Prezydent na MSPO upomina się o modernizację Marynarki Wojennej

5 września 2018, 14:22
Duda MSPO 2018
Fot. Marta Rachwalska / Defence24.pl
Reklama

Prezydent Andrzej Duda, który w środę odwiedził XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach najwięcej mówił o konieczności modernizacji sił morskich. – Polska Marynarka Wojenna operuje nawet na 40-letnich jednostkach. To się musi zmienić – powiedział.

Duda odwiedził kieleckie targi w środę, drugiego dnia wystawy. Zwiedzanie ekspozycji zakończył na wystawie sił zbrojnych, na tle samobieżnych rakietowych zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Poprad, które kilka dni temu trafiły do Wojsk Polskiego, i w sąsiedztwie samobieżnych automatycznych 120-mm moździerzy Rak, stanowiących wyposażenie armii od ponad roku.

W krótkim wystąpieniu prezydent podkreślił, że w Kielcach wystawia się prawie 620 podmiotów, mniej więcej po połowie z Polski i z zagranicy. – To są rzeczywiście bardzo duże targi – zauważył Duda.

Zaznaczył, że na wystawie jest bardzo dużo nowoczesnego sprzętu. – Cieszę się, że przynajmniej część z niego już wchodzi na wyposażenie polskiej armii – dodał.

Zwierzchnik sił zbrojnych mówił, że cieszy się z modernizacji polskiej armii. Wskazywał na zestawy Poprad, moździerze Rak oraz 155-mm haubice Krab. Podkreślił, że są to produkty polskie. – To jest to właśnie, co chcielibyśmy przede wszystkim realizować – powiedział prezydent.

Fot. Marta Rachwalska / Defence24.pl
Fot. Marta Rachwalska / Defence24.pl

Jednocześnie Duda przyznał, że nie jesteśmy w stanie kupić całego wyposażenia polskiej armii wyłącznie od producentów krajowych.

Jest oczywiste, że będziemy nabywali (uzbrojenie – przyp. red.) także poza granicami naszego kraju. Dzisiaj bardzo ważnym celem, który musimy zrealizować, jest odnowienie wyposażenia polskiej Marynarki Wojennej. To jest jedna z kwestii najważniejszych. Niestety, dzisiaj polska Marynarka Wojenna operuje nawet na 40-letnich jednostkach. To się musi zmienić. Musimy nabyć nowe wyposażenie dla polskiej Marynarki Wojennej, w tym m.in. także i okręty podwodne. Mam nadzieję, że będziemy to w najbliższym czasie realizować i że to będą oczywiście zakupy, które będą realizowane w kraju, ale będą to też zakupy realizowane poza granicami.

prezydent Andrzej Duda

Zwierzchnik sił zbrojnych mówił, że cieszy się z oferty pokazanej na kieleckich targach oraz z tego, że polskie firmy zapewniają, że stale się rozwijają. – Cieszę się, że znowu jest przyznawana nagroda prezydenta Rzeczpospolitej. To pokazuje, że rzeczywiście nasz przemysł zbrojeniowy się rozwija. Chciałbym, żeby rozwijał się coraz dynamiczniej, chciałbym, żeby polscy inżynierowie pracowali, żebyśmy mieli wyposażenie coraz nowocześniejsze, w zasadzie w każdym calu na poziomie światowym. Jest tego już dużo, naprawdę mamy się, czym pochwalić – powiedział Duda.

Prezydent zwiedzał kielecką ekspozycję przez prawie dwie godziny. Rozpoczął obchód od śmigłowca Black Hawk, nabytego niedawno przez polską policję. 

Fot. Marta Rachwalska / Defence24.pl
Fot. Marta Rachwalska / Defence24.pl

Był również w hali wynajętej przez Polską Grupę Zbrojeniową i spółki jej podległe. Odwiedził też m.in. stoiska Teldatu, Works 11, Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, PIAP i Lubawy. Duda zakończył zwiedzanie na wystawie sił zbrojnych. To tam eksponowane były moździerze Rak i zestawy Poprad. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
As
niedziela, 9 września 2018, 11:35

Upominanie się prezydenta o Marynarkę Wojenną to troche tak, jakby samemu sobie wpisać do dzienniczka uwagę.

say69mat
czwartek, 6 września 2018, 09:31

@Harry 2 - porównaj dwie konstrukcje, system wieżowy Trytona 35mm i ... system Tajfun/Typhoon Mk30c. Integrujący z armatę ATK Mk44 Bushmaster z systemem wieżowym zaprojektowanym przez izraelskiego Rafaela. Wykorzystywanym jako stanowisko artyleryjskie m.in na okrętach klasy Adelaide. Tak na marginesie, armata systemu Bushmaster ATK mk44 jest zintegrowana z systemem wieżowym KTO Rosomak. Stąd racjonalizm budowy systemu uzbrojenia ... poraża.

adams
czwartek, 6 września 2018, 09:21

W 2020 roku na złom pójdzie ostatni Kobben i tym samym zostaniemy bez floty podwodnej,nie licząc spalonego Orła który może pływać a nie może się zanurzać.A podwodniacy pójdą ne emeryturę

oskarm
czwartek, 6 września 2018, 09:07

@Sternik - okolo 30% uderzenia lotniczego przyjdzie z kierunku Baltyku (proponuje sobie sprawdzic rozmieszczenie aktywnych lotnisk rosyjskich). Do tego bez MW Polska jest narazona na szereg dzialan ponizej progu wojny. Po co wypowiadac wojne jak mozesz przywolac przeciwnika do porzadku bez niej, np zakrecajac kurki i blokujac dostawy gazu i ropy droga morska. Tego nie trzeba robic na Baltyku.

art
czwartek, 6 września 2018, 08:24

ktos bardzo zle podpowiada p. Dudzie ,wydac kase na statki i nie miec na obrone ladowa i jak ktos juz napisal glowne zagrozenie jest od ladu,czy celowo ktos wprowadza w blad prezydenta?

bmc3i
czwartek, 6 września 2018, 03:45

Panie Prezydencie, jako Głowa Państwa w szczególności, i najwyższy zwierzchnik Sił Zbrojnych, ma Pan nie tylko prawo, narzędzia ale i wręcz obowiązek naciskać na rząd, premiera, ministra finansów i ministra obrony, aby nie odkładali modernizacji Marynarki Wojennej do kolejnej kadencji, aby kontrakty produkcyjne na okręty podwodne zostały podpisane na wczoraj a nie w żaden sposób nieokreślonej przyszłości, a więc na Święty Nigdy. Jako prezydenta RP, Pana najwyższym i pierwszym obowiązkiem, jest zapewnić bezpieczeństwo zewnętrzne kraju i obywateli. Po to naród powierzył Panu ten urząd.

Davien
czwartek, 6 września 2018, 02:03

Tak się panie Willgraf składa ze Adelajdy są najlepszymi uzywanymi fregatami jakie możemy pozyskać, lepszych nie ma. Słynne 23-ki jak będą oddawane to bez większości systemów i uzbrojenia OPL bo przekłądaja to na 31-ki.

Chór Wujów
środa, 5 września 2018, 21:15

Gdzie byłeś dotychczas, Zwierzchniku Sił Zbrojnych, kiedy przeciągano w nieskończoność procedury i unikano decyzji?

Czu
środa, 5 września 2018, 19:33

Może tylko mówić lub podpisywać.

Harry 2
środa, 5 września 2018, 19:12

I słusznie, że prezydent dopomina się o modernizację Marynarki Wojennej. Na początek proponuję usunąć mało skuteczne Wróble 2x23mm i zastąpić je działkami 35mm krajowej produkcji. Żenujące jest, że do obrony/osłony tak drogich okrętów wykorzystuje się tak mało skuteczny sprzęt. W tym kierunku powinna już dawno wzrosnąć świadomość decydentów. Dlaczego tak się nie dzieje?

Dun
środa, 5 września 2018, 17:31

Duże targi? W tym roku jest totalna bieda - zagranicznych firm jest o wiele mniej niż rok temu, większość sprzętu sprzed lat, brak nowości (nie licząc nowych makiet z PGZ).

Willgraf
środa, 5 września 2018, 17:11

ma się zmienić na 30 letnie jednostki panie Duda ???

Sternik
środa, 5 września 2018, 16:41

Prezydent oczywiście nie wie o tym że 99% zagrożeń dla Polski to zagrożenia od strony lądu i z powietrza. Ale przecież komuś się trzeba przypodobać więc na targach broni lądowych i przeciw powietrznych upomina się o Marynarkę Wojenną. Ręce opadają.

Wujek Władek
środa, 5 września 2018, 16:36

Szykują następną wycieczkę do Australii ? Tak im się tam spodobało ?

Tweets Defence24