Państwo Islamskie wzywa do zamachów w Arabii Saudyjskiej za negocjacje z Izraelem

19 października 2020, 09:30
Donald_Trump_and_King_Salman_bin_Abdulaziz_Al_Saud_talk_together,_May_2017
Fot. Biały Dom
Reklama

Rzecznik Państwa Islamskiego (IS) Abu Hamza al-Muhadżir wezwał w opublikowanym nagraniu m.in. do zamachów na cele ważne dla gospodarki Arabii Saudyjskiej oraz obiekty rozrywkowe w tym kraju. Ma to związek z rolą monarchii w normalizacji stosunków z Izraelem.

Nagranie audio z przesłaniem IS zostało opublikowane za pośrednictwem kanału organizacji na rosyjskim komunikatorze Telegram. Jest to już kolejne nagranie, którego autorem jest al-Muhadżir, a nie przywódca grupy Abu Ibrahim al-Haszimi, który od objęcia przywództwa w październiku 2019 r. ani razu nie opublikował wiadomości adresowanej do zwolenników grupy.

W nagraniu rzecznik ekstremistów zapewnia, że mimo informacji o niepowodzeniach organizacji Państwo Islamskie nadal trwa i będzie trwało. Wyraża też zadowolenie z wycofywania się wojsk amerykańskich z Afganistanu, Iraku i Syrii, uznając to za sukces "mudżahedinów".

Abu Hamza al-Muhadżir wzywa też członków grupy do przeprowadzania zamachów m.in. w Arabii Saudyjskiej, w związku z jej cichym poparciem dla normalizacji stosunków Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu z Izraelem. Oskarża również władze monarchii o "wciągnięcie kraju w pokój z Żydami". Radzi, by celem ataków były obiekty ważne dla saudyjskiej gospodarki, takie jak ropociągi, a także miejsca pobytu cudzoziemców, takie jak bary czy kluby. Rzecznik IS kieruje podobne wezwania również do dżihadystów w Afryce, zachęca ponadto do atakowania misjonarzy i pracowników humanitarnych.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Andrettoni
poniedziałek, 19 października 2020, 13:21

ISIS to hydra - utniesz głowę, to wyrastają trzy mniejsze.

cvxcvcxbcvbvc
poniedziałek, 19 października 2020, 15:47

Mają głębokie rezerwy, dopiero zniszczyliśmy im 1, 2 rzuty nie więcej.

Michał
poniedziałek, 19 października 2020, 12:43

Wzywają do zamachów w Arabii Saudyjskiej za rozmowy z Izraelem. A czy Izrael leży w kosmosie, że skoro tak go nienawidzą nie mogą zrobić zamachów w samym Izraelu??? Dziwna logika. No chyba że takie groźby pod adresem de facto infrastruktury naftowej Arabii Saudyjskiej to skryta robota samej Arabii Saudyjskiej żeby w warunkach wzrostu zagrożenia doszło do wzrostu światowych cen ropy. Czyli żadnych zniszczeń w krytycznej infrastrukturze naftowej nie będzie, a jedynie atmosfera strachu, która ma wynieść ceny ropy na wyższe poziomy, żeby budżet Arabii Saudyjskiej mógł złapać oddech. Może to obmyślił król Arabii w rozmowie z Putinem.

preis
czwartek, 22 października 2020, 12:19

Izrael jest dobrze strzeżony - a popłuczyny po ISIS nie mają sił i środków, żeby go dosięgnąć. Zresztą infrastruktury saudyjskiej też nie. Więc zgoda - zamachów nie będzie. Saudyjczycy mają natomiast wewnętrzną opozycję w postaci wahabickiego kleru, znaczne obszary biedy, sporą mniejszość szyicką. Ten apel obliczony jest raczej na destabilizację sytuacji wewnętrznej w Arabii Saudyjskiej. Do tego świat odchodzi od węgla, w dalszej kolejności od ropy a w jeszcze dalszej od gazu - dynastia Saudów musi mieć spory ból głowy - gdyby nie parasol ochronny Amerykanów - pewnie dawno by już zostali odsunięci od władzy (ciekawe czy porozumienie AS z Izraelem wystarczy, żeby Amerykanie go dalej trzymali)

Puma
niedziela, 8 listopada 2020, 21:22

Może obiekty są strzeżone, ale nie ludzie

Bursztyn
poniedziałek, 19 października 2020, 11:44

Oni ram dobrze wiedzą Kto bo przecież i h sponsorowali prxsz 10 lat

eee tam
poniedziałek, 19 października 2020, 11:39

Te ruskie i tureckie służby już by sobie dały spokój z tematem ISIS.

Tweets Defence24