Putin: Modernizacja bombowców strategicznych i 100 śmigłowców Mi-28NM

17 maja 2019, 11:58
MI-28 Rosja (1)
Fot. mil.ru
Reklama

Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że niezbędna jest intensywna modernizacja lotnictwa strategicznego i floty rosyjskich śmigłowców bojowych. Jej elementem ma być dostosowanie bombowców do przenoszenia nowych rodzajów uzbrojenia.

Podczas spotkania z kierownictwem ministerstwa obrony w Soczi prezydent Putin wyraził swoje oczekiwania w zakresie modernizacji sił zbrojnych. Jego zdaniem bardzo istotne jest stałe podnoszenie możliwości bojowych sił powietrzno-kosmicznych. Dlatego za jedne z głównych priorytetów uznał programy rozwoju nowych środków ataku, takich jak hipersoniczny pocisk Kindżał odpalany z samolotu MiG-31.

Równocześnie wskazał potrzebę dostosowywani do przenoszenia najnowszych systemów uzbrojenia bombowców strategicznych, takich jak turbośmigłowe Tu-95 i naddźwiękowe Tu-22M i Tu-160. – Wszystkie one powinny być zdolne przenosić zarówno najnowsze pociski manewrujące, jak też nowe, perspektywiczne środki rażenia – mówił Władimir Putin.

Za równie istotną kwestię, chociaż działającą na przeciwnym krańcu spektrum, na poziomie taktycznym, uznał modernizację śmigłowców armii. Jest to w szczególny sposób powiązane z doświadczeniami z Syrii, które wskazały niedostateczną skuteczność np. systemów samoobrony i walki elektronicznej. Modernizacja ma obejmować też nowe typy uzbrojenia i sensorów. W ramach tych działań z jednej strony należy wprowadzić nowe typy maszyn, takich jak Mi-28NM, których do 2028 roku Putin chce co najmniej 100. Z drugiej strony ma być nadal realizowane dozbrajanie i modernizacja śmigłowców będących w linii oraz dostawy wcześniej zakontraktowanych maszyn, takich jak Ka-52 czy Mi-8AMTSz.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Reklama
Naiwny
sobota, 18 maja 2019, 17:57

Panie Wojciechu - niech Pan odświeży instrukcję. Akurat wszystkie te programy które Pan wymienia oraz kilka innych Rosjanie realizują. Jedne wolniej inne szybciej ale realizują. Nawet w def24 jest o tym kilka artykułów. A kasę to policz może Pan u Nas a nie martw się Pan ich budżetem. Naprawdę szkoda, że skrajna rusofobia tak ogranicza inne zmysły.

Wania
sobota, 18 maja 2019, 12:36

I to jest prawdziwy gospodarz. Gdy obnizyli cene su-57 o 20% to od razu zamówił 76 zamiast 16 sztuk bez zwiekszania budżetu na zakupy tego modelu. Rosyjscy ekonomisci już wybierają nazwe dla tej nowej ekonomii. Gdy zablokował import żywności z Polski od razu wzrosła produkcja w kołozach. Co prawda okazało się, że dane są zawyżone o 30% ale zmienił szefa urzędu statystycznego i znowu wszystkie wskazniki zaczęły szaleńczo rosnąć. Umie zarządzać.

bania Wania
niedziela, 19 maja 2019, 09:56

Jak to mówią "psy szczekają a karawana jedzie dalej".

Marek1
piątek, 17 maja 2019, 22:37

100 nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych dla lotnictwa Rosji !?!? Eeeee tam - nasze "orły" z MON są lepsi - kupiono z wielką pompą 4 szt. dla WS i 4 dla MW, a potem skończyły się pieniądze i zapadła cisza. Ale jest SUKCES p. ministra, no i te kilka śmiglaków będzie się przepięknie prezentować na defiladach, a przecież własnie głównie o to chodzi ...

Artur
piątek, 17 maja 2019, 22:01

"Modernizacja (śmigłowców) ma obejmować też nowe typy uzbrojenia" No nie może być, planują montować coś nowocześniejszego niż bomby beczkowe? :)

Wojciech
piątek, 17 maja 2019, 18:02

Jak się nie ma kasy i zamyka programy nowych systemów to trzeba modernizować stare. PAK-TA (Perspektiwnyj Awiacjonnyj Kompleks Transportnoj Awiacji) - anulowany, PAK-DA (Perspiektywnyj Awiacjonnyj Kompleks Dalnoj Awiacji) - anulowany, RS-24 Barguzin oraz RS-26 Rubież - anulowane, Boriej-B - anulowany, PAK-FA (Pierspiektiwnyj Awiacyonnyj Kompleks Frontowoj Awiacyi) - odłożony do 2028 roku po wyprodukowaniu 12 sztuk. Okręty desantowe klasy Lawina - anulowane, T-14 Armata - zawieszony po wyprodukowaniu 100 szt. skorup defiladowych dla podmoskiewskiej gwardyjskiej brygady, która występuje podczas defilad na Placu Czerwonym. Nie posiadają one realnych zdolności bojowych. BWP T-15 na podwoziu Armaty - zawieszony po wyprodukowaniu partii defiladowej. Nie trafią do jednostek bojowych. KTO/BWP K-16/Bumierang - anulowany.

spartakus
poniedziałek, 20 maja 2019, 02:21

Ja bym się nie martwił zadłużeniem Rosji , ponieważ plasują się na 5 miejscu od końca najmniej zadłużonych krajów świata względem PKB - czyli dług publiczny do PKB wynosi u nich tylko 13,5 % . Lepsi są jeszcze Szwajcarzy 9,95 % i trzy kraje świata. Najbardziej zadłużona jest Japonia - niestety 253 % PKB . Polska ze Słowacją 49,90% .

Kajtek
sobota, 18 maja 2019, 19:39

AK-TA (Perspektiwnyj Awiacjonnyj Kompleks Transportnoj Awiacji) - anulowany, PAK-DA (Perspiektywnyj Awiacjonnyj Kompleks Dalnoj Awiacji) - anulowany, no to pokaż info o tym, że anulowany. Anulowany chyba w Twojej głowie bo nigdzie o tym nie pisali.

Davien
niedziela, 19 maja 2019, 14:40

Kajtek o wstrzymaniu na czas nieokreslony i prawdopodobnym anulowaniu PAK-DA było podane przy okazji modernizacji Tu-160:) PAK-TA też przerwany, w grudniu 2018r zadecydowano ż zamiast niego powstanie PAK-VTA bazujacy na projekcie Ił-106 z 1990r:) Cos jezcze?

Niuniu
piątek, 17 maja 2019, 17:20

Generalnie te tezy i te o zwiększeniu zakupów Su 57 Putin wygłaszał w ostatnich dniach podczas wizytacji zakładów lotniczych w Kazaniu gdzie modernizuje się stare Tu-160 i które rozpoczęły realizację programu budowy 10 nowych maszyn tego typu. Podczas wizytacji i spotkania z załogą Putin zapowiedział zwiększenie zamówienia na nowe Tu 160 choć nie sprecyzował dokładnie o ile (wspomniał, że w sumie potrzeba ok 30 takich maszyn ale nie wiadomo czy nowych czy modernizowanych). Relacjonując tą wizytę rosyjskie media jednocześnie poinformowały, że właśnie kończy się szeroka modernizacja i rozbudowa Kazańskiego zakładu m.in powstały tam nowe hale produkcyjne (jakie i ile nie wiadomo). W kolejnych dniach podczas wizytacji zakładów produkujących Su 57 i Su 35S Putin zapowiedział znaczne zwiększenie zamówień na Su 57 przy okazji bardzo zachwycał się tą konstrukcją ale o tym def24 już pisało. Na zakończenie wizyty Prezydent zapowiedział również zakupy 100 helikopterów Mi-28NM. Zaskakujące jest, że jeszcze kilka miesięcy temu władze Rosji zrezygnowały z zakupów tych śmigłowców oraz zmówiły tylko symboliczną ilość Su 57 oficjalnie motywując to względami ekonomicznymi. I chyba należy spodziewać się w najbliższym czasie równie spektakularnego zwiększenia zakupów w innych rodzajach sił zbrojnych np. dużych okrętów wojennych. Ciekawe co takiego się wydarzyło, że nagle znalazło się w Rosji tyle kasy na dodatkowe wydatki o takiej skali.

John
sobota, 18 maja 2019, 19:42

Słyszałeś takie słowo jak maskirowka, właśnie mieliśmy z tym do czynienia. Rosjanie zrobili sobie po raz kolejny polewkę z zachodnich (w tym polskich) mediów.

Trzeźwy
niedziela, 19 maja 2019, 15:54

Jakie to szczęście że mamy tu ciebie John, dzięki temu wiemy, że cięcia budzetowe Rosji to "maskirowka"! Rozpaczliwie poszukiwania nabywców rosyjskiego gazu i podobne próby ograniczenia produkcji ropy przez OPEC żeby podtrzymać cenę przed spadkiem?? Super "maskirowką" jest też rezygnacja z planowanej dotąd produkcji T14 i T15 na rzecz T72bm3 i prostych kołowych KTO. Podobna maskirowka to - po wycofaniu się Indii z programu Su57- oferowanie ich komu się da? Lubię też te maskirowke z okretami tj. 2-3 letnie opóźnienia w oddawaniu okrętów flocie "w celu jeszcze większego ich udoskonalenia" i rezygnacja z budowy jakichkolwiek większych okrętów na rzecz "Rakietowych kanonierek" BujanM i Karakurt! Ulubiona maskirowka to ogłoszenie że Chiny "poprosiły o zwiększenie dostaw gazu" - raptem w rok po tym jak Rosja dostała od... Chin kredyt na budowę rurociągu do... Chin!! Dzięki temu zadłużenie Rosji w Chinach osiągnęło niajwyższy poziom w historii Rosji. Równie skuteczna maskirowka to wstrzymanie prac nad wydobyciem gazu w Arktyce, gdy Rosja wskutek embargo po napaści na Ukrainę utraciła kredyty zachodnich banków i technologie zachodnich koncernów. To fakt, że w tej "maskirowce" to Rosja osiągnęła sukcesy w każdej dziedzinie i na niespotykaną dotąd skalę!!

sża
poniedziałek, 20 maja 2019, 08:35

Gdyby Rosja napadła na Ukrainę, to już dawno byłoby po Ukrainie jako samodzielnym bycie. Ale Rosja tego nie zrobi, bo jej nie stać na wzięcie "na garnuszek" tak dużego kraju.

Davien
poniedziałek, 20 maja 2019, 17:37

Napadła p[anie sża, napadła i jak widać rady dac nie możę, a unika pełnego zaangażowania bo wtedy wciagnie za uszy do tej wojny USA a to jej na zdrowie nie wyjdzie.

Pablo
niedziela, 26 maja 2019, 13:13

Ugrała to co chciała i więcej nie musi. Ma Krym z baza morską i wschód ukrainy z kopalniami.

anda
niedziela, 19 maja 2019, 22:51

Baju, baju będziesz w raju. Rosja jako jeden z nielicznych krajów ma zrównoważony bilans handlowy z Chinami. A co do gazu to w ramach restrykcji Chiny zaprzestały zakupu gazu w USA zwiększając znacznie zakup gazu w Rosji. Jak na razie to po zakupy ropy i gazu z Rosji ustawia się kolejka na czele z USA / wyłączenie Wenezueli spowodowało brak ciężkiej ropy i konieczność jej importu z ... Rosji /

bender
czwartek, 23 maja 2019, 22:43

Zajrzałem do mojego ulubionego rocznika statystycznego online i z prezentowanych tam szacunków na rok 2017 i Rosja, mimo ogólnej nadwyżki handlowej, to akurat w wymianie z Chinami miała około 12 miliardów więcej zakupów niż sprzedaży. Co ciekawe o ile Chiny są partnerem numer jeden Rosji w eksporcie (10,9%) i imporcie (21,2%), to Rosja dla gospodarki chińskiej nie jest nawet w piątce największych partnerów handlowych (eksport to 19% USA, import to Południowa Korea 9,7%).

bania Wania
niedziela, 19 maja 2019, 22:34

A poza tymi wynurzeniami wszystko OK?

FanRosji
piątek, 17 maja 2019, 15:43

Czemu tych trudnowykrywalnych Ka-90 nie robią? czy już zamierzają całkowicie przejść na bezzałogowce ze sztuczną inteligencją?

Davien
sobota, 18 maja 2019, 16:50

Może nie robia ich z takiego prostego powodu że Ka-90 ma status modelu na wystawe?

anda
niedziela, 19 maja 2019, 23:09

A co to za śmigłowiec K-90? jakoś na stronach Kamowa brak śmigłowca z takim oznaczeniem. Jest futurystyczny K-92 projektowany dla celów cywilnych.

Davien
środa, 22 maja 2019, 16:43

Panie anda Kamow Ka-90 jest maszyna pokazana jako model na HeliRussia w 2008r.

Tweets Defence24