AW101 na testach w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej

13 lutego 2019, 10:23
AW101 Norwegia
Fot. Leonardo Helicopters

Śmigłowiec Leonardo Helicopters AW101 Merlin przechodzi obecnie w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej sprawdzenie weryfikacyjne w ramach postępowania dotyczącego pozyskania śmigłowców morskich do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) z możliwości realizacji misji ratowniczych Combat SAR. Maszyna została zaobserwowana w rejonie Gdyni.

Spółka Leonardo potwierdza, że odbywają się sprawdzenia weryfikacyjne w ramach oceny oferty PZL-Świdnik, złożonej w postępowaniu prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia MON na pozyskanie śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo – ratowniczych CSAR – bojowego poszukiwania i ratownictwa. W sprawdzeniach weryfikacyjnych bierze udział śmigłowiec AW101, oferowany przez PZL-Świdnik we wspomnianym postępowaniu.

Oświadczenie PZL-Świdnik

Maszyna AW101 została zaobserwowana przez spotterów nad Gdynią 12 lutego 2019 roku. Jest to śmigłowiec który zgodnie z naszymi informacjami przyleciał na testy z brytyjskich zakładów Leonardo Helicopters w Yeovil. Co ciekawe, testowany jest to AW101 w wersji ratowniczej SAR w barwach norweskich, wyposażony w rampę. Śmigłowce tego typu nie są zdolne do realizacji zadań przeciwokrętowych (ZOP), jednak w sprawdzeniu weryfikacyjnym w ramach procedury prowadzonej przez Inspektorat Uzbrojenia badana jest zgodność osiągów maszyny ze specyfikacją zawartą w dokumentacji.

Maszyna w tej konkretnej wersji jest o tyle ciekawa, że posiada kilka wyjątkowych rozwiązań wybranych przez Norwegów. Jest to między innymi radar z aktywnym skanowaniem AESA w postaci paneli umieszczonych na powierzchni kadłuba płatowca oraz system umożliwiający odnajdywanie osób poprzez lokalizację ich telefonu komórkowego. Pozwala on nie tylko odnaleźć taką osobę, ale również skontaktować się z nią, co jest ogromnym ułatwieniem podczas akcji ratowniczych na obszarach, na których zwykle „nie ma zasięgu”. Ratownicy mogą wówczas komunikować się tekstowo lub głosowo, jak również wysyłać komunikaty ostrzegawcze dla wszystkich odbiorców w zasięgu.

Warto zaznaczyć, iż zaproponowany przez Leonardo Helicopters za pośrednictwem zakładów PZL-Świdnik AW101 Merlin jest jedyną ofertą złożoną w przetargu na zakup śmigłowców morskich bazowania lądowego dla Marynarki Wojennej RP. Mają to być maszyny przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych, posiadające również możliwość realizacji misji ratownictwa morskiego. W tym celu śmigłowiec wyposażony jest w system szybkiej wymiany wyposażenia i możliwość instalacji sprzętu medycznego oraz ratowniczego.

Reklama
Tweets Defence24