Protesty w Iranie: "naszym wrogiem nie jest Ameryka; wróg jest tutaj"

13 stycznia 2020, 15:21
840_472_matched__q3zka1_ProtestsinTehranbyFarsNews03
Fot. FARS News via Wikimedia Commons, CC BY 4.0.

W Teheranie i innych irańskich miastach nie ustają antyrządowe manifestacje. Ich uczestnicy wyrażają oburzenia postawą władz, które kłamały ws. zestrzelenia ukraińskiego boeinga. "Naszym wrogiem nie jest Ameryka! Wróg jest tutaj" - skandowali w niedzielę.

Był to drugi dzień akcji protestacyjnych. Ponownie odbyła się manifestacja przed Politechniką; duża grupa zgromadziła się też na placu Azadi (placu Wolności). Demonstrowano również w innych miastach irańskich: w Szirazie, Isfahanie, Hamadanie i w Urmii - podaje na swym portalu telewizja CNN. Na wieczór zapowiedziano kolejne wiece. Policja w Teheranie została postawiona w stan gotowości - pisze agencja AFP. Irańczycy, którzy wcześniej nie kryli niezadowolenia wobec polityki Stanów Zjednoczonych i domagali się odwetu za zabicie gen. Kasema Sulejmaniego, teraz kierują oburzenie pod adresem irańskich władz, które pozwoliły na zestrzelenie w środę ukraińskiego Boeinga 737-800. Jego pasażerami byli w dużej mierze Irańczycy lub obywatele innych państw, ale mający irańskie korzenie.

"Irańskie władze starają się, by katastrofa samolotu, podyktowana błędem ludzkim, była odbierana jako jeszcze jeden cios, jaki musi odeprzeć Iran pogrążony w żałobie po zlikwidowaniu przez Amerykanów gen. Kasema Sulejmaniego" - pisze Reuters. W pogrzebie Sulejmaniego uczestniczyły tłumy, ale po wyjściu na jaw, że władze kłamały w sprawie samolotu, nastroje się zmieniły. Zdarza się, że uczestnicy manifestacji publicznie niszczą portrety Sulejmaniego na znak protestu wobec polityki władz. Jednocześnie odbywają się też akcje, którą są jednoznacznie antyamerykańskie czy antyzachodnie. Przed ambasadą Zjednoczonego Królestwa zgromadziło się 200 osób, które po spaleniu brytyjskiej flagi wznosiły okrzyki: "Śmierć Wielkiej Brytanii", "Śmierć USA" i "Śmierć Izraelowi". W sobotę brytyjski ambasador został na krótko zatrzymany przez irańską policję pod zarzutem podżegania do obywatelskiego nieposłuszeństwa.

W niedzielnych manifestacjach na placu Azadi oraz przez Politechniką im. Amira Kabira w Teheranie uczestniczyło do kilku tysięcy ludzi. Sobotni protest przyciągnął około tysiąca osób. Jego uczestnicy domagali się ustąpienia najwyższych władz, w tym ajatollaha Alego Chameneia w związku z okłamywaniem społeczeństwa. Uczestnicy manifestacji wznosili okrzyki: "Najwyższy dowódco (Chamenei)! Przeproś i odejdź!", "Chamenei — morderco!", "Śmierć kłamcom!" i "Wstydźcie się!" oraz "Hańba!" Policja użyła gazu łzawiącego, by rozproszyć manifestantów — twierdzi Reuters w oparciu o doniesienia naocznych świadków.

Informacje o sobotnich protestach pojawiły się w przestrzeni publicznej dzięki "umiarkowanym, na poły oficjalnym mediom w Iranie" - pisze Reuters. W sieci pojawiło się też wiele materiałów filmowych. Ich autentyczność trudno jednak potwierdzić. Prezydent USA Donald Trump zapewnił w sobotę o swej solidarności z protestującymi Irańczykami.

Do odważnych, cierpiących mieszkańców Iranu: byłem po waszej stronie od początku mojej prezydentury i nadal będę was wspierać (...) Nie może być mowy o kolejnej masakrze pokojowych demonstrantów. Świat patrzy!

Donald Trump na Twitterze

W niedzielę Trump zamieścił kolejny wpis na swym koncie. "Nie zabijajcie swoich manifestantów!" - zaapelował do irańskich władz na wieść o kontynuacji akcji protestacyjnych.

W ocenie amerykańskiego ministra obrony Marka Espera istnieje wiele przesłanek, by wierzyć, że Iran nie będzie prowadzić dalszych działań odwetowych przeciwko USA. Jedną z przyczyn jest również presja wewnętrzna. Esper zapewnił, że prezydent Donald Trump jest wciąż gotowy do podjęcia rozmów z władzami Iranu "bez żadnych warunków wstępnych" na temat kroków, które "pozwoliłby wrócić Iranowi na drogę normalności" - jak podkreślił.

Widzimy społeczeństwo Iranu, które się buntuje i domaga poszanowania swych praw oraz ambicji, by być rządzonym przez lepszą władzę, przez inny system

Mark Esper, sekretarz obrony USA, w wywiadzie dla CBS

Agencje przypominają, że w listopadzie i grudniu Iran był sceną gwałtownych protestów, które zostały stłumione przez władze fundamentalistycznej Islamskiej Republiki Iranu. Zginęło w nich nawet do 1,5 tys. osób, do aresztów trafiło 7 tys. zatrzymanych.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 48
Reklama
Palmel
wtorek, 14 stycznia 2020, 21:29

Widząc na zdjęciu protestujących a ilu ich jest 100 -300 a ile to % z mieszkańców Teheranu,

Stary Grzyb
wtorek, 14 stycznia 2020, 11:09

Biorąc pod uwagę skalę morderczego terroru ajatollahów wobec własnego narodu, trwającego od ponad 40 lat, w tym tysiące zabitych oraz wiele tysięcy ranionych i uwięzionych Irańczyków w ciągu ostatnich kilku miesięcy, to po pierwsze szacunek za odwagę dla protestujących przeciw zbrodniczym władzom, a po drugie - może wreszcie irański naród się obudzi w całości i zbojecką zarazę zmiecie, obficie wieszając ją na drzewach, za nogi oczywiście.

Palmel
wtorek, 14 stycznia 2020, 21:31

a to jest już ich wewnętrzna sprawa a co nas to interesuje oni sami ten problem rozwiążą nie mieszajmy się do tego bo tylko spowodujemy zwiększenie strat

biały
wtorek, 14 stycznia 2020, 13:22

tysiące zabitych ??? ogarnij się , a co do demonstracji to w Francji i Niemczech są duzo większe demonstracje , policja strzela do protestujących tysiące aresztowanych a unia nie robi nic i w gazetach tez cisza , pierw popatrzmy sie na swoje podwórko a puźniej czepiajmy sie innych

Davien
wtorek, 14 stycznia 2020, 15:43

Biały, znowu... Moze sam się ogarnij, zapoznaj z tematem a potem cos pisz.

mobilny
wtorek, 14 stycznia 2020, 19:58

Ogarnij się. Podrzuć propagandową retorykę a zobaczysz to czego media nie pokazują. Strajki we Francji sa2 większe niż te w Teheranie

klawiatura
wtorek, 14 stycznia 2020, 09:45

Ach te spontaniczne manifestacje sterowane zza wielkiej wody :-)

Muminek
wtorek, 14 stycznia 2020, 10:21

Ach ten nasz narodowy spontaniczne bełkot :-)

klawiatura
wtorek, 14 stycznia 2020, 13:49

Nawet jednego zdania nie potrafisz poprawnie napisać. Słabe macie te translatory z hebrajskiego na polski.

Davien
wtorek, 14 stycznia 2020, 15:44

No padłęm ze śmiechu:) Jka widze kupiłes sobie nowy translator bo polskiego dalej jak widze nauczyc sie nie chciało:)

Oko Europy ®️
wtorek, 14 stycznia 2020, 04:59

Wreszcie ludzie zaczęli myśleć. Wróg jest ukryty w waszych głowach.

Obserwator
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 23:49

W kontekście obecnej sytuacji w rejonie Zatoki Perskiej warto byłoby wspomnieć zamach stanu w Iranie w 1953 roku. W wyniku puczu wojskowego został odsunięty od władzy irański premier Mohammad Mosaddegh, który chciał przeprowadzić demokratyczne reformy w kraju oraz znacjonalizować przemysł naftowy. Zamach zaaranżowany został przez Wielką Brytanię („Operation Boot”) i Stany Zjednoczone (“Projekt TPAJAX”). W wyniku zamachu szach Mohammad Reza Pahlawi mógł dalej rządzić krajem jako monarcha absolutny. Aż do czasu rewolucji islamskiej w1979 roku jego rządy opierały się głównie na wsparciu ze strony Stanów Zjednoczonych. W 2013 roku CIA oficjalnie przyznała się do tego, że była zaangażowana zarówno w planowanie i wykonanie zamachu; przekupywanie irańskich polityków, wojskowych, urzędników oraz szerzenie propuczystowskiej propagandy. Amerykanie przyznali, że był przeprowadzony „pod kierunkiem CIA” i jako „akt polityki zagranicznej USA, opracowany i zatwierdzony na najwyższych szczeblach władzy”...

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 22:07

Nie potrzeba żadnych teorii spiskowych, w Iranie jest duży wzrost demograficzny i bezrobocie kilkanaście procent, w końcu zwykli Irańczycy nie wytrzymają i zrobią porządek z popaprańcami tym bardziej że władza niby demokratyczna wybierana w wyborach tak naprawdę niewiele może bo realną władzę mają fanatycy zresztą dysponują równoległą armią do rządowej.

rozczochrany
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 19:03

Przecież te protesty są przez służby USA i Izraela organizowane i opłacane.

mac
wtorek, 14 stycznia 2020, 08:22

a ja myślałem, że przez Moskwę, żeby była wojna nad zatoką i moskiewska ropa zdrożała....bo tylko z ropy i gazu żyje to "imperium"

FR technologiczne imperium
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 22:18

I wystawili na odstrzał 1000 swoich agentów ? Myśl logicznie .

FR jest podatny na manipulacje albo sam manipuluje bo daja mu kartecze do przepisania
wtorek, 14 stycznia 2020, 07:24

A kto do nich strzelał, chyba Ci media za dużo w głowie namieszały ...

ech...
wtorek, 14 stycznia 2020, 06:45

Bo to pierwszy raz swoich wysłali na rzeź? Ameryka tak ma bo wbrew pozorom Ameryka przestała należeć do ludzi a należy do lobby energetycznego i przemysłowo zbrojeniowego. Logika opiera się na faktach a nie opowiastkach dla gawiedzi.

plusim
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 20:23

....a mało to już tego rodzaju prowokacji urządzili? Ostatnio był Hong Kong ale wczesniej Ukraina. Można tak jeszcze trochę wymieniać.....

FR technologiczne imperium
wtorek, 14 stycznia 2020, 08:21

To że Rosja i jej polscy klakierzy mówią że to USA zorganizowała Majdan nie znaczy że to prawda objawiona, zwyczajnie Ukraińcy zobaczyli jak żyje się pod Zachodem a jak oni żyją pod wschodem i nie dziwne że chcieli coś z tym zrobić.

biały
wtorek, 14 stycznia 2020, 13:26

przestań popatrz na europę zamieszki w Francji prasa milczy zamieszki w Niemczech prasa milczy w Polsce próba przeprowadzenia reform sądownictwa łamanie praw człowieka , ten kto ma kasę ten manipuluje politykom , kto w Polsce i na zachodzie ma prasę i kasę no chyba nie Rosja oni jak mają na onuce to sie cieszą

Kiks
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 20:04

Jasne.

yaro
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 18:29

Na pogrzeb generała przyszło 3 mln ludzi, na protesty tysiąc .... litości bo tego nie kupuję ..... to tyle zdołali zorganizować tzw. zachodni piewcy narzucania innym krajom demokracji ? Przecież to nie jest nawet śmieszne to jest żałosne ....

Truskawa
wtorek, 14 stycznia 2020, 10:23

Nie pomyliłeś się czasami ?? nie chodziło o 3 miliardy ??

ech...
wtorek, 14 stycznia 2020, 06:50

A w Polsce swego czasu na wiec jednej partii przyszło osób dziewięć ale w mediach skadrowali na tłum i "reuter" i "washington post" pisały o tysiącach :-). Jeśli poczytać i pooglądać te wiodące kanały medialne to w Polsce nawet mamy gorzej niż w Iranie tyle że u Nas nie zestrzeliwuje się samolotów pasażerskich bo po prostu nie ma czym. Zresztą Naszą Polskę też starają się wywrócić a my tu o Iranie. Iran sam by się zmienił gdyby się na niego otworzyć w odpowiedni sposób tylko chyba Ci na górze chyba już nie dostrzegają zupełnie dołu żeby to zauważyć że istnieją inne metody "reformy".

B72
wtorek, 14 stycznia 2020, 03:08

Wyłączono tel i Internet, wystarczy pomyśleć żeby zrozumieć.....

suawek
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 23:37

Na pogrzeb Lenina, Stalina, Kim Ir Sena ile przyszło?

ndfi
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 22:46

jasne, może 300 milionów

tak
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 19:56

Nie ma nic gorszego od dyktatury połączonej z ideologizacją, w przypadku Iranu religijnym - przerabialiśmy to w Polsce, zostało nam to narzucone przez ZSRR - czyli Rosję i doskonale pamiętam tamte szaro-bure niewesołe czasy...

ech...
wtorek, 14 stycznia 2020, 06:52

A Ty to wiesz bo masz tyle lat że wiesz czy Ci takich bzdur w szkołach nawkładali? Ja już stary jestem to wiem że niezależnie od opcji na górze w zakresie historii nic innego jak kłamstwa nie da się usłyszeć.

Muminek
wtorek, 14 stycznia 2020, 10:27

A ile Ty masz lat - bo ja 50 … żyłeś wtedy na księżycu czy byłeś gdzieś na wakacjach … czy może z kolegami tworzyłeś tamten system ?? i żal młodych lat kiedy mówiłeś innym jak jest i jak ma być - że aż im ze strachu kredki wypadały z tornistrów ??

biały
wtorek, 14 stycznia 2020, 13:31

ja mam 45 i jedno co zauważyłem co się zmieniło to ciężej zdobyć pracę , pełno bezdomnych na dworcach , ok kto jest wykształcony zaradny to kasy w uj , a kto sobie nie radzi ten przymiera głodem , afery mieszkaniowa , amber gold , skoki , ilu osobom w warsszawie zabrano mieszkania 65 tysiącom , ilu osobom amber gold i skoki zabrały dorobek życia co ??

yaro
wtorek, 14 stycznia 2020, 14:35

skoki i amber gold nie kazały nikomu lokować u nich pieniędzy, na naiwność nic nie poradzisz ..., nawet gdybym miał 3 mln zł do wydania w życiu nie pomyślałbym o czymś takim jak amber gold ...

ech...
wtorek, 14 stycznia 2020, 13:29

Ja ty masz 50 to ja 143

tak
wtorek, 14 stycznia 2020, 09:35

do mnie piszesz? kolego ja mam prawie 50 lat - nie za komuny to kończyłem studia

ech...
wtorek, 14 stycznia 2020, 10:29

no to mógłbyś być moim synem albo gdybym się postarał może nawet wnukiem.

NOWIS
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 17:03

1000 osób na 8 milionowe miasto. Faktycznie skala protestów poraża...

FR technologiczne imperium
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 22:17

1000 osób to dużo patrząc na fakt że mogą mieć przez to duże kłopoty to tak jak by na podstawie faktu że w czasach PRL więcej ludzi chodziło na marsze 1 majowe niż nielegalne 3 majowe twierdzić że Polacy byli za komunizmem.

Szyicki
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 19:34

No ale 650 zabitych to jest juz pokojowy rekord Nawet szach byl łagodniejszy

Th
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 18:01

Jakie 1000 osób? 1,5 tysiąca demonstrantów poniosło śmierć tylko w listopadzie i grudniu podczas protestów.

Ht
wtorek, 14 stycznia 2020, 07:26

Taaa jasne a świstak te sreberka zawija, tylko nie wiedziałem, że świstaki sa w Iranie ...

a przecież są już dobre leki
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 23:04

Tylko 1,5. Ja słyszałem, że 15 miliona.

Th
wtorek, 14 stycznia 2020, 10:03

1,5 tysiąca zabitych i 7 tysięcy zatrzymanych przed reżim ajatollachów. To oficjalne dane, pisze o tym nawet w tym artykule.

Widziałem
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 21:23

Dokładnie,na ulicach jest dziesiatki tysiecy ludzi,reszta sie boi,tylko kopiejkowe trole chcą by w Iranie zostało po staremu...Ludzie maja dośc tyranii,chca wolności,Irańczycy mowią ze tam gdzie Rosja tam zacofanie i bieda.

Jhgf
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 17:51

W takim reżimie 1000 osób to ogromna skala.

vipmig
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 16:39

Kto tak naprawde chce wojny z Iranem to Arabia Saudyjska,Israel i ludzie otaczajacy trampka bo trampek chyba nie za bardzo.

poniedziałek, 13 stycznia 2020, 19:16

Zaczyna się drugie podejście do perskiej wiosny Made in Mosad/CIA

yaro
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 18:32

wiesz ja się zastanawiam czy Trump wo gule kojarzy co Ci doradcy do niego mówią i może to wygląda tak, że jednemu przytaknie drugiemu odmówi i tak na generała przytakną a na zwrotny atak na Iran za ostrzelanie bazy już nie, tak żeby było dla zasady 50/50% ...

Tweets Defence24