Środa z Defence24.pl: Dlaczego Rumunia zapłaci mniej za Patrioty?; Grecja zatrzymuje osoby podejrzane o terroryzm; Obchody Dnia Podchorążego; Ciąg dalszy spekulacji w sprawie zmian w MON; Napięcia na linii Kijów - Mińsk

29 listopada 2017, 08:44
Fot. Maciej Nędzyński(CO MON)
Reklama
Defence24
Defence24

Środowy przegląd prasy pod kątem obronności. 

Maciej Miłosz, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Międzymorze tarczy i Patriotów”: Dziś rumuński rząd ma podpisać z przedstawicielami USA LOA, czyli letter of acceptance na kupno baterii Patriot, a konkretnie siedmiu jednostek ogniowych w wersji PAC3+. Za całą inwestycję Bukareszt zapłaci maksymalnie 4,64 mld USD, a pierwsze elementy systemu mają znaleźć się w Rumunii już w 2019 r. „Polska i Rumunia kupują podobny rodzaj uzbrojenia, ale w zupełnie inny sposób. Rumuni robią to szybciej i taniej. Natomiast my zamierzamy budować zdolności przemysłu, co wiąże się z większym ryzykiem.”


Dziennik Trybuna, „Terroryści innej maści”:  Grecka policja zatrzymała dziewięć osób pochodzących z Turcji, które są podejrzane o terroryzm. „Nie chodzi jednak o terrorystów-islamistów, ale o podejrzanych o przynależność do radykalnie lewicowej tureckiej organizacji Rewolucyjny Front-Partia Wyzwolenia Ludu (DHKP-C). Unia Europejska i Stany Zjednoczone uznają ją za ugrupowanie terrorystyczne.”


Gazeta Polska Codziennie, „Dzień Podchorążego”: „Dziś Dzień Podchorążego ustanowiony na pamiątkę wydarzeń z 29 listopada 1830 r., szczególnie obchodzony na uczelniach wojskowych, m.in. Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni czy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.”


Wojciech Szacki, Polityka, „Tasowanie przed rozdaniem”: Czy Joachim Brudziński zastąpi Antoniego Macierewicza na stanowisku szefa resortu obrony? „(…) ewentualne wejście Kaczyńskiego otwiera drzwi do dalej idących spekulacji, bo szef PiS budowałby rząd od początku. Stąd wieści o nominacji dla Joachima Brudzińskiego w resorcie obrony (…) bądź przejściu Mariusza Błaszczaka do Kancelarii Premiera. Pracę miałby stracić Macierewicz." 


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Skandal szpiegowski i iskandery”: Białoruskie władze zatrzymały ukraińskiego dziennikarza pod zarzutem szpiegostwa. „(…) relacje pomiędzy Mińskiem a Kijowem w ostatnim czasie znacząco się ochłodziły. Po zatrzymaniu dziennikarza Białoruś ogłosiła personą non grata doradcę ambasady Ukrainy Ihora Skworcowa, którego również oskarżono o szpiegostwo. Swoją drogą z ukraińskiej stolicy został wyproszony pracownik białoruskiej ambasady. Wicepremier Ukrainy Wiaczeslaw Kirilenko skrytykował władze w Mińsku, które dotychczas występowały w roli pośrednika w ukraińsko-rosyjskim konflikcie.”

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24