Rosyjski „Ratnik” z egzoszkieletem już w służbie

20 sierpnia 2020, 08:26
960x0 1
Fot. Rosyjskie ministerstwo obrony
Reklama

Zdjęcia, ujawniane okresowo przez rosyjskie ministerstwo obrony wyraźnie pokazują, żołnierzy wojsk inżynieryjnych wyposażonych w uproszczoną odmianę egzoszkieletu, w ramach oporządzenia przyszłości „Ratnik”. Rosjanie mogli więc wprowadzić na uzbrojenie to, nad czym kraje zachodnie nadal jeszcze intensywnie pracują.

Praktycznie wszystkie zdjęcia, udostępnione przez rosyjskie ministerstwo obrony, pokazują operatorów bezzałogowego pojazdu saperskiego „Uran-6”, którzy poza typowym wyposażeniem osób kierujących robotem przeciwminowym, mieli założone na sobie również dodatkowo egzoszkielety. Prezentowany w ten sposób układ siłowników i wsporników jest najprawdopodobniej elementem jednej z „wyższych” wersji oporządzenia żołnierza przyszłości: „Ratnik 3” lub „Ratnik 4”. O takiej możliwości Rosjanie wspominali już od 2017 roku, jednak w odróżnieniu od większości państw zachodnich w ich przypadku zakończyło się to już wdrożeniem wyposażenia do jednostek wojskowych.

Rosjanie ujawnili, że egzoszkielet został opracowany i zbudowany przez centralny instytut badawczy budowy maszyn TsNIIMash, który wchodzi w skład wielkiego koncernu zbrojeniowego ROSTEC. Rosjanie, już na samym początku zadecydowali, że ich egzoszkielet, jak na razie będzie „pasywny” - bez elektrycznego zasilania. Pomimo tego, cała ta konstrukcja pomaga żołnierzom w przenoszeniu kilkudziesięciokilogramowych ładunków na długich dystansach. Jest to możliwe, ponieważ, w tego rodzaju oporządzeniu „zdjęcie ciężaru” z noszącej go osoby odbywa się poprzez użycie sprężyn lub innych urządzeń do magazynowania i uwalniania energii. Dodatkowo przenoszony ciężar nie jest utrzymywany przez samego żołnierza, ale opiera się w większej części na konstrukcji egzoszkieletu.

Jest to zresztą rozwiązanie już stosowane w przemyśle motoryzacyjnym (chociaż na niewielką skalę) i jak wykazały badania rzeczywiście pomaga w pracy, zmniejszając zmęczenie, a przy okazji zwiększając produktywność. W przypadku wojska, pasywne egzoszkielety są o tyle pożyteczne, że nie pozostawiają żołnierzy z ładunkiem po kilku godzinach, gdy wyczerpią się akumulatory. Rosjanie wybrali więc jak na razie tego typu rozwiązanie, uważając, że nie opracowano jeszcze akumulatorów o wymaganej pojemności, wymiarach i wadze.

Z drugiej jednak strony, sama konstrukcja oporządzenia wymaga zastosowania materiałów trwałych, odpornych na czynniki zewnętrze i oczywiście lekkich. Rosjanie nie zdradzili z czego wykonali swój egzoszkielet, ale przypuszcza się, że większa część jego elementów została wykonana z kompozytów wzmocnionych włóknem węglowym. Co ważne, rosyjskie rozwiązanie był już sprawdzane bojowo w Syrii w 2017 r. Testowano wtedy wczesną wersję egzoszkieletu „Ratnik”, oznaczonego jako EO-1, który był wykorzystywany przez saperów obsługujących roboty do usuwania min „Uran-6”. Jak się okazało, elektroniczna konsola do kontroli i kierowania, tego zdalnie sterowanego pojazdu, była tak ciężka (około 20 kg) i nieporęczna, że bez wspomagania żołnierze nie byli w stanie jej używać przez dłuższy czas.

Syryjskie testy wykazały, że rosyjski egzoszkielet poza prostotą konstrukcji ma jeszcze kilka innych zalet. Jest on przede wszystkim łatwy w użyciu i nawet krótko przeszkolony żołnierz jest w stanie go założyć samodzielnie w kilka minut i błyskawicznie zrzucić dzięki wypięciu awaryjnemu. Jest to dodatkowo rozwiązanie tanie, ponieważ obecny koszt całego egzoszkieletu nie przekracza 3500 dolarów. Rosjanie zadbali dodatkowo, by system nie był traktowany jako „specjalistyczny” – przeznaczony tylko dla saperów.

Egzoszkielet ma więc również przygotowane zaczepy do przenoszenia ciężkiego uzbrojenia „w jednej ręce”, takiego jak np. karabiny maszynowe dużego kalibru. Może więc być wykorzystywany przez żołnierzy ze „zwykłych” jednostek zmechanizowanych dając im możliwość zabierania również większej ilości amunicji.

image
Fot. Rosyjskie ministerstwo obrony

Sytuacja jest o tyle interesująca, że Rosjanie od 2017 roku cały czas ulepszali swoje rozwiązanie wprowadzając tak daleko idące zmiany, że nie można już mówić o kolejnej wersji „Ratnika”. Dlatego rosyjskie plany zakładają, że od 2025 roku do wojska będzie już wprowadzane trzeciej generacji wyposażenie żołnierz przyszłości o nowej nazwie „Sotnik”. Daleko idące zmiany będą dotyczyły w nim praktycznie wszystkiego.

Zakłada się wprowadzenie m.in.: butów przeciwminowych, kombinezonu kamuflującego (zabezpieczającego przed wykryciem przez systemy termiczne i radiolokacyjne i zmieniający kolor zależnie od otoczenia) oraz „łącza” integrującego automatycznie żołnierza z zewnętrznym systemem dowodzenia, dającego mu jednocześnie możliwość kontrolowania przebywających w pobliżu dronów czy przesyłania obrazu z własnych gogli. Całość z egzoszkieletem ma ważyć nie więcej niż 20 kg.

Co ciekawe, egzoszkielet ten ma być nadal pasywny, ponieważ według Rosjan, nawet wtedy nie będą jeszcze dostępne odpowiednie akumulatory. Twierdzą oni jednak, że jeżeli takie źródło zasilania się pojawi to od razu zostanie wprowadzone do ich rozwiązania, które jest na to przygotowane.

Jak widać, rosyjskie wojsko działa starym sposobem wprowadzając do służby od razu to co ma, a później modyfikujące kolejne wzory danego sprzętu na bazie doświadczeń zdobywanych przez faktycznie działających żołnierzy, a nie podczas testów laboratoryjnych. Za tego rodzaju działaniem mają przemawiać m.in. losy lekkiego pancerza amerykańskiego żołnierza przyszłości TALOS (Tactical Assault Light Operator Suit), który był zapowiedziany już w 2013 roku, był bardziej rozbudowanym projektem niż rosyjski Ratnik i EO-1, ale nie został ostatecznie wprowadzony do wojsk.

W tym przypadku nie pomogło nawet większe finansowanie i zainteresowanie ze strony hołubionych w Stanach Zjednoczonych wojsk specjalnych. Rosjanie, mając kilkakrotnie mniejsze środki, krok po kroku realizują swoje plany za każdym razem robiąc krok naprzód tam, gdzie Amerykanie nie ruszyli jeszcze z miejsca. Według tamtejszego ministerstwa obrony, każdego roku do armii wprowadzanych jest 50 tysięcy kompletów „Ratnika”.

Jest to prawdopodobnie liczba przesadzona i komplety te nie posiadają wszystkiego, co docelowo miało wchodzić w skład wyposażenia rosyjskiego żołnierza przyszłości. Ale i tak są to rozwiązania przydatne, zwiększające skuteczność działania i dające szanse na ich uzupełnienie później, już za mniejsze pieniądze.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 219
Reklama
Tfjjf
piątek, 21 sierpnia 2020, 17:13

Czemu ta konsola waży 20kg? Co tam takiego jest że taka waga?

asdf
sobota, 22 sierpnia 2020, 11:33

ta konsola tyle wazy zeby egzoszkielet mial co dzwigac, im wiecej pieniedzy rosjanie utopia w takie poronione pomysly tym dla nas lepiej.

Wasilij
sobota, 22 sierpnia 2020, 06:21

Kroi jabłko na 3 częsci.

Itfhud
piątek, 21 sierpnia 2020, 17:00

Można jeszcze doczepić strzykawki z narkotykami i zrobić tryb berserker ;)

P.M.
piątek, 21 sierpnia 2020, 13:50

Rosjanie kontynuują wykorzystanie wiedzy do „ bezużytecznych” rozwiązań – szkoda komentarz na poziomie akademickim, nie mówiąc o „ na chłopski rozum”. Może chodzi o nowego Iwana Miczurina – on co prawda miał z nauką coś wspólnego i próbował nowych „ rozwiązań dla ludzi „ i to było pozytywne a współczesna Rosja traktuje żołnierzy jako „ mięso armatnie „. W okresie ZSRR ( bez zachłystywania się jej historią – znamy także jej grzechy ) ludzie byli jakąś małą wartość dla systemu ale udawano, że jest inaczej. Obecnie powraca myśl nowego panowania nad istotą ludzką - to smutne.

Fanek kacapków
piątek, 21 sierpnia 2020, 23:03

Godne uwagi przemyślenia nt ruskiej filozofii działania, kultu militaryzmu w kręgach władzy na Kremlu.

uwaga schizoid
piątek, 21 sierpnia 2020, 16:10

Sieczka słowna, zdrowy człowiek by tego nie napisał

T72B3
sobota, 22 sierpnia 2020, 04:45

Przecież pisałem że w Tworkach są wakacje

niedziela, 23 sierpnia 2020, 19:22

I sie wymknałes jak widać bez przepustki:)

kabanos
piątek, 21 sierpnia 2020, 10:48

Niech szybko opatentują. Jak łopatę.

młot na ustrolli
piątek, 21 sierpnia 2020, 08:50

Szef RFPI Kiriłł Dmitrijew informował, że do fundacji wpłynęły wnioski o zakup miliarda dawek z ponad 20 krajów świata. Rosja porozumiała się przy tym w sprawie produkcji szczepionki z pięcioma państwami, obecne moce pozwalają wyprodukować 500 milionów dawek rocznie.

asdf
sobota, 22 sierpnia 2020, 19:48

Nawalny chyba juz po szczepieniu

Ubawiony
piątek, 21 sierpnia 2020, 06:36

Run Forest run!

Co za złom
piątek, 21 sierpnia 2020, 00:43

Jakie to prymitywne... W porównaniu do zautomatyzowanych, skomputeryzowanych egzoszkieletów USA to jak "technologia" z czasów króla Ćwieczka...

ziew
piątek, 21 sierpnia 2020, 16:11

Jakich egzoszkieletów USA? Nie maja żadnych xD

Davien
niedziela, 23 sierpnia 2020, 19:23

Przynajmniej kilka róznych modeli ale uzywanych w medycynie, itp.

Lukluk2
środa, 26 sierpnia 2020, 21:46

Rzuć jakimś źródłem chętnie się zapoznamy. Jak jest kilka różnych modeli to przynajmniej po jednym linku na model.

T72B3
sobota, 22 sierpnia 2020, 05:16

Naj zabawniejsze na tym portalu jest dyżurne stado szczekaczy którzy w d- byli g- widzieli i na wszystkim się znają.Skoro mamy najlepszych fachowców konstruktorów projektantów , znawców to gdzie problem aby u nas produkowano odpowiedniej klasy uzbrojenie i wyposażenie dla wojska Co rodzima myśl techniczna, przemysł wykonał wdrożył żeby tym choć na chwilę zaskoczyć tym świat .Ale w szydzeniu wyśmiewaniu innych to jesteśmy mocarstwem

Olej rustrolla
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 23:44

Typowa ruska mentalność: chęć zadziwienia świata i ludzi ruską tiechniką wojskową, ruski troll chciałby, byśmy rozumowali podobnie jak oni.

wiemwiecej
piątek, 21 sierpnia 2020, 00:03

Brawo, znow przewaga nad ospalym 'zachodem'. Od technik rakietowych, SAM, po indywidualne rozwiazania dla ludzi, taka armia to wizytowka mocarstwa globalnego.

Wwp
piątek, 21 sierpnia 2020, 14:41

Mam nadzieję że da się w tym zbierać rzepę, bo jak nie to jest to złom...

Honker Haker
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:54

Oto odpowiedź, do czego mógłby przyczynić się nasz udział w wojskowych misjach zagranicznych. Rosja i USA mają poligon dla nowych technologii. A u nas euforia z powodu skonstruowania modułowego karabinka. Dobre i to, ale żołnierz przyszłości, choćby zwany Tytanem, nie poleci na drzwiach od stodoły.

Wppr
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:33

Trzeba się poddawać- cyborgi atakują.

Balon
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:23

Co to za xman i z której części ?

Opos
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:21

Ciekawe czy w komplecie wysyłają odrdzewiacz

Gen
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:07

Co to za Transformers ?

padres
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:06

Ciekawe jak szybko moźna to zdjąć gdy przyciśnie suseł

Wowa z Lwowa
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:53

Takie ezgoszkielety były w filmie Elizjum....:)

Kasia z wawy
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:52

Kalesony na sprężynki ?

bania Davien
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:19

Pomijając już kwestie faktycznej wartości bojowej rosyjskiego egzoszkieletu po przeczytaniu komentarzy najbardziej przeraża stopień zidiocenia znacznej części polskiej młodzieży (bo to ona w większości się "produkuje") ale nie tylko jej. "Merytoryka" komentarzy - cytując klasyka - "poraża". Miejmy tylko nadzieje, że ci forumowi "mędrcy" nigdy nie będą w jakikolwiek sposób decydować o nawet najmniej istotnych sprawach dla Polski i jej bezpieczeństwa a co najwyżej obsługiwać karuzele w lunaparkach (oczywiście bez jakiegokolwiek uwłaczania "operatorom" karuzeli) bo zanik publicznych szaletów spowodował, że funkcja "babci klozetowej"-a w tych przypadkach trzeba by pisać "dziadka", odeszła do lamusa.

Fanek kacapków
piątek, 21 sierpnia 2020, 20:50

Do bani z taką banią, czyli jakich oczekujesz ‚merytorycznych’ komentarzy? Że ruscy to geniusze, zrobili TO jako pierwsi na świecie, niet anałogów? Czekasz na brawa, pochwały dla czegoś co być może zostanie kiedyś użyte przeciwko nam? Zrozum wreszcie, że piszesz na polskim portalowym forum, nie ruskim. Tu się nikt nie podnieca tak jak u was, nową ruską armatą, nową rakietą czy karabinem, oprócz nielicznej garstki zapaleńców. Normalni ludzie czytają artykuł, czasem komentarze i lecą dalej, jak chcą się pośmiać, zostawią komentarz taki czy owaki, ale na pewno nie czołobitny wobec ruskiej ‚tiechniki’. Chora fascynacja śmiercionośnymi narzędziami, kult militaryzmu jako brutalnej siły dającej przewagę w obecnie cywilizowanym świecie jest traktowany na Zachodzie jako prymitywny anachronizm. To cechy społeczeństw zdominowanych przez autorytarne rządy dyktatorów, u was dochodzi jeszcze spuścizna po cywilizacji turańskiej i sowietach. Na całym świecie tylko Rosja urządza igrzyska wojskowe na taką skalę i z takim medialnym rozmachem. W myśl zasady chleba i igrzysk dla ludu, który ma zobaczyć moc putina-mikruska. Pozostaje tylko współczuć narodowi rosyjskiemu, że ma takich władców i liczyć na to, że się kiedyś może od tego uwolnicie. Btw. O sprawy bezpieczeństwa Polski na pewno nie zatroszczą się ruskie trolle tacy jak ty, Sasza. :-)

bania Davien
piątek, 21 sierpnia 2020, 22:26

Z zasady takich błaznów nie zaszczycam dyskusją i tak samo jest w tym przypadku. Odpowiedź na te w/w wynurzenia jest tylko jednaznane ludowe przysłowie :"idiotów nie sieją oni sami się rodzą".

ziew
piątek, 21 sierpnia 2020, 16:13

Większość produkujących się na D24 komentatorow to niestabilne emocjonalnie osoby po 40 r.ż. Młodzieży tu raczej nie ma, ponieważ kult ameryki i demokracji jest rzadko spotykany w mojej grupie wiekowej

ech...
piątek, 21 sierpnia 2020, 07:07

to ogólne zidiocenie chyba że liczysz młodzież do 55 roku życia to ok. Młodzież to w zastraszającej ilości debile nie mające pojęcia o Nauce czy też PRAWDZIWYCH językach.

Zoomer
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:31

Ok boomer

7up.
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:12

Prawie RoboCop :)

piątek, 21 sierpnia 2020, 11:11

Nie ❌

J 23
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:11

Co to za złom ? Jak zardzewieje to będzie duży problem :)

Infernoav
piątek, 21 sierpnia 2020, 00:47

Kompozyty nie rdzewieją...

men
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:10

"szału nie robi" być może, a jak tam nasz niedościgniony Tytan, widział to ktoś w realu........działające ................zaznaczam?

biały
piątek, 21 sierpnia 2020, 13:46

a gdzie w tytanie jest egzoszkielet , może mam problem z pamiecią ale nie pamietam aby wspominali przy tytanie o takim rozwiązaniu

Voodoo
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:48

Yannke już dawno stosują EGZO....tylko w kosmosie....kwestia otwarta była na ile starczy energii w ziemskiej grawitacji....i jest otwarta do dziś "ruscy prochu nie wymyślili" dopóki nie wprowadzi się ogniw wodorowych to i EGZO i auta elektryczne możemy traktować jak PROLOG....i tylko PROLOG czegoś nowego

SIEGFRIED
piątek, 21 sierpnia 2020, 11:05

Ale bezdymny tak....

Infernoav
piątek, 21 sierpnia 2020, 00:48

Tesla by się z Tobą nie zgodziła. Nawet na ich bateriach samochody pokonują duże dystanse obecnie, a infrastruktura ładowania jest już całkiem gęsta w USA.

Xxx
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:30

Lekarzy psychiatrów uprasza się o zapoznanie z nawałem kretyńskich komentarzy z Rassiji pod tym artykułem i docelowe skierowanie autorów na badania okresowe ... ale nie jakieś tam krew i mocz ... tylko co najmniej tomografia mózgu

Andrettoni
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:24

Szału nie robi, ale lepiej mieć gówniany hełm niż żadnego. Tymczasem zwykli żołnierze sami zweryfikują czy chcą tego używać czy nie. W razie draki wadliwy sprzęt po prostu się "zgubi".

Rex
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:08

Na zdjęciach ... to kumpel w cosplayu wygląda jakby był transformersem. Niech to pokażą w ruchu :)

ik
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:32

Ja się zastanawiam kiedy wreszcie Rosja zacznie się ścigać z USA pod względem poziomu życia? Bo na razie to tam panuje bida z nędzą. Choć i ten nędzny poziom to tylko dzięki sprzedaży surowców, gdyby nie one to ruskie by żyli na poziomie Korei Północnej.

sobota, 22 sierpnia 2020, 10:23

Rosja przewyrzsza wiele razy USA. I tam biedy nie ma takiej jak wUSA. Mam zone Rosjanke wiec bywam w rosji czesto. USA to bieda, narkotyki, I Co dzienne strzelaniny.

Juliusz Cezar
sobota, 22 sierpnia 2020, 00:17

Kolejny naiwniak co wierzy w American Dream. Chłopcze drogi, ja pracowałem w USA i powiem ci jedno - w jankeskim McDonaldzie nie ma nawet miejsc siedzących dla pracowników. Taki to jest super wysoki poziom życia w USA i jakość pracy. Nogi się złamać boisz, bo twoja opieka to minimum podatkowe i nikt za takie grosze nie leczy. Za dentystę bulisz, bo ponownie - opieka zdrowotna jest droga. Co za poziom życia to hoho.

ziew
piątek, 21 sierpnia 2020, 16:15

W stanach jest 15% bezrobocia, a 80% społeczeństwa nie ma domu na własność iwynajmuje mieszkania, do tego spłacając całe dekady kredytów za tak podstawowe rzeczy jak edukacja i ratowanie zycia.

dim
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:28

Zatem czy ustalono to już, czy granatnik jednorazowy, czy wielorazowy ? A ile pensji i premii wypłacono przez lata tej fazy analitycznej ? Wojsko Polskie w swej złożonej prostocie. A Rosja przysuwa się do naszych granic - ratuuuujcie sojusznicy !

michalspajder
czwartek, 20 sierpnia 2020, 18:35

A u nas mundury wyjsciowe.

123
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:01

ciągle lepiej niż ruska propaganda połączona z ich obecnie śmiesznym PKB :)))

michalspajder
czwartek, 20 sierpnia 2020, 22:51

Co do smiesznego PKB,prawda.Oni moga zyc w bardzo,nazwijmy to “podstawowych” warunkach.Co do propagandy,maja na dosc wysokim poziomie i lubia sobie pobajac;-)))Ale tutaj bylbym ostrozny,bo na razie to jednak uzyli tego sprzetu operacyjnie.A skoro probuja go rozwijac,to z jakichs wzgledow im sie to oplaca.

Skoczek224
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:58

Egzoszkielety z napędem i bez, są już wykorzystywane w przemyśle, ale wojsko ma większe wymagania. Rosyjskie rozwiązanie szału nie robi...

Juliusz Cezar
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:29

Jak rosyjskie szału nie robi, to gdzie rozwiązanie kowbojów? Albo, o zgrozo, Europy? :) A no, ni ma. Najlepiej to hejtować bez powodu, a rządź tomku w swoim domku.

Davien
niedziela, 23 sierpnia 2020, 19:27

Uzywane w sektorze medycznym i nie takie prymitywne nie wiadomo co jak u was w Rosji:)

Gnom
środa, 26 sierpnia 2020, 17:58

Pepesza, czy Katiusza tez były prymitywne, ale cholernie nieprzyjemne dla szwabów, bo były.

mc.
piątek, 21 sierpnia 2020, 11:49

Artykuł był tylko o rozwiązaniach rosyjskich, więc po co pytasz o amerykanów. chciałem przypomnieć że amerykanie testowali "osiołka" do dźwigania dużych ciężarów i... zrezygnowali z niego bo zasięg był kiepski, a hałas był ogromny. Rozwiązanie rosyjskie "nie wnosi nic w temacie". Bez siłowników i zasilania nie bardzo wiadomo czemu ma to służyć (może żeby obsłudze działa nie pękły kręgosłupy przy podawaniu amunicji). A chyba nie maja rozwiązań technicznych czyli siłowników, pomp i odpowiedniego zasilania.

andys
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:52

Wydaje mi sie, że takie urzadzenia wykorzystują od wielu lat chorzy z osłabionymi kończynami w ramach rehabilitacji. Zajrzałem do internetu przez Googla - hasło "egzoszkielet" - rzeczywiscie jest cały szereg instytucji , które proponuja taką rehabilitacje. Panie autorze, warto zajrzeć do internetu w celu szerszego poznania problemu. Tłumaczenia z rosyjskich reklamówek to mało, choć przedstawiony materiał jest rzetelny i ciekawy. Uwaga o zacofaniu USA w tej dziedzionie jest chyba niesprawiedliwa- oferowane egzoszkielety do rehabilitacji to głównie konstrukcje amerykańskie. Zreszta widziałem niedawno filmik o mechanicznych mułach wojskowych przeznaczonych do przenoszenia towarów w trudnych miejscach.

5
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:12

Nie poplacz się.

Juliusz Cezar
piątek, 21 sierpnia 2020, 13:21

Popłakałem się - ze śmiechu z kowbojów.

T72B3
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:19

To jakie rozwiązanie do tej pory zrobiło szał tego typu zrobiło szał polski tytan itp

olej rustrolla
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:41

cyt: „Uran-6”. Jak się okazało, elektroniczna konsola do kontroli i kierowania, tego zdalnie sterowanego pojazdu, była tak ciężka (około 20 kg) i nieporęczna, że bez wspomagania żołnierze nie byli w stanie jej używać przez dłuższy czas". Elektronika ruska jest 'najwyżej' notowana na świecie w rankingu stosunek ciężaru do objętości, cały świat dzieli przepaść do najnowszych osiągnięć rosjan. Brawo wy.

przypominam-olany wyhamuj z tym "laniem" bo dojdziesz do punktu bez "powrotu"
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:55

Nadmiar "mocznika" negatywnie wpływa na procesy myślowe.

Olej rustrolla
piątek, 21 sierpnia 2020, 21:04

Ciebie niegramotny nie uczyli procesów myślowych w ruskiej szkole specnazu, że jak wdepniesz w g...no, to olewasz stopę mocznikiem? Bo inaczej nie dojdziesz do punktu bez powrotu? U nas to norma, zwłaszcza jak wdepniesz w ruskie g...no.

przypominam-olany wyhamuj z tym "laniem" bo dojdziesz do punktu bez "powrotu"
sobota, 22 sierpnia 2020, 12:41

No i jak się okazuje miałem 100% racji.

Olej rustrolla
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 23:39

cyt."Elektronika ruska jest 'najwyżej' notowana na świecie w rankingu stosunek ciężaru do objętości, cały świat dzieli przepaść do najnowszych osiągnięć rosjan." >>> No i jak się okazuje miałem 100% racji.

RosyjskiNiedźwiedzi
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:24

Hahaha i wy dziady z wawy do Rosji skoczyć chcecie? Czym? Za plecami sojusznika sie chowacie i szczekacie a w chwili próby i tak was zostawi. A ja czekać bede na te chwile

sobota, 22 sierpnia 2020, 10:30

Zupelnie popieram twa wypowiedz. Tak jest

Olej rustrolla
piątek, 21 sierpnia 2020, 21:07

Ruski misiu-pysiu, vel moskiewska Koala. Jesteś jak ten przysłowiowy sałdat-wyzwoliciel, który tuż po wojnie nosił na ręku 7 zegarków i chodząc po ulicach polskich miast pytał ludzi: która godzina? Czyli totalny bezmózg, z objawami downa. Czekać będziesz w zoo, na pewno cię ktoś z naszych odwiedzi. Paniał? Czy poprawić?

Wwp
sobota, 22 sierpnia 2020, 05:45

A u was do tej pory siekiera i widły oznaką zamożności

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 18:53

U rosyjskich rezunów terroryzujących Donbas jak widać tak.

tad
piątek, 21 sierpnia 2020, 15:54

Szczekaliśmy też, gdy sojusznika u nas nie było. A jak będzie trzeba, to i ugryziemy. Zresztą nie tylko my, bo zadarliście już chyba ze wszystkimi sąsiadami, bęcwały. Nawet tymi nielicznymi, u których mieliście dobrą opinię.

Stefan 1
piątek, 21 sierpnia 2020, 02:54

Rosyjski niedźwiedzi... Ale co niedźwiedzie? Smalec?

Fgu
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:13

Prędzej zdechniesz z głodu i biedy...

SimonTemplar
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:34

Ty ruski trollu historii nie znasz. Przyjdziesz ale już nie wyjdziesz. Zapraszamy.

Wwp
sobota, 22 sierpnia 2020, 05:47

No zabrali wam kawał Ukrainy i co kogo straszysz

Hiera
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:08

Uważaj żebyśmy znowu was nie odwiedzili w Moskwie :)

Olej rustrolla
piątek, 21 sierpnia 2020, 20:58

Proponuję odwiedziny w dniu obchodów nowego państwowego święta, które Putlerek ustanowił w FR ku pokrzepieniu zbolałych ruskich serc. Była by jazda na maxa, pamiętam z historii jak polscy hetmani w roku 1610 czy 1611 po powrocie z wyprawy moskiewskiej do Warszawy opowiadali naszemu królowi jak ruscy bojarzy bili przed nimi czołem do samej gleby, czad na maxa, mawiali, jak za czasów mongolskich chanów 200 lat wcześniej. Wtedy na dworach królewskich w Europie nikt już w ten sposób nie oddawał hołdu władcom, poprzez bicie czołem o ziemię, wyjątek stanowił dwór carski.

Palmel
piątek, 21 sierpnia 2020, 10:29

próbowało to dwóch kaprali i jak to się dla nich skończyło, to co napisał Bismarck : Rosja nigdy nie jest taka silna ani tak słaba na jaką wygląda i Carl von Clausewitz : Rosji nikt nie pokona jak ona sama się nie zniszczy

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 18:55

Bismarck miał na mysli Rosję carska a nie tego bolszewickiego potworka istniejącego do dziś.

T72B3
sobota, 22 sierpnia 2020, 05:50

Oddali Krym bez walki separatyści nakopali im w Donbasie to frustrację muszę gdzieś wylądować proste

Davien
niedziela, 23 sierpnia 2020, 19:29

Ruscy terrorysci w Donbasie tak dostali w ... że Putin musiał wysyłac regularne wojsko by ratowac im tyłki:)

gość
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:51

Na razie to się utrzymajcie gospodarczo Towarzyszu a dopiero wtedy o wojażce można pogadać

dalzing
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:51

będziecie mieć problemy z Chinami, a my na razie jesteśmy bezpieczni. nie denerwuj się, jeszcze parę lat i będziemy potęgą jak za tego który odwiedził moskwę, chyba pamiętasz Piłsudzkiego?

POmiętamy ! POmiętamy !!!
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:09

Polski Herman z wojskiem już był w Moskwie i z tej okazji mennica moskiewska zaczęła bić monety polskie, a Wasyl i inne kacapskie kurestvvo waliło łbami o posadzkę przed polską szlachtą

qwert
piątek, 21 sierpnia 2020, 15:36

To przypomnij może dla ścisłości, jak się ta wyprawa skończyła

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 18:56

Zdobyciem Moskwy a co?

piątek, 21 sierpnia 2020, 09:02

Jak można puszczać teksty takich kurew bez zasad i honoru??

Davien
niedziela, 23 sierpnia 2020, 19:30

jak widać ruskei tchórzliwe heiny dostały szału:)

Whiro
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:10

Rosja cały czas chowa się za bronią jądrową. Ciągle słyszy się że zaatakują z byle powodu. Gdyby nie broń A to Rosja siedziała by cicho jak trusia.

Pytajnik
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:56

Jest jeszcze ktoś kto twierdzi, że Rosja nie jest zdolna do wojny, obrony, ataku? Że ma kiepski sprzęt wojskowy?

Read
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:15

No po tym filmiku to nawet z podmiotami mogą walczyć buahahaha pancerny gwałciciel atakuje !

Grzyb
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:42

Rosja sprzęt wojskowy ma raczej przeciętny. W porównaniu z USA, Chinami, Japonią, Koreą Płd, UK, Francją i z Niemcami to raczej nie mają czym się chwalić. Mają też problem z zapełnieniem etatów w armii. I to od dziesiątków lat. Jedyne czego my Polacy możemy się bać to ich broń atomowa. Reszta to puder.

piątek, 21 sierpnia 2020, 12:41

Mają problem z wypełnieniem etatów? To dotyczy także armii NATO, nawet USA. Ponadto Rosjanie coś próbują robić w każdej dziedzinie uzbrojenia, wojskowości nabierająctym samym doświadczenia. MY tylko w dialogach i fazach analityczno koncepcyjnych jesteśmy dobrzy.

andys
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:57

W gruncie rzeczy , kto ma jakie "żelazo" nie jest takie ważne. Ważne są efekty, a te Rosjanie maja - Krym i Syria to perełki akcji wojskowej.

tad
piątek, 21 sierpnia 2020, 16:04

Perełki? A kto tam stawał przeciwko wam? Na Ukrainie mieliście do czynienia z rozpadającym się wojskiem dowodzonym przez waszą agenturę, a w Syrii z upadłym państwem i śmieszną partyzantką. Jesteście jak hieny. Nie macie się czym chwalić.

odpytajnik
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:33

Tak wielu jest takich, łącznie ze mną.

czwartek, 20 sierpnia 2020, 22:44

Ta masa chłopów jest gotowa ruszyć na wojnę choćby ze starym kałachem

Grzyb
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:43

Nie wiem kto się kryje pod tym nikiem ale jesteś dobry. Śmiechłem!

qwert
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:29

Jest ,na bank Davien, bender i inne wynalazki

Olać ciemną masę
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:22

Ta wielu trolli albo zaslepionych w pelni w sojusznika albo napaleni idioci godni szlachcice znad Wisły

fxx
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:40

Rosjanie wszystko mają "naj"... Najszybsze zegarki i największe procesory też są ich...

czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:45

Heh 100% racji

Hose Kanton
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:27

Kupiłem kiedyś radziecki(rossijski) kolorowy telewizor z wielkim ekranem. Wyglądał świetnie ale co chwilę się psuł, ważył tylko 50 kg. Rossijanofile nie podniecajcie się tak, kto was czyta wie, że to taki oderwany od rzeczywistości stan umysłu.

czwartek, 20 sierpnia 2020, 22:50

Mam rosyjski kalkulator w którym bateryjka "guzikowa" wytrzymała prawie 20 lat. Co prawda kalkulator nie był używany ale nie było żadnych wycieków, opuchlizny itp. Cyferki jeszcze wyświetlała choć trochę słabo.

:)
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:26

Mam Poljota ktory chodzi bez problemu od 35 lat.

piątek, 21 sierpnia 2020, 09:06

Wyjatek potwierdzajacy regułe??

qwert
piątek, 21 sierpnia 2020, 15:37

Wyjątek obala regułę

Davien
niedziela, 23 sierpnia 2020, 19:31

Od każdej reguły jest wyjatek qwercik, nie uczyli tego na Syberii:)

Wppr
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:16

Bo nie stać Cię na innego ...

gruby
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:06

Niezmiennie zastanawia mnie cel rozwuj takiego wyposażenia. Jeżeli ktokolwiek z komentujących był na misjach PKW w Iraku czy Afganistanie jako "piechociniec" zauważył zapewne, że zasówanie z nadmierną ilością amunicji i gadżetów w polu, szybko skutkuje zmniejszeniem mobilności i efektywności. Taki egzoszkielet jest może i fajny do momentu, jak nie zacznie się wymiana ognia i trzeba zacząć myśleć o własnym tyłku. Wtedy możliwość szybkiego przemieszczania się na często niemałe odległości na piechotę decyduje o życiu i zdrowiu. A z elektroniką i mechaniką wiadomo jak jest - zawodzi w momencie, kiedy jest najbardziej potrzebna. O ile jeszcze wynalazki mechanicznych mułów czy żołnierzy rodem z Boston Dynamics jeszcze rozumiem, to uważam, że wszelkiego rodzaju egzoszkielety to chybiony pomysł.

bania Davien
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:59

Ty czytałeś w ogóle ten artykuł w całości? Pewnie nie bo jest tam taki fragment: "nawet krótko przeszkolony żołnierz jest w stanie go założyć samodzielnie w kilka minut i błyskawicznie zrzucić dzięki wypięciu awaryjnemu...". Z naciskiem na "błyskawicznie"?

Olej rustrolla
piątek, 21 sierpnia 2020, 01:45

Bania, czy ty czytałeś post grubego w całości? Tak, ale bez rozumnie? No to już go nie czytaj powtórnie, lepiej się wypnij awaryjnie z naciskiem na błyskawicznie, i po co te napinki były?

bania Davien
piątek, 21 sierpnia 2020, 22:28

To jednak szczera prawda, że nauczyć czytać można i szympansa. Za to sztuka czytania ze zrozumieniem jest dla plebsu "niedostępna".

Davien
niedziela, 23 sierpnia 2020, 19:32

I jak widac ciebie nie udało się mim nauczyć:) czyżby szympans był madrzejszy?;)

bania Davien
środa, 26 sierpnia 2020, 21:21

Idiotów w zasadzie sobie odpuszczam ale jak ktoś tu już pisał o montańskich bobrach: one faktycznie są "bystrzejsze".

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 18:57

Istotnie od ciebie nawet bobry są bystzrejsze:))

Fgu
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:17

Normalnie Star Wars wymieka, nie posikaj się

Edmund
czwartek, 20 sierpnia 2020, 14:52

Jestem daleki od jakichkolwiek pochwał Rosji, ale to kolejny przykład bardzo umiejętnego finansowania modernizacji armii i maksymalizacji kosztów do efektów. Żadne tam dialogi techniczne i papierowe analizy, tylko sprawdzanie rozwiązań w praktycznym użyciu a potem stopniowe i spokojne wprowadzanie kolejnych udoskonaleń, co w efekcie prowadzi w dłuższym czasie do dojrzałego produktu o wysokiej funkcjonalności. Produktu, który udowadnia swoją użyteczność w rzeczywistym użyciu. Co robiłby i co robi polski MON w takiej sytuacji? Są 3 możliwości. Pierwsza rozpisanie przetargu na poszukiwanie doradcy (poza wojskiem) który powie IU jak napisać tekst specyfikacji dokumentu do dialogów technicznych. Drugie rozwiązanie, przekazanie 2 mln złotych PGZ na opracowanie rozwiązania. Efekt niepewny. (3) Zakup rozwiązania z USA lub Izraela. W Polsce mamy cały szereg innowacji militarnych na światowym poziomie, niewielkich firm prywatnych, których jednak MON się nie interesuje. A czym się interesuje? Kolejnymi nominacjami generalskimi, organizowaniem licznych uroczystości.

Max
czwartek, 20 sierpnia 2020, 14:48

Bo jak powszechnie wiadomo, radio wynalazł Iwan Radiopriomnik, a pierwsze radio, które działało, Marconi.

plum
czwartek, 20 sierpnia 2020, 18:09

Nikola Tesla raczej

Chemik
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:14

Radio wynalazł Tesla ;)

złośliwy
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:28

Uprasza się o nie dręczyć niegramotnego.Ma swoj maly intymny świat, niecg się w niiim buja.

droma
czwartek, 20 sierpnia 2020, 14:48

jak cos bez napedu moze wspomoc dzwiganie, plecak ulatwia ,ale trzeba go niesc ,rosja -kaput lubi wciskac ciemnote u nich to chwyta ,tylko u nich ...

qwert
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:35

I dlatego nie jesteś inżynierem, tylko trollem. Jak można przewieźć taczką 200kg gruzu, ? Przecież jest bez napędu

Fanek kacapków
piątek, 21 sierpnia 2020, 22:42

Czy to prawda, specjalisto od ruskich taczek, że u was na syberii w Chabarowsku narodowy instytut inżynierii wstecznej opatentował nowy wzór łopaty? A w planie za rok patentują konstrukcję sierpa i młota? Jeżeli to prawda to szacun, tego się po waszych naukowcach świat nie spodziewał. Brawo wy.

T72B3
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:21

No jak jeszcze ta taczka będzie miała kółko

qwert
piątek, 21 sierpnia 2020, 15:39

Bez kółka nie działa

piątek, 21 sierpnia 2020, 22:35

Cz

Batman
czwartek, 20 sierpnia 2020, 14:44

Ojej, Rosjanie coś wprowadzili przed USA?! Jak to przeżyje dawid?! Czy już oficer prowadzący podał nowe wytyczne?

czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:38

Dwid leży pod kroplówką z melisy :)

Lol
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:31

Mam nawet takie cacko na kolano. Jest na świecie miliony rozwiązań wspomagających ruch chorych ludzi lub podczas ciężkiej pracy. Po prostu nikt nie uważa tego za kluczowe by się tym zajmować i rozwijać. To jak z napędem kamowa. To nie tak że nikt go nie był w stanie zrobić, po prostu USA uznało że ich napęd jedno wirnikowy jest lepszy. Wystarczy sprawdzić osiągi apache i ka 52. W większości rosyjska maszyna dostaje bart.

Batman
czwartek, 20 sierpnia 2020, 22:30

Tylko problem polega na tym, że USA też prowadzi prace nad własnym egzoszkieletem. Paniał, jaka pogoda w Królewcu?

Grzyb
czwartek, 20 sierpnia 2020, 14:41

Powyższy artykuł to typowo letni temat na sezon ogórkowy. A tak na poważnie, to ruscy już dawno mają coś co wzmacnia siły żołnierzy i pozwala im długo maszerować i dźwigać ciężary bez zbędnych pytań - tak, zgadliście - jest to codzienna racja wódki podawana w blaszanym kubku.

qwert
piątek, 21 sierpnia 2020, 15:41

Być może, ale lepsze to niż jakieś prochy

sierżant Sierżant
czwartek, 20 sierpnia 2020, 14:22

Szkoda że nie podaliscie najważniejszej informacji - podstawowe jego zalozenie jest takie że Egzoszkielet ma być kompatybilny z już istniejacym i będącymi na wyposazeniu rosyjskiej armii nowoczesnymi zestawami Semrod-3 czyli onucami wykonanymi w technologii stealth co ciekawe kamuflaż nie jest wizualny lecz zapachowy

T72B3
sobota, 22 sierpnia 2020, 06:14

Nie rozumiem tych Ukraińców jeden i drugi wiecznie o kiblach marzenie życia zostać dziadkiem klozetowym w Rosji ,następni marzą o rosyjskich onucach , bo co post to onuce ale was bieda przycisnęła

:)
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:30

Raczej cymbał cymbał.Że niby sztabowy?Nie wierzę.

olej rustrolla
piątek, 21 sierpnia 2020, 11:04

Troll ruskowo mira nr1

Juliusz Cezar
sobota, 22 sierpnia 2020, 00:19

To jakaś twoja jednostka i baza oficera prowadzącego? Po co to udostępniasz na forum? Przełożeni z królewca wiedzą o tym?

qwert
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:00

Nieco przygłupawy komentarz

yaro
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:52

wiesz kto w dawnym WP był najniżej myśleniu ? plutonowy i sierżant .... i on na tym poziomie pozostał ....

Olej rustrolla
piątek, 21 sierpnia 2020, 11:08

Troll ruskowo mira nr3

T72B3
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:24

Dlaczego się dziwisz dla nich zostanie dziadkiem klozetowym lub zdobycie pary onuc to szczyt marzeń przecież wiecznie o ty piszą

czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:22

Siostro, dlaczego pacjenci mogą chodzić po oddziale bez nadzoru?

Szlafmyca
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:14

Pasuje jak nic do szczuro lapa

Ryszard 56
czwartek, 20 sierpnia 2020, 14:00

a my nic

czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:41

Ryszard w formie.

czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:20

Wy nic.

Jaso
czwartek, 20 sierpnia 2020, 13:54

Takiego ratnika widziałem na filmie forest Gamp

er
czwartek, 20 sierpnia 2020, 18:06

Ja również, jakby ten sam, tylko tej konsoli z ruską elektroniką 20kg nie było.

Jaso
czwartek, 20 sierpnia 2020, 13:52

Takiego ratnika widziałem na filmie Forest Gamp

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
czwartek, 20 sierpnia 2020, 13:28

A takie zacofane maja być te bolszewiki, wiadomo zachód to kosmos mają tam rzeczy których nie śniło się fizjologom, u nas wiadomo, syf jak coś nie jest z zachodu, ale jeśli z Niemiec to już narody klękajcie, a tu jak mają czelność pisać że mongoły uralsko tatarskie mają coś czego nie wprowadzono na zachodzie przecież to jest skandal przez duże Z.

Adam S.
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:41

"Zachód to kosmos (...) a u nas wiadomo, syf" - u Was może tak. Polska jest częścią Zachodu, a nie "russkawa mira" co najmniej od 1989 roku. Nieudana próba mentalnej okupacji Polski, trolu.

złośliwy
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:32

Kto ci takich zabawnych rzeczy zapowiadał?Aaadaś? Europa konczy się na Łabie.

er
sobota, 22 sierpnia 2020, 11:05

Cywilizowana Europa kończy się na Białorusi, a ten fakt dla was ruskich już nie jest zabawny, hahaha

Mam. Z.antkowiak
czwartek, 20 sierpnia 2020, 18:25

Nie liczy się system uzbrojenia trzeba jeszcze umiec się nim posługiwać ale kacapy uczą się i w pewnym momencie zostaniemy z...

Muminek
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:55

nie to u was latają B-2 i F-22, to wy towarzysze zbudowaliście od 1991 r. 67 niszczycieli rakietowych, trochę krążowników i lotniskowców, przecież wszyscy wiemy że że to wy budujecie internet w kosmosie, jesteście potęgą w produkcji mikroprocesorów, procesorów graficznych, pamięci, itd ... może o czymś zapomniałem to dopisz.

Wppr
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:21

Hehehe dobre

C3PO
czwartek, 20 sierpnia 2020, 13:28

Ciekawe jak rozwiązali dopasowanie konstrukcji do różnej długości piszczeli/ kości udowych/ przedramion/ ramion ... różnych żołnierz. Może tylko poprzez dostępność kilku rozmiarów szkieletu. Moim zdaniem jest to kluczowe dla jakości współpracy z człowiekiem. To co widać na zdjęciach to raczej regulacja na obwód łydki, uda/ buta ... To daje tylko efekt pewniejszego przymocowania do szkieletu, zaś swobodę ruchu i "wspomaganie" daje dopasowanie wzdłużne, i patenty na przeniesienie obciążenia w różnych położeniach elementów względem siebie.

Qulty
czwartek, 20 sierpnia 2020, 13:23

Autor wspomina o Amerykanach. A czy poza Rosjanami ktoś już wdrożył egzoszkielety?

Grzyb
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:10

Tak, widziałem na YT paradę wojskową w Ghanie, mają tam takie cudeńka. Ruskie są na podobnym poziomie intelektualnym. Jeszcze powinni wdrożyć jetpacki. Wtedy żołnierz w egzoszkielecie latałby w powietrzu stanowiąc idealny cel. Brawo wy!

Davienici są naprawdę niesamowici
sobota, 22 sierpnia 2020, 12:43

Wam naprawdę trzeba współczuć.

RafR
piątek, 21 sierpnia 2020, 11:15

To nie jest śmieszne, w myśl ataku saturacyjnego mającego przeciążyć systemy przeciwlotnicze taki żołnierz z jetpackiem (nawet jednorazowym, który tylko go wyniesie na odpowiednią wysokość) pewnie wyjdzie taniej niż niejeden dron.

Grzyb
piątek, 21 sierpnia 2020, 21:22

Amerykanie testowali jetpacki w latach 60tych. To bardzo głupi pomysł, wystawia operatora takiego aparatu na ostrzał, dlatego zaniechno dalszych prób.

czwartek, 20 sierpnia 2020, 12:59

My mamy tytana haha i bms na roskach...i 75 na bwp haha i 120 generałów

As
czwartek, 20 sierpnia 2020, 12:56

To jak w kawale z amerykańskim długopisem dla kosmonautów. Amerykanie na długopis wydali miliony, a Rosjanie zabrali ołówek i działa. Obawiam się, że tak jest ze wszystkim.

Wania
piątek, 21 sierpnia 2020, 11:32

I wyobraź sobie, że firma która opracowała ten długopis ma się całkiem nieźle. Jej zyski już dawno przekroczyły nakłady na opracowanie tego dlugopisu. Raz, że używane są one na stacji ISS a dwa, że możesz go sobie kupić w każdej chwili. Rosjanie na stacji ISS też używają wyłącznie tych długopisów. Rosyjska stacja MIR dzięki m.in. rosyjskim ołówkom miała przydomek stacja awaria. Po niedługim czasie została porzucona bo kosmonauci zajmowali się głównie naprawami. W próżni kurz i opiłki z ołówków są przyciągane do wiązek elektrycznych. I powodują spięcia a nawet może dojść do pożaru. Poza tym pył z ołówków podrażnia oczy i układ oddechowy, co też nie wpływało dobrze na ludzi. Układ filtrów i uzdatnianie powietrza nie zawsze od razu eliminują to zagrożenie. Wystarczy napisać na kartce papieru dwie linijki tekstu ołówkiem a później zasypać opiłki w jedno miejsce, żeby wyobrazić sobie skalę problemu. Fruwanie tego w powietrzu stanowi poważne zagrożenie dla oczu. Dlatego USA opracowało długopis bez tych wad. Przykład ołówka jest podawany jako wyższość prostych i tanich rosyjskich rozwiązań na drogimi amerykańskimi. Ale z rzeczywistością i taniością nie ma nic wspólnego co potwierdza przykład awaryjnosci stacji MIR.

Wppr
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:24

Wy się zatrzymaloscie na gesim piórze, szok że wogule piszecie i czytacie.

szczecinianin
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:59

Tylko Amerykanie ten cudowny super-ołówek wypromują w Holywood jako niezbędny do życia i zarobią na nim miliardy. A ruscy zostaną z ołówkiem

T72B3
sobota, 22 sierpnia 2020, 06:18

I dlatego doją różne kraje w tym Polskę do granic możliwości

Davien
niedziela, 23 sierpnia 2020, 19:37

Juz nie doicie bo ZSRS zdechł i skończyło sie dojenie Polski przez rusków:)

Zbych
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:47

i potem mieli pył węglowy w elektronice.

czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:41

Amerykanie

czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:58

Grafit przewodzi prąd, zabranie go na orbitę chmura przewodzących drobin spięcia w kluczowych podzespołach statku ;).

qwert
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:44

Musiałby chyba zmielić wiadro ołówków żeby narobić jakiegoś bałaganu. Z resztą żadnego zwarcia nie było więc temat trochę wydumany. Poza tym używali ołówków kopiowych ( jeśli wiesz co to takiego)

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 19:09

To takie troche faktów: cena za specjalny ołówek dla astronautów to 139 usd za długopis Fisher AG7 niecałe 3 usd za sztuke:) Nie uzywano ołówków kopiowych bo sa bardzo wrazliwe na wilgoć zaerówno one jak i zrobione nimi zapiski:) ZSRS kupił w firmie Fisher pen w USA 100 takich samych długopisów jak te co uzywała NASA i w tej samej cenie:)) masz coś jeszcze do dodania?

Mad Max 2
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:26

Byli tez pierwsi w kosmosie Zgwałcona amerykańska małpa i ktoś ukradł jej zegatek

John
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:17

Dokładnie bedzie tak samo!! Ołowka now mozna uzywac na stacij kosmicznej bo pozostawia opiłki grafitu ktore moga spowodowac pozar :) Wiecvz tym ołiwkiem to tylko propaganda !!! Typowe dla tego kraju !!

Olgino :)
czwartek, 20 sierpnia 2020, 12:55

Kto pierwszy napiszę że zrobiony ze słomek i dykty?

Adam S.
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:48

No nie, solidny i ciężki. Tylko bez siłowników. Russkij czeławiek nosi ciężary i do tego egzoszkielet.

Jarek
czwartek, 20 sierpnia 2020, 12:42

A jak tam polski żołnierz przyszłości? Ma już chociaż kamere w chełmie zamontowaną? Dla polskich inszynieróf to i tak będzie wyczyn.

John
czwartek, 20 sierpnia 2020, 12:41

I teraz pytanie za 100 punktow . Czy rosja jest w stanie wyposazyc 10% swojego wojska w ekwipunek oaobisty watrosci 50000 dolarow ?? Do tej pory nie widzialem nawet celownikow holograficznych co jest standardem w USArmy .

QRF
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:47

Rosja jest w stanie wszystko zrobić... kosztem swoich obywateli oczywiście. Rosjanie wprowadzili celowniki na szynę boczną do AK ale u nich jak i u nas to zazwyczaj żołnierze własnym sumptem kupują takie gadżety.

lol
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:04

A u nas zolnierze jak na misje do Iraku czy Afganistanu jechali to pewnie sami sobie nie kupowali...

SIEGFRIED
piątek, 21 sierpnia 2020, 11:27

Kupowali nawet hełmy.

yaro
czwartek, 20 sierpnia 2020, 12:31

Davien się zabeczy z wrażenia i z żalu, że Ruskie znowu mądrzejsze od Amerykanów ......

Davien
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:04

Yaro, ale to ty płaczesz na całęgo:))

czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:42

to na tobie robi wrażenie???

Fanklub Bilionera
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:56

Yaro ... jak dobrze że jesteś ...

yaro
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:53

wiem i cieszę się, że te informacje robią z Was samców owieczek ....

Terytorials
czwartek, 20 sierpnia 2020, 12:25

No prosze... A u nas nawet nastepcy Lubawki nie potrafimy uszyc...

czytelnik okazjonalny
czwartek, 20 sierpnia 2020, 12:13

Ciekawy koncept, overall....Pewnie jak zawsze u nich- sporo propagandy, ale krok po kroku ewolucyjnie modernizują swe SZ.

PPP
czwartek, 20 sierpnia 2020, 12:07

Egzoszkielet "pasywny" na sprężynach to naprawdę niesamowite osiągnięcie do, którego państwom zachodu jeszcze bardzo daleko przede wszystkim dlatego że nie mają dobrze rozwiniętego przemysłu sprężynowego.

Eet
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:27

Hehehehe bał bym się to założyć, zaraz się okaże że zmienili zdanie i jednak będą zakuwac w to opozycjonistów.

T72B3
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:29

To się pochwal kretynie jaki przemysł rozwinięty ty reprezentujesz,klepanie siekier na zimno czy opanowana do perfekcji technologia zbijania palet

Pawel
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:53

Nie ma sie co smiac-oni maja(moze niedoskonaly ale jednak)a my nie-jakos nic w tym smiesznego nie widze.

SimonTemplar
czwartek, 20 sierpnia 2020, 11:45

A nasz Tytan? Gdzie jest?

Dromader z Syberii
czwartek, 20 sierpnia 2020, 11:44

Bedzie jak z kindzalem Dawaj dawaj i KLAPA

Kiks
czwartek, 20 sierpnia 2020, 11:43

Taaa.... Szczepionkę na Covid też już mają. I to masowo dostępną. Jak widać testy rozpoczęli na Navalnym.

er
piątek, 21 sierpnia 2020, 12:31

Dobre

Fgu
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:30

No co Ty, przecież Rosja to wolny kraj tylko lekarze wyskakują z okien i opozycja jakoś niedomaga. I oni coś piszą o uzależnieniu Polski od USA - szkoda mi ich.

T72B3
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:31

Nawalny 2% poparcia ale przeciwnik

Rtt
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:31

Jasne a Putin 98%, ogłoście to narodowi towarzyszu.

Xd
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:01

Kompleksy leczy się u psychiatry

Davien
piątek, 21 sierpnia 2020, 14:39

Jak widać tobie nie był w stanie pomóc?

Edmund
czwartek, 20 sierpnia 2020, 11:42

My mamy dialogi techniczne, nominacje generalskie i uroczystości oraz homeopatyczną ilość nowoczesnego uzbrojenia.

Hose Kanton
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:32

No tak Moskale w ogóle nie organizują parad wojskowych na Krasnej Płoszczadzi i u nich niet w obszcze gienietałów. Uuuuuuuuuraaaaaaa!!!!!

Oooooo co chodzi
czwartek, 20 sierpnia 2020, 11:41

Niestety rdzewieje nro nie ocynkowany Ruska technologia

Kalrin
czwartek, 20 sierpnia 2020, 11:18

A co z naszym Tytanem ? Żyje jeszcze czy już przyjął formę 500+ i nowego Maybacha Rydzyka?

QRF
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:00

Czy ty się zastanawiasz co ty tutaj wypisujesz... wyjeżdżasz z jakimś Rydzykiem? a kogo on obchodzi? to i tak kropla w morzu głupoty i niekompetencji. Każdy rząd od '89 tylko tnie wydatki na wojsko, najlepsze było PO które poszło na całego i zaczęło likwidować całe brygady (6BKPanc.). 2% PKB na armię to kpina bo jeśli się spojrzy na wydatki to się okazuje że lwią część pożerają emerytury wojskowe, to ja się spytam od czego jest ZUS.

Kalrin
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:19

Każdy rozdawał swoim. PO rozdawało zaprzyjaźnionym biznesmenom za wsparcie ich kampanii i pomysłów. PiS rozdaje swoim czyli głównie Kościołowi. Więc nie wyjeżdżaj mi tu z jakimiś bzdurami że tylko rząd 7 lat temu trwonił pieniądze a obecny to cud miód na nasze rany. Jest tak samo do czarnej, śmierdzącej dziury jak każdy poprzedni. Tak samo trwonią pieniądze podatników na swoich- jakieś magiczne fundacje, organizacje i fora bez efektów. Bo historyczna sprawiedliwość, bo się należy. Rozumiem że na wojnie będziesz walczył książeczką w stylu "Dobra zmiana w Polsce" albo ławeczką grającą szlagiery z ubiegłego wieku. Naturalnie ze względu na brak skuteczności owego uzbrojenia będziesz złorzeczył wszystkim rządom przed PiS. Tylko czemu? Za co chcesz ich bronić tak naprawdę? Przecież oni wszyscy to najlepsi kumple co ostatnie podwyżki pensji dla posłów udowodniły. Robią pod siebie i tyle. Nie rozumiem też czemu miałbym siedzieć i wypominać co tam PO robiła w 2008 skoro obecnie jest 2020 i rządzi PiS.

QRF
piątek, 21 sierpnia 2020, 02:39

Napisałem że wszystkie rządy... łącznie z PiS.

Dr.House
czwartek, 20 sierpnia 2020, 10:55

A nasz Tytan posiada egzoszkielet ? Czy w ogóle istnieje Tytan ?

T72B3
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:31

No posiada egzotykę

czytelnik okazjonalny
czwartek, 20 sierpnia 2020, 18:09

Taa, chyba mleczko do czyszczenia w kuchni o tej nazwie istnieje.......

Tweets Defence24