Rosyjsko-białorusko-serbskie ćwiczenia wojsk powietrznodesantowych

28 czerwca 2018, 12:26
słowianskie batarestwo (1)
Serbski spadochroniarz chwilę po desancie z rosyjskiego Mi-8. Fot. mil.ru

W rejonie Krasnodaru w dniach 25-28 czerwca trwają ćwiczenia poligonoweo „Słowiańskie Braterstwo – 2018” z udziałem rosyjskich, serbskich i białoruskich jednostek powietrznodesantowych. Bierze w nich udział około tysiąc żołnierzy wspieranych przez rosyjskie lotnictwo, pojazdy, bezzałogowce i specjalistyczny sprzęt. Jest to już czwarta edycja tych ćwiczeń, organizowanych rotacyjnie we wszystkich trzech krajach.

Ubiegłoroczne ćwiczenia „Słowiańskie Braterstwo” odbyły się w rejonie Brześcia na Białorusi, a w 2016 roku w serbskim Pancevie. Tegoroczna edycja realizowana jest na poligonach w rejonie Krasnodaru. We wspólnych treningach i szkoleniach bierze udział ponad 700 rosyjskich spadochroniarzy z Kubańskiego Kozackiego Pułku Powietrznodesantowego, 250 żołnierzy białoruskich wojsk specjalnych oraz ponad 50 Serbów z Brygady Specjalnego Przeznaczenia.

Podczas działań Rosjanie wykorzystują najnowszy sprzęt jakim dysponują, taki jak wozy BMD-4M i BTR-MDM, system rozpoznania radioelektronicznego RB-531B „Infauna”, bezzałogowce Orlan-10 czy pojazdy opancerzone „Ryś” (Rosyjska wersja IVECO LMV). Szeroko stosowane są też śmigłowce i samoloty bojowe. Scenariusz manewrów zakłada prowadzanie działań w rejonie operowania „nielegalnych grup o charakterze zbrojnym które zajęły teren przygraniczny, biorąc cywilów na zakładników”.

Pierwszy dzień ćwiczeń obejmował wprowadzenie na obszar grup rozpoznania, które z użyciem systemów rozpoznania radioelektronicznego i bezzałogowców Orlan-10 miały zlokalizować przeciwnika i uzyskać informacje o jego liczebności i wyposażeniu. Kolejne dni, to realizacja m. in. desantów spadochronowych i śmigłowcowych, zajęcie i rozpoznanie strefy zrzutu, desant ciężkiego sprzętu (w tym zrzut spadochronowy wozów BTR-MDM i BMD-4M) a wreszcie atak na pozycje terrorystów. W ramach ostatniego dnia ćwiczeń planowane są ostre strzelania z szerokiej gamy systemów uzbrojenia.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Mirkuw 1104
poniedziałek, 2 lipca 2018, 13:49

BRAWO BRACIA SŁOWIANIE! TAK TRZYMAĆ!

Marek
piątek, 29 czerwca 2018, 12:17

\"Rozumiem, że zgodnie z rzeczywistością w roli „nielegalnych grup o charakterze zbrojnym które zajęły teren przygraniczny, biorąc cywilów na zakładników” występują właśnie wojska rusko-białorusko-serbskie?\" @tak zwane \\\"słowiańskie\\\" \\\"braterstwo\\\" A dziwisz się Serbom, że mają takie braterstwo po świństwie związanym z Kosowem?

Kuba Ptrlicka z Pardubic
czwartek, 28 czerwca 2018, 18:33

Nieśmiało przypominam, że Serbia, Białoruś i Rosja/Związek Radziecki mają łącznie mniej uznawanych za udane operacji powietrznodesantowych niż... Estonia.

tak zwane \"słowiańskie\" \"braterstwo\"
czwartek, 28 czerwca 2018, 16:26

Rozumiem, że zgodnie z rzeczywistością w roli „nielegalnych grup o charakterze zbrojnym które zajęły teren przygraniczny, biorąc cywilów na zakładników” występują właśnie wojska rusko-białorusko-serbskie?

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama