokuje systemy kierowania ogniem , rozpoznanie , amunicję czy radary artyleryjskie. Dzięki temu MON sabotując modernizację zachowuje najniższą jej skuteczność .

Autor
sobota, 13 marca 2021, 18:14

Wszystkie bm21 i langusty powinny zostać zmodernizowane do langusty 2 a dany wymienione na kryla

OptymistaPl
niedziela, 14 marca 2021, 23:37

Popieram w 100% Natomiast Kraby powinny iść do dywizjonów artylerii brygad pancernych.

Grzyb
sobota, 13 marca 2021, 16:49

Dany powinno się przekalibrować na 155mm. Przecież HSW ma lufownie i mamy amunicję tego typu do Krabów. A jeżeli chodzi o Langusty to mamy ich stanowczo za mało. No i przydał by się jakiś zautomatyzowany system załadunku.

gliwiczanin
sobota, 13 marca 2021, 15:02

Ciekawe kiedy zobaczymy strzelanie amunicją kasetową na poligonie. Ten rodzaj amunicji jest chyba jedynym w naszym wojsku zdolnym do niszczenia zgrupowań wojsk wroga na tak dużej powierzchni.

Tani
środa, 17 marca 2021, 08:31

Jest zabroniona wiec nigdy nie zobaczysz. Jestesmy w NATO wiec nie uzyjemy nawet jesli posiadamy.

Ernst Stavro Blofeld
niedziela, 14 marca 2021, 12:46

Akurat w naszym wojsku to amunicji kasetowej prawie nie ma, a stosowanie takowej w żałosnym kalibrze 122mm jest bez sensu, zresztą bezsensem jest twierdzenie że systemy rakietowe kal. 122mm maja jakąkolwiek wartość bojową w konflikcie z przeciwnikiem dysponującym artylerią rakietową kal 300mm o zasięgu 3-4 krotnie większym i sile rażenia nieporównanie większej. To muzeum już dawno powinno być zastąpione przez systemy 227mm w standardzie NATO w stosunku 1 do 1 produkowanymi na licencji.

Tani
środa, 17 marca 2021, 16:01

Żałosna 122mm? 105mm lepszy?

Ernst Stavro Blofeld
środa, 17 marca 2021, 22:12

155mm haubiczna Bonus/SMART, 227mm rakiety sub amunicja DPCIM oczywiście nowa bezpieczna, reszta to bzdura, wschodnich wyrobów nie biorę pod uwagą choć Ukraińcy mają znakomite rakiety.

Tani
sobota, 20 marca 2021, 01:18

Inna klasa,porównywac sie nie da. Dla ulatwienia ruski zachodni standart R122mm Z 105mm R 152mm Z 155mm R 203mm nie ma zachodniego odp W kilku ostatnichlatach ruscy zmodernizowali swoje zestawy 2s7 Piwonia do standartu nowego Małka. I w Dywizjach pancernych 203mm zastapil Msty 152mm a Msty poszly na miejsce 2s1 czyli Gozdzika. Gozdziki poszly do zmot.

Grzyb
sobota, 13 marca 2021, 16:25

Amunicję kasetową i termobaryczną mamy jedynie do Goździków. A szkoda. Bo skoro mówi się o zastąpieniu w przyszłości Goździków Krabami, Rakami i Krylami to powinniśmy produkować do nich amunicję tego typu w kalibracji NATO - wskich.

alkaprim
sobota, 13 marca 2021, 14:41

Najlepszy to jest załadunek rakiet do prowadnic-polski patent...taki nowoczesny.-bo przeciez automat moze się zepsuc..to nie ma nic pewniejszego od ludzkich rąk,które mogą przydać się w tym czasie do innych zadań,ale wpierw muszą załadować langustę.

wiarus
sobota, 13 marca 2021, 17:55

Kiedyś już się zastanawiałem, czy nie lepsza byłaby szybka wymiana kontenera na stanowisku przejściowym? Przecież i tak bateria musi się przebazować po salwie.

Autor Widmo
niedziela, 14 marca 2021, 17:24

W najgorszym przypadku żołnierze ładujący prowadnice w warunkach bojowych otrzymają egzoszkielet. Co tam, po co wyposażyć LANGUSTĘ w proste ramię wspomagające żołnierzy w podnoszeniu i podtrzymywaniu rakiety. Na taśmie produkcyjnej przy montażu kół coś takiego istnieje. Wystarczy tylko podpatrzeć. W ostateczności przeprowadzić inżynierię odwróconą. Inżynierowie z HSW do roboty, bo ruskie trolle przeczytają i w URAGANIE za rok będzie.

Autor Widmo
niedziela, 14 marca 2021, 17:05

Jest to prawdopodobnie uwarunkowane precyzją montażu prowadnic na obrotowym systemie sterowania prowadnicami, czego po wymianie całego modułu w warunkach poligonowych nie da się osiągnąć.

Ttt
poniedziałek, 15 marca 2021, 09:06

A moze "przeladujmy po ciemku " challange

Davien
sobota, 13 marca 2021, 14:24

Pytanie po co przyczepiają do wozów kawałki krzaków zamiast fabrycznie pomalować je kamuflażem MAPA (najlepiej w wersji MAPA-A) do którego mamy przecież pełne prawa.

Tani
środa, 17 marca 2021, 16:03

Malowanie sie nie sprawdza jak i roznego rodzaju siatki.

wiarus
sobota, 13 marca 2021, 18:00

Bo malowanie jest droższe i trudniejsze w wykonaniu? Poza tym, wymaga odrobinę "polotu" lub szablonu. A tak: wyśle się kierowcę z bagnetem i po sprawie. :)

Autor Widmo
niedziela, 14 marca 2021, 17:09

Wszystkie wartościowe pojazdy w naszej armii powinny być fabrycznie lub po modernizacji wyposażone w system maskujący BERBERYS. Tyle mówi się o zwiększeniu wartości bojowej sprzętu albo o jego przeżywalności na polu walki. Koszt BERBERYSA w stosunku do wartości pojazdu + wartości bojowej na polu walki to ułamek w całości, na który MON chyba stać ?

AndyP
sobota, 13 marca 2021, 11:36

Fajne zdjęcia. Ale systemy do automatycznego ładowania amunicji nadal nam nie są potrzebne. My na wojnie mamy czas...

robson
poniedziałek, 15 marca 2021, 13:35

ale sprawność fizyczna (tężyzna, siła mięśni) rośnie...

asd
sobota, 13 marca 2021, 11:20

Aż ciśnie się na usta kilka pytań: 1. dlaczego brak multispektralnych pokryć maskujących? 2. dlaczego brak opracowania precyzyjnej amunicji 122mm? Dlaczego brak prac nad rozwojem własnych systemów rakietowych ziemia-ziemia? Jakby powiększyć te 122mm rakietę to poleci dalej prawda? Dodać naprowadzanie jak dla ARP 120 i 155 do tego inercyjny system nawigacji + gps,galileo, ruski i chiński i gra muzyka.

Tani
środa, 17 marca 2021, 08:29

Inercyjny system nawigacji? To nie te czasy to lata 50 te XXw. I Scudy Mnie szkolono na tym w latach 90 tych dla wozow dowodzenia on sie nie nadaje. To system dla pojazdow bardzo wolnych np furmanki. Bo dla konii w galopie juz nie. Ja w tych rakietach wad nie widze i nic bym nie zmienial. Artyleria nie lubi nowosci. Musi byc duzo i tanio. Z def artyleria nie jest dokladna bo pocisk leci wolno i jest podatny na warunki atm. Wiec precyzje zastepuje intensywnoscia o ile mnie pamiec nie myli to jest sowiecki Grad. Bardzo dobra i skuteczna bron ktorej na zachodzie nie ma nikt. Zreszta zachod nie ma artylerii bo poszedl w lotnictwo.

Ewa
niedziela, 14 marca 2021, 13:00

Jak to takie proste to idź i zrób. Góra 10 minut prawda?

Co za bzdury
niedziela, 14 marca 2021, 13:00

Te ostatnie to wszak taaaakie proste...

sobota, 13 marca 2021, 23:57

Mądrego to miło posłuchać

furlong
sobota, 13 marca 2021, 10:42

Napewno się najwięcej nauczyli kiedy ładowali ręcznie rakiety do wyrzutni i ustawiali ją korbą w pozycji do strzału. No ale tak u nas wygląda modernizacja.

NE-MO
sobota, 13 marca 2021, 09:23

Polska artyleria rakietowa - ręcznie ładowane Langusty które strzelają na całe 40 km.To nawet tubylcy w Afryce maja dzisiaj pociski balistyczne

Olo
niedziela, 14 marca 2021, 13:02

Zero nowoczesności. Zero automatyzacji. Zero dronow. Maskowanie rodem z IIWS. Czas w naszej armii zatrzymał się 70 lat temu. Przezeraja miliardy a Jak zlom był tak jest nadal.

Treść komentarza
sobota, 13 marca 2021, 21:01

w sumie to... to też są pociski balistyczne :)

Tweets Defence24