Rosyjskie czołgi z aktywnym kamuflażem

6 października 2021, 11:59
T-14 Armata
Fot. kremlin.ru
Reklama

Jak donoszą rosyjskie media, według nieoficjalnych informacji rosyjskie ciężkie wozy bojowe mają otrzymać nowy kamuflaż aktywny. Ma on charakteryzować się doborem kolorystyki w zależności od otoczenia w jakim się znajduje na wzór kameleona.

Informacje te przekazała rosyjska agencja RIA Novosti. Obecnie prototyp tego aktywnego systemu maskowania ma przechodzić cykl prób. Rozwiązanie to ma być przeznaczone dla różnego rodzaju pojazdów bojowych takich jak czołgi podstawowe, bojowe wozy piechoty czy kołowe transportery opancerzone. Jak dotąd rosyjska armia wykorzystywała do maskowania swoich wozów bojowych głównie środki konwencjonalne oraz w pewnym zakresie wielospektralne. Wprowadzenie do służby skutecznego systemu tego typu niewątpliwie oznaczałoby pewną rewolucję w kamuflażu.

Według informacji uzyskanych ze źródła w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym system ten ma składać się z zestawu małych płyt pokrytych powłoką elektrochromową. Mają one pozwalać na tworzenie różnych obrazów wizualnych, które odwzorowują zarówno wygląd krajobrazu jak i jego strukturę. Informacje o otoczeniu mają być, co ciekawe, zbierane za pomocą kamer wideo, a uzyskany przez nie obraz analizowany i przetwarzany przez komputer w celu odpowiedniego dostosowania generowanego kamuflażu.

image
Reklama

Co więcej, wedle zapewnień twórców nowy rosyjski system maskujący ma zapewniać skuteczną osłonę przed wykryciem i namierzeniem nieprzyjacielskich za pomocą telewizyjnych urządzeń obserwacyjno-celowniczych stosowanych zarówno w załogowych jak i bezzałogowych statkach powietrznych jak i lądowych środkach walki. Ponadto identyfikacja chronionych przez nie pojazdów z większej odległości ma być trudna nawet dla wyszkolonych żołnierzy.

Sam wspomniany materiał elektrochromowy jest dziełem spółki Ruselectronics (część korporacji Rostec) i po raz pierwszy został zaprezentowany na forum Armi-2018, gdzie zaprezentowano go w postaci nakładek na hełmie nowej generacji. Ten system maskowania jest elementem projektu stworzenia nowego wyposażenia dla programu żołnierza przyszłości"Sotnik", który ma zastąpić obecnie używany rosyjski system żołnierza przyszłości drugiej generacji "Ratnik".

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 64
Reklama
Andrzej
piątek, 8 października 2021, 11:06

to że kameleon zmieni ubarwienie spowoduje że zniknie jako ciało ? czyli systemy radarowe i termowizyjne wciąż mogą namierzać ów czołg

lol
czwartek, 7 października 2021, 12:38

A czy takie coś nie spowoduje, że inne metody wykrywania będą skuteczniejsze?

DUDUŚ
czwartek, 7 października 2021, 12:13

koncepcja przyszłościowa po opanowaniu technologii będą to stałe elementy wyposażenia systemów uzbrojenia i systemów używanych w innych służbach i rynku cywilnym

Ehdjrj
czwartek, 7 października 2021, 11:39

Ja już uwierzylem, a wy?

bender
czwartek, 7 października 2021, 00:29

Co jest sensorem dla tych płytek: jakiś mocowany na pojeździe system kamer? Wiele kamer wkomponowanych w materiał? Czy założenie kamuflażu oznaczać będzie modernizację pojazdu (system kamer, dedykowany komputer i niezależne zasilanie), czy będzie proste jak narzucenie Berberysa na pancerz? Pomysł wydaje się dobry, ale diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach, których jeszcze nie znamy. No i nie wspomniano o tym, czy ma cechy kamuflażu multispektralnego. Bez maskowania termalnego w kamerze termowizyjnej widać po staremu, więc wystarczyłoby wyposażyć drużyny piechoty w lornetki termowizyjne, bo wozy bojowe i wyrzutnie ppk kamery termowizyjne już mają (albo mają mieć), a przewaga nowego kamuflażu zostałaby w dużym stopniu zniwelowana.

lol
czwartek, 7 października 2021, 12:40

Pewnie standardowo, 'ruskaja tjechnika bez odpowiedników na świecie'... IMHO strasznie dużo problemów, a nawet takie powłoki i tak będą zawsze płaską powierzchnią. Doczepienie jakichś badyli z liśćmi powoduje zaburzenie tekstury i TO jest cel kamuflarzu - zatarcie linii/konturu maszyny czy człowieka.

Andrettoni
czwartek, 7 października 2021, 00:13

Przyznam, że się na tym nie znam, ale z tego co wyczytałem, to taki system musiałby być zasilany. Pierwszy problem to pokrycie różnych powierzchni, drugi to trwałość tego pokrycia, a trzeci to zasilanie. Poniekąd rodzi to czwarty problem, bo skoro mamy prąd, to powstaje też sygnatura elektromagnetyczna. Jeżeli mówimy o jednolitej płaskiej powierzchni, to OK. Jednak czołg to wiele płaszczyzn i obłości, np. lufa. Dajmy na to, że da się to pokryć i powłoka jest trwała. Czołg jest matowy jak e-ink, czy świeci? Jaki jest zakres barw? Jak komputer wylicza te "obłości"? Gdyby taka powłoka powstała to oznaczałoby przełamanie wielu barier technologicznych. Z tego co czytałem to mówimy tu o kilku warstwach materiału - w tym szkła, które nie jest trwałe i lubi błyszczeć i raczej mówimy o jednolitych barwach, a nie wzorach. Dostępne na rynku cywilnym rozwiązania to jest prąd, jest kolor numer 1, nie ma prądu, jest kolor numer 2. Jeżeli są to LEDy jak z reklamy mercedesa - no to mamy prąd płynący stale i światło, a na wojnie nie ma "lepszych ujęć kamery, za to jest coś takiego jak "poświata" szczególnie we mgle czy w kurzu światło lubi się odbijać tworzą aureolę.

Logistyk
środa, 6 października 2021, 23:18

Tu jestem https://www.defence24.pl/polski-kamuflaz-nadchodzi-czolg-kameleon

zs
środa, 6 października 2021, 22:31

Nic im to nie da w starciu z TB-2.

Autor Widmo
środa, 6 października 2021, 22:24

Jak zwykle НЕТ АНАЛОГА В МИРЕ ! Z niecierpliwością czekam, kiedy ruszy produkcja seryjna na masową skalę. : )

Wicia czołgiem jedzie
środa, 6 października 2021, 21:40

Ruski kamuflaż aktywny: Sasza z wiaderkami różnych kolorów farb polewa na bieżąco i zmienia kolory w zależności od potrzeby.

Rudy102
czwartek, 7 października 2021, 07:11

Masz rację, kamuflaż naszych (polskich) T-72M (Monkey) jest najlepszy a te czołgi sa niepokonane. Zwłaszcza po tym, jak je zmodernizowali (odmalowali).

Janusz czołgiem jedzie
czwartek, 7 października 2021, 07:11

Dokładnie tak bo najlepsze są polskie kamuflaż w postaci gałęzi drzew liściastych i iglastych oraz białe szmatki na Rosomakach bwp1 i t72

Jonasz
środa, 6 października 2021, 21:16

Zaraz po cytrynach z Archangielska...

abra kadabra
środa, 6 października 2021, 20:32

Kilka lat temu czytałem o takim kamuflażu stworzonym przez jakąś polską firmę z udziałem zagranicznej. Od tego czasu cisza w eterze.

X
czwartek, 7 października 2021, 08:56

Z Anglikami coś bylo kombinowane, ale kilka "dooobrych" lat temu. Przepadło (na razie?) tak jak np polski inteligentny przeciwpocisk, bronie o skierowanej energii (+obrona przed nimi) i inne proj rozwojowe, ktore widnialy chyba w w pierwszym PMT. Zwróć uwagę ile się teraz u nas przeznacza na fazę B+R i jaka jest tendencja.

lol
czwartek, 7 października 2021, 12:41

Albo po pierwszych analizach wyszło, że to ma słabe efekty, a kosztuje krocie i dodatkowo osłabia konstrukcję. Elektronika się GRZEJE :P

Monkey
środa, 6 października 2021, 17:48

Ciekawe co im z tego wyjdzie. Pomysły mają często interesujące, ale często im nie wychodzi tzw. efekt końcowy.

Maras2
środa, 6 października 2021, 22:52

Wyjdzie to co wyjdzie. Jak ktos nie próbuje to nic nie wyjdzie

Nih
środa, 6 października 2021, 17:30

Putin prowadzi do upadlosciCarstu jaki stworzył społeczeństwo ma dość dyktatora i jego okradania Rosji

Fanklub Daviena i GB
środa, 6 października 2021, 19:33

Wy, Żydzi, o bankructwie Rosji bredzicie ustawicznie od 20 lat, od kiedy Putin zamknął megazłodzieja Chodorkowskiego (przewodniczący Światowego Kongresu Żydów) a ta mała mniejszość w Rosji, co nie popiera Putina, to głównie dlatego, że jest zbyt miękki względem Zachodu... :D

xxx
czwartek, 7 października 2021, 09:37

Putin sam jest Żydem i cały czas.walczy o hegemonię i Żydami w USA , Niemczech i Izraela .

M
czwartek, 7 października 2021, 08:39

Kolejny niedouczony antysemita? Przewodniczącym ŚKŻ od 2007 r. jest Ronald Lauder. M

środa, 6 października 2021, 20:32

Prawda pozdrawiam

Ku pokrzepieniu serc davienitów.
środa, 6 października 2021, 15:39

Specjalnie dla fanbojków z polskiej prasy. „To najgroźniejszy przeciwnik". Amerykański wojskowy wprost o Rosji. "Najgroźniejszym przeciwnikiem jest Federacja Rosyjska. Choć daleko jej do Armii Czerwonej z czasów zimnej wojny, dzisiejsza rosyjska armia jest groźnym przeciwnikiem, który zasługuje na szacunek" – pisze emerytowany amerykański pułkownik Richard Hooker w raporcie "Jak walczyć z Rosjanami". Raport został opublikowany przez Stowarzyszenie Armii Stanów Zjednoczonych (Association of the United States Army, w skrócie AUSA). Autor opracowania zwraca uwagę, że armia rosyjska jest "zahartowana w boju i dobrze wyposażona". Wśród zalet rosyjskich sił zbrojnych Hooker wymienia m.in. silną artylerię, obronę powietrzną i przygotowanie do prowadzenia wojny elektronicznej. Rosyjska doktryna wojenna Zdaniem amerykańskiego wojskowego doktryna wojenna Moskwy wyrosła przede wszystkim z doświadczeń II wojny światowej. "Chociaż od tamtego czasu rosyjska taktyka ewoluowała, nadal zachowuje wiele kluczowych cech z tamtych czasów" – przekonuje autor raportu. Dalej stwierdza, że opisywana przez niego armia jest dostosowana do prowadzenia działań ofensywnych. "Nawet w defensywie rosyjscy dowódcy uczą się atakować" – pisze wprost Hooker. Z tym stwierdzeniem nie zgadza się rosyjska agencja prasowa RIA Novosti (należy przy tym pamiętać, że jest to państwowe medium prezentujące przekaz zgodny z linią polityczną Kremla). Dalej stwierdza, że Rosjanie opierają się na obronie powietrznej, ponieważ ich lotnictwo "jest gorsze od amerykańskiego pod względem liczebności i poziomu technologicznego". Hooker podkreśla, że poważnym zagrożeniem są m.in. system rakietowy S-400 Triumf oraz rosyjskie śmigłowce szturmowe. Twierdzi również, że Moskwa znacznie prześcignęła Waszyngton w dziedzinie nowoczesnej wojny elektronicznej. Zdaniem Hookera przebicie się przez rosyjską obronę powietrzną jest możliwe dzięki dużej liczbie celów. Innymi słowy – należy np. wystrzelić więcej pocisków, niż przeciwnik będzie w stanie zestrzelić. W ocenie Hookera nawet w takim scenariuszu nie można być jednak pewnym sukcesu. Wojskowy twierdzi, że duże straty w potencjalnym konflikcie amerykańsko-rosyjskim będą nieuniknione, a intensywność walk może przypominać bitwy z czasów II wojny światowej.

montańska norka
czwartek, 7 października 2021, 18:48

Zaraz tutaj pierwszy Deviant tzn. Davien (pod tym nickiem i jeszcze kilkoma innymi typu GB itd. itd.) wyjaśni ci, że piszesz bzdury hihihihihi. Prawdziwi "davienici" nie dopuszczają do siebie realiów, oni żyją w świecie gier video na PC czy innym PS-ie + oczywiście co najważniejsze przekazie z centrali).

Ku pokrzepieniu serc davienitów.
piątek, 8 października 2021, 13:21

Własnie nie. O dziwo i co mnie zaskakuje, żeden z deviantów / davienitów nie zabrał głosu pod tym momentarze. A napisałem go pod kilkoma artykułami. Może dlatego, że autorami tego raportu sa Amerykanie? Czekaja na wytyczne z centrali? A może po prostu czekaja na przeczekanie, az temat "umrze smiercią naturalną"? Ale to jest standartowe zachowanie, widziane chociazby pod pierwszy lepszym artykule, dajmy na to o katastrowfie samolotu USAF / US Navy. Tam kimentarze liczymy na palcach jednej rędki. W przypadku artykułu o katastrofie ruskiego samolotu komentarzy potrafia nastukać kilka setek, czasami nawet dobrze ponad tysiąc.

Ku pokrzepieniu serc davienitów.
sobota, 9 października 2021, 06:14

Potwierdza się to co napisane. Komentarz o kolizji Seawolfa anawet jeden deviant / davienita sie nie pojawił.

viper
środa, 6 października 2021, 15:35

Te płytki będą czyścić z błota lub kurzu co paręset metrów ręcznie czy polewać wodą?

Mm
czwartek, 7 października 2021, 09:21

Sa ultradzwiekowe systemy oczyszczania np matryc - pytanie o cene. Ale nie musza tego montowac w kazdym czolgu -jesli im sie uda moze wystarczy kilka batalionow stealth - zalezy od ich doktryny...

lol
czwartek, 7 października 2021, 12:45

Albo po pierwszych testach będzie to lipa. OK, w świetle widzialnym zamaskują. SPOKO. Problem w tym, że prawie każdy system kierowania ogniem, namierzania itp - działa na podczerwień... A obłożenie maszyny płytkami elektronicznymi, a jak wiadomo - elektronika się grzeje - NIE wydaje się dobrym pomysłem :D

Tani
środa, 6 października 2021, 17:00

Chyba wódką. To już było i wszyscy wrzucili to do kosza. Ruska armia tego nie kupi bo żadna armia tego nie chce.

Jerzy
środa, 6 października 2021, 15:30

Technologia nie jest nowa, wystarczy wpisać w youtube "mercedes invisible drive" - jak przed laty zobaczyłem ten film zastanawiałem się kiedy ta technologia znajdzie zastosowanie militarne. Jeżeli dodatkowo uda się zakamuflować ślad termiczny, to może to być prawdziwy przełom, pytanie tylko ile to będzie kosztować...

bender
środa, 6 października 2021, 23:26

Nie, mercedes używał diod osadzonych w jakiś matach, a ten rosyjski materiał bardziej przypomina płytki jakiegoś laminatu. Wpisz w wyszukiwarkę Ruselectronics: Electrochrome. Wydaje mi się, że inne będzie też zastosowanie. W tym sensie, że tak dokładne odwzorowanie rzeczywistości jak zrobił to mercedes to overkill. Wystarczyłaby zmiana barwy płytek tak, aby oddawały barwy otoczenia i wkomponowywały się w to, co w artykule nazwano strukturą krajobrazu. Co do kosztów to się kompletnie zgadzam.

Sailor
środa, 6 października 2021, 15:09

Kolejne rosyjskie yeti.

:)
środa, 6 października 2021, 15:50

Dla ciebie&co redaktor rzucił kość do ogryzienia.Kuzniecow się nazywa.

Pewny
środa, 6 października 2021, 14:47

W zasadzie rosji można pogratulować naprawdę skutecznego PR. Jeżeli chodzi o pozostałe kwestie... rzeczywistość skrzeczy... !!!

Olgino
środa, 6 października 2021, 14:44

Co oni mają z karkami?

viper
środa, 6 października 2021, 15:26

Patrzą, czy Su-57 na łeb im nie spada.

orel
środa, 6 października 2021, 14:37

No w końcu Rosjanie wpadli na to co dla PL-01 projektowano już niemal 10 lat temu :D

czwartek, 7 października 2021, 09:25

No i gdzie to cudo jest co projektowano 10 lat temu?

Extern
środa, 6 października 2021, 20:07

Nie, to zupełnie co innego, system który miał być dla PL-01 miał nie zmieniać koloru widocznego przecież w świetle widzialnym, tylko sygnaturę termiczną czyli emisję w podczerwieni. I w sumie to nawet nie miał udawać tła, tylko miał zmieniać sylwetkę wozu w kamerze IR, tak żeby czołg nie wyglądał jak czołg tylko np. jak samochód osobowy.

Ra
środa, 6 października 2021, 16:41

Taki system był projektowany do zastosowania w Andersie nie w pl01.

Xzibit
środa, 6 października 2021, 15:45

Dobrze działa ten kamuflaż bo tego PL-01 z tektury nikt nie widzi haha

dim
środa, 6 października 2021, 15:14

"wpadli", lecz nie zbudowali.

Sailor
środa, 6 października 2021, 15:09

Wbijcie sobie w końcu do głowy, że nie było nigdy czegoś jak PL-01. Model z tektury na pożyczonym podwoziu to koncepcja!! To był zwykły fake. Taki jak rosyjskie co nie mają analogów.

Extern
środa, 6 października 2021, 20:11

Jak nie było jak był, tyle że nie projekt, czy choćby demonstrator technologi a tylko koncept. Czyli propozycja, wizualizacja co wojsko mogło by dostać jakby MON się zdecydował na sfinansowanie budowy takiego czołgu. Ale niestety nasi decydenci przestraszyli się bardzo innowacyjnego pomysłu, tak więc za 10 lat kupimy podobne wozy od innego państwa.

yaro
środa, 6 października 2021, 14:53

i nawet wdrożono !, bo do dziś go nie widać :D

Znowu coś wykradli
środa, 6 października 2021, 14:36

Zielone ludziki będą zmieniać kolor?

dim
środa, 6 października 2021, 15:24

Ruscy dobrze kombinują to ! ! ! Zabezpieczą się w ten sposób przed samonaprowadzaniem się na cel prostych, tanich, ale bardzo licznych dronów ze sztuczną inteligencją analizy obrazu. Od lat o piszę, że nie ma takich cudów, aby np. Chińczycy nie zbudowali tego najzupełniej masowo. Skoro już dziś budują roje tysięcy małych, bardzo tanich dronów i sterują tym. Skoro odpowiedni chip obrazowy z matrycą, ekstra działające w prostym smartfonie, kosztują dziś kilkanaście dolców. Czyli Rosjanie już myślą o zabezpieczeniu się i przed tym, gdy Polacy w ogóle nie wierzą ani rychłe w zaistnienie takiej broni. W tym nasi eksperci forumowi, biegli w tym co było i co dziś jest, ale już nie co musi nadejść bardzo wkrótce. I po pierwsze, na wojnie high-tech, "Nie maskujesz się perfekcyjnie ? Już nie żyjesz!"

cała prawda,przez...
środa, 6 października 2021, 15:53

Ekspertów z tego portalu najbardziej rajcuje znęcanie się nad ciężkim krążownikiem lotniczym.

Mems
środa, 6 października 2021, 14:27

U Rosjan co godzinę coś nowego. Tymczasem USA już wycofuje swoje 117 a Rosjanie nadal nie mają samolotu 5 generacji. Ot zagwozdka.

dim
środa, 6 października 2021, 15:28

I uważasz, że to samolot 5 generacji niszczyć będzie pojedynczych żołnierzy ? Ja twierdzę, że prędzej rój tysiąca małych, taniutkich dronów, z AI analizą obrazową. Przez ten samolot co najwyżej przeniesionych. Precyzyjnie odnajdujących głowę i twarz, zupełnie jak czyniły to już 10 lat temu smarfony, a dziś nawet bardzo tanie smartfony.

Grzyb
środa, 6 października 2021, 15:26

W Serbii spadło kilkanaście sztuk F-117 trafionych rosyjskim sprzętem, głównie Newami i to w małpiej (eksportowej) wersji.

Drfranek
piątek, 8 października 2021, 02:56

Tylko 1 nie kłamać

dokładnie jeden
czwartek, 7 października 2021, 06:54

więc mundrych inaczej poszukaj na der onet. Po za tym to był czysty przypadek.

Roman
środa, 6 października 2021, 15:53

kilkanaście?! dlaczego nie kilkanaście setek? ;-) wytwór chorego umysłu i po prostu żenada...

Mariusz
środa, 6 października 2021, 15:49

Spadł jeden przypadkowo trafiony. Takie rzeczy się pamięta.

messer
środa, 6 października 2021, 22:27

Drugi został też trafiony, nieprzypadkiem, i cudem doleciał do bazy. Tyle.

anonymus
środa, 6 października 2021, 14:52

117 nigdy nie był samolotem 5 generacji ...

messer
środa, 6 października 2021, 22:27

F-35 też nigdy nie był, do momentu gdy zmieniono kryteria 5. generacji, by obejmowały coś więcej niż F-22. Niezły przekręt Lockheeda-Martina.

Davien
poniedziałek, 11 października 2021, 12:59

F-35 od poczatku był maszyna V generacji ale jak widać głupota w Rosji to cecha porządana:)

Jaca
niedziela, 10 października 2021, 11:14

F-35 to nawet nie jest samolotem naddźwiekowym. Nikt juz nawet od kilku lat nie wspomina, że ten nielot posiada zdolności Supercruise.

Davien
poniedziałek, 11 października 2021, 13:00

Podszywaczu nielitem to jest wasz Su-57 który nawet wystartowac nie jest w stanie a co dopiero osiagnac Supercruise . A F-35 nie dośc ze lata lepeij niz całe rosyjskie lotnictwo, nie dość ze osiaga supercruise bez problemu to jeszcze wypzredza Rosje technicznie o jakieś 50 lat.

Tweets Defence24