Rosyjska „Wierba” a polski „Piorun” [OPINIA]

18 października 2021, 10:05
_3_m_jpg_1469427261
Rosyjski przenośny, przeciwlotniczy zestaw rakietowy „Wierba”. Fot. www.kbm.ru
Reklama

Rosjanie przyznali, że ich przenośny, przeciwlotniczy zestaw rakietowy „Wierba” ma zasięg 5 km i pułap rażenia do 3500 m. Jeżeli jest to prawda, to oznacza to polski MANPADS „Piorun” jest lepszy od swoich rosyjskich odpowiedników. I nie tylko rosyjskich.

Rosyjska agencja RIA Nowosti poinformowała, że w koncernie „Rostiech” rozpoczęto prace nad przenośnymi, przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi o zwiększonym zasięgu. Wiarygodność tej informacji jest o tyle duża, że przekazał ją dyrektor ds. uzbrojenia koncernu Bekchan Ozdojew. Wskazał on dziennikarzom, że obecny, maksymalny zasięg rosyjskich zestawów klasy MANPADS (man-portable air-defence system) wynosi od 5 do 6 kilometrów i teraz planuje się jego zwiększenie.

Prace przebiegają dwutorowo, ponieważ mają również poprawić możliwości układu naprowadzającego. Według informacji przekazanej przez Aleksandra Roamniuka - zastępcę szefa działu sprzedaży firmy KB Maszynostrojenija (będącej częścią „Rostiech”) konstruktorzy tej firmy pracują również nad zwiększeniem prawdopodobieństwa trafienia przenośnych, przeciwlotniczych zestawów rakietowych poprzez „zwiększenie czułości” ich głowicy samonaprowadzającej. Ma to zapewnić niszczenie tak małych celów, jak np. krążąca amunicja czy drony powietrzne.

„Teraz trwają prace nad zwiększeniem zasięgu naszych MANPADS”,

Bekchan Ozdojew - dyrektor ds. uzbrojenia koncernu „Rostiech”

 Samo prowadzenie przez Rosjan prac modernizacyjnych zestawów MANPADS nie jest niczym dziwnym. Jest bowiem standardem, że po opracowaniu jakiegoś systemu uzbrojenia od razu pracuje się nad jego lepszą wersją. Ważne jest jednak to, że w komunikacie RIA Nowosti o prowadzonych pracach modernizacyjnych potwierdzono parametry zasięgowe zestawów „Wierby”, które wcale nie są rewolucyjne. Poddane zostały również w wątpliwość możliwości nowej generacji głowicy naprowadzającej zastosowanej w tych zestawach rakietowych.

image
Rosyjski przenośny, przeciwlotniczy zestaw rakietowy „Wierba”. Fot. www.kbm.ru

RIA Nowosti była kolejną agencją, która poinformowała, że zasięg najnowszego rosyjskiego MANPADS to 6 km, a pułap to od 10 do 3500 m (a nie jak wskazywano w wielu publikacjach ponad 4000 m). Oznacza to, że „Wierby” pod względem zasięgowym ustępują najnowszemu polskiemu zestawowi „Piorun”. Maksymalny zasięg „Pioruna” nie został ujawniony, ale wiadomo, że przekracza 6,4 km. Jeszcze większa przepaść pomiędzy polskim i rosyjskim pociskiem jest w przypadku pułapu. „Pioruny” mogą bowiem atakować cele powietrzne od 10 do 4000 m – a więc wyżej.

Trzeba również zwrócić uwagę, że w komunikacie RIA Nowosti były dwie zaprzeczające sobie informacje. W pierwszej z nich wskazuje się, że „najbardziej zaawansowany” rosyjski kompleks „Wierba”: „ma głowicę naprowadzającą w trzech pasmach, co pozwala mu skutecznie zwalczać cele, takie jak drony o niskim kontraście w zakresie termicznym”. W drugiej informuje się, że modernizacja rosyjskich zestawów MANPADS ma polegać również na „zwiększeniu czułości głowicy samonaprowadzającej”, co ma zapewnić niszczenie tak małych celów, jak np. amunicja krążąca czy drony”.

Po co więc „zapewniać” coś, co wcześniej zostało zapewnione. Być może potwierdza się więc podejrzenie, że w zachwytach nad „Wirbami” było więcej propagandy niż prawdy i że Rosjanie nie są wcale nimi zachwyceni. Prawdopodobnie to właśnie dlatego firma KB Maszynostojenije nadal produkuje dwa typu zestawów MANPADS”: starsze „Igła-S” i nowsze oraz teoretycznie lepsze „Wierba”.

Specjaliści już od pewnego czasu zastanawiali się, dlaczego do rosyjskiej armii wprowadza się oba te systemy uzbrojenia przeciwlotniczego, chociaż jeden z nich miał być „teoretycznie” lepszy. Jednak „Igła” jest niezawodnym i sprawdzonym zestawem i być może to zadecydowało, że nadal znajduje się w ofercie KB Maszynostojenije.

„Piorun” kontra „Wierba”

Nikt w Polsce nie ukrywa, że polskie MANPADS-y były zbudowane w oparciu o wiedzę zdobywaną przez polskich konstruktorów i inżynierów na rosyjskich, przenośnych zestawach przeciwlotniczych. Jednak obecnie widać wyraźnie, że uczeń przerósł mistrza i Rosjanie na pewno to dostrzegli. Informacje opublikowane w komunikacie RIA Nowosti są kolejnym dowodem, że polski MANPADS „Piorun” jest lepszy od rosyjskiej „Wierby”, a więc najprawdopodobniej jest najlepszym rozwiązaniem tej klasy na świecie.

image
Polski przenośny, przeciwlotniczy zestaw rakietowy „Piorun”. Fot. mil.ru

Co więcej, przez sankcje nałożone na Rosję za aneksję Krymu, nie ma jak na razie szans, by ta sytuacja w najbliższym czasie się zmieniła. Rosyjscy inżynierowie są bowiem mistrzami w projektowaniu rakietowych systemów napędowych i układów mechanicznych, ale niewiele mogą zrobić nie mając dostępu do najnowszej „elektroniki”. I nie ma tu znaczenia, że w „Piorunie” jak na razie stosuje się głowicę dwupasmową na podczerwień z fotodiodą, a Rosjanie chwalą się głowicą trzypasmową.

Polskie rozwiązanie jest bowiem już obecnie na tyle czułe, że jest w stanie wykrywać obiekty powietrze w odległości 8 km. „Piorun” może więc zostać wystrzelony do dolatującego celu nawet, gdy znajduje się on w odległości około 7-8 km. Wystarczy tylko by system przeliczył, że ten cel w międzyczasie wleci w maksymalny zasięg działania głowicy rakiety.

Co więcej, w „Piorunie” sygnał z fotodiody zastosowanej w głowicy naprowadzającej jest od razu przetworzony do postaci cyfrowej, dzięki czemu można odpowiednio poprawiać stosunek sygnał-szum i analizować każde źródło ciepła (rozróżniając: co jest celem, a co nagle pojawiającymi się flarami). Stosuje się przy tym kilka rodzajów selekcji poprzez analizę: spektralną, położeniową oraz momentu wystąpienia i wzajemnej prędkości, co pozwala wyróżnić źródła ciepła które hamują. Mamy tu więc głowicę programowalną, której w „Wierbie” prawdopodobnie nie zastosowano.

Oczywiście Rosjanie mogą poprawić działanie swojego układu naprowadzającego, ale polska spółka Telesystem-Mesko już zapowiada, wprowadzenie w „Piorunach” głowicy multispektralnej. Prace prowadzone w tej dziedzinie przez spółkę Telestystem-Mesko są już tak zaawansowane, że zmodernizowane zestawy przeciwlotnicze z tym rozwiązaniem mogą zostać wprowadzone w polskich Siłach Zbrojnych w krótkim czasie.

Przewaga „Pioruna” jest widoczna nawet w mechanizmie startowym, który jest cyfrowy, posiada rejestrator pozwalający na odtworzenie sekwencji strzelania oraz układ autoryzacji uniemożliwiający użycie zestawu przez osoby niepowołane. Brak klawiatury do programowania na mechanizmie startowym „Wierby” może świadczyć o tym, że w rosyjskim MANPADS nie ma jak na razie tego rodzaju rozwiązania.

Wyścig więc trwa, ale stroną goniącą najprawdopodobniej są jednak Rosjanie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 354
Reklama
Kniaź
środa, 27 października 2021, 05:12

A jak tam polski odpowiednik Buławy? xD

Buczacza
piątek, 22 października 2021, 16:02

Pgad 12/9 skąd znasz takie szczegóły. Czyżby z autopsji... Czeka dużo zabawy. Generalnie mnie. Przy okazji do niedawna 6-16 a teraz w robocie 24 ? Mam nadzieję że poprzednik nie skończył tak jak. Przedstawiciel tamtejszego gus-u który za powiedzenie prawdy o cowidzie w rosji. A dokładniej przedstawił liczbę zgonów. Stracił pracę...

Buczacza
czwartek, 21 października 2021, 18:11

Pgadzie 12/9 było szkolenie! Ewentualnie nowe powołania na to stanowisko... Nawet nick 3-4 raz taki sam. Atak to 35-36 ? Podoba mi się i chcę więcej...

Kłuszyn vel inne fajne bitwy
czwartek, 21 października 2021, 21:34

Buczo, dopiero 18.11 a chcesz "więcej"? U Malinowskiej już po czasie ale zawsze można do "Małpy" (ale tam drożej o 90 groszy)

Marek
czwartek, 21 października 2021, 08:53

Typowa rosyjskie mydlenie oczu. W rzeczywistości osiągi mogą być dwa razy większe. W historii niejednokrotnie okazywało się, że ich sprzęt potrałi więcej aby zaskoczyć nieprzyjaciół.

Extern
piątek, 22 października 2021, 23:45

Tak robią gdy są silni, obecnie jednak jest trochę inaczej i chwalą się swoim sprzętem nawet na wyrost aby osiągnąć efekt propagandowy. A jak wiemy z kilku przypadków gdy nowy Rosyjski sprzęt był użyty bojowo, się okazało że deklaracje nie koniecznie znalazły potwierdzenie w rzeczywistości.

zdrowy_rozsądek
środa, 20 października 2021, 18:36

Piorun fajny sprzęt, ale potrzebujemy czegoś więcej, czegoś klasy CAMM-ER. Polski przemysł rakietowy musi się rozwijać.

lol
środa, 20 października 2021, 15:25

Po co nam Pioruny, skoro można kupić Europejskie pociski? Marnowanie pieniędzy, które mogły by iść na szpitale albo połączenia gazowe z Niemcami xD xD xD Tak, to sarkazm.

wtorek, 26 października 2021, 12:52

Lolku a kto wam Rosjanom cokolwiek sprzeda:)) Piorunów tez nie dostaniecie a wasze Wierby jak widac to poziom raczej Groma a nie Pioruna:))

Polak to dziwna nacja
sobota, 27 listopada 2021, 16:02

Żyj dalej w przekonaniu że nasze odpowiedniki bulaw,sarmatow,, Iskanderów,tornado s i g, kalibrów, cyrkonow its są lepsze

Polak
środa, 20 października 2021, 18:43

he he he

LMed
środa, 20 października 2021, 17:42

Raczej brak polotu kolego. A cała reszta oprócz Pioruna powinna być amerykańska, no nie. A w szpitalach to leżą emerytobiorcy głównie, więć im mniej ich tym więcej kasy na Abramsy,...

Ciekawy
niedziela, 24 października 2021, 17:38

Jakby poszło na niemiecki sprzęt, to byś siedział cicho.

afgan
środa, 20 października 2021, 12:09

czyli kod autoryzacji mozna zdalnie zmienic, jak klient nam podpadnie? Jak licencje Adobe w Venezueli? Najbardziej ciekawy jest "rejestrator"..akurat sie zatnie, jak sie zestrzeli maszyne pasazerska?

Wawiak
środa, 20 października 2021, 14:20

W Polsce nie mamy takich doświadczeń, ale producent WIerby na bazie swoich krajowych doświadczeń mógł wprowadzić taką modyfikację - więc musisz zadać to pytanie Rostiechowi... 8-]

Buczacza
środa, 20 października 2021, 07:35

Pgadziku 12/9 cóż za poetycki język. A odniesienia no nie poznaję... Czyżby nowy kurs przygotowawczy? Jak już jesteś . To mam pytanie o co biega z tym Gromem? Tak boli prawda . No cóż w warunkach bojowych to Grom nie ma analoga na świecie. Wynik mówi sam za siebie. A biorąc pod uwagę porównanie z systemami made in ruian to kosmos. Pewnie zgodzisz się ze mną. Tradycyjnie pozdrawiam serdecznie.

Kłuszyn vel inne fajne bitwy
czwartek, 21 października 2021, 08:03

Buczo, pomarańczowa rybko z białymi paseczkami: mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa. Nie wierzysz? Ale to prawda, przyznaję się w całej rozciągłości do błędu, ba nawet nie jednego a całego szeregu. (Na moje usprawiedliwienie ponad powyższe mogę co najwyżej napisać, że przecież nie jestem drugim Albertem Einsteinem czy innym Christopherem Hirata.). Już jakiś czas czytam to forum, czasem "piszę" ale dopiero dzisiaj – kiedy mając więcej czasu przeczytałem więcej artykułów i komentarzy do nich – zrozumiałem w końcu "istotę rzeczy"! Eureka: to tutaj toczy się prawdziwa walka, ba walka, nie bójmy się prawdy – "prawdziwa wojna". Tutaj wiadome kolorowe rybki prawdziwie walczą dając odpór sowiecko-bolszewickiej nawale. I to nie pojedynczo ale całą ławicą (chociaż w sumie dość nieliczną uwzględniając mnogość nicków każdej rybki). To tu są na pierwszej linii frontu (prawie jak operatorzy dronów uderzeniowych, fizycznie niby setki czy tysiące kilometrów od pola ataku ale jaką mają siłę "sprawczą") i toczą walkę z sowieckimi szpionami, agentami Kremla, giermkami Putina, agentami wpływu itd. itd. ujawniając ich, ośmieszając i w ogóle rozprawiając się z nimi w sposób bezwzględny jak na prawdziwych patriotów przystało. Jak ktoś może mieć inne zdanie niż "ławica"? Jak śmie kwestionować bezwzględny prymat amerykańskich "wojennych produktów" lub co jeszcze gorsze wytykać utratę tego prymatu w pewnych kategoriach na rzecz Rosji czy Chin? To przecież absolutnie niedopuszczalne i samo w sobie świadczące o intencjach takich indywiduów. Do tej pory tego nie doceniałem, w końcu na pierwszy rzut oka pisanie "Rosja" z małej litery i dwoma dużymi SS w środku, "Putin" z małej litery albo wręcz "putler" itp. nie wydaje się aktem wielkiego heroizmu ale kiedy się nad tym pochylić to jednak "coś w tym jest". Bo biorąc pod uwagę aktualną sytuację to faktycznie gdzie tak zaangażowana pomarańczowo biała rybka ma się wykazać, no gdzie? 80% ławicy gdyby musiało w razie "W" przetrwać jedną noc z karabinem w lesie uciekłoby do mamusi w podskokach (oni i owszem cały czas z Sowietami walczą: pilotując F-22 czy inny F-35, są "operatorami" sił specjalnych, kapitanami okrętów wszelakich z podwodnymi włącznie, dowódcami załóg Abramsów itd. itd. ale prawdziwy las i prawdziwy karabin to przecież nie to – to zbyt "prymitywne", pomijając fakt, że w/w większość prawdziwej wojskowej broni w ręku nie trzymała, o strzelaniu czy spędzeniu nocy w lesie nawet nie wspominając), 10% nie przeszłoby w terenie 2 km a ostatnie 10% może by i dało radę ale nie na pewno. Więc jaka walka pozostaje? No właśnie taka jaką rybki uskuteczniają. A ja przez miesiące tego nie dostrzegałem. Za to na koniec dnia ta pełna satysfakcja po spełnieniu prawdziwie obywatelskiego, ba patriotycznego obowiązku: sowieccy szpiedzy wykryci, odpór ich nawale dany- silny i skuteczny (wprawdzie wirtualnie schwytani przeważnie tylko "giermkowie" ale jutro może być lepiej i szczęście się uśmiechnie i w sieć wpadnie nie giermek a "rycerz"). Można w końcu spokojnie usiąść w fotelu i z podniesionym gładkim czołem (bez żadnej zmarszczki mogącej świadczyć o przebyciu w przeszłości choć jednego bardziej intensywnego wysiłku intelektualnego), włączyć TVP trzymając w ręku (obowiązkowo prawym) szklaneczkę "Leśnego".

Buczacza
środa, 20 października 2021, 13:28

Oczywiście miało być ruSSian.

uowsca stupików
środa, 20 października 2021, 14:15

a nie uSSa

Niuniu
wtorek, 19 października 2021, 23:46

Papier jest cierpliwy i wszystko można na nim napisać. Pozwólcie więc Panowie, że zacytuje to co sami Rosjanie piszą o swojej Wierzbie (Verba): "Verba" może strzelać do samolotów, helikopterów i pocisków manewrujących na wysokości od dziesięciu do 4,5 tys. metrów i na odległość do sześciu kilometrów. Verba jest wyposażona w stację radarową, która monitoruje przestrzeń powietrzną w promieniu 80 kilometrów. Pozwala to z wyprzedzeniem wykryć wroga i zająć pozycję do ataku. Zautomatyzowany system sterowania uwzględnia prędkość, kierunek lotu i rozdziela cele między strzelców przeciwlotniczych, których położenie określa GLONASS. "Verba" poprzez kompleks taktyczny "Barnaul-T" jest zintegrowany z ogólnym systemem obrony powietrznej i może wykorzystywać informacje o celach powietrznych monitorowanych przez duże radary. Rakieta Verby została wyposażona w trójspektralną głowicę, działający w bliskiej i średniej podczerwieni, a także w zakresie ultrafioletu. Dzięki temu rakieta jest niezwykle czuła: może łatwo odróżnić samolot lub helikopter od fałszywych pułapek cieplnych. Według zapewnień wojskowych, ze względu na dużą czułość głowicy naprowadzającej, obszar przechwytywania i niszczenia typowych celów powietrznych w porównaniu z MANPADS Igla-S zwiększył się dwa i pół razy. Ładunek głowicy odłamkowo-burzący, ważący 2,5 kg, z zapalnikiem zbliżeniowym. Detonuje w zależności od prędkości i kierunku celu, gdy się z nim zderzy lub w pewnej odległości. Siła eksplozji wystarcza do wyłączenia zniszczenia silników każdego samolotu. "Verba" jest skuteczny pod każdą szerokością geograficzną, w górach i na morzu, w temperaturach od minus 50 do plus 50 stopni Celsjusza. Ważny punkt: MANPADS jest skuteczny w nocy. Zdecydowana większość tego typu kompleksów wykorzystywana jest tylko w ciągu dnia." To zdecydowanie inny system niż opisany w artykule Pana Maksymiliana. Czyżby rosjanie mieli dwie różne Verby? Bo ta przez Nich opisywana jest pokazywana i testowana publicznie od czasów pierwszej prezentacji na forum "Armia-2015" a jej parametry są właśnie takie jak opisują. "Piorun" ze swą fotodiodą raczej jej nie dorówna.

Davien
wtorek, 26 października 2021, 13:00

A to ciekawe, bo Wierba ma pułap do 4km a nie 4,5km. Głowica jest IR/UV tyle że nei programowalna wiec mozna ją oszukac własnie nawet zwykłymi pułapkami. Radar to akurat jedynie zdradza położenei wyrzutni bo zostaje wykryty z o wiele większej odległosci niz sam cos zobaczy. Jeżeli ma zapalnik zblozeniowy to ZAWSZE odpali przed uderzeniem w cel gdyz zwyczajnie zadziała on przed kontaktowym

Żołnierz
środa, 20 października 2021, 18:45

kiedy ci si to przyśniło? ha ha ha

yaro
czwartek, 21 października 2021, 08:01

nic mu się nie przyśniło, obejrzyj sobie na y ćwiczenia z Wierby to będziesz widział jak są wskazywane cele operatorowi .... to jest właśnie przewaga Wierby na Piorunem, tu operator wie wcześniej gdzie ma celować ...

Davien
wtorek, 26 października 2021, 13:02

yaro, nie, operator wie jedynie ze coś tam leci a to lecace cos nie dość ze wie że własnei namierza go radar naziemny, to jeszcze potrafi zidentyfikowac co to za radar. A strzelec z Wierba musi czekać aż cel wejdzie w zasieg rakiety, nastepnie namierzyc go i dopiero może odpalic. czyli żadna pzrewaga a nawet minus bo zdradza stanowisko radaru a słabsza od Pioruna głowica wierby wymaga wejścia celu w zaięg rakeity.

yaro
środa, 20 października 2021, 09:49

Jakość Vierby została potwierdzona ćwiczeniach w Chinach, kiedy żołnierz z tym zestawem zestrzelił drona a cała operacja była zawodami gdzie czas przygotowania zestawu do strzału, namierzenia celu i zestrzelenia go był główną wartością, wygrali Rosjanie ze swoją Vierbą ....

Davien
wtorek, 26 października 2021, 13:04

jak cel latał kilometr od wyrzutni na min kilkuset metrach i swiecił jak silnik Su-27 to co sie dziwisz ze jednak trafili:))

Wojak
środa, 20 października 2021, 18:46

naczytałeś się Sputnika i uwierzyłeś? he he

środa, 20 października 2021, 14:41

Tylko jednego drona z 10 :P

środa, 20 października 2021, 09:25

A był w tej bajce smok?

Nie ma co
środa, 20 października 2021, 15:00

w twojej nie tylko smok , ale i ssanie

Łukasz
wtorek, 19 października 2021, 22:17

artykuł "życzeniowy"

Hrabia Monte Christo
piątek, 22 października 2021, 18:24

Wszystko na to wskazuje. Tak jak w sierpniu br. jeden pan redaktor nie poradził sobie do końca z tematem rosyjskich MANPADS myląc kompletnie parametry "Igły -S" i "Wierby" tak teraz to samo robi drugi, przytaczając dane wyciągnięte mówić kolokwialnie "z kapelusza" (i co dziwne, żaden z formowych "znafcuf" nie zwraca na to uwagi) i do tego interpretowane nadzwyczaj "luźno" zamiast sięgnąć do źródeł bardziej konkretnych. Skutkuje to zabawną dyskusją komentatorów wszelkiej maści obywającą się na poziomie przedszkolnym i zmieniającą czasem profil tego forum z militarnego na kabaretowy. Ciekawe rzeczy na temat "Pioruna" i "Wierby" powiedział w wywiadzie Prezes Zarządu MESKO S.A., dyrektor Grupy Amunicyjno-Rakietowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dr. inż. Tomasz Stawiński - a więc ktoś kto konkretną wiedzę posiada - w kwietniu tego roku a wiarygodne (czy "wiarygodniejsze") parametry obu systemów podawane są choćby przez ich producentów a nie przez agencje typu RIA czy PAP bo ich rzetelność w przypadku informacji o charakterze militarnym jest w większości przypadków żenująco niska.

Sailor
środa, 20 października 2021, 08:35

Znaczy się, że Rosjanie życzyli by sobie aby ich Wierba miała takie parametry? Niedoczekanie.

montańska norka
środa, 20 października 2021, 12:46

Jak to zabawnie wychodzi jak wiadome trolle zamiast jak zwykle trzymać się wytycznych przesyłanych przez centralę próbują wykazywać się własną "inicjatywą" hihihihi.

Davien
wtorek, 26 października 2021, 13:05

Jak widac gryzoniu nie trzymałes się wytycznych no i skończysz jako szalik:)

Buczacza
wtorek, 19 października 2021, 22:07

37 pgadziku no no idziesz na rekord. Od tej pory pgad 12/9 awansowałeś... Niestety dalej 1 etap. Już było tak blisko. A tu puściły zwieracze. ( gromy). Ps hanys i fankluby to też ty... Giermku putina...

lol
środa, 20 października 2021, 15:27

Że co? Niezrozumiały bełkot.

a
środa, 20 października 2021, 21:00

Wybitny troll rosyjski więc bełkocze ile mu płacą, wbijając na do głowy jaka to armia rosyjska słaba, zacofana it.d usypiając naszą czujność - taka jego rola

Davien
wtorek, 26 października 2021, 13:06

ładnei podsumowałes swoja działalność ale wybitny nie jesteś, ot taki mierny ale wierny:))

west
wtorek, 19 października 2021, 20:34

Jak zawsze: "najprawdopodobniej", "możliwe że...", "być może"...

Lol
wtorek, 19 października 2021, 19:24

Tylko coś słabo z eksportem. Bieda.

Wawiak
środa, 20 października 2021, 10:30

"Piorun", jak się zdaje, ma zakaz eksportu. Jeżeli tak, to całkiem słusznie.

yaro
wtorek, 19 października 2021, 18:33

Zasięg maksymalny Mietki, następca Wierby to 10 km ....

Davien
wtorek, 26 października 2021, 13:08

Ale wiesz zę pocisku rozmiarów 9M33 nie odpalisz z ramienia bo wazy toto prawie 200kg?:))

Pułkownik
środa, 20 października 2021, 18:48

Tam u was w rosji to niezłe bajki dla ciemnego ludu piszecie i kit ciemnocie wciskacie ...

ruski stek bzdur...
środa, 20 października 2021, 14:44

Buhahaha ! A nie 100 :P

Wawiak
czwartek, 21 października 2021, 14:12

Milion. Będzie latać wokół ziemi, szukając samolotów pasażerskich.

Sailor
środa, 20 października 2021, 08:37

Ja czytałem na Sputniku, że sięga kosmosu.

lol
środa, 20 października 2021, 15:28

No i można niszczyć nim imperialistyczne stacje na księżycu, by wyzwolić Księżyc i zanieść im Ruskijj Mir.

Bever
wtorek, 19 października 2021, 18:26

Papier wszystko przyjmie. Piorum tak doskonaly a jakos nie chca go pokazywac na targach, ani manewrach. Widocznie doskonaly i super-ultra-high-top secret.

Rafał
środa, 20 października 2021, 11:59

Pokazane są na filmach strzelania do celu ruchomego i stałego włącznie z zakłócaniem zestawu. Widać wszystko jak na dłoni w tym filmie. YouTube

Sailor
środa, 20 października 2021, 08:37

Bo puki co nie jest na sprzedaż?

Honker Haker
wtorek, 19 października 2021, 17:16

Cały artykuł i wasze gorączkowe komentarze opierają się na wypowiedzi RIA Nowosti. Czy jest to kompetentny informator? Trochę pokory, nie saymi Manpadsami się wojuje

Piotr
środa, 20 października 2021, 14:45

Moskwicz to niby też samochód :P

Kiks
wtorek, 19 października 2021, 15:47

A można by sprzedać negocjując "coś za coś". My potrzebujemy technologii Tomahawka. Ale widział ktoś gastronoma Błaszczaka? PiS obsadzony takimi nieudacznikami. Ważne, że polskie wojsko ma kapelanów i polowe ołtarze ;). Kościół katolicki ciągnie ten kraj na samo dno.

Monkey
wtorek, 19 października 2021, 21:23

@Kiks: Co do roli, obecnie niestety wyłącznie negatywnej kościoła katolickiego zgadzam sięw pełni. Co do wymiany technologii Pioruna za Tomahawk, nie jesteśmy w dobrej sytuacji. Niemniej jednak mozna próbować, a tego Błaszczak na pewno nie zrobił.

Kiks
środa, 20 października 2021, 19:51

Wiadomo, że to tylko teoretyzowanie, ale przynajmniej o pewne technologie z Tomahawka byśmy mogli powalczyć.

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 19 października 2021, 19:42

Kościół ten kraj uratował nie raz. a technologi tomahawka nie potrzebujemy tak jak nie potrzebujemy tomahawka, tylko kompletne durnie myślą że takie pociski kogoś odstraszą.

ppp
czwartek, 21 października 2021, 19:17

Ale też doprowadził do zniweczenia unii między Rzeczpospolitą a Księstwem Moskiewskim na początku XVII w. oraz wciągnął Rzeczpospolitą w II Wojnę Północną w połowie tamtego stulecia . Te dwa konflikty doprowadziły do upadku Rzeczpospolitej zbudowanej za czasów panowania Jagiellonów , państwa o ludności w większości prawosławnego z znacząca grupą ludności protestanckiej i z przeważającym językiem ruskim wśród ludności . Szczególnie Potop szwedzki doprowadził do hekatomby mieszkańców znacznych połaci kraju w tym m.in. Wielkopolski i Mazowsza . To był najbardziej krwawy konflikt dla ludności polskiej gdzie odsetek ofiar śmiertelnych był znacząco wyższy niż podczas II Wojny Światowej . Każdy kij ma dwa końce a to co się zaczęło dziać pod koniec XVII w. łącznie z prześladowaniami religijnymi większości mieszkańców w konsekwencji doprowadziło do rozbiorów Rzeczpospolitej . Z państwa tolerancyjnego Rzeczpospolita przerodziła się w kraj z całkowicie nietolerancyjny co wykorzystywały ościenne państwo co doprowadziło do secesyjnych dążeń większości mieszkańców . Rzeczpospolita to nie jest Polska , która stanowiła tylko część tamtego państwa .

Davien
wtorek, 26 października 2021, 13:17

Co to za bzdury wypisujesz?? Po pierwsze w XVII wieku nie było Księstwa Moskiewskiego ale Carstwo Rosyjskie. Po drugie Dymitr Samozwaniec jak sama nazwa mowi nie był prawdziwym carewiczem Dymitrem , podobnie jak drugi. natmiast jak chodzi ci o Władysława Wazę na tronie Rosji, to wina leży głownei po stronie Zygmunta III Który sam chcał zostac Carem.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 22 października 2021, 23:10

Do upadku Rzeczypospolitej doprowadziło zupełnie coś innego, przede wszystkim wyniszczenie kraju podczas Potopu szwedzkiego skutki tego były równie lub bardziej dramatyczne jak 2 WŚ.

Kiks
środa, 20 października 2021, 19:52

Taaaaa, kościół uratował. Nie rozśmieszaj ludzi. Polska została po raz pierwszy sprzedana Ottonowi. I tyle.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 22 października 2021, 23:07

Sprzedana Ottonowi co za bzdury.

Kiks
środa, 20 października 2021, 19:50

Skoro tak jest to po co ruskim Kalibry. W końcu kogo one mogą przestraszyć i nic nie mogą zrobić.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 22 października 2021, 23:06

Rożnica jest taka że Ruscy kalibrami mogą Polsce narobić szkód a Polska Tomahawkami może Ruskich rozśmieszyć bo nawet jak trafi w Kreml to nic to nie da oni i tak będą robić swoje. Hitler też wierzył w bronie odwetowe i jak pokazuje historia broń odwetowa czy raczej propagandowa to idiotyzm.

Chyżwar
niedziela, 24 października 2021, 18:06

Zapewniam, że Anglikom nie było do śmiechu, jak spadały tam V-1 czy V-2. Rzecz w tym, że nie była to broń precyzyjna, więc nie dało się nią przydzwonić w Downing Street, albo Whitehall kiedy przemawiał Churchill i nie było ich zbyt dużo. O jakości niemieckiej broni przekonali się marynarze z pancernika Roma, kiedy poczęstowano go czymś, co nazywało się Fritz X. Najlepszym dowodem na słuszność kierunku w rozwoju ówczesnych niemieckich broni jest dzień dzisiejszy.

Davien
wtorek, 26 października 2021, 13:23

Roma dlatego poszła na dno że bomba trafiła tuz obok komór amunicyjnych i wywołała pozar który doprowadził do wybuchu i przełamania sie okretu. Jakoś Warsprte czy lekkie krążowniki typu Brooklyn były jedynie uszkodzone po ich trafieniu przez Fritz X. Roma miała po prostu pecha.

Monkey
środa, 20 października 2021, 16:31

@Ernst Stavro Blofeld: Bo gdyby kościół katolicki nie próbował ratować Polski, to zgubiłby siebie. W czasach rozbiorów straciłby pozycję na rzecz protestantów (Niemcy) i prawosławnych (Rosjanie, którzy nawet wybudowali wielką cerkiew w Warszawie, zburzoną po I wojnie światowej). I tym samym byłby biedny. A po 1944-1945 roku straciłby pozycję na rzecz bezreligijności komunistycznej. Dlatego walczył. Przy Okrągłym Stole wywalczył zyski, i od tamtej pory już raczej Polski nie ratuje bo wie, że ma mocną pozycję. Która jednak słabnie, ale to już na własne kościoła życzenie. Nawet przenośnych ołtarzy polowych nie udało się już klepnąć, a były biskup polowy jest pod sankcjami z Watykanu. Znacznie lepsza od kościoła katolickiego na dzień dzisiejszy jest więc technologia pocisku manewrującego, czy to z Korei Płd, Francji, czy z USA.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 22 października 2021, 23:27

Kościół odegrał znaczną rolę choćby w przekonaniu chłopstwa w 1920r. do walki z bolszewikami którzy obiecywali wiele ,kościół może by i siebie zgubił ale kto to ten kościół kosmici jacyś ? czy może Polacy. Co do pocisków manewrującego to jest niepotrzebny bo ma wartość tylko propagandową no chyba że będzie głowica termojądrowa ale wiadomo że nie będzie, a stosunek efektu użycia takowego w przypadku wojny do kosztów jest fatalny, tym bardziej przez kraj który nie ma satelitów rozpoznawczych i jest na łasce systemów nawigacyjnych z innych państw.

gnago
piątek, 22 października 2021, 18:11

propagandę sadzisz!! zajrzyj kto potępiał powstania i nakazywał posłuszeństwo , kto zmienił prznależnośc diecezji na życzenie zaborców . Kogo tłum wieszał w ostatkach I RP i powstaniu listopadowym

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 22 października 2021, 23:16

I co te powstania dały oprócz strat w ludziach i dokręcania śruby przez zaborców? Co narodową martyrologie, żenujące budowanie świadomości narodowej jako wiecznej ofiary? bo na pewno nie więcej mądrości u przywódców od tamtych po dzisiejszych.

Zibi11
środa, 20 października 2021, 07:51

Od samego początku swojego istnienia, kościół nas sprzedawał i będzie sprzedawał.

......
środa, 20 października 2021, 05:49

Macierewicz chciał Tomahawks to "naszych" A26. Australia chce I bedzie miała Tomahawks do swoich nowych okrentów powodnych. Taiwan chce Tomahawks i F-35. Wszyscy d.....e?

Zbyszek
wtorek, 19 października 2021, 23:27

To są dopiero bzdury.Kiedy kościół uratował,kiedy. Każda broń odstraszająca jest potrzebna.

Kf
środa, 20 października 2021, 09:58

Po co broń jak chętnych do jej noszenia nie ma. Może ty jesteś chętny?

Kiks
środa, 20 października 2021, 19:53

Pociski manewrujące same będą nieść się ;)

Aslu
wtorek, 19 października 2021, 19:17

Błyskotliwy ten twój komentarz, do tego głęboko przemyślany i merytoryczny. Brawo!

Donaldmatole
wtorek, 19 października 2021, 19:09

Na dno ciągną lewacy, totalni i folksdojcze.

.....
środa, 20 października 2021, 05:52

Zobaczymy Jamie bedziesz miał zdanie po zimie. Na gaz ci wystarczy?

kmdr Pirx
środa, 20 października 2021, 21:08

za wzrost ceny gazu to podziękuj zielonemu ładowi i handlowi co2. Gdybyś cokolwiek umiał liczyć to wyszłoby tobie, jak wzrasta popyt na gaz jak rezygnuje się z węgla a nie ma stabilnych źródeł z atomu.

wiktor
wtorek, 19 października 2021, 17:44

czy moją wypowiedź będziecie poddawali moderacji moskiewskiej?

Nie inż.
wtorek, 19 października 2021, 17:28

A co wolałbyś synagogi i meczety?

X
środa, 20 października 2021, 08:14

Wszystko, tak było wtedy gdy zwyciężaliśmy.

.....
środa, 20 października 2021, 05:26

A Targowice Panowie znaja? Kto tam był?

Ekonomista
wtorek, 19 października 2021, 15:17

no i zamiast kupowania jakiegokolwiek sprzętu za nie wiadomo ile należy wyprodukować tyle piorunów ilu zdrowych mężczyzn jest w naszym kraju i każda wojna defensywna byłaby wygrana

Ja
środa, 20 października 2021, 09:59

Ciekawe jak ich przeszkolisz do obsługi. Już teraz rezerwiści mają w czterech literach wezwania WKU

G
wtorek, 19 października 2021, 19:24

To niewiele da bo śmigłowce latają wyzej.

aj
środa, 20 października 2021, 09:26

O to chodzi żeby ich zmusić do latania wyżej latać to sobie mogą byle nie mogli strzelać

Wiesiek
wtorek, 19 października 2021, 16:21

Z piorunami na czołgi?

aj
środa, 20 października 2021, 09:25

Piorun mógłby zaatakować z góry w najsłabszy pancerz odpowiednia modyfikacja głowicy i może dałby radę, może nie czołg ale bwp to na pewno.

bender
środa, 20 października 2021, 15:30

Gratuluję, wygrywasz konkurs na najbardziej absurdalny komentarz.

Rkrkrk
wtorek, 19 października 2021, 15:02

A my mamy BWP-1

oleum
wtorek, 19 października 2021, 14:47

Po co wy analizujecie co mowia ruscy o swojej broni jak wiadomo ze to wszystko lipa i propaganda

ciekawy
wtorek, 19 października 2021, 20:24

Bo zawsze bezpieczniej kogoś przecenić niż nie docenić.

Kruk
wtorek, 19 października 2021, 19:09

Propaganda? Jak najbardziej, dezinformacja ważna rzecz. Ale czy aby na pewno wszystko lipa? Mają kilka ciekawych rozwiązań.

Laser
wtorek, 19 października 2021, 14:34

No to wyciągnijmy teraz najlepsze technologie z US,by zastosować w Piorunie, i zaoferujmy to AS Army.

Andrettoni
wtorek, 19 października 2021, 12:46

Problemem nie jest jakość polskich produktów tylko kiepski marketing. Ile sztuk tego eksportujemy? 10? 100? 1000?

wert
wtorek, 19 października 2021, 15:34

Pioruna nie eksportujemy z zasady niesprzedawania najnowocześniejszego uzbrojenia. To ma być zarezerwowane dla WP. Mesko ma co robić na rynek wewnętrzny i tym niech się zajmuje

Adam_S
środa, 20 października 2021, 13:11

Niestety ale MANPADS to strategicznie towar niewygodny do eksportu. Nie tylko trzeba się bardzo martwić o kradzież technologii, to jeszcze najbardziej zainteresowani tematem MANPADS to kraje generalnie niezbyt lubiące się z NATO i oskarżone o wspieranie terroryzmu (jak np. przez "zagubione" MANPADS). Dla innych krajów MANPADS to nie jest jakiś duży priorytet do modernizacji, ani coś na tyle ważnego by trzymać ich dużo na stanie (szczególnie jeśli nie planują ich "gubić"). Przydał by się "rebranding" w kierunku ulepszonych zdolności zwalczania dronów, to może by ktoś kupił po takich hasłach.

Rafal
wtorek, 19 października 2021, 22:19

Gruzja je dostała, i zestrzeliła kilka ruskich samolotów

placek23
czwartek, 21 października 2021, 10:09

Z tymi gruzińskimi zestrzeleniami to sprawa nie jest jasna. Na Tu-22M3 z oczywistych powodów poszło coś większego, Buk albo co najmniej Osa, więc ten przypadek jest poza dyskusją. Przy użyciu MANPADS na pewno Gruzini zestrzelili jednego Su-24 i być może też jednego Su-25, do którego nie wiadomo kto strzelał. Pozostałe dwa zestrzelone Su-25 i jeden Su-24, możliwe, że w sumie cztery samoloty razem z wspomnianym wyżej wątpliwym Su-25, to prawdopodobnie był friendly fire, chyba osetyjski, a w jednym przypadku rosyjskich wojsk lądowych. W rejonach zestrzelenia tych samolotów nie było w tym czasie wojsk gruzińskich, samoloty spadły po stronie sił własnych. W tym samym czasie strona rosyjsko-osetyjska informowała o zestrzeleniach samolotów gruzińskich, chociaż skądinąd wiadomo, że Gruzini wtedy tam nie latali albo w ogóle już nie latali. Sprawa dosyć wstydliwa dla Rosji, więc oficjalnie niechętnie do niej wracają i trzeba bazować na nieoficjalnych źródłach.

Davien
wtorek, 26 października 2021, 13:25

Gromy chyba zestzreliły tylko jeden samolot, ale na 12 odpaleń 9 pocisków trafiło , ale takeigo Su-25 MANPADS nie zestzreli tylko cięzko uszkodzi. Tu-22MR dostał z wyrzutni Buk M1

Sailor
środa, 20 października 2021, 08:38

Dostali Gromy.

wert
środa, 20 października 2021, 15:11

Gruzini mieli nie do końca wyszkolonych operatorów. Użyli 15 szt uzyskali 9 trafień. "Pudła" spowodowało niewłaściwe ustawienie przełącznika pościg-zbliżanie

Davien
wtorek, 26 października 2021, 13:26

12 odpaleń i 9 trafien panie wert.

gnago
środa, 27 października 2021, 19:31

I przez takich producent nie dojrzał konieczności dopracowania obsługi oprogramowania gromów

asdf
wtorek, 19 października 2021, 21:53

hahaha raczej chodzi o rzetelne zagraniczne testy porównawcze i wyszłoby szydło z worka

Lol
wtorek, 19 października 2021, 19:25

To niech zrobią wersję eksportową.

bc
wtorek, 19 października 2021, 18:33

Nie tylko Pioruna. Raka ponoć nie wolno nawet na targach pokazać.

Nie ma co
środa, 20 października 2021, 07:27

Wunderwafe

miejscowy
wtorek, 19 października 2021, 18:21

Amen

Andrettoni
wtorek, 19 października 2021, 16:20

Nie żartuj to nie F-35. Nie mamy przełomów technologicznych. Dobrze sklejamy to co kupiliśmy, ale podzespoły sami kupujemy za granicą.

PQ
wtorek, 19 października 2021, 22:01

"Nie znam się, ale się wypowiem", więc zapamietaj, najważniejsze elementy (również elektroniczne) sami produkujemy.

środa, 20 października 2021, 21:03

Buhaha! Propaganda jak za PRL epoki Gierka! Wtedy też zachwalano polską elektronikę. Co śmieszniejsze, nadal są tacy, którzy wierzą w to, że byliśmy potęgą i wyprzedziliśmy USA. :D

As
wtorek, 19 października 2021, 12:30

Jeśli to nie jest tajne to kto z naszych jest tak uzdolniony , napewno kilka osób ma duży wkład w pioruna.

observer
wtorek, 19 października 2021, 10:59

Sprzedamy Pioruna do "zaprzyjaźnionego kraju", a stąd poleci on prosto do rosyjskich czy chińskich inżynierów.

Sailor
środa, 20 października 2021, 08:40

Napisałeś krótki komentarz, a i tak się pogubiłem. Może byś rozwinął tą myśl?

gnago
środa, 27 października 2021, 19:34

No cóż jankeskie koncerny słyną z przekazywania technologii i całych bloków elektroniki militarnej- afera za baraka. Ale 200-krotna przebitka za oklejenie swoimi nalepkami była tego i jest warta

Dropik
wtorek, 19 października 2021, 07:12

Niby Max, a jakby Henryk, czyli ku pokrzepieniu.. takie rzeczy to mozna na forach wypisywać. jedna pani, drugiej pani ...

Driver25
wtorek, 19 października 2021, 02:26

Najwyższy czas aby zamówić kolejną partię zestawów plot. Piorun a także wreszcie zainicjować program Pioruna 2 o większym zasięgu, który jak wynika z zapowiedzi przemysłu mógłby być gotowy za ok. 3 lata przy odpowiednim finansowaniu i decyzjach MONu!

Luke
wtorek, 19 października 2021, 01:33

Mysle ze Polska jak na dzisjai posiada najlepsze MANPADS I powini to wykozystac I reklamowac do sprzedazy

kvd
wtorek, 19 października 2021, 00:14

W tym artykule najważniejsze jest co innego. Okazało się że cała współczesna rosyjska broń opiera się na zachodniej elektronice. Jeśli Rosjanie nie mają do nich dostępu (np. w wyniku sankcji) to i nie stworzą broni.

at
środa, 20 października 2021, 21:40

A Polska broń opiera się na znakomitej, polskie elektronice..

środa, 20 października 2021, 21:05

"Okazało się że cała współczesna rosyjska broń opiera się na zachodniej elektronice." Bynajmniej. Co jak co, ale akurat Rosjanie potrafią zadbać o własną elektronikę na własne potrzeby, w przeciwieństwie chociażby do krajów UE. W każdym razie zarówno Su-57 jak i S-400 jadą na rosyjskich układach.

niedziela, 24 października 2021, 18:56

Przykro mi, ale Su-57 ne robi.

edward
czwartek, 21 października 2021, 09:28

No właśnie, jadą. A powinny latać :)

123
wtorek, 19 października 2021, 14:15

Raczej ze w większość siła rosyjskiej broni i armii opiera się na propagandzie.

logika
poniedziałek, 18 października 2021, 23:45

Skoro polskie rakiety są tak dobre, to dlaczego nie eksportuje się ich w setkach, a może w tysiącach ? Ktoś zna odpowiedz ?

asdf
wtorek, 19 października 2021, 21:56

w zagranicznych przetargach są realne testy porównawcze na których wyszłaby wspaniałość polskiego sprzętu, dlatego nie eksportuje się nie tylko piorunów ale też żadnej innej broni jak np hitowy msbs

paw
wtorek, 19 października 2021, 14:35

póki co rozdano 3 szt. Bez odzewu.

Trutu tutu
wtorek, 19 października 2021, 13:24

Polityka to jedno, drugie tu rząd musi umiejętnie wspierać przemysł zbrojeniowy. Tymczasem my na swoim podwórku nie dajemy sobie rady. To tak samo jak z firmami nie raz i nie dwa te co miały lepsze produkty upadały a te z gorszymi istnieją nadal.

paw
wtorek, 19 października 2021, 14:40

kogo wspierać? PGZ? przecież to zbieranina nieudolnych inzynierów i polityków (wiadomo skąd) Co ci ludzie poza zamienianiem dotacji na własne pensje umieją. NIC Wielkie NIC !!! Jeśli nie kupimy im licencji na najprostsze uzbrojenie to niczego sami nie osiągną. Z próżnego to i ........nie naleje.

Enter
wtorek, 19 października 2021, 23:50

Hahaha nawet pan nie zdaje sobie sprawy nad jakimi zaawansowanymi rozwiązaniami pracują polscy naukowcy na co dzień! I problem nie leży w braku zdolnych krajowych kadr naukowych, inżynierskich tylko w woli i decyzjach osób na górze w Inspektoratach, kręgach decyzyjnych, biurokratyzacji armii a może nawet we wrogim lobby zainstalowanym w odpowiednich miejscach...

Davien
wtorek, 19 października 2021, 11:49

Bo Piorun ma zakaz eksportu a Grom był juz eksportowany.

asdf
wtorek, 19 października 2021, 21:58

w trybie alarmowym i najwazniejsze czy zarobilismy na tym czy raczej znowu dolozylismy? pamietam kilkanascie lat temu Litwa chetnie przyjela za darmo od Polski Beryle ale jak juz miala normalnie placic to wybrala G36.

Mix
wtorek, 19 października 2021, 17:37

Ta do 4 państw z czego conajmniej jedno dostało je w prezencie. Nie ma co olbrzymi sukces.

Wędkak
wtorek, 19 października 2021, 11:29

A dlaczego Amerykanie nie eksportują systemów laserowych, rakiet balistycznych pocisków hipersonicznych? Są ludzie co wszystko by sprzedali, kopalnie węgla, nawozy sztuczne i jedyną realną broń przeciwlotniczą jaka daje nam szanse obrony.

Adam_S
środa, 20 października 2021, 21:30

Tak się akurat składa że Polska z zamówieniem HIMARS dostanie rakiety balistyczne ATACMS, czyli lepszy ekwiwalent leciwej Toczki.

Mix
wtorek, 19 października 2021, 17:38

Porównujesz rakiety balistyczne do ręcznych wyrzutni?

evo
wtorek, 19 października 2021, 11:07

Skoro polskie rakiety są takie dobre to co z polską "Narwią" i "Wisłą". Rakieta "Bursztyn" powinna zaś latać spokojnie na Marsa. Ot, jak zawsze prawda jest pewnie po środku, gdzie siedzą sobie: jakość, cena, marketing i zdolności produkcyjne. Kilka strąceń wrażych celów przez Pioruna np. w rejonie Morza Czarnego, Krabachu czy Libii, gwarantował by Piorunowi popyt na lata.

Sebastian
wtorek, 19 października 2021, 19:14

Tu nie chodzi o to że rakieta jest dobrze a system naprowadzania jest na wysokim poziomie.

KrzysiekS
wtorek, 19 października 2021, 10:29

logika Gdyż sprzedażą i zakupem uzbrojenia rządzą politycy.

Trolololo....
poniedziałek, 18 października 2021, 23:03

Na szczęście wkrótce Biała ruś nas ubogacić i wszyscy będziemy szczęśliwe i miłosne.

Juras
poniedziałek, 18 października 2021, 22:04

Co tam Piorun ? Nowy latajacy czolg “T14 Flybywing” z podwieszona lufa, zalatwi wszystkie Pioruny i Piraty. Lecac w silent mode, of course.

śmiechłem
poniedziałek, 18 października 2021, 20:31

"uczeń przerósł mistrza", te nasze polskie kompleksy rusofobiczne, no nic... "taką mamy geopolitykę"

X
wtorek, 19 października 2021, 08:26

Czyli jednym Piorunem obalamy te kompleksy ? (jeśli ktoś je ma oczywiście)

Falcon
poniedziałek, 18 października 2021, 22:42

Nie charakteryzuje nas rusofobia tylko, w odróżnieniu od panstw zachódnich, realne postrzeganie rzeczywistości, rzeczywistości, w której cywilizacja turańska zawsze dąży do konfrontacji. Taka po prostu jest, taki jest jej założycielski etos.

gnago
środa, 27 października 2021, 19:38

? Ta to wskaż ruskie turańskie bezprawne interwencje na wszystkich kontynentach w ostatnich 50 latach

nie imiejut
poniedziałek, 18 października 2021, 22:40

Coś dziwnego, że się chwalimy jeśli... mamy czym? Wszyscy to robią, nie mamy powodów by mieć kompleksy.

Punx
wtorek, 19 października 2021, 11:29

Chwalenie się tak jak grotem najlepszy na świecie a nikt go nie chce !!! Ci co mieli z nim doczynienia krótko opisują fajny do zabawy na strzelnicy na poligonie szmelc

123
wtorek, 19 października 2021, 14:17

No tak jak wasze kalibry :) miały trafić w syrie a wylądowały w całej okolicy z Iranem włącznie :))

Davien
wtorek, 26 października 2021, 13:28

hej, w Syrie tez udało im sie trafic, to dość duzy kraj. Co prawda nei zawsze wybuchały.

xyz123
poniedziałek, 18 października 2021, 20:28

dlaczego na zssw-30 nie ma 4x wyrzutnia z możliwością załadowania tam 4x pirat lub 4x piorun lub mix w zależności od potrzeb?.........

X
wtorek, 19 października 2021, 08:30

Dlatego że ma 2x z możliwością ładowania spod pancerza (zapewne nie tylko Spike), a dla Pioruna to potrzeba takiej świadomości sytuacyjnej, jaką ma Poprad. Nie twierdzę że to nie moźliwe...

asdf
środa, 20 października 2021, 10:42

a to nie chodzi o to ze kiepskiej jakosci polska amunicja dla 30mm zacina sie i po Afganistanie wyszla potrzeba zeby byla mozliwosc przeladowania jej spod pancerza?

niedziela, 24 października 2021, 19:09

Czesi też używają kiepskiej amunicji jak im się 30 mm zacina? Poza tym, jak bez dostępu do działka przepniesz rękaw z amunicją? Są trzy rękawy, podczas gdy działko może mieć podpięte jednocześnie dwa.

a19
wtorek, 19 października 2021, 16:07

Pytałem na forum o możliwość ładowania spod pancerza i odpowiedziano, że NIE.

Rain Harper
środa, 20 października 2021, 11:02

Bo ludzie nie rozumieją co to znaczy.

orel
wtorek, 19 października 2021, 07:46

Właśnie... i armaty 120mm oraz systemu TROPHY.... skandal... Gdzie chcesz tam jeszcze 4 pioruny wcisnąć i po co?

Dropik
wtorek, 19 października 2021, 07:14

dlatego bo nie , żeby ludzie mogli takie rzeczy jak xyz pisac :P

tut
poniedziałek, 18 października 2021, 23:55

Bo Rosjanie strzelają 2 rakietami do celu, a u nas strzela się jedną. Wynika to z wyższej celności rakiet.

środa, 20 października 2021, 01:18

A może raczej z realizmu?

Zbyszek
wtorek, 19 października 2021, 23:37

Nie,do większości celów strzela się dwie

Buczacza
poniedziałek, 18 października 2021, 19:59

Pgadziku misiu kolorowy. Tak boli prawda o rosji putina? Czy może bardziej 12/9? W sumie fajnie, że wróciłeś. Mój ty giermku putina... Wiesz jak lubię się śmiać z takich jak ty...

Buczacza
poniedziałek, 18 października 2021, 19:27

No w końcu. 36 nick ! Jest moc jest siła mój osobisty i przenośny pgadzie. Aż tak bardzo boli prawda... Zobacz jak idealnie pasujesz do mojego komentarza. Czukcza co... Rozumiem że nie gniewasz się za giermka putina. Zresztą pewnie się zgodzisz, że pasuje jak ulał...

Kłuszyn vel inne fajne bitwy
wtorek, 19 października 2021, 16:38

Buczo, pomarańczowa rybko z białymi paseczkami: ileż w tobie twórczej inwencji, im bliżej wieczora tym jak widać więcej ale są też minusy. Im bliżej wieczora tym większa paplanina. Czym to wywoływana?

biały
poniedziałek, 18 października 2021, 19:04

oby tylko nie wykradli danych naszego Pioruna

Dropik
wtorek, 19 października 2021, 07:15

skoro wywiad i kontrwywiad rozgonione na 4 strony siwata to z pewnoscią już tak się stało

edward
wtorek, 19 października 2021, 18:03

Wywiad i kontrwywiad zostały rozgonione na cztery strony świata właśnie po to, żeby tak się NIE stało. Poza tym głupio było płacić na utrzymanie rosyjskiej agentury.

Dropik
czwartek, 21 października 2021, 14:58

niektórzy nadal w to wierzą . gdyby działał kontrwywiad to byśmy maili nie czytali :P

Mix
środa, 20 października 2021, 01:20

Rosyjska agentura bo Maciar tak powiedział?

free
poniedziałek, 18 października 2021, 21:43

taka ,,opozycja,, pewnie oddalaby za free.

Xyz
wtorek, 19 października 2021, 10:46

Lepiej za ciężkie MILIARDY z kredytu sponsorować przemysł i rozwój USA. Zamiast inwestować w nasz. No ale suweren tego nie rozumie. Zresztą suweren w większości po zawodówce

xxxx
wtorek, 19 października 2021, 14:55

Jak sie nie ma a trzeba na juz to lepiej

1,50 + VAT
wtorek, 19 października 2021, 08:36

Ile za takie krótkie posty ?

Xzibit
wtorek, 19 października 2021, 08:31

Tylko którego to ministra nie chcieli do Pentagonu zaprosić ? bo tak mu ufali aż poleciał ze stołka :)

Enter
wtorek, 19 października 2021, 02:21

Niech dopilnują tego SKW i ABW

biały
poniedziałek, 18 października 2021, 18:37

ja tam czekam bardziej na rakiety o zasięgu 15 km do Poprada które byli byśmy w stanie sami zbudować , plus Narew oczywiście

X
wtorek, 19 października 2021, 08:40

Oni cały czas gadali o ok 6 latach od podjęcia decyzji, więc... Ja odnoszę wrażenie, że rozwój polskiego efektora ma związek z Narwią, w sensie pozyskania jakichś brakujących nam technologii.

Herr Wolf
poniedziałek, 18 października 2021, 19:47

To się niedoczekasz

Extern
wtorek, 19 października 2021, 10:13

A to czemu, przecież Mesko nad tym właśnie pracuje? Niedawno w jakimś wywiadzie prezes Mesko wspomniał że jednocześnie pracują nawet nad dwiema głowicami do Pioruna 2. Jedną na wstępnym etapie prowadzoną w wiązce laserowej, a drugą bardziej zaawansowaną na autopilocie. Obie głowice mają zaawansowanie prac gdzieś już na poziomie 80%.

Kom
środa, 20 października 2021, 01:24

I co z tego? Mogą być nawet ukończone a i tak to niczego nie zmieni ponieważ zanim decydenci się namyślą to się nagle okaże że wszystko się zestarzało i trzeba zaczynać od początku.

Rusoidalna prawda
wtorek, 19 października 2021, 09:55

Doczeka się, tak jak doczekaliśmy się upadku cccp:))))))

Darek
poniedziałek, 18 października 2021, 23:32

No jak by od takiego ,,opozycjonalisty” jak ty zależało to na pewno nie totalniaku. Piniendzy nie ma i nie będzie….

STJOPA
poniedziałek, 18 października 2021, 18:17

Rosyjskie systemy plot Kałasznika nie tylko są świetnymi systemami plot niszczą na pułapie 6km z odl 8km ale dodatkowo wszystkie dzisiejsze wersje kołowych i gąsienicowych transporterów opancerzonych z odl 7km a do dl 4km również zatrzymują każdy czołg niszcząc optykę czujniki i dziurawiąc małpie wersje czołgów dlatego mają ładunek głowicy ponad 2,7kg ..Rosjanie po prostu postawili na uniwersalność ,to nie są polskie plot typu Piorun o ładunku 20gramów i wkładce z drutu wolframowego

Gru
wtorek, 19 października 2021, 09:56

Tyle o teorii… a w praktyce?

Sailor
poniedziałek, 18 października 2021, 22:04

Niszczą też satelity, okręty podwodne na dnie Rowu Mariańskiego, lotniskowce i całe miasta. Oraz oczywiście nie maja analogów na świecie.

Rysiek
poniedziałek, 18 października 2021, 17:39

różnica pareset metrów w zasięgu i pułapie to "przepaść" !?

Davien
wtorek, 19 października 2021, 08:49

W kategorii MANPADS tak, to duza róznica.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 19 października 2021, 13:05

Największą jest 30m pułap minimalny szajsowatych Stingerów vs. 5m nowych rosyjskich rakiet a i stare miały 10m... :D

123
wtorek, 19 października 2021, 17:19

Albo ponad 700 sztuk szajsowatych F35 które każdy chce i 0 najlepszych SU57 których nie ma w produkcji i nikt ich nie chce :D

C
wtorek, 19 października 2021, 16:15

Ty, fanklub, a co ci lata na 5 metrach? No za wyjątkiem muchy czy komara oczywiście :D

radek
środa, 20 października 2021, 08:45

no, np. wróble, zięby, kosy... :)

ppp
poniedziałek, 18 października 2021, 20:38

Bez znajomości parametrów dynamicznych pocisku , czułości głowicy , kąta widzenia , czasu gotowości pracy i innych parametrów czasowych głowicy oraz jej odporności na całe spektrum zakłóceń zasięg o niczym nie mówi . Mniejsza prędkość spalania paliwa to większy zasięg lecz mniejsza prędkość wszystko zależy od optymalizacji parametrów do zwalczania konkretnych celi . Bez dokładnej analizy parametrów pocisków , stref zwalczania celów poruszających się różnymi kursami i prędkościami można tylko pewne rzeczy przypuszczać . Bez dokładnych badań porównawczych z użyciem konkretnych pocisków przy takich małych różnicach trudno powiedzieć o przewadze jednego czy drugiego pocisku . Bardziej można przeanalizować parametry Igły-S gdyż wyeksportowaną ją do wielu krajów i parametry wersji ksportowych są łatwiejsze do uzyskania .

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 19 października 2021, 13:07

I klienci jakoś wolą Igły-S od ich polskich podróbek w postaci Gromów... : D

Vege
wtorek, 19 października 2021, 20:50

Jak się nie ma Ferrari to się kupuję Matiza

gnago
wtorek, 19 października 2021, 17:46

No cóż jak się opychało jankesom przez pośredników wybrakowane strzały dla talibanu w Afganistanie za sowieckiej "pomocy" to potencjalni klienci pamiętają. W dodatku każda liszka swój ogonek chwali . . a ci co takeigo nie produkują wolą sprawdzone- jankeskie, ruskie

Mix
środa, 20 października 2021, 01:35

Tu raczej chodzi o to że ci nasi geniusze nie potrafią nic sprzedać.

gnago
środa, 27 października 2021, 19:41

ee bez gwarancji i kredytów państwa czy banków to sprzeda się jedynie cywilną produkcję

krótka pamięć
niedziela, 24 października 2021, 19:12

Jak pojechali sprzedawać, to ich przymknięto w Szwajcarii.

żenado-meter
wtorek, 19 października 2021, 14:35

A jak klienci wolą F-35 zamiast innych samolotów, to nie jest dla ciebie argument...

zakochany
wtorek, 19 października 2021, 01:13

Pełna zgoda.

y
poniedziałek, 18 października 2021, 19:01

A przeczytałeś chociaż artykuł? Czy tylko klepiesz w klawiaturę za pare kopiejek?

poniedziałek, 18 października 2021, 18:58

W tym segmencie broni to tak.

Patryk
poniedziałek, 18 października 2021, 18:53

Zza biurka może nie, ale w polu? Tak.

Rado
poniedziałek, 18 października 2021, 18:34

Tak!

były porucznik zmechu
poniedziałek, 18 października 2021, 18:30

Jak zwał, tak zwał, ale was boli !

ABC
poniedziałek, 18 października 2021, 17:20

Najważniejsze, że sami produkujemy i nikt nam nie miesza. Jak kupujemy z półki to g... z tego jest. Produkujemy ile chcemy, modernizujemy jak chcemy i jak wystrzelimy to doleci. Gromy w Gruzji doleciały a nie wszystko dolatywało ... Taka jest różnica w zakupie technologii a zakupie sprzętu, nie ma technologii nie ma zakupów.

jakie to przewidywalne
poniedziałek, 18 października 2021, 16:47

Typowy artykuł w stylu "dywagacje o niczym ale ku pokrzepieniu serc" (bo jak widać morale wiadomego towarzystwa upadło poniżej normy, ale ileż w końcu można "jechać" na Pancyrze i ptakach). I jak widać po wysypie komentarzy innych znafców typu saliordavienici całkowicie spełnia swoje zadanie

jakie to przewidywalne
wtorek, 19 października 2021, 10:31

Czyli jak zwykle to co na 100% można było z góry przewidzieć. Z braku argumentów równie nieudolne co żałosne próby "odszczekania".

Sailor
poniedziałek, 18 października 2021, 22:06

Można jechać tak długo jak śmieszy, a śmieszy cały czas. Powoli zostaje w tyle nawet za Polską.

wiesio
wtorek, 19 października 2021, 22:22

Ciekawe w czym? W budowie myśliwców, bombowców, śmigłowców, okrętów podwodnych, rakiet międzykontynentalnych, czołgów? A nie, czekaj...

taa
poniedziałek, 18 października 2021, 21:25

dywagacje ku pokrzepieniu serc to w komentarzach ruskich troli :)

MAX13
poniedziałek, 18 października 2021, 16:31

Dobry zabieg autora przeciągnął prętem po klatce i dyżurny jazgot agentury gotowy. Brawo !!!

psychiatra piętro wyżej
wtorek, 19 października 2021, 22:23

Naprawdę wierzysz, że tu jest jakaś agentura?

MAX13 - z piętra wyżej
środa, 20 października 2021, 10:47

A co tu wiara ma do rzeczy. Z góry wiadomo kto i co napisze zależy tylko od artykułu

Buczacza
poniedziałek, 18 października 2021, 16:18

Panie redaktorze. Co Pan zrobił. Teraz miłośnicy kremla przynajmniej do piątku. Nie opuszczą tego artykułu. Bo kto to widział żeby kwestionować . Nie mającą analogu we wszechświecie wierbę. A hanysy,fankluby tudzież inne giermki putina zapłaczą się. I to do tego Polska. Z polskim Piorunem... Wprawdzie nie tak dawno Grom na 12 strzałów 9 w celu. A teraz Piorun...

Sailor
poniedziałek, 18 października 2021, 22:07

Spoko, ja tam lubię sobie poprawić humor czytając ich wypociny:))

Kłuszyn vel inne fajne bitwy
poniedziałek, 18 października 2021, 18:49

Widzisz Buczo jak pan komandor pamięta o towarzystwie specjalnej troski. Systematycznie serwuje mu podobne artykuły typu "jedna pani drugiej pani" a wy łykacie to jak pelikany. I skończ wreszcie to pierdo lamento a Gromach w Gruzji bo to już nawet nie jest zabawne.

Cpt Price
wtorek, 19 października 2021, 10:10

@Kłuszyn vel inne fajne bitwy wyj ruska onucko wyj haha

;)))
wtorek, 19 października 2021, 08:45

np Kliszów...

uderz w stół a nożyce się odezwą
poniedziałek, 18 października 2021, 20:23

Widać, że Buczacza utrafił w dziesiątkę.

Kłuszyn vel inne fajne bitwy
wtorek, 19 października 2021, 10:35

W bezgranicznym uwielbieniu dla jego bredni pisanych językiem VI klasisty (czasem aż do bólu niezrozumiałych) przez wspomniane towarzystwo specjalnej troski to zapewne trafił "w dziesiątkę".

wtorek, 19 października 2021, 14:37

Jak widać po twoim rozwolnieniu - trafił w punkt.

buun
poniedziałek, 18 października 2021, 16:07

Żebyśmy tak potrafili zrobić coś więcej oprócz Pioruna w dziedzinie rakietowej. Pirat, Moskit - brak jasnego przekazu, co się tu właściwie dzieje. Rakiety p-lot o większym zasięgu - jeszcze większa mgła.

paw
poniedziałek, 18 października 2021, 20:34

bo nic się nie dzieje. Nasze rakiety to rosyjskie igły -tylko inaczej pomalowane. Na wojnę w 1970 roku wspaniałe. Ale za to mamy stado zakładów pgz ,które trzeba utrzymywać przy życiu.

asdf
wtorek, 19 października 2021, 22:09

panstwowe zarzadzanie to niska wydajnosc i wysokie koszty i to chyba jest wielka tajemnica braku eksportu wyrobow pgz za granice gdzie musialyby rywalizowac w rzetelnych przetargach. nie wiem czy dobrze ze o tym pisze jeszcze zaczna doplacac do eksportu za granice (patrz Beryle do Nigerii) jak sanacja przed wojna doplacala do eksportu (np cukru) zeby tylko pochwalic sie jak sluszna jest to droga.

wtorek, 19 października 2021, 17:23

Czyli rosyjskie igly i wierby toi nawet na wojnę w 1970 się nie nadają wychodzi

RusElektronika
poniedziałek, 18 października 2021, 16:05

Przykłady: Mikron Group, Rusnano...

RusAuta
wtorek, 19 października 2021, 14:38

Przykłady: Łada, Ził...

PolAuta
środa, 20 października 2021, 16:51

Przykłady:?

Pegjezdep
poniedziałek, 18 października 2021, 15:50

"Najlepszy na świecie", a mimo to dalej nie potrafimy go sprzedać w znaczącej ilości. Przypadek?

To nie rzypadek,
wtorek, 19 października 2021, 08:23

gdyż jest (chyba nadal) objęty zakazem eksportu.

To nie rzypadek,
wtorek, 19 października 2021, 08:23

gdyż jest (chyba nadal) objęty zakazem eksportu.

Wiem co piszę
poniedziałek, 18 października 2021, 18:52

Piorun nie jest na export.

Mix
środa, 20 października 2021, 01:41

A który produkt Polskiego przemysłu obronnego jest na eksport? Żaden bo ci geniusze nie potrafią zawalczyć o kilijenta.

kola
poniedziałek, 18 października 2021, 17:20

A chcemy?

poniedziałek, 18 października 2021, 16:32

taka broń lepiej żeby nie wpadła w niepowołane ręce. polityka.

Wojtek_3
poniedziałek, 18 października 2021, 16:28

Zdaje się że Piorun ma zakaz na eksport, dlatego nawet nie jest promowany

Victor
poniedziałek, 18 października 2021, 18:32

Zdaje się Ci.

X
wtorek, 19 października 2021, 08:48

Tyle że ma rację. Maciar nałożył zakaz eksportu. Chyba nadal obowiązuje, choć były wzmianki o "eksporcie" do Stanów...

Andrzej
poniedziałek, 18 października 2021, 15:13

Przełom dokona się wtedy gdy nie trzeba bedzie stosowac pojeników z czynnikiem chłodzącycm. Kto miał okazje szkolic się na tego typu broni ten wie, jaki to problem. W naszym terenie zalesionym i pagurkowatym,cele pojawiają się szybko i tak samo szybko traca się z zasięgu. System musi być gotowy natychmiast do działania. A tak po przebiciu pojemnika mamy 40 sek na odpalenie,potem pojemnik trzeba przeładowac na nowy. Cele mogą się pojawiac i znikać, to nie takie proste jak się komus wydaje.

Extern
wtorek, 19 października 2021, 10:17

I po to właśnie obrona przeciwlotnicza jest tworzona jako system informacyjny gdzie poszczególne że się tak wyrażę "członki" są informowane o sytuacji taktycznej. Ty natomiast opisałeś sytuację że bez radia wypuszcza się żołnierza do lasu żeby sam czekał aż coś mu nad głową przeleci.

Kóma
poniedziałek, 18 października 2021, 16:28

No, teraz już wiem, dlaczego PiS tak masowo wycina lasy !!!

wtorek, 19 października 2021, 08:32

Jazgot gorszy o sowiecko brzmiącego komentarza !!!!!

wert
poniedziałek, 18 października 2021, 21:59

skończ z tymi bredniami o masowym wycinaniu lasów. Zasady gospodarki leśnej są stałe i nie ma w niej najmniejszej dowolności. Gdyby rządziła PO lub komuniści byłoby DOKŁADNIE tak samo. Lasu przybywa bo wycinamy max 60% tego co przyrasta co roku

Leśniczy
środa, 20 października 2021, 10:58

Taaa to jakby zburzyć Wawel i wybudować ze trzy zamki w Stobnicy. Niby lepiej.

matematyka nieEuklidesowaa
wtorek, 19 października 2021, 08:50

" Lasu przybywa bo wycinamy max 60% tego co przyrasta co roku"

wert
wtorek, 19 października 2021, 18:34

prosta matematyka: masz 100 m3 bazy, przyrosło 10m3, wycinasz przyrostu 60% czyli 6 m3. W roku następnym przyrasta już 104 m3 bazy. Znów wycinasz 60% przyrostu itd itd Ogarnął?

gnago
środa, 27 października 2021, 19:48

Niby racja ale hektar młodnika nie ma masy hektara stuletniego lasu. A prawdziwych w Polsce niewiele wycięte w czasie wojen światowych

Dropik
wtorek, 19 października 2021, 07:24

Wystarczy pójść do lasu , że sie przekonać ,że to kłamstwo. wycinamy jakies 2 tyle co za PRL. lasy panstowe dostały polecenie ciąć i dostarczać kasę do budzetu. Podobnie jak orlen , pzu i inne quasi monopole pod panstwowym zarządem. Stąd paliwo na orlenie jest droższe niż to samo orlenowe paliwo na shellu. Oskubywanie obywateli trwa w najlepsze a ci się z tego jeszcze cieszę czego dowodem bedzie twój następny komentarz :P

wert
wtorek, 19 października 2021, 22:26

nudnawe te kolejne POpisy ignorancji. Wygląda że dziedziczne. w 1945 lasów państwowych było 5,4 mln ha, teraz jest 7,6 mln ha, - w 1945 lesistość wnosiła 20% powierzchni kraju, teraz wynosi 30%, - w 1945 w lasach było 695 mln m3 drewna, teraz jest prawie 2 mld m3, - w 1967 było 141 m3 drewna/ha, teraz jest 251 m3/ha, - w 1978 średni wiek lasów wynosił 49 lat, teraz 62 lata, - w 1945 przyrastało rocznie 18,7 mln m3 drewna, teraz 61,8 mln m3 i dalej rośnie, - w lasach wycina się ok 65% przyrostu drewna,

Dropik
piątek, 22 października 2021, 14:15

ok ok , widzę ze znasz adres lasów panstwowych :P. Tyle że nie muszę wierzyć w ich statystykę. zdjęcia satelitarne pozwoliły ocenic ,że w latach 2016-19 rżnęliśmy drewno na potęgę. bylismy w czołówce europejskiej.

wert
sobota, 23 października 2021, 18:20

a Ziemia jest płaska

gnago
środa, 27 października 2021, 19:49

A zatem te dłużyce z drewnem na autostradach to wroga robota krasnoludków? Dwa lata temu nic , a teraz co setna cięzarówka

wert
wtorek, 19 października 2021, 18:44

masz rację. Za gierka wycinaliśmy nawet 80% przyrostu i to dało bodajże maksymalnie 18 mln m3 w skali roku. Dziś wycinamy ponad 30 mln m3 DLATEGO że baz UROSŁA. Zasobność polskich lasów po wojnie to było coś ok 900 mln m3, dziś jest 2 mld m3. Wtedy średni wiek drzewostanów to było chyba 44 lata dziś ponad 60 lat. Średnio przyrost to ok 7m 3 na ha, pomnóż to przez pow lasów Polski a wyjdzie Ci ile lasu przyrasta globalnie. Niemce swój przyrost w 2000r obliczyli na 11 m3/ha. Lasy są samowystarczalne do tego pełnią funkcje przyrodnicze i społeczne. Jedź do Szwajcarii i spróbuj wejść do lasu, jedź do Włoch spróbuj zbierać grzyby itd itd. Drewno ma TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY zastosowań. Wyobraź sobie świat bez drewna, JEDYNEGO surowca ODNAWIALNEGO. Ropa gaz rudy się skończą

piątek, 22 października 2021, 14:17

jak sie rudy mogą skonczyc ? znasz skład Ziemi musimy się tylko nauczyć z nie skorzystać, w inne

wert
sobota, 23 października 2021, 18:28

tu musisz "się nauczyć", tam masz surowiec który odrasta w ciągu 60- brzoza, 80-sosna, czy 120-dąb lat

gnago
środa, 27 października 2021, 19:52

A mnie boli brak ochrony polskiego rynku . Patrz jakie drewno rąbią niemce. U nas jeszcze rosłoby pół wieku

Szyderca
poniedziałek, 18 października 2021, 14:55

Trochę ten artykuł jest zbyt hurraoptymistyczny. Brakuje mi tam określenia: "na papierze". No i nie wiemy nic o rosyjskim efektorze i jego skuteczności względem polskiego, stąd porównanie tylko na podstawie zasięgu mało mnie przekonuje. I nie chciałbym być źle zrozumiany: Piorun to świetny sprzęt, jestem bardzo zadowolony, że wchodzi na uzbrojenie, a jeszcze bardziej z tego, że jest polski. Ale oba systemy mają jeszcze sporo do pokazania zanim się je ostatecznie oceni. Jak to mówią: nie chwal dnia przed zachodem, ani baby póki żyje ;)

Sailor
poniedziałek, 18 października 2021, 14:52

Czyli mimochodem potwierdzili to co wszyscy wiedzieli. Brawo my!

Ja
poniedziałek, 18 października 2021, 14:37

No to dawaj! 3 2 1 NARZEKAĆ!!!

ja
poniedziałek, 18 października 2021, 14:19

Pytanie za 100 punktów - Ile jest propagandy z naszej strony dotyczącej Pioruna?

Kóma
poniedziałek, 18 października 2021, 16:29

100%

123
wtorek, 19 października 2021, 17:27

chodziło mu o Pioruna nie o Wierbe :D

Gdzie odebrać te punkty?
poniedziałek, 18 października 2021, 16:25

Zero.

radioFM
poniedziałek, 18 października 2021, 14:07

Piorun jest dobrym pociskiem, lecz w przetargu w Finlandii przegrał ze Stingerem. Polityka wygrała. Mam nadzieję, że w zamian MESKO wystartuje w przetargu na MANPADS dla US Army. Nawet gdyby przyszło potem sprzedać na eksport tylko Gromy, to i tak byłaby to najlepsza z możliwych reklam.

viper
poniedziałek, 18 października 2021, 19:11

Po co komentujesz skoro nawet nie odróżniasz Groma od Pioruna?

Lew
poniedziałek, 18 października 2021, 17:31

Eksport do USA pocisków Grom/Piorun byłoby najlepszą szansą na równorzędne partnerstwo przy rozwoju rodziny tych pocisków wraz z USA. Prawdopodobnie warunkiem wygrania takiego przetargu byłoby udzielenie licencji na produkcję tych pocisków.

gnago
środa, 27 października 2021, 19:55

ta nie prościej małpować mądrzejszych w tym temacie fabryka własności Mesko w USA i tyle. A egzemplarze tylko na testach dla jankesó dostępne żadnego małpowania

grom
poniedziałek, 25 października 2021, 21:39

to eksportuj tylko, że Amerykanie o tym jeszcze nie wiedzą, że mają importować

Zibi
poniedziałek, 18 października 2021, 13:59

Ja jest to naprawdę najlepsze rozwiązanie tego typu na świecie, to coś czuję w kościach, że już niedługo przestaniemy go produkować

123
wtorek, 19 października 2021, 17:28

To zdaje się Artretyzm :P

PawelOz
poniedziałek, 18 października 2021, 13:55

Pytanie - czemu przedstawiciel Tajwanu w Polsce nie zostal zaproszony do Meska na pokaz?

erw
wtorek, 19 października 2021, 10:58

I bardzo dobrze, że nie został zaproszony - chcesz wojenkę z Chinami mało Ci innych!!!??? Świat i geopolityka się zmienia a najgorsze że nikt do końca nie wie w co.

ciekawy
poniedziałek, 18 października 2021, 13:51

Prawdziwym skokiem jakościowym w Piorunie będzie zastosowanie nie wymagającej chłodzenia głowicy IIR.

Hanys
poniedziałek, 18 października 2021, 13:48

Jakoś ciężko w to uwierzyć, że kraj który nie potrafi zrobić lepszego karabinu od starego AK z lat 50. , umiałby zrobić lepsze "Igły" :) Za to na pewno, takich nowoczesnych ołtarzy polowych, Rosjanie na pewno nie mają :) Co taka cisza w tym temacie ? Napiszcie no o tych 300 ołtarzach :) A już zupełnie na poważnie. Te pioruny są całkowicie bezużyteczne przeciwko nowoczesnym środkom samoobrony na rosyjskich śmigłowcach. Na 8 km to nie trafi nawet w Sterowiec :)

Synah
wtorek, 19 października 2021, 11:16

Ważne, że taki Iskander w nic nie trafiał, połowa Kalibrów nie dociera do celu, R-27 też w nic nie trafiły jeszcze mimo setek odpaleń, o Pancyrze to już szkoda gadać i tak dalej......

,.,
poniedziałek, 18 października 2021, 17:58

lepiej martw sie o swój kraj w którym w 1/3 szpitali nie ma ciepłej wody, zastosowanie nie mającej analogów w świecie szczepionki Sputnik sprawiło ze wg oficjalnej propagandy umiera dziennie 1000 rosjan-de fakto biorąc pod uwagę moralność i prawdomówność ruskiej propagandy jest to ponad 10 tys. osób dziennie , kraj w którym co bardziej normalni i moralni siedzą w łagrach lub wyemigrowali z Rosji .Można by tak pisać i pisać.......................

PlessOS
wtorek, 19 października 2021, 07:52

Lepiej martw się o swój kraj, w którym jest najmniej lekarzy na 1000 pacjentów wśród wszystkich państw EU. Poziom wyszczepienia 51proc jeden z najnizszych w EU. Ilość ponadnormatywa zgonów przekracza 200tys obywateli. Fajnie, ze jest Piorun, ze będzie Piorun dwa. W 39 tez bylo to fajne, bylo tamto fajne, tylko dlaczego zesrała sie husaria w 3tyg.

rudy
wtorek, 19 października 2021, 19:56

Najniższy poziom czegokolwiek w UE to poziom marzeń przecietnego mieszkańca Federastii Ruskiej

żenado-meter
wtorek, 19 października 2021, 14:41

A jaki poziom wyszczepienia w Rosji tym cudownym sputnikem v? Czt 30 tys zakażeń dziennie, to wina niskiego stopnia wyszczepienia czy niskiej skuteczności owej szczepionki. Mam przeczucie, że niedługo Polska będzie proponować niewykorzystywane szczepionki Rosji, jako pomoc humanitarną.

ciekawy
wtorek, 19 października 2021, 20:26

Rosjanie już zaczęli jeździć na wycieczki do Serbii bo tam można dostać Pfizera.

Lord Godar
poniedziałek, 18 października 2021, 16:52

Ja wiem że boli i trzeba było coś w kontrze napisać , ale chociaż trzeba było się postarać .

LMed
poniedziałek, 18 października 2021, 16:18

Wprawdzie Grot (mimo że ładnieszy) kałacha nie zawstydził, a te 300 ołtarzy to świadectwo ciemnogrodu oczywiste (szczególnie po odwołaniu zamówienia) , to Piorum Wierbę przegonił wyrażnie.

Falcon
wtorek, 19 października 2021, 00:40

Dla komuchów religia to ciemnogród, nic nowego, z tym że ludzi wierzących w taką czy inna religie jest na świecie znakomita większość a ateiści to znikome 11 procent. Jakoś niewielu przyjęło te wasze brednie, którymi zalewacie świat od dziesiącioleci.

bender
środa, 20 października 2021, 14:55

Większość tzw. wierzących nie ma pojęcia o swojej religii. W takim USA emigranci z Niemiec stawiali fabryki, a emigranci z Polski budowali kościoły. Jak myślisz, kto lepiej na tym wyszedł? Last but not least, komuchy też miały religię: marksizm-leninizm to była ich wiara.

NOC
poniedziałek, 18 października 2021, 18:38

Nic nie piszą bo w zestawie nie było wina więc na poligon zimowy sie nie nadawały

Szymon
poniedziałek, 18 października 2021, 15:54

Nic dziwnego. Po prostu my mamy dostęp do lepszej elektroniki. A co do samoobrony śmigłowca, to trzeba by postrzelać i wtedy się okaże.

RP
poniedziałek, 18 października 2021, 15:52

Towarzyszu Hanys u was jest wielka cenzura dlatego musisz poszukac informacji na Polskich stronach. Karabinek grot jest durzo lepszy niż wasza kopia stg 44, ale to nie jedyna broń strzelecka nowo opracowywana w naszym kraju. Poczytaj o wyrobach zm Tarnów.

Ja
środa, 20 października 2021, 10:21

A grot na czym jest wzorowany....?

Łowca
poniedziałek, 18 października 2021, 17:30

Jeszcze "duŻo" nauki przed tobą, AK nie jest żadną kopią stg, i nie rdzewieje i mają tego miliony, a ten nasz prototyp na trytytki ciągle w fazie testowej. Co z tego że Tarnów coś tam pokazał i tak nie wejdzie na wyposażenie WP i nawet marne szanse na jakiś eksport.

Chyżwar
poniedziałek, 18 października 2021, 17:24

Z stg 44 była swego czasu niezła beka. Ktoś umieścił rysunek techniczny tego karabinu na pomniku Kałasznikowa odsłoniętym kilka lat temu w Moskwie. Zrobiła się z tego piękna awantura po tym, jak Jurij Paszołok napisał co tam jest na Facebooku. Natychmiast zażądano zmiany w pomniku. Nie bardzo wiem dlaczego, skoro AK-47 pojawił się wtedy, gdy w Iżewsku pracowali niemieccy niewolnicy z konstruktorem StG 44 Hugo Schmeisserem na czele?

ppp
poniedziałek, 18 października 2021, 21:04

Było wiele ciekawych artykułów o konkursie na broń na pośredni nabój w Związku Sowieckim w latach 40-tych . W sumie można naliczyć kilkanaście modeli broni strzeleckiej zgłoszonych do tamtego konkursu . Kałach w wielu parametrach nie był lepszy od swych konkurentów lecz najbardziej zoptymalizowany aby spełnić wszystkie wymagania w specyfikacji konkursu . Z tego co piszą broń z biura pod przewodnictwem Hugo Schmeissera też była brana pod uwagę jednak była bardziej konstruowana pod doświadczenia przemysłu niemieckiego niż sowieckiego i w ogólnym rozrachunku przegrała z konstrukcjami sowieckimi .a sam Hugo Schmeisser był w sowieckiej komisji technicznej oceniającej i analizującej konstrukcje broni strzeleckiej . Tam wybierano z kilkunastu wzorców i był przeprowadzony konkurs co dało efekt w postaci dopracowanej broni podatnej na dalsze modernizacje . Ile zespołów konstrukcyjnych złożyło swoje projekty do konkursu ? Stąd w dużej mierze choroby naszych konstrukcji . AK-47 powstawał w wyniku wszestronnych badań a GROT każdy widział jak .

Davien
wtorek, 19 października 2021, 09:00

Generalnie to zaczęło się od pokazania w lipcu 1943r rosyjskim konstruktorom wczesnej wersji STG-43 i zazadania by zrobili podobna broń. Ak-nie jest kopia STG ale jest na nim wzorowany.

gnago
środa, 27 października 2021, 20:01

No jak F 35 na Migu 21........ skrzydła, korpus , kabina jeden silnik ewidentnie wzorowany

Szymon
poniedziałek, 18 października 2021, 19:07

Niemniej jednak, AK 47 nie jest żadną kopią StG, od którego jest znacznie doskonalszy.

LMed
poniedziałek, 18 października 2021, 22:01

No tak , ale zatrudnienie tych niemców to był naprawdę dobry ruch, hehe.

Chyżwar
poniedziałek, 18 października 2021, 20:28

To co robił Hugo Schmeisser i niemieccy inżynierowie w miejscu gdzie powstał Kałasznikow w tym samym czasie gdy powstawał? Bo nie sądzę, żeby Rosjanie posłali ich tam na wczasy albo na nauki.

Mix
środa, 20 października 2021, 02:04

No to ciekawie jakim sposobem. Bo tak się składa że AK-46 i AK-47 powstały w Kowrowie. A owi panowie wówczas przebywali w Iżewsku.

LMed
wtorek, 19 października 2021, 09:12

Oczywiście, że nie byli na wczasach. A kałach niezły w związku z tym.

Szymon
poniedziałek, 18 października 2021, 22:00

Nie wiem, i nie interesuje mnie to. Tak, czy inaczej, AK47 nie jest kopią StG44. Gdybyś rozebrał jednego i drugiego, zdawałbyś sobie z tego sprawę.

wtorek, 19 października 2021, 13:45

Oczywiście że nie jest. AK to udoskonalona przez Schmeissera konstrukcja i opieczętowana nazwiskiem Kałasznikowa.

Szymon
wtorek, 19 października 2021, 16:52

Z tego, co kojarzę, tak nie było. Zespół niemiecki przedstawił swój własny projekt, konkurencyjny wobec Kałasznikowa i reszty konstruktorów. Ale za to nie ręczę, czytałem ze dwadzieścia lat temu.

środa, 20 października 2021, 09:37

Też bym za to nie ręczył zwłaszcza w obliczu faktu że Rosjanie porwali Schmeissera i wywieźli do Iżewska.

Mix
środa, 20 października 2021, 23:04

Kałasznikow pracował w Kowrowie.

ech te leniwe trolle
wtorek, 19 października 2021, 16:34

Oczywiście, wiemy, wiemy a Ziemia jest płaska.

środa, 20 października 2021, 09:36

Wiem że wiecie. Tzn wiem że jesteście o tym przekonani towarzysze. Co chwila to udowadniacie.

ech te leniwe trolle
środa, 20 października 2021, 14:10

Sailodavienici towarzyszami? Jak zwykle coś wam się cały czas myli. Ale od odrobiny wysiłku umysłowego jeszcze nikt nie umarł-naprawdę spróbujcie wykorzystać głowę jeszcze do czegoś oprócz noszenia czapki z daszkiem.

m
poniedziałek, 18 października 2021, 15:33

Rosjanie chyba ołtarzy nie mają za to słyszałem, że mają mobilne krematoria. Każdy kraj dba na swój sposób o swoich żołnierzy.

gruba ryba
wtorek, 19 października 2021, 09:00

nic dodać nic ująć.brawo

rudy
wtorek, 19 października 2021, 20:05

ruskie krematoria to argument za naszymi ołtarzami?

grom
poniedziałek, 25 października 2021, 21:44

Tak dla niektórych to jest argument rozstrzygający Jak w tym filmie - parafrazując: "z lewa idiota, z prawa idiota"

Mac
poniedziałek, 18 października 2021, 17:18

Takiego komentarza mi brakowało!

w.
poniedziałek, 18 października 2021, 17:04

u nas MON chciało kupic mobilne ołtarzyki.

wtorek, 19 października 2021, 14:45

Ale nie kupiło. Za to mobilne krematoria są w Rosji faktem.

Chyżwar
poniedziałek, 18 października 2021, 16:22

Hanys uprawia tu rosyjską propagandę i dlatego wypisuje bzdury. Fakt jest taki, że ołtarzy nie będzie. Zamiast nich będą kamery nasobne dla żołnierzy pilnujących białoruskiej granicy. MON kupi je po to, żeby takim gościom jak Hanys i niektórym niezbyt rozgarniętym członkom opozycji wytrącić propagandową broń z rąk.

Rain Harper
wtorek, 19 października 2021, 02:54

Szkoda. Jak nasza armia szła do Moskwy w 1612, to Msza Św. co dzień rano obowiązkowa.

Victor
poniedziałek, 18 października 2021, 18:39

No i chwała MONowi za tą decyzję. Ale gdyby media tego nie nagłośniły to przetarg na te ołtarze trwał dalej. I to jako pilna potrzeba operacyjna.

Dropik
wtorek, 19 października 2021, 07:29

ale przecież przetarg został wstrzymany , w odpowiednim momencie się go "odwstrzyma", zrobi się tajne/poufne i do przodu bo "trener golfa ma takie fajne do zaoferowania" ;)

Skur
poniedziałek, 18 października 2021, 23:19

Możliwe że część naszych żołnierzy jest religijna. Jeśli tak rzeczywiście jest to nie widzę problemu w umożliwieniu im praktykowania swojej religii pomimo służby w wojsku.

grom
poniedziałek, 25 października 2021, 21:45

to niech kupią za swoje ...

rudy
wtorek, 19 października 2021, 20:04

od kiedy 8 godzinna słuzba przeszkadza w praktykowaniu w dowolnym kosciele? A na poligonie można zmówic paciorek i też będzie "ważne"

Rah Warsz
poniedziałek, 18 października 2021, 15:25

Może się towarzyszu Hanys pochwalicie waszymi cerkwiami dla bojców i pisanymi do niej specjalnie bojowymi„ikonami”? A na poważnie, to jak te środki samoobrony na waszych śmigłach są tak samo nowoczesne i skuteczne jak Wierba, to nie tylko Piorun ale i Grom trafi tam gdzie trafić ma towarzyszu Hanys. Postarajcie się bardziej z sarkazmem następnym razem.

Marek13
poniedziałek, 18 października 2021, 13:48

Wpadanie w samo zachwyt jest tak szkodliwe jak tonący łapiący się czegokolwiek. Czy na pewno nie jest to aby jakiś fake news ze strony rosyjskich trolli aby odwrócić uwagę od czegoś innego? Skąd mają pojęcie, że ich systemy odbiegają jakością od naszych? Skoro jawnie komentują, że coś sprawdzili tzn. trzeba mówić: "Myśmy już ten system rozpracowali i go powielamy na swój sposób". Takie tam moje zdanie.

poniedziałek, 18 października 2021, 16:29

Skąd mają pojęcie? Bo Mesko nie robi tajemnicy z tego jaką ma glowicę, może?

ktr
poniedziałek, 18 października 2021, 13:40

Już wiadomo od jakiegoś czasu że Rosjanie zaczynają odbiegać nie tylko od czołówki zbrojeniowej ale również mają problemy z doganianiem średniaków. Wszystko przez sankcje i praktyczne zablokowanie transferu nowoczesnych technologii. Bez tego nawet nie da się wyprodukować substytutów ze względu na brak maszyn i oprzyrządowania. To już jest kolejny przykład po problemach z optoelektroniką, którą nawet my mamy lepszą. Oczywiście wciąż są dobrzy w mechanice, materiałach pędnych i itp. ale tym już się wojen nie wygrywa.

Eter
poniedziałek, 18 października 2021, 18:03

Polska optoelektronika to absolutna czołówka światowa. Wiedzą to rownież Rosjanie.

Monkey
poniedziałek, 18 października 2021, 13:32

Trzeba przyznać że chociaż uczyliśmy się od Rosjan to jednak w tej dziedzinie uzbrojenia mamy nad nimi przewagę. Przecież pracujemy też nad Piorunem 2.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 18 października 2021, 13:26

Sowiety też informowały, że S-200 ma zasięg 180km, po czym Ukraina zestrzeliła rosyjski samolot pasażerski lecący 240km od Krymu wg Rosji i Ukrainy a 360km wg Izraela i Turcji... W przeciwieństwie do USA (vide nie bajkowa, tylko prawdziwa penetracja TOW-2, prawdziwy zasięg rakiet Phenix, prawdziwa prędkość maksymalna F-16, F-35 czy F-22 itp.), Rosja zaniża a nie zawyża osiągi swojego sprzętu... :D

Vege
poniedziałek, 18 października 2021, 15:36

Vega m przelatywała w testach ponad 350 km - oficjalne dane Jedyna co Rosja zaniżała to zasięgi iskanderów...., z wiadomych względów ;D

Davien
poniedziałek, 18 października 2021, 17:02

Tu jest troche inna sprawa. Nie zanizała a jedynie oficjalnie je przetestowała na 490km co wypełniało wymogi INF. Tyle że zaraz poinformowali o testach RS-26 na 2000km:)))

poniedziałek, 18 października 2021, 15:22

Czyli Mig-41 to wchodzi na pułap nie 50km tylko 150km :P

Chyżwar
poniedziałek, 18 października 2021, 16:29

Mylisz się. Mig-41 został sfilmowany kiedy przelatywał przez Przerwę Cassiniego. Pilotował go sam Puszkin wcinając tuszonkę z puszki, którą to puszkę jak powszechnie wiadomo wymyślił.

Monika 177777
poniedziałek, 18 października 2021, 13:09

Takich piorónow powinismy mieć 600-800 z zapasem rakiet 3000-5000 tys piorun o zasięgu 12-15 kilometrów i pułapie 7 kilometrów byłby fenomenem w skali światowej

olo
poniedziałek, 18 października 2021, 13:07

Borąc pod uwagę fakt, że dzisiejsze śmigłowce coraz częściej strzelaja pociskami o zasięgu 10...15 km, to ani Wierba ani Piorun nie poszaleją. Przy czym...my produkujemy tylko...Pioruna, a Rosjanie wiele innych pocisków rakietowych o znacznie, znacznie większym zasięgu.

żenado-meter
poniedziałek, 18 października 2021, 15:26

Bo tylko zasięg z katalogu się liczy? W jaki sposób chcesz wypatrzeć samotnego żołnierza z ręczną, wyrzutnią z 15 km, schowanego za przeszkodą? Samemu będąc w głośnym i widocznym z daleka smigłowcu...

Monkey
poniedziałek, 18 października 2021, 15:06

@olo: Po co w takim razie broń ręczna, skoro artyleria, nawet czołgowa ma dalszy zasięg? To nie takie proste, bo jakby wszystko dało się załatwić strzelaniem rakietami to nie byłaby potrzebna broń lufowa.

Marine
wtorek, 19 października 2021, 10:16

Teren zdobywa, terenu broni piechociniec z giwera w lapie. Tak jest od zawsze i zawsze będzie...

fgjyrgf
poniedziałek, 18 października 2021, 15:59

Dokladnie gdyby to bylo takie bezuzyteczne i nieskuteczne jak twierdza rozni "znafcy" to nikt by nie marnowal czasu i kasy na opracowanie MANPADsow. To troche tak, jak rozne Sebixy i Janusze twierdza, ze rycerze w sredniowieczu byli durni bo zakladali na siebie te 100kg zbroje, ktore i tak byle mieczem mozna bylo przeciac czy przebic. Co jest kompletna bzdura o jedyne co mozna bylo zrobic to polamac taki miecz o plytowke(nie wspominajac ze nie wazyly, jak to wyobrazni sebixow tkwi, po 100kg tylko ok. 20kg). Summa sumarum ludzie ktorzy projektuja ten sprzet wiedza co robia, a "opinie" sebixow i januszow to mozna co najwyzej wysmiac.

gnago
środa, 27 października 2021, 20:05

ee rycerz w pełnej zbroi nosił na cielsku mniej niż dzisiejszy piechur. No chyba że myślisz o zbrojach turniejowych

kaczkodan
wtorek, 19 października 2021, 08:07

Jaki miecz? W "średniowieczu" walczono broniami drzewcowymi i obuchowymi, miecz to broń ostatniej szansy, do pojedynków i "po cywilnemu" - wypisz wymaluj odpowiednik dzisiejszych pistoletów.

Chyżwar
poniedziałek, 18 października 2021, 17:07

Bardzo nie lubię epitetów, którymi posługują się przeróżne wykształciuchy w stosunku do swoich rodaków. Mimo wszystko coś jednak pozwolę sobie tu napisać. Otóż pełna zbroja płytowa dawała ochronę. Ale nie była to ochrona doskonała i ówczesne rycerstwo umiało sobie z nią poradzić. Sugeruję także koledze, żeby zapoznał się z mieczem Pata używanym przez Marathów, albo zastanowił się nad geometrią japońskiej katany. Polecam Żygulskiego, który o broni białej napisał to i owo. O co chodzi z geometrią ostrza może sobie kolega sprawdzić empirycznie przy pomocy przyzwoitej klingi o kształcie American Tanto i kamizelki kuloodpornej, którą można przeznaczyć na zniszczenie. Najlepsze klingi potrafią przebić taką kamizelkę nawet jeśli kolega będzie to robił od niechcenia. Tak, jak na przykład potrafi to zrobić nóż sprężynowy Microtecha o wdzięcznej nazwie Halo V.

Macora
wtorek, 19 października 2021, 10:40

A, to do tego skuzy ta zabawka? Większość posiadaczy klika nimi przed TV:(

Kamik
poniedziałek, 18 października 2021, 13:05

Nie ma co spoczywać na laurach i trzeba skupić się na kolejnej wersji :)

poniedziałek, 18 października 2021, 15:26

A kto spoczywa ?:)

Ech
poniedziałek, 18 października 2021, 12:55

Czyli od 6 lat w linii i produkcji Wierba zaczna byc poprawiana przez Rosjan. A my porownujemy to z hipotetycznym Piorunem ktorego jeszze nie ma w produkcji? I twierdzimy ze oni nas gonia? DObrze zrozumialem?

poniedziałek, 18 października 2021, 15:26

Nie bardzo zrozumiałeś. Trwają prace nad Piorunem 2.

Vege
poniedziałek, 18 października 2021, 15:25

Jest w produkcji, a nawet objęty jest zakazem eksportu ze względu na zastosowane rozwiązania

Ech
poniedziałek, 18 października 2021, 20:34

Aaa ok to rozumiem. Sory czasmi mam braki w wiedzy.

Rain Harper
poniedziałek, 18 października 2021, 12:48

O rany, otwieram popcorn. Co to będzie w komentarzach. Ps. Jak widać sama kradzież Gromów z Gruzji nie wystarczyła, Iwan wciąż za nami.

rosjanie i chińczycy
poniedziałek, 18 października 2021, 12:45

Polska Elektronika i rakiety najbardziej zaawansowane na świecie, rosjanie i chińczycy zazdroszczą

Fred
poniedziałek, 18 października 2021, 12:45

po prostu Piorun nie ma anałoga w mirie!

poniedziałek, 18 października 2021, 15:31

Weź i naucz się po polsku Fred pisać zanim zaczniesz chałturzyć

Stary
poniedziałek, 18 października 2021, 12:37

Pięknie. Tylko jeszcze trzeba blokującego zakupy decydenta skrócić o głowę....

yaro
poniedziałek, 18 października 2021, 12:36

Ten nowy system ma się nazywać „Mietka”. Ma się charakteryzować zwiększoną odpornością na optyczne środki zakłócające.

Tweets Defence24