Polscy medycy wojskowi wesprą USA w walce z koronawirusem

19 kwietnia 2020, 08:44
Krzysztof Szczerski. Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Reklama

Jak poinformował szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski, w ramach polsko-amerykańskiej współpracy dwustronnej podjęto decyzję o wysłaniu polskiej misji medycznej do Chicago w stanie Illinois. Jak mówił, polscy medycy mają wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, a także odbyć praktykę w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w sobotę telefonicznie z prezydentem Donaldem Trumpem o współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, zaangażowaniu NATO w walce z koronawirusem i współpracy gospodarczej — przekazał PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szczerski poinformował w nagraniu przesłanym PAP przez Kancelarię Prezydenta, że prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump odbyli w sobotę półgodzinną rozmowę telefoniczną. Jak przekazał, odbyła się ona z inicjatywy amerykańskiego przywódcy.

Szef gabinetu prezydenta poinformował, że rozmowa dotyczyła trzech zagadnień: współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, zaangażowania NATO w walce z koronawirusem oraz współpracy gospodarczej w zwalczaniu ekonomicznych konsekwencji epidemii koronawirusa.

Jeśli chodzi o współpracę dwustronną, mówił Szczerski, poruszono trzy tematy. Pierwszym z nich jest współpraca instytutów badawczych Polski i USA w badaniach nad szczepionką i lekiem na koronawirusa. "Tutaj jest deklaracja otwartości strony amerykańskiej na współpracę z polskimi ekspertami i wspólnych badań nad szczepionką i lekiem na tę chorobę" - podkreślił minister.

"Po drugie, kwestia nowoczesnych, szybkich testów na koronawirusa, które Polska chce pozyskać z USA. Tu jest otwartość strony amerykańskiej na taką współpracę w dostarczeniu do Polski tych nowoczesnych testów" - przekazał Szczerski.

Trzecia kwestia odnosząca się do współpracy dwustronnej — poinformował Szczerski  wysłania polskiej misji medycznej do Chicago w stanie Illinois. Jak mówił, polscy medycy mają wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, a także odbyć praktykę w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem.

Tematem rozmowy prezydentów Polski i USA było zaangażowanie NATO w walce z koronawirusem. "Prezydenci podkreślili, że dzisiaj potrzeba silnej i jasnej roli NATO w tej sytuacji. Trzeba przedyskutować możliwości większego zaangażowania sił NATO, jeśli chodzi o możliwości wojskowe i medycyny, ale także innych zasobów, które są do dyspozycji NATO, żeby w sytuacji, z którą się dzisiaj zmagamy pokazać silną więź transatlantycką, także w wymiarze bezpieczeństwa" - mówił szef gabinetu prezydenta. "Tutaj jest gotowość do rozmów na temat tego, jak można zwiększyć obecność i działania NATO w zakresie pandemii" - dodał.

Jeśli chodzi o trzeci temat rozmowy, czyli współpracę gospodarczą, Szczerskipoinformował, że Duda i Trump rozmawiali nt. tego, "w jaki sposób we współpracy ekonomicznej, w dwustronnych kontaktach biznesowych, inwestycyjnych, handlowych wspomóc obie gospodarki w szybkim powrocie na ścieżkę rozwoju po tym, jak zakończy się najgorszy okres pandemii".

Minister podkreślił, że była to "dobra rozmowa obu przywódców". "Bardzo konkretna, z konkretną mapą drogową współpracy na najbliższy czas dotyczącą trzech dużych zagadnień. Jest szansa na to, że ta dramatyczna sytuacja, jaka ma dzisiaj miejsce na świecie, jeszcze bardziej pogłębi relacje polsko-amerykańskie" - dodał Szczerski.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Reklama
Gen
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 22:49

Mam nadzieje ze jest jakas druga - finansowa/zbrojeniowa odslona tej pomocy bo szkolic to sie moga w polsce.

Orthodox
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 12:28

Przecież w telewizorni już ogłoszono możliwość produkcji polskich testów. Czy przy byle okazji, nawet tak bezprecedensowej musimy wspomagać amerykański budżet. W końcu wysyłamy pomoc. Chyba że jadą tam głównie po naukę, za którą trzeba zapłacić.

bbb
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 11:55

no tak, u nas brakuje lekarzy i pielęgniarek, aby leczyć polskich pacjentów zarażonych koronawirusem a my wysyłamy ich jeszcze do USA. brawo - jak zwykle słudzy uniżeni

robo
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 12:55

jeśli "brakuje lekarzy" dla 9453 zarażonych to sejm powinien ustawowo zmobilizować lekarzy obecnie nie praktykujących, począwszy od "trzeciej osoby w państwie" czy lidera partii opozycyjnej. Jestem pewien że mogą poświęcić pacjentom co najmniej kilkanaście godzin tygodniowo i aby dać dobry przykład uczynić to w ramach wolontariatu.

salowa z zakaźnego
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 15:21

Przecież pojawiło się stosowne rozporządzenie. Jakieś 80% "zmobilizowanych" lekarzy przyniosło L4....

Jato
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 09:37

To tylko propaganda rządzacych i część kampanii wyborczej A. Dudy. Dlaczego ci medycy nie pomagają choćby w polskich DPS, w których zrozpaczone pielęgniarki pracują resztkami sił, a na te, które są tam zmuszane do pracy przez wojewodów i, które z różnych powodów nie mogą tam pracować, nakładane są kary w wys. 5 i 10 tys. złotych, a Prokurator Generalny Ziobro straszy je prokuraturą. Dlaczego każe się, by z narażeniem życia z koronaworusem walczyły polskie pielęgniarki, a tych, którzy byli szkoleni do udzielania pomocy medycznej na polu walki, wysyła się do USA ?! W jakim my państwie żyjemy ?!

Troll z Polszy
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 08:44

Wytrawny szuler pokazuje prawą rękę i mówi patrz, a lewa zamienia blotke na Asa. Wszyscy komentują 25 lekarzy a nikt nie zwrócił uwagi na rozmowy biznesowe

asf
niedziela, 19 kwietnia 2020, 19:37

A co z polskimi miastami i szpitalami, gdzie brakuje personelu, testów, środków ochrony i w ogóle wszystkiego?

Bucefal
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 09:41

Tak masz racje zawsze można wykorzystać tą trudną sytuacje by pokazać się jako egoista i dupek. Lekarzy nie brakuje, tylko się chowają po domach i odmawiają stawienia się do pracy (to nie jest krytyka tylko obserwacja). Ten kryzys pokaże w skali globalnej ale i indywidualnej kto jest kim.

Krzyś
wtorek, 21 kwietnia 2020, 01:50

lekarzy nie brakuje? W moim mieście na jednego rodzinnego przypada 2358 pacjentów. Na przyjecie przez specjalistę (wizyta trwa kwadrans) czeka się od pół roku do trzech lat. Prowadzący chirurg onkolog po operacji pacjentowi z nowotworem złośliwym wyznacza spotkanie za rok... Nie, nieee, lekarzy nie brakuje, chowają się po domach. Czadowy dowcip.

Magoo
niedziela, 19 kwietnia 2020, 16:36

Panstwo powinno przejac samowolke zamek w stobnicy i przeznaczyc na bsl-4, lokalizacja idealna.

Medicos
niedziela, 19 kwietnia 2020, 16:24

Chłopaki zobaczą prawdziwy szpital wojskowy rozwinięty w warunkach polowych Dobra praktyka to połowa sukcesu Większość medyków powinna na, szybko osiągnąć gotowość bojowa

Leon zawodowiec
niedziela, 19 kwietnia 2020, 16:21

To może odda im też nasze T72 które mamy w magazynach

Pytajnik
niedziela, 19 kwietnia 2020, 16:06

Coś o tym szpitalu marynarki wojennej napiszecie? Co tam się tak naprawdę stało?

Sztabowiec
niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:45

20 wojskowych za 20tys testów

Darth Vader
niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:42

Dobra wymiana paru medyków za TESTY

9 mm Parabellum
niedziela, 19 kwietnia 2020, 14:18

Niekiedy USA szkoliło wielokrotnie naszych medyków wojskowych. Dlaczego mieli by się nie odwdzięczyć?

Herr Wolf
niedziela, 19 kwietnia 2020, 13:30

Pojechali na szkolenie...

say69mat
niedziela, 19 kwietnia 2020, 11:52

??? Wszystko rozumiem, tylko dlaczego troską naszych władz objęto arcypolskie Chicago. A nie ntp. Miami, Syracuse, Salem, St. Louis, Corpus Christi, Wichita, Amarillo, Reno, Charlotte, Pueblo, Jackson, malownicze Baton Rouge czy Roswell. Itd itp, stąd wypada mieć nadzieję, że rząd RP, poprosi stronę amerykańską o wskazanie miejscowości na mapie USA, w której mieszkańcy najbardziej potrzebują pomocy.

Orthodox
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 12:15

Może zgodnie z logiką, skoro mamy pomagać, niech ta pomoc w maksymalnym stopniu dotknie Polaków. Wdzięczność okażą przy urnach.

alkaprim
niedziela, 19 kwietnia 2020, 14:35

say69mat-żebys pan z taką troską pisał o Polskich miastach i obywatelach

say69mat
niedziela, 19 kwietnia 2020, 18:03

Cały czas miałem wrażenie, że polskie miasta i obywatele mają zagwarantowany wysoki poziom opieki medycznej, skoro rząd RP wysyła 'korpus ekspedycyjny' służb medycznych do USA. Stąd pozwoliłem sobie na odrobinę sentymentalnej podróży po amerykańskiej prowincji. Szukając punktu odniesienia dla koncepcji wysłania naszych medyków w mundurach do chicagowskiego 'Jackowa'. Poza czystym piarem.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 19 kwietnia 2020, 13:49

Polskich powstańców, którzy uszli do Paryża, spotkała tam pandemia. Masowo powymierali, bo choć otrzymywali pomoc medyczną jak lokalni, to jednak warunki mieszkaniowe dobijały ich. Co prawda dziś Polacy jadący za pracą mogą wrócić do Polski, co nie zmienia często tej ich sytuacji mieszkaniowej za granicą czy z pracą w Polsce. Dziś kiedy Polska jest na mapie świata, winna okazać to minimum troski wobec swojej ludności, która przecież nie ze swojej winy, znalazła się tam za granicą. Chicago dziś jest największym polskim miastem, a nie Warszawa. Jeśli się to nie podoba przybyłym do Polski na NKWD czołgach, czy innym mniejszościom zamieszkującym Polskę, to zwracam im uwagę, że mają własne ojczyzny do powrotu z terytorium Polski, jeśli im z Polakami tak strasznie nie po drodze w swoim życiu. Także z tymi Polakami z Chicago!

Nowojorczyk
niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:24

Drogi Panie Piotrze nalykal sie pan propaganda i pisze bzdury W Chicago tylko procent jest wysoki Najwieksze skupisko Polonii to niestety tzw metropolitalny Nowy Jork To wokol tego miasta tzw central-north New Jersey i samym miescie zyje ponad 2 miliony Polonusow

Marek
niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:22

Dokładnie tak.

Donald T.
niedziela, 19 kwietnia 2020, 12:46

Dlatego, że jakby pojechali do innych miejscowości to byś wskazywał na malownicze Chicago.

say69mat
niedziela, 19 kwietnia 2020, 13:41

Malownicze to ono jest w snach i marzeniach pretendentów do emigracji. Po drugie, z reguły to kraj - beneficjent - naszej oferty pomocy humanitarnej wskazuje rejon do jej dyslokacji. Niezależnie czy służbę wypada pełnić w Korei, Turcji, Gruzji, Iranie, Włoszech czy USA.

Marek
niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:25

Skoro jadą, gdzie jadą, to znaczy, że władze USA na to poszły. Tobie nic do tego. Nawet jeśli ci nie odpowiada, że chcemy pomóc mieszkającym w Chicago rodakom.

say69mat
niedziela, 19 kwietnia 2020, 18:06

To są również moi żołnierze i moje podatki. A zgrywy na miarę czystego 'piaru', w trakcie tak dynamicznego zjawiska, jak epidemia Covid19 można sobie do pampersa włożyć.

twój żołnierz
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 08:24

Chłopie weź się napij wody. Doświadczenie medyczne w sprawie wirusa jest obecnie na wagę złota i tego nie da się nauczyć na fantomie medycznym. Należy cieszyć się że są tacy ludzie. A jak ci tak zależy na podatkach to najpierw spraw żeby się pootwierały wszelkie gabinety lekarskie w kraju. Jak się jeszcze nudzisz to sam się zgłoś do pomocy przy COVID-19 i zapewniam że wszędzie przyjmą cię bez żadnego proszenia. W brew pozorom np. do mycia sal szpitalnych nie trzeba wykształcenia medycznego, a czystość ma pierwszorzędne znaczenie. Będę cię nazywał moim medykiem ! A jak nie chcesz pomóc to nie p....

say69mat
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 10:01

Widzę, że doświadczenie w zwalczaniu Covid19 wynikające z mycia sal szpitalnych ma - Pańskim zdaniem - kolosalne znaczenie. Dla zgłębienia specyfiki związanej z fenomenem Covid19. Stąd mam jednak subiektywne wrażenie, że jest to czynność zarezerwowana dla personelu profesjonalnie wyposażonego i przeszkolonego w zwalczaniu tzw czynników biowarfare. Moje skromne doświadczenie pozwala mi jedynie uskuteczniać sprint z mopem w dyscyplinie sprzątanie po osobie chorej na Alzheimera. Tak więc na nadmiar wolnego czasu nie narzekam. Wszak serdecznie dziękuję za radę i równie serdecznie pozdrawiam. Jak Pan widzi ... potrafię to i tamto posprzątać.

Marek
niedziela, 19 kwietnia 2020, 19:27

Grosz do grosza a zbierze się miarka. Uratować kilkudziesięciu ludzi też warto. Poza tym skąd weźmiesz specjalistów na więcej? Widziałeś prywatne gabinety lekarzy zakaźnych. Ja nie widziałem. Generalnie w medycynie to rzadki fach. W dyslokacjach liczy się też morale. A z nim zawsze lepiej jak pomaga się tam, gdzie są rodacy. Nasi to wiedzą, Amerykanie też. Ty natomiast zdajesz się nic na ten temat nie wiedzieć.

rob ercik
niedziela, 19 kwietnia 2020, 11:05

To chyba oni powinni pomagać nam, pomijam solidarność EU, gdzie jesteśmy tylko wtedy gdy coś "dają"

Marek
niedziela, 19 kwietnia 2020, 15:27

Nie łżyj. We Włoszech nasi lekarze też byli. W miejscu, gdzie ty byś z własnej woli pewnie nie pojechał.

niedziela, 19 kwietnia 2020, 18:44

To Polska już nie najważniejsza? Ciekawe...

rob ercik
niedziela, 19 kwietnia 2020, 20:02

Gdzie napisałem że Polska nie jest najważniejsza?

logistyk
niedziela, 19 kwietnia 2020, 10:57

Polscy medycy powinni wspierać naszych obywateli w walce z koronawirusem bo tu nie będzie lepiej. Jeżeli tak się będzie rozprzestrzeniać jak obecnie Pracownicy służby zdrowia) , to nie będzie miał kto leczyć i zająć się pacjentem.

Bucefal
poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 09:45

Nie prawda! To jest moment, w którym należy się wykazać solidarnością. Czy chciałbyś by np. Niemcy czy USA wypięły się na Polskę kiedy będą już miały szczepionkę? To jest i tak pomoc symboliczna i nic nam się z powodu tego symbolu nie stanie złego.

Tweets Defence24