Święto Marynarki Wojennej w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Nowy holownik podniósł banderę

27 czerwca 2021, 09:56
1(24)
Fot. 8.FOW
Reklama

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Z tej okazji w sobotę, 26 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu odbyły się uroczystości połączone z ceremonią pierwszego podniesienia bandery pomocniczych jednostek pływających na holowniku H-13 Przemko.

Z okazji Święta Marynarki Wojennej przy nabrzeżach świnoujskiego Portu Wojennego zacumowały stacjonujące na co dzień w Gdyni najnowszy polski niszczyciel min ORP Kormoran oraz fregata ORP Gen. Kazimierz Pułaski (3. Flotylla Okrętów). Na wszystkich okrętach w Portach Wojennych w Świnoujściu i Gdyni podniesiona została wielka gala banderowa, a marynarze wzięli udział w uroczystościach upamiętniających tradycje i historię polskich sił morskich. W Kościele Garnizonowym w Świnoujściu odprawiona została msza święta w intencji Marynarki Wojennej RP, marynarzy i ich rodzin.

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznych obchodów Święta MW była uroczystość oficjalnego wcielenia nowego holownika do sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Podczas uroczystego apelu w Porcie Wojennym odczytano rozkazy okolicznościowe, wyróżniającej się kadrze wręczono odznaczenia i wyróżnienia oraz zgodnie z rozkazem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w sprawie pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku o numerze burtowym H-13 Przemko po raz pierwszy została uroczyście podniesiona bandera.

Holownik H-13 Przemko jest to ostatni z zaplanowanych sześciu nowoczesnych holowników zbudowanych dla Marynarki Wojennej RP w stoczni "Remontowa Shipbuilding S.A." w Gdańsku. Od dzisiaj holownik razem z bliźniaczymi H-11 Bolko i H-12 Semko będzie pełnić służbę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w składzie 12. Dywizjonu Trałowców. Pierwszym dowódcą holownika został kapitan marynarki Maciej Kierski. Pozostałe jednostki służą już w gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów (H-1 Gniewko, H-2 Mieszko, H-3 Leszko).

Kontrakt na budowę nowych holowników podpisano w czerwcu 2017 roku, a uroczystość wodowania i chrztu holownika H-13 proj. B860/6 miała miejsce 17 grudnia 2020 roku. Matką chrzestną jednostki została Pani Kamilla Jelonek - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej w Świnoujściu. Holownik opuścił stocznię 24 maja 2021 r. po zakończeniu prób morskich i podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Tym samym od 25 maja br. jego macierzystym portem jest Świnoujście.

Holowniki proj. B 860 są przeznaczone m.in. do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Uciąg holowników wynosi ponad 35 t.

Podstawowe parametry holownika proj. B 860:

  • Długość całkowita: 29,20 m
  • Szerokość: 10,40 m
  • Uciąg: 35 t
  • Załoga (osób): 10
  • Wyporność: do 490 t
  • Wysokość na śródokręciu: 4,95 m
  • System napędowy: 2x silniki główne o mocy 1200 kW napędzające pędniki azymutalne

Tekst - 8. FOW, kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
Reklama
AXM
wtorek, 29 czerwca 2021, 15:45

Zauważcie że gdy tylko mowa o MW to żadnego wyborcy pisu niema na forum :) Widać się wstydzą za swój rząd :)

mieszkaniec
wtorek, 29 czerwca 2021, 12:38

Roje holowników - to widać taktyka preferowana przez MW.

LoaMax
wtorek, 29 czerwca 2021, 12:13

Ludzie jakiej marynarki wojennej ,mentalność w tym kraju ,Jest taka jak w latach 30 ,po co rząd pakuje w ten skansen miliardy złotych ,chociaż tu należy zadać inne pytanie czemu ludzie się dają tak w konia robić ,z tam pseudo modernizacja ....

Lord Godar
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 20:03

Holownik na święto MW ? To pokazuje niestety skalę biedy w MW i stosunek naszych władz do tej części sił zbrojnych naszego kraju . Przedwojenni budowniczowie MW przewracają się w grobach .

Jabadabadu
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:30

I smutno, i straszno, i śmieszno zarazem. Marynarkę Wojenną ty my mieliśmy. Niestety - jest to czas zaprzeszły, zamknięty i dokonany. Jako podsumowanie mogę powiedzieć tyle: a po jaką chlerę przyznano nam w Poczdamie tyle wybrzeża, skoro teraz nie wiemy po co nam to, nie mamy czym go bronić i chyba nie chcemy. No może powołać WOT Oddział Morski. Jakieś kajaki kupić od Chińczyków, a proce sami sobie zrobią? Żalosny pomysł? A to co teraz mamy jest mniej żalosne i popier....?

Zaq
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 16:49

Wow holownikow, jeszcze zamontować mu Wróbla na rufie i całą armada na Rosję, co za żenada a czego to obecna władza nie obiecywala.

AXM
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 13:09

Podniesienie bandery na holowniku i takie święto :) Kraj 3-ciego świata :)

say69mat
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 10:14

Wielka szkoda, że politycy nie potrafią zauważyć, że przestrzeń morska jest również terytorium RP. A można odnieść wrażenie, graniczące z pewnością, że w umysłach klasy politycznej Polska terytorialna zdecydowanie wygrywa z polityką morską państwa.

wuj-dobra-rada
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 10:01

Niejaka Republika Federalna Niemiec winna nam dożywotnio budować okręty za symboliczne 1euro. Dlaczego? A dlaczego to robią dla Izraelskiego Korpusu Morskiego?

eq
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 12:35

Tak i jeszcze powinni ci płacić miesięcznie 10000 euro.

super
niedziela, 27 czerwca 2021, 22:46

brawo

RZĘSA
niedziela, 27 czerwca 2021, 20:59

SPOKOJNIE.. następne wodowania i to już za 1,5-2 lata będą to już systemy bojowe tzw interceptory o masie rzędu do 50 ton i prędkości 45 węzłów będą to katamarany wyposażone w zestaw artyleryjsko -plot Wróbel 2 , wyrzutnie bomb głębinowych oraz morską wersję rakietowej wyrzutni Langusta gdzie w wersji morskiej będzie się składać z 20prowadnic a nazwa programu i systemu ma brzmieć Podwój Wielki będący uzupełnieniem do realizacji programów Murena opartych na nośnikach dużo większych bo rzędu 500ton

Tadeusz
niedziela, 27 czerwca 2021, 20:12

Dywizjon okrętów podwodnych, 3 może 4 dywizjony korwet rakietowych zdolnych do obrony przeciwlotniczej, dywizjon niszczycieli min i Morska Jednostka Rakietowa rozbudowana do wielkości pułku i niczego więcej (oczywiście oprócz okrętów, łodzi i jednostek pomocniczych) nie potrzeba. Na fregaty zdolne do operowania na oceanach nas nie stać i tutaj trzeba liczyć na sojuszników z NATO.

ursus
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 11:06

MW wystarczy MJR, drony podwodne i powietrzne do wskazywania celów. Utrzymywanie okrętów wojennych (korwet i większych) jest nieefektywne kosztowo i tragiczne propagandowo w razie oczywistych strat w przypadku ew. konfliktu. RSZ muszą być podporządkowane interesowi kraju, nie odwrotnie, dlatego wygaszanie pewnych dysfunkcyjnych obszarów powinno być dla wszystkich zrozumiałe. Zamiast fregat lepiej uformować piechotę morską lub dokupić kolejny NDR wraz z rozpoznaniem.

werdd
wtorek, 29 czerwca 2021, 16:42

Piechota morska tak nam jest potrzebna jak dywizjon lotniskowców. Reszty twoich bredni nawet nie chce mi sie komentować. Ograniczoność postrzegania zagrożeń poraża.

ursus
wtorek, 29 czerwca 2021, 20:59

Sympatycy opcji zagranicznych, czy osoby którym zależy na stanowiskach i dotrwaniu do emerytury z pewnością widzą to jak Pan. Białe kruki natomiast nie są nam potrzebne, trzeba tylko otwartości umysłu i odrzucenia antycznych map mentalnych, bo przeciwdziałać zagrożeniom można na wiele sposobów. Inwestowanie w okręty jest bardzo drogie i skrajnie lekkomyślne.

werd
środa, 30 czerwca 2021, 10:08

Nowoczesne systemy bojowe jak okręty kosztują. Za możliwości się płaci. Jeżeli tego nie rozumiesz to masz klapki na oczach. Dzisiaj wojen nie wygrywają bataliony chłopów uzbrojone w kosy i karabiny na sznurkach. Prawdziwe okety wojenne uzbrojone w prawdziwą broń to skuteczne stystemy bojowe. Wbij to sobie do łba.

ursus
czwartek, 1 lipca 2021, 02:57

Liczy się neutralizacja zagrożeń w relacji koszt-efekt, nie etaty i idiotycznie przepłacane platformy do przenoszenia uzbrojenia. Dwie fregaty "przeciwlotnicze" setki km od lądu nie obronią kraju, a w razie W na Bałtyku nie przetrwają. Przyjmij do wiadomości, że można inaczej i skuteczniej. Gdyby Polska była wyspą okręty byłyby w centrum naszej uwagi, ale ponieważ mamy inne miejsce na mapie nigdy nie będą. Przeciwnika trzeba umieć wykryć i skutecznie trafiać, niekoniecznie się za nim bezsensownie uganiać - zwłaszcza w konserwach, których zniszczenie szybko zostanie odtrąbione całemu światu w efekcie czego inni będą się układać ponad naszymi głowami, a kosztem naszych interesów. Amen. Nowoczesna wojna to działania podprogowe oraz wykorzystanie przewagi sytuacyjnej celem przeprowadzania uderzeń najlepiej wyprzedzających np. rakietowych i likwidowania rozproszonych zagonów przeciwnika. Wbij sobie do łba, że zapóźnień sprzętowych jest wiele i że właściwa alokacja środków pozwala przeciwdziałać większej ilości zagrożeń. Lekka piechota z właściwym i nowoczesnym sprzętem (jako element układanki) może bardzo dużo, tylko trzeba sobie jeszcze zdawać sprawę, że to już nie czasy kos i karabinów na sznurkach. Za głupotę cena jest dużo wyższa, niż za możliwości, więc jeżeli sam tego nie rozumiesz to nie pomogę, bo nie potrafię ci tego lepiej wytłumaczyć. Pojęcie "dobry sprzęt" nie oznacza najdroższy, ale taki który będzie mógł być możliwie swobodnie skutecznie wykorzystany przez wojsko. Kupisz za drogo, to będziesz chuchał na sprzęt magazynowy, a przy okazji nie kupisz czegoś innego, co także jest bardzo potrzebne. Moim zdaniem inwestycja w Narew, amunicję krążącą, PPK z CLU, czy w spolonizowanego Homara jest zdecydowanie bardziej zasadna niż ładowanie pieniędzy w duże okręty nawodne, które niewiele wnoszą.

Chateaux
niedziela, 27 czerwca 2021, 20:04

Marynarka rośnie w siłę. Kolejny holownik. Następne beda barki rzeczne.

piotr
niedziela, 27 czerwca 2021, 20:51

Zapomniałeś dodać monitory rzeczne.

barea
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 09:58

monitory ciekłokrystaliczne - coraz częściej obecne w rzekach ...

wsa
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 08:18

telefony rzeczne

BMX
niedziela, 27 czerwca 2021, 17:19

Chyba MW chce coś "delikatnie" zasugerować.

xXx
niedziela, 27 czerwca 2021, 15:10

Dzięki Bogu to już ostatni holownik. Mam wrażenie, że w holownikach to jesteśmy mocarstwem, tylko nie bardzo co mają one holować.

werd
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 08:19

Mają maja: OHPy, Orzeł, Błyskawica.....za chwilę Orkany....sporo tego...ja bym zamówił jeszcze 30 holowników

Roman
niedziela, 27 czerwca 2021, 14:29

Do kompletu brakuje jeszcze holownika o nr H14 i nazwie Jarko. W chwili obecnej nasza MW, mimo ogólnej mizerii w innych klasach okrętów, dysponuje najnowocześniejszym dywizjonem holowników spośród wszystkich marynarek wojennych na Bałtyku, a i też wśród flot państw NATO.

perelitz
niedziela, 27 czerwca 2021, 13:25

Sukces! A jakie uzbrojenie?

AA
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 12:36

PĘDNIK WODNY I DZIAŁKO WODNE

rezerwa 77r.
niedziela, 27 czerwca 2021, 13:21

ja pytam kiedy remont ORKANÓW , WSZAK PROSZĄ O SILNIKI ////// ORP ORZEŁ PROSI O REMONT + MODERNIZACJA

Rick73
niedziela, 27 czerwca 2021, 12:33

Jaka Marynarka takie okręty.Swieto tego rodzaju sił zbrojnych i najważniejsza uroczystość tego dnia- wcielenie" bojowego" okrętu - holownika.juz sam nie wiem czy śmiać się czy płakać?

niedziela, 27 czerwca 2021, 17:43

Gdzie jest podmiot zagraniczny w programie miecznik

edwr
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 08:20

Już wybrany ale jeszcze o tym nie wie

Tweets Defence24