Rafael przetestował pocisk I-Derby ER w wersji ziemia-powietrze

26 lutego 2021, 14:41
Spyder I_DERBY ER strzał
Fot. Rafael
Reklama

Koncern Rafael poinformował o przeprowadzeniu strzelania pociskiem rakietowym I-Derby ER (ang. Improved-Derby Extended Range) z wyrzutni systemu obrony powietrznej Spyder. To krok w rozwoju tych naprowadzanych radarowo rakiet, który oznacza zakończenie prac nad jego wersją przeciwlotniczą, o zasięgu do 80 km.

Zakończyliśmy serię testów w ramach rozwoju pocisku I-Derby w jego najnowszej wersji – ER – która pozwala na zwalczanie celów poza zasięgiem widoczności (BVR) w odległości ponad 100 km. (...) Osiągnięcia te zapewniają znaczną przewagę pilotowi myśliwca w powietrzu oraz dowódcy obrony powietrznej.

Generał brygady (rez.) Pini Yungman, wiceprezes i szef działu systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej Rafaela

Podczas serii testów, zakończonych w ostatnich dniach lutego w południowym Izraelu, Rafael przeprowadził odpalenie pocisku z wyrzutni lądowej, aby przetestować zdolności dowodzenia i kierowania, nawigacji i trajektorii lotu pocisku.

I-Derby ER to pocisk rakietowy o zasięgu ponad 100 km w aplikacji powietrze-powietrze, z dwustopniowym silnikiem rakietowym i aktywną radiolokacyjną głowicą naprowadzającą, zapewniający zdolności rażenia celów zarówno na dużych odległościach poza zasięgiem wzroku, jak i na krótkich dystansach, jeśli tego wymaga sytuacja taktyczna.

Pocisk jest naprowadzany na zasadzie „odpal i zapomnij”, co umożliwia operatorowi jednoczesne atakowanie wielu celów. Rafael podkreśla, że pocisk I-Derby ER ma taki sam kształt i wymiary jak standardowy Derby, używany obecnie na całym świecie. Niewielka masa pocisku pozwala na dostosowanie go do przenoszenia przez wiele nowoczesnych myśliwców, w tym F-16, F-15, F-18, Gripen, LCA, Typhoon i inne.

Wersję przeciwlotniczą pocisku, odpalaną z wyrzutni lądowych, można zintegrować z bateriami obrony powietrznej, takimi jak system SPYDER firmy Rafael. Pocisk I-Derby ER wystrzeliwany z wyrzutni lądowych ma zwiększony zasięg i umożliwia przechwytywanie celu na dystansie do 40 km (bez dodatkowego silnika wspomagającego - system Spyder-SR/ER) i 80 km (z dodatkowym silnikiem wspomagającym - system Spyder-MR/LR, bazujący na pionowych wyrzutniach rakietowych).

Pocisk I-Derby ER zarówno w aplikacji powietrze-powietrze jak i ziemia-powietrze zachowuje te same kluczowe zdolności, takie jak dwukierunkowa łączność, oparta na używanej operacyjnie radiostacji programowalnej Rafaela, dostarczająca kompletnych informacji dotyczących wybranego celu i obiektów znajdujących się w pobliżu. Umożliwia to wyznaczenie celu dla konkretnej rakiety zarówno przed startem (LOBL) jak też po odpaleniu (LOAL). Według producenta głowica radarowa posiada szeroki zakres możliwości zaprogramowania parametrów oraz oparty na zaawansowanych algorytmach system przeciwdziałania środkom walki radioelektronicznej.

Pociski I-Derby ER stanowią uzbrojenie systemów przeciwlotniczych Spyder, które są oferowane Polsce przez koncern Rafael w programie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. We wrześniu ubiegłego roku Republika Czeska zdecydowała się pozyskać system Spyder w roli następcy posowieckich wyrzutni 2K12 Kub.

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Jabadabadu
sobota, 27 lutego 2021, 18:56

I to jest temat dla Narwi. I proszę, nie pier.... mi tutaj o kodach źródłowych, Gruzji, Rosji, Ukrainie i podobnych dyrdymałach.

CAMM-ER - lub cos na podstawie R-77
sobota, 27 lutego 2021, 09:33

Z nimi jużinteresy robił a Gruzja kupując drony i jak na tym wyszli ????? :)) dla POLSKI pełna kontrola technologiczna na Narwią sieliczy i pełne prawa do technologi nad całą Narwia jak i jej efektorami ja bym poszedłw kierunku CAMM-ER to i marynarka by uzyskała realną OPL lub coś kombinował jak z ppk Piratem kupić coś od ukrainców może R-77 i przerobić uzyskując coś skutecznego i zarazem tańszego a co najistotniejsze będącego pod pełna krajową kontrolą

Davien
sobota, 27 lutego 2021, 14:21

Ano tak Gruzja wyszła ze ma nowoczesniejsze dorny od rosyjskich a R-77 to chyba najgorszy wybór na pocisk ziemia -powietrze:)

Monkey
piątek, 26 lutego 2021, 22:23

Ciekawe, czy wystartują z ofertą na ten pocisk w przetargu na Narew. I czy ofertą będą w stanie przebić MBDA, które oferuje nam dość dużo. Przynajmniej jak do tej pory. No i jest jeszcze NASAMS.

fffa
piątek, 26 lutego 2021, 22:21

Jeśli licencja by obejmowała 100% produkcji to spoko na NAREW. Jeśli nie to od Żydów lepiej nic nie brać w tym temacie.

Pablo
piątek, 26 lutego 2021, 18:52

I taki efektor dla Narwi był by idealny. Izrael był by chętny żeby mocniej wejść ze swoim p.lot do krajów NATO- była by szansa na znaczny % produkcji + produkcja pocisków na inne rynki.

ale kody
sobota, 27 lutego 2021, 11:56

Ale to Izrael - kody, bliska im Rosja, wymiana danych pomiędzy Rosją, a Izraelem podczas wojny Rosji z Gruzją ( kody do zestawu Tor-M1 sprzedanego Iranowi w zamian za kody do dronów Hermes 450, sprzedanych wcześniej przez Izrael Gruzji ) itd.

Davien
sobota, 27 lutego 2021, 14:23

Więc wg ciebie Izrael sprzedał kody do uzywanych przez siebie i USA dronów państwu wspierającemu arabskich terrorystów????

ale kody
niedziela, 28 lutego 2021, 19:12

Konkretnie to Rosji. Nie sprzedał, lecz wymienił.

Piotr
piątek, 26 lutego 2021, 17:32

Świetny na Narew

Kot
poniedziałek, 1 marca 2021, 07:47

Fajny był by zestaw derby er/lr.

Tweets Defence24