Reklama

Pokazy lotnicze w Poznaniu. Z udziałem tygrysów NATO

9 lutego 2018, 16:07
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


W weekend 19-20 maja na poznańskim lotnisku Ławica odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Poznań Air Show. Organizatorzy zapowiadają, że w powietrze wzbije się w sumie 80 maszyn. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć wybrane maszyny biorące udział w ćwiczeniami NATO Tiger Meet. 

720 minut pokazów oglądać ma ponad 100 tys. widzów. Impreza będzie nawiązywać do stulecia odzyskania niepodległości i powstania wielkopolskiego, ale także stulecia polskiego lotnictwa.

Organizatorzy wydarzenia poinformowali w piątek na konferencji prasowej, że w związku z odbywającymi się w maju po raz pierwszy w Polsce ćwiczeniami NATO Tiger Meet, nad Poznaniem będzie można zobaczyć rónież wyczyny najlepszych pilotów służących w siłach powietrznych krajów członkowskich Sojuszu.

"Dążymy do tego, by poznańskie wydarzenie było rozpoznawalne w świecie i kojarzone z największymi, najlepszymi pokazami. W związku z obchodzonymi właśnie rocznicami chcemy w tym roku mocno rozbudować część historyczną imprezy" - powiedział w piątek na konferencji prasowej dyrektor Poznań Air Show Dariusz Wawrzyniak z Międzynarodowych Targów Poznańskich.

W trakcie Poznań Air Show zaplanowano łącznie 720 minut pokazów wykonywanych przez 35 grup i pilotów. W Poznaniu będzie można podziwiać m.in. pokazy Grupy Akrobacyjnej Żelazny, Artura Kielaka, 3AT3 Formation Flying Team, skoczków spadochronowych SkyMagic czy grupę Pterodactyl Flight. Pokazom towarzyszyć będzie wystawa statyczna sprzętu lotniczego i wojskowego oraz ekspozycja służb mundurowych.

undefined

Termin wydarzenia zbiega się z organizowanymi w maju w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach ćwiczeniami NATO Tiger Meet. Dowódca bazy płk pil. Rafał Zadencki powiedział na konferencji prasowej, że udział w wydarzeniu zapowiedziało 18 państw i 24 eskadry. Ćwiczenia są zamknięte dla publiczności i jedyną możliwością zobaczenia wybranych maszyn uczestniczących w tym wydarzeniu będzie właśnie Poznań Air Show.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze organizowane są w roku jubileuszu stulecia niepodległości i stulecia wybuchu powstania wielkopolskiego a także u progu setnej rocznicy zdobycia przez powstańców wielkopolskich niemieckiego lotniska w podpoznańskiej wsi Ławica. Zdarzenie to miało istotny wpływ nie tylko na przebieg powstania, ale i na rozwój polskiego lotnictwa.

Zdobyte rankiem 6 stycznia 1919 roku lotnisko było ostatnim bastionem oporu Niemców w pobliżu wyzwolonego miasta. Zdobycie lotniska i sprzętu było też bardzo istotne dla powodzenia powstania wielkopolskiego; niemieckie samoloty przemalowano na polskie barwy i już następnego dnia odbył się pierwszy, kontrolny lot nad Poznaniem. W trakcie kolejnych walk w różnych częściach Wielkopolski polskie lotnictwo wspomagało powstańców z powietrza. 9 stycznia 1919 r. Polacy zbombardowali lotnisko we Frankfurcie nad Odrą.

Ze zdobytego sprzętu sformowano kilka eskadr lotniczych, dających początek polskiemu lotnictwu. Polscy lotnicy na zdobytych maszynach walczyli później o Lwów, odpierali też wojska bolszewickie w 1920 r. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Borsq
poniedziałek, 12 lutego 2018, 22:07

Byłem bodajże 3 lata temu na pierwszych pokazach na Ławicy. To był kompletny blamaż organizacyjny a programu show prawie zupełnie nie wypełniono. Jaką mam gwarancję, że w tym roku nie będzie podobnie? Poza tym jeśli chodzi o maszyny Tiger Meet - nie spodziewałbym się, że będzie to coś więcej, niż jednorazowy przelot.

rob ercik
sobota, 10 lutego 2018, 01:54

Jedyne wpelni udane powstanie, szkoda de bardzo niwiele sie o nom wspomina

Ja ja
piątek, 9 lutego 2018, 17:59

Trochę dziwne, bo uczczeniem 100 lat polskiego lotnictwa ma być AirShow w Radomiu pod koniec sierpnia..

Piotr
czwartek, 10 maja 2018, 19:42

Jak masz 100 lecie to możesz organizować wydarzenie wokół całego roku. I tak właśnie jest.

Rob
piątek, 9 lutego 2018, 22:27

Przez cały rok są różne imprezy z okazji 100 lecia, pokazy, wystawy itp.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama