Rosjanie zamieszani w wybuchy składów amunicji w Bułgarii?

23 kwietnia 2021, 14:51
specnaz
Fot. mil.ru
Reklama

Czeskie media, powołując się na Radio Wolna Europa i portal śledczy Bellingcat napisały w piątek, że agenci rosyjskich tajnych służb operowali w Bułgarii w latach 2014-2015. W tym czasie doszło do kilku eksplozji w składach amunicji, podobnych do tej w czeskim magazynie w Vrbieticach w 2014 r.

Czeskie portale, powołując się na ustalenia Radia Wolna Europa/Radia Wolności (RFE/RL ) napisały, że nowe analizy i inne dowody wskazują na możliwy związek między rosyjskim wywiadem wojskowym GRU a eksplozjami w Bułgarii. Rosyjscy agenci byli obecni w Bułgarii w 2014 i 2015 roku w czasie eksplozji w sześciu tamtejszych składach broni, które przebiegały według tego samego schematu, co wybuchy w Vrbieticach w 2014 r.

Cztery magazyny w Bułgarii eksplodowały kolejno w lutym, sierpniu, październiku i grudniu siedem lat temu. W marcu i kwietniu 2015 r. doszło do kolejnych. Najtragiczniejsze skutki miała eksplozja składu amunicji w październiku 2014 r. w miejscowości Gorni Lom w północno-zachodniej Bułgarii, w której zginęło piętnaście osób.

RFE/RL przypomniała, że eksplozje nastąpiły w czasie, gdy miała miejsce rosyjska aneksja Krymu oraz wybuch wspieranej przez Rosję wojny na wschodniej Ukrainie. W tym czasie ukraińska armia była w katastrofalnym stanie, bez organizacji i odpowiedniego wyszkolenia, z brakami w uzbrojeniu i wyposażeniu. Ukraińscy urzędnicy dążyli więc do szybkiego zdobycia niezbędnego uzbrojenia, a Bułgaria ma znaczący przemysł zbrojeniowy i rozwinięty handel bronią.

Reklama
Reklama

Czeskie media przytaczają także dane opublikowane przez międzynarodową grupę śledczą Bellingcat, z których wynika, że w 2014 roku - w marcu, wrześniu, listopadzie i grudniu - obywatel Rosji, Władimir Mosiejew przebywał w Bułgarii co najmniej cztery razy, korzystając z fałszywej tożsamości - Władimira Popowa. Rok później także był w Bułgarii. Wszystkie wizyty zbiegają się w czasie z wybuchami magazynów w tym kraju.

Dane linii lotniczych wskazują także na obecność sześciu innych agentów GRU w czasie dwóch nagłych i tajemniczych chorób, które w kwietniu i maju omal nie zabiły handlarza bronią Emiliana Gebreva. Zdaniem ekspertów miał być otruty nowiczokiem, podobnie jak były podwójny agent Siergiej Skripal w 2018 r. w Salisbury w Anglii.

Media podkreślają, że w magazynie w Vrbieticach w Republice Czeskiej, znajdowała się amunicja należąca do Gebreva i mogła być przeznaczona na Ukrainę. Według bułgarskiej agencji informacyjnej BGNES Gebrev początkowo zaprzeczył, że miał tam swoje składy, później przyznał, że część amunicji należała do niego.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
Reklama
ret
wtorek, 27 kwietnia 2021, 15:36

Niszczenie składów amunicji na zapleczu, nawet dalekim to chyba normalne zadanie dla sił specjalnych. Jak likwidacja generałów czy terrorystów w neutralnych państwach.

Tani
środa, 5 maja 2021, 19:55

Yes,bo Ukraina ma 30 dywizjonow artylerii sredniego kalibru ale nie produkuje amunicji tego kalibru. Wiekszosc zapasu stracila w wyniku eksplozji bazy magazynowej. Czechy sprzedaly Dany Ukrainie i mialy sprzedac swoje zapasy amunicji. Bulgaria jest jedynym producentem amunicji tego kalibru poza Rosja i ona chciala sprzedac ta amunicje Ukrainie. To majstersztyk sztuki wojennej ,wygrac wojne bez wojny. 540 sztuk luf bez amunicji podstawowego kalibru tzw szczebla Dywizyjnego. Rosjanie zamieszani? Niee papuasi z Papui-Nowej Gwinei. To ich sprawka

Tani
czwartek, 6 maja 2021, 15:08

Dopisze ,Czechy sprzedaly Ukrainie 5000 pociskow 152mm wiec potem bylo buuuum aby nie sprzedaly wiecej. To jest wojna Czechy i Bulgaria przystapily do niej wiec .... . Aaaaa paragraf 5 nie wchodzi w gre nikt nie atakowal panstwa tylko sprzedane materialy wojenne obcego panstwa. Dokladnie to samo robi Izrael juz od wielu lat. Bo chodzi o to aby sie bronic. A najlepsza obrona zawsze jest atak. Dlaczego papuasi? Bo oni twierdza ze jedyna bronia prawdziwego wojownika jest dzida. Niszczac ukrowska amunicje chca ich zmusic do walki dzidami. Wiec oni winni a przy okazji uratuja nie jednego mieszkanca Donbasu od smierci lub ran. Z tego co pisza na sieci sami ukrowie to dowodow na papuasow tak naprawde nie ma. Wiec zrobiono jak w tym powiedzeniu,,zawinil kowal,powiesili Cygana,, Bo winny musi byc.

wza
niedziela, 25 kwietnia 2021, 11:17

Nie było czasu na zorganizowanie protestów "ruchów pokojowych" albo "ekologicznych"?

zenek m
sobota, 24 kwietnia 2021, 14:36

Słaby ten Nowiczok. Czy kogoś tym otruto do końca ? jakiegoś poważnego przeciwnika RF?

Viktor
niedziela, 25 kwietnia 2021, 12:12

Lekarz z omska co miał doziwnik padł trupem

Lelum wypolerum
niedziela, 25 kwietnia 2021, 04:57

@zenek m albo go za mało dodają albo jest słaby.

Zippo
sobota, 24 kwietnia 2021, 13:15

Zachodnie służby mogą sobie jedynie pomarzyć o podobnych akcjach w Rosji.

Danisz
niedziela, 25 kwietnia 2021, 10:26

bo takie akcje to zwyczajnie głupota strategiczna! za to zachodnie służby bez problemu zdobyły wszystkie informacje o członkach tej ponoć super tajnej jednostki rosyjskiej - to obrazuje, które działają profesjonalnie, a które odstawiają szopki takie jak atak bronią chemiczną w centrum miasta

niedziela, 25 kwietnia 2021, 09:45

Tego nie wiadomo.

Viktor
sobota, 24 kwietnia 2021, 11:28

Angel angelow widzi to inaczej

Patriota
sobota, 24 kwietnia 2021, 10:15

Czyli Rosja przeprowadziła własną operacje zbrojna w suwerennymi niepodległym państwie nie informując go o takim zamierze. Czyli można by powiedzieć że wypowiedziała wojnę idąc prostym tokiem myślenia. Ciekawe jak by tak wysadzić rosyjskie składy bo l dostarczają broń dyktatorom np Syrii , jak by wtedy śpiewał Wolodia z Kremla.

zawsze gotowy
sobota, 24 kwietnia 2021, 10:02

jak dorze ze my nie mamy składów amunicji! Jak dobrze ze mamy WOT, ktore ochroni infrastrukture kraju ;)

Artur
sobota, 24 kwietnia 2021, 09:55

Rosjanie nigdy nie potrafili siedzieć u siebie jak normalni ludzie tylko szukają wszędzie wrażeń

Imperium USA
niedziela, 25 kwietnia 2021, 13:31

CIA chciała mordować Amerykanów. Ta historia wydarzyła się naprawdę Czy służba powołana do ochrony kraju może temu krajowi wypowiedzieć wojnę? Historia niczym z filmu szpiegowskiego wydarzyła się naprawdę. CIA miała wypowiedzieć wojnę Stanom Zjednoczonym i rozpoczęła przygotowania, by zacząć mordować Amerykanów.CIA zabijająca Amerykanów? Motyw ten, choć obecny w popkulturze, wydaje się należeć do kategorii opowieści, rozpalających emocje zwolenników teorii spiskowych. Niewiele brakowało, aby amerykańska agencja wywiadowcza naprawdę wypowiedziała wojnę własnemu państwu. Operacja ta otrzymała kryptonim Northwoods. Kto i dlaczego wpadł na pomysł, by skierować CIA przeciwko Ameryce? W poszukiwaniu odpowiedzi musimy cofnąć się o ponad 60 lat, gdy w 1959 roku Fidel Castro obalił nieudolne, ale proamerykańskie władze i zaczął wprowadzać na Kubie socjalizm. Dla Amerykanów oznaczało to kilka problemów.

jkkk
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 10:53

i wtedy nagle na twoje konto wpłyneło 20000 rubli czyli około 6 dolarów... i byłeś szczęśliwy że zarobiłeś kupę forsy... onuco

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 23 kwietnia 2021, 23:42

Dowody są wystarczające były to ataki na państwa NATO, odpowiedz powinna być adekwatna.

ubawiony
sobota, 24 kwietnia 2021, 20:22

Odbicie Krymu i Donbasu :).

ret
wtorek, 27 kwietnia 2021, 15:33

Przez NATO? Dobry dowcip.

Davien
piątek, 30 kwietnia 2021, 00:25

Nie miałoby z tym najmniejszego problemu.

Tani
czwartek, 6 maja 2021, 08:16

Nikogo w NATO nie znajdziesz kto chcialby umierac za Krym i Donbas. Ty jestes Ukraincem to powinienes umierac. Mnie Krym czy Donbas tak ineresuje jak ......Zimbabwe. Wy dajcie tym ruskim autonomie i prawo uzywania wlasnego jezyka bo to standart w UE. Tak jak wy ukrowie w Polsce.

@
piątek, 23 kwietnia 2021, 23:20

Piszecie o wybuchach w Czechach i Bułgarii, a ani słowa o spaleniu mostu w Warszawie w tym samym czasie.

oblo
piątek, 23 kwietnia 2021, 21:50

Na Słoncu i Ksiezycu tez Rosjanie robili wybuchy.

Davien
piątek, 30 kwietnia 2021, 00:26

Nie wiem jak na Słońcu, ale do Księzyca Rosjanie nie są w stanie dolecieć:))

tut
piątek, 23 kwietnia 2021, 21:39

Robi się coraz ciekawiej. Rosja będzie miała wielu przyjaciół.

Dred
piątek, 23 kwietnia 2021, 19:50

A co u nas towarzysze zmajstrowali nikt się nie dowie...

cia
niedziela, 25 kwietnia 2021, 13:33

Ale towarzysze z US- ARMY i CIA ! Stare Kirkuty to dowód namacalny !

Ni
czwartek, 29 kwietnia 2021, 14:00

Jak o czymś piszesz, to napisz zgodnie z prawdą, nie Kirkuty tylko Kiejkuty, to po pierwsze, a po drugie, o ile tak było, to było to za wiedzą zgodą Polski. Widzisz jakąś analogię do wybuchów w Czechach i Bułgarii, bo ja nie?

kibic
piątek, 23 kwietnia 2021, 18:50

Skryte działania ZSRR czy Rosji prowadzone są od bardzo dawna. Już przed druga wojną światową Rosjanie potrafili prowadzić działania daleko od swoich granic. Zabicie Trockiego w bardzo odległym wówczas Meksyku to tylko jeden przykład. Na pewno nie oduczyli sie używania metod, które przynosiły im duże korzyści i za które nigdy poniesli istotnych konsekwencji . To im się po prostu opłaca.

Izaak
niedziela, 25 kwietnia 2021, 13:34

Jednostka 8200 NSO Group powstała 10 lat temu z inicjatywy byłych oficerów Cahalu, tzw. Jednostki 8200, która zajmuje się wojnami elektronicznymi i szpiegowaniem sieciowym (produkcją wirusów itd.). Jej weterani ogłosili triumfalnie w Ha’aretz w 2014 r., że „populacja palestyńska pod władzą naszej armii jest całkowicie wystawiona na szpiegowanie i nadzór wywiadu”. Wszystko wskazuje, że „antycovidowy Fleming” jest dzieckiem tej samej jednostki, ściśle powiązanej z NSO. Jego kontrolą i rozpowszechnianiem zajmuje się Szin Bet – tajna, izraelska służba bezpieczeństwa wewnętrznego. „Fleming” nie jest tak „ciężki” ani tak skomplikowany jak „Pegaz”, ale daje dokładną geolokalizację, sprawdza pobierane i wysyłane pliki, może uruchamiać kamerę. Taka wersja tego programu była testowana od początku roku na tych Palestyńczykach, którzy z z terytoriów okupowanych przyjeżdżają do Izraela do pracy. Każdy kto chciał mieć zezwolenie na pracę musiał to zainstalować, inaczej wojsko nie przepuszcza przez punkty kontrolne. Powstała z tej aplikacji wersja eksportowa, jeszcze lżejsza, lecz jej zastosowanie w Izraelu budzi duże kontrowersje. Amerykanie i żydzi są lepsi.

Davien
piątek, 30 kwietnia 2021, 00:33

No dawno tak się nei usmiałęm:) A teraz sobie sprawdz jak skończył ten Fleming , dla ułatwienia podam datę: dwa miesiące po starcie prac:))

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 23 kwietnia 2021, 18:44

Czyli bez skrupułów wysyłali terrorystów z GRU do państwa, z którym nie toczą wojny i gdzie ich wręcz lubią? Kolejny dowód, że z Rosją nie wychodzi się dobrze nawet na obrazku.

czytać, czytać i jeszcze raz czytać
sobota, 24 kwietnia 2021, 21:59

Jeżeli już (o ile to oczywiście prawda) wysłali agentów do państwa NATO które zbroiło na potęgę tzw. państwo islamskie i wszelkiej maści terrorystów w Syrii i Iraku.

ojej
piątek, 23 kwietnia 2021, 18:07

to są po prostu miłujący pokój Słowianie, którzy w trosce o przyjaźń miedzy narodami świata czynnie działają na rzecz rozbrojenia.

fcuk
piątek, 23 kwietnia 2021, 17:28

Czyżby zapowiadały się sankcje na Nord Stream 2 ?

Tweets Defence24