Rosyjskie kutry dywersyjne Kałasznikowa na Zalewie Wiślanym

17 lipca 2021, 07:48
23
Fot. rybinskshipyard.ru
Reklama

We Flocie Bałtyckiej odbyła się uroczystość pierwszego podniesienia bandery na dwóch kutrach desantowo-szturmowych projektu 02510 typu BK-16. O charakterze i przeznaczeniu tych jednostek świadczy fakt, że miejscem docelowym ich stacjonowania ma być miejscowość Primorsk nad Zalewem Wiślanym.

Pierwsze podniesienie bandery na kutrach desantowo-szturmowych projektu 02510 typu BK-16 zostało zorganizowane 15 lipca 2021 roku w Primorsku w Obwodzie Kaliningradzkim. Jest to niewielki port nad Zalewem Wiślanym leżący około 35 km na zachód od Kaliningradu i 10 km na północ od bazy Floty Bałtyckiej w Bałtijsku. Rosjanie wprowadzili do służby jednostki zbudowane w należącej do koncernu Kałasznikow stoczni „Rybinskaja Wierf” w miejscowości Sudowierf w Obwodzie Jarosławskim.

W uroczystości wziął udział kontradmirał Oleg Apiszew, zastępca szefa sztabu głównego rosyjskiej marynarki wojennej, który w obecności przedstawicieli dowództwa i jednostek Floty Bałtyckiej przekazał dowódcom kutrów bandery z krzyżem Świętego Andrzeja. Bandery te zostały następnie podniesione na rufie jednostek przy dźwiękach hymnu Federacji Rosyjskiej.

image
Fot. mil.ru

Rosjanie nie podali w oficjalnym komunikacie Minoborony, ile jednostek wprowadzono w ten sposób do służby. Jednak na zdjęciach prezentowano dwie bandery, a więc najprawdopodobniej Flota otrzymała dwa kutry desantowo-szturmowe typu BK-16. Rosjanie przyznali, że wydarzenie to było poprzedzone pomyślną realizacją programu testów fabrycznych i państwowych, podczas których sprawdzono wszystkie systemy i uzbrojenie łodzi zgodnie z ich przeznaczeniem. Później Państwowa Komisja Odbioru podpisała akt o przyjęciu kutrów od producenta do rosyjskiej marynarki wojennej, które rozkazem dowódcy Floty Wojenno-Morskiej zostały włączone w skład Floty Bałtyckiej.

Reklama
Reklama

W całym tym komunikacie największe zdziwienie wzbudziło miejsce wybrane do przeprowadzenia uroczystości. Została ona bowiem zorganizowana w miejscowości Primorsk, co może być dowodem na toczący się tam proces tworzenia tam bazy dla sił desantowo-szturmowych Floty Bałtyckiej. W czasie uroczystości w niewielkim porcie widać było zresztą kontenery oraz rusztowania świadczące o rozbudowie infrastruktury portowej, ścianka wspinaczkowa, jak również niewielkie, pneumatyczne łodzie motorowe służące do szkolenia rosyjskich żołnierzy pododdziałów dywersyjno-szturmowych i Specnazu.

image
Fot. mil.ru

Położenie tworzonej właśnie bazy w Promiorsku jest dowodem na to, że jednostki tam stacjonujące mają być przeznaczone przede wszystkim do działania w rejonie Zalewu Wiślanego, a więc głównie przeciwko celom znajdującym się na terytorium Polski. Świadczy o tym również charakter i przeznaczenie jednostek wprowadzonych obecnie do służby w Primorsku. Mają one bowiem zasięg nie większy niż 220 Mm przy prędkości 20 w, który dodatkowo wyraźnie zmniejsza się przy maksymalnej prędkości 40 w.

Konstrukcja, wygląd i duża prędkość wyraźnie wskazują, że kutry BK-16 są przygotowane do działania według zasady „uderz i uciekaj”. Wewnątrz jednostki o długości 15 m, szerokości 3,8 m i wyporności 20,5 t stworzono dwa opancerzone przedziały: dla silników i dla desantu (dwóch członów załogi i 18 żołnierzy piechoty morskiej lub Specnazu). Są one dodatkowo silnie uzbrojone, mając: trzy karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm (obsługiwany przez żołnierzy desantu stojących na pokładzie) oraz zdalnie sterowany moduł „Kałasznikowa” bojowy wyposażony w jeden karabin maszynowy kalibru 12,7 mm i jeden granatnik 40 mm (obsługiwany z wnętrza kutra).

image
Fot. rybinskshipyard.ru

Ministerstwo obrony twierdzi oczywiście, że szybkie łodzie „transportowo-desantowe” projektu 02510 są przeznaczone do „przenoszenia i wyładowywania wojsk na ląd, wsparcia ogniowego przy lądowaniu, udziału w operacjach antysabotażowych, walki z piractwem i terroryzmem, transportu lekkich ładunków oraz udziału w akcjach ratowniczych”. Jednak szukanie terrorystów i piratów na Zalewie Wiślanym może być dla Floty Bałtyckiej bardzo trudnym zadaniem.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 342
Reklama
Generał Brady Jonson
piątek, 20 sierpnia 2021, 15:12

Przecież jednostkami plywajacymi które z sukcesem operują na akwenie zalewu wislanego są jednostki straży granicznej. Należy je przesunąć do struktur MON.

Petrus
piątek, 20 sierpnia 2021, 15:08

Dla tego jednostki pływające morskiego oddziału straży granicznej które z sukcesem operują właśnie na zalewie wislanym powinny zostać wpiete w system obronny kraju czyli pod MON a wyłączone ze struktur MSW.

anonim
wtorek, 20 lipca 2021, 08:56

Zasypać zalew wiślany wzdłuż granicy i po problemach z zanieczyszczonymi wodami ruskiego zalewu i kłopotliwymi kutrami sasiadów

Piotr ze Szwecji
środa, 21 lipca 2021, 09:00

Do tego co sugerujesz @anonim, także zasypać wszystkie rozlewiska rzeczne i wszystkie niemelioracyjne kanały wodne. Zasypać też wszystkie kanały i przeszkody wodne do polskich wysp, a port w Szczecinie zamknąć. Zasypać wszystkie jeziora przybrzeżne. Zmeliorować wszystkie błotniska, rozlewiska rzeczne i utwardzić, nieważne co to za gatunki zwierzaków się tam chowają. Zbudować jak w Japonii potężne podziemne dziury do odprowadzania nadmiarowej wody z całej Polski prosto pod ziemią do Bałtyku. Następnie trzeba zlikwidować w Polsce cały teren zurbanizowany, bo też przeszkodą dla wojska zmechanizowanego stoi. Taki wielki powrót Polaków do lasu!

Mefisto
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 19:11

Piotr ze Szwecji bredzi. anonim napisał o zasypaniu tylko fragmentu zalewu Wislanego wzdłuż granicy. To nic nowego, Niemcy mieli projekt, w którym cała Polska część zalewu Wislanego i część Rosyjskiej miano zamienić na pola uprawne i pozostawić tylko dwa kanały żeglugowe - 6,5 metra głębokości i 40 metrów szerokości. Jeden z Elbląga na Bałtyk, drugi z Elbląga wzdłuż wybrzeża do Krolewca. Zatoką miała zostać tylko mała część około 30% w pobliżu Królewca i Pilawy. Zanim zaczniesz pisać głupoty sprawdź temat.

erty
poniedziałek, 19 lipca 2021, 22:14

Było wiadomo że tak się stanie. Dlatego wyspa Estyjka powinna być azylem dla ptaków od północy, od południa bazą kutrów desantowych. Powszechnie wiadomo że Kaliningrad to baza wypadowa dla szpiegów i desantu. Ciekawe ile rocznie obserwuje się naruszeń wód terytorialnych w zatoce gdańskiej. Nie na darmo rosjanie kilka lat temu kupili pokaźną ilość skuterów podwodnych o zasięgu kilkudziesięciu kilometrów.

Dalej patrzący
poniedziałek, 19 lipca 2021, 22:01

Kolego @Enderq - Jeden CB-90 z wyrzutnią na kilkadziesiąt Warmate 1 [najnowszej generacji] - i 3 dywizjony takich CB-90 - i gwarantuję, że Rosjanie będą bardzo grzeczni. Plus rozpoznawczy maszt wirtualny na kablu - na wysokości kilkuset metrów. Plus dla obrony własne Pioruny na pokładzie [choćby MANPADS] i LM MHTK dla obrony C-RAM - i Kreml drapie się po głowie. Zresztą - przy obecnej miniaturyzacji i sonarów i środków ZOP [np. minitorpeda Black Scorion o wadze 18 kg] - plus przenoszenie np. dronów podwodnych...plus spięcie sieciocemtryczne real-time...choćby nawet przez konsekwentnie rozbudowany Silent BMS z WB, do tego moduły walki EW - i czego chcieć więcej w strefie przybrzeżnej, w Zatoce Gdańskiej, czy na Zalewie Wiślanym?...czy w prawym dorzeczu Wisły? - aż po Białoruś?

zdrowy_rozsądek
poniedziałek, 19 lipca 2021, 21:25

Co prawda to tylko dwa małe kutry, ale jest okazja żeby się zastanowić nad naszymi zdolnościami do obrony pasa nadbrzeżnego. Ktoś musi ochraniać NDR-y, Gazoport i Baltic Pipe, ktoś musi mieć zdolność do kontrataku w razie uderzenia od strony morza. Może ma rację Piotr ze Szwecji kiedy pisze że brakuje nam piechoty morskiej?

Mefisto
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 19:24

Polska posiadała kiedyś Jednostki Desantu Morskiego - Niebieskie Berety, które uzbrojone w czołgi pływające z działem o kalibrze 76 mm. i transportery pływające służyły do desantu morskiego, w Układzie Warszawskim miały atakować Danię. Natomiast mogły z okrętów desantowych zaatakować dowolne państwo.

,,Pułkownik" Michał
wtorek, 20 lipca 2021, 08:18

Moim zdaniem Piotr ma rację. Mamy jakieś 300 km wybrzeża i nie mamy piechoty morskiej... toż to żart!

Tani
środa, 21 lipca 2021, 08:27

A po co ci piechota morska?

Zborek
poniedziałek, 19 lipca 2021, 23:11

On nie jest ze Szwecji

SS
poniedziałek, 19 lipca 2021, 15:48

Będziemy się bronić 60 letnimi złomami po marynarce Norweskiej która nam je dała na złom za darmo.

Imperial Palace
poniedziałek, 19 lipca 2021, 13:25

Zalew jest płyciutki, mielizn pod dostatkiem. Dobry akwen do operowania dla takich jednostek, właściwie nie głupim by było posiadanie pary (kilku) CB90 by sobie ten obszar czasami patrolowały, nic większego tam nie wchodzi w grę.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 18:39

SB-90 to nie autonomiczne roboty, które patrolują. Obsada musi składać się z marynarzy. To sprzęt piechoty morskiej, a takiej Polska nie ma. Pełno mielizn na polskich rzekach też. Nie tylko na Zalewie.

Piotr ze Szwecji
środa, 21 lipca 2021, 09:04

W Szwecji SB-90 posiadają Kust Jagare, kapitanaty portowe i Hemvarnet (taka rezerwa Armii Szweckiej udająca wojsko terytorialne).

Mariusz
poniedziałek, 19 lipca 2021, 12:12

Tu już trzeba łopatologicznie tłumaczyć, dlaczego przekop mierzei jest tak ważny dla Naszego Kraju wystarczy zobaczyć alergiczne drgawki naszych "kochanych wyzwolicieli " i ich akolitow.

Przytomny
poniedziałek, 19 lipca 2021, 23:53

No to dlaczego przekop jest dla nas taki ważny? Proszę o łopatologiczne wyjaśnienie.

Paranoid
poniedziałek, 19 lipca 2021, 18:42

Rozwiń myśl, Ruscy tam byli mocni zanim nastała Dobra Zmiana? Co się takiego zmieniło?

Ostrożny
poniedziałek, 19 lipca 2021, 11:28

szykują się na nasze NDRy...mam nadziej, że maja one dobrą ochronę przed dywersją

Irek
poniedziałek, 19 lipca 2021, 13:41

Wybacz ale czy Ty naprawdę myślisz że te rakiety stoją na plaży

AXM
poniedziałek, 19 lipca 2021, 15:40

Nie stoją na plaży tylko w swojej "bazie" pozbawione całkowicie OPL więc równie dobrze mogłyby stać na plaży :)

say69mat
poniedziałek, 19 lipca 2021, 11:23

@defence24.pl: Rosyjskie kutry dywersyjne Kałasznikowa na Zalewie Wiślanym ... v/s ... Śledzie w zalewie octowej ;)))

Bursztyn
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:58

Dla nich pis buduje kanał Elbląga za już 760mln pln Brawo

B72
wtorek, 20 lipca 2021, 09:56

One się tam pojawiły właśnie ze względu na przekop , myśl to nie boli...

Shymo
poniedziałek, 19 lipca 2021, 00:27

15m długości 20t wyporności i opancerzony przedział załogi i silnika co razem stanowi z 70% objętości okręciku , toż to jakaś następna gwiazda śmierci, tam chyba jakieś inne prawa fizyki obowiązują.

Herr Wolf
poniedziałek, 19 lipca 2021, 12:44

Mając na przeciw pontony jednoosobowe nie potrzeba niczego innego...

Kiks
niedziela, 18 lipca 2021, 23:17

Uderz i uciekaj? Raczej uderz i spróbuj uciec :D

Władzimir Butin
niedziela, 18 lipca 2021, 23:16

czyżby wyliczyli sobie, że wystarczą 2 kutry i 40 chłopa do zajęcia przekopu Mierzei Wiślanej?

Radom
niedziela, 18 lipca 2021, 22:07

Liczę ze kraby sobie z nimi poradzą lub langusty;) zasięg by był;)

biały
poniedziałek, 19 lipca 2021, 12:54

przecież ten kuter do akcji dywersyjnych jest , podłożyć gdzieś bombę z zapalnikiem czasowym i po cichu się wycofać , będą mogli co najwyżej wieże wiertnicze atakować czy wysadzić ludzi z 20 km od celu aby przy jakimś budynku coś wysadzili

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:21

To nie zasięg problemem, lecz oczy. WP jest ślepe do tego stopnia, że w desperacji pod Warszawą prehistoryczny batalion z czasu 1 Wojny Światowej reaktywowali do celów balonowego zwiadu. Do tej pory nikt nie pisał jednak o radarowych głowicach obserwacyjnych, polskie radary nie te z Apache a z ciężarówki Jelcza, więc zakładam że chodzi tylko o optyczne. Amunicja precyzyjna potrzebuje radar lub podświetlenie laserem. MJR teoretycznie ma 200 km zasięgu, a strzela ledwie tam gdzie radar zobaczy po horyzont.

oskarm
poniedziałek, 19 lipca 2021, 13:44

@Piotr ze Szwecji - jak zwykle oderwany od rzeczywistości. To są cele dla ppk, wkmów, na Zalewie Wiślanym wystarczy doręczny termowizor.

AXM
poniedziałek, 19 lipca 2021, 09:47

Krabami albo Langustami strzelać do małych i szybkich kutrów...... Pogratulować inteligencji :)

Piotr ze Szwecji
środa, 21 lipca 2021, 09:07

@AXM. Amunicja naprowadzana. Witam w 21 wieku. Tylko jakiś Jasiu musi stać tam z laserem.

Bebe3
wtorek, 20 lipca 2021, 09:58

No u was analoga niet , to myślicie, że niemożliwe...

Iwo
niedziela, 18 lipca 2021, 21:15

Ten nagły nacisk propagandowy Rosjan na sprawy związane z marynarką wojenną (atomowe okręty podwodne na Bałtyku, teraz te kutry na Zalewie Wiślanym) plus fala komentarzy straszących, że w Elblągu nie ma WOT daje do myślenia. Próbują odwrócić uwagę od tego, co jest jednak najważniejsze. Abramsy, F-35 czy odbudowywanie obecności wojskowej na ścianie wschodniej (Biała Podlaska) bardzo ich denerwuje. Gdy tu wejdą, będą mieli piekło, choć straszą już (na razie w komentarzach) terrorem i anihilacją cywilów. Niech sobie straszą, to świadczy o ich pozycji i tym, że nigdy niczego w szerszej perspektywie nie wygrają, nawet gdyby ogromnym, powtarzam: OGROMNYM kosztem udałoby im się zająć Polskę, to co dalej? Marionetkowy rząd? Nikomu sowiecki bajzel w sercu Europy się nie opłaca.

AXM
poniedziałek, 19 lipca 2021, 09:49

Piekło to będzie miała polska armia która nie posiada obrony przeciwlotniczej,dzisiejsze konflikty zaczynają się od ataku z powietrza a ruskim rakiet i samolotów nie brakuje.... :)

Zenek
poniedziałek, 19 lipca 2021, 00:14

Jak Ruscy zdecydują się wejść, to ich defiladowe ilości F-35, Patriotów, Himarsów i Abramsów na pewno nie zatrzymają. Po prostu zysk minimalny, a koszt przeogromny. Dlatego tego nie zrobią.

Iwo
wtorek, 20 lipca 2021, 13:09

Daj już spokój z tymi defiladowymi "ilościami" (od kiedy czołgi i samoloty są niepoliczalne)? A Rosja ma defiladową liczbę nowoczesnych czołgów - i co z tego?

wale jagielloski
poniedziałek, 19 lipca 2021, 14:10

Jakich ich?!

Autor
poniedziałek, 19 lipca 2021, 12:18

Drogi Zenku, którą uczelnię wojskową skończyłeś? Twoja wypowiedź świadczy jedynie o totalnym braku elementarnej wiedzy... Twoja wypowiedź nie wnosi żadnej merytorycznej wartości do dyskuskusji. Jest tylko prezentacją twoich powierzchownych przemyśleń...

boczny (a może "baczny") obserwator
niedziela, 18 lipca 2021, 12:20

Panie komandorze - to tylko dwa małe kutry a ze skali mobilizacji wiadomych trolli i ich desperacji wygląda to tak jakby Rosjanie włączyli w skład Floty Bałtyckiej 5 okrętów podwodnych i 17 korwet i 4 fregaty.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 18 lipca 2021, 18:55

Nie rozumiesz problemu. Chodzi o ilość żołnierzy desantu w 1 rzucie, a potem w następnych. Rosjanie mają już poduszkowce i szybkie łodzie desantowe. Te kutry dają piechocie morskiej Rosji dodatkowo potencjalne możliwości do wojny minowej, ZOP czy też bezpośredniego artyleryjskiego wsparcia rosyjskiej piechoty walczącej na brzegu. Do tego jak nasze polskie holowniki mogą pociągnąć sporą masę za sobą po wodzie na barce. Przeoczasz atut szybkich kutrów, łodzi i poduszkowców w przeprawie przez morskie i _rzeczne_ mielizny, których nie ma 5 okrętów podwodnych, 17 korwet i 4 fregaty. Do tego musisz wziąć stosunek sił Polski i Rosji. Rosja ma 1 brygadę piechoty morskiej wspartej Specnazem. My mamy 2 MJR wymagające ochrony Formozy i zmechanizowany 7 BOW, który nie nadaje się do walk w mieście o porty. Sam zauważ modlitwy w komentarzach, że żołnierze WOT z Javelinami uratują cudem MW i jej okręty w portach nad Zatoką Gdańską od zagłady poprzez czynnik odstraszania polskimi zielonymi ludzikami. W realnych warunkach wojny przeciwko 1 brygadzie piechoty morskiej, w jej naturalnym terenie działania, WOT nie ma żadnego realnego wpływu poza zadaniem tu i tam jakiejś symbolicznej straty w sprzęcie i personelu.

B72
wtorek, 20 lipca 2021, 10:00

Pisz po polsku .....

boczny (a może "baczny") obserwator
poniedziałek, 19 lipca 2021, 11:37

Kompletnie nie zrozumiałeś "wymowy i intencji" mojego postu. Nie wiem jak długo w tej Szwecji ale jak widać wystraszyło aby zatracić zdolność wychwytywania "niuansów" języka polskiego.

jerzys
niedziela, 18 lipca 2021, 22:32

Pływajace niszczycieleczolgów , kilka takich "łodek" , V kolumna i mamy w te 5 dni zagony w połowie Polski. Czy ktos pamieta ta wycinke lorytarzy na wysokosci Goldapii ? Temat przycichł? A nowa brygada pancerna wejdzie jak w masło? Piotrze ze Szwecji jakies uwagi?

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 19:41

Wojsko Białorusi to 1 dywizja. Rosjanie mają dywizję zmechanizowaną w Królewcu. My mamy 4 dywizje zmechanizowane. Z nowymi czołgami dla 18 DZ, Rosjanie w Polskę nie wjadą przy tym stosunku siły 4:2. Byle wsparcie lotnictwa NATO było, co może być problemem z powodu rosyjskiego A2/AD z Królewca. Więcej skutku Rosjanie mogli by otrzymać z tej 1 brygady piechoty morskiej ze Specnazem wzdłuż mierzei w Litwie, gdzie dodatkowe dywizje Rosja ma w pobliżu, a siły Litwy to coś około 1 niecała dywizja. Może tylko być problem z szybkim dojazdem 18 DZ na Warmię i Mazury. O to ci chodzi panie @Jerzys? ---------- Problem Rosjan, że Polska już dziś zagraża rosyjskiej A2/AD w Królewcu. 42 km zasięgu Krabów to jednak 42 km niebezpiecznej dla Królewca strefy. 2 MJR blokują też wyjście Floty Bałtyckiej z Królewca. Nie wiem dokładnie co chcą osiągnąć Rosjanie projekcją siły 1 brygady piechoty morskiej wzdłuż tej mierzei po polskiej stronie, lecz można spekulować. Cokolwiek Rosjanie by nie planowali, to Polska raczej nie zareaguje prędko na ich działania dywersyjne. Może Rosjanie mają na celu instalacje Amerykanów w Polsce tam na wybrzeżu? Redzikowo? Szturm brygady piechoty morskiej wspartej Specnazem da ją zlikwidować? W każdym razie bym nie cumował okręty MW w Zatoce Gdańskiej. Jednak że te nasze okręty to są bezużyteczne zabytki muzealne, to większej straty po nich nie będzie. 7 BOW musi jednak zamiast obroną wybrzeża zająć się obroną naszych MJR ze wsparciem Formozy, bo będziemy mieć kolosalny problem na wybrzeżu. Nie widzę tych środków, którymi Polska mogłaby przeciwdziałać operacyjnie temu rosyjskiemu zagrożeniu wzdłuż Mierzei. Linię Maginot chyba nie będziemy tam budować... WOT to nie wojska operacyjne, a już zupełnie nie piechota morska. Czołgi jadąc po piaszczystym dnie mogą utknąć w mieliznach jakiejś rzeki czy Zalewu. Przy takiej sile ognia anty-okrętowego z Królewca 1 patrolowiec na wodach Zatoki Wiślańskiej też wiele nie da. Polska po prostu nie posiada wojsk desantowych do działań ofensywnych czy defensywnych na terenach morsko-rzecznych. 25 BKP i 6 BPD pozostają, lecz w tak bliskim zasięgu A2/AD z Królewca raczej samolotami i śmigłowcami transportowymi bym nie latał nad Trójmiastem. @Jerzys, myślisz że coś Polska mogłaby tam w teren rzucić i przeciwdziałać rosyjskiej dywersji?

Luks
niedziela, 18 lipca 2021, 12:17

Dzięki Bogu niedługo będzie gotowy przekop Mierzei Wiślanej i nasze bojowe holowniki projektu H13 będą mogły tam operować.

propagadowe kutry
niedziela, 18 lipca 2021, 13:39

Projest czysto propagandowy, bez żadnego realnego znaczenia. Takim kutrem można prowadzić dywersje wobec przeciwnika: bez radarów, bez skutecznych narządzie zwalczania takich obiektów i na akwenach dających szansę ucieczki, po ostrzelaniu atakowanego obiektu. Na Zalewie wysyłanie takiego kutra, gdy akwen ma w najszerszym miejscu 13km szerokości, polska, ale i krajów bałtyckich obrona na wiele narzędzie do likwidacji takich kutrów np. warmate, to misja samobójcza. Wiadomo, że w Rosji nigdy nie liczono się z życiem ludzi, stąd nie zdziwi, gdy będą słali sołdatów na śmierć. Sam projekt to skopiowanie zachodnich rozwiązań np. z CB 90 HSM. To stare rozwiązania, gdzie karabiny na pokładzie obsługują wystawieni na odstrzał żołnierze. W nowoczesnych kutrach tego typu, które się projektuje, karabiny pokładowe są obsługiwane z wnętrza, bo to chroni ludzi.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:35

Podobne kutry w Szwecji, SB-90. Do tego szwedzka brygada piechoty morskiej "Kust Jagare". To jest szwedzki środek odstraszania Rosji przed inwazją. Może to czysta szwedzka propaganda? Kto wie? Kraj znany z neutralności, a nie ciągłych wojen i cudzoziemskich okupacji. Może polska admiralicja wie zawsze lepiej niż jacyś tam szwedzcy marynarze, bo co oni tam w Szwecji niby się znają na wojnie na morzu nie? Szczególnie w porównaniu z naszymi polskimi autorytetami wojny na morzu z MW. My Polacy strzelaliśmy się w wojskach morskich Zaborców, a potem zadawaliśmy straszliwe potężne morskie uderzenia i straty wrogom podczas 2 Wojny Światowej. Faktem jednak jest, że Rosja Szwecji nie zaatakowała i jak na razie nie ćwiczy tego nawet. Za to wiadomo co każdego roku Rosja ćwiczy wobec krajów bałtyckich i Polski, mając ku temu właściwą broń i wszystkich potrzebnych do tego przeszkolonych żołnierzy, włącznie z brygadą piechoty morskiej ze Specnazem na poduszkowcach, łodziach desantowych, a teraz na szybkich kutrach uderzeniowych.

odhi
niedziela, 18 lipca 2021, 23:09

w ZSRR się nie liczono, ale potem już liczono bo jakby dalej się nie liczyli to i ludzi by im zabrakło. W miastach masz pomniki na których są setki nazwisk zabitych. W populacji jest znaczna przewaga kobiet, poza tym Rosjanie często przedwcześnie umierają z powodu picia alkoholu. To dlatego Rosjanki tak dbają o siebie - po prostu mniej potencjalnych mężów przypada na Rosjankę.

kkk
niedziela, 18 lipca 2021, 20:41

Jaka misja samobójcza? Jak taki kuter wystartuje dziś w nocy, to nad ranem wyładowuje ludzi i sprzęt 500 metrów od bramy do 22 bazy lotnictwa taktycznego. No może trzeba przekupić/załatwić kilku śluzowych. Dywersję się przecież robi w miejscach i czasie, gdzie się jej nikt nie spodziewa.

Plum
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:49

W sumie racja, dywersję się robi tam, gdzie się jej nikt nie spodziewa. W warzywniaku na ul. Bukowej. Bo przy bazie lotnictwa taktycznego to raczej TAK. Skoro Rosjanie mają takie możliwości, to i my będziemy czujniejsi.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:41

Ci Rosjanie to nie wojsko zmechanizowane, lecz piechota morska, oni sami te śluzy sobie obsłużą, czy po ziemi przeciągną swoje kutry i łodzie desantowe. Poduszkowiec nie jest wrażliwy na śluzy. Acz na razie nie ma co się przejmować 1-2 kompaniami plus Specnazem. Problem będzie, kiedy dostaną 50+ tych łodzi. 2500 rosyjskich żołnierzy pod bramą polskiego portu wojennego w jednym rzucie o poranku to jednak w terenie zurbanizowanym będzie niemożliwe do odbicia później przez 7 BOW. Ile czasu by zabrało Rosjanom przepłynięcie potem Miecznikiem z portu w Zatoce Gdańskiej do Królewca? Przydałby się Rosjanom Miecznik?

kkk
poniedziałek, 19 lipca 2021, 20:53

Oczywiście że się obsłużą. Jednak na tych terenach często śluzowi mieszkają tuż obok, i po prostu mogą coś zauważyć. Dlatego napisałem o opłaceniu lub fizycznej likwidacji.

Piotr ze Szwecji
środa, 21 lipca 2021, 09:14

Jedynym znanym mi problemem tych rosyjskich operatorów w fizycznej likwidacji były tylko Cyborgi w Doniecku, a to byli po części ukraińscy operatorzy wojsk specjalnych. Cywile w stosunku do nich to wiesz...

sdd
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:36

Takie historyjki mogłyby się udać przez II wojną światową, gdy powszechnie nie stosowano radarów, a kontrola terenu opierała się na wzroku, patrolach, itp. Teraz, gdy tylko ruszą z Primorska, będą śledzeni na radarze. Przy wtargnięciu na teren RP błyskawicznie można ich zlikwidować wieloma metodami, od warmate, przez ostrzał z nabrzeża, itd. itd.

kkk
poniedziałek, 19 lipca 2021, 20:50

Ale Pan nie doczytał mojej wypowiedzi. Pisałem to w niedzielny wieczór w sezonie urlopowym. Może wskaże mi Pan jakąś jednostkę w okolicy zalewu, która była w tym czasie w gotowości? Ja tam nie wiem, ale chyba ciężko nocą na radarze odróżnić ruski wojskowy kuter od jachtu lub kutra rybackiego wypływającego z portu w Nowej Pasłęce, który znajduje się 300 metrów od granicy.

Piotr ze Szwecji
środa, 21 lipca 2021, 09:23

Merlin może być odpowiedzią. Ma radar pokładowy do rozpoznania celów nawodnych. Jeśli może znaleźć rurę spalinową okrętu podwodnego, to znajdzie i kuter uderzeniowy. Do tego 12,7 mm do strzelania z 1 km w zawisie może mieć trochę tego kinetycznego uderzenia na opancerzenie łodzi od góry. Problemem wówczas tylko Igła. Starczy jedna. Apache byłby lepszy ze swoim ppk, bo schowałby się przed Igłą za drzewami. Szwedzi mają agencję FRA. Ta lata samolotem rozpoznawczym hen wysoko nad Bałtykiem. Szwedzi budują swój system obrony wybrzeża od wczesnego ostrzegania. My w Polsce kontynuujemy odstraszające przeciwnika na ślepo machając piąsteczkami w próżnię i tyle też z tego pożytku mamy.

Zmechol
niedziela, 18 lipca 2021, 10:05

Nowe rosyjskie kutry są bardzo podobne do szwedzkich typu Saab Docksta CB 90 HSM.

Imperial Palace
poniedziałek, 19 lipca 2021, 13:21

Nawet im sprawę robiono że nielicencjonowana kopia, jednak bodaj wyszło że tylko są podobne wizualnie. Choć ewidentnie się na nich wzorowano, podobno to najlepszy komplement.

say69mat
niedziela, 18 lipca 2021, 10:03

Noooo ... i mamy kolejne - całkiem realne - zagrożenie dla przekopu o strategicznym znaczeniu dla naszej narodowej obronności. Sęk w tym, że efektorów brak. Efektorów, czyli lekkich dobrze opancerzonych i uzbrojonych jednostek patrolowych. Nie wspominając o ,,, śmigłowcach ;)))

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:46

Program Kruk...

AXM
niedziela, 18 lipca 2021, 09:06

Polska podniesie banderę na kolejnym holowniku :) wtedy to się ruskie przestraszą

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 13:03

Póki co to strachy są ze strony Kremla. Poważnie nie ma co ich traktować, bo ten kto musi straszyć słabym jest.

Wania
niedziela, 18 lipca 2021, 08:58

Zamienić część zalewu przy granicy rosyjskiej w poligon morski i zaminować. Problem się sam rozwiąże.

ito
niedziela, 18 lipca 2021, 12:16

Jak pofrunie do nieba kilka naszych kutrów z pewnością się rozwiąże- pomysłodawca minowania zostanie wywieziony na gnoju z Pomorza. Gdyby nie miłościwie i bezmyślnie nam rządzący wystarczyłby śmigłowiec z PPK- iem, ale śmigłowców raczej nie mamy. Z PPKami też cienko- więc może się nie napinać na wojnę- i problemu nie będzie?

Davien
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:26

Ito, a po kiego smigłowiec z ppk jak wystarczy stary Mi-24 ze swoim Wkm-em 12,7mm i niekierowanymi S-8 Zwłaszcza że te kutry nic mu zrobic nie moga. Ba równei dobrze moze byc Mi-8, Głuszec jak widąc mamy czym eliminowac takich gosci. Tu nawet Mi-2URP byłby dla nich śmeirtelnym zagrozeneim I nie potzreba ppk.

Extern
niedziela, 18 lipca 2021, 14:33

Jak nie trzeba będzie już pływać przez cieśninę Pilawską to nikt się tam przy granicy kręcił nie będzie. Szczególnie że Rosjanie są coraz bardziej nieprzewidywalni. Ale fakt że minowanie sprawy nie rozwiąże, każde pole minowe da się przecież pokonać. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem na te kutry byłby radar pola walki obejmujący swoim zasięgiem ten akwen i dyżurujący w pobliżu pojazd z rakietami np. Spike NLOS. Tanio i dobrze. Śmigłowiec nie zdążył by zareagować na takie zagrożenie.

SOWA
niedziela, 18 lipca 2021, 17:46

100/100 od biedy można wysłać amunicją krążącą z lądu lub powietrza. No ale u nas musi być z rozmachem. Już widzę logistykę armii w pierwszych czterech dniach wojny. Zestawy z naczepami - kilka modeli ciągników i naczep, PT91, T-72, Leopardy na razie w trzech wersjach i Abramsy. A to tylko ułamek logistyki ciężkiego sprzętu...

Wania
niedziela, 18 lipca 2021, 13:57

Dlaczego nasze kutry miałyby pływać po naszym polu minowym? Zostawić oznakowany czysty kanał przy brzegu na którym będą zainstalowane kamery i będzie wiadomo co się dzieje. Posterunek z dwoma karabinami i ppk zamyka temat.

ito
niedziela, 18 lipca 2021, 15:48

Żeby zamknąć Zalew Wiślany wymagany zasięg PPK-a 6,5- 7 km. Mamy takie? Ile?

say69mat
poniedziałek, 19 lipca 2021, 11:40

Biorąc za punkt odniesienia polityczne przywiązanie do zagrabionej własności o SPIKE NLOS to możemy pomarzyć. W tej sytuacji jako alternatywna opcja pozostają Brimstone, integrowane z platformami pływającymi, lotniczymi i lądowymi. W sumie ciekawe, czy naszym politykom uda się podpisać kontrakt - bodaj - z MBDA???

Davien
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:28

Żeby zamknać Zalew nie potzreba ppk ale wystarczy kilkanaście Gozdzików a tych mamy zdaje sie kilkaset. I moga zdaje sie strzelac ogniem bezposrednim.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 19:50

Rosjanie mają parę samodzielnych brygad artyleryjskich w tym regionie. Do tego chyba tworzą artylerię dla 18 DZ w Królewcu. Rosjanie mają drony i samoloty wczesnego ostrzegania. Do tego całą brygadę wspartą Specnazem do namierzania tych dział artyleryjskich i szybkie środki przemieszczania się po wodzie jak łodzie desantowe, kutry uderzeniowe i poduszkowce. To nie będzie walka równego z równym jednej piechoty morskiej z drugą piechotą morską w wymarzonym terenie dla manewrowych operacji wodno-desantowych. Ukraińcy też mieli Goździki w magazynach, a patrz jak polowanie na nie urządzali Rosjanie we Wschodniej Ukrainie.

Usa
niedziela, 18 lipca 2021, 02:33

Od paru dni na forach propagandyści z brygad sieciowych Władimira dostają szału w pierw Radziwikowo potem F35 a teraz Abramsy na pierestale boli ich bezsilność wobec POLSKI w której żyje się przeciętnemu obywatelowi dwa razy na wyższym poziomie niż w Rosji

kmdr
niedziela, 18 lipca 2021, 19:03

Radzikowo już dokończyli? No nie i jeszcze opóźnienia są i będą. F35 ile sztuk już lata z szachownicą? Nie zero czasem? Abramsy jak będą się zobaczy, jak to drogo. I Leopardy 2 PL w ogromnej liczbie 16 szt. No Imperium ,że klękajcie narody. Ruskie Nas beretami nakryją, a Chińczycy moczem powódź tysiąclecia zrobią.(R)

Davien
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:29

Redzikowo moga kończyc i 20 lat, kluczowe sa radar AEGIS BMD i pociski SM-3. Radar już jest jak ie zdaje:)

St. mat pchor.
niedziela, 18 lipca 2021, 22:32

Panie komandorze, szkoda nafty, ten egzemplarz tego nie zrozumie.

pragmatyk
niedziela, 18 lipca 2021, 16:56

Ty tak jak wielu innych masz obsesje: jedni mówią że Unia się bez nas rozpadnie ,drudzy ,że Rosja nic nie robi tylko czycha na naszą cnote. czy my kiedyś wyrosniemy?

Wawiak
poniedziałek, 19 lipca 2021, 11:13

Nie obsesję, ale znajomość historii. Ponadto, jak mówi stare porzekadło, si vis pacem, para bellum.

Adam
niedziela, 18 lipca 2021, 12:18

Amen!

Herr Wolf
niedziela, 18 lipca 2021, 10:09

W polin 4000zl brutto ( 1850 zł netto dla samozatrudnionego ) to klasa średnia i trzeba ją zniszczyć finansowo poprzez kolejne podatki! Masz coś jeszcze w tej ulotce propagandowej...?

Davien
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:30

U was w Rosji wysoko wykwalifikowny inzynier w kluczowej dla Rosji fabryce Uralwagonzawod zarabia 2x mniej niz w Polsce kasjer w Biedronce:"))

Kiks
niedziela, 18 lipca 2021, 23:19

Zamknij się. Zmieniasz nicki częściej niż skarpetki. Daruj sobie już z tym Polin. Ile można. Za 4000 brutto nawet Ukraińcy nie chcą pracować. Bajaj dalej. Może wy ruscy kiedyś doczekacie takiego poziomu.

biały
poniedziałek, 19 lipca 2021, 13:05

ja pracowałem jakieś 20 lat temu za 750 złoty miesięcznie i to jeszcze było rozbite na dwie raty , ba przez dwa miesiące byłem oddelegowany do firmy w Warszawie produkującej samochody i tam dostawałem tylko 1250 na rękę to jakieś 13 lat temu , więc nie przesadzaj u nas wielu ludzi żyje biednie , mój sąsiad dosłownie przymierał głodem , jest wielu ludzi niezaradnych którzy nie mają zdolności aby sobie poradzić ani wykształcenia , po resztą ostatnio partnerka chciała iść do pracy poszła do szpitala i tam powiedzieli ok że przyjmą ją i zatrudnią ale że dawno nie pracowała to musi pół roku za darmo przepracować , i co Polska dziewczyna pielęgniarka w telewizji piszczą że brak pielęgniarek wszystko zależy gdzie mieszkasz aha szpital Zielona Góra

Kiks
poniedziałek, 19 lipca 2021, 14:40

Jeżeli Ty żyjesz czasami 20 lat wstecz to nie mam pytań. Tak, są w Polsce i ludzie bardzo biedni. Ale zazwyczaj na własne życzenie. Niektórym wystarcza samogon i 500 plus. Nieprawda? Jeszcze byś zdziwił się. A już historia, że ktoś miałby pracować za darmo urzekła mnie. Wania, daj spokój.

Zmechol
niedziela, 18 lipca 2021, 10:06

Tak, żyj z myślą, że już jesteśmy mocarstwem.

SOWA
niedziela, 18 lipca 2021, 17:48

Polska od morza do morza. Zapomniał tylko dodać - morza niekompetencji i kolesiostwa.

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 17:29

My nie aspirujemy do takiej roli w przeciwieństwie do Rosji z PKB na poziomie Hiszpanii i coraz bardziej uzależnionej się od sprzedaży Chinom surowców.

Bryxx
sobota, 17 lipca 2021, 23:48

Tutaj jak zwykle, tak jak na konferencji naszego rządu, podśmiechujki i patriotyczne piosenki typu : "a na tygrysy mają visy". Szkoda tylko że potem okazuje się że i visy i buteleczki z beznyną za słabiutkie na te tygrysy. Pozostaje potem płacz i martylorogia. Humory jak widzę doskonałe tak jak i u naszych rządzących. Także dobrej zabawy na tym Titanicu panowie i panie i co tam jeszcze.

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 09:14

Bez paniki. Wystarczy pluton WOT przeszkolony w użyciu Warmate. Zalew ma 13 km w najszerszym miejscu. Kutry nie poszaleją. Tanio i pewnie.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 18 lipca 2021, 19:18

Pluton WOT nie starczy przeciwko brygadzie rosyjskiej piechoty morskiej, uzbrojonej i przeszkolonej na wymarzonym dla ich działania terenie wodno-rzeczno-nabrzeżnym. WOT nie jest też wojskiem operacyjnym i żadnego frontu czy punktów oporu po prostu nie będzie trzymał. To się nie mieści w ich wyszkoleniu. Zresztą to tylko pierwsze kutry uderzeniowe i Rosjanie dostaną ich więcej. Rosjanie mają też poduszkowce. Nie wiem tylko do pełnego wyglądu sytuacji, jak to wygląda na Królewcu ze śmigłowcami transportowymi i uderzeniowymi dla rosyjskiej piechoty morskiej, bo Defence24 nigdy o tym nie pisze. Acz ze strony polskiej nie ma realizacji programu Kruk, więc wiele pewnie to nie zmienia. Ot tylko szybkość i gwałtowność ataku Rosjan zwiększa się z 40 węzłów do 300 km/h.

pragmatyk
poniedziałek, 19 lipca 2021, 22:54

Tu masz rację ,jeżeli zrobiono oddzielną bazę w Primorsku ,to na pewno nie dla 2 kutrów ,licząc ,ze produkcja trwa nie więcej niż pól roku ,to minimum 10 kutrów będzie .W przypadku zatkania korka w Bałtijsku , ta piechota morska będzie miała trochę roboty ,mam nadzieję ,że w Braniewie juz w tym czasie nikogo nie bedzie.

Piotr ze Szwecji
środa, 21 lipca 2021, 09:38

Szwedzi mają dwa modele SB, SB-90E i SB-90H, a także 26 sztuk SB-90HS z ochroną przeciwko środkom masowego rażenia. SB-90E jest lżejszą wersją, która jest wyposażona w radar i też rozwija prędkość 70 km/h (40 węzłów). To w sumie 147 sztuk SB-90 z 18 dodatkowymi w zamówieniu przez szwedzką MW. Te 147+18 sztuk kutrów uderzeniowych użytkuje brygada szwedzkiej piechoty morskiej, szwedzkie kapitanaty portowe i szwedzkie wojsko terytorialne Hemvarnet złożone z rezerwistów. Biorąc, że rosyjski kuter jest piracką kopią szwedzkiego, można też założyć, że Rosjanie mają w planach coś porównywalnego. 2 jaskółki wiosny nie czynią, więc na razie nie ma powodów według mnie do paniki. Choć może trzeba zacząć powoli planować na to zagrożenie?

Sssssssss
poniedziałek, 19 lipca 2021, 03:19

Nie raz pisali tu o ilości wojsk oraz sprzętu w obwodzie kaliningradzkim. Mają tam i uderzeniowe i transportowe w wystarczającej ilości. Dużo gorsze jest dla nas odejście Rosjan od dużych desantów morskich na Bałtyku w celu zajęcia terenu na małe, szybkie uderzenia sił desantowych na wyselekcjonowane cele. W praktyce na to nie jesteśmy przygotowani.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 20:05

@Sssssssss, zgadzam się z panem i dziękuję za informację. 7 BOW by starczyła inaczej, gdyby kontynuowali ze swoją starą taktyką i strategią. Zgadzam się z pana konkluzją. Choć nasz WOT wyposażony w Pioruny może odstraszyć Rosjan od bezpośredniego działania lotniczego w pobliżu Trójmiasta, czy w głębi lądu. Także WOT może pomóc z lokalizacją wtargnięć, by Formoza je zlikwidowała, acz już dopiero po dokonanym przez Rosjan fakcie. Marynarze na niektórych okrętach mają Gromy i to razem z WOT może zmusiło Rosjan do zainwestowania w kutry uderzeniowe? Piechota Morska Rosjan posiada wyższy stopień manewru niż ta szwedzka tutaj w Szwecji. Szwedzi w ogóle nie inwestują w jakiekolwiek śmigłowce. To jest niepokojące. Jakiś operator zwiadowca z sat-telefonem na Zalewem by się przydał. Jeśli nie jesteśmy przygotowani przeciwdziałać w 100%, to przynajmniej nie powinniśmy być zupełnie zaskoczeni. Może nasi sojusznicy z NATO będą mogli coś zrobić, jeśli otrzymają informację w czas?

Radom
niedziela, 18 lipca 2021, 22:13

Wystarcza kraby w okolicy i langusty ;) ja bym wotum jeszcze dal troszkę piorunow i spaikow ;) nasycić ten rejon tym sprzętem jak sernik rodzynkami

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 20:07

Też bym tak chciał, lecz Rosjanie w regionie Królewca posiadają wręcz całe brygady artylerii i nie brakuje im środków do namierzania celów z powietrza, morza i lądu.

SOWA
niedziela, 18 lipca 2021, 17:51

Kutry nie muszą szaleć. Wystarczy, że wykonają raz swoje zadanie. W przypadku polskich kutrów rakietowych "205" przy stratach 70% zadanie uznawano za wykonane (desant na Danię).

Davien
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:32

Zeby wykonac swoje zadanie to te dwa kutry musza dopłynac i wysadzic swój desant czyli całych 36-ciu zołnierzy. Wiesz co z tym zrobi choćby kompania regularnego wojska??

Ssssssss
poniedziałek, 19 lipca 2021, 03:25

Dokładnie, dla Rosjan utrata np kompani desantu ale w zamian za wyeliminowanie z walki dywizjonu NSM to bardzo dobry interes. Do wyeliminowania z walki nie jest potrzebne całkowite jego zniszczenie a wystarczy kluczowe elementy np stanowisko dowodzenia a to są w stanie osiągnąć już kompanią przy szybkim uderzeniu na nieprzygotowaną obronę, a tej nie ma.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 20:09

Można byłoby przerzucić 7 BOW z zadania obrony wybrzeża do ochrony MJR z pomocą Formozy. Wojska zmechanizowane winny pokonać piechotę morską wspartą Specnazem na suchym lądzie.

Eter
niedziela, 18 lipca 2021, 09:01

Jak tylko zobaczyłem ostre metalowe elementy montażowe przy słupkach w przedziale desantowym to od razu stwierdziłem, że nic się u was nie zmieniło. Nadal byle jak robicie i na odwal. Reszta łódki kałasznikowa zapewne tak samo przeszła testy fabryczne i wojskowe wiec po kilku użyciach zostanie wam towarzysze jak zwykle wielka smuta. Nikt normalny nie będzie się przejmował ruskim kutrem na zalewie wiślanym. WP będzie stale wiedziało gdzie znajdują sie te łódeczki.

Kiks
niedziela, 18 lipca 2021, 23:21

Też zwróciłem uwagę jak to jest wykonane w środku :D. Masakra.

pragmatyk
niedziela, 18 lipca 2021, 17:02

Masz racje powinny być stoliki do brydza ,ale przy 40 węzlach to partyjki nie zdąża obskoczyc. jesteś dobrze poinformowany to napisz czy w Elblągu bedzie jakaś flotylla do obrony śluz przekopu i portu?

Davien
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:34

Taak, 36 ciu Rosjan zzniszczy i wysadzi wszystko w Elblagu:))) A dopłyna tam jak nawet zwykły RPG to dla nich zmiertelne zagrozenie

Radom
niedziela, 18 lipca 2021, 22:15

Myślę ze nie zdążył by rozwinąć 40w.jak go potraktują z salwa z kraba ;)

Żołnierz
niedziela, 18 lipca 2021, 05:51

A w Rosji co tam słychać?

ito
niedziela, 18 lipca 2021, 12:17

A co, uważasz że na tym forum tylko Rosjanie są w stanie się w miarę rozsądnie wypowiadać?

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 13:07

Rozsądnie to na pewno nie. To nie są spontaniczni użytkownicy tylko służbowo lub odpłatnie dyżurujący uczestnicy wojny informacyjnej Moskwy. Skądinąd co Rosjanie robią na polskim forum? Nie mają dość własnych problemów?

kmdr
niedziela, 18 lipca 2021, 19:09

A biały wywiad? A i łatwiej przykryć własne problemy robiąc większe problemy gdzieś indziej. Dziwne, że wszędzie widzą ruskich trolli z innego wydziału, wychodzi na to, że niema solidarności zawodowej.

SOWA
niedziela, 18 lipca 2021, 17:56

Skoro robią to odpłatnie tzn, że poważnie podchodzą do wartości każdego przekazu medialnego. My? Od ponad 30 lat niby niepodlegli, niby mamy być państwem z aspiracjami lidera w Europie Środkowej i co? Do dzisiaj nie stworzyliśmy profesjonalnej anglojęzycznej stacji TV do dzisiaj nie mamy profesjonalnych mediów rosyjskojęzycznych. Bo chyba nikt poważnie nie traktuje Biełsatu...

Wystarczy
sobota, 17 lipca 2021, 22:33

BWP-1 będą z brzegu prowadzić ogień.

Niuniu
sobota, 17 lipca 2021, 22:00

Trudno aby po akwenie Zalewu Wiślanego pływały większe jednostki. W końcu jest tam wyjątkowo płytko i taka Warszawianka nawet w wynurzeniu nie miała by szans tam popływać. Co niby miała by Rosja tam wystawić tak aby nie denerwować def 24?

pragmatyk
poniedziałek, 19 lipca 2021, 23:16

Jednak ten zalew z 1,5 metrową głębokościa był kiedyś bardziej drozny ,bo w Elblagu była stocznia ,ktora wyprodukowała 64 u-booty typu VIIc ,oraz 15 torpedowców. Podobno w poblizu obozu Sztuthof były dla nich warsztaty naprawcze w ktorych pracowali więzniowie .jak ktoś był fachowcem ,to miał troche lepiej i mógł przezyć obóz. Być może Elblaski Zamech to ta poniemiecka stocznia. Może Polska uruchomi tam jakąś produkcje dla wojska.

Kiks
niedziela, 18 lipca 2021, 23:22

Raczej co ruscy by mogli tam wystawić, ale boją sie, bo tam nic długo nie pożyje.

Vixa
niedziela, 18 lipca 2021, 13:08

Kuzniecowa. A co, nie dacie rady?

asf
sobota, 17 lipca 2021, 21:41

A teraz pytanie, czy nasze wojsko ma jakiś plan na obronę przeprawy, która powstaje w słynnym przekopie?

pragmatyk
niedziela, 18 lipca 2021, 17:08

Wmurują parę Abramsów ,albo T72 bo niepotrzebne. jeszcze parę dział plot p.ko dronom .Wszystko w kosztach przekopu nie obciązając budżetu wojska. Wyglada na to ,ze ten Primorsk to świeża sprawa i dotyczy rozwalenia sluz przekopu. Szach mat , czy tylko gra w pionki ?

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 13:12

Nie ma potrzeby bronić przeprawy. Okręg Kaliningradzki jest kompletnie rozpoznany i w przypadku działań wojennych zostanie kompletnie zneutralizowany. Rosja konwencjonalnej wojny z NATO nie ma szans wygrania. Ich pohukiwanie jest obliczone głównie na potrzeby wewnętrzne i częściowo na zrobienie wrażenia na naiwnych ale krzykliwych elitach Zachodu.

Extern
poniedziałek, 19 lipca 2021, 12:19

Raczej wątpię aby Rosja planowała na kogokolwiek z NATO uderzać dopóki NATO jest jeszcze w miarę realnym Sojuszem. Tak że tego, jeśli kiedykolwiek będziemy bili się jeszcze z Rosją, to niestety najprawdopodobniej będziemy to musieli robić sami. Względnie z jakimś małym wsparciem koalicji chętnych.

KrzysiekS
niedziela, 18 lipca 2021, 10:34

asf Pewnie że nie mają, po co przecież jeszcze nie skończyli przekopu.

Zmechol
niedziela, 18 lipca 2021, 10:11

Rosjanie nie muszą atakować tego miejsca... Uderzenie lądowe mogą wyprowadzić wprost z Kaliningradu na Elbląg, piechotę morską mogą puścić przez zalew na takich właśnie kutrach by atakować tyły. Kanał przez mierzeje nie jest im potrzebny.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 20:14

Ten manewr Królewiec-Elbląg zakłada, że nie napotkają oporu, panie @Zmechol? Długość i szerokość Polski to ledwie 600 km. Najwyżej coś około 6 godzin na pełnym gazie. Jedyny problem to tylko jak długo zabierze postawić taką jednostkę wojskową na nogi.

Eter
niedziela, 18 lipca 2021, 09:02

Chcesz rozmawiać o obronie żeglugi na forum defence 24?

niedziela, 18 lipca 2021, 08:32

A po co tego bronić? W czasie wojny nikt nie będzie pływał ta przeprawa bo i po co. Elbląg nie jest portem o ważnym znaczeniu.

Herr Wolf
niedziela, 18 lipca 2021, 10:12

To po co miliardy na przekop?

KrzysiekS
poniedziałek, 19 lipca 2021, 13:02

Herr Wolf dlatego ze niewielkim kosztem (i tu lament ....tak to niewielki koszt.) Po pierwsze uzyskujesz nowe możliwości transportowe (jeżeli nie wierzysz policz koszty przewozu 100 ton z Gdańska do Elbląga transportem kołowym i wodnym) poza tym Elbląg otwiera się na żeglugę jachtową bez łaskawej zgody Rosji co wielu zniechęcało. To dobra inwestycja wbrew temu co piszą niektórzy.

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 17:32

A po co ktoś przekopywał Kanał Sueski czy Panamski? Potrzebne nam fochy Moskwy i łaskawe zezwolenia na przepłynięcie przesmyku? Potrzeba takie rzeczy tłumaczyć?

Maciek
niedziela, 18 lipca 2021, 16:46

W zasadzie nie wiadomo po co. Projekt całkowicie bezsensowny.

Extern
poniedziałek, 19 lipca 2021, 12:14

Spytaj się Ukraińców jak im się żyje obecnie z Rosjanami na przesmyku Kerczeńskim który Rosjanie kontrolują, to może zrozumiesz po co. To że Rosjanie za nas się jeszcze nie wzięli, nie oznacza że potrzebny nam w przyszłości taki punkt zapalny jak cieśnina Pilawska.

Kacperek
niedziela, 18 lipca 2021, 14:01

W Polsce nie buduje się przekopu na czas wojny tylko czas pokoju.

Sowa bez przyjaciół
niedziela, 18 lipca 2021, 13:52

Kasa zmarnowana, ale jak pięknie podnosi wam ciśnienie. Bo wiecie towarzyszu Wolf, że my w Polsce jak chcemy to też stosujemy waszą zasadę: "Polityka ważniejsza od pieniędzy"

niedziela, 18 lipca 2021, 13:11

Stać nas. A jak tam u was malowane opony na blokowiskach: klomby, kwietniki, place zabaw, itd, itp...

Kuba Ptrilcka z Pardubic
sobota, 17 lipca 2021, 21:40

Żeglarze, kajakarze oraz wędkarze na Zalewie powinni zacząć się obawiać. O ile przypadków państwowego piractwa w wykonaniu Rosji jest mnóstwo, to jedyną bitwę morską po 1945r stoczyli z Erytrejczykami o archipelag Dahlak. Przegrali sromotnie, uciekając w panice, zostawiając ludzi i tracąc jednostki. /Fantaści wierzą w bitwę u wybrzeży Abchazji, ale Gruzini nie stracili tam żadnej jednostki a wszystkie które Rosjanie twierdzili że zatopili znaleziono w portach po wojnie

gnago
sobota, 17 lipca 2021, 19:37

Ee tam na ponton wsadzi się abramsa i te kuterki mu nie podskoczą. Tak przynajmniej sądzą bohaterzy i znawcy znad klawiatury spod znaku D. Ba wystarczy na dużej tablicy umieści się parametry lotniskowca , a załogi w wstydzie dokonają samozatopienia

Piotr ze Szwecji
sobota, 17 lipca 2021, 18:54

40 węzłów. Podobne do Stridsbat-90. Rosjanie mniej zainteresowani _strategią_morską_ochrony_szlaków_ jak Polacy, a bardziej _strategią_morską_atakowania_baz_. 2 nabrzeżne baterie MJR z rakietami NSM stoją im solą w oku na Bałtyku, a nie jakieś miny czy najlepsze na świecie rakiety przeciw-okrętowe na polskich okrętach. W razie wojny MJR będzie rosyjskim priorytetem do likwidacji razem z polskimi portami wojennymi nad Zatoką Gdańską. Okopany na brzegu koło Kołobrzegu 7 BOW nie piechota morska i nie ma sprzętu czy przeszkolenia by walczyć jak piechota morska z Rosjanami na Zalewie Wiślanym. Pływający BWP1 tutaj nie pomoże na rosyjskie kutry. Po za tym 7 BOW nie ma zadania ochrony baterii MJR. Zalew Wiślany to szeroka autostrada w głąb Polski dla desantowych wojsk rzeczno-morskich. W połączeniu z Wisłą, Wartą i Bugiem, Zalew Wiślany to początek dużej autostrady wodnej i mostu logistycznego dla zaopatrzenia wojsk wroga w głębi Polski. WOT nie wysadzi rzeki w powietrze. Kutry jak SB-90 mogą być wyposażone w możliwości wojny minowej, a także ZOP. Jak widać po tych kutrach, rosyjskiej piechocie morskiej i lotnictwie morskim, Flotą Bałtycką Rosji zarządzają bardzo kompetentni admirałowie. Rosji im pogratulować, a nam Polakom pozazdrościć. Za to my w Polsce mamy tylko ochronę szlaczków na prawo, na lewo i często przez łeb, czy ludzie chcą tych wodnych szlaczków czy nie. Transport morski to ledwie 10% całej międzynarodowej wymiany handlowej Polski i nikt nie zapanuje nad tym strategicznym szaleństwem w WM. Zresztą, co się silę. Strategia ochrony szlaków ma taką ochronę w Polsce, że nawet kiedy ją krytykuję to rzadko kiedy moją krytykę tej strategi morskiej cenzor Defence24 przepuszcza. Totalna paranoia.

CBG
niedziela, 18 lipca 2021, 13:41

Wygląda na transport dla komandosów do działań dywersyjnych, a po części "wsparcie dla stoczni" jak to i u nas bywa. Co do tego co pomoże na kutry, nie trzeba szaleć ze śmigłowcami czy własnymi... Wystarczy spojrzeć na mapę. Rozstawić kompanię ze Spike po okolicy, poustawiać setki dodatkowych zakamuflowanych stanowisk na brzegu dla zasiania niepewności gdzie aktualnie stoją wyrzutnie i zalew zamknięty, zasięgiem z dwóch brzegów zamykają cały zalew. Jeśli kupimy Spike-ER wystarczy nawet jeden brzeg.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 20:17

Parę brygad artylerii. Środki rozpoznania z wody, lądu i powietrza. Raczej bym widział operatora z sat-telefonem, do przyglądania się Rosjanom. Może sojusznicy NATO w czas ostrzeżeni mogliby coś zrobić atakiem rakietowym z powietrza.

Shymo
niedziela, 18 lipca 2021, 13:33

"Autostrada wodna" do Polski normalnie padłem ,do tego Warta i Bug. Wiesz ile tam jest śluz po drodze? I do tego taki kuter będzie sobie płynąć i płynąć przez nikogo nie zaczepiany , jeszcze pewnie odprawę celną zrobi , z panem Mietkiem na tamie we Włocławku się na śluzowanie tel. umówią, a paliwo na Orlenie za punkty nazbierane kupią.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 18 lipca 2021, 19:30

Niby problem piechocie morskiej obsłużyć śluzę w miejsce cywilnej obsady? To nie wojska zmechanizowane. To ich naturalny żywioł terenowy.

Shymo
niedziela, 18 lipca 2021, 23:50

Tak a śluzy będą czekały nieuszkodzone, niebronione, z instrukcją obsługi po rosyjsku ,z dostępem do zasilania itp. Do tego nikt przez przez kilkaset km nie zauważy dzielnego kutra który ma pewnie reaktor na bimber i tam dopłynie :D

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 20:19

Te kutry mogą przewozić nie tylko desant, lecz też zaopatrzenie, a więc i części potrzebne do uruchomienia śluz. Rosyjscy technicy chyba nie muszą mieć specjalnych manuałów?

Wania
niedziela, 18 lipca 2021, 08:57

Oczywiście. Razi jak diabli. Rosjanie piszący na tym forum mają teraz kiepskie transtalory. Kiedyś przynajmniej dało się to czytać.

iondv
sobota, 17 lipca 2021, 22:42

bardzo ciężko się to czyta, czyżbyś używał translatora z jakiegoś obcego języka? Naprawdę ciężko zrozumieć.

Zmechol
niedziela, 18 lipca 2021, 10:16

Forma może trudna do odczytania, ale to ciekawe. Przy okazji mi też te kutry przypominają szwedzkie łodzie. A Ty iondv masz coś ciekawego do powiedzenia poza zarzucaniem komuś rosyjskiej agenturalności?

Piotr ze Szwecji
niedziela, 18 lipca 2021, 10:13

Moja rodzina z Galicji. Łatwiej mi się tysiące polskich książek czytało, niż te podręczniki z języka polskiego. Okres literacki "Młodej Polski" wręcz tragedia, bo rzygać mi się chciało czytając te wysiłki polskich noblistów. Jedyną książkę tego literackiego okresu którą cenię to "Wesele" z powodu złotego rogu, który odmawiam zgubić. Przepraszać nie będę nauczycieli języka polskiego, że moja polszczyzna z mlekiem matki wyssana, a nie z lekcji języka polskiego dla cudzoziemców. Translatora obcego języka Polaku to będziesz na prawdę zmuszony używać, kiedy uda się uwolnić historyczne tomy polskiej szlacheckiej poezji i prozy spod zakazów i kluczy specjalistycznych bibliotek badawczych w Polsce. Zapewniam, że dla ciebie Polaku z Polski to będzie trud równy z próbą zrozumienia języka białoruskiego lub słowackiego. Staropolszczyzna połamie twój sztywny polski język.

Brawo
niedziela, 18 lipca 2021, 13:21

Ciekawe, że nagle zupełnie inny poziom polszczyzny... Nawet o interpunkcji sobie przypomniałeś.

Jan
sobota, 17 lipca 2021, 18:49

Jak zawsze przy info o rosyjskim uzbrojeniu najwięcej do powiedzenia mają ci, co lekceważą Rosję i potrząsają szabelką, mało obiektywnych opinii. Wychodzi na to, że gdybyśmy chcieli, to w 3 dni bylibyśmy w Moskwie na naszych super Abramsach, ehh...

kmdr
niedziela, 18 lipca 2021, 19:12

Wiesz co by Rosje wykończyło w 15 sekund? Silnik na wodę. I ich nie ma.

pragmatyk
niedziela, 18 lipca 2021, 17:32

Niestety szwoleżerów w Polsce mamy jak zawsze nadmiar ,a zdrowo myslący sa osadzani od kosmitów ,taki kraj.

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 09:17

Rosji nie ma co lekceważyć ani też przeceniać. Szabelką a może raczej szaszką to Kreml potrząsa. Akurat tymi kutrami nie przestraszy nikogo.

fionc
sobota, 17 lipca 2021, 22:43

nie ma szans, Abramsy zostaną zniszczone z powietrza bo przecież nie mamy obrony przeciwlotniczej

Stary i mądry
niedziela, 18 lipca 2021, 11:50

W razie W dostaniemy Opl i wsparcie z powietrza, o to się nie martw, niestety nie mamy szans na wygranie wojny z Rosja, chyba że w tym samym czasie zdarzy się coś nieprzewidywalnego, np. Atak Chin na Syberię.

Etrr
niedziela, 18 lipca 2021, 09:05

Nie ma szans zeby lotnictwo rosyjskie w razie w wykonało jakiekolwiek loty. Dysproporcja sił jest miażdżąca. Może ruscy bedą strzelać do Polskich i Amerykańskich anramsow Iskanderami?

Nemo - prawdziwy
sobota, 17 lipca 2021, 17:00

Nasycić nasze jednostki obrony wybrzeża Brimstone 3 i po sprawie.

niedziela, 18 lipca 2021, 08:35

O matko to plan budowy 20 lotniskowców już jest nieaktuapny? Rozumiem ze te Brimstone sprzedają w sklepie?

Extern
niedziela, 18 lipca 2021, 14:40

"Nemo" ma rację, to doskonały pomysł, właśnie tak się chcą przed Chińskim desantem bronić na Tajwanie. Tyle że zamiast Brimstone powsadzali wyrzutnie Spike NLOS na półciężarówki. Utrzymywać jakiś radar pola walki w tym obszarze, plus z jeden pojazd z kilkoma kierowanymi rakietami o zasięgu z 30 km i tanio wyłączamy ten zalew z żeglugi gdy będzie potrzeba.

POLAK
niedziela, 18 lipca 2021, 05:55

O, i to jest super plan!

Dalej patrzący
sobota, 17 lipca 2021, 15:50

Po raz 100-ny powtarzam: Polska na Bałtyk nie potrzebuje ani Mieczników, ani Orek. Potrzebujemy całego szeregu dronów nawodnych i podwodnych dla kontroli naszej strefy, dla ustanowienia 4 linii blokadowych: 1. Ujście Zatoki Fińskiej 2. Gotlandia Sarema-Hiuma 3. Mierzeja Helska- Mierzeja Kurońska 4. Kołobrzeg-Borholm. Mobilny przerzut NSM-ów, do tego przerzut przyszłych Ktyli [w ostateczności Krabów] z APR Vulcano-Dardo 155 mm [zasięg 80+ km] i strumieniowa Nammo [zasięg 130+km] - i przy dystansach od brzegu do brzegu na Bałtyku - "Bałtyk nasz". Nawet załogowe niszczyciele min [jak nasze dumne i ultradrogie Kormorany II] już są przestarzałe - Royal Navy parę miesięcy temu zdecydowała o wycofaniu wszystkich 13 załogowych niszczycieli min i zastapieniu ich dronami. Efektywnej - taniej - bez strat - ludzkich - gotowość operacyjna natychmiast po załadowaniu oprogramowania. Natomiast dla działan interwencyjnyvh potzrbujemy minimum 50 szybkich łodzi szturmowych klasy CB-90 - dla specjalsów - z kppanc, z amunicją krążącą i dronowym rozpoznaniem i pozycjonowaniem, z Piorunami. Nie tylko na Zatokę Gdańska czy Zalew Szczeciński [dla ochrony Szczecina i gazoportu] - nie tylko dla szybkich interwencji [Nord Stream, Baltic Pipe] względem prowokacji rosyjskiej Floty Bałtyckiej - ale także dla demonstrowania własnej obecności i PRZEWAGI - szczególnie w Zatoce Gdańskiej - na zalewie Wisłanym - ale generalnie w dorzeczu Wisły, Zaś do transportu strategicznego w razie "W" - nie konwoje dużych jednostek - bo to bezsensowne samobójstwo - tylko użycie 200-300 szybkich mini-Diugoni o nośności ca 85 ton - do rozproszonego transportu i wsparcia dla Polski - via Cieśniny Duńskie i via porty Szwecji/Danii [dla Szwecji - z transportem via Norwegia]. Z załadunkiem i wyładunkiem na plaży - poza portami-pułapkami. Pipsze to od lat - i tylko się potwierdza wszystko - czy ktoś w admiralicji czy SG, w ogólności w MON i IU - choć trochę myśli? - albo umie zastosować podany na talerzu przepis "łatwiej-taniej-szybciej-skuteczniej"? - z budowaniem asymetrycznej przewagi względem Rosji? Albo - czy ktoś w końcu zrozumie, co powtarzam po raz 1000-ny, że wojna na Polskim Teatrze Wojny - wliczając Bałtyk i wojnę morską - polega na likwidacji A2/AD Kaliningradu i przyszłej rosyjskiej A2/AD na Białorusi? Abramsy tego nie załatwią - za to zrobią to [przy odpowiednim zasięgu C5ISR/EW] saturacyjne, przełamujące roje dronów [choćby amunicji krążącej Warmate 2 i klonów] o raz ca 400 Krabów z amunicja precyzyjną Vulcano-Dardo i Nammo dalekiego zasięgu. I proszę mi nie opowiadać o zniszczeniu tych Krabów na naszym terenie - przecież Kraby można przekształcić w ciężkie armaty plot z amunicją Vulcano-Dardo, a z amunicją BAE HVP [hipersoniczną] nawet w działa antyrakietowe. Amerykanie podchwycili ten wałkowany pomysł Krabów z APR do obrony nieba - i w zeszłym roku zastosowali z pełnym powodzeniem [i rozwijają intensywnie program] na poligonie White Sands - z haubicoarmatą M109A6. To zaczyna być tragikomiczne - to znaczy tragiczne dla Polski - i komiczne dla Rosji i innych graczy.

MPL
niedziela, 18 lipca 2021, 11:48

Uzupełniłbym ten zestaw o rakiety przeciwradiolokacyjne AARGM dla F-16, następnie AARGM ER dla F-35. Skuteczne w przełamywaniu A2/AD na styku wojsk oraz w głębi terytorium przeciwnika i zwalczaniu celów tak rozmieszczonych na lądzie, jak i okrętach.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 18 lipca 2021, 19:38

Te rakiety mają być zakupione wraz z F-35. F-35 ma mniejszą sygnaturę radarową niż F-16. Lepiej nadają się do niszczenia radarów wroga.

Enderq
niedziela, 18 lipca 2021, 10:43

Dronami to sie walczy z pasterzami owoec a nie tosja

niedziela, 18 lipca 2021, 08:39

Możesz mi podać jaki dron poleci w rejon zatoki fińskiej i bedzie w stanie zwalczać marynarkę wroga? Mówimy o przenoszeniu rakiet typu harpoon bo mniejsze moc noe zrobią okrętowi. Aaaa no i ten dron nie będzie oczywiście wykryty i zniszczony przez lotnictwo wroga.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 18 lipca 2021, 12:18

Możesz mi podać jaka fregata czy nawet niszczyciel będzie w stanie popłynąć w rejon Zatoki Fińskiej i zwalczać marynarkę wroga? No chyba, że zrobimy sobie wroga z Estonii, marynarkę takiego wroga to niszczyciel a może nawet i korweta mogłyby zwalczać... :D

Piotr ze Szwecji
niedziela, 18 lipca 2021, 19:52

Rozumiesz z tymi strategami z MW, to wychodzi, że okręty to najlepszy efektor do zwalczania samolotów bojowych. Pojawi się na wodach przybrzeżnych taka korweta rakietowa i wszystkie samoloty bojowe w całym kraju muszą być uziemione, bo inaczej ta korweta je wszystkie z powietrza sumarycznie rozstrzela i porozbija. Po tym zaś bezpiecznie niemolestowana, jeśli wróg nie ma własnych korwet, fregat czy niszczycieli, po prostu popłynie do portu macierzystego. Uważasz śmiać się z rozumowania strategicznego polskiego MW, czy płakać? Mnie osobiście te końskie klapki na oczach polskiego MW doprowadzają do gniewu. Kiedy słyszę "szlak morski" to widzę Madagaskar i przy nim polską korwetę rakietową i mnie po prostu krew zalewa.

SZACH MAT
sobota, 17 lipca 2021, 22:46

Dalej patrzący ...masz racje drony to przyszłość ,ale coś w konwencji z programu Murena (ale widziałbym jako uniwersalny moduł jako dozorowiec) by się przydało przy okazji jako nośnik dronów powietrznych i podwodnych i widziałbym tu zmodernizowane Visby lub Haminę do obrony tzw bliskich interesów na Bałtyku ,a dla potrzeb wypraw misyjnych , przydałyby się z dwóch templariuszy o tonażu z 3tyś

we
sobota, 17 lipca 2021, 21:51

Domena elektromagnetyczna jest najprostsza do zrolowania. Jeśli Rosja ma w czymś przewagę nad NATO to jest to właśnie WRE i to ilościową i jakościową. Volcano korzysta z GPS wymaga utrzymania pętli OODA. Nie potrzeba statków i Bałtyku dla transportów jak będzie potrzeba to pójdą nawet przez Czechy.

mądry JASIO uczy
sobota, 17 lipca 2021, 15:37

Polska powinna usypać groblę na całym Zalewie Wiślanym z rozbudowaną infrastrukturą militarno-turystyczną tj hotelami ,plażą ,portami rybacko, żaglowymi drogą i umocnionymi stanowiskami SG i infrastrukturą wojenną MW (portem dla 2 korwet klasy Hamina i kutrów inspekcyjno-szturmowych ) z furtami wodnymi od odcinka Nowej Karczmy na Mierzei Wiślanej do Fromborka na stałym lądzie ...ziemię na groble uzyskać przekształcając Polską cześć Mierzei Wiślanej na atol z kilku wysp

Piotr ze Szwecji
niedziela, 18 lipca 2021, 19:58

I ty myślisz ile taka usypana długa grobla na 1 km grubości powstrzyma rosyjskie kutry, łodzie i poduszkowce? Poduszkowiec wprost przejedzie z prędkością 30 km/h. Kutry będą potrzebowały doholować ciężarówki do ich przerzutu z jednej strony grobli na drugą. Linię Maginota chcesz następnie budować na tej grobli? Nie taniej byłoby kupić 12 Apache i 2 P-8 dla Lotnictwa Morskiego i mieć ten wstydliwy problem rozwiązany na Zalewie Wiślańskim, raz a na zawsze?

rozesmiany
sobota, 17 lipca 2021, 15:34

wow strach sie bac pewnie jeszcze podczas tychze rejsow patrolowych chlopaki puszczaja nas nie dogoniat a tu wystarczy jeden dron aby ten piekny sen przestal istniec

zibi
sobota, 17 lipca 2021, 15:10

Przeholuje się Błyskawicę przez przekop i będzie spokój na zalewie....

zolka
sobota, 17 lipca 2021, 15:08

Teraz wiadomo dlaczego kupiliśmy w "trybie pilnym" 250 Abramsów, chociaż nasi jeździli podziwiać K2. Dlaczego tak samo szybko zakupiliśmy Himarsa na amerykańskich podwoziach, czy pozyskaliśmy F-35. Polski wywiad na kierunku wschodnim był zawsze w czołówce, nawet jeśli tej czołówki nie wyprzedzał. Już "kilka" lat temu, że się tak wyrażę - "coś drgnęło w kalesonach" - ale o tym się opinii publicznej nie informuje. Bo wtedy potencjalny przeciwnik dowiaduje się , że i my wiemy i zaczyna szukać źródła przecieków. NIe jest dobrze i tyle w temacie - zwłaszcza im bliżej końca naszej umowy gazowej , naszej większej niezależności od Rosji i Niemców, rozwoju gospodarczego , podnoszenia kwestii reparacji wojennych (co jeszcze bardziej pobudziłoby nasza gospodarkę), rozbudowy gazoportów, infrastruktury Północ- południe, itp, itd...a "mały" konflikt sprawia, że kasa idzie na zbrojenia , i naprawę zniszczeń, a nie na rozwój. A przed tymi ich antypirackimi "kajakami" łatwo się obronić - byleby tylko wiedzieć ( a więc WIDZIEĆ) gdzie i kiedy.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 11:01

@zolka. WP ma zaniedbania i muzealną broń od dekad. Gdzieś trzeba ten dół niedoborów zacząć zasypywać. 250 Abramsów to pilna potrzeba operacyjna 18 DZ, bo działa ona na nowoczesnych rozwiązaniach dowódczych NATO, które nie są dopasowane do sowieckiego sprzętu, który stoi w magazynach zapasów WP. Raczyłbym też zauważyć, że granica Polski z Białorusią wymaga większego zaangażowania niż Zalew Wiślański. Osobiście stratę portów wojennych MW na Zalewie Gdańskim i wszystkich w nich cumowanych okrętów wojennych MW, nie mam większych problemów, bo w żaden sposób nie wpływają one na zdolności obrony terytorium Polski. Wyrażę się wręcz po angielsku tutaj : good-riddance! Rosjanie Polsce tylko zaoszczędzą 700 mln złotych rocznie kosztów utrzymania tego pływającego muzeum.

niedziela, 18 lipca 2021, 08:41

A nie sądzisz ze może po „oglądnięciu” K2 i porównaniu go z Abramsem ktos doszedł do wniosku ze Abrams jest lepszy?

Autor
sobota, 17 lipca 2021, 23:57

Abramsy "kupiono" w rozliczeniu za nacjonalizację TVN-u.

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 09:19

Dlaczego mielibyśmy pozwalać by media z obcym kapitałem nas indoktrynowały? Niemcy na to nie pozwalają i żadne ich medium nie może mieć pakietu większościowego obcego kapitału.

niedziela, 18 lipca 2021, 09:11

Szybciej za to że USa nie pozbeda sie TVpIS

JAS39
niedziela, 18 lipca 2021, 07:50

Ja myślę, że w rozliczeniu za pakiet takich tvnanalityków jak kolega.

sobota, 17 lipca 2021, 23:18

kupili Abramsy żeby łatwiej oswoić TVN

fodinh
sobota, 17 lipca 2021, 22:47

nie mamy ani Abramsów (dopiero zapytanie ofertowe wysłano), ani F35 (będą za kilka lat), ani Himarsa. A te Kałasznikowy będą raczej nocą wykonywać swoje zadania.

ACAN
sobota, 17 lipca 2021, 14:29

Czyli zabolał Sowietów przekop mierzei.

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 09:20

No wspólnego celu z "ekologami" Moskwa nie osiągnęła. Stąd nieskoordynowane ruchy i zgrzytanie zębami.

JAS-39
niedziela, 18 lipca 2021, 07:53

Raczej zorientowali się, że w razie czego, będziemy na serio bronić mierzei i np. żuław. Jeszcze będziemy starali się wciągnąć w obronę NATO

pragmatyk
niedziela, 18 lipca 2021, 17:43

Zuławy to stare rozlewiska Wisły ,w 1945 zalane i dopiero w 1948 osuszone ,bez pomp odwadniających caly sytem i regulacji wodnych ,niema racji bytu.

znowu rozbawiony
sobota, 17 lipca 2021, 22:39

Tego rodzaju sposób myślenia nazywany bywa - chciejstwem. Zrozumiałeś? Pytanie retoryczne... ;-)

Eter
niedziela, 18 lipca 2021, 09:48

Zabolało wspieranie Ukraińców. Koniec umowy gazowej. Sporo ruskim się wydaje a tu nagle okazuje się że mogą coraz mniej. No to chcą straszyć kutrami miłujący pokój sowieci.

Polak
niedziela, 18 lipca 2021, 06:00

Chciejstwo retoryczne? Ha ha ha

oczytany
sobota, 17 lipca 2021, 14:14

Skoro uprawiamy szeroko pojęty lizing USA to nic tylko podrzucić rządzącym koncepcję zakupu kutrów Mark VI. Warunki na to są teraz idealne i znakomicie wpisze się to w projekt zabezpieczenia nie tylko Zalewu Wiślanego po przekopie ale i Zatoki Gdańskiej. Grupa kutrów (2-4 szt.) Mark VI w Elblągu+ druga grupa w Gdyni i mamy widoczny przyrost potencjału MW RP i realny wzrost bezpieczeństwa. Rozumiem, że fregaty to priorytet i niektórym do głowy nawet nie przychodzi zakup tego typu jednostek, ale od tego powinniśmy zacząć. Grupa takich rosyjskich kutrów wraz z drużyną uzbrojoną w ppk i rgppanc mogłaby w 10 minut zdemolować naszą Marynarkę Wojenną w Gdyni bez naszego kwęknięcia! Mając kutry Mark VI my moglibyśmy zadziałać podobnie albo przynajmniej przeciwdziałać takiemu zagrożeniu.

JAS-39
niedziela, 18 lipca 2021, 07:55

Tego typu działania przećwiczyli w Poti w 2008

Gts
sobota, 17 lipca 2021, 21:03

Jaka marynarke?

Autor
sobota, 17 lipca 2021, 23:55

Pytanie bardzo na miejscu.

ala
sobota, 17 lipca 2021, 13:51

piekne cele dla tb2 xd

taka prawda
sobota, 17 lipca 2021, 13:36

Michael Griffin, podsekretarz obrony USA ds. badań i rozwoju, ostro wypowiedział się na temat potencjalnych problemów systemów naddźwiękowych w obecnej sytuacji. Stany Zjednoczone nie mają systemów, które mogłyby w odpowiednim stopniu zagrozić (Rosji i Chinom), a my nie mamy ochrony przed [ich] systemami – powiedział podczas przemówienia w Kongresie.

KrzysiekS
sobota, 17 lipca 2021, 13:26

Ktoś u nas mógłby pomyśleć o zakupie na Zalew Wiślany ze 4 szt. Szwedzkich kutrów desantowo-szturmowych CB90. Zwłaszcza po przekopie Mierzej Wiślanej takie jednostki miały by sens w tym rejonie.

kmdr
sobota, 17 lipca 2021, 16:30

Za mało 4 szt. na Zalew Wiślany. A inne akweny? A Zalew Szczeciński? Takie jednostki można wykorzystać do patrolowania linii brzegowej.

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 13:15

Rosja wprowadziła tylko 2 kutry z łączną obsadą 40 ludzi. Zagrożenie mniej niż znikome. Pluton WOT z Warmate jest w stanie je zneutralizować.

pragmatyk
poniedziałek, 19 lipca 2021, 23:25

Nie po to budują dla nich oddzielny port ,pomnóz to minimum prze 5szt.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 20:25

Obsada wewnątrz kutra. Kuter może przewozić dodatkowych żołnierzy na wierzchu też. A jak nie żołnierzy to ładunek. Pluton z Warmate może być w stanie zlikwidować kilka takich kutrów, lecz jeśli Rosjanie będą mieć ich z czasem więcej? To przecież cała masa km:ów na nich.

stanislaw bednarz
sobota, 17 lipca 2021, 16:00

Pomalu nie wszystko na raz Polska nie ma zasobow ropy i gazu ze mozna sprzedac i kasa jest a poza tym zaleglosci po poprzedniej ekipie P.O. sa dosc duze oni zajmowali sie harataniem w gale.

Zmechol
niedziela, 18 lipca 2021, 10:30

No co Ty - 23 mld na 250 Abramsów i nie jesteśmy bogaci? Biednego kraju na taki zakup nie stać. A fakt, wszystko bierzemy na kredyt... Mądrze. Tak, to ironia. Kupujmy dalej tylko amerykański sprzęt to z pewnością tanio uzypełnimy wszystkie luki w obronności. To też ironia, bo możesz nie zrozumieć. Mamy takie zaległości, że potrzebujemy średniej klasy sprzętu w dobrej cenie, bo inaczej modernizacji nie przeprowadzimy, chyba, że wyspową jak teraz. A tak dla przypomnienia: za stan WP odpowiada także twój kochany PiS, który już kiedyś rządzil o czym lubicie zapominać.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 18 lipca 2021, 20:08

Najlepiej napisz o ile miliardów urósł dług przez 8 lat rządów PO. Pamiętam, że tam był jakiś licznik z cyfrą chodzącą w końcu blisko 511 mld. Ciekawe tylko gdzie szły te pożyczki. Na kręcenie lodów?

poniedziałek, 19 lipca 2021, 08:12

Na rozkręcanie gospodarki która szła do góry w czasach ogólnoświatowego kryzysu

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 20:30

Rozumiem. Pieniądze szły w inwestycje. Może pan wymienić jakie to autostrady, fabryki czy projekty wybudowano w ramach tych inwestycji? Osobiście słyszałem tylko o Orlikach, a za wybudowane drogi na czas piłkarskich mistrzostw świata to ani jedna złotówka z tych pożyczonych miliardów nie trafiła do wykonawców w Polsce. Proszę poprawić mnie, jeśli jakąś budowę FSO jak za Gierka przeoczyłem. Była?

Ryszard 56
sobota, 17 lipca 2021, 13:22

Co na to Nasz MON??

Gts
sobota, 17 lipca 2021, 21:05

Nasz MON pod eladzami pis zainteresowany jest prowadzniem kampanii medialnej i realizowaniem zyczen sprzedazowych Waszyngtonu.

sobota, 17 lipca 2021, 20:37

Może Otokar-Brzoza się w końcu zrealizuje.

Extern
niedziela, 18 lipca 2021, 19:17

I to byłaby właściwa odpowiedź na takie zagrożenie, jeden taki pojazd np. ze Spike NLOS dyżurujący w okolicy i jeden zwiadowczy BWR z radarem i problem jakiś nieoświetlonych kutrów próbujących przekroczyć granicę wodną na Zalewie Wiślanym rozwiązany.

Piotr ze Szwecji
sobota, 17 lipca 2021, 19:11

@Ryszard -> MON -> WP -> MW... a stamtąd słychać tylko modlitwy i coraz bardziej irracjonalne argumenty, by zachować status quo formacji z czasów jeszcze głębokiego Układu Warszawskiego.

JP
sobota, 17 lipca 2021, 18:08

Pas!

Nico
sobota, 17 lipca 2021, 16:32

Jest zajęty składaniem zamówienia na Abramsy .

Kołpak
sobota, 17 lipca 2021, 15:46

Odpędzimy ich naszymi M1 Abrams

zibi
sobota, 17 lipca 2021, 15:25

pewnie rozpocznie fazę analityczno-koncepcyjną na flotę zalewową....

andys
sobota, 17 lipca 2021, 13:03

"przekazał dowódcom kutrów bandery z krzyżem Świętego. " Niegrzecznie - chodzi oczywiscie o świetego Andrzeja.

zeneq
sobota, 17 lipca 2021, 12:48

"szukanie terrorystów i piratów na Zalewie Wiślanym może być dla Floty Bałtyckiej bardzo trudnym zadaniem" - Dla Rosji? Ależ skąd. Wystarczy że duma uchwali dekret w którym Polska zostaje uznana za kraj terrorystyczny a nasza marynarka zostanie ogłoszona piracka bandą. I po problemie. Sezon polowań na terrorystów i piratów na Zalewie Wiślanym można uznać za otwarty.

widz TVP
niedziela, 18 lipca 2021, 12:27

Przecież w Gdańsku niedawno zderzyła się "Czarna Perła"! :)

Fanklub Daviena i GB
sobota, 17 lipca 2021, 19:49

Redzikowo w Polsce może zwalczać "rakiety balistyczne" Iranu i Korei Północnej, to i Rosja może, z tego samego paragrafu, zwalczać terrorystów i piratów na Zalewie Wiślanym! :D

Bond
poniedziałek, 19 lipca 2021, 17:53

Przypadkiem z tego założenia nie wychodził ten Su24 co przekroczył turecką granicę i tak ładnie spadały jego szczątki na ziemię.

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 08:17

Po swojej stronie może robić wszystko. Nawet nurkować tymi kutrami.

Piotr ze Szwecji
sobota, 17 lipca 2021, 19:14

Długo nie będzie też trwał. Rosjanie zlikwidują płynąc Zalewem Wiślanym wszystkie pirackie bazy nad Zatoką Gdańską. Nie ma baz, nie ma piratów!

Lewy
sobota, 17 lipca 2021, 12:48

Na powstającej wyspie na zalewie wiślanym poustawiać systemy monitorujące ten akwen i kupić skuteczne środki aby te kutry nigdy nie dopłynęły do naszego brzegu no chyba ze płonąc wraz z załogą tych wyzwolicieli.

Gts
sobota, 17 lipca 2021, 21:05

A pisowcy planowali tam prywatna wypse dla prezesa, popsules im plany.

My też mamy do nich blisko
sobota, 17 lipca 2021, 17:29

Baltyjsk jest bliżej nas niż Primorsk. Chodzi o to żeby nie doszło do rajdu tych kutrow z atakiem na np obiekt przekopu albo z prowokacja.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 18 lipca 2021, 20:15

Rosjan byłoby stać przeprowadzić taki atak na przekop Mierzei Wiślanej. Oczywiście bez oznak federacji rosyjskiej na mundurach. Pod progiem. Hybrydowo. Potem by zaprzeczali, że to ich saperzy coś zrobili. Już słyszę tą rosyjską propagandę: "Polacy tam w Polsce się ze sobą awanturują i co złego zrazu na nas zwalają". Zresztą Łukaszenki komandosi w Królewcu ćwiczą. Łukaszenka to bandyta i co mu szkodzi sabotaż wielkiego projektu Polski? Łukaszenka może straszyć potem Białorusinów, że jak się nie uspokoją pod dyktaturą Łukaszenki, to będą mieć spuszczone baty, jak białoruscy komandosi "prywatnie", "w wolnym czasie" i "jako cywile" spuścili Polakom na Mierzei.

Pol
sobota, 17 lipca 2021, 12:23

Powinniśmy wybudować podobne w tym że większe tak aby zabrać około 20 żołnierzy ,i jednego ciężkiego borsuka plus miejsce na 2 drony czy też średni kontener z możliwością zabudowy NSM.Oczywiscie konstrukcja modułowa tak że można by je stosować w szerokim spektrum jak i przystosowane do umieszczenia dużych domów podwodnych do oczyszczania Bałtyku z wszelkiego szajsu po wojnie. Taki miałby duże szanse eksportowe a czas na oczyszczanie dna morskiego się kończy. W taki sposób wojsko samo by się utrzymywało ze sprzedaży kutrów jak i z umów na czyszczenie dna morskiego .Oczywiście w czasie pokoju a jednostka wykonująca takie czynności miała by zdolności nie do zastąpienia umożliwiające w przyszłości dokonywania innych czynności.Bylibysmy liderem na świecie pod względem poszukiwań podwodnych czy też platform poszukiwawczych.To taki sposób aby można było się zbroić z głową.To samo powinno dziać się z wojskami inzyneri przy budowie lotnisk czyli w czasie pokoju większy udział wojska przy projektach cywilnych aby w razie konfliktu można było szybko przywrócić infrastrukturę.

Piotr ze Szwecji
sobota, 17 lipca 2021, 19:28

Polska ma wielką i sławną na świecie stocznię budującą najlepsze jachty i kutry na świecie. Infrastrukturę nie trzeba budować. Jeśli nie kupić licencji na SB-90, to ci Polacy z tej stoczni sami własny zaprojektują z najbardziej nowoczesnych kosmicznych materiałów i rozwiązań. SB-90 Szwedzi wykorzystują nie tylko do wojny minowej, czy do ZOP, lecz nawet jako platformę artyleryjską dla wspierania operacji szwedzkiej piechoty morskiej na brzegu. Nikt nie przesadzi 7 BOW na SB-90, bo szkolenia piechoty morskiej nie mają i mieć nie będą.

Kazik :)
sobota, 17 lipca 2021, 14:13

To już lotniskowiec na Bałtyk!!!!!!! :)

sobota, 17 lipca 2021, 13:57

Fajny pomysł - ale chyba trochę po czekamy na to aż polityka militarna będzie miała tak dalekowschodniej

Jato
sobota, 17 lipca 2021, 12:12

Można sobie z tego żartować, ale bagatelizowanie faktu posiadania przez Rosję na Zalewie Wiślanym dywersyjnych kutrów, jest zwykłą głupotą.

IBCS lepsze niż chiński mur zastosowanie podobne
sobota, 17 lipca 2021, 13:29

Jeden Rak i jeden pocisk programowalny wpięty do IBCS wystarczy nawet nie będą wiedzieć skąd dostali

Piotr ze Szwecji
sobota, 17 lipca 2021, 19:34

I którym to P-8 z Lotnictwa Morskiego zobaczysz i namierzysz radarem z powietrza? Lotnictwo, jak Lotnictwo Morskie zresztą, też nie ma żadnych samolotów wczesnego ostrzegania. Lotnictwo Morskie chwastami zarasta z 0 samolotami bojowymi, bo samoloty bojowe niszczą okręty i kutry od czasów 1 wojny światowej, a nie jakaś haubica o zasięgu choćby 300 km. Tylko do dziś dnia w Polsce nikt sobie po głowie nie podrapał nad tym "małym" faktem. Wolimy machać nóżkami siedząc z głową w chmurkach i... jakoś to będzie.

sobota, 17 lipca 2021, 23:17

Irydo morska wróć !!!!!!!!

sff
sobota, 17 lipca 2021, 18:35

optymista wodnoolejny

Fanklub Daviena i GB
sobota, 17 lipca 2021, 15:28

A który to pocisk Raka potrafi zwalczać cele poruszające się 20-40w? I prędkość granatów moździerzowych jest taka, że jak załoga kutra będzie prowadziła obserwację własnymi oczami, to zmieni kurs zanim granat moździerzowy spadnie... :D

więcej wiary
niedziela, 18 lipca 2021, 16:35

Wiem, wiem że to może wydawać się nieprawdopodobne ale gwoździem do trumny tej łupiny będzie właśnie sieć IBCS. Radar wcale nie musi być jedyną informacją o położeniu w sieci a czujne oko potencjalnego majtka dywersanta wypatrujące pocisku i towarzysza trzymającego wajchę gazu łupiny (chyba tak to ma wyglądać?) coś czuje że nie zadziała :)

zibi
sobota, 17 lipca 2021, 15:23

tak, bo tymczasem mamy IBCS na każdym rogu....

to jak komputeryzacja ZUSu
niedziela, 18 lipca 2021, 19:01

W sumie ciekawe, pewnie sporo już zrobione i czeka na zamówione serwery nie wyobrażam sobie by zaczęli wszystko tworzyć po dostawie

easyrider
sobota, 17 lipca 2021, 12:02

To w odwecie za zakup 250 Abramsów :D Na swoich wodach niech pływają czym chcą, kajakami czy lotniskowcami, byle nie naruszali naszych wód terytorialnych.

wacek
sobota, 17 lipca 2021, 12:30

Będziemy się bronić zapewne najnowocześniejszą w posiadaniu polskiej MW flotą holowników.

Davien
niedziela, 18 lipca 2021, 09:17

Ale wiesz że na te maleństwa to ORP Kaszub jest totalnym overkillem??

easyrider
sobota, 17 lipca 2021, 16:04

Nie siej defetyzmu.

tyu
sobota, 17 lipca 2021, 14:09

Przeciwko carskiej/sowieckiej/rosyjskiej flocie która nigdy z nikim nie wygrała wystarczy. Zgadzam się z przedmówca. Strategia Szwajcarii byle żeby im się nie opłacało atakować i wystarczy.

sobota, 17 lipca 2021, 13:13

Na to coś wystarczy javelin, spike, cokolwiek.

Tomasz34
sobota, 17 lipca 2021, 13:07

Wystarczą pociski NSM. Może być?

Nico
sobota, 17 lipca 2021, 16:36

Po co marnować NSM na taką małą jednostkę . Wystarczy jednostka dywersyjna przebrana w rosyjskie mundury i przechwytujemy jednostkę , którą włączamy do naszej marynarki wojennej.

gebeth
sobota, 17 lipca 2021, 16:25

dokładnie tak... szybkie do rozśrodkowania i idealne na taki sprzęt.

Koala
sobota, 17 lipca 2021, 14:44

NSM?? :)

Jami
sobota, 17 lipca 2021, 11:49

Dozorującu dron pływający z WKMem i wyrzutnią poradzi na te bareczki

sobota, 17 lipca 2021, 13:15

a ile takich mamy?

Piotr ze Szwecji
sobota, 17 lipca 2021, 19:37

Pewnie na pływającym bwp1... gdzie parę zielonych Kotów robi za dron.

Nico
sobota, 17 lipca 2021, 16:37

Kupimy w ramach przeprosin od Izraela.

Wiktor
sobota, 17 lipca 2021, 11:35

Dedykowane do ataku na polskie NSM

Piotr ze Szwecji
sobota, 17 lipca 2021, 19:43

Czy trzeba geniusza panie Wiktor, co Rosjanom solą na Bałtyku stoi? Masz rację. NSM. Pokombinowali jak objechać i opłynąć 7 BOW i ten kuter jest odpowiedzią. Zniszczą baterie NSM, zajmą porty, saperami zatopią okręty na cumie, a 7 BOW będzie się im przyglądała biernie ze swoich nabrzeżnych okopów, bo wiadomo wojska pancerne i zmechanizowane nie wjeżdżają w teren zabudowany. Oczywiście wojska zmechanizowane WP będą prowadziły "pościgi" pokonując szerokie zalewy wodne (patrz Anaconda 2020), lecz Rosjanie mogą wręcz chcieć to sprowokować. Ciężkiej artylerii na okrętach i w Królewcu to im nie brak na strzelanie do kaczek.

Davien
niedziela, 18 lipca 2021, 09:19

To bedzie ciekawe, kilkunastu rosyjskich specnazowców we fronalnym ataku na regularna piechotę:)) Ech nawet Rosjanie tak głupi byc nie moga, zakładając że w ogóle dopłyna.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 18 lipca 2021, 20:23

To tylko 1-2 kutry, lecz to pierwsza partia. Mogą je budować seryjnie przez 6-7 lat i mieć z 50 sztuk spokojnie. Starczy nie tylko dla Specnazu, lecz dla brygady piechoty morskiej też. Część kutrów przeznaczą wówczas jak w Szwecji do bezpośredniego wsparcia artyleryjskiego piechoty morskiej walczącej na brzegu, a MW na swoje ćwiczenia z 7 BOW nadal pożycza baterie Krabów z wojsk lądowych, bo własnych nie ma.

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 13:24

220 mil zasięgu i łącznie 40 żołnierzy/marynarzy na pokładzie kontra nasza Morska Jednostka Rakietowa? Fantaści wierzą w kremlowską wersję bajki o Komandosach z Navarony a zawodowi propagandziści ich w tym utwierdzają.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 18 lipca 2021, 20:19

Problem z NSM, że potrzebuje radar do namierzenia celu, a zakrzywienie Ziemi daje możliwość do schowania się i podejścia MJR niezauważenie. Masz P-8 w Lotnictwie Morskim?

yar
sobota, 17 lipca 2021, 17:16

To te rosyjskie kutry po lądzie też jeżdżą?

Piotr ze Szwecji
niedziela, 18 lipca 2021, 20:24

Tak jak szwedzkie pewnie muszą mieć terenowe ciężarówki. Acz z wody można je podnieść wszędzie, jak i bardzo szybko spuścić do wody do użytku.

pragmatyk
poniedziałek, 19 lipca 2021, 23:34

To już w wypadku wojny hybrydowej daje spore zaskoczenie ,bo mozna przewieżc kutry w dowolne miejsce i dalej wodą do miejsca zrzutu desantu na tyłach. W każdym razie poszerza to mozliwośc Rosjan i musimy się z tym liczyć. Jak w każdej zabawie w wojsko szach mat. W kompetencjach Rosjan nie przegonimy ,za duzy zawodnik.

Piotr ze Szwecji
środa, 21 lipca 2021, 10:01

Rosjanie nie w ciemię bici. U nas patologiczne kompleksy. Kto u nas tylko odważy się wyobraźnią ruszyć, to go czapkami kryją, bo zasługi, bo staż, bo dyplom i etc. Nasza MW mogła by być bardzo kompetentna i profesjonalnie zawodowa światowej klasy, co prawda wówczas o wiele mniejsza, bo na nowoczesnych okrętach i być może to jest głównym kamieniem u nogi.

Bum!
sobota, 17 lipca 2021, 13:32

Wystarczy zolnierz WOT ze Spike, Javelin ze o Hellfire nie wspomne i z tego kutra zostanie kupa dymiacego zlomu.

Sssssssss
sobota, 17 lipca 2021, 22:32

Dobry ten żołnierz WOT ze Spike, Javelin bo o Hellfire nie wspominamy. I na WDW wystarczy i na specnaz i na desant morski a i z wojskami pancernymi też sobie poradzi bez problemu. No dobry jest bardzo, taki uniwersalny żołnierz sam sobie ze wszystkim radzący jest odpowiedzią na wszystko i już. Możemy od razu z góry ogłosić zwycięstwo i zażądać kontrybucji. A niech tylko spróbują nie zapłacić łobuzy to ich drugi raz pokonamy a co!

Zdzichu
sobota, 17 lipca 2021, 20:25

A kiedy już desant wyląduje na naszej ziemi.... Trzeba przygotować taktykę przeciwdziałania, obrony.

Jan
sobota, 17 lipca 2021, 18:42

Jasne, jasne, zejdź na ziemię człowieku...

Hen
sobota, 17 lipca 2021, 11:34

Jak wpłyną do nas - strzelać.

Piotr ze Szwecji
sobota, 17 lipca 2021, 19:52

7 BOW okopana przy Kołobrzegu? Kapitanat na przeprawie przez Mierzeję Wiślaną nie ma radaru do namierzania celów. Lotnictwo Morskie nie ma P-8 ani nic podobnego z radarem w powietrzu, by NSM rakiety mogły niszczyć cele na Zalewie Wiślanym. Do tego pomyśl, teren wodno-ziemny Zalewu Wiślanego wymarzony dla operacji rzecznych piechoty morskiej, a Polska takiej nie ma, kiedy Rosjanie mają wspartą Specnazem. A ty byś strzelał? Może jak na Anakondzie 2020, atak na bwp1 przez szeroką zaporę wodną byś zorganizował pod huraganowym ostrzałem całych brygad artylerii z Królewca? Zalew Wiślany jest z góry stracony przez Polskę.

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 08:35

Na Zalewie Wiślanym nie popływają za długo. Zamaskowana piechota z WKM-em czy Javelinem poradzi sobie bez problemu. Nie mówiąc o przyczajonym Rośku. Strzelanie z NSM-ów do tych kutrów? Kompletnie nieuzasadnione.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 18 lipca 2021, 10:34

Rosjanie oczywiście nie będą się odstrzeliwać według ciebie. Mają przecież czym i kim. Wielkich polskich aglomeracji nie masz nad Zalewem Wiślanym. Cokolwiek WOT wymyśli, to Rosjanie mają całą brygadę piechoty morskiej by po obu brzegach Zalewu wszystko zabezpieczyć dla pociągu logistycznego rosyjskiej armii w głębi Polski składającego się z barek, promów, łodzi i kutrów. WOT będzie dokazywał, lecz dopiero nad Wisłą, Wartą czy Bugiem, gdzie trochę więcej naszych mieszka. Acz bacz, że żołnierz WOT w chaszczach z Jawelinem na ramieniu to nie polska piechota morska. Wiele nad rzeką nie wywalczy, a już zupełnie nic nad tym Zalewem. Ten nie jest broniony przed Rosjanami z Królewca. Co najwyżej jakaś łódź patrolowa wpłynie tam, lecz co ona poradzi swoim 35 mm działkiem na 105-120 mm działa rosyjskich korwet i fregat i rakietową artylerię Rosjan z Królewca? W wojnie się strzela tym co się ma, a dziś ćwiczenia operacji morskich muszą pożyczać Kraby z dywizji zmechanizowanych, bo nie mają nic oprócz NSM. Żadnych Dan/Kryli tam nie zobaczysz też. 7 BOW nie będzie prowadziła ciągle manewrów i bitew po Zalewie, bo to nie piechota morska, choć "rośki" i bwp1 pływają. 7 BOW nie ma poduszkowców, kutrów, łodzi desantowych ani Black Hawków. Zmech nigdy nie zastąpi w skuteczności piechoty morskiej na terenie morsko-rzecznym. Piechota morska Rosjan dodatkowo wsparta Specnazem.

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 17:45

I co, na te dwa kutry, zabierające łącznie 40 osób, wsiądzie brygada rosyjskiej piechoty morskiej? Ostrzeliwać się będą gdzie? Cel na wodzie jest widoczny jak na strzelnicy a żołnierze z Warmate nie muszą chyba stać na brzegu? Czy według założeń rosyjskiej szkoły taktyki muszą? W czasie wojny możliwości tych kutrów w wysadzeniu desantu i stworzenia tym poważniejszego zagrożenia są znikome. Rosji nie stać na marynarkę wojenną z prawdziwego zdarzenia więc chociaż takie kutry sobie zafundowali.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 11:11

Te dwa kutry wiele nie dadzą. 80 żołnierzy jednego rzutu to ledwie coś kompania. Wiele rund by zabrało zorganizowanie czegokolwiek, poza sabotażem czegoś przez komando Specnazu może. Prawdziwą piechotę morską na 50 sztukach SB-90 mają Szwedzi. 40*50 to 2000 żołnierzy! To już coś. Filmiki z ich ćwiczeń na YT zapierają czasami dech. Może propagandowo dla odstraszania rosyjskiej agresji one są robione przez Wojsko Szwedzkie, lecz chyba coś w tym jest.

Piotr ze Szwecji
środa, 21 lipca 2021, 10:07

Szwedzi mają 147 sztuk SB-90. Niektóre lekkie w wersji SB-90E, lecz przenoszące za to radar. Niektóre są w kapitanatach portów czy w Hemvarnet. Więc to może prędzej jak 100*212100 marynarzy w Szwecji w jednym rzucie. Nie ma potrzeby przewozić marynarzy desantu na pokładzie wystawionych pod ostrzał. Rosjanie potrzebują o wiele więcej tych kutrów niż tylko 2 dla operatorów Specnazu, by stać się zagrożeniem.

Stary Żyd
sobota, 17 lipca 2021, 16:15

Ja będę witał chlebem i solą.

Marynarka
sobota, 17 lipca 2021, 11:27

Wojenna RP nie poniesie w razie czego żadnych strat, bo niczym nie dysponuje.

Davien
sobota, 17 lipca 2021, 12:29

W Polsce nie będzie zagrożenia wojną kiedy po prostu pozbędziemy się wojska. Strategia godna samego Sun Tzu!

Piotr ze Szwecji
sobota, 17 lipca 2021, 19:53

Ale za to szlaki wodne będą obronione przez MW! Strategia się wygrywa i przegrywa. Polska strategia to obrona szlaków wodnych, a nie atak na bazy morskie.

Fanklub Daviena i GB
sobota, 17 lipca 2021, 11:11

Ja obawiam się, że Ruskie tymi kutrami mogą z Zalewu Wisłą dotrzeć do Warszawy i porwać naszego cennego Jarosława! :D

Faszysta
sobota, 17 lipca 2021, 18:53

Oby...

lol
sobota, 17 lipca 2021, 18:02

Pomysł nie jest zły, jak zacznie u nich rządzić to sami złożą nam hołd lenny i poproszą żebyśmy go przyjęli z powrotem.

sobota, 17 lipca 2021, 14:31

Kurde niech go biorą. Jest paru młodszych i lepiej ogarniających

.
sobota, 17 lipca 2021, 13:13

Przecież szambo z Czajki to to zniesie na Bałtyk

sobota, 17 lipca 2021, 12:16

Tam króluje Rafalala z Krakowa!

KPL
sobota, 17 lipca 2021, 12:04

mur rozpęd i baranek

hahahaha
sobota, 17 lipca 2021, 12:01

tylko wtedy jak będzie im towarzyszył holownik

xyz
sobota, 17 lipca 2021, 11:04

Takie kutry na Zalewie Wiślanym idealnie będą się nadawać do zwalczania nielegalnych plaż nudystów .

hehe
poniedziałek, 19 lipca 2021, 12:54

jakie nielegalne :) pozwolenia nudyści mają tylko nie przy sobie bo nie mają kieszonki

Wowa
sobota, 17 lipca 2021, 11:00

U nich mnoga tanków, a u nas budują autostrady. U nich mnoga aeroplana, a u nas powstają piękne aquaparki. U nich strzechy na chatach i gruntowe nawierzchnie już 20 km za Moskwą... Pogratulować średniowiecza.

Polak 2
sobota, 17 lipca 2021, 16:49

Pojedź i po zwiedzaj a potem pojedź do USA na odległe prowincję i pozwiedzaj to się przekonasz ja jest a nie głupoty piszesz ja przynaimjej jeżdżę dwa razy w roku do jednych i drugich to troszkę wiem a nie pisać fantazję bo w telewizji coś zobaczyłem

x95
sobota, 17 lipca 2021, 14:05

U nich tez budują autostrady - i to za własne pieniądze, a nie z UE. I wcale nie mało.

Słowianin
niedziela, 18 lipca 2021, 06:17

Taa autostrady,chyba z trylinki, ha ha ha

Tak sobie obserwuję
sobota, 17 lipca 2021, 20:59

Hm, coś co u nich nazywają autostradą to u nas standard gierkówki. Jak coś ma po 2 pasy to autostradą jeszcze nie jest, w cywilizowanym kraju.

sobota, 17 lipca 2021, 23:23

A w Polsce i owszem, wszystkie nasze autostrady to takie "gierkówki" A-4 nawet bez pasa awaryjnego na sporym odcinku. Tak sobie obserwując udowodniłeś że Polska cywilizowana nie jest. Brawo Ty.

Sidematic
sobota, 17 lipca 2021, 12:00

Ruscy mają inne priorytety, nie mieć a być. Być wszędzie. Do tego trzeba dużo tanków a nie trzeba autostrad.

podpowiadam
sobota, 17 lipca 2021, 11:51

Wungiel ci umknął.

Pazdrawlaju
sobota, 17 lipca 2021, 11:44

Hehe. U nich toaletna bumaga to nadal rzadkość.. A czy dalej ich toalety to rynsztok przegródki i żadnych drzwi tak że każdy obok siebie i widać kto co tam robi? Taki widok był jeszcze na dworcu głównym kolei w 1986 w Nowosybirsku

Autor
sobota, 17 lipca 2021, 17:58

Byłem stosunkowo niedawno (podróż kolejowa-transib) niewiele się zmieniło.

potwierdzam dalej
sobota, 17 lipca 2021, 12:49

lepiej iść wysrać się w krzaki niż do ruskiej toalety.Takiego syfu i kły nie spotkasz nigdzie na świecie.Ciekawostką jest to, że muszla jest zabetonowana bo ruski jest przyzwyczajony włazić z buciorami na sedes i wali wszędzie jak celowniczy w Pe-2.

Janek
niedziela, 18 lipca 2021, 06:18

Ha ha ha dobre

sobota, 17 lipca 2021, 11:42

doucz się a nie wypisuj bzdur

Tobi
sobota, 17 lipca 2021, 10:47

Rusowie pięknie obejdą nasze NSM.

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 13:26

Jasne, a potem zdobędą duńskie cieśniny, jak planowano w czasach Sojuza. Tylko ten zasięg trochę przykrótki i obsada cieniuśka.

Piotr ze Szwecji
sobota, 17 lipca 2021, 19:56

Nie NSM, lecz 7 BOW objadą i opłyną, a NSM zlikwidują bez większych potów na czole, raz Specnaz poradzi sobie z Formozą w ich ochronie.

ACAN
sobota, 17 lipca 2021, 14:34

No chyba po to właśnie powstał WOT żeby przeciwdziałać takim wycieczkom.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 18 lipca 2021, 10:46

Widzisz jakieś 100 tysięczne miasta wzdłuż Zalewu Wiślanego? Ma WOT garnizon choć w Gdańsku czy Elblągu? Po to tworzy się piechotę morską, by przeciwdziałać i tworzyć własne wycieczki po takim terenie morsko-rzecznym. Rzeki dla logistyki i manewru piechoty morskiej, są prawdziwymi autostradami 1 klasy, a 7 BOW nie wysadzi te wszystkie polskie rzeki w powietrze. Wygodny wjazd w Polskę gwarantowany dla logistyki wojsk wroga. 1 brygada piechoty morskiej, wspartej Specnazem Rosjanom starczy aż nadto. Zaopatrzenia w Polsce rosyjskiej 18 dywizji zmechanizowanej z Królewca nie zabraknie.

laik, zupełny laik
sobota, 17 lipca 2021, 12:39

Do zlikwidowania tego wystarczy Bayraktar TB-2 - stąd niezadowolenie u onuc z tych zakupów.

olo
sobota, 17 lipca 2021, 18:41

jak jeszcze będą latać, kurdowie pokazują że zestrzelić je można byle czym

kanonier
sobota, 17 lipca 2021, 12:04

I bdb, na takie łajby wystarczy Javelin

sobota, 17 lipca 2021, 23:43

Proca, ale Polska proca.

Wojak
niedziela, 18 lipca 2021, 06:19

Nie ruska proca ha ha ha

JSM
sobota, 17 lipca 2021, 12:02

Jeden Warmate 2 na jeden kuter wystarczy?

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 09:25

Wystarczający by go unieruchomić i zadać straty załodze. Tanio i zdrowo.

Hektor
sobota, 17 lipca 2021, 10:21

Ze szwedzkimi okrętami podwodnymi na razie nie wyszło, ale może by tak Marynarka Wojenna RP zainteresowała się szwedzkimi kutrami CB90. Takie okręciki na pewną znajdują się w zasięgu możliwości finansowych nawet naszej marynarki. A przy okazji należałoby pomyśleć o sformowaniu co najmniej morskiego batalionu szturmowego. Bezwzględnie należy stworzyć przeciwwagę dla morskiego specnazu.

Piotr ze Szwecji
sobota, 17 lipca 2021, 19:58

MW i WP nie zainteresuje się. Te kutry to sprzęt piechoty morskiej, a nie wojska zmechanizowanego z 7 BOW, które nie ma przeszkolenia piechoty morskiej, by z nich korzystać taktycznie z sukcesem.

gnago
sobota, 17 lipca 2021, 19:43

Ta może od razu gwiezdny niszczyciel po tylu mileniach pewnie w cenie gruzu cementowego. Tylko te koszty sprowadzenia

123
sobota, 17 lipca 2021, 13:02

Formoza + wodny oddział Gromu

Sum
sobota, 17 lipca 2021, 12:46

Mądre rady ale nie dla cywilnego kierownictwa WP. Tam są ci co migali się od wojska i teraz migają się od rozumowania kategoriami wojskowymi

Leo
sobota, 17 lipca 2021, 10:12

Jakimi środkami bojowymi zwalcza się takie kutry i czy WP ma takie środki na swoim wyposażeniu?

bc
sobota, 17 lipca 2021, 20:31

Mamy Spike, Javelin, Warmate itd aż po Maverick na F16.

Piotr ze Szwecji
sobota, 17 lipca 2021, 20:02

Samoloty bojowe są nr 1 środkami likwidacji wszystkiego co pływa na wodzie i po rzekach od czasów 1 Wojny Światowej. Teraz zapytaj się co MW przerabia za strategie z 19 wieku, że nie jest w stanie zaangażować się bojowo w nowoczesny konflikt na morzu. Podpowiem ci, to strategia morska obrony szlaków wodnych.

Rain Harper
sobota, 17 lipca 2021, 16:11

Javeliny WOT, nie trzeba angażować WS...

w.
sobota, 17 lipca 2021, 13:39

Lotnićtwem. Czy to F-16 czy śmigłowce.

tak
sobota, 17 lipca 2021, 13:22

my mamy wojsko wyszkolne do walki na pustyni.

zeneq
sobota, 17 lipca 2021, 12:43

Kaliber 12,7mm i każdy inny powyżej, dowolny dron uderzeniowy, granatnik automatyczny np Mk 19, oraz cała gama lekkich pocisków lotniczych. Na takie psińco NSM się nie używa.

Piotr ze Szwecji
sobota, 17 lipca 2021, 20:09

Samolot bojowy by pewnie rozstrzelał karabinem, lecz widzisz WP ma nie ma żadnych samolotów wczesnego ostrzegania. P-8 w Lotnictwie Morskim, jak i samolotów bojowych nie znajdziesz. Zalew Wiślański jak ta rzeka, po obu stronach drzewami zarośnięta. Te kutry mogą się za drzewami schować jak nisko latający Apache i nawet NSM rakietami nie poradzisz na nie. Teraz, najlepszy środek niszczenia takich kutrów, program Kruk na polskiego Apache, przesunięty przez WP i ministra Błaszczaka w siną dal. Tylko Lotnicy zaciskają zęby, bo Hindy nie mają od paru dekad rakiet do niszczenia czegokolwiek opancerzonego. Polsce na takie psińco to tylko modlitwa do Boga na opamiętanie najjaśniejszych rządzących Polską się ostaje.

JSM
sobota, 17 lipca 2021, 12:03

Warmate 2.

Sierż
sobota, 17 lipca 2021, 11:15

Zobacz norweskie KJK i CB90 u nich akurat uzbrojone w PPK Hellfire.... Mamy dwie wyspecjalizowane jednostki morskie o zbliżonym profilu choć nie dokładnie takim samym .... JWF i JWG-odzialB plus WZD Mosg.... No i,, Niebieskie berety " :) na Bwp1

Piotr ze Szwecji
sobota, 17 lipca 2021, 20:16

@Sierż, zupełnie się z tobą zgadzam. Zupełnie podzielam twoją ironię. Chciałoby się tutaj w Szwecji do nieba krzyczeć na to co tam się dzieje z tym w Polsce z 7 BOW i z całą MW. Problem jest, że nawet najbardziej zdroworozsądkowe argumenty do nikogo nad Wisłą nie działają. Jakby jakaś nadzwyczajnie silna FSB agentura obsiadła wszystkie sprawy dotyczące 7 BOW i MW, a cała fabryka trolli spod Moskwy zacięcie broniła braku obronności Polski na wybrzeżu w komentarzach na Defence24. Tak jakby cała Polska miała umierać za jakieś szlaki wodne dla cudzoziemców, a nie w obronie własnego terytorium nad Bałtykiem. To jest jakaś agentura rosyjska i cwanie obronę Polski sabotuje.

abenader
sobota, 17 lipca 2021, 11:52

Niebieskie berety stacjonuja w Lęborku.To trochę daleko w sytuacji gdy potrzebna jest natychmiastową reakcja.Uwagę i bwp 1 jako były dzialonowy tego wozu traktuję jako żart.Co do komentarza Hektora o konieczności stworzenia przeciwwagi dla specnazu to zgadzam się z tą uwagą że nie powinny mieć charakteru szturmowego czyli ofensywnego tylko tak żebyśmy mogli skutecznie reagować na działania Rosjan.Moim zdaniem będą dokonywać na nich różnych prowokacji na morzu i lądzie.Ich przeznaczenie jest oczywiste i mogą mówić ze służą do wędkowania a i tak wszyscy wiedzą że to środek walki

Piotr ze Szwecji
sobota, 17 lipca 2021, 20:23

Pokonywanie szerokiej przeszkody wodnej, frontalnym szturmem na bwp1, nie oglądałeś z ćwiczeń 11 dywizji na YT z Anakondy 2020? Na Zalewie Wiślanym odbędzie się pod huraganowym ostrzałem paru brygad artyleryjskich z Królewca. Acz jeśli piszesz się na to, to powodzenia ci życzę.

pragmatyk
wtorek, 20 lipca 2021, 21:00

Tam jeszcze lezy niemiecki sprzęt zatopiony w 1945 przez rosyjskich lotników. A takze sporo cywili uciekających po lodzie z Malborka i Elblaga.

easyrider
niedziela, 18 lipca 2021, 17:49

Taak, a tych przygotowań do ofensywy nie wykryją satelity i samoloty rozpoznawcze. Te brygady artyleryjskie, jeśli Moskwie przyjdzie pomysł na rozpoczęcie wojny konwencjonalnej, zostaną zamienione w płonący złom, zanim zdążą wystrzelić.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 19 lipca 2021, 11:18

Myślisz, że jak Rosja organizuje takie ćwiczenia często, to chce im się zabierać spod granic obcego państwa swój ciężki sprzęt i broń? W razie potrzeby żołnierze przyjadą pociągiem i w 1 godzinę dojadą do stolicy nierozsądnego sąsiada. Spójrz na sytuację Ukrainy. Ukraina dziś. Kto jutro?

Sierż
sobota, 17 lipca 2021, 14:49

Zgadza się żart.... Co do reakcji najlepsza przeciw Aga dla partyzantki jest kontrpartyzantka.... IMHO norweska kjk z uwzględnieniem zmiennych to najlepsza odp.... Baza tu jest Formoza stosunkowo blisko plus WOT jako wsparcie dla nich.... Ewentualnie wzd mosg..... W działaniach poniżej progu wojny.... Zresztą grom czy jwf mogą działać pod przykrywką SG.... Jwg nawet dzieli Westerplatte z nimi

Piotr ze Szwecji
niedziela, 18 lipca 2021, 11:04

Niby racja, choć WOT to nie piechota morska, lecz wojsko terytorialne. Jest tylko jeden problem. Ochrona MJR przez Formozę. Formoza więc spotka się ze Specnazem bardzo szybko, bardzo gwałtownie i to nie w zasadzce, lecz we frontalnym i bezpośrednim starciu. W tym starciu Specnaz będzie wsparty 2500 marynarzami piechoty morskiej, a Formoza marynarzami z MJR, bo 7 BOW ma inne zadania bojowe na plaży niż ochrona MJR. Rosjanie szybko zlikwidują zagrożenie polskimi NSM na Bałtyku, a resztki z Formozy wiele problemów rosyjskiej brygadzie piechoty morskiej wspartej Specnazem nie zrobią. Po za tym WOT:u nie zrobisz brygadą na Zalewem Wiślańskim, bo tam aż tak wielu Polaków nie mieszka. O partyzantce tam więc zapomnij. 7 BOW na Zalewie nie będzie miała fizycznych możliwości operacyjnych, a jako zmech nawet do Elbląga i Trójmiasta nawet nie wjedzie, bo teren zabudowany. Na koniec wojny z Polską, Rosjanie mogą spokojnie otoczyć okopaną na plaży 7 BOW, płotem i zrobić muzeum fanatycznej taktyki i strategi WP dla zwiedzania głodnych wrażeń turystów rosyjskich, którzy będą ich tam na plaży dokarmiali.

BUBA
sobota, 17 lipca 2021, 11:04

Bardzo dobre pytanie. Czy ktos da odpowiedz

Geol
niedziela, 18 lipca 2021, 19:47

W Braniewie stoją T72, wystarczą jako artyleria

Xto
sobota, 17 lipca 2021, 20:18

Usypać wał ziemny wzdłóż granicy morskiej zalewu.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 18 lipca 2021, 20:33

A potem wybudować na nim Linię Maginot, bo poduszkowce przejadą po nim bez potrzeby wciskania hamulców? Nie taniej byłoby kupić 12 śmigłowców uderzeniowych i 2 P-8 dla Lotnictwa Morskiego i mieć problem rozwiązany do sądnych czasów?

gnago
sobota, 17 lipca 2021, 19:45

Z bliska pałki na bliską odległość proca kamienie starczą. No i metodą daviena bilboardy z wypunktowanymi przewagami jankeskiego uzbrojenia. Załogi same te kutry zatopią

rED
sobota, 17 lipca 2021, 17:28

A wydawałeś sie kumaty. Co z tych kutrów zrobi Rosomak 30 mm działkiem?

pragmatyk
wtorek, 20 lipca 2021, 21:13

Zasięg skutecznego strzału do celu lądowego to ok. 3000 metrów.

Tweets Defence24