Przysięgi wojskowe i przyśpieszone szkolenia

14 lipca 2021, 08:08
8
Fot. DWOT
Reklama

Czerwcowo-lipcowe szkolenia i przysięgi wojskowe z udziałem żołnierzy wojsk obrony terytorialnej oraz kadetów szkolonych w ramach skróconej służby przygotowawczej poprawiły nieco bilans kadrowy sił zbrojnych. Sprawdzamy, jak wielu nowych żołnierzy zdecydowało się na służbę w Siłach Zbrojnych RP, w tym w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Same tylko Wojska Obrony Terytorialnej w ostatnich tygodniach zasiliło ponad tysiąc żołnierzy. Dane, które przedstawił Defence24.pl rzecznik Terytorialsów płk Marek Pietrzak to podsumowanie okresu od 15 czerwca do 13 lipca. W tym czasie realizowane były szkolenia z udziałem żołnierzy obrony terytorialnej, równolegle prowadzono też szkolenia uczniów certyfikowanych klas mundurowych korzystających z możliwości odbycia skróconej służby przygotowawczej. Statystyki przekazane nam przez Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” wskazują na duże zainteresowanie tym programem - niemal 600 absolwentów szkół o profilu mundurowym skorzystało bowiem z tej oferty.

W miniony weekend przysięgi wojskowe złożyło 700 żołnierzy. Rotę przysięgi wojskowej wypowiadali Terytorialsi (po szkoleniu podstawowym) oraz absolwenci (po szkoleniu przygotowawczym). Przysięgi odbywały się w ośmiu województwach: podlaskim (68 ochotników i 41 absolwentów), mazowieckim (5. MBOT - 57 terytorialsów oraz 77 absolwentów i 6. MBOT – 170 terytorialsów w Ośrodku Szkolenia Poligonowego WL w Wędrzynie), lubelskim (70 absolewntów), kujawsko-pomorskie (55 absolwentów), warmińsko-mazurskie (101 terytorialsów), wielkopolskim (51 terytorialsów), podkarpackim (41 terytorialsów) i pomorskim (30 terytorialsów).

Tydzień wcześniej ruszyły szkolenia dla kolejnych 300 ochotników w pięciu brygadach obrony terytorialnej. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej wskazuje przy tym, że większość uczestników to osoby, które rozpoczęły szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Szkolenia prowadzone są w koszarach wojskowych w Kielcach, Szczecinie i Wrocławiu. Równolegle w dwóch innych brygadach rozpoczęły się szkolenia wyrównawcze w ramach tzw. „ósemki dla rezerwistów”.

Warto zaznaczyć, że w Wojskach Obrony Terytorialnej służy obecnie już niemal 30 tys. żołnierzy. Ochotnicy szkolą się do działania lokalnie na terenie województw, w których wykonywali będą swoje zadania. Dowództwo podkreśla, że misją WOT jest wspieranie i obrona lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych i w stanie zagrożenia.

Jednocześnie, jak informuje nas ppłk Waldemar Krzyżanowski z Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” do skróconej służby przygotowawczej realizowanej w turnusach od 26 czerwca do 7 lipca i od 28 czerwca do 9 lipca przystąpiło z kolei 602 kadetów. Przysięgę wojskową złożyło 591 osób, które wcześniej ukończyły certyfikowane klasy mundurowe.

Przed kadetami wcielenie w trzecim i ostatnim turnusie do 19 do 30 lipca. Rekrutacja wciąż trwa, ale zakładana maksymalna ilość wcielonych to 197 kadetów. Zastrzegając możliwość wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji - w tegorocznej skróconej służbie przygotowawczej zakładany jest ok. 100-procentowy wzrost liczby uczestników w porównaniu z rokiem 2020.

Ppłk Waldemar Krzyżanowski, Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem” 

Zarówno klasy mundurowe, jak i WOT przyczyniają się więc do zwiększania zasobu żołnierzy dostępnych do różnych form służby w Siłach Zbrojnych RP. Rozwiązania wymaga natomiast wciąż kwestia szkolenia specjalistycznych rezerw dla wojsk operacyjnych, bo oba te programy, choć bardzo potrzebne, nie zapewniają potencjału w tym obszarze.

współpraca Jakub Palowski

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
ito
niedziela, 18 lipca 2021, 17:21

Po "przyspieszonych kursach" to byli młodsi lejtnanci RKKA. Średnio przeżywali na froncie 3 dni. Takie luźne skojarzenie. Ze wskazaniem, żeby chociaż w czasie pokoju kursów NIE SKRACAĆ!

Zmechol
czwartek, 15 lipca 2021, 14:39

"Zarówno klasy mundurowe, jak i WOT przyczyniają się więc do zwiększania zasobu żołnierzy dostępnych do różnych form służby w Siłach Zbrojnych RP" - Panie Piotrze to chyba żart? "Żołnierzy"? Po 12 dniach służby przygotowawczej (w przypadku absolwentów służb mundurowych) i 16 dniach podstawowego szkolenia u terytorialsów trudno nazywać te osoby wyszkolonymi żołnierzami. To co robi MON w tej kwestii idzie w bardzo złym kierunku. Ci ludzie po tak krótkim okresie szkolenia nie będą nadawać się w służbie zawodowej praktycznie do niczego. Równie dobrze możemy zlikwidować służbę przygotowawczą i brać ludzi do wojska wprost z ulicy... Tworząc w jednostkach zawodowych kompanie szkolne, które i tak już istnieją na potrzeby służby przygotowawczej. Serio, można by wtedy skończyć z fikcją współczesnej służby przygotowawczej i zrobić zwykła unitarkę trwającą przynajmniej kilka miesięcy.

kkk
czwartek, 15 lipca 2021, 21:51

Nie równie dobrze, bo prawo pozwala na wzięcie z przymusu, z ulicy, tylko po ogłoszeniu mobilizacji lub w razie wojny. A tak stają się już żołnierzami rezerwy i można ich w każdym momencie wziąć bez pytania o zgodę na szkolenia do 90 dni rocznie, a łącznie przez kilka lat nawet chyba na 3 lata.

Tomasito
czwartek, 15 lipca 2021, 06:33

Po co ta ściema brakuje zasadniczej służby co oni zrobia

On
środa, 14 lipca 2021, 19:15

Byle liczbowo się zgadzało..porażka,później taki "żołnierz" przeżyje szok jak każą mu zachowywać się jak żołnierz,parodia niech na weekend przychodzą i od razu przysięga,byle by mon miał w statystykach

Mirek
czwartek, 15 lipca 2021, 13:31

Zgadzam sie to jest totalna porażka ja czekalem ponad 5 miesięcy aż dowodztwo WOT we Wrocławiu przeniesie mnie do rezerwy w związku z moją rezygnacją z tego cyrku i przedszkola

MIR
czwartek, 15 lipca 2021, 11:18

A kiedy ma ćwiczyć jeśli pracuje? Zostają weekendy. Chyba że weryfikacja i do służby zawodowej, tyle że trzeba wtedy inny budżet przygotować

Obserwator
środa, 14 lipca 2021, 22:40

Dajcie podoficerom zawodowym się rozwijać a nie tylko nowych system promuje a doświadczeni odstawieni na bok. Wymagania na kosmonautów zależności od przełożonych bez wykształcenia żenada. Trzeba się prosić o 6 z opinii ludzi po 6 klasach. Masakra jakich mało. Czemu o tym nie piszecie. Komendanci szkół bez szkół. Tak jakby rektor komendant AWL CZY LAW CZY WAT w stopniu generała był po zawodówce. Unormujcie to a nie tylko nowych aby złapać i stop. Zero rozwoju. Dajcie rozwój zawodowym.

Żenada
środa, 14 lipca 2021, 19:41

Jest źle a wygląda że będzie gorzej. Byle kasa się zgadzała w kieszeni, a wyszkolenie. " Panie i tak wojny nie będzie".

czwartek, 15 lipca 2021, 11:14

Ja ci dam "kasę"...?

Tweets Defence24