Rosja wycofuje rozpoznawcze Su-24MR. Zastąpią je bezzałogowce i Su-34 [ANALIZA]

18 maja 2021, 14:56
Suchoi_Su-24MR,_Russia_-_Air_Force_AN2056696
Rozpoznawczy Su-24MR. Fot. Alex Beltyukov/wikimedia commons CC BY-SA 3.0
Reklama

Rosyjskie ministerstwo zdecydowało o rozpoczęciu stopniowego przezbrajania eskadr rozpoznawczych wyposażonych w samoloty Su-24MR w nowoczesne maszyny bezzałogowe dalekiego zasięgu. Nie oznacza to całkowitej rezygnacji z samolotów załogowych w tej roli. Planowane jest wyposażenie bombowców Su-34 w zasobniki rozpoznania optycznego i radioelektronicznego.

Jak informuje dziennik Izwiestia, decyzja zapadła i rozpoczęto jej realizację. Główną przyczyną jest przestarzałe wyposażenie rozpoznawcze maszyn Su-24MR, które są specjalnym wariantem bombowców frontowych Su-24M, wyposażonych w systemy optycznego i radiolokacyjnego rozpoznania. Obecnie zastosowane w nim rozwiązania nie wypełniają potrzeb rosyjskich sił zbrojnych, a przy tym maszyny są relatywnie łatwe do zniszczenia. W służbie pozostaje nadal około 70 Su-24MR w siłach powietrzno-kosmicznych i kilkanaście w lotnictwie marynarki wojennej.

Bezzałogowce – tańsze i bardziej wszechstronne

Zgodnie z informacjami rosyjskich mediów, które mają pochodzić z wiarygodnych źródeł, jednostki rozpoznawcze mają być sukcesywnie przezbrajane z samolotów Su-24MR na maszyny bezzałogowe Orion, a przede wszystkim największe Altius-U. Zależnie od konfiguracji systemy te nie tylko będą w stanie prowadzić rozpoznanie optoelektroniczne i radioelektroniczne (SIGINT/ELINT) ale również są trudniejsze do wykrycia i mogą operować zdecydowanie dłużej w rejonie działania, zapewniając stale dane jednostkom naziemnym i powietrznym. Może to znacznie podnieść skuteczność wykorzystania a przede wszystkim skrócić czas od zebrania danych do ich redystrybucji.

Należy spodziewać się, że maszyny Orion, bezzałogowce klasy taktycznej na które jest obecnie znaczne zapotrzebowanie, mogą trafić do jednostek dotąd eksploatujących odrzutowce Su-24MR. Jednocześnie jednak zakres ich zadań będzie znacznie odmienny, ze względu na możliwości wykorzystywanej platformy.

Bezzałogowiec Altius. Fot. Rosyjskie ministerstwo obrony
Bezzałogowiec MALE Altius. Fot. Rosyjskie ministerstwo obrony

Bsl Orion jest maszyną rozpoznawczo-uderzeniową osiągającą długotrwałość lotu do 24 godzin na pułapie maksymalnym 7500 metrów i prędkość do 200 km/h. Zasięg sterowania bezpośrednio wynosi 250 km, a z retranslatorem do 300 km. Płatowiec zbudowano w klasycznym dla bezzałogowców tej klasy układzie średniopłatu z usterzeniem motylkowym i śmigłem pchającym. W przedniej części maszyny umieszczona jest głowica optoelektroniczna MOES wyposażona w kamerę termowizyjną, dwie telewizyjne z zoomem, dalmierz laserowy i laserowy wskaźnik celów. Orion nie jest wyposażony w radar, a pod skrzydłami można podwiesić do 200 kg uzbrojenia lub wyposażenia dodatkowego. Wszystko to znacznie ogranicza możliwość użycia tej maszyny w roli następcy czy zastępcy Su-24MR.

Realnie wskazano jako głównego następcę samolotów rozpoznawczych bezzałogowce Altius-U, który jest maszyną klasy MALE o długotrwałości lotu co najmniej 48 godzin, a dzięki zastosowaniu łącza satelitarnego może być użyty w dowolnym miejscu na świecie. Maszyny tego typu mają udźwig ponad 1000 kg, czyli więcej niż masa startowa Oriona. Pozwala to nie tylko na przenoszenie uzbrojenia, ale również dodatkowych systemów obserwacyjnych w zasobnikach. Możliwe jest też zabudowanie dodatkowych systemów wewnątrz kadłuba. Obecnie nie jest znana końcowa, zatwierdzona do produkcji konfiguracja i jej wyposażenie obserwacyjno rozpoznawcze. Rosjanie koncentrują się na informacjach dotyczących zaawansowanych systemów uzbrojenia dla tej maszyny, która ma niebawem wejść do służby.

Reklama
Reklama

Bezzałogowiec nie rozwiązuje wszystkich problemów?

Oczywiście relatywnie powolne i posiadające ograniczone możliwości bezzałogowce nie są w stanie w pełni zastąpić naddźwiękowych samolotów rozpoznawczych Su-24MR. Dlatego równolegle z przezbrojeniem jednostek na bezzałogowce, Rosjanie wprowadzać będą modernizację części samolotów bombowych Su-34, której celem jest m. in. dostosowanie ich do zadań rozpoznawczych. W ramach programu „Syić” (ros. Сыч - sówka ziemna) samoloty Su-34 zostaną dostosowane do przenoszenia zasobników rozpoznawczych w trzech wariantach: optoelektronicznym, radarowym i rozpoznania elektronicznego. Za pomocą tego wyposażenia Su-34 będzie w stanie samodzielnie wykrywać cele naziemne, morskie i powietrzne w każdych warunkach pogodowych z większej odległości niż dotychczas. Pierwsze tak zmodernizowane maszyny, zgodnie z informacjami uzyskanymi przez Izwiestię trafiły już na testy do jednostek Centralnego Okręgu Wojskowego.

Su-34. Fot. mil.ru
Su-34. Fot. mil.ru

Już w 2016 roku pojawiały się informacje o jednym z wariantów zasobnika rozpoznawczego dla Su-34. System rozpoznania radioelektronicznego oznaczany jako UKR-RT testowano w Syrii. Jak podają niektóre źródła, przy jego opracowywaniu oparto się na systemie rozpoznania łączności M-410. Jest to zmniejszona wersja kompleksu Frakcja, zastosowanego na najnowszym samolocie rozpoznawczym Tu-214R. Ma on umożliwiać wykrywanie i identyfikację celów powietrznych i naziemnych oraz morskich na podstawie emisji ich systemów pokładowych i łączności.

Oprócz wersji SIGINT/ELINT oznaczonej UKR-RT zasobnik posiada również wariant wyposażony w zaawansowane systemy radiolokacyjne oznaczony UKR-RL oraz optoelektroniczny UKR-OE, działający zarówno w świetle widzialnym jak i w podczerwieni. We wszystkich wariantach zasobniki UKR jest spory. Jak wynika z nielicznych zdjęć, gdyż brak jest oficjalnych informacji, mierzy on około 5 m długości a masa zawartego wewnątrz wyposażenia jest niemała.

Co istotne, w odróżnieniu od rozpoznawczego Su-24MR, zasobniki UKR wraz z systemem „Syić” pozwalają Su-34 transmitować dane kodowaną komunikacją radiową w czasie rzeczywistym bezpośrednio do stanowisk naziemnych i systemów dowodzenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku konfliktu konwencjonalnego i możliwości wykrycia oraz śledzenia istotnych celów taktycznych czy strategicznych. Dlatego pomimo oficjalnego wycofania samolotów rozpoznawczych Su-24MR bez załogowego następcy w postaci naddźwiękowej maszyny rozpoznawczej, w zadaniach tego typu nadal nie wyręczą go bezzałogowce.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 116
Reklama
Buczacza
poniedziałek, 24 maja 2021, 13:10

Wiem wiem miałem się już nie śmiać. Tylko współczuć wybaczcie nie jestem w stanie. Mam na myśli 2 kom. podpięte do mojego. Z tego jeden napisany w esperanto? Czego tam nie ma. Nienawiść strach i kompleksy! I to w Polsce na polskim forum. Mam wrażenie, że jacy obrońcy takie imperium.... Rozumiem teraz skąd te wszystkie ekonomiczne sukcesy fr w ostatnich latach !

złośliwy
czwartek, 27 maja 2021, 12:10

Dalej ci się wydaje, że tylko Rosjanie mogą myśleć inaczej niż ty? Czego szukasz na forum skoro nie jesteś w stanie dyskutować? Chciałbyś aby wszyscy spijali sobie z dzióbków?

yaro
sobota, 22 maja 2021, 12:00

Przyjęto na uzbrojenie nową stację radiolokacyjną „Jenisiej”. Pierwszy raz stacja była zaobserwowana w 2018 podczas ćwiczeń obrony przeciwlotniczej przy obsłudze systemy przeciwlotniczego S-400. Możliwości nowej stacji radiolokacyjnej swoim zakresem pracy pokrywają się z możliwościami dwóch będących na uzbrojeniu stacji radiolokacyjnych 91N6E oraz 96Ł6E umożliwiając ich zastąpienie. Zasięg „Jenisieja” wykrywania celów aerodynamicznych i balistycznych szacowany jest na 600 km, maksymalna wysokość wykrywania celów na 100 km. Aktywna stacja radiolokacyjna (AFAR) będzie mogła pracować w trybie okrężnym jak i sektorowym. „Jenisiej” będzie mógł również pracować w trybie pasywnym utrudniając namierzenie i unieszkodliwienie stacji przez wroga. Stacja ma również stać się jednym z elementów nowego systemu S-500. Stacja objęta jest wysokim stopniem tajności. Niektóre jej elementy nie zostały zidentyfikowane i nieznane jet ich przeznaczenie.

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:18

Czyli mówiąc normalnie zrobili sobie nieco nowsza wersję starych radarów wykrywania z S-400 .

AB
sobota, 22 maja 2021, 21:51

I co nowe samoloty i drony rozpoznawcze zapakują tego Jeniseja do zasobnika czy jak? Bo nie wiem co to ma wspólnego z tematem artykułu.

Zbyszek
piątek, 21 maja 2021, 02:00

Rosja, podobnie jak ZSRR sama się rozpadnie. Złom wojskowy który produkują niczego nie zmieni. Stawiam piątaka, że do rozpadu dojdzie przed 2030 rokiem.

Pepesz
poniedziałek, 24 maja 2021, 08:09

Podejrzewam, że prędzej rozpadnie się UE. Szczucie Rosji może się źle skończyć, na szczęście jeszcze jest Putin który jest w miarę rozsądnym politykiem.

hist
sobota, 22 maja 2021, 06:56

ZSRR był zlepkiem wielu narodowości i Rosjanie w nim nie stanowili nawet połowy ludności. Tu co prawda należało by zastanowić się nad Białorusinami i Ukraińcami, ale w tej chwili to raczej problem dla historyków. W obecnej Rosji Rosjanie stanowią około 80% ludności. Mniejszości w dużych zwartych grupach mieszkają w dwóch regionach na Północnym Kaukazie (Czeczeni, Osetyńcy, Kabardyjczycy, Awarowie itp) i między Wołgą i Uralem (Tatarzy, Baszkirzy , Czuwasze, Mordwini, Maryjczycy, Komi). Wbrew pozorom w azjatyckiej części Rosji mniejszości jest mało, i żaden naród nie liczy tam więcej niż pół miliona ludzi. W 90 latach widać było tendencje odśrodkowe wśród narodów kaukaskich w tym Czeczenów, które zostały spacyfikowane. Jednocześnie należy zauważyć też tendencje przeciwne (np. wśród Osetyńców). Była też próba uzyskania szerszej autonomii w Tatarstanie, ale w przeciwieństwie do Czeczenii pokojowymi metodami. Za Jelcyna, na skutek słabości władze federalne poszły na ustępstwa wobec separatystów w obu zresztą przypadkach. Rząd Putina stara się z jednej strony ograniczyć autonomię regionów (np. poprzez kontrolę obsadzania najwyższych stanowisk w republikach) z drugiej nie drażnić za bardzo miejscowych, co ma miejsce w np. w Czeczenii. Po kampaniach w Gruzji i na Ukrainie terytorium kontrolowane przez Rosję wzrosło. I to nie bez poparcia miejscowej ludności. Czyli tendencja jest raczej przeciwna do rozpadu. Oczywiście trudna sytuacja ekonomiczna może spowodować jakieś tendencje odśrodkowe, ale raczej w bogatszych regionach, które poza Tatarstanem są zamieszkane w większości przez Rosjan. Na dodatek istnieje imigracja zarobkowa do Rosji z całego byłego ZSRR (poza państwami nadbałtyckimi), co raczej świadczy o tym, że należy się spodziewać raczej integracji byłego ZSRR niż rozpadu Rosji. Wniosek końcowy - przegrasz tego piątaka.

Raf
piątek, 21 maja 2021, 22:21

Dobrze, że tylko piątaka bo byś więcej przegrał

FanFankluba.ru
piątek, 21 maja 2021, 01:54

Fanboye ruskiego mira mają chyba zryte berety, bo wierzą, w to co moskiewska propaganda wmawia swojemu ciemnemu ludowi, że "bezbronna" rossija musi wymyślać coraz to nowe cudowne bronie a la Puttin, aby obronić się przed imperializmem amerykańskim. Nie dziwi więc, że wśród oczadziałych mentalnie fanklubów od 'pietierburga' po Władywostok niejaki Puttin ma opinię zbawcy narodu. Opozycja w moskbie i pobliskich guberniach wciąż nieliczna, naród nie nadąża z oglądaniem coraz to nowych seriali o bohaterstwie Red Army w czasie wielkiej ojczyźnianej, wspaniałych przygód ruskich szpionów i tego co się działo w 1612r. Dzięki państwowym rusmediom i ru.netom obecny 'politcar' wciska kit ruskojęzycznym obywatelom w kraju i niedalekiej zagranicy, a nasi fanboye łykają to jak Żenia bimber.

Wrzuć na luz przy sobocie.
sobota, 22 maja 2021, 09:46

Jesteś typowym przykładem kompleksu względem Rosji. To teraz napisz ile Polska produkuje rodzimej konstrukcji samolotów, samochodów, okretów, statków, telewizorów, czołgów, reaktorów atomowych, ile Polska wysłała satelitów w kosmos, ile wyprodukował arakiet, pocisków? Czekam na twarde dane.

królewiec
niedziela, 23 maja 2021, 23:17

Polskie satelity komercyjne już krążą na orbitach okołoziemskich . Generalnie wolimy tu w Polsce wydawać kasę na godne naszych Rodzin .Do zbrojeń wy nas ciągle zmuszacie . Wolimy mieć kanalizację , dobre drogi ,nowe domy, ubrania , wczasy . Wy wolicie wydawać na rakiety i czołgi które raz w roku pooglądacie sobie w telewizorze. Z waszych podróży kosmicznych macie tyle że do tej pory nie macie prądu na wsiach i kanalizacji w miastach.

niedziela, 23 maja 2021, 19:55

Porównaj sobie PKB na głowę Polski i Rosji i weź pod uwagę że rosyjskie PKB pochodzi głównie z wydobycia surowców, gdyż gospodarka rosyjska (cywilna i wojskowa) produkuje złom.

iv
środa, 19 maja 2021, 21:20

Su-24... tandetna podróbka F-111... Tyle że Amerykanie F-111 dawno wycofali, a ruskie dalej Fencerów używają.

....
czwartek, 20 maja 2021, 15:43

To twierdzisz kolego że Su-15(data oblotu 30 maja 1962) jest kopią F-111(data oblotu 21 grudnia 1964) bowiem Su-24 skonstruowano w oparciu o konstrukcje tego myśliwca, co wyraźnie widać jak się spojrzy na obie maszyny.

Davien
sobota, 22 maja 2021, 08:00

Su-24 ma tyle wspólnego z Su-15 to Tu-22M3 z Tu-22 I tak wzorowali sie na F-111 ze skrzydłami

niedziela, 23 maja 2021, 07:27

Doczytaj o historii powstania Su-24 i z czego ten samolot sie wywodzi, jak zwykle pokazujesz, że pojecia nie masz.

niedziela, 23 maja 2021, 07:25

Ale i tak amerykanie zgapili koncepcje zmiennej geometri skrzydeł z Messerschmitt P.1101, który to wywieźli z niemiec.

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:22

I co z tego, za to ja rozwineli w stosunmku do pierwowzoru i zbodowali pierwszy seryjny taki samolot czyli F-111.

sobota, 22 maja 2021, 18:05

Bo samolot tylko ze skrzydeł się składa.

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:22

To nawet nei wiesz z czego skłąda sie samolot.....

niedziela, 23 maja 2021, 13:01

A jakie to ma znaczenie czy sowieci zrobili go samodzielnie czy skopiowali od Amerykanów? Liczy się że był znacznie gorszy od F-111.

poniedziałek, 24 maja 2021, 12:59

W czym? W Wietnamie po miesiącu spadły 4 z 6 wysłanych pierwszych F111.

Davien
czwartek, 27 maja 2021, 16:58

I żadnego Wietnamczycy nie zestrzelili. Rozbiły się trzy F-111A z powodu awarii hydrauliki.

ret
wtorek, 1 czerwca 2021, 18:23

To dowód na doskonałość. A przy okazji czym mieli to zestrzelić? Kałasznikowami czy DSzK?

Dalej patrzący
środa, 19 maja 2021, 17:43

Rosja liczy w kalkulacji koszt/efekt. Prawdziwy przełom nastąpi po masowym wejściu do służby dronów odrzutowych stealth. A u nas MON na etapie działań po linii najmniejszego oporu, żeby się wykazać, to kupią "na pocieszenie" TB2 - zamiast od razu całościowo także w Aksangur i Akinci - i zamiast wejść w kooperację opracowania dronów stealth [co Ukraina już robi]. W MON sobie gratulują z TB2 - są tymczasem o 3 generacje do tyłu z dronami bojowymi. Nie mówiąc o tym, że już dawno Moskit winien być dofinasowany - i opracowany głownie pod drony. Tak samo i Pirat i Piorun. Plus cała otoczka C5ISR i systemów EW - do operowania względem domeny powietrznej, lądowej i morskiej - do ataku i do obrony - z maksymalną mobilnością całych rojów - i z najkrótszym czasem reakcji - przy maksymalnej dyspozycyjności bojowej - do misji dowolnego ryzyka [kłania się dronizacja] - byle tylko te misje były zdecydowanie opłacalne w kalkulacji koszt/efekt.

Atek
piątek, 21 maja 2021, 09:44

Cały MON

Eee tam
środa, 19 maja 2021, 09:02

Produkcja nowych dronów (nie da się ich wygrzebać jako złomu po ZSRR) zbankrutuje Rosję jak produkcja wahadłowców zbankrutowała ZSRR

Raf
czwartek, 20 maja 2021, 07:30

no to ciekawe - ile te niby drony miałyby kosztować, żeby Rosję zbankrutować he, he

ats
sobota, 22 maja 2021, 15:53

Przecież Rosja już jest bankrutem, ratują ja tylko złoża surowców, gdyby nie one to ruskie by żyli na poziomie Korei Północnej.

Piotr
niedziela, 23 maja 2021, 10:51

Sprawdź sobie dług Rosji i USA wtedy będziesz wiedział kto jest bankrutem

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:23

Rosja.

niedziela, 23 maja 2021, 20:00

Rosja dlatego ma małe zadłużenie bo ma surowce, których eksport to podstawa rosyjskiej gospodarki. A i nawet z tymi surowcami ma nędzny poziom życia, znacznie niższy od USA.

Davien
czwartek, 20 maja 2021, 18:54

Pierwszy chyba raz musze sie z toba zgodzić.

Herr Wolf
środa, 19 maja 2021, 16:29

Jakoś nie widzę by by bankrutowali a i w kosmos latają czego mie można powiedzieć o USA!

Davien
czwartek, 20 maja 2021, 18:54

No popatrz USa lata w Kosmos i cześciej i dalej niż Rosja która już nawet jako taksówkarz na LEO sie nei nadaje:))

Wania
czwartek, 20 maja 2021, 18:22

Widać, że nie masz za dużo wiedzy na ten temat. Do 2015 Rosja była liderem w ilości startów kosmicznych. Średnio było to ok 30 lotów (w 2014 był rekord: 34 starty). USA oscylowały w okolicach 20, tak jak Chiny. Od 2016 roku Rosja zanotowała załamanie i w 2016 było to 18, a w 2017 - 20 startów. USA wówczas wystrzeliły na pierwsze miejsce. Rok 2020 mimo obietnic Rogozina o 50 startach był dla Rosji najgorszym od dekady. USA zanotowały swój rekord - 40 startów, Chiny - 35, a Rosja tylko 17. W tym roku jest tragicznie. Do maja Rosja miała 6 startów, Chiny 12, USA 19. W Rosji zmieniło się tyle, że Rogozin już nie obiecał prezydentowi 50 startów w tym roku. Z tego widać, że w Rosji to już katastrofa w lotach kosmicznych. USA w tym roku ma już trzy razy więcej startów niż Rosja. Gdy spojrzysz na to czym lata Rosja to zobaczysz rakiety rodem z ZSRR, gdy Rosyjski program kosmiczny finansowały wszystkie kraje RWPG z nami na czele. Teraz Angara z pierwszym startem w 2016 i drugim w ubiegłym roku wygląda jak yeti z poprzedniej epoki. Jak bardzo drogi relikt ze starymi i bardzo kosztownymi rozwiązaniami. Koszt wyniesienia ładunku jest dwa razy wyższy niż obecnie, co dyskwalifikuje program Angary. Rosja ze swoimi cenami za wyniesienie ładunku już jest za USA i Chinami, stąd zapaść. Rogozin roztrwonił dolary, które płynęły z USA i teraz nie ma za co skonstruować nowych konkurencyjnych rakiet.

rED
piątek, 21 maja 2021, 19:45

Sama kasa to za mało. trzeba mieć też wizję. USA tworzy sondy latające na Marsa wokół Wenus i Słońca, umieszcza na orbicie teleskopy kosmiczne a Rosja drepcze w miejscu. Jak coś nie ma zastosowań militarnych to Rosja tego sfinansuje.

taka prawda
sobota, 22 maja 2021, 22:33

Pierwsze dokładne mapy radarowe Wenus stworzyli Rosjanie, pierwsze udane lądowanie na Wenus to sondy rosyjskie.

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:24

A wszędzie indziej pierwsi byli Amerykanie, albo japończycy

poniedziałek, 24 maja 2021, 06:08

Rosyjskie lądowanie na Wenus to jedyna lądowanie na Wenus.

Grom
niedziela, 23 maja 2021, 14:53

Oczywiście . Ale też nikt nie twierdzi że ZSRR nie miał wizji eksploracji kosmosu. Miał i to z rozmachem . A dziś Rosja robi to co inni tylko z opóźnieniem lub mówi że zrobi to lub tamto . Teraz jest propaganda głównie .

Niemiec z Berlina
środa, 19 maja 2021, 07:46

Rosja to kraj upadły z produktami niskiej jakosci lub surowce nic wiecej nie maja zachod musi ich eksploatowac Putin niech dalej mysli ze jest carem

środa, 19 maja 2021, 14:18

Pocieszaj sie dalej...

sża
środa, 19 maja 2021, 12:57

Raczej nie z Berlina, tylko z Kijowa...

Rosjanin z Wenus
piątek, 21 maja 2021, 10:12

A ty z Moskwy.

Hanys
środa, 19 maja 2021, 15:46

Raczej to typowo polski kompleks wobec Rosji, dlatego tacy zakompleksieni Polacy podpisują sie "z Berlina", albo "z USA" :)

Buczacza
czwartek, 20 maja 2021, 20:13

Tak przyznaje się nam kompleksy wobec rosji. Po pierwsze legendarne drogi. Po drugie dobrobyt. Po trzecie wolność. Po czwarte legendarna demokracja. Po piąte niezależne media. Po szóste służba zdrowia...... Byłem i widziałem bida z nędzą to współczesna rosja putina. Prawdziwe kompleksy można zobaczyć w internecie jak rosjanie wypowiadają się na temat dróg w Polsce..... Polecam

Fort Putin
czwartek, 22 lipca 2021, 23:20

Bylem na Alasce. Tam to dopiero są "drogi"

Buczacza
czwartek, 20 maja 2021, 17:47

Kompleks Polski wobec rosji putina? Zazdroszczę dróg, służby zdrowia, dochodów, wolności słowa, wolnych mediów, prawa do wyrażenia swoich poglądów, dobrobytu? Czego jako Polak mam zazdrościć rasiji?

złośliwy
sobota, 22 maja 2021, 10:34

Ty nic nie wiesz o Rosji, ale się jej boisz. I masz kompleks. Chciałbyś ją poniżyć aby zagłuszyć strach. Normalni ludzie analizują na zimno a ty posługujesz się emocjami.

sobota, 22 maja 2021, 09:47

Zapomniałes dodać, że tych dróg by nue było, gdyby nie EU, na jtóra to EU tak wielu poalków pluje.

czwartek, 20 maja 2021, 09:26

100/100

Davien
środa, 19 maja 2021, 22:06

A Hanysek kazdym słowem zdradza że pisze z Rosji:))

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
piątek, 21 maja 2021, 08:04

A twoja polszczyzna, zwłascza interpunkcja, czy notoryczne pisanie przez ciebie "nei" dowodzi, że z Polska to ty masz niewiele wspólnego.

Raf
czwartek, 20 maja 2021, 18:42

A ty skąd piszesz?

V
poniedziałek, 24 maja 2021, 12:35

Z Aue tj Sachsen

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:26

Na pewnie nie z Rosji jak ty .

czwartek, 20 maja 2021, 16:17

Proszę wskazać rusycyzmy (których obecność nie dowodziłaby zresztą, skąd pisze) w wypowiedzi pana Hanysa.

ret
sobota, 22 maja 2021, 06:08

Przecież to Davien w swoich wypowiedziach używa wielu rusycyzmów, pewnie nawet nieświadomie. Ciekawe skąd pochodzi?

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:26

Nie z Rosji jak ty i tobie podobni

....
czwartek, 20 maja 2021, 15:44

No raczej z Zabrza albo jakiś innych Gliwic czy Katowic.

Pawka Morozow
wtorek, 18 maja 2021, 23:18

Konserwator zabytków kategorycznie zabronił lotów tych muzealnych perełek

Urko
czwartek, 20 maja 2021, 08:09

Rzeczywiście to dziwne. Bo dla nas dużo starsze ruskie Su-22 nadal są dostatecznie nowoczesne i bezpieczne by nadal służyć ... ;)

Raf
czwartek, 20 maja 2021, 18:43

Dobrze napisane

Jj
wtorek, 18 maja 2021, 23:00

Ostatnie rubelki na dnie skarbca...

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 20 maja 2021, 15:34

Odkąd Putin pogonił megaaferzystów jak Chodorkowski, Bieriezowski ("przypadkowo" przewodniczący lub wiceprzewodniczący Światowego Kongresu Żydów) i podobnych, to hasbara co roku obiecuje bankructwo Rosji i tak już od 20 lat a w międzyczasie Rosja spłaciła zadłużenie, ma ok. 600 mld USD rezerw dewizowych (w złocie a nie lecących na ryj dolarach), zwiększyła 8x PKB/osobę, praktycznie zlikwidowała bezrobocie (za Jelcyna sięgające 20%) i odbudowała armię tak, że USA musi z Rosją rozmawiać, choć się to wcale USA nie podoba i to wszystko w warunkach zachodnich sankcji na Rosję za to, że nie dała się zniszczyć i rozgrabić wg Project For The New American Century... :D

Wania
sobota, 22 maja 2021, 14:09

No same sukcesy. Już zaczynamy się pakować, żeby wyemigrować do twojej Rosji. Gdy spojrzysz na pierwszą setkę rosyjskich miliarderów to zobaczysz wszystkich przyjaciół Putina, którzy okradają zwykłych Rosjan aż miło. Co do pensji... Minimalna pensja Rosja 1⁷3 dolary, Chile 456 dolarów, Polska ponad 500 dolarów, Ekwador 400 dolarów, Kostaryka 518 dolarów, biedny Meksyk 218 dolarów. Litwa, Łotwa i Estonia też ponad 500 dolarów. Rosję wyprzedza już nawet Ukraina. Rosyjska pensja minimalna jest na poziomie Wenezueli czy Kuby. Bieda aż piszczy.

yaro
niedziela, 23 maja 2021, 22:57

No nawet tę bidę widać w Hiszpanii gdzie większość południowego wybrzeża jest wykupiona przez Rosjan, ależ bida. Bidę to Ty masz w głowie i nawet wzrost PKB na nią nic nie poradzi

Niuniu
wtorek, 18 maja 2021, 22:37

Wraz z ostatnio zamówionymi Su-34 niedługo FR będzie dysponowała ok 200 takimi samolotami. To nie propaganda tylko realna siła. Może i daleko im do F35 ale w Syrii posprzątały. Ciekawostką jest wyjątkowo duża kabina, umożliwia pilotom odbywanie wielogodzinnych misji w komfortowych warunkach - prawdziwy "bizness" - jest tam nawet normalna toaleta.

grzegorz
środa, 19 maja 2021, 17:45

Tak i podczas walki manewrowej jeden z załogantów moze sie zalatwic .

Tani
sobota, 22 maja 2021, 07:18

To nie jest mysliwiec , rakiety ma tylko do samoobrony. W Syrii byly eskortowane przez Su-35s.

sobota, 22 maja 2021, 00:29

Od kiedy bombowce frontowe służą do walk manewrowych?

Davien
środa, 19 maja 2021, 13:45

Niuniu,w Syrii te Su-34 mordowały cywili w miastach i to wzystko.

Gnom
piątek, 21 maja 2021, 08:22

A co aktualnie robią izraelskie F-15/F-16, a pewnie i F-35 w Strefie Gazy? Świadomie bombardują cywili.

Davien
sobota, 22 maja 2021, 08:04

Nie cywili Gnomie, ale bombardowały terrorystów którzy mordowali i Izraelczyków i palestyńczyków( głównei tych drugich). A obecnie F-15/F-16 IAFu stoja sobie na lotniskach.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 20 maja 2021, 12:06

No tak, Rosjanie w Syrii mordowali tylko cywilów a USA zabijało tylko terrorystów (może wyjaśnisz dlaczego USA zbombardowało wodociągi Aleppo gdy Asad i Rosjanie zdobyli miasto? Nie ma większych terrorystów nad USA!) - ale teraz czekam na jakąś twoją wesołą baśń wyjaśniającą dlaczego Rosjan Syryjczycy witają kwiatami a Amerykanów rzucaniem zgniłymi owocami i warzywami? I równie wesołe wyjaśnienie dlaczego odkąd Rosjanie "zbombardowali ostatni szpital w Aleppo" to cywilów w Syrii ginie kilkadziesiąt razy mniej niż zanim Rosjanie zaczęli "zabijać cywili"? :D

Davien
czwartek, 20 maja 2021, 19:00

USA nie latało nad Aleppo mimo zwidów Konaszenkowa. Za to Rosja urządzała sobie naloty dywanowe na całe cywilne dzielnice mrdując wiecej dzieci ponizej 5 roku zycia niz zgiineło cywili podczas wielodniowych walkw rakce o kazdy dom. Od Rosjan to Syryjczycy uciekali w panice, jak sie ci "wyzwoliciele" zbliżali to z Aleppo uciekło 900 tys cywili, prawie same kobiety i dzieci. Od kiedy Rosja sie właczyła w wojne domowa w Syrii cywile zaczeli ginac masowo, całymi tysiącami a Rosja jest oskarzona i uznana winna zbrodni wojennych w Syrii przez ONZ.

Piotr
niedziela, 23 maja 2021, 10:56

Davien nie na cywili tylko terrorystów którzy chowali się wśród nich

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:28

Na cywili Pietia a nie na zadnych terrorystów, no chyba ze takich w krótkich spodenkach poniżej 5-ego roku życia, których zabili ponad 1500.

sobota, 22 maja 2021, 00:30

Oj a wcześniej twierdziłeś że i Izraelczycy tam latali, coś się zmieniło?

sża
czwartek, 20 maja 2021, 10:04

Tyle tylko, że ci "cywile" byli z ISIS...

czwartek, 20 maja 2021, 09:29

Przestań davienku. Zobacz co sie działo w Syrii zanim weszli tam ruscy. Teraz jest spokój. A morduje cywili to kto inny. Do,ysl sie kto. Z polskiej prasy."Całkowity bilans ofiar w Strefie Gazy to 219 zmarłych, w tym 63 dzieci, i ponad 1,5 tys. rannych. Z powodu nalotów swoje domy musiało opuścić ok. 58 tys. Palestyńczyków.".

Davien
czwartek, 20 maja 2021, 19:03

Co było? Nie było masowych mordów cywili przez Rosjan, celowych nalotó na szpitale i szkoły by zabić jak najwięcej dzieci i terroryzowac cywili syryjskich, nie było tuszowania ataków chemicznych zbrodniarza Asada. A co do Gazy to sam Hamas wpakował w Gazę ponad 350 niedolotó samemu zabijając wiekszość z tych cywili. Z pierwszych dzieci co zgineły Izrael zabił dwoje, Hamas dziewięcioro.

piątek, 21 maja 2021, 14:42

Nie było.

Davien
sobota, 22 maja 2021, 08:06

Dokładnei dopóki nie weszła tam Rosja nie było tego wszystkiego, potem sie zaczęło bestialstwo Rosjan.

niedziela, 23 maja 2021, 07:31

To twoje USA podpaliło bliski wschód. Ruscy zaprowadzili pokój w Syrii.

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:29

Akurat odwrotnie, to Rosja podpala Bl Wschód jak widzieliśmy w Syrii czy Libii.

Raf
czwartek, 20 maja 2021, 07:29

Szkoda, że nie zauważasz innych co mordowali - tylko piszesz o Rosji - tak jakby inni nie prowadzili wojen i nie zabiali.

Hanys
środa, 19 maja 2021, 20:38

Tylko w ciągu dwóch pierwszych lat, lotnictwo rosyjskie w Syrii wykonało 30 000 lotów i przeprowadziło 90 000 ataków na proamerykańskich terrorystów w Syrii, dzięki czemu teren kontrolowany przez jedyne legalne władze Syrii stanowi dziś większość tego kraju, a nie jakiś ułamek jak było przed interwencją Rosji. I to was boli i robicie z terrorystów walczących z Asadem - jakichś biednych cywili :) I to od USA Syria domaga sie reparacji wojennych, a nie od Rosji, ciekawe czmu ? :)

Davien
czwartek, 20 maja 2021, 19:06

Hanysku, Rosjanie nei atakowali w ogóle kontrolowanych przez siebei terrorystó w Syrii jak Al Nusra czy ISIS ale jedynei cywili ,Kurdów czy w ostatecznosci ganili zbuntowaną armię Asada po pustyni. I ISIS i Al Nusra za to dostawała broń z Rosji którą teraz jak sie Putinowi z łańcucha zerwali stzrelaja do "gierojów" spod Moskwy. A Asad juz w Syrii nei rządzi, nei moze powiedziec słowa bez aprobaty Rosjan bo skończy jakAmin w Afganistanei zamordowany przez Specnaz z całą rodziną.

niedziela, 23 maja 2021, 07:33

Przestań Davidzie, po tym jak weszli tam ruscy, w Syrii zapanował względny spokój. Zreszta Ruscy byli tam na zaproszenie oficjalnego rządu, uznawanego za ONZ, reszta to zwykli agresorzy. Tak jest i nie zakrzyczysz tego faktu.

Polak
środa, 19 maja 2021, 20:17

Ale mniej zabiły niż amerykańskie maszyny na bliskim wschodzie

Davien
czwartek, 20 maja 2021, 19:11

Znacznie więcej Rusku, w samym Aleppo wiecej dzieci poniżej 5-ego roku zycia niz w Rakce zgineło cywili podczas wielodniowych walk o kazdy dom i rządów ISIS.

Nie prawda!!!
sobota, 22 maja 2021, 09:48

Davienku, twoich modcodawców nikt nie przebije. Widziałes zdjęcia poparzonych napalmem i bombami fosforowymi wietnamskich dzieci? Widziałeś zdjęcia poparzony japońskich dzieci po atakach atomowych na japońskie miasta?

i tyle w temacie...
środa, 19 maja 2021, 19:38

Defence24 "Rozejm na bliskim wschodzie..." "Od początku tej odsłony konfliktu prawie 450 budynków w Strefie Gazy zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych, w tym sześć szpitali i dziewięć ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej - wynika z danych ONZ. Około 48 tys. z 52 tys. wysiedlonych Palestyńczyków uczęszczało do 58 szkół prowadzonych przez ONZ."

Davien
czwartek, 20 maja 2021, 19:10

Ponad 350 rakeit Hamasu nei doleciało do izraela ale spadło na Strefe Gazy zabijając spora częśc z cywili którzy zgineli. Ciekawe ile tych budynków co podajesz to dizeło rakiet Hamasu. Do tego Hamas stawia wyrzutnie przed szkołami , szpitalami i blokami mieszkalnymi i zakazuje mieszkańcom opuszczania budynków. I tyle w temacie obrońco ludobójców.

nadterminowy generał
wtorek, 18 maja 2021, 22:11

super maszyny.brawo

Pilot.
wtorek, 18 maja 2021, 19:39

Ten bezzałogowiec na śmigłach ma zastąpić SU-24? To chyba żart.

ito
wtorek, 18 maja 2021, 19:07

Nieco przykry artykuł, stopień naszego zacofania na polu bezzałogowców robi się w stosunku do wszystkich właściwie dramatyczny. Nawet jeśli Oriony nie imponują osiągami to, przy odpowiedniej cenie, a co za tym idzie dostępności, mogą być bardzo cennym narzędziem rozpoznania, a Altius-U wydaje się wręcz stworzony do roli morskiej maszyny patrolowej, a może nawet ZOP (choć to nie samodzielnie). Uwaga techniczna: jeśli nie zna się rosyjskiego warto się podeprzeć kimś, kto zna. Сыч nie czyta się „Syić” a "sycz", natomiast "Izwiestia" znaczy "wiadomości", w tym przypadku jest nazwą własną i w polskim się nie odmienia. Nawet bym się nie czepiał, gdyby nie koszmarna pokraczność frazy "zgodnie z informacjami uzyskanymi przez Izwiestię". Po polsku: "zgodnie z informacjami uzyskanymi przez (gazetę, dziennik, redakcję) Izwiestia".

Davien
środa, 19 maja 2021, 13:46

Taak, jak widać juz zaczyna sie porównywanei Polski do Rosji pzrez ruskich agentów. Porównaj sobie do Chin czy USA , albo choć do izraela tylko się nie załam :)

Raf
czwartek, 20 maja 2021, 07:27

Nie załamie się, bo nie ma powodu, żeby się załamywać - napisał prawdę.

Davien
czwartek, 20 maja 2021, 19:13

Raf, porównywanie Polski do Rosji nei ma sensu, to dwa rózne kraje mające rózne potencjały. Dlatego neich sie porównuje do USAczy Chin, Polska do roli mocarstwa nei inspiruje. Ale takei porównanie załamałoby naszego pan Ito.

Nie dla obłudy.
sobota, 22 maja 2021, 09:50

No ale przeciez wy nie raz porównujecie Polskę do Rosji. Przeciez nawet powyżej piszecie, że w Polsce sa lepsze drogi, słuzba zdrowia i tak dalej. To kiedy ci wygodnie, to wypada porównywac Polske do Rosji, ale kiedy ci to nie potrodze, to jest to juz nie na miejscu?

pride parade
środa, 19 maja 2021, 21:23

W Chinach nie biją murzynów i azjatów. Czyli lepiej. Chyba, żę o LPGQ Ci chodziło? Piszesz z Tel Avivu?

Polak
środa, 19 maja 2021, 20:18

Czyli przez Ciebie

RosMarsjanin
piątek, 21 maja 2021, 02:02

czyli takich jak ruski agent zwany Polak?

Davien
wtorek, 18 maja 2021, 18:28

Przecie ten Su-34 nie ma szans w walce BVR z Messerschimttem-109, o walce manewrowej nawet nie mówiąc. Jeden Me-109 kosi całą eskadrę Su-34 i pół eskadry Su-35 a te nawet nie będą wiedzieć skąd dostały.

Th
piątek, 21 maja 2021, 08:24

F35 po zainstalowaniu kotlow opalanych oparami benzyny i po uaktualnienu oprogramowania do wersji 9876865ZXCRT bedzie mysliwcem miedzygalaktycznym. W docelowej jednak wersji, czyli 12348783873AFUJ bedzie posiadal zdolnosc podrozowania w czasie. W swoje miedzygalaktyczne podroze, a po zaktualizowania oprogramowania do wersji docelowej takze w podroze w czasie, F-35 bedzie startowal z krazownila lotniskowcowego IS Dodzo (IS - Intergalactic Ship), orbitujacego na granicy horyzontu zdarzeń supermasywnej czarnej dziury, znajdujacej sie w centrum naszej galaktyki. Wedlog zapewnien roznych prestizowych zrodel, do tego czasu powinien zostac rozwiazany problem topienia sie platowca w sekcji ogonowej oraz opracowany powinien zostac sytem "Sidekick", pozwalajacy na przenoszenie szesciu pociskow AIM-120 z 1973 roku w wewnetrznych komorach uzbrojenia. Do tego czasu dopracowane maja zostac takze najnowszej generacji piorunochrony, umozliwijace latania jak i garazowanie F35 w kazdych warunkach, takze na powierchniach planet gazowych gigantow. Wedlog zapewnien anonimowych, lecz wiarygodnych i prestizowych zrodel, gotowosc operacyjna bedzie wynosic 564,86%, a pelna zdolnosc do wykonywania zadan wynosic bedzie 501,14%. Zdjete maja zostac takze ograniczenia oprogramowania, pozwalajace na wykonywanie nienazwanych dramatycznych manewrow powietrznych. Chociaz nazwa "powietrznych" nie do konca opisuje zdolnosci maszyny, gdyz bedzie ona zdolna, w trybie Bestia, do manewrow zarowno w prozni, w tunelach czasoprzestrzennych, w studniach grawitacyjnych jak i poza granicami horyzontu czarnych dziur z przeciazeniami wynoszacymi 9g przy predkosci wynoszacej SOL 1.6 (SOL - Speed Of Light, predkosc swiatla), z pelnymi komorami uzbrojenia i zbiornikami pelnymi oparow benzyny.

klaun-szyderca
czwartek, 20 maja 2021, 10:10

Zależy która wersja Me-109 ;P

Davien
czwartek, 20 maja 2021, 09:31

Dodam jeszcze, że jedyna nadzieja dla tych biednych Su-35 i Su-34 to uzbrojenie ich w moje AIM-120 z 1973 roku.

Fishbed
środa, 19 maja 2021, 19:46

Nie Me-109 tylko Bf-109

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 18 maja 2021, 18:08

Wg stron rosyjskich radar SAR z tego zasobnika Su-34 ma tak wysoką rozdzielczość, że pozwala identyfikować typ pojazdu jaki przejechał po śladach odciśniętych w ziemi... :D

Maras2
środa, 19 maja 2021, 19:39

Jednak chyba trochę odpłynałeś. Rosjanie podają 1-1.4m przy zasięgu ponad 300km. Jeżeli to prawda na takim zasiegu to jest to czołówka takich systemów. Nic nie wiadomo o rozdzielczości na bliższe odległosci a wiadomo że im dalej tym gorzej. F-35 ma 0.25m ale nie pamietam na jakim zasięgu - tyle że to nie zasobnik

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 20 maja 2021, 12:11

To na zasięgu maksymalnym w trybie szerokiego mapowania terenu. A precyzyjne zobrazowanie tego radaru w trybie zawężenia obserwacji do interesującego obszaru pozwala na rozdzielczość 2 cm! :D

Davien
środa, 19 maja 2021, 13:47

Wg Rosjan miało byc rok temu 2300 T-14Armata a Sarmat miał latac kilka lat temu:)) A Lenin jest wiecznie żywy:)

piątek, 21 maja 2021, 08:14

Mógłbyś napisać, z czego wynikają twoje kompleksy względem Rosji?

piątek, 21 maja 2021, 08:14

Mógłbyś napisać, z czego wynikają twoje kompleksy względem Rosji?

FanPrawiczkaDaviena
czwartek, 20 maja 2021, 09:34

Według was z LM w 2012 miało byc juz pełno w pełni sprawnych F-35 a F-16 i A-10 juz od kilku lat powinny byc tylko w muzeum. A tu taka niespodzianka, F-16 dalej trzonem USAF, A-10 dalej w słuzbie i będą wymieniać im skrzydła żeby mogły jeszcze polatac, reaktywuje sie zabytkowego F-15, a w kuluarach pojawiaja sie informacje do redukcji zamówienia na F-35A do tylko 800 sztuk.

FanPrawiczkaDaviena
czwartek, 20 maja 2021, 09:34

Według was z LM w 2012 miało byc juz pełno w pełni sprawnych F-35 a F-16 i A-10 juz od kilku lat powinny byc tylko w muzeum. A tu taka niespodzianka, F-16 dalej trzonem USAF, A-10 dalej w słuzbie i będą wymieniać im skrzydła żeby mogły jeszcze polatac, reaktywuje sie zabytkowego F-15, a w kuluarach pojawiaja sie informacje do redukcji zamówienia na F-35A do tylko 800 sztuk.

droma
wtorek, 18 maja 2021, 17:16

jedne i drugie nie służą do rozpoznania tylko do propagandy ,która w rosji-kaput oczeń / bardzo / sie rozwineła ...

kosmo
wtorek, 18 maja 2021, 23:49

i w Polsce, jak widać.

Tweets Defence24