Rosjanie budują nową generację "żołnierza przyszłości"

1 lutego 2021, 16:00
aeacba41c226ca424382bc4016d2e5fd
Fot. Anton Tuszin/Rostec
Reklama

Jak poinformowała rosyjska korporacja Rostec, spółki wchodzące w jej skład rozpoczęły pierwsze prace badawczo-rozwojowe w celu tworzenia nowego systemu żołnierza przyszłości czwartej generacji. System ten ma docelowo zastąpić obecnie testowany system trzeciej generacji "Sotnik".

W projekcie tym udział mają wziąć m.in. koncern Kałasznikow i Centralny Instytut Naukowo-Badawczy Inżynierii Precyzyjnej oraz wiele innych spółek rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Będą one badać najnowsze i najbardziej zaawansowane systemy umundurowania i wyposażenia żołnierza używanych przez różne armie świata. Ma to pozwolić na określenie perspektyw rozwoju nowych systemów tego typu, w celu opracowania nowej generacji systemu rosyjskiego żołnierza przyszłości w ramach programu "Rozwoju sprzętu wojskowego do 2035 roku".

Rostec posiada wysokie kompetencje w zakresie tworzenia zaawansowanych systemów uzbrojenia. Sprzęt nowej generacji będzie składał się z całkowicie nowego zestawu technologii, w tym najnowszych osiągnięć rosyjskiego przemysłu obronnego, w tym sprzętu robotycznego i zintegrowanych systemów wymiany informacji. taki sprzęt wymaga wielu badań naukowych. Dziś rozpoczęliśmy pierwszy etap rozwoju - określenie wymagań taktyczno-technicznych. Odpowiednie zadanie otrzymało już Ministerstwo Obrony

- dyrektor przemysłowy Państwowej Korporacji Rostec Bekhan Ozdojew.

Co ciekawe system ten ma zastąpić obecnie rozwijany rosyjski system żołnierza przyszłości trzeciej generacji "Sotnik". System ten jest od ub.r. opracowywany przez JSC TsNIITochMasz i ma być wyposażony w wiele najnowocześniejszych lub dopiero opracowywanych technologii i podsystemów. Wśród nich można wymieć m.in. specjalne buty przeciwminowe czy kombinezon przeciwtermiczny, czy przeciwradarowy (ukrywające przed czujnikami podczerwieni czy radarami). Dodatkowo ma być wyposażony także w taktyczne systemy zobrazowania w postaci dronów klasy mikro, których obraz z kamery ma być rzutowany na wizjer hełmu lub osobne gogle. Maskowanie ma też zapewniać specjalny materiał "kameleona" będący materiałem elektrochromowym, który dzięki kontrolowaniu napięcia może zmieniać kolor w zależności od barwy i oświetlenia otoczenia.

System "Sotnik" ma zastąpić obecnie używany rosyjski system żołnierza przyszłości drugiej generacji "Ratnik". Jest on systematycznie wdrażany do służby liniowej od 2014 roku, a obecnie do rosyjskiej armii dostarczonych miało zostać ponad jego 300 tysięcy kompletów. "Ratnik" składa się z pięciu zintegrowanych systemów: kontroli i łączności, ochrony, podtrzymania życia, walki i zaopatrzenia w energię. Obecnie jest cały czas systematycznie rozwijany w oparciu o bieżące doświadczenia żołnierzy z eksploatacji.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
RUDY
wtorek, 2 lutego 2021, 19:44

Przeczytałem komentarze do artykułu. Zabawne, ale mniej więcej w ten sam sposób użytkownicy witryny skomentowali w 2014 r.wiadomość o przyjęciu systemów "Ratnik" 2 generacji w armii rosyjskiej.

xenofob
wtorek, 2 lutego 2021, 12:33

a co to jest ten gostek z tyłu w butach narciarskich i na deskorolce? Ktoś wie?

bender
wtorek, 2 lutego 2021, 17:19

To jest właśnie żołnierz przyszłości w butach przeciwminowych ;-)

obowdnicaKepna
wtorek, 2 lutego 2021, 10:50

Sotnik umożliwi pojedynczemu żołnierzowi poruszanie sie na wysokości 50 km z prędkością przekraczającą 17 razy prędość dźwięku.

Dawo
wtorek, 2 lutego 2021, 08:18

A kiedy wprowadzą stara wersję? Pewnie zaraz jak my wprowadzimy tytana :( I tym się różni właśnie blok wschodni od zachodniego.

Rhotax
wtorek, 2 lutego 2021, 06:45

Kamizelka systemu Ratnik wytrzymuje trafienie 5,56 NATO . To powodzenia z Grotem .w walce...tylko 6,8 !

Bobi
wtorek, 2 lutego 2021, 04:28

Brać przykład jak małym kosztem za parę lat zmienić kolosa na glinianych nogach w jedna z najlepszych armii świata.

Niuniu
poniedziałek, 1 lutego 2021, 23:33

Dopiero co odwołano przetarg na mundury wyjściowe (w kraju nad Wisłą) - jest jeszcze szansa na mundury polowe - wzór 1939.

Victor
poniedziałek, 1 lutego 2021, 19:10

Aż się prosi pytanie o status Tytana. A Rosjanie nie prowadzą latami faz koncepcyjnych tylko wprowadzają sprzęt i modyfikują w oparciu o zebrane doświadczenia.

x
poniedziałek, 1 lutego 2021, 22:11

Od momentu intronizacji Chrystusa na Króla Polski i Wszechświata, prace zostały wstrzymane. Co jest chyba zrozumiałe ;)))

Gnom
poniedziałek, 1 lutego 2021, 20:40

Rosjanie, to zazwyczaj wprowadzają znikome ilości nowoczesnego sprzętu bo na tyle ich stać i tylko po to by można go było sprzedać na eksport lub nie zostać zbyt daleko w tyle gdyby zaszła potrzeba produkcji większej ilości (to w przypadku sprzętu nie podlegającego eksportowi), no i oczywiście zachować najcenniejsze:zespołu projektowe i wykonawcze. Szkoda, że szczególnie tego ostatniego u nas nikt nie rozumie.

Tel Awiw
wtorek, 2 lutego 2021, 23:23

Wiesz o Rosji i armii rosyjskiej tyle co nic. Ja o sąsiedniej galaktyce Magellana wiem więcej. Powodzenia

dasa
wtorek, 2 lutego 2021, 09:58

nie pisz bzdur a przeczytaj na def24 raport o tym .... była prezentowana informacja o raporcie Szojgu

i tyle w temacie...
wtorek, 2 lutego 2021, 09:23

@Gnom ... "ponad 300 000 kompletów" faktycznie to jest "znikoma ilość"

xsadasdasdasdasda
wtorek, 2 lutego 2021, 09:04

Wynika to z niskiej kultury zarządzania w Polsce oraz niskich kompetencji klasy politycznej w tym zakresie.

Olo
wtorek, 2 lutego 2021, 05:08

jakby ich nie oceniać to dobrze kombinują (we właściwym kierunku)

Monkey
wtorek, 2 lutego 2021, 02:09

@Gnom: A jesli juz nawet ktoś rozumie, to i tak nie ma szans na zainicjowanie zmian. Zostaje zalany betonem...

oczytany
poniedziałek, 1 lutego 2021, 18:11

A co z programem Tytan?

sfsdfasdfasdfasd
wtorek, 2 lutego 2021, 09:08

Powinni po kolei wprowadzać do linii już gotowe elementy tytana (nawet w mniejszej skali np.: do batalionów lub brygad doświadczalnych) tak jak zrobili z Grotem, a nie trzymać wszystko przy d..., aż będzie będzie gotowe. Np.: noża nie trzeba wprowadzać do linii razem z bidonem.

Sssssssss
poniedziałek, 1 lutego 2021, 20:39

Bardzo dobrze, cały czas prace nad nim są finansowane. Już dzieci tych co zaczynali pracę nad nim dorosły do podjęcia dalszych prac nad Tytanem.

Wawiak
poniedziałek, 1 lutego 2021, 17:37

Chyba przegapili wdrożenie trzech pierwszych... 8-]

Tweets Defence24