Producent i użytkownik: Grot jest stale udoskonalany

5 lutego 2021, 17:39
Grot_20201
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON/flickr
Reklama
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Karabinek Grot powstał w porozumieniu z wojskiem, jako użytkownikiem tej broni; usterki, które ujawniają się przy każdej nowej konstrukcji, są także w porozumieniu z wojskiem usuwane – zapewnili w piątek przedstawiciele radomskiej Fabryki Broni Łucznik i wojska.

W piątek w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w podwarszawskiej Zielonce przedstawiciele Fabryki Broni Łucznik w Radomiu i używający Grota żołnierz WOT prezentowali funkcjonalność tego systemu. Producent podkreślił, że egzemplarze pierwszej wersji zostały już zmodernizowane, a z czasem zostaną doprowadzone do najnowszego standardu.

"Karabinek szturmowy Grot został skonstruowany w Radomiu, w porozumieniu z użytkownikiem końcowym" – podkreślił dyrektor handlowy FB Seweryn Figurski. Przypomniał, że karabinek powstał w programie Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej i zależnie od potrzeb można go skonfigurować na 10 sposobów, z lufami różnej długości, także w wersji bez kolby. Podkreślił, że długa szyna montażowa pozwala na stosowanie wielu przyrządów celowniczych, a w konstrukcji broni uwzględniono wygodę strzelców prawo- i leworęcznych.

Figurski zaznaczył, że "żadna broń nie trafi do końcowego użytkownika bez pozytywnych rezultatów testów", obejmujących upadki, zapylenie, zamoczenie i tysiące strzałów. "Doskonale wiemy, że nowa konstrukcja będzie przechodziła choroby wieku dziecięcego. W użytkowaniu wychodzą na jaw wady, których nie można było przewidzieć. Ważne, jak Fabryka Broni reaguje na potrzeby klienta" – podkreślił.

Dotychczas firma dostarczyła 43 700 karabinków, otrzymując ok. 40 reklamacji. Pierwszą wersję A0 zastąpił model A1, m.in. ze zmienionym mocowaniem paska, obecnie w produkcji jest wersja A2, dostarczona w blisko 7 tys. egzemplarzy - dłuższe łoże uniemożliwia w tej broni przypadkowe wypięcie regulatora gazu, którego wypadanie było usterką pierwszej wersji. "Nie było to nagminne, ale też nie incydentalne. Fabryka Broni nie chowa głowy w piasek, reagujemy" – powiedział Figurski.

Wzmocniono także iglicę, by wytrzymywała także strzały "na sucho", bez amunicji, specyficzne dla szkolenia stosowanego w WOT.

Starszy szeregowy Theodore Anama, od dwóch lat żołnierz WOT, użytkownik Grota i instruktor strzelecki, zwrócił uwagę na ergonomię i prostotę szkolenia broni dla lewo-i praworęcznych. Zapewnił, że także przy ogniu ciągłym Grot nie nagrzewa się tak, by uniemożliwiać używanie. Mówiąc o wrażliwości na zabłocenie i zapiaszczenie, powiedział, że czasami, lecz nie za każdym razem, dochodzi do zacięcia.

Płk dr hab. inż. Przemysław Kupidura z WAT przyznał, że niektóre elementy mogą być bardziej podatne na zabrudzenie. Zaznaczył zarazem, że WOT ćwiczą w trudnych warunkach – trenując np. ewakuację rannego ciągniętego przez czołgającego się kolegę – a broń po takim ćwiczeniu nadal strzela. Odnosząc się do publikacji o wadach karabinka z Łucznika, zwrócił uwagę, że w zaprezentowanym teście wsypano piach we wrażliwe elementy Grota, pozostałe konstrukcje traktując łagodniej, co – dodał – powoduje, że wyniki są nieporównywalne.

"Nic w tym złego, że rynek cywilny testuje broń. Też tak robiliśmy" – powiedział były żołnierz GROM, Paweł Mateńczuk "Naval". Przyznał, że niektóre próby, jakich dokonywał z kolegami, przekraczały warunki dopuszczane przez producentów. Podkreślił, że w jego karierze wojskowej, w tym na misjach bojowych w Iraku i Afganistanie – nie spotkał się z takim zapiaszczeniem, jakiemu poddano Grota w publikacji. Także "Naval" wyraził uznanie dla możliwości dostosowania Grota do indywidualnych potrzeb strzelca.

W styczniu portal Onet.pl zamieścił materiał o wadach technicznych karabinka Grot, zarzucił też, że przy dopuszczeniu broni naruszono procedury badań i akceptacji. Powołując się na próby przeprowadzone przez byłego oficera wojsk specjalnych, Onet.pl opisał wypadające regulatory gazowe, przegrzewanie się przy ciągłym ogniu, podatność na zacięcia po zapiaszczeniu i na korozję, łamliwą kolbę, pękający magazynek i jego gniazdo.

Fabryka Broni zarzuciła autorom nierzetelność i podkreśliła, że wady stwierdzone we wczesnych egzemplarzach zostały usunięte. Na początku lutego Łucznik poinformował o pozwie przeciw wydawcy Onetu, w którym FB żąda przeprosin i miliona złotych zadośćuczynienia.

Karabinek, opracowany przez FB Łucznik i WAT w ramach Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej. Pierwsza partia została kupiona w 2017 r. dla WOT, obecnie jest zamawiany także dla wojsk operacyjnych

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 98
Reklama
rafikzabki
wtorek, 9 lutego 2021, 07:14

Psy szczekają karawana idzie dalej. I wyjaśniło się dlaczego najpierw do WOT - ano do regularnej armii pójdzie model bardziej dopieszczony po sprawdzeniu go w WOT o czym pisałem i ja i inni rozsądniejsi na tym forum. A zabaw karze - zabaw karze zawsze by chcieli zakupić wszystko w zachodnim sklepiku z półki bo gotowe...

rpland
piątek, 12 lutego 2021, 07:57

no jasne. fabryka właśnie bierze od wojska 43 tys. sztuk do poprawy. tym samym przyznając, kto mówił prawdę, a kto szczekał po psiemu.

Kazik :)
wtorek, 9 lutego 2021, 19:56

Właśnie obraziłeś żołnierzu Wojsk Specjalnych którzy jak określiłeś, jako tzw. "zabawkarze" kupili z półki HK a mogli docelową wersję Grota C16 FB-M3/MSBS-5,56KA2 która zostanie wyposażona jeszcze w ergonomiczny chwyt pistoletowy, zmiany napinacza i elementów zespołu ruchomego (wersji tej jak na razie chyba nawet w testach nie ma) - dane z lica 2020 r. gdy podpisywano umowę na dostawę 18 tys szt Grota C16 FB-M2/MSBS-5,56KA1 w latach 2020-2026.

Davien
piątek, 12 lutego 2021, 13:25

Wojska Specjalne kupuja to co oni chcą i co im sie bardziej przyda.

Kazik :)
sobota, 13 lutego 2021, 20:10

Czy zwykły żołnierz-piechociarz to żołnierz gorszego sortu???? On też może kupić co chce i co mu się bardziej przyda!!!!, np.: celownik kolimatorowy/pryzmatyczny do kb Beryla (broń Boże, kb Grot-bo chce żyć), granatnik jednorazowy AT-4, ppk Spike SR (wystrzel i zapomnij) czy wymarzony/wyśniony granatnik CG M4 oraz amunicja krążąca Warmate a to wszystko wiezione na UMPAG-Bumar (opancerzenie przód Stang 5 -norma 4569) + lekkim AMV Patria 6*6 lub Sisu GPV/GTP i osłaniane z góry dronami!!!!! Pomarzyć ale nie tu gdzie są różne sorty mundurowe!!!!!

Davien
wtorek, 16 lutego 2021, 14:55

Nie może panie Kazik. Wosko regularne dostaje standaryzowane wyposazenie i uzbrojenie i tak jest w kazdej armii swiata

db+
wtorek, 9 lutego 2021, 18:02

Myślisz, że tym którzy wypowiadają krytyczne opinie chodzi o to, żeby kupić coś z półki na Zachodzie? W tym to akurat ostatnio specjalizuje się MON. Krytyka ma na celu wskazanie słabych punktów broni, żeby żołnierzy otrzymał narzędzie walki, któremu może zaufać w 100%, nawet w ekstremalnych warunkach. Co do przetestowania przez WOT na szkoleniu dwa dni w miesiącu... Wybacz, ale nasuwa mi się skojarzenie z testowaniem nowego samochodu, który ma być użytkowany w rajdach. Testy będą prowadzili niedoświadczeni kierowcy, jeżdżąc raz w miesiącu do kościoła. Ale żeby było że jest hardcore to gruntową drogą, trochę naokoło. Jak coś się urwie to się powie, że to wina użytkownika. A potem samochód trafi do produkcji i pojedzie na rajd Paryż Dakar. Pojechałbyś?

R
poniedziałek, 8 lutego 2021, 11:53

Udoskonalany? raczej wiecznie poprawiany.

Topick
poniedziałek, 8 lutego 2021, 11:08

"Płk dr hab. inż. Przemysław Kupidura z WAT .... zwrócił uwagę, że w zaprezentowanym teście wsypano piach we wrażliwe elementy Grota, pozostałe konstrukcje traktując łagodniej, co – dodał – powoduje, że wyniki są nieporównywalne."- to jakiś żart AR15 i AK nie mają takich elementów które można tak łatwo zapiaszczyć. ten element grota jest rozwiązany tragicznie. nie trzeba było wiadra piachu , żeby osiągnąć efekt. Wystarczy zobaczyć jak dobrze zrobiono to w broni CZ. Oczywiście każda broń może się zaciąć

dropik
poniedziałek, 8 lutego 2021, 10:59

O tym na ile to dobra i doskonała bron niech świadczą taka infomracja: wytrzymałość iglicy w hk-416 6000 strzałów , w Grocie 3000 (z instrukcji broni). O świadomości problemów z odpornością na piach może świadczyć tytuł tego referatu : "Analiza możliwości opracowania, wykonania i wdrożenia przysłony zespołu napinacza broni systemu MSBS-5,56" - autorzy: J. Bożejko (WAT), K. Kaczyński (WAT), N. Piechota (FB), R. Woźniak (WAT), M. Zahor (WAT), wygłoszonego na Międzynarodowej Konferencji Uzbrojeniowej na temat "Naukowe Aspekty Techniki Uzbrojenia i Bezpieczeństwa" w Jachrance w dniach 17-20 września 2018 r.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 8 lutego 2021, 10:10

Moja skromna uwaga do powyższego artykułu, aby rząd PiS Morawieckiego i minister Błaszczak pamiętali o tym co ten artykuł wypomina. MSBS to wszechstronne polskie rozwiązanie, którego rozwój należy wspierać w każdej formie. Trochę czasu to zabierze i inwestycji, lecz na długą metę to się opłaci i MON i WP i całemu PGZ. Żadna inna firma PGZ nie może zastąpić Łucznika Radom w produkcji karabinków czy karabinów MSBS, bo produkuje śladowe ilości nielubianych i niesprzedających się broni snajperskich, jak ta fabryka z Tarnowa. MSBS zasługuje na taką szansę. MSBS ma potencjał do stania się polskim hitem eksportowym. Czy minister Błaszczak swoimi oczami nie widzi tego? Oczekujemy "dobrej zmiany", a nie warty przy ciepłej wodzie z kranu byłego ministra MON Klicha z PO, który jest pacyfistą.

dropik
poniedziałek, 8 lutego 2021, 14:21

Oczywiście , oczywiście. Iglica grota wytrzymuje aż 3000 strzałów, a niemieckiego hk416 zaledwie 6000 . stać nas :P

dropik
poniedziałek, 8 lutego 2021, 09:01

Ale co tu udoskonalać ? 30-40 tys już wyprodukowano z wadliwą iglicą i regulatorem gazowym. Zamiast poprawić produkcję tej iglicy zaprojektowaną nową, która jest nie kompatybilna ze starą - czyli koszt wymiany będzie duży. Dodano nowe łoże i no i cały karabinek powoli zmierza w kierunku 4kg. no niestety te poprawki nie rozwiązują problemu z odpornością na zapiaszczenie. Tu nie trzeba wiaderka piachu , żeby karabin zaczął się zacinać.

ktos
poniedziałek, 8 lutego 2021, 08:24

Nie jest istotne co twierdzi producent i dziennikarze. Jezeli moge nasypac piasek na karabin powodujac tym samym jego zablokowanie to produkt taki jest zdyskwalifikowany z dalszego uzycia. Czy producent wyskoczy z za rogu na wroga nie bedac pewnym ze bron zadziala? Co gdy akurat wtedy karabinek sie zatnie? Taka bron musi byc w 99,99% czasu sprawna, nie wazne co bedzie sie z nia robilo.

ania
sobota, 6 lutego 2021, 19:01

Zamiast testów i porownań z innymi karabinkami propaganda, wynajeci dziennikarze, celbryci, klub sportowy z Radomia, pozew na śmieszną kwotę, dzieci z kwiatami... Gdybym był potencjalnym klientem i obserwował ten spektakl, mialbym pewność, że wszystko co napisano w onecie jest prawdą. Być może kilka tych wad usunieto, ele nie usunie się korozji, wynikajacej z dziadowskiego, najtanszego materiału i dziadowskiego zabezpieczenia antykorozyjnego.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 8 lutego 2021, 08:37

Czyli inna broń z Radomia będąca już na stanie WP jest wykonana z lepszej stali i ma lepsze zabezpieczenie antykorozyjne? Szczerze wątpię. Choćby tylko z tego powodu uważam, że onet wypisuje wierutne bzdury.

db+
poniedziałek, 8 lutego 2021, 16:42

Poszukaj sobie na Gunblogu na FB opinii cywilnego użytkownika Grota. Jakoś tak z maja ubiegłego roku. Generalnie konkluzja jest taka, że po rusznikarskiej modyfikacji bądź wymianie większości podzespołów broń działa super. O zabezpieczeniu antykorozyjnym i zastosowanych materiałach też tam trochę jest.

dropik
poniedziałek, 8 lutego 2021, 14:22

nie wiadomo czy to ta sama stal co w berylach.

Andrzej
poniedziałek, 8 lutego 2021, 01:18

zachowanie FB w tej sprawie (straszenie sądem, śmieszne pozwy, propaganda) wskazuje, że wady są tak poważne, że ich usunięcie (w polskich warunkach) jest najprawdopodobniej niemożliwe. Niemożliwe. Firma, która by wiedziała, że to możliwe i wiedziała jak zareagowała by inaczej.

sądy i przesądy
poniedziałek, 8 lutego 2021, 10:38

Czyli jak by zareagowała? W sądzie wygrywa siła dowodów, a nie siła przekonania że ma się rację. Np. ja to się zastanawiam jak ktoś nie będąc w czynnej służbie, bez zgody właściciela broni, pozyskał broń do testów, skoro twierdzi że wszystko odbyło się zgodnie ze "sztuką testowania"? Na podstawie jakich przepisów? Test można nazwać testem tylko wtedy, gdy odbywa się wg. ustalonego harmonogramu, który można w każdym momencie zweryfikować. Na miejscu FB wystarczy udowodnić że tester wszedł w posiadanie broni nielegalnie i jego siła argumentu oscyluje w granicach zera!

jurysta
poniedziałek, 8 lutego 2021, 09:37

Straszenie pozwami? Naucz się tego człowieku, że jak ktoś łże ze szkodą dla firmy, to pozew sądowy jest najnormalniejszą rzeczą na świecie. Kilka takich pozwów powinno już być dawno, ale niestety w Polsce się tego nie praktykowało. W tym konkretnym przypadku bardzo dobrze, że pozew jest.

roman grodzki
sobota, 6 lutego 2021, 18:07

Tralalala stek bzdur. Zamiast na błędach lepiej uczyć się w szkole. Na ekspertów powołuje się jakieś pierdoły z WOT. Chceż znać wartość tego instrumentu to daj go ruskim do Syrii jak będzie dobry to powiedzą i nie oddadzą. Polska marka w tym temacie była znana, ale tylko jako producenta licencyjnej broni rosyjskiej odpornej na wszystkie warunki i piaskownice. Dlatego myślę, że eksport będzie z dopłatą.

Sternik
niedziela, 7 lutego 2021, 00:44

Polska to nie Syria, nie ma potrzeby testować broni aż tam skoro jest testowana w Polsce.

jarosałw
czwartek, 11 lutego 2021, 16:25

ale to jak chcemy zarobić na tej broni. Syria nie bo za dużo piachu, może Ameryka południowa? też nie bo za dużo wody.

db+
niedziela, 7 lutego 2021, 16:33

Wystarczyło ją wysłać z żołnierzami na misje. Ale z drugiej strony dobrze, że tak się nie stało, bo wtedy zamiast listy uwag mielibyśmy listę poległych.

li100nosz
sobota, 6 lutego 2021, 17:16

Obecne wyjaśnienia FB Radom wydają się przed wszystkim spóźnione, jak i mało profesjonalne. Onet przecież powoływał się na spotkanie w Radomiu, gdzie przedstawiciele fabryki ani nie odpowiedzieli na postawione pytania, ani nie przedstawili poprawek z wersji A1 i A2, ani na koniec nie autoryzowali wypowiedzi (czego wcale nie musieli robić). Na sieci można też znaleźć wypowiedzi terytorialsów potwierdzających wiele bolączek Grota: wypadające zawory gazowe, złe mocowanie pasów nośnych, problemy z mocowaniem magazynków, wrażliwość na zapiaszczenie, słabe zabezpieczenie przed nalotem korozyjnym, słaba i krótka kolba oraz łoże, niesolidne przyrządy celownicze (do czasu wprowadzenia kolimatorów) + parę innych, mniej krytycznych. Oczywiście, zgadzam się, że wiek niemowlęcy każdego projektu usprawiedliwia szereg błędów, ale kluczowy jest sposób ich usuwania (dobra komunikacja i PR też mają znaczenie). Czytając te wszystkie uwagi mocno mnie zastanawia sposób zakupu tej broni - po wersji A0 w ilości kilkuset sztuk powinno być góra kilka tysięcy sztuk A1 i dopiero potem większe zakupy w wersji A2 lub nawet A3. A teraz za doprowadzenie całej partii do wersji A2 i za dalszy rozwój będziemy płacili z kieszeni podatnika, czyli np. w ramach remontów i przeglądów, które będą przecież droższe. FB startowała lub przymierzała się do kilku przetargów na karabinek - za granicą ale także w Polsce - i w sumie nigdzie nie osiągnęła sukcesu, to też dość znamienne. Lubię Grota, obserwowałem jego rozwój od kwadratowych prototypów, możliwość przejścia na jednej komorze na bezkolbowca to unikatowa możliwość, ale FB wg mnie słabo sobie radzi z komunikacją i szybszym reagowaniem na uwagi terytorialsów - a przypominam, że terytorialsi na początku mieli prikaz "nie narzekać", a za zgubione zawory płacili ponad 200 pln z własnej kieszeni.

Kazik :)
niedziela, 7 lutego 2021, 09:38

Doskonały komentarz i jako "dziwną puentę" dodał bym do tego zaprzestanie produkcji posowieckiego kb Beryla (wyprodukowano dla WP ok. 80 tys szt - obecnie remontowany i składowany na godzinę W), tak poszarganego w boju w Afganistanie, Iraku i na necie w Polsce. Kb Beryl może jest i ciężki, nieporęczny, nieergonomiczny, lufa grzeje się jak parowóz ale się nie zacina i zabija z "zimną krwią" lecącej kuli bo takie są prawidła wojny - śmierć i zniszczenie. A na koniec kb Beryl w miarę się sprzedaje nadal na rynku cywilnym bo produkcja została utrzymana na rynek cywilny.

Lewandos
niedziela, 7 lutego 2021, 00:15

Nie zgadzam się. Wyjaśnienia pojawiły się momentalnie bezpośrednio po publikacji. Zarówno ze str. Gestora, jak i PGZ. Szczerze mówiąc ze strony WOT nawet b. Szczegółowe niż ze str. Producenta.

moro
niedziela, 7 lutego 2021, 20:36

To co napisał Onet było wiadomo w 2018 roku. WOT i żołnierze biorący udział w testach zgłaszali wypadające regulatory, rdzę, zacięcia, pękające kolby. Wtedy FB twierdziła, że to wina użytkownika i dalej produkowali wersję A1. Teraz mamy 2021 rok i po artykule Onetu FB ogłasza, że do WOT trafi właśnie wersja A2 z dłuższym łożem. Co robili przez dwa i pół roku?

Walenty Pikuś
sobota, 6 lutego 2021, 16:36

Cały czas w publikacjach fabryki Łucznik, wypowiedziach polityków tylko propaganda, którą niepotrzebnie moim zdaniem firmują np. pułkownik Kupidura czy Naval. Dlaczego nie wiem i nie chcę wnikać. Niektórzy publicyści z kolei, dlatego, że ich pisma zamieszczają reklamy FB Łucznik, i to rozumiem. Klient płaci, klient wymaga. Dlaczego nikt nie wpadł na prosty pomysł, nasuwający się po publikacji Onetu. Zaprosić (fabryka, MON) członków zespołu Pawła Mosznera, aby omówić wyniki i warunki przeprowadzania testów nad Grotem, skonfrontować dane i pozyskać nowe, które na pewno w zanadrzu ma Moszner. To byłoby konstruktywne działanie, a nie polityczne bicie piany, szukanie spisków niemieckich oraz innych. Sposób działania w tej sprawie obnaża całkowitą indolencję kierownictwa MON, Sił Zbrojnych oraz FB Łucznik z Radomia. Kontynuując myśl o spisku, może obawa, że spisek, a nie walory Grota przyczyniły się do jego wprowadzenia na uzbrojenie WOT, kreuje atmosferę spiskową i spychania odpowiedzialności za złe decyzje. Obserwacja działań w sprawie Grota, prowadzi to takiego logicznego wniosku.

Lewandos
niedziela, 7 lutego 2021, 00:17

Niezgadzam się. Były próby kontaktu z Mosznerem. Jednak nie zgodził się, by wystąpić przed kamerą.

foeigd
poniedziałek, 8 lutego 2021, 01:01

dowody proszę, bo inaczej uznaję, że świadomie wprowadzasz czytelników w błąd

nsm/sk;l
poniedziałek, 8 lutego 2021, 09:39

Ja poproszę o dowody w drugą stronę, bo jak na razie poza tym, co wypisuje w polskim języku niepolska tuba ich brak.

db+
poniedziałek, 8 lutego 2021, 14:21

Ale dowody na co? Lista zmian konstrukcyjnych w wersji A2/M3 wystarczy?

Marcyk
sobota, 6 lutego 2021, 19:31

Zgadzam się w 100 % jednak w Polsce konstruktywna krytyka jest uznawana za "zdradę narodową".

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 8 lutego 2021, 09:41

Patrz na Czechów. Pierwsza wersja Brena, którą dostali ich żołnierze do Afganistanu to był zwykły gniot. Słyszałeś, żeby ktoś tam robił taki cyrk jaki jest u nas?

K
sobota, 6 lutego 2021, 14:09

czyli z dostarczonych 43.700 już prawie 7.000 działa poprawnie! A co z pozostałymi? Kto zapłaci za tę gigantyczną niegospodarność? Ach Ci Niemcy...

Grzyb
sobota, 6 lutego 2021, 13:27

Pamiętacie medialny szał na temat Rosomaka, który niedopancerzony został wysłany na misje? Mamy podobny przypadek. Myślę, że Grotowi ten kubeł zimnej wody wylanej na głowę gościom z FB paradoksalnie wyjdzie na zdrowie. Konstruktywna krytyka pozwoli szybciej wyeliminować wady. A to, że wypuszczono 40 tyś karabinów które trzeba poprawić to dobrze, bo jakby było mniej, to znaleźli by się idioci skłonni Grota wycofać, zamiast naprawiać. Broń jest świetna, nasza, polska, wymaga tylko kilka poprawek. I trzeba się do tego przyzwyczaić, że mamy jakieś swoje konstrukcje, na które zagraniczna konkurencja będzie psioczyć. Zobaczycie co to będzie jak Borsuk wejdzie do produkcji, to dobiero będzie burza i ból 4 liter u niektórych!

dropik
poniedziałek, 8 lutego 2021, 09:14

To jest przeciętna broń i tyle. Do tego droga. Czy warto produkować u siebie broń to inna sprawa.

Kazik :)
sobota, 6 lutego 2021, 18:08

A BWP Borsuk to ma być rewelacyjny pod względem koncepcji użycia na terenie Polski (wyposażenia WP) czy jakości wykonawczo-projektowo-konstrukcyjnej, bo tak do końca nie wiem?

Lewandos
niedziela, 7 lutego 2021, 00:18

Choćby ze względu na wieżę...

Kazik :)
niedziela, 7 lutego 2021, 15:11

Wieża to produkt który powstaje od 2013 roku i był dedykowany zarówno dla KTO Rosomak i tzw. nowego BWP. Jedynie co słyszałem to rewelacyjne jest podwozie/zawieszenie, jak niesie wieść gminna skonstruowane min. przez inżynierów z Bumaru. Dlatego zapewne tak dobrze wyszły testy trakcyjne i strzelania w ruchu na Drawsku Pom. BWP Borsuka. Ale co dalej, bo tak do końca nie wiem?

uy65
sobota, 6 lutego 2021, 11:32

Fabryka zaczyna się teraz wycofywać rakiem z twierdzeń,że beryl to taki wspaniały i bezbłędny produkt czyli rację mieli ci co ją skrytykowali. A przy okazji wychodzi na jaw,że przekazano wojsku tzw kichę bez dokładnych badań - w ten sposób wychodzi na jaw bezkrytyczna i bezmyślna propaganda sukcesu

yar
sobota, 6 lutego 2021, 14:06

Artykuł jest o Grocie, a Ty piszesz o Berylu? Czy sam nie wiesz co piszesz, czy piszesz głupoty na zamówienie?

Fsaa
sobota, 6 lutego 2021, 14:01

Beryl czy Grot? Zauważyłem, że większość usterek to kwestia materiałowa a nie projektowa. Zastanawia mnie jeszcze wpływ amunicji z MESkO na korozję . Czy wykonano próby na dwóch, trzech źródłach amunicji. Rdza nie bierze się z nikąd.

wink
sobota, 6 lutego 2021, 13:26

A ile niby lat mieli tę "kichę" - jak mówisz, badać? To całkowicie normalne, że broń testuje się w boju. Czyżby zapomniało się jaki wadliwy był HK-G36? I jak Federalny urząd d/s uzbrojenia wycofał niby wspaniały wiele lat użytkowany model karabinu, któremu jednak wyginały się lufy i odpadały plastiki w upale? Idąc twoim tokiem rozumowania powinni go badać 20 lat zanim trafiłby do linii? A co, niby Beryl jest lepszy? Kto tu się w ogóle wypowiada? Broń testuje się w armii i w boju. Wtedy wychodzą mankamenty które trzeba poprawić inaczej żadna broń nigdy by nie wyszła z laboratorium. Sprawa Grota jest oczywistą nagonką medialną na FB, aby broń p. Boże nie dostali większego kontraktu. Typowy czarny PR.

dropik
poniedziałek, 8 lutego 2021, 09:21

Co ma do tego g36 ? to ,że Niemcy wprowadzili wadliwy karabinek, to znaczy ,że my też mamy tak zrobić ? konstruktorzy z WAT, to nie konstruktorzy HK , a jakość wytworów z FB w Radomiu też daleko odbiega od standardów niemieckich. Całe to wdrożenie grota to jedno wielkie proszenie się o porażkę . Na własne życzenie.

oheg
poniedziałek, 8 lutego 2021, 01:04

ro dlaczego nie udowodnią przed kamerami, że działa? Rozumiem, że uważasz to za wunderwaffe i chodzi o to, żeby nikt nie wiedział że mamy takie cudo.....serio?

Katan
poniedziałek, 8 lutego 2021, 12:11

Przecież jest filmik z testu z 2018 roku, gdzie Grot wyciągnięty z piachu normalnie strzela. Wystarczy obejrzeć i pomyśleć.

lsd
poniedziałek, 8 lutego 2021, 10:49

Takich dowodów w necie jest bez liku. Chociaż nie mam nic przeciwko aby umieścili jeszcze jeden.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 8 lutego 2021, 09:44

Przecież udowodnili. Widziałeś test piaskowy z milmaga? Grot jest tam obsypywany piachem i po wytrzepaniu strzela be zastrzeżeń. Choćby ten test pokazuje ile prawdy jest w onetowych rewelacjach.

Murek
sobota, 6 lutego 2021, 11:19

Wroga/konkurencyjna polityka Niemców i tyle.

Vald
sobota, 6 lutego 2021, 13:51

Do Murek: żeby wygłaszać takie twierdzenie trzeba mieć coś więcej niż przypuszczenia, teorie spiskowe i tym podobne wyjaśnienia-wytrychy (działające zawsze...). Nic konkretnego nie wskazuje na Niemców poza życzeniowym "odnalezieniem" tradycyjnych sprawców. A to oznacza, że to tylko propaganda. Nie sądzę zresztą, żeby Niemcy żyli w strachu przed jakością polskiego karabinka. Natomiast przykładów dziadostwa - nienaprawialnego, paraliżującego procedury i urzędy - mamy w Polsce aż nadto. Cieszyć się trzeba z tego artykułu w Onecie. Może zmobilizuje to producenta. Chociaż prędzej uwierzę w ruchy pozorowane i odczekanie aż sprawa ucichnie.

amana
poniedziałek, 8 lutego 2021, 01:06

niestety uważam, że masz rację i polski żołnierz wyjdzie z trefnym sprzętem jak te hełmy i t72 malowane. I bardzo się zdziwię, jeśli będzie chciał umierać za kraj który obdarował go takim.....wiadomo czym

Polo
sobota, 6 lutego 2021, 13:23

Pełna zgoda.

AA
sobota, 6 lutego 2021, 11:00

Jeżeli ta konstrukcja jest tak wspaniała to chyba najpierw powinna trafić do wojsk operacyjnych a dopiero później do WOTniarzy

Darek
sobota, 6 lutego 2021, 16:10

Wojska operacyjne maja beryle natomiast WOT był tworzony od podstaw to raz a dwa Groty też trafiły do tzw wojsk operacyjnych bo WOT jest tez rodzajem wojsk jak kazde inne.

yar
sobota, 6 lutego 2021, 14:08

W wojskach tzw operacyjnych też jest. Od ponad roku. A gestorem sprzętu został WOT by uprościć procedury, które komplikują zakupy.

dropik
poniedziałek, 8 lutego 2021, 09:24

....żeby uprościć procedury mówisz. No to pięknie je uprościli kupując bron która jest wadliwa. Tu chodziło o to by je objeść , ale nawet jakby ich nie obeszli to nie było pewności, że byłoby lepiej

Sidematic
niedziela, 7 lutego 2021, 00:50

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że ci samo którzy odpowiadają za wprowadzenie tych procedur teraz muszą je omijać.

Maczer
sobota, 6 lutego 2021, 10:50

Niestety testy i opinie użytkowników pokazują, że Grotowi (jak dobrze bym mu i FB nie życzył) jest jeszcze daleko do doskonałości. Dopóki FB nie pokaże filmu na którym widać jak działa poprawnie, dalej pozostaje cóż, gniotem. Próba pozywania autorów testów z których widać czarno na białym, że broń nie jest niezawodna jest żałosne i żenujące. W Wietnamie żołnierze amerykańscy woleli AK bo był bardziej niezawodny niż M16. tylko że tam wyciągnięto wnioski i udoskonalono broń, zamiast pozywać żołnierzy o zniesławienie.

dwa_winka
poniedziałek, 15 lutego 2021, 17:08

bzdura, Amerykanie w Wietnamie porzucali m4 na rzecz ak, m16 daje przewage po wiekszoscia apektow

gonga
poniedziałek, 8 lutego 2021, 01:08

celna uwaga o Wietnami, dokładnie tak było z M16

Tomek
sobota, 6 lutego 2021, 10:42

12.2020 - obecna liczba żołnierzy WoT to 27 tys...

lekarz
sobota, 6 lutego 2021, 09:25

Wyobraźcie sobie lek wprowadzany na rynek, słabo przetestowany na kilkudziesięciu ludziach, a potem stale systematycznie ulepszany bo źle działa, ma poważne skutki uboczne itp. Każdy nowowprowadzany lek jest testowany na kilkuset tysiącach ludzi i przez 5 lat ( nawet szczepionki na covid mimo wcześniejszego wprowadzenia były rok testowane na kilkudziesięciu tysiącach ludzi). A Grota testowało 30 ludzi przez 3 tygodnie ( mniej więcej) po czym rząd kupił 200 000 egzemplarzy. Jeszcze gorzej z innym znacznie droższym sprzętem o którym wiadomo że ma liczne usterki, ale kupuje się go bo zawsze znajdzie się jakiś argument np. usterki będą usunięte ( będą albo nie będą a kiedy i za jaką cenę nikt nie wie).

Gustav
niedziela, 7 lutego 2021, 00:52

Mówisz o tzw. szczepionce firm Pfizer i Astra Zeneca? Dokładnie tak się odbywa ich wprowadzanie.

Autor Widmo
sobota, 6 lutego 2021, 16:35

No to teraz wyobraź sobie, że GROT w WOT to takie badania kliniczne na dużą, miarodajną skalę. Efekt tych badań to skutek uboczny w całej populacji broni na stanie WOT poniżej 1 %. Czy lek jest bezpieczny, czy nie dla pacjenta ? Po badaniach klinicznych w WOT broń zostanie zamówiona dla pozostałych jednostek, dla których jest docelowo przeznaczona w programie TYTAN.

dropik
poniedziałek, 8 lutego 2021, 09:26

jaki 1 % , w te bzdury rzecznika WOT nie wierzę :P

makuba
poniedziałek, 8 lutego 2021, 01:10

no panie, ale takie kwiatki jakie wyszły to można było zbadać przed daniem WOT, a WOT by zbadał pozostałe "myki" tej cudownej broni. Wygląda niestety...źle....bardzo źle zwłaszcza, że chce się zamykać usta krytykom zamiast poprawić sprzęt.

lsd
poniedziałek, 8 lutego 2021, 11:05

Nie wygląda to wcale źle, ja bym rzekł rewelacyjnie, jeżeli byli w stanie wystrzelalać 30 magazynków :) Już po wystrzeleniu 6 magazynków popularne HK ma problemy, a tutaj pojawiły się po 10. Czy innym są problemy wynikające z jakości produkcji, czym innym wady projektowe. Jeszcze czymś innym są błedy w procedurze zamówień. W samym artukule w Onecie nie napisali, iż są to jakieś bardzo strasznie, niemożliwe do usunięcia problemy. Moim zdaniem nie są, biorąc moje doświadczenie jako osoby która przez lata zajmowała się obróką skrawaniem. Arytuł w Onet to nie był szczyt profesjonalnego dziennikarstwa. Tylko Onet zdecydował się go upublikować. Żaden portal, ani czasopismo poświęcone militariom nie chciało go opublikować, co świadczy o jego niskiej jakości. Dziwię się, iż osoba o której miałem dobrą opinię zdecydowała się podpisać pod tesktem, którego miejscie jest w brukowcu. Onet jest potrzebny i mam o nich jak najlepsze zdanie, ale oni nigdy nie wypowiadali się w sprawie techniki wojskowej. Byli nie przygotowani do tego artukułu i powinni bardziej dopracować artykuł i zrezygnować z głupawego tytułu.

Luke
sobota, 6 lutego 2021, 14:31

Z całym szacunkiem, rynek broni akurat działa inaczej. Tu innowacje należy wprowadzać jak najszybciej to możliwe. 5 lat w uzbrojeniu to bardzo dużo. Testowanie 15 lat produktu w laboratorium aby wyeliminować wszystkie możliwe usterki doprowadziłoby do zarzucenia go a następnie zarzucenia następnego i następnego produktu i tak dalej. W końcu firma by upadła, mimo iż produkt na starcie był całkiem sensowny. Dokładnie jak Grot. To sensowna broń, nikt nie mówi że bez wad, ale czy ci co je wyolbrzymiają naprawdę chcą aby żołnierz polski otrzymał sprawnego Grota, czy może miecz świetlny Luka Skywalkera? A może jakąś inną preferowaną przez nich broń? Siła polskiej armii zaczyna się w polskim przemyśle. Wady trzeba wytykać, podchodzić krytycznie, ale to co obserwujemy to już nie pozytywna krytyka. To ordynarna sponsorowana nagonka.

Gnom
sobota, 6 lutego 2021, 14:04

A ilu ludzi testuje w innych krajach. W Polsce, lata temu, zlikwidowano jednostki przeznaczone do testowania nowego wyposażenia i opracowywania zasad jego użycia. A skoro tak, to należy broń wprowadzać wprost przez jednostki bojowe. Poza tym, Grota zamówiono jednie 50 tys w kolejnych, modyfikowanych partiach, co jest normalna procedurą w technice. Rozumiem, że podobne pretensje ma Kolega do USA i ich super produktu F-35. Po 25 latach programu, wydaniu miliardów dolarów, wyprodukowaniu ponad 600 sztuk (w lotnictwie to już ogromna seria) ów "cud" nie ma nadal statusu do produkcji pełnoskalowej, ale produkuje się go i dostarcza do wielu krajów, a nowi klienci (w tym Polska) chętnie ów wyrób kupują. Debile?, przecież należy czekać aż USA go dopracują i przetestują na dziesiątkach tysięcy pilotów i w wielu konfliktach, bo taki jest sens postu Kolegi o polskiej broni. Szczepionka przeznaczona dla miliardów testowana jest na wybranych tysiącach, zatem proporcjonalnie broń przeznaczona dla 100 tysięcy może być testowana prze 30 odpowiednio przygotowanych ludzi - jak próbka reprezentatywna w medycynie - i nie jest to błąd w technologii.

g0hehgn99
poniedziałek, 8 lutego 2021, 01:13

porównanie Grota do F35 to......no grubo panie, oj grubo....przesadzone. Nie ma absolutnie żadnego porównania, nul, zero, nic.....F35 kupują wszystkie zachodnie armie, a Grota nikt mimo, ze kosztowo to pchła do F35.

Gnom
poniedziałek, 8 lutego 2021, 11:37

Problemy są podobne, choć skala problemu różna. Piszesz: "F35 kupują wszystkie zachodnie armie", a widziałeś chociaż pomysł na zakup F-3 5 we Francji? A o porównywaniu, analizie systemowej, próbkach reprezentatywnych, czy teorii błędów są tomy opracowań naukowych i to sprawdzonych w praktyce a dotyczą prawie wszystkich dziedzin życia. Poszukaj, powodzenia w ciekawej i pouczającej lekturze - inaczej spojrzysz na świat i jego zależności, bardziej współcześnie i w skali makro.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 8 lutego 2021, 09:51

Człowiek opisuje ci jak wygląda aktualna procedura wprowadzania nowej broni oraz jak wygląda zamówienie na nią. Ty natomiast czepiasz się do niego bez sensu. W ogóle poczytaj sobie najpierw jak było z L85, M16 czy choćby z czeskim Brenem i dopiero później pisz.

Xyz
sobota, 6 lutego 2021, 08:24

Pierwsza partia A1 i wypadający regulator. 43tys.. Kto do tego dopuścił?

yar
sobota, 6 lutego 2021, 14:11

Parta A2 - wszystkie dotychczas wykryte i wskazane bolączki usunięte! Kto do tego dopuścił? A ponad 43 tysiące to WSZYSTKIE partie! Pierwsza partia to była A0.

db+
poniedziałek, 8 lutego 2021, 13:46

Wersji A2/M3 jest około 7 tysięcy sztuk. Reszta to A0/M1 i A1/M2. Różnice między A0 i A1są dwie: przeniesienie przedniego zaczepu pasa ze skosu łoża na szynę boczną i wzmocnienie okładzin rączki napinacza. Poważniejsze zmiany są dopiero w A2. Produkcja A1/M2 rozpoczęła się w drugiej połowie 2019.

dropik
poniedziałek, 8 lutego 2021, 10:01

wcale nie wszystkie zostaly usunięte w a2 - a to coś ciężko nawet nazwać wersją

Xyz
sobota, 6 lutego 2021, 17:27

7tys jest parti A2... Powinno być na odwrót. Niesprawdzone A1 7 tys. To by nie było tej afery. Ale ktoś musiał przepchnąć kolanem. Nie czasem minister M?

IzoB
poniedziałek, 8 lutego 2021, 10:56

Przecież A2 powstało na bazie danych z użytkowania A1. Jak niby firma inaczej miałaby zebrać dane??? Poza tym starsze wersje będą modernizowane, to broń modułowa w końcu...

db+
poniedziałek, 8 lutego 2021, 19:21

Sprawdź, proszę na czym polega modułowość w MSBS. Bo to coś innego niż łatwość wymiany części.

Dudal
sobota, 6 lutego 2021, 07:21

FB Radom: "W użytkowaniu wychodzą wady, których nie można było przewidzieć." np. Wypadający regulator gazowy... Czyli od tezy, że broń jest doskonała, w ciągu tygodnia FB Radom przeszła do stwierdzenia, że wady jednak były i są, ale nie dało się ich wcześniej wyłapać. Ciekawe co powiedzą za tydzień. Szkoda, że nikt nie zrobi wywiadu z tymi geniuszami, którzy podjęli decyzję o wprowadzeniu pierwszej wersji do wyposażenia i o rozpoczęciu produkcji mimo etapu rozwoju na jakim w tamtym czasie ta broń się znajdowała. Brak odpowiedzialności polityków za ich własne działania powoduje,że historia z Grotem się powtórzy. I znowu będzie skandal, marnowanie kasy i udawanie, że wszystko jest ok tylko źli prowokatorzy z zagranicy wszystko psują.

Lewandos
niedziela, 7 lutego 2021, 00:30

Ciekawe, kto wie i ma pewność, że wprowadzany produkt na mur beton jest wolny od jakichkolwiek wad... skoro wiele z nich może wynikać np z technologii produkcji... z konkretnych partii zamówionych surowców lub półproduktów itd

db+
niedziela, 7 lutego 2021, 16:29

To świadczy tylko o niewłaściwej kontroli półproduktów w łańcuchu dostaw. Jeżeli dostawca nie potrafi zapewnić powtarzalności parametrów elementu to się go zmienia. A wady, które poprawiano w wersji A2 (regulator, który można ustawić tak, że wypadnie z broni, zbyt słaba iglica, nietrzymające nastaw przyrządy celownicze, złe mocowanie pasa) to wynik błędów konstrukcyjnych, nie materiałów.

dropik
poniedziałek, 8 lutego 2021, 10:09

tu są błędy i po stronie konstrukcji i technologii i samego wytwarzania.

kj1981
sobota, 6 lutego 2021, 01:57

Nie wiem, czy Fabryce Broni, ale wojsku i samej konstrukcji te artykuły na pewno wyjdą na dobre, bo będzie większe ciśnienie na udoskonalenie broni. Nic tak nie motywuje do wytężonej pracy jak przysłowiowy kopniak lub urażona ambicja.

Dudal
sobota, 6 lutego 2021, 13:29

O tym co trafia do wojska w Polsce decydują politycy i kadra oficerska, której kariery od tych polityków zależą. I żaden kopniak ani urażona ambicja nic tu nie pomogą jeżeli Ci ludzie nie zobaczą w tym interesu politycznego albo drogi awansu. Prędzej będą zamiatać problemy pod dywan niż je rozwiązywać ( vide ORP Orzeł). Dlatego presja społeczno-medialna jest tak ważna.

Tomek
sobota, 6 lutego 2021, 00:30

W grudniu 2020 było 27 tys terytorialsów.. Grotów wyprodukowano 43 tys (wyżej napisali).

Pit
piątek, 5 lutego 2021, 23:52

Zastanawia mnie dlaczego zamiast posupac głowę popiołem przekonuje nss producent o braku porównania testu.????

K
piątek, 5 lutego 2021, 21:46

ok - z zakupionych 43.700 prawie 7000 jest poprawione. A co z pozostałymi?

Kazik :)
piątek, 5 lutego 2021, 21:11

cytat z artykułu - "W piątek w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w podwarszawskiej Zielonce przedstawiciele Fabryki Broni Łucznik w Radomiu i używający Grota żołnierz WOT prezentowali funkcjonalność tego systemu. Producent podkreślił, że egzemplarze pierwszej wersji zostały już zmodernizowane, a z czasem zostaną doprowadzone do najnowszego standardu." - przepraszam ale brzmi to jak skomlenie o łaskę w kontekście o pozew w sprawie dobrego imienia oraz gdy się ma w zanadrzu już wersję docelową Grota C16 FB-M3/MSBS-5,56KA2 (plus wszystkie poprawki poprzednie-nieszczęsny regulator gazowy) wyposażoną jeszcze w ergonomiczny chwyt pistoletowy, poprawiony napinacz oraz elementy zespołu ruchomego.

123 abc
piątek, 5 lutego 2021, 21:04

Dawno temu strzelałem z Kbkakms. Tylko pojedynczym. Jak strzela się brudnym i zardzewiałym sprzętem to jest problem. Dlatego wymyślono czyszczenie broni i smarowanie jej specjalnym olejem. Tak samo pewnie z Grotem. Jak "specjaliści" wrzucili go do błota i chcieli z niego na siłę strzelać to życzę powodzenia. A sposób na błoto ? W warunkach bojowych chyba nie ma, oprócz wyczyszczenia jej po zabrudzeniu. Jak mają się tarzać w błocie i strzelać to niech broń noszą na plecach, lub na brzuchu jeśli transportują pojedynczo rannego pod ostrzałem ( ale tak żeby nie odstrzelić sobie tego i owego).

Marcin
piątek, 5 lutego 2021, 20:41

Czyli za 10 lat nie będzie już rdzewiał na deszczu?

Wawiak
wtorek, 18 maja 2021, 19:44

Każda broń niezabezpieczona(!) zardzewieje na deszczu - no, chyba, że będzie z tworzywa.

poPO
piątek, 5 lutego 2021, 19:36

To kolejna nierzetelna informacja dotycząca Wojska Polskiego w Onecie. Niedawno napisali nieprawdę, że Polska utraciła dwa F-16

Gdańszczanin
piątek, 5 lutego 2021, 19:35

MSBS Grot jest teraz w fazie intensywnego rozwoju i doskonalenia. Jednakże już teraz widać, że jest to broń przyszłości, z której polscy inżynierowie i żołnierze mogą być dumni. Odkładam pieniądze na zakup tej konstrukcji.

X
piątek, 5 lutego 2021, 19:25

"Mówiąc o wrażliwości na zabłocenie i zapiaszczenie, powiedział, że czasami, lecz nie za każdym razem, dochodzi do zacięcia" Hmmm, "czasami, lecz nie za każdym razem" - jako prawie laikowi wydaje mi siè, że w warunkach bojowych, karabin doznaje "wszystkiego co najgorsze !". Czyli wody, śniegu, błota, piasku itp, A ma zapewnić bezpośrednio osobiste bezpieczeństwo żołnierza. Wiec może powinien tekie "wrogie ;)" próby wytrzymać, a przynajmniej prawie wszystkie.

Tweets Defence24