Rosjanie wybierają...nazwy nowej broni Putina [WIDEO]

16 marca 2018, 11:58
votemilru-550
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony prowadzi głosowanie na nazwy dla trzech najnowszych modeli broni strategicznej, które prezydent Rosji Władimir Putin zaprezentował w czasie tegorocznego przemówienia do federalnego zgromadzenia Federacji Rosyjskiej. Głosowanie odbywa się tuż przed wyborami prezydenckimi, planowanymi 18 marca - w rocznicę nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję.

Prezydent Rosji Władimir Putin w swoim przemówieniu wygłoszonym 1 marca 2018 r. do członków Zgromadzenia Federalnego, rządu, sądów najwyższego i konstytucyjnego, gubernatorów oraz przedstawicieli najważniejszych mediów żartobliwie zaproponował wymyślenie nazw dla trzech wymienionych przez niego, nowych systemów uzbrojenia:

  • rakiet manewrujących z napędem atomowym;
  • autonomicznych, bezzałogowych pojazdów podwodnych z napędem atomowym;
  • laserowych, mobilnych systemów walki.

Jak się okazało słowa Putina zostały potraktowane jak najbardziej poważnie i na stronie rosyjskiego ministerstwa obrony od razu zamieszczono ogólne informacje na temat systemów wraz z propagandowymi filmami o ich działaniu oraz zorganizowano miejsce, gdzie można było przekazać propozycje i oddać swoje głosy. Wszystko wskazuje na to, że efekt przerósł najśmielsze oczekiwania, a Rosjanie znowu osiągnęli sukces propagandowy. Tylko bowiem w ciągu pierwszych dwudziestu czterech godzin w konkursie wzięło udział ponad pół miliona ludzi logując się na stronie resortu obrony z częstością dwadzieścia tysięcy osób na godzinę.

W przypadku rakiet manewrujących na pięćdziesiąt proponowanych nazw najwięcej głosów oddano na określenia: „Palmira” (Palmyra - nazwa miasta w Syrii, gdzie znajdują się sławne ruiny starożytnego miasta i gdzie w trakcie obecnej wojny domowej toczyły się ciężkie walki), „Impierator/Monarch” (imperator/monarcha), „Nieżdanczik” (człowiek działający z zaskoczenia), „Stalin”, „Batnik” (internetowa, rysunkowa postać postać żartobliwie wykorzystywana do oznaczenia rosyjskich patriotów), „Czebaruszka” (Kiwaczek – znana postać z radzieckich, animowanych filmów lalkowych) i „Alionuszka” (Alonuszka – postać osieroconej dziewczynki z rosyjskiej bajki i sławnego obrazu Wasniecowa),

W przypadku dronów podwodnych z napędem atomowym najczęściej pojawiały się nazwy „Karaś” (karaś), „Krakien” (kraken – legendarny, ogromny stwór morski podobny do kałamarnicy), „Jaź” (jaź – słodkowodna, żyjąca stadnie ryba z rodziny karpiowatych) i „Szieptun” (człowiek, który leczy zamawianiem, szepcząc zaklęcia).

Jednak według resortu obrony najbardziej „ostra konkurencja” rozgrywała się przy wyborze kryptonimu broni laserowej. Jak na razie na czołowych miejscach znajdują się nazwy: „Oftalmolog” (okulista), „Gorynycz” (żmij – skrzydlata, gadzia postać z rosyjskich/słowiańskich baśni, podobna do smoka), „Zajcik” („zajączek” – nazwa odbicia słońca na murach i ziemi), „Wij” (wij - zła postać z mitologii wschodniosłowiańskiej której oczy zabijają i są na co dzień zakryte ogromnymi powiekami i rzęsami) i „Wasylisk” (bazyliszek – gadzia postać z bajek zabijająca wzrokiem).

Głosowanie ma trwać do 16 marca 2018 r. Na dzień przed jego zakończeniem w przypadku rakiet manewrujących z napędem atomowym najwięcej ludzi głosowało na: „Palmira” - 23,75% głosów, później na „Impierator” - 20,53% głosów i „Nieżdanczik” z 18,44% głosów. „Stalin/Josif Stalin” otrzymał jak na razie 1.6% głosów.

Jeżeli chodzi o autonomiczne pojazdy podwodne z napędem atomowym to na pierwszym miejscu znajduje się „Szieptun” mający 33,24% głosów, na drugim: „Karaś” z 29,39% głosów i na trzecim „Kraken” z 14,83% głosów. W głosowaniu na nazwę systemu laserowego wygrywa „Gorynycz” (żmij) mając 32,63% głosów, przed „Oftalmolog” (okulista) z 18,91% głosów i „Zajcik” (zajączek) z 10,04% głosów.

Warto zwrócić uwagę, że 18 marca, w czwartą rocznicę nielegalnej aneksji Krymu w Rosji odbywają się wybory prezydenckie, mające według Kremla potwierdzić legitymizację Władimira Putina. "Głosowanie" prowadzone przez resort obrony jest więc chwytem propagandowym, mającym skłonić Rosjan do poparcia rządu. Należy też pamiętać, że zachodni eksperci mają duże wątpliwości, czy propagowane przez Moskwę systemy uzbrojenia istnieją lub są przydatne do użycia operacyjnego. Niezależnie od realnych zdolności, rosyjski resort obrony wykorzystuje ich potencjał w komunikacji strategicznej, w kraju.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 39
Reklama
Palmel
sobota, 17 marca 2018, 16:11

Bismarck kiedyś powiedział : Rosja nigdy nie jest taka silna ani tak słaba na jaką wygląda dwóch kaprali się o tym przekonało

długoletni obserwator
sobota, 17 marca 2018, 11:13

Rosja jest jak wielka rozgałęziona budowla, zbudowana na szkielecie z mitów i bajek. Wygląda groźnie, ale wystarczy jedno odpowiednie wydarzenie, takie jak swego czasu lądowanie niemieckiego nastolatka awionetką w \"pilnie strzeżonej najnowszymi systemami\" Moskwie na Placu Czerwonym, i już konstrukcja wali się.

Jozin
poniedziałek, 19 marca 2018, 11:43

Dla laików to dobra historyjka, a może lepsza jest ta jak nie mała awionetka tylko duży samolot bojowy - MiG-23 z Bagicza przeleciał pół Europy będąc podobnie jak Cessna Rusta wielokrotnie wykrywany i przechwytywany, ostatecznie rozbił się grzebiąc w swoich szczątkach młodego Belga. Paraliż decyzyjny super systemu OPL największego paktu militarnego świata? :-)

Davien
czwartek, 22 marca 2018, 18:35

I ten MiG był śledzony przez cały czas lotu, miał towarzystwo od chwili przekroczenia granicy i miał byc juz zestrzelony , ale wtedy sie rozsypał i spadł. Awionetka Rusta wyladowała spokojnie olewając rosyjska \"wielowarstwową\" OPL kompletnie:)

Yugol
sobota, 17 marca 2018, 14:18

Tyle że awionetką nie zdobędziesz terytorium,wydarzenie czysto propagandowe.Zato pasażerowie Koreańskiego rejsowego samolotu z agentami CIA za steramy nie mieli tyle szczęścia

Davien
niedziela, 18 marca 2018, 13:33

Oj panie Yugol tak kłąmac i sie zdemaskować kim naprawdę jesteś:)) No cóz ale Rosja ma długa tradycje w zestrzeliwaniu samolotów pasażerskich zaczynajac od 1939r i nie pierwszy raz zamordowała niewinnych cywilów.

Piotr
niedziela, 18 marca 2018, 11:08

wagnerowcy w Syrii też nie mieli jak się spotkali dużymi siłami z broną precyzyjną - darmowa lekcja latania :P

miko
sobota, 17 marca 2018, 08:05

zamiast lepszego zyia dostaja konkura na nazwy sprzetu wojskowego xd

As
sobota, 17 marca 2018, 07:55

Wladi to dobre na pocisk balistyczny. Leci gdzie chce i robi co chce, a świat może tylko noty protestacyjne pisać.

Gras
sobota, 17 marca 2018, 07:47

Gdyby nasze PGZ potrafiło zbudować choć jeden typ takiej broni.

robo
sobota, 17 marca 2018, 15:04

Akurat produkcja takiej broni to nie zajęcie dla PGZ (czy też firm zbrojeniowych jakiegokolwiek szanującego się państwa) ale dla bajkopisarzy, utalentowanych twórców gier komputerowych i Wytwórni Filmów Animowanych w Bielsku Białej. Róznica polega na tym że ciemna większość narodu rosyjskiego to kupuje ...

Smiechow
piątek, 16 marca 2018, 22:45

Właściwie nie ważne jak się broń zwie ,byle była w stanie unicestwić przeciwnika ..,oczywiście mam na myśli broń jako taką : ) Rosjanie powinni wypożyczyć piękne nazwy od amerykańskich operacji wojskowych takie jak np. \"Reluctant Necessity\" (Niechętna konieczność) ,\"Masher\" (Tłuczek) , czy nazwy kojarzące się nieco inaczej ,jak np. turecka \"Gałązka oliwna\". Prywatnie zaproponowałbym Rosjanom zmianę nijakiej nazwy \"Kindżał\" na bardziej poetycką ..\"Przyszła kryska na matyska \".

Willgraf
piątek, 16 marca 2018, 21:27

Laser - Tamareczka albo Zoncik -parasolek Podwodny pojazd - Potwór z Bajkału albo Szczuka - Szczupak a pocisk manewrujący - strzała Arjów ....

Hanys
piątek, 16 marca 2018, 20:29

Nazwy dobre :) Zwłaszcza ten Kraken mi się podoba, idealnie pasuje. W ogóle pomysł z tym dronem podwodnym realizującym tzw. scenariusz Sacharowa jest strategicznie bardzo dobry. Największe miasta i główne ośrodki przemysłowe USA są na wybrzeżach to ich słaby punkt. Rosyjscy fizycy modelowali wybuch 2---megatonowej bomby u wybrzeży USA, wyszło im że kilometrowa fala zaleje amerykańskie miasta, co ciekawe ta fala miała dochodzić do połowy terytorium USA (polecam wywiad z prof. dr. Igorem Ostrecowem który już 7 lat temu o tym mówił w rosyjskiej telewizji) a przed takim dronem nie ma w ogóle obrony.

jerry
sobota, 17 marca 2018, 10:41

Obrona jest na pewno. Wykrycie może być utrudnione.

Davien
sobota, 17 marca 2018, 09:52

A odpowiedzią będzie tak z 400Minutemanów zamieniających Rosje w radioaktywny krater, istotnie opłącalna dla Putina wymiana:). Zakładając że to cos łatwe do wykrycia nawet z orbity w ogóle sie zblizy do wybrzeża USA i nie zostanie rozwalone długo wcześniej:)

anda
niedziela, 18 marca 2018, 09:22

Davien wystarczy jednoczesna eksplozja kilkunastu głowic a po naszej cywilizacji zostanie artefakty. Kiedyś na Discovery pokazywano symulację ataku atomowego i jego skutków wystarczyło 10 głowic aby nasz świat przestał istnieć.

Davien
niedziela, 18 marca 2018, 13:35

Anda, eksplozji jądrowych było ponad 1000 i jakos ciągle Ziemia istnieje wiec juz sie nie osmieszaj pseudonaukowymi teoriami:) Sama rosyjska popisówka z czasów Chruszczowa miała większą moc niz salwa z USS Ohio a jakos istniejemy:)

Polanski
sobota, 17 marca 2018, 18:39

Zauważ, że Zachód nie myśli nawet o budowie podobnych broni. Bo i po co? Amerykanie także mogli by zniszczyć całe Chiny takim wybuchem. Ale po co? Zniszczenie dla samego zniszczenia. Do tego sugerują innym, że ich także zniszczą, bo ta fala dotrze także do Europy. Wszystkich zniszczyć oto tok myślenia tych ludzi. Potem się dziwią, że ich ludzie zaczynają nienawidzić. Poza tym jeżeli będzie to realna groźba to przeciwdziałaniem jest budowa dużej liczby podwodnych dronów zwiadowczych. Taka chmara autonomicznych dronów stale patrolująca akweny wokół Rosji. I po zagrożeniu

Hanys
sobota, 17 marca 2018, 17:57

O ile któryś z tych 50 letnich minutemanów doleci do Rosji, a nie np. do Afryki i o ile nie zostanie strącony przez jakiś S-500, no ale póki co gwarancja wzajemnego zniszczenia nadal obowiązuje, to zawsze sprawiało że jedna strona drugiej nie podskakiwała za wysoko.

Davien
niedziela, 18 marca 2018, 13:37

Oj panie Hanys, jakbys nie zauwazył to Minutemany w przeciweiństwie do waszych rakiet latają bezbłędnie wiec sie nie martw:) S-500 jak powstanie to i może ten klon THAAD-a cos zestrzeli choc biorąc pod uwage dotychczasowe rosyjskie osiągnięcia w ABM ...

Piotr
niedziela, 18 marca 2018, 11:16

ta jasne strącone - ciekawe prze co , jak Tomahawki w Syrii :P przecież ruskie@ to maja tylko propagandę , a nie sprzęt , nie są w stanie wyprodukować samochodu na miarę fiata 500 , a ten chce pociski kontynentalne strącać - buahahahaha !

inżynier
sobota, 17 marca 2018, 13:16

A nie słyszałeś tego Davien, że przez trzy miesiące rosyjska łódź podwodna siedziała u wybrzeży USA przy Florydzie w czasie manewrów amerykańskich. Łby tam poleciały bo pisały portale o tym.

Davien
niedziela, 18 marca 2018, 13:38

Tak słyszałem, cos znowu w rosyjskim wynalazku nawaliło i tylle czasu zajeło im usunięcie usterki:) Dobrze że jak K-19 nie skończyła;)

ryszard56
piątek, 16 marca 2018, 20:28

a My za to mamy debaty ,nikt nam nie podskoczy

jerry
sobota, 17 marca 2018, 10:38

Dialog techniczny jest mocniejszy ;)

Davien
piątek, 16 marca 2018, 20:18

Tia / Można wielogatunkowo opisać na konkurs piękności . Czy Putin jako prezydent dużego kraju wie jak zdobyć zaufanie i pokazać zachodowi jak nie należy karcić Rosjan ? Ostatnio pokazano słabość zachodu - ludność mimo wszystko pamięta życie za Jelcyna - a dziś ? Czy my potrafimy porównać ich życie ? A zabawki na pewno nazwią - ale nie ważna jest nazwa ale moc i cel tych grożnych zabawek ?

Tratata
piątek, 16 marca 2018, 15:36

Nazwy z bajek. Rosja caraz bardziej przypomina III Rzeszę - zamordyzm, militaryzm, coraz większe poczucie krzywdy w społeczeństwie.

Kowalskiadam154
sobota, 17 marca 2018, 09:20

Ciekawe że nie przypomina Związku Radzieckiego który przeca zawsze walczył o pokój

inżynier
piątek, 16 marca 2018, 18:16

Zazdroszczę im tego wszystkiego.

Wawiak
poniedziałek, 2 kwietnia 2018, 22:07

Zainstluj Blendera. Zrobiszsobie za darmo. Potem możesz wydrukować w 3D. Może nawet stworzysz coś lepszego?

inżynier
sobota, 17 marca 2018, 07:30

Zwłaszcza tego atomowego silnika rakietowego TOPAZ.

to smutny kraj
piątek, 16 marca 2018, 21:41

U nich względny dobrobyt kończy się zaraz poza centrami największych miast, reszta wygląda jak Polska zaraz po komunie. I ta nachalna ogłupiająca propaganda. Wierz mi, nie ma czego zazdrościć.

Bartek 1
piątek, 16 marca 2018, 20:29

Wyobraźni w wymyślaniu nazw czy wyobraźni w wymyślaniu nie istniejącej broni?

Yugol
sobota, 17 marca 2018, 14:25

Czy znajdzie się odważny i powie \"sprawdzam\"

Cremaster
piątek, 23 marca 2018, 10:13

Pomyślmy. Ostatnio Turcja, USA dwa razy i Izrael. Rosja jest potężna propagandowo, a jak dostaną po łapach to kulą ogon.

Davien
sobota, 17 marca 2018, 09:53

Zapewne i tego i tego:)

Jozin
piątek, 16 marca 2018, 14:21

Głupie zabawy przypominające polski konkurs na zmianę nazwy Walczący Sokół na Jastrząb...

Wawiak
poniedziałek, 2 kwietnia 2018, 22:09

No, akurat Jastrząb jest mniej pretensjonalny... IMO OC

Tweets Defence24