Piątek z Defence24.pl: Postępująca pandemia koronawirusa może zmienić układ sił na świecie; Wątpliwa pomoc medyczna dla Włoch z Rosji; Operacja WOT „Odporna Wiosna”

27 marca 2020, 09:31
wot
Fot. MON/DWOT
Defence24
Defence24

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Czas myśliwych”: Postępująca pandemia koronawirusa może zmienić globalny układ sił. Swoją pozycję już próbują wzmocnić Chiny i Rosja poprzez widowiskowe akcje humanitarne i szerzenie dezinformacji. Jak przyznały włoskie media - rosyjska pomoc - która dotarła do Włoch jest bezużyteczna i miała na celu jedynie zbicie kapitału politycznego. „Takie działania to klasyczna dezinformacja mająca na celu doprowadzenie do waśni między sojusznikami z NATO i UE. - To tworzenie fałszywych hipotez, teorii spiskowych. Nie po to, by społeczeństwo w nie uwierzyło, ale by wszystko uczynić mniej wiarygodnym - wyjaśniał mi swego czasu Jănis Sărts, dyrektor Centrum Eksperckiego Komunikacji Strategicznej NATO.”


Tomasz Teluk, Gazeta Polska Codziennie, „Krym, Syria, Włochy?”: Rosyjska pomoc medyczna dla Włoch może być bardzo groźna. To nie pierwszy przypadek w historii kiedy Rosja pod przykrywką pomocy humanitarnej osiąga swoje cele polityczno – militarne. „<<Bratnia pomoc>> w czasie kryzysów jest strategią Kremla znaną choćby z Krymu czy Syrii. Nie jest działaniem bezinteresownym, lecz cynicznym wykorzystaniem napięcia w regionie do dalszej destabilizacji lub podporządkowania sobie lokalnych władz. W tym tygodniu obserwowaliśmy przylot ośmiu mobilnych brygad rosyjskiej wojskowej służby medycznej, które wylądowały nieopodal Rzymu. To zły znak dla Europy i faktyczne czasowe rozmieszczenie armii rosyjskiej na terytorium obcego państwa […]”


Gazeta Polska Codziennie, „Terytorialsi zaangażowani w walkę z COVID-19”: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej nazwało operację wsparcia w czasie epidemii - „Odporna Wiosna" - podczas której terytorialsi w głównej mierze wsparają służby sanitarnych oraz samorząd terytorialny w zaopatrywaniu w żywność i leki osób potrzebujących „Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zaangażowani są już od wielu dni w walkę z pandemią koronawirusa w Polsce. Do głównych obszarów, w których świadczą pomoc, należą m.in. wsparcie rodzin personelu medycznego, kombatantów, osób starszych i przebywających w kwarantannie, ale również dostarczanie żywności i leków, wsparcie służb sanitarnych i samorządu terytorialnego czy też oddawanie krwi.”


Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24