Pentagon zamówił Patrioty dla Polski

26 września 2018, 08:20
Patriot radar
Podpisany kontrakt obejmuje prawdopodobnie m.in. 4 radary sektorowe. Fot. Defensie.nl.

Departament Obrony USA złożył w koncernie Raytheon warte ponad 1,5 mld dolarów zamówienie na elementy systemu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego Patriot, pozyskiwane przez Polskę w trybie Foreign Military Sales. To ważny krok w procesie realizacji pierwszej fazy programu obrony powietrznej Wisła.

Zgodnie z komunikatem Pentagonu umowa ma wartość 1,528 mld dolarów, i jest modyfikacją wcześniejszego kontraktu, w ramach którego pozyskiwane są jednostki ogniowe Patriot. Wykonawcą jest koncern Raytheon, a prace będą realizowane w Andover w stanie Massachusetts, na poligonie White Sands w stanie Nowy Meksyk oraz w Merrimack w stanie New Hampshire.

Prace będą realizowane do 31 grudnia 2022 roku. Zamawiającym jest Departament Obrony, bo to z nim Polska podpisała w marcu br. porozumienie międzyrządowe (LOA) w sprawie zakupu Patriotów. Podobny tryb jest z reguły stosowany przy zakupach broni w USA w trybie FMS przez inne państwa. Przykładowo, Rumunia podpisała LOA na zakup pierwszej baterii Patriot w listopadzie ub. r., a Pentagon złożył zamówienie na pierwszą jednostkę ogniową w maju.

Podany przez Pentagon termin zakończenia prac jest zbieżny z terminem dostaw zestawów Wisła dla pierwszej fazy. Prawdopodobnie kontrakt obejmuje główne elementy systemu Patriot (np. elementy wyrzutni, elementy dowodzenia w tym stacje kontroli ECS, radary sektorowe), integrację systemów. Przypuszczalnie umowa nie obejmuje natomiast pocisków PAC-3 MSE (te dostarczane są przez Lockheed Martin) oraz komponentów systemu IBCS, produkcji Northrop Grumman.

Prowadzenie przez Pentagon zakupów od poszczególnych wykonawców (czy nawet pozyskiwanie systemu od jednego wykonawcy częściami) w ramach oddzielnych kontraktów jest również standardem w trybie FMS. Przykładowo, wyrzutnie HIMARS i rakiety GMLRS z reguły kontraktowane są w ramach osobnych umów.

Podpisany przez Pentagon kontrakt dotyczy pierwszej fazy Wisły i jest naturalnym następstwem umowy międzyrządowej, zawartej w marcu. To ważny krok na drodze do realizacji programu obrony powietrznej. Należy spodziewać się składania przez Departament Obrony kolejnych zamówień, np. na pociski PAC-3 MSE dla Polski. To, że sygnowana umowa wyznacza rozpoczęcie realizacji jedynie części prac związanych z pierwszą fazą Wisły tłumaczy różnicę pomiędzy jej wartością a kwotą porozumienia międzyrządowego podpisanego w trybie FMS.

W ramach pierwszej fazy programu Wisła, za kwotę 4,75 mld USD netto (z czego 4,6 mld USD obejmuje tryb FMS) Polska pozyska dwie baterie (cztery jednostki ogniowe) Patriot z 16 wyrzutniami M903, 208 bojowymi pociskami oraz czterema radarami sektorowymi, wraz z elementami systemu zarządzania walką IBCS (m.in. sześć stacji Engagement Operations Center oraz 12 radiolinii IFCN). Pierwsza faza programu Wisła obejmuje też m.in. wsparcie techniczne i elementy IBCS dla obu faz.

Łącznie w ramach pierwszej fazy programu Wisła ma zostać podpisanych dziesięć umów, z czego pięć zagranicznych (obok umowy głównej z marca także podpisane w czasie MSPO zamówienia na szkolenia i terminale MIDS z modułem LVT, oraz planowany do podpisania kontrakt na sprzęt kryptograficzny). Niektóre elementy, np. pojazdy czy komponenty łączności, zostaną pozyskane od bezpośrednio od polskiego przemysłu w ramach pięciu umów krajowych.

MON prowadzi też negocjacje drugiej fazy programu Wisła. W jej ramach ma zostać pozyskane sześć baterii zintegrowanych z radarami dookólnymi, a dwie pozostałe zostaną zmodernizowane i również otrzymają nowe stacje. Oprócz tego zestawy Wisła otrzymają pociski niskokosztowe (przypuszczalnie typu SkyCeptor), a z IBCS mają zostać zintegrowane polskie radary wstępnego wykrywania (aktywne P-18PL i pasywne PCL-PET).

Druga faza programu Wisła zakłada znacznie szerszy transfer technologii do polskiego przemysłu w odniesieniu do wszystkich elementów systemu. Jeśli chodzi o radar dookólny, założono pozyskanie takiego samego sensora, na jaki zdecyduje się armia amerykańska w programie LTAMDS, aby uniknąć ryzyk i kosztów związanych z pozyskaniem unikalnego rozwiązania. Pełnomocnik MON ds. Programiu Wisła płk Michał Marciniak poinformował ponadto niedawno w programie SKANER Defence24, że resort podjął już decyzję o połączeniu programów Wisła i Narew, co oznacza że oba systemy będą współdziałać w oparciu o IBCS.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 59
Reklama
KrzysiekS
czwartek, 11 października 2018, 16:18

Ciekawe jakie info. przywiezie Pan M.Marciniak z USA w sprawie NARWI czy też musi być z USA pomimo braku całej technologii lub dostaniemy tech. rakietowe z lat 60?

BUBA
piątek, 5 października 2018, 22:15

Daven, w internecie takie informacje znajdzie każdy hobbysta. Konkrety proszę jak ucyfrowienie AN/MSQ-104 ECS wpływa na komunikację z AN/APG-65 I PAC-3 CRI.

Szłapka
poniedziałek, 1 października 2018, 14:10

prawieanonim - weź Ty się chłopie zdecyduj, czy chcesz się zabezpieczyć przed atakiem nuklearnym, czy konwencjonalnym, czy chcesz rozwijać lotnictwo bo zapewnia mielenie wojsk wroga, czy wstrzymać ten rozwój bo atak nuklearny jest bardziej prawdopodobny. no i odpowiedz człowiekowi o jakim transferze technologii pisałeś :)

Davien
niedziela, 30 września 2018, 12:20

BUBA AN/MSQ-104 ECS jest jednostka dowodzenia i kontroli dla całego systemu Patriot, czyli jak widac w przeciwieństwie do ciebie wiem do czego słuzy:) Także w naszych Newach modernizowali włąsnie centrum sterowania wiec panie BUBA...

BUBA
sobota, 29 września 2018, 13:02

AN/MSQ-104 ECS - a wiesz do czego to służy? Bo mam wrażenie że nie zupełnie rozumiesz na czym polega zależność między modułami składowymi w systemie OPL.

prawieanonim
sobota, 29 września 2018, 11:42

skąd się biorą fakenewsy? - na mnie twoje "obawy" naprawdę nie robią żadnego wrażenia. Chcę wydawać miliardy bo dzięki temu rosyjskie wojsko konwencjonalne nie wejdzie do Polski, bo żeby wejść do Polski to będzie najpierw musiało zapanować w powietrzu. W przeciwnym razie rosyjskie wojsko będzie mielone przez lotnictwo NATO dodatkowo osłaniane przez Wisłę i Narew.

Davien
piątek, 28 września 2018, 16:30

Panie BUBA pociski PAC-3MSE weszły do słuzby w końcu 2016r wiec ciężko by były integrowane z innym systemem niz PAC-3+ A co do ucygrowienia Patriota to jak widac zapomniałeś o AN/MSQ-104 ECS który był cyfrowy od dawna, a to o czym piszesz to jedynie modernizacja procesora radaru i wymiana komputerów w ECS na szybsze. Natomiast co do algorytmów naprowadzania to jest normą że po wprowadzeniu lepszego od PAC-3 pocisku musza byc one uaktualnione, Skuteczność dotychczasowych została juz wielokrotnie udowodniona. A co do naszych New to zmieniliścmy wyposazenie centrum dowodzenia ale pociski pozostały nietkniete wiec masz nowoczesne, cyfrowe komputery i wyposażenie i stare, analogowe pociski. W 2001r panie BUBA to juz była wersja PAC-3 Patriota z radarem AN/MPQ-65 w pełni cyfrowa poza radarem, a w tej próbie o której piszesz nie uzyto PAC-3MSE ale zwykłych PAC-3 CRI:)

Davien
piątek, 28 września 2018, 16:13

Hanys i znowu kompletna wtopa jak zwykle u ciebei:) Zdarzenie o którym piszesz to odparty przez AS atak w którym zestrzelono naraz kilka pocisków balistycznych a z kilunastu min rakiet PAC-2 i PAC-3 dokładnie 2 miały awarię i spadły na ziemie. S-400 panie Hanys jako system ABM ustepuje Patriotowi pod kazdym wzgledem, ma mało efektywne pociski HE zamiast hit to kill a szejkowie jak juz je kupują to jako system czysto przeciwlotniczy choć po kompromitacji w Syrii dziwna cisza zapadła:)

skąd się biorą fakenewsy?
piątek, 28 września 2018, 15:49

@prawieanonim - swoim ostatnim wpisem potwierdziłeś moje najgorsze obawy: chcesz wydawać nie swoje miliardy na obronę przeciw nieprawdopodobnemu atakowi nuklearnemu i nawet się nie zastanawiasz po co ktoś miałby atakować nas atomówką skoro może w poł tygodnia pokonać WP konwencjonalnie. Sowiety nie bez powodu nigdy nie użyły tej broni choć od II w.ś. brały udział w kilkudziesięciu wojnach (zawsze jako strona atakująca). Ja jednak chciałbym żeby rząd nie przepłacał o 100% kontraktu w nadziei że dzięki temu Amerykanie zmienią charakter swojej obecności w Polsce, a by budował WP zdolne do wspólnego z sojusznikami odparcia ataku konwencjonalnego - tysiące razy bardziej prawdopodobnego niż atak nuklearny

prawieanonim
piątek, 28 września 2018, 12:39

Hanys - a ja mogę potwierdzić "skuteczność" rosyjskich systemów na podstawie filmiku z internetu. Widać na nim kiedy pocisk spada na wyrzutnię i poważnie ją uszkadza. Mogę też na podstawie filmiku z internetu ocenić "skuteczność" rosyjskich okrętowych pocisków.

dżolanta dżejsika
piątek, 28 września 2018, 09:01

A kto ma guzik do tegoż systemu? Jesteśmy suwerenni, czy Wielki Brat może jedynie odpalić rakiety systemu Patriot? Ktoś mnie oświeci?

Buba
piątek, 28 września 2018, 07:42

Mój drogi buba dlaczego piszesz my w Polsce. Przecież ty nie jesteś z Polski. Proszę przedyskutuj to z przełożonym on napewno coś wymyśli. I jeszcze jedno prawdziwy wysyp jakiś mundurowych tutaj. Gdzie nie spojrzę to gen. por.

Hanys
piątek, 28 września 2018, 01:42

Ja jakoś nie wierzę tak jak Davien w arabską propagandę o skuteczności patriotów, kłamią w sparwie strat samolotów w Jemenie, to dlaczego tutaj by mieli mówić prawdę? Zwłaszcza że potwierdza to filmik z 25 marca 2018 r. który wyciekł do sieci, jest dostępny i tam widzimy jak kilka patriotów po opuszczeniu wyrzutni zawraca i uderza w glebę :) Więc nie bardzo wierzę, że zestrzelili 120 scudów na przestrzeni tych kilku lat, które z racji swojego wieku i prymitywnej konstrukcji najczęściej same rozpadają się w powietrzu lub są bardzo niecelne. A nawet gdyby tak było, to zestrzelenie scuda to nie jest żadne wyzwanie dzisiaj, scudy lub toczki służą jako cele ćwiczebne dla S-400, w ogóle gdyby patriot był taki dobry jak opowiada Davien i arabska propaganda, to szejki nie rozglądałyby się za S-400, a Indie zdaje się zamówiły S-400 nie oglądając się na ew. sankcje ;)

BUBA
czwartek, 27 września 2018, 22:14

Doświadczenia z Arabii Saudyjskiej wskazują że jest niezbędna modernizacja pośrednia systemu Patriot PAC-3 PDB-8 poprzez zabudowę nowego komputera sterowania ogniem. Stąd takie podniecenie na Defence24 próbami PAC-3MSE kontra cel aerodynamiczny. Tak naprawdę jest to ponowna integracja PAC-3MSE z nowym software i komputerem:................................................................................................ ............................................................................................................................................................................. "Raytheon przypomina, że Patriot w wariancie PDB-8 charakteryzuje się m.in. zwiększonymi możliwościami wykrywania i śledzenia celów powietrznych przez radar (dzięki zastosowaniu cyfrowego procesora stacji radiolokacyjnej RDP), i ulepszoną zdolnością identyfikacji swój-obcy. Dysponuje też udoskonalonymi systemami komputerowymi (Fire Solution Computer i Weapons Control Computer)." ....................................................................................................................................................................................... Tylko poza nowym komputerem trzeba umieć pisać efektywne algorytmy naprowadzania............................. ........................................................................................................................................................................................ Prezydent Trump i Raytheon mógł by jeszcze doskonalej wydymać Polaków przejmując w ramach offsetu PIT Radwar, WZE Grudziądz i zakłady uzbrojenia w Zielonce. Odessać najlepszych naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej zaangażowanych w prace nad polską obrona OPL. Następnie posłużyć się Polakami do opracowania efektywnego oprogramowania dla Patriota i sprzedać system Polsce za kolejne 5 miliardów dolarów. Byli by podwójnie zarobieni. Z PZL Mielec, WSK Rzeszów się udało to czemu maja nie próbować? Ameryka zdominowała by rynek polskiego OPL tak jak zdominowała polski rynek samolotów bojowych....................................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................................................... My w Polsce ucyfrowiliśmy zestaw S-125 Newa kilkanaście lat temu a Amerykanie Patriota ucyfrowili stosunkowo niedawno. Polski rząd w ramach pomocy militarnej z USA zgodzi się na wszystko...tylko korzystać z okazji...

Davien
czwartek, 27 września 2018, 17:51

Rafał, jak chcesz wyniki z AS i Jemenu to proszę bardzo: Patrioty zestzreliły ponad 120 pocisków balistycznych z czego wiekszość przy uzyciu rakiet PAC-2 GEM-T. Wystarczy czy bawimy się dalej:))

prawieanonim
czwartek, 27 września 2018, 16:39

skąd się biorą fakenewsy? - "Odpowiedz lepiej na proste pytanie: czy ww. rzeczy plus 208 rakiet i IBCS dla 8 wyrzytni jest wg Ciebie warte tyle co trzy eskadry F-16 albo programi Miecznik i Czapla razem wzięte?" Oczywiście że tak. To są rakiety których zadaniem jest zatrzymanie ataku przy pomocy Iskanderów wyposażonych np w głowice nuklearne. Nie zrobi tego nawet setka F-16 z Czaplą i Miecznikiem razem wziętymi.

bender
czwartek, 27 września 2018, 16:29

@Rozczochrany: podzielam Twoje obawy i nie sadzę, żeby kiedykolwiek powrócili do swoich rodzin. Za Defence24: "Dzień po tragicznym zestrzeleniu przez syryjską obronę przeciwlotniczą samolotu Ił-20 rosyjska żandarmeria (co warto podkreślić) aresztowała wszystkich oficerów i żołnierzy syryjskiego 44. Batalionu Obrony Powietrznej – poinformował na Twitterze Hammurabi News, strona publikująca informacje z Syrii, prawdopodobnie powiązana z koalicją przeciw ISIS. Zgodnie z tymi doniesieniami zostali oni przewiezieni do rosyjskiej bazy Chmejmin i brak jest informacji o ich dalszym losie."

bender
czwartek, 27 września 2018, 16:26

@Rafal: kwestia źródeł, bo moim zdaniem Saudowie sobie chwalą zastosowanie Patriota, który niemal całkowicie neutralizuje zagrożenie balistykami z Jemenu. Poza tym na pewno wiesz, że Saudowie używają systemu generacji PAC-2 a powyższy artykuł, zamówienia dla Wisły i komentarze Daviena dotyczą PAC-3. Krytyka PAC-3 na podstawie PAC-2 to trochę tak jakby wyciągać wnioski o S-400 za pomocą informacji o S-200 (przy czym wciąż podkreślam, że Arabowie sobie PAC-2 chwalą). Wydaje się, że w Twoich komentarzach nie tyle chodzi o dociekanie prawdy, co o bezrefleksyjne powielanie linii propagandowej pewnego dość szalonego mocarstwa ze Wschodu.

erda
czwartek, 27 września 2018, 16:08

@Pawel.....ale brednie, następny znafca z netu. Polska: kraj samych expertów - programistów mamy super, inżynierów mamy super, mamy najlepszych projektantów na świecie i co tam jeszcze lepszego wymyślisz? mamy wszystko najlepsze na świecie ale jak przychodzi zbudować coś lepszego niż działka 23mm to jakoś dwie lewe ręce......

Pawel
piątek, 28 września 2018, 10:37

Kwestia organizacji managementu - popatrz co robi WB electronics. Z drugie strony pewnie podobnie myslisz o sowich dzieciach, znajomych w Polsce.?SAdzisz ze im nie trzeba dac szansy?

Rafal
czwartek, 27 września 2018, 13:46

@Davien "BUBA jak zwykle nie rozróznia pocisków i zestawów plot wiec wypisuje bzdury w stylu 4 PAC-3 na R-17:)) Jakos w 2003r wynik był 9 PAC-3 na 9 pocisków balistycznych znacznie lepszych od R-17, ale do BUBY to nie dotarło przez 15 lat jak widac:)" A jakie wyniki ma teraz Partiot w Arabii Saudyjskiej, jakos nikt sie zbytnio nimi nie chwali.

skąd się biorą fakenewsy?
czwartek, 27 września 2018, 13:36

@prawieanonim - to może jeszcze napisz takim offsecie mówisz: bo przypomnę, że mowy umowy offsetowe zawierają m.in. nauczenie naszych żołnierzy dowodzenia i kierowania w oparciu o moduł IBCS oraz produkcję i serwisowanie pojazdów. Inne kwiatki to tzw. certyfikowane Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją, które de facto zajmie się konserwacją systemu oraz transfer "technologii rakietowych" polegających na produkcji 30-mm armaty Bushmaster, a także poszerzenie zdolności do serwisowania F-16. To nie jest żaden transfer technologii - to wciskanie wyborcom kitu, że niby coś tam wynegocjowaliśmy. Odpowiedz lepiej na proste pytanie: czy ww. rzeczy plus 208 rakiet i IBCS dla 8 wyrzytni jest wg Ciebie warte tyle co trzy eskadry F-16 albo programi Miecznik i Czapla razem wzięte?

Rozczochrany
czwartek, 27 września 2018, 13:03

Przy okazji ktoś wie co stalo się z tym batalionem syryjskich biedaków z opl. Podobno rosjanie wzieli ich na spytki. Biorąc pod uwagę zamiłowanie rosjan do ludobójstwa nie wiem czy żyją jeszcze. Proszę o poważne odpowiedzi.

Pawel
czwartek, 27 września 2018, 12:58

Przekop tak bo to inwestycja w nasza gospodarrke i daje miejsca pracy nam. 4,5 miliarda wytransferowane za ocean- nigdy. Za te 4,5 miliarda przy odpowiedniej koordynacji projektu- rakiety - Mesko +firma z Gdyni ktora rakiety w kosmos chce wysylac.Ci ludzie maja jaja i za ulamek kwoty masz rakiety. Radwar - dofinansowac B+R w celu produkcji radarow AESA z podowziem Jelcza. Programistow mamy supe. W kwestii inzynierii mechanicznej- sam bym wrocil do Polski ale nie przy minimalnym obciazeniu 44 mojej pensji.

Buba
czwartek, 27 września 2018, 12:02

Chyba nie trzeba pisać,że w ramach dezinformacji (typowej dla reżimów totalitarnych) natychmiast pojawia się w moim przypadku drugi buba. Typowa zagrywka onuc. Wcześniej tak samo było z Davienem. Onuce bez odbioru

prawieanonim
czwartek, 27 września 2018, 11:45

skąd się biorą fakenewsy? - Odpowiedź jest prosta. Sam je rozpowszechniasz. Kilkukrotnie wyszczególniano na D24 czego będzie dotyczył transfer technologii przy zakupie Wisły w pierwszej fazie.

Boczek
czwartek, 27 września 2018, 09:49

rafal, środa, 26 września 2018, 21:35 Zimna wojna skończyła się 30 lat temu. Dzisiejsi generałowie mają po 50 lat i odbierali nauki w USA, F, D, GB - do kiedy ich Macierewicz nie powyrzucał. Warto zauważyć, że czas mija.

skąd się biorą fakenewsy?
czwartek, 27 września 2018, 09:40

Tutaj nie Rosjan a zwykłych anaalfabetów jest pod dostatkiem Zamiast obrażać innych ludzi przeczytajcie tekst ze zrozumieniem i zastanówcie się co kosztuje ponad 3 miliardy dolarów: 208 rakiet, IBCS i pakiety szkoleniowe oraz serwis. Przypomnę też, że 3 mld dol. 18-letni budżet polskiej Marynarki Wojennej liczony po cenach z br. Prawie nikt nie krytykuje samego zakupu, ale płacimy dwa razy tyle co Rumunia i Szwecja, a żadnego transferu technologii nie ma..

Boczek
czwartek, 27 września 2018, 09:09

Miro, środa, 26 września 2018, 20:44 Co z tym offsetem? Offset to kompensacja() i jest za darmo - inaczej to licencja (w naszych warunkach, gdzie offset jest związany z zamówieniem, tylko bezpośredni - ustawa). Czyli np. tu, dostawca przekazuje (bezpłatnie) technologię produkcji któregoś z komponentów - np. pocisków, czy też przestawi swój system tak, aby kraj nabywca mógł dostarczać i tak już produkowane komponenty np. środki transportu radary etc. i zobowiązuje się odebrać ich tyle, że państwo kupujące zarobi na tym tyle ile wynosił procentowy udział offsetu. Np. w przypadku 100 offsetu 4,75 mld . Tyle, że tu nie ma offsetu - jak z resztą z artykułu wynika.

bęcki
czwartek, 27 września 2018, 07:56

@Pawel Bardzo dobre pytanie. Coś mi nie wyszło i komentarz ten miałem umieścić przy artykule o prezydencie, ONZ i Sudanie, na D24, ale pasuje i tu, a i Defence to w końcu obrona. Istota tego czym jest Armia typu obronnego została zdominowana przez negatywny obraz czego skutkiem był najpierw opór, później ucieczka od wojska, a w rezultacie brak chętnych do służby obronnej. Nie bez znaczenia było użycie Armii, przez wątpliwą frakcję we władzach, w rozgrywkach wewnętrznych, a także wręcz odgórne przyzwolenie na falę w wymiarze i metodach wręcz patologicznych, jak i zupełne zaniedbanie szkolenia, uzbrojenia i wyposażenia Armii typu obronnego której rdzeniem były kiedyś wojska WOTK, a nie tzw ekspedycyjne.

Buba
czwartek, 27 września 2018, 07:06

Spodziewałem się więcej . olgino stać was na więcej Dawno tak się nie uśmiałem. Czym więcej trocin i wypocin ze wschodu tym bardziej się utwierdzam w przekonaniu,że Polska podejmuje dobre decyzje. W przyszłym miesiącu zaczynamy przekop Mierzeji Wiślanej ale będzie skowyt. Na koniec::: dziesięciolecie 2008-2018 może być postrzegane jako najgorszy okres w historii gospodarki roSSJi w ostatnich 130 latach:::: Andriej Iłłarionowicz były doradca prezydenta roSSji.

Gts
czwartek, 27 września 2018, 07:02

Pitnu, czy ty madry jestes? Przeciwko bazom USA to jest niewielu, ale przeciwko bazom za taka kwote jest juz znacznie wiecej bo zapowiadany koszt to 8 mld zl Czy ty wiesz co to za suma? Nie stac nas na modernizacje, wiec wynajmujemy sobie najemnikow za pieniadze? Wlasnie o to sie rozchodzi. Ja rozumiem, ze czesc z tych pieniedzy to inwestycje w infrastrukture, ale ponoc MON bije sie o kazdy grosz w modernizacjach i zakupach, przez to wiele przetargow do skutku nie dochodzi a tu bach 8 mld zl... jeszcze niech ktos mi powie ze snie i nie jest to przewidywany roczny koszt utrzymania tej bazy bo wyjdzie ze placimy za obecnosc bylej Blackwater, a nie armie USA... sto raz bardziej wobec tego wolalby zainwestwoac w drugie tyle efow, albo pchnac projekt czolgu z jakims zagranicznym podmiotem, albo najlepiej pojsc w Narew. W tym przypadku chodzi o stosunek cenaefekt, a dlugofalowo to jednak lepszy efekt daje inwestycja w sprzet, a najlpeszy w ogole to wlasnie w sprzet i gospodarke np offsetem. Czy glownie polityczny efekt istnienia bazy amerykanskiej rownowazy wydane pieniadze? Co do patriota, dobrze ze jest postep w realizacji umowy, bo juz patrzec nie mozna na ruine jaka systematycznie staje sie nasza armia. Jeszcze jak sie czyta ze zwiekszamg potencjal armii przywracacajac Su-22 bez uzbrojenia... mozna sie cieszyc ze chociaz jedno idzie do przodu, oby to nie byl incydent z serii quot;You had one job...quot;

Polak
czwartek, 27 września 2018, 07:01

A Rosjanie ujadają już... he he

Patriota
czwartek, 27 września 2018, 06:27

Zastanawiające jest to że ta informacja zbiegła się w czasie z informacją podawaną przez amerykańskie gazety że USA wycofają 4 systemy Patriot z Bliskiego Wschodu które wrócą do kraju na modernizację i już nie powrócą na Bliski Wschód.Czyżby to były te nasze quot;nowequot; Patrioty ???????????????

22
czwartek, 27 września 2018, 00:24

A co się stanie jak ten cudowny system dowodzenia IBCS przestanie działać w wyniku zwykłej awarii, lub sabotażu przeciwnika , albo nasz quot; sojusznikquot; z za oceanu go nam po prostu wyłączy ? . Czy powstanie alternatywny POLSKI system dowodzenia obroną przeciwlotniczą?

Davien
czwartek, 27 września 2018, 00:09

BUBA jak zwykle nie rozróznia pocisków i zestawów plot wiec wypisuje bzdury w stylu 4 PAC-3 na R-17:)) Jakos w 2003r wynik był 9 PAC-3 na 9 pocisków balistycznych znacznie lepszych od R-17, ale do BUBY to nie dotarło przez 15 lat jak widac:)

Davien
czwartek, 27 września 2018, 00:07

Paweł, może juz nie zmyslaj, . Dostajemy fabrycznie nowe baterie ale do ciebie to chyba nie dotarło.

Pawel
środa, 26 września 2018, 22:33

Dzisiaj USa wycofalo 4 baterie z azji srodkowej do modernizacji. Dam se palucha obciac ze to wlasnie te do nas przyjada.I tak sie robi biznes na naiwnych ktorzy nie inwestuja we wlasny przemysl

dobryl
środa, 26 września 2018, 20:07

@Fred - czy Ty umiesz czytać ze zrozumieniem ? Wyraźnie stoi napisane, że te 1,5 mld to tylko za elementy wyrzutni, elementy dowodzenia itp. Rakiety będą zamówione odrębnie

BUBA
środa, 26 września 2018, 19:54

GEN: quot;BUBA: Wiesz chociaż co kupujemy ?quot; - może byś tak przyjacielu rozróżniał Bubę od BUBY. ........................................................................................................................................................................... BUBA wie że kupujemy sprzęt przeciwlotniczy PAC-3 PBD8 z piekielnie drogimi rakietami a nie sprzęt przeciwko Iskanderom. Który ma rozchód rakiet PAC-3 CRI średnio 4 na zmodernizowaną R-17. Wiem też że przy takim rozchodzie to zapas 200 PAC-3MSE w trybie obrony antybalistycznej pozwoli na zestrzelenie około 50 produkowanych przez Iran zmodernizowanych R-17. Na razie taki sprzęt dostarczą nam za 5 lat.

rafal
środa, 26 września 2018, 19:35

Nowoczesne rakiety tylko się zmarnują przy dowództwie z mentalnością czasów zimnej wojny które nie rozumie nowych czasów.

pitbu
środa, 26 września 2018, 19:14

Na dość neutralnych portalach z wiadomościami, wcześniejsze informacje o możliwej stałej obecności Amerykanów w Polsce nie były jakoś hejtowane. Ale jak prezydent Duda spotkał się z prezydentem Trumpem i był to główny temat rozmów, możliwość powstania takich baz stała się dość realna. Nagle po komentarzach okazało się, że na 10 Polaków - 9 jest przeciwko stałym bazom USA w Polsce. (??) Spodziewam się, że teraz na 10 Polaków - 9 będzie przeciwna programowi Wisła a już na pewno temu programowi opartemu o sprzęt z USA.

Łukasz
środa, 26 września 2018, 19:11

@Ktos te 200 przeciwrakiet jest wstanie zniszczyć ze 100 pocisków. Zawsze to 100 głównic mniej.

Miro
środa, 26 września 2018, 18:44

Do Fred. A o offsecie słyszałeś ? Dolicz koszty budowy infrastruktury, szkoleń, transportu, ubezpieczenia, przechowywania. ,,nie obejmuje natomiast pocisków PAC-3 MSE (te dostarczane są przez Lockheed Martin) oraz komponentów systemu IBCS, produkcji Northrop Grumman. My zaplacimy, ale WAM w Moskwie nic do tego.

jestem trollem czy myślę samodzielnie?
środa, 26 września 2018, 18:24

jeśli za to 1.53 mld to pozostała część z 4.75 jest za 208 rakiet, IBCS i szkolenie, bo transferu technologii w tej fazie nie ma - rzeczywiście znakomicie obecny rząd to wynegocjował...

Rada
środa, 26 września 2018, 17:21

@tak tylko......uśmiałem się....dobre....każdego kto a inne zdanie najlepszej wyszydzic wysmiac i wzywać od najgorszych....dobre...takie typowe polskie. Niestety rozczaruje Cię.....nad tym śmiesznym zamówieniem za gigantyczne pieniądze nikt się nie pochyli. Ono jest tak bez znaczenia że szkoda nawet brać te 5pln za wpis. Są ciekawsze rzeczy na świecie niż zamówienie 2 baterii przez jakiś MON w kraiku bez znaczenia.

Fanklub Daviena
środa, 26 września 2018, 17:12

Cały świat się z nas śmieje z powodu ceny jaką płacimy.

nnnn
środa, 26 września 2018, 16:40

do Michał Rekowski masz rację,ale jeżeli jest sie obiektywnym trzeba powiedzieć jak to parę lat wcześniej ówczesna opozycja krzyczała na zakupu MONu(szczególnie na legendarne śmigłowce)-więc co oni też rosyjska propaganda.Druga rzecz odnosnie Patriotów PO wybrało to samo(bodajże bez IBCSa).PIS po wygraniu wyborów że za drogo że oni kupią za połowę tej ceny-(brylował w tym AM) ,no więc ja pytam się gdzie ta magiczna niska cena?(oczywiści nie moża jeszcze tego przesądzić bojest dopiero pierwsza faza ale kalkulując cenę za pierwszy etapi prawdopodobieństwo dceny drugiej fazy to ciężko będzie kupić taniej niż chcieli zapłacić poprzednicy)

Adi
środa, 26 września 2018, 16:23

@Ktos, smiechu warte to jest nie mieć tych 200 rakiet.

GEN
środa, 26 września 2018, 16:01

BUBA: Wiesz chociaż co kupujemy ?

Hunter
środa, 26 września 2018, 15:58

Fred@ a co Ty nie wiesz jak to w handlu jest? 100 marża to normalka :)

Krzychu
środa, 26 września 2018, 13:32

Jest dobrze, bo czas na prawdę naglił.

fiona
środa, 26 września 2018, 13:31

Kiedy druga cześć zamówienia?

Ktos
środa, 26 września 2018, 13:20

Buba, smiechu warte 200 rakiet.

Fred
środa, 26 września 2018, 12:47

niezła marża, zamówienie na 1,5 miliarda, a my zapłacimy 4,75 miliarda

bęcki
środa, 26 września 2018, 11:45

Logika (współczesna) miłowania Pokoju: W celu jego obrony wysyłamy wojsko. Dawnymi czasy w obiegu był taki tekst: quot;Będziemy bronić Pokoju do ostatniego nabojuquot; lub quot;Gaszenie ognia benzynąquot;. Owszem zwykli ludzie potrzebują obrońców ale bynajmniej nie Wojska i to zawodowego. Możemy nawet tych obrońców nazwać Wojskiem tylko dlaczego mają podlegać komuś kto miły jest do dnia wyborów a po wyborach projektuje własne quot;widzimisiequot; na wolę wyborców , zamiast wolę wyborców na decyzje. Głównym problemem braku Pokoju są właśnie zawodowe armie i quot;władcyquot; budujący na quot;przymusie pod groźbą użycia broni (czasem niejawną) swoją pozycję, jednocześnie reglamentujący możliwość samoobrony (przed każdy rodzajem przymusu czy przemocy) przez przymuszanych. Drugi czynnikiem jest zwykła łatwowierność i braki w edukacji które powodują że zwykli ludzie idą za choćby najgłupszym ale żerującym na emocjach, pasożytem samozwańczo deklarującym się przywódcą.

Pawel
środa, 26 września 2018, 15:08

Armia do odstraszania czy tez armia nastawiona na obrone ojczyzny to armia z poboru ktorej sila jest ilosc (m in rezerwy) bo to oni beda sbudowac linie frontu. Obecnie armia zawodowa w wiekszosci jest uwalona politycznie (dowodztwo) a Ci na dole zarabiaja grosze wysylani w celu obrony interesow obcych panstw. Teraz popatrzmy na to z drugiej strony- jak wielce jestesmy niepodlegli obecnie porownujac specyfikacje dzialan obecnej armii i armii ludowej??

Buba
środa, 26 września 2018, 11:07

No i tak trzymać. Za moment zacznie się wściekłe ujadanie onuc.

tak tylko... (Michał Rakowski)
środa, 26 września 2018, 10:31

Oj, będzie krzyk rosyjskiej propagandy: że za drogo, że za mało, że lusterka za duże, że brzydkie, że głodne dzieci w Afryce...

Tweets Defence24