Pięć propozycji w szwajcarskiej Harpii

28 stycznia 2019, 13:34
Swiss_AF_Boeing_FA-18D_Hornet
Nowe myśliwce zastąpią m.in. F/A-18D Hornet, fot. Erich Riester, Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Szwajcaria otrzymała propozycję nowych myśliwców od pięciu europejskich i amerykańskich koncernów. Zainteresowanie postępowaniem wyraziły Airbus, Boeing, Dassault, Lockheed Martin i Saab. "Faza testów i analiz rozpoczęła się" - poinformowała szwajcarska agencja zamówień obronnych. 

Szwajcaria planuje pozyskać ok. 40 nowych samolotów, które całkowicie zastąpią F-5E/F Tiger II oraz F/A-18C/D Hornet. Obok Niemiec i Finlandii szwajcarski przetarg będzie więc trzecim największym w Europie postępowaniem dotyczącym zakupu wielozadaniowych myśliwców w najbliższych latach. Swoje propozycje złożyli więc najwięksi producenci samolotów z Europy Zachodniej i USA. Szwajcarzy będą więc mogli wybierać pomiędzy Eurofighterem, Rafale, JAS-39 Gripen E, F/A-18E/F Super Hornet i F-35A Lightning II. Wraz z samolotami ma zostać kupione nowoczesne uzbrojenie precyzyjne. 

Zgodnie z planami szwajcarskiego Federalnego Departamentu Obrony w lutym i marcu 2019 roku jej specjaliści wraz z przedstawicielami Federalnego Urzędu Zamówień Obronnych (Armasuisse) i sił powietrznych udadzą się do fabryk myśliwców i dokonają wstępnej oceny przydatności maszyn oraz przetestują je na symulatorach.

Od kwietnia do lipca samoloty przylecą z kolei do Szwajcarii na testy naziemne i w powietrzu. Ma to być także okazją do zaprezentowania myśliwców na miejscu przed szeroką publicznością m.in. podczas pokazów. Może mieć to niebagatelne znaczenie biorąc pod uwagę, że poprzednie postępowanie, w którym wybrano 22 samoloty JAS-39 Gripen E/F nie zakończyło się transakcją po tym jak w maju 2014 roku 53,4% Szwajcarów opowiedziało się w referendum przeciwko pozyskaniu szwedzkich maszyn. 

Ostateczny wybór spodziewany jest w 2020 roku, a pierwsze dostawy ok. 2025 roku. Zakup jest częścią szwajcarskiego planu wzmocnienia obrony powietrznej w ramach inicjatywy "Switzerland's Air2030", która obejmuje także zakup nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu. Wśród oferentów w tym postępowaniu znajdują się europejski koncern MBDA z SAMP/T, izraelski Rafael z systemem David Sling, oraz wybrany m.in. przez Polskę, Rumunię i Szwecję system Patriot wytwarzany przez amerykańskiego Raytheona. W sumie na oba programy ma zostać przeznaczona kwota, co najmniej 8 miliardów franków (ok. 7 mld euro). 

 

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24