F-35 na pokazach w estońskiej bazie Ämari

12 lipca 2019, 13:11
170425-F-WZ808-901
Fot. Senior Airman Christine Groening/U.S. Air Force

Media estońskie informują o mających rozpocząć się w najbliższą niedzielę pokazach lotniczych w bazie Ämari. Jedną z ich atrakcji mają być amerykańskie samoloty F-35 Lightning II.

W trakcie imprezy publiczność będzie mogła podziwiać około 30 samolotów. Oprócz wspomnianych już najnowszysch "niewidzialnych" samolotów F-35 Lightning II, widzowie zobaczą również w locie duński F-16 Fightning Falcon, polski zespół akrobacyjny Orlik i dwupłatowiec Pitts Special S-2A.

Pokazy statyczne będą okazją do przyjrzenia się z bliska kilku innym typom samolotów, wśród nich będzie maszyna wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej E-3A AWACS z barwach Sojuszu Północnoatlantyckiego, czy brytyjski helikopter szturmowy Apache.

Piknik lotniczy rozpocznie się o godz. 9 rano, jego zakończenie przewidywane jest na godz. 4 po południu.

Ämari to jedna z dwóch baz sił powietrznych, położonych w państwach bałtyckisch (druga to Szawle na Litwie), wykorzystywanych przez natowskie samoloty w ramach misji Air Policing.

Estońskie niebo było już świadkiem lotów amerykańskich F-35. Dwie maszyny tego typu stacjonowały przez kilkanaście dni w bazie Ämari w roku 2017. Przybyły wówczas do Estonii, by wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach sił powietrznych w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24