Prezydent w Remontowej Shipbuilding: Miecznik to najważniejsze zadanie

1 lipca 2021, 14:45
dwnld1356502617
Fot. Marek Borawski/KPRP
Reklama

To wielka satysfakcja, że budowa poważnych jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej wreszcie wraca do polskich stoczni; to ważny moment - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w stoczni Remontowa Shipbulding S.A. w Gdańsku, która jest częścią Grupy Remontowa Holding SA.

W czwartek prezydent Andrzej Duda gościł w dwóch stoczniach Grupy Remontowa Holding SA w Gdańsku, gdzie trwa realizacja programu "Kormoran", budowy trzech niszczycieli min dla Marynarki Wojennej. Po wizycie na "Albatrosie" prezydent podkreślił, że cieszy się, iż może odwiedzić Remontowa Holding, czyli zespół stoczni, "który teraz remontuje i buduje statki, reprezentując Rzeczpospolitą w ten sposób w skali ogólnoświatowej".

"Byłem przed chwilą w tej części, w której następują remonty i przeróbki statków, w dokach są statki z całego świata" - mówił Duda. "W stoczni Remontowej Shipbuilding właśnie trwa realizacja programu Kormoran, który na tym etapie oznacza budowę trzech niszczycieli min dla Polskiej Marynarki Wojennej" - dodał prezydent. Według niego, niszczyciel Kormoran już pływa, Albatros jest poddawany testom morskim, Mewa wkrótce do nich dołączy".

"Mam nadzieję, że wkrótce będą realizowane tu kolejne zadania" - powiedział prezydent RP. Jak dodał, Remontowa Shipbuilding jest częścią konsorcjum, w którym wspólnie z Polską Grupą Zbrojeniową realizuje projekt "Miecznik", trzech fregat dla polskiej Marynarki Wojennej. "To jest rzeczywiście najważniejsze zadanie na najbliższe lata i ogromne przedsięwzięcia, które mają ogromne znaczenie dla modernizacji polskiej Marynarki Wojennej, po to, żeby nasi marynarze mogli pływać na najnowocześniejszych okrętach" - zaznaczył Duda. Jak podkreślił, patrzy z dumą na polski przemysł stoczniowy, który tutaj jest reprezentowany i wspaniale się rozwija i cieszy się, że zadania inwestycyjne są realizowane.

image
Reklama

"Cieszę się bardzo, że kadra zarządzająca, menadżerowie i pracownicy Remontowa Holdingu i tej stoczni, dokładnie Shipbuilding, udowodnili, że są w stanie zbudować niszczyciele min, które będą zbudowane ze stali amagnetycznej" - mówił. Jak zauważył, "do 2015 r. mówiono, że to jest w Polsce niemożliwe i że tego nie da się wykonać, ze Polacy nie mają takiej technologii, nie mają takich fachowców i musi to być zrobione za granicą". 

Prezydent zaznaczył, że "dobra współpraca z polskimi uczelniami technicznymi, przede wszystkim, z politechniką, pozwala tę technologię opracować, opanować". Dodał, że nowe okręty są najnowocześniejszymi niszczycielami min w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Kontrakt na budowę niszczyciela min Kormoran II został podpisany we wrześniu 2013 roku, wykonawcą było konsorcjum kierowane przez Remontową Shipbuilding (z udziałem OBR CTM). W kwietniu 2014 roku odbyło się cięcie blach, we wrześniu 2014 roku położono natomiast stępkę pod nowy okręt. Został on zwodowany we wrześniu 2015 roku, a do służby wszedł w roku 2017. W tym samym roku podpisano umowę na budowę dwóch kolejnych, seryjnych niszczycieli min (Albatros, o numerze bocznym 602, podlegający obecnie próbom morskim) i Mewa o numerze bocznym 603.

W trakcie przemówienia prezydent odniósł się też do programu fregat Miecznik. "Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że mam absolutne przekonanie, że ta stocznia jest w stanie podołać programowi Miecznik. Jest to dla mnie wielka satysfakcja, że budowa poważnych jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej wreszcie wraca do polskich stoczni" - powiedział prezydent Duda. Według niego to ważny moment, pokazujący, że w Polsce stocznie mogą się odbudowywać. "A przede wszystkim, że mamy cały czas świetnych ekspertów, którzy wiedzą, jak budować statki. Mamy bardzo zdolnych młodych ludzi, kadrę, która błyskawicznie się uczy i w przyszłości także podoła wszystkim, nawet najtrudniejszym zadaniom" - powiedział prezydent.

Program "Miecznik" zakłada pozyskanie trzech nawodnych okrętów nowego typu dla Marynarki Wojennej. Wielozadaniowe jednostki klasy fregaty mają umożliwić wykonywanie zadań takich jak zabezpieczenie szlaków żeglugowych, udział w operacjach międzynarodowych, np. w działaniach stałych zespołów morskich NATO; mają też zwiększyć zdolności Polski do obrony i odstraszania. Konsorcjum, które ma być głównym wykonawcą w programie nowych fregat, zostało powołane w maju przez PGZ S.A. i należącą do Grupy Stocznię Wojenną. Do konsorcjum weszła też Stocznia Remontowa Shipbuilding - firma należąca do Grupy kapitałowej REMONTOWA HOLDING SA.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 71
Reklama
POL
sobota, 3 lipca 2021, 07:32

Donaldo wróci i znowu się cofniemy.

Boczek
piątek, 2 lipca 2021, 16:35

Warto przypomnieć, że możliwe było i że dało się dokonać zwodowania pierwszego Kormorana w 2015. Potem już nie szło tak dobrze.

Ciekawski
piątek, 2 lipca 2021, 11:25

Swietna wiadomosc powoli polska armia zaczyna doganiach zachod.

Wojak
piątek, 2 lipca 2021, 17:05

I o oto chodzi,brawo!

KrzysiekS
piątek, 2 lipca 2021, 10:08

Powiem inaczej budowa własnej elektrowni Atomowej (czyli niezależności energetycznej) to najważniejsze zadanie inaczej będziemy kupować ją od innych i nie będzie tanio.

Welease Woger
piątek, 2 lipca 2021, 12:29

Przecież od wielu lat istnieje komórka odpowiedzialna za rozwój atomu w Polsce. Zdążyli wydać najmniej kilkaset milionów, tak że cierpliwości - do końca wieku mamy trochę czasu.

Zatroskany
piątek, 2 lipca 2021, 09:40

Kiedy "Orka"?

KrzysiekS
piątek, 2 lipca 2021, 13:04

Zatroskany Podejrzewam że czeka na pierwsze pływające A26 bo z Niemcami i Francuzami to już chyba się nie dogadają przez politykę.

Boczek
piątek, 2 lipca 2021, 13:56

Najpierw A26 musi powstać, a chyba są z tym problemy. Szwecja już z 15 lat temu utraciła te zdolności.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 2 lipca 2021, 14:22

Spokojna twoja głowa. Zrobią je, bo nie mają innego wyjścia.

Boczek
piątek, 2 lipca 2021, 14:39

To jest inna bajka. Tylko po co nam deal ze Szwecją, która sama korzysta w 70-80% z zakupionych technologii, bo własnych już nie posiadają - zresztą już w przypadku A19 i wcześniej nie byli niezależni i tym samym jakikolwiek ToT jest niemożliwy, a okręty, które będą jedynie dla nich wybudowane nie dają nam szans na włączenie w łańcuch poddostawców.

Falcon
piątek, 2 lipca 2021, 08:59

Kraj który ma prawie 800 km lini brzegowej i szeroko pojęte interesy związane z morzem nie ma posiadać nowoczesnej Marynarki Wojennej??? Weźcie się zastanówcie zanim coś napiszecie.

rex
piątek, 2 lipca 2021, 08:50

Zadziwiające stwierdzenie w tekście odnoszące się do słów prezydenta RP: "...Według niego, niszczyciel Kormoran już pływa, Albatros jest poddawany testom morskim, Mewa wkrótce do nich dołączy." - Czyli w istocie Kormoran wcale nie pływa, to tylko prezydent tak uważa?

Dr House
piątek, 2 lipca 2021, 07:37

Myślę że Miecznika zobaczymy jak moje wnuczki będą dorosłe ale najpierw muszę mieć dzieci.

Arado
czwartek, 1 lipca 2021, 23:42

Czemu Albatros nie jeszcze armaty morskiej AM-35 z PIT Radwaru? Maja dalej problemy z stabilizacja i automatem ?

Truck
piątek, 2 lipca 2021, 16:25

Przeczytaj to jeszcze raz, powoli

Janek
czwartek, 1 lipca 2021, 23:40

Teraz już chyba nikt nie ma wątpliwości, że tylko rządy pis-u są gwarancją dużej i silnej armii. Nikt tak nie dbał wcześniej o nasze bezpieczeństwo poprzez modernizację i silne sojusze np. z Turcjom czy Trójmorzem. Dziekujemy Panie Prezdencie

Truck
piątek, 2 lipca 2021, 16:26

Z Turcjom? A co to jest?

Luk
piątek, 2 lipca 2021, 15:31

Rozumiem, że to ironia.

SZACH-MAT
czwartek, 1 lipca 2021, 22:23

Najpierw interceptory takie po 200-300 ton w konwencji norweskich Skjold do patrolowania wybrzeża w ilości minimum 6 sztuk a gdy interesy bliskie Polski zostaną zabezpieczone i zrealizowane ...wtedy można budować systemy dla najemników w stylu Miecznika .....może dosyć lizusostwa , interesy Polski i jej granice trzeba zabezpieczyć

Hmmm
czwartek, 1 lipca 2021, 21:35

W jaki sposób ma odstraszać???

X
piątek, 2 lipca 2021, 10:54

Może kosztami..?

KrzysiekS
czwartek, 1 lipca 2021, 20:06

HM MIECZNIK a dlaczego nie coś w rodzaju 4 Korwety rakietowe typu Sa’ar 6. To jest zmodyfikowany projekt MEKO A-100 czyli nasz GAWRON? Oczywiście systemy i uzbrojenie inne ale idea i projekt dlaczego nie?

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 1 lipca 2021, 21:39

Bo Sa’ar 6 jest napakowana jak stodoła sołtysa po żniwach. Odbyło się to kosztem stateczności okrętu. Izraelitów to wali ze względu na to, gdzie Sa’ar 6 będą operowały. Nas nie może. Bałtyk to wredny akwen, choć wydawałoby się, że nie jest, bo niewielki. Poza tym musimy na przykład pomyśleć jeszcze o Morzu Północnym, bo stamtąd będziemy brać surowce energetyczne. Poczytaj też o problemach z dozbrojeniem Ślązaka. Tylko nie o bzdurach z betonowym balastem, bo to są kostki do wyjęcia. Zastanów się także czemu niemieckie K-130 są niewiele lepiej uzbrojone od Schnellbootów. Produkowali je dla siebie, więc mogli dać więcej. Dziwnym trafem nie dali. Doszli już dawno do słusznego wniosku, że od tego, żeby było więcej służą fregaty.

Boczek
piątek, 2 lipca 2021, 14:00

Nie pisz bzdur. Próby przechyłów mówią co innego. Bałtyk jest wredny tylko dla nieobeznanych z morzem. Śródziemne wcale nie jest takie jak na pocztówkach z urlopu. Dużo dalej niż Północne.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 2 lipca 2021, 14:38

To czemu zagraniczna prasa podawała, że ze statecznością tych okrętów jest nie za bardzo halo? Nigdy nie twierdziłem, że Morze Śródziemne wygląda jak na pocztówkach z urlopu. Rzecz w tym, że na Bałtyku przy sztormie są krótkie i strome fale. Dodatkowo nieuporządkowane, często odbite oraz nadbiegają z różnych kierunków. To są inne warunki niż na Morzu Śródziemnym.

Boczek
piątek, 2 lipca 2021, 16:21

1. A skąd ona może wiedzieć? Wyniki próby przechyłów to dokumenty z reguły zastrzeżone. Ponadto nigdy się z tym nie spotkałem. Proszę o cytat, abym mógł znaleźć i przyjrzeć się temu, co jest tam napisane. 2. Fale. To prawda, płytkie morze takie daje, ale to nie jest nic wielkiego dla wielkości np. Ślązaka. Te fale to tak bardziej opowieści żeglarskie, bo rzeczywiście jest to dla takich maluchów nieprzyjemne, no i oczywiście dla owych małych szybkich zwrotnych i ...wywrotnych. Natomiast odbicie to też taka przerośnięta legenda, bo nie ma tu takich warunków jak np. na Północnym, gdzie od klifów brytyjskich masz takie odbicie, że po kilkunastu godzinach masz morze w kratkę jak pod linijkę - ja nie narzekam, bo na posiłkach mam sporo nadmiarowych kotletów ;). Na śródziemnym masz z kolei dużo miejsca na wiatr wzdłuż morza (na Bałtyku przeważnie w poprzek - oprócz południowego, który jest krótki) i stąd 2-2,5x wyższa fala. Pogoda tam co prawda z reguły dość stabilna, ale za to ze względu na otaczające góry na wschodnim nieprzewidywalna i do sztormów dochodzi gwałtownie i ni stąd ni zowąd. Zachodnie za to, to jeden z najbardziej sztormowych regionów świata. Ale wracając do początku. Temat fali Bałtyckiej umiera wraz ze śmiercią kutrów.

KrzysiekS
piątek, 2 lipca 2021, 11:48

Chyżwar dawniej Marek czyli drogie okręty z panicznym strachem ich utraty?

ursus
czwartek, 1 lipca 2021, 20:03

To wydaje się być strzałem w kolano modernizacji technicznej - moim zdaniem niestety chodzi tu o etaty w zamian za popracie, bo środki te można wydać dużo lepiej niż na pozoraowanie MW. Skoro więc nie Bałtyk, to Morze Południowochińskie? Tylko co z obroną własnego wybrzeża i w zamian za co bo przecież "Wielki Brat" jak się wydaje zupełnie olał nasze interesy i przyzwolił na NS2?

Xenophon
czwartek, 1 lipca 2021, 21:28

Raczej strzał w głowę. Między programami z ostatnich kilku lat przeputane gigantyczne pieniądze. To taka sytuacja - idzie sroga zima, facet przychodzi do domu i mówi, że zrobił świetny zakup żeby przetrwać zimę. Żona pyta, czy kupił opał, buty dla dzieci, ocieplenie domu, a on z uśmiechem na ustach ogłasza, że kupił fantastyczną oponę zimową do Bentleya, jedną. Tyle, że jeździ starym poldkiem.

riba
piątek, 2 lipca 2021, 10:55

Dobrze napisane !

rezerwa 77r.
czwartek, 1 lipca 2021, 19:46

zanim wejdzie nowe , ORKANY PROSZĄ O WYMIANĘ SILNIKÓW

GeoLeo
czwartek, 1 lipca 2021, 19:44

Program "Miecznik" to zamysł stworzenia "białych słoni", czyli celów na pierwsze uderzenie wroga.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 1 lipca 2021, 21:47

Zachodnie fregaty, to nie są ruskie okręty. Szukanie sobie szczęścia z zachodnimi okrętami, to proszenie się o kłopoty. Ostatnio ruscy szukali sobie szczęścia z brytyjskim niszczycielem i holenderską fregatą. Robili tak dlatego, bo nie ma wojny. Gdyby była, mieliby takie same szanse jak "kamikadze" przy samym końcu ostatniej wojny.

tut
czwartek, 1 lipca 2021, 19:20

Nie wyszło z okrętami podwodnymi (co było wiadome już na początku), to mamy plan z kapelusza. Czy Panowie w ogóle widzą co nam jest potrzebne? Mamy jakąś strategię? Bo siły zbrojne buduje się pod strategie. Przynajmniej w poważnych krajach.

Jan
czwartek, 1 lipca 2021, 20:13

Poważne pisanie zaczyna się od czytania. Tak mamy strategię.

Niszczyciel Poeta
czwartek, 1 lipca 2021, 19:53

Rozumiem, że jakby Miecznik upadł to byłby płacz, że go nie ma i co również oznaczałoby brak strategii. Ciekawe jak w tym kraju wszyscy są ekspertami w dziedzinie strategii wojskowej i uzbrojenia a Marynarka Wojenna RP oczywiście nie ma o niczym pojęcia. Każdy panek to hetmanek co?

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 1 lipca 2021, 21:53

Marynarka wojenna sama nie wie czego chce. Jest tak dlatego bo za swoje chcenie milion razy oberwała po łapach. Poza tym efektem obecnego chcenia jest Ślązak, który na ich własne życzenie został tak przebudowany, że nie da się go dozbroić przed remontem.

Boczek
piątek, 2 lipca 2021, 14:03

Dobrze wie. Wyrzuć PGZ i przekaz wszystko w ich ręce i za 10 lat masz porządną MW za mniejsze pieniądze.

Omg
czwartek, 1 lipca 2021, 21:37

Istotniejsza jest obrona przeciwlotnicza jednostek kraju lądowego. Ile baterii Narwi byśmy za te okręty mieli? Cxy te okręty ochronią ważne jednostki wojskowe? msgazynt broni, zgrupowania wojsk? Nie trzeba być ekspertem.

Boczek
piątek, 2 lipca 2021, 14:08

No więc za 2 baterie Patriotów (bo znamy koszty) mielibyśmy 6 uzbrojonych po zęby fregat. Aby obronić wybrzeże potrzebujesz 6-8 baterii Patriotów i wszystko odbywa się nad twoją głową, nie nad morzem. Fregata może ponadto dużo dużo więcej niż Patriot na płaszczyźnie OPL i ponadto jeszcze kilkanaście innych zadań.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 2 lipca 2021, 08:11

Porządna fregata to jest obrona przeciwlotnicza. Skuteczniejsza od baterii Patriotów, która jest w stanie chronić krytyczne instalacje na naszym wybrzeżu.

Wlad
czwartek, 1 lipca 2021, 18:44

Mydlenie oczu nawet zwykłemu laikowi. Przecież wspomniane stocznie nie mają nawet 10% potencjału do budowy tak skomplikowanych okrętów! Błazenada z Gawronem i ostatnio ze szwedzkim okrętem walki elektronicznej. Błaszczak obiecywał podpisanie kontraktu do końca II kwartału br. (mamy początek III kwartału). Nie bardzo się orientuję z kim miałoby to nastąpić z polskim kulawym "konsorcjum", czy z jakimś obcym podmiotem? I co obcy koncern (na palcach jednej ręki liczone), doświadczony w projektowaniu i budowie bojowych okrętów typu: niszczyciel, fregata czy korweta, wyposaży nam w/w stocznie, oddeleguje fachowców i jeszcze przekaże kompletne plany? Chyba ktoś się z (...) urwał! Jak można temu biednemu narodowi taką ciemnotę wciskać!

Boczek
piątek, 2 lipca 2021, 14:10

Mają. Czego brak, to know how przy prowadzeniu takich projektów i zakupie komponentów.

piątek, 2 lipca 2021, 12:44

@Wlad - "ostatnio ze szwedzkim okrętem walki elektronicznej" nawaliła stocznia, która nie znajduje się w konsorcjum.

czwartek, 1 lipca 2021, 22:24

Szanowny Monsieur Wlad, jeżeli prawdą jest co prawisz, czy oznacza to, że mamy się już położyć, nie robić nic i litować się tylko nad rzekomą biedą narodu??? Może jednak warto dociągnąć do tych 10% potencjału, którego ponoć nie mamy niż zjechać z nim do 0%? Osobiście wolę szklankę do połowy pełną bo to daje realną szansę na 15% w kolejnym projekcie a to już progres.

Tak tylko odpowiadam
czwartek, 1 lipca 2021, 21:56

Remontowa przy normalnym finansowaniu budowała to i owo dla Duńczyków. Musiało iść dobrze skoro po pierwszym dostali zlecenie na dwa kolejne.

Niuniu
czwartek, 1 lipca 2021, 18:33

A co Panie Prezydencie z rozpoczętą hucznie w tych wspaniałych stoczniach budową promów? Kiedy pierwszy zostanie zwodowany?

Edd
czwartek, 1 lipca 2021, 18:12

Może skorupę zbudują w miarę nowoczesną a potem zamontują na niej starą armatę jak to było w przypadku gawrona i taki to będzie nowoczesny sprzęt

ałtor
czwartek, 1 lipca 2021, 18:35

Nic nie zamontują, bo nie mają co zamontować - wszystko muszą kupić zagranico i to przedstawiciele producentów będą montować. Armatę na Gawrona musieli wsadzić, bo do 10 lat stała kupiona w magazynie i traciła gwarancję oraz pakiet serwisowy :D

Z czym do ludzi...
czwartek, 1 lipca 2021, 18:10

No, to mogę spać spokojnie. Polska jeszcze nigdy nie była tak bezpieczna. Dziękuję "dobra zmiano."

TakiMamyMon
czwartek, 1 lipca 2021, 18:09

Może zrobią je bez silników, żeby Rosjanom było jeszcze łatwiej je trafić. Mieczniki przy A2AD nie mają sensu na Bałtyku. Zamiast tracić pieniądze, mogliby zainwestować w artylerię rakietową na wybrzeżu i drony podwodne.

ursus
czwartek, 1 lipca 2021, 20:10

Pełna zgoda - okręty nawodne to spora lekkomyślność i PR dla nieświadomych.

Andy
czwartek, 1 lipca 2021, 17:54

widzę że nasze elity ... dążą wszelkimi sposobami do zrobienia z naszej armii( w tym przypadku floty) związku ekspedycyjnego ... broniącego interesów koalicjantów która zamiast koncentrować się na pozyskaniu i rozwoju wojsk lądowych i powietrznych zdolnych do skutecznej obrony naszego terytorium ... w dodatku pewnie tak jak w przypadku Kormorana w symbolicznym udziałem naszej "mysli technicznej i rozwoju kompetencji przemysłowych) i używana będzie tak jak nasze niszczyciele w czasie II WŚ czasami wbrew naszym interesom - owszem budujmy flotę na miarę naszych potrzeb i możliwości ( a że możliwości marne) więc zbudujmy armię lądową i siły powietrzne ... a później ... zastanówmy się jaki jest efekt koszt/zysk

Szok
czwartek, 1 lipca 2021, 21:40

Będą walczyć w imię interesów Izraela u jego wybrzeży kiedy nasze wojska będą dalej bez opl.

naj,naj
czwartek, 1 lipca 2021, 17:54

A co tam z promem?

ałtor
czwartek, 1 lipca 2021, 18:36

Oraz z platformami wiatrowymi :D

y
czwartek, 1 lipca 2021, 18:12

Kosmicznym? Stoi w muzeum. Amerykanie i Rosjanie dawno wycofali z użytku.

Pawel
czwartek, 1 lipca 2021, 17:16

Miliardy w błoto. Co z dronami? Co z satelitami?

Boczek
piątek, 2 lipca 2021, 14:13

Może najpierw to co trwa długo?

Nie inż.
czwartek, 1 lipca 2021, 18:40

To samo co z czołgami? Już takie pytania jak są nudne

ałtor
czwartek, 1 lipca 2021, 18:39

Drony i satelyty później panie. Podobnie jak radary altyleryjskie. Najpiew kupimy arty do 40 km i himarsy do 300 km, tylko nie mamy dronóf ani satelytuf, więc nie wiemy w co będziemy szczyloć.

X
czwartek, 1 lipca 2021, 17:41

W punkt !

Nie inż.
czwartek, 1 lipca 2021, 18:37

Jaki punkt. Jak było podobno w błoto

AXM
czwartek, 1 lipca 2021, 17:08

Niech teraz pojedzie do stoczni Szczecińskiej i zrobi sobie reklamę na tle promu Morawieckiego co go tam budują od 4 lat :) To samo będzie z Miecznikiem

ursus
czwartek, 1 lipca 2021, 20:14

To akurat bardzo dobra wiadomość, bo może tych środków nie uda się im przewalić - szkoda tylko, że lepiej ich nie wydadzą, bo czas płynie.

Monkey
czwartek, 1 lipca 2021, 18:21

@AXM: Obyś się mylił. A cały ten prom to totalna żenada. Jeszcze tylko brakuje żeby to samo stało się z Miecznikami.

AXM
piątek, 2 lipca 2021, 06:39

Monkey, program Miecznik ma być w opcji 1+2 to jeden zbudują bo jeszcze im dwa lata rządów zostało więc muszą chociaż zacząć budować żeby później nie świecić oczami przed wyborcami.Ale myślę że na tym jednym się skończy bo widać jak oni traktują MW,dywizjon okrętów podwodnych już pogrzebali,o remontach Orkanów już całkowicie zapomnieli,Ślązak ma uzbrojenie dobre tylko na piratów na motorówkach,więc to nie może się udać,o ile powstanie to myślę że będzie to tylko jeden Miecznik,oby był chociaż w pełni uzbrojony....

Boczek
piątek, 2 lipca 2021, 14:16

Istnieją uzasadnione obawy, czy do umowy na budowę dojdzie przed 2023 i jeszcze większe, że dopiero wtedy będą wybory. Gdybyśmy byli normalnym społeczeństwem, to stworzony by został w tej sprawie konsensus ponadpartyjny.

:)
czwartek, 1 lipca 2021, 17:55

Fajna Biedronka tam stoi.

;)))
czwartek, 1 lipca 2021, 17:42

Albo "na tle" zapalników do rpg-7

Tweets Defence24