Offsetowy zwrot w Wiśle?

6 lutego 2020, 14:15
Patriot_Holandia
Fot. Ministerstwo obrony Holandii
Reklama

Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa podpisanie aneksu do umowy offsetowej, związanej z pozyskaniem zestawów Patriot/IBCS w pierwszej fazie programu  Wisła. Takie rozwiązanie mogłoby przybliżyć finalizację porozumień przemysłowych, związanych z offsetem.

W marcu 2018 roku, tuż przed zawarciem umowy FMS w związku z realizacją pierwszej fazy programu obrony powietrznej Wisła, MON podpisał dwie umowy offsetowe: z Lockheed Martin (o wartości ponad 724 mln złotych) i z Raytheon (o wartości ponad 224 mln złotych). O ile Lockheed Martin zawarł umowy wykonania zobowiązań offsetowych ze spółkami PGZ w marcu 2019 roku, to analogicznych porozumień nie udało się sfinalizować koncernowi Raytheon, a termin ich zawarcia był już wielokrotnie przekładany.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl Wydział Prasowy CO MON poinformował: „Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa możliwość aneksowania umowy offsetowej z firmą Raytheon Company z 23 marca 2018 r. Zakres ewentualnych zmian zostanie określony w drodze negocjacji, w których wezmą udział MON, Polska Grupa Zbrojeniowa i Raytheon. O dalszych krokach będziemy informować w odrębnych komunikatach”.

Na razie nie jest oficjalnie znany zakres ewentualnego aneksu, ani ewentualny harmonogram jego zawarcia. W praktyce jednak MON rozważa aneksowanie umowy po to, aby przełamać trwający od dłuższego czasu impas i doprowadzić do finalizacji porozumień wykonawczych pomiędzy Raytheon a polskim przemysłem.

Podpisanie umów wykonania zobowiązań offsetowych jest niezbędne, aby rozpocząć budowę w polskich spółkach, będących offsetobiorcami, odpowiedniego potencjału zgodnie z wymogami umów offsetowych. Jest to też istotne z punktu widzenia realizacji programu Wisła – zarówno pierwszej fazy, jak i kolejnej. Dla pozycji negocjacyjnej MON zdecydowanie korzystniejsze jest bowiem pełne sfinalizowane porozumień związanych z pierwszym etapem, zanim będą podejmowane konkretne ustalenia dotyczące drugiego etapu. Dlatego resort zakłada, że pierwszy etap musi zostać zamknięty, zanim zostanie uruchomiony kolejny.

Umowa offsetowa zawarta z Raytheon obejmuje 31 zobowiązań, w tym także zdolności, jakie mają być dostarczone przez firmę Northrop Grumman. Te ostatnie miały być związane m.in. z dowodzeniem i kierowaniem walką w oparciu o system IBCS, czy produkcją i serwisowaniem armaty 30 mm Bushmaster II. Oprócz nich umowa obejmowała m.in. zdolności związane z produkcją i serwisowaniem elementów wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych, a także utworzenie centrum administracji i zarządzania produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu Wisła i innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej.

Niezależnie od realizacji umów offsetowych, Raytheon zawarł z polskimi producentami porozumienia biznesowe dotyczące programu Wisła. Jednym z nich jest umowa, na podstawie której w Hucie Stalowa Wola zostanie wyprodukowanych 16 wyrzutni M903 przeznaczonych dla polskich zestawów Wisła. Zakres tego porozumienia jest jednak odmienny od tego, zawartego w umowie offsetowej i dlatego może ono być wdrażane jeszcze przed finalizacją umów wykonania zobowiązań offsetowych. Inne podobne porozumienie z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi dotyczy modułów elektroniki DLTM, będących elementem wyrzutni M903.

Umowa FMS dotycząca pierwszej fazy programu Wisła została podpisana w marcu 2018 roku. Jej wartość to 4,6 mld USD. Oprócz niej zawarto też porozumienia z rządem USA dotyczące szkoleń, czy systemu Link 16. Niektóre elementy – np. pojazdy – są kontraktowane bezpośrednio w polskim przemyśle. Łączna wartość pierwszego etapu programu Wisła to 4,75 mld USD, dwie baterie Patriot/IBCS mają być dostarczone w 2022 roku, przy czym kontrakt obejmuje też wsparcie eksploatacji i pewne elementy całego systemu Wisła, w tym związane z IBCS. Wstępne założenia dla drugiej fazy mówią o pozyskaniu dalszych sześciu baterii, z radarami dookólnymi kierowania ogniem, dodatkową partią pocisków rakietowych (według wcześniejszych informacji rozważano PAC-3 MSE lub SkyCeptor) a także zintegrowanymi z IBCS polskimi radarami wczesnego ostrzegania SPL (pasywny) i P-18PL (aktywny).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 66
Reklama
Analityk inż.MAZUR
czwartek, 13 lutego 2020, 19:56

Kiedyś zmielili na papier toaletowy technologię Wernehra von Braun to 1989 rok, technologia z WSK PZL Rzeszów, to: Lazur 6,5 Macha z wyrzutną -ziemia powietrze, Patriot przy Lazur to zabawka, Patriot też z Polski. Zeus coś jak Feniks tylko zasięg Zeus 120 km i celność znakomita do 5 m, czy Neptun Dancing zasięg 1500 km z tonową głowicą, to 1985 rok. Teraz pracuję jak Izrael nad promieniem tzw. śmierci to od kilkunastu lat. Systemy rakietowe to już lamus, ale w RP to dopiero projekcja przyszłości.

asf
czwartek, 13 lutego 2020, 10:58

A co z Narwią?

Witek
poniedziałek, 10 lutego 2020, 10:08

Wytłumaczcie mi dlaczego, gdy realizowany jest offset, to nie widać żadnych jego skutków dla gospodarki, choć potem okazuje się że wszystko jest zgodne z prawem. natomiast gdy rezygnujemy z offsetu żeby było taniej to i tak jest drogo, choć niektórzy mówią że tanio. Czasami mam wrażenie że żyję w "świecie równoległym" do rzeczywistości.

michalspajder
sobota, 8 lutego 2020, 19:43

Oby to nie byla tylko wymowka dla oppzniania drugiego etapu Wisly.Jesli nie jest,to maja racje,najpierw pierwsze danie,a potem danie glowne.Ale zobaczymy

Troll z Polszy
piątek, 7 lutego 2020, 23:31

Po przeczytaniu tych komentarzy można dostać raka mózgu !!!! mamy kompetencje dokonywać serwisów przedłużania resursów i MLU najnowocześniejszych seaskimerów a "linia" do tego kosztowała 36 mln złotych a geniusze wiesza że nie możemy przyjąć w offsecie technologii spawania kontenerów czy obsługi "zaawansowanej hydrauliki" czy działka MK44. Odpowiedź jest prosta jak LM prowadzi negocjacje z "byłym lobbystą LM/R" obecnie pracownikiem MON to czego się spodziewacie

asf
czwartek, 13 lutego 2020, 11:00

100% racji.

Pawel
środa, 12 lutego 2020, 08:29

No brawo - w koncu ktos napisal o co w tym chodzi. Negocjacje prowadzi lobbysta a sama umow podpisana przy zapewnieniu nowego miejsca pracy dla ministra.Tak jak Kwasniewski pracuje razem z Bidddenem tak teraz bedzie i z Macierewiczem i z Blaszczakiem

Lukko
środa, 12 lutego 2020, 01:16

ZNAMY TEGO PANA H. K.

jonathan
piątek, 7 lutego 2020, 17:56

Zauważyłem ostatnimi czasy dwie dziwne rzeczy:1.ogromnie kosztowne kontrakty idą bez przetargu i zawsze do USA 2.opozycja która zawsze robi raban nawet o byle co tutaj jest przedziwnie cicho.Czyżby to było rozliczenie ustawy 447 tylko robione bez szumu?Podobnie od kilku lat nasza ogromna pomoc do Syrii rzędu miliardów złotych niby wspierająca ludność.Wiadomo jednak że Issrael kierował tam od 2011 pieniądze do partyzantów na południu w formie i pożywienia.Czyżbyśmy go w tym zamienili w ramach 447?I żeby nie było to od razu dopiszę, że nie cierpię ruskich.....

dim (z Grecji)
czwartek, 13 lutego 2020, 08:27

Proszę się nie łudzić. Wy po prostu zapłacicie 447 po kilka razy od nowa. Skoro nie umiecie zrobić porządku z obcymi agentami we własnym państwie, ponosić będziecie tego koszty. - Jak długo ? - Tak długo aż zrozumiecie, że ten porządek zrobiony być musi.

Davien
czwartek, 13 lutego 2020, 19:12

Dim ja bym ci raczej polecił siez astanowic ile was w grecji to będzie kosztowac jak tak bardzo chcesz płacić. Bo Just Act tez was dotyczy:)

de łiczer
poniedziałek, 10 lutego 2020, 09:13

Po wielu latach obserwowania polskiej polityki można odnieść wrażenie, że jest to jeden twór odgrywający jedynie role różnych obozów i opcji politycznych. Co do kontraktów na wojsko, to są to jedynie informacje medialne - prawdziwe negocjacje i ustalenia odbywają się za kulisami. Zastanawiam się, czy w ogóle przedstawiciele polkiego rządu mają wpływ na to co wybierają...

Box123
poniedziałek, 10 lutego 2020, 04:18

Ja zauważyłem inna. Od kiedy stało się jasne że totalna opozycja nie moze obalić jedynego propolskiego rządu w ostatnim czasie, ruszył zmasowany hejt z prawej strony, której wydawać by się mogło powinno być bliżej do pisu niż do platofromy czy SLD. Tymczasem obecnie to głównie liderzy środowisk narodowych atakują rząd, a przy okazji wygadują rzeczy jakby ktoś ich przysłał prosto ze szkolenia z moskwy (co pokazuje swoją drogą, kto u wladzy najbardziej boli Moskwę i Berlin, co też powinno dawać każdemu do myślenia). Nie mówiąc już o głównym przywódcy tego środowiska Korwinie Mikke, który według innego, byłego już lidera konfederacji, miał powiedzieć, że w razie wojny z Rosją, przejdzie on, na jej stronę jeśli ta spełni jego postulaty, oraz raczył obwieścić, że Polska powinna pytać się o zdanie Rosji czy może wejść do NATO albo że zsylki na Syberię to były wakacje, a bzdury które wygadują czołowe postacie związane z tą partią, są zbieżne z tymi które wypisują trolle na tym forum: jak nazywanie USA okupantami czy ciągle wyciąganie kwestii ustawy 447, żeby uderzać w obecny rząd, gdzie po pierwsze w naszym interesie jest to, żeby tego tematu nie wyciągać do póki się nie umocnimy, bo jeśli wyjdzie on teraz to z dużym prawdopodobienstwem dostaniemy po czterech literach, a po drugie w sytuacji w której to wlanie ten rząd jest jedyną realna siła polityczna, która może te roszczenia blokować

Fak sejk
sobota, 8 lutego 2020, 16:05

To powiedz mi teraz, ile twoim zdaniem już poszło kasy na spłatę 447, bo nigdzie się nie mogę dowiedzieć. Ile tego było? 300mld? W takim tempie to ja tego za mojego życia nie spłacę. Jak masz jakieś info, ile z kontraktów FMS wyciekło z portfela amerykańskiej zbrojeniówki na żydowskie konta właścicieli kamienic to proszę o podzielenie się z nami....

Weneda 1977
piątek, 7 lutego 2020, 16:16

Jak widać to wszystko idzie pomyślnie dla Polski w relacjach z USA,tylko mamy problem u siebie, za dużo agentury . Bo nawet jeśli USA chciałoby nam pomóc w technologiach i przekazać je nam to i tak agentura w kraju -wszedzie,przemysł,administracja itd.bardzo nam to utrudni.

czytelnik D24
piątek, 7 lutego 2020, 11:20

Czyżby jednak się okazało że polski przemysł nie jest w stanie wchłonąć offsetu w zakładanej skali? Rezygnacja z offsetu z F-35 pokazuje że może tak być i w przypadku Wisły. Zresztą czego oczekiwać od kraju który wyspecjalizował się w kształceniu specjalistów d/s targetów i kierowników łańcucha dostaw.

Grzegorz
piątek, 7 lutego 2020, 19:26

Raczej RP nie stać na offset przy tak zaawansowanych technologiach jak w F-35...

DeoKon
poniedziałek, 10 lutego 2020, 06:50

zaawansowanych technologiach??? programy takie jak F-35 są realizowane do wielu lat. Przystępuje się do nich dużo wcześniej jeśli chce się uczestniczyć w łańcuchu dostaw. produkcji bądź serwisie. Jak się w nich nie jest. To w ramach obecnych uregulowań prawnych w zakresie offsetu, można dostać instrukcje sprawdzenia płynów w statku powietrznym. Reszta jest rozdana do uczestników programu i lista ta jest zamknięta. Nie wiem co się komu marzy, ale takie są realia. Poza tym nikt nie będzie przekazywał kluczowych technologii do Państwa takiego jak Polska.

czytelnik D24
niedziela, 9 lutego 2020, 17:01

Sugeruję zaznajomić się na Wiki co to znaczy offset.

...
piątek, 7 lutego 2020, 09:36

na kolanach

Si
piątek, 7 lutego 2020, 09:12

Teraz to już tylko prokuratura powinna tym się zająć.

-CB-
piątek, 7 lutego 2020, 06:55

Od początku mówiłem, że to wszystko powinno być ustalone podczas pierwszych negocjacji i umowy podpisywane dwustronnie. My podpisujemy umowę na zakup, a później "negocjujemy" warunki stojąc już pod ścianą. To tak, jakby najpierw podpisać umowę na zakup auta w salonie, a później próbować wynegocjować jakieś zniżki lub bonusy...

K.
sobota, 8 lutego 2020, 16:56

Można się zastanowić nad legalnościa całego postępowania. Był wymagany offset? Był. Nie podpisano wymaganych umów? Nie podpisano . To na jakiej podstawie podpisano umowę i wypłacane są zaliczki przed podpisaniem umów offsetowych?

Romek
czwartek, 6 lutego 2020, 23:21

I zdziwienie ? Serio ? Jak się tylko ogląda TV, a nie czyta i przetwarza wieloźródłowo to tak jest... Wystarczy spojrzeć kto w KPRMie dyrektorem, a wcześniej w MON i Min. Gospodarki. A jeszcze wcześniej lobbując za F-16... teraz już prof. dr hab. - podpowiem Altair i Hubert K.

Pytajnik
czwartek, 6 lutego 2020, 22:33

A kiedy zakup NARWI u Jankesów bez przetargu?

Gnom
piątek, 7 lutego 2020, 09:28

Jak przyjdzie polecenie z Waszyngtonu!!!, nawet gdyby w budżecie nie było pieniędzy.

Davien
sobota, 8 lutego 2020, 00:32

Panie Gnom jakbys nie wiedział to w USA nie produkuje sie systemów w stylu Narwii ale jak widać.... Czyli norma:)

Dudley
poniedziałek, 10 lutego 2020, 14:39

Już tobie Buba odpowiedział, najwyżej zapłacimy za opracowanie takiej wersji "special edition" i będzie kosztował tyle co thaad ;-/

BUBA
sobota, 8 lutego 2020, 10:17

Kupimy inna odmianę Patriota z AIM-120 na prowadnicach. Da się zrobić jak chce klient.

Tylko podpowiem
czwartek, 6 lutego 2020, 23:58

jutro

Marek1
czwartek, 6 lutego 2020, 21:49

Sposób w jaki Raytheon pokazuje MON-owi jak bardzo ma go i umowy z nim zawarte gdzieś to STANDARD pokazujący ogólne relacje RP-USA. NIGDZIE na świecie nie ma przypadków nawet odrobinę zbliżonych do żenującej tragifarsy w postaci "negocjacji" i umowy RP-USA dot. progr. Wisła. Offset rzędu 6% wartości wielomiliardowego kontraktu z którego POŁOWA offsetu do tej pory nie została wykonana stawia polskie MON-y w kategorii mistrza świata frajerstwa lub topowej elity zdrajców stanu. NIKT nie ma pojecia nawet ILE będzie kosztować II etap Wisły, a już MON zwalił na łby podatników kolejny kontrakt na 4,6 mld za F-35. Niestety polityka trzymania głowy w anusie hegemona MUSI kosztować i kosztuje polskich postników KROCIE i tak to bezie trwać niestety ...

Andy
piątek, 7 lutego 2020, 11:25

stosunki PL-USA noszą znamiona sojuszu egzotycznego tzn. takiego że jak utracimy niepodległość to oni tego nawet nie zauważą ... dziwę się naszym przywódcom że bez alternatywnie uzależniają naszą armię od dostaw amerykańskiej broni praktycznie zarzucając rozwój i rozbudowę naszych firm zbrojeniowych (to co i jak jest robione przy takiej skali wydatków to farsa) kupujemy najdrożej -drożej niż inni sojusznicy(takie są fakty) pomimo że udostępniamy im swoje terytorium do rozgrywki z ruskimi ryzykując jego całkowitym zniszczeniem ( nasi politycy albo są niedouczenie albo są ... i zapomnieli jak potraktowali nas w Jałcie itp sprzedali nas Stalinowi jak krowę na targu, a teraz jeszcze 447 którego są protektorem)

sża
piątek, 7 lutego 2020, 08:34

Panie Marku, ma Pan rację jeżeli chodzi o szczegóły tych umów, ale zapomina Pan o tym, że my tak naprawdę nie kupujemy w USA broni, ale próbujemy sobie kupić SOJUSZ i być może w ten sposób spłacamy też tak przy okazji S.447. Bo gdybyśmy chcieli wyposażyć armię w nowoczesny sprzęt w większych ilościach i do tego z korzyścią dla gospodarki narodowej, to byśmy kupowali broń w krajach UE. Bo byłby wtedy i offset i dostęp do najnowszych technologii, kodów i montownie u nas w kraju, a więc i nowe miejsca pracy i to nie przy zbijaniu palet. Wszystko wskazuje na to, że nasze obecne władze liczą na zrobienie z Polski amerykańskiego, "niezatapialnego lotniskowca" w tej części świata [podobnie do Izraela na Bliskim Wschodzie]. Tyle tylko, że takim "lotniskowcem" zapewne nigdy nie zostaniemy, bo jesteśmy zbyt narażeni na nuklearny atak odwetowy, ze strony potencjalnego przeciwnika. A przy tym zainteresowanie USA coraz bardziej przesuwa się w stronę Pacyfiku. Obyśmy na tym nie wyszli jak Zabłocki...

Marek1
niedziela, 9 lutego 2020, 09:54

Możliwe, ale to każe zadać kolejne pytanie - JAKIM trzeba być matołem, by kupując ochronę ze strony najsilniejszego na dzielni dresa-osiłka NIE przewidywać, że owa ochrona zniknie, gdy inny dres zaoferuje "naszemu" coś więcej niż my dajemy ??

Ggg
piątek, 7 lutego 2020, 07:00

Panie Marku, winszuję słownictwa. Choć prawda jest wulgarna to w Pana opisie tej skandalicznej sytuacji panuje klasa.

Marek1
piątek, 7 lutego 2020, 11:00

Panie Ggg, jak domyślam się chodzi o użycie określenia "anus" ;). Otóż zwraca uwagę wszystkim szanownym forumowiczom, że jest to określenie MEDYCZNE, a nie wulgaryzm, czy choćby zwrot z języka potocznego. Pozdrawiam :)

Misio
czwartek, 6 lutego 2020, 21:25

Się okaże że nawet tych opon z Jelcza nie dało się przepchnąć....

Jkk
czwartek, 6 lutego 2020, 20:30

Ktoś może to wyjaśnić? W 2 zdaniach bo czytam i nie rozumiem. Mamy zapłacić większe pieniążki za offset a firma nie chce go dac? Bo co taki mają kaprys?

anakonda
piątek, 7 lutego 2020, 08:41

ale my nie kupujemy słowa offset ale usługi i towary zawierajace sie w tej formule hehe wiec cena może być różna czy tam bardzo różna czy wogóle nawet potrojona lub pomniejszona trzykrotnie zależy co sobie dobierzemy lub z czego zezygnujemy hehe

Bever
czwartek, 6 lutego 2020, 20:05

wszystko wywraca sie o naiwnosci polakow. wiadomo ze amerykanie i nikt inny nie chce sie dzielic technologia na ktora firmy wydaly miliardy. dlatego tak zmiana bedzie dotyczyc rezygnacji przez mon z wielu zdolnosci jakie zawsze sa obiecane przed podpisanim umowy na zakup cudzego sprzetu o ktory po zatwierdzeniu umowy zwykle amerykanie zapominaja. takie jest zycie ale mon i blaszczyk i inni lekcewaza.

asdf
sobota, 8 lutego 2020, 17:22

to nie naiwnosc a brak oslony kontrwywiadowczej

dawo
czwartek, 6 lutego 2020, 18:17

Według krążących po IU plotek, pojawia się kwota drugiej fazy "Wisły" od 3,5 do 4,7 mld PLN. W jej ramach ma zostać dostarczonych 6 pozostałych baterii bez jakichkolwiek pocisków. Do końca bieżącego roku MON chce wybrać typ nowego, niskokosztowego pocisku średniego zasięgu.

Si
piątek, 7 lutego 2020, 10:13

Dawo bzdury piszesz tak jak na forum militarium

Marek1
czwartek, 6 lutego 2020, 21:57

Chyba pomyliła ci się waluta - do końca bowiem roku 2019 Polska zapłaciła na rzecz I etapu pr. Wisła ok 8,5 mld PLN, otrzymując REALNIE za te pieniądz ... NIC. Wg. PMT w 2020 r za ocean popłynie kolejne 3,5-5 mld. PLN, nadal bez jakikolwiek zmian w obronie polskiego nieba. Brednie o "niskokosztowym" efektorze typu SkyCeptor wyrzuciłem do kibla jak usłyszałem w ub. roku od przedstawicieli LM i RTN, że o wiele "lepiej" dla Polski będzie jak podstawową i jedyną rakietą dla Wisły bedzie PAC-3MSE ...

Davien
sobota, 8 lutego 2020, 00:34

Marek, no padłęm ze śmiechu jak sobie wymysliłes że Raytheon, który w Polsce chce stawiac fabrykę SkyCeptorów lobbuje za PAC-3 MSE:))) Ty myslisz w ogóle?:) A pierwsze dwie baterie PAC-3+ maja byc do 2022r:)

Marek1
sobota, 8 lutego 2020, 08:39

Raytheon chce w Polsce stawiać fabrykę ?? ;)))) No to się uśmiałem ;)). Historia jako żywo z cyklu "idzie Jasio koło parkanu a na nim napisane słowo doopa. Jasiu pogłaskał i w palec wlazła mu drzazga". Raytheon póki co nie ma nawet zamiaru wypełnić swych offsetowych zobowiązań wynikających z umowy dot. I etapu Wisły. Twoja naiwna wiara w medialne pierdolety opowiadane kiedyś przez jego lobbystów doprawdy zadziwia ;))). Ps. Mnie NIE interesuje KIEDY na polskiej ziemi zaczną sie pojawiać komponenty 2 baterii Patriot(w starej konfiguracji PDB-8). Interesuje mnie KIEDY będą w operacyjnej gotowości, a to NIE nastąpi najprawdopodobniej przed 2024r.

Davien
niedziela, 9 lutego 2020, 00:36

Marek i jak widac ta drzazga cię załatwiła:)) Raytheon panie Marek chce w Polsce wybudowac fabryke pocisków SkyCeptor produkujaca je od podstaw nie tylko dla Polski ale i dla innych państw. No ale wierz sobie w co chcesz, to twoja sprawa panie Marek ale bajek nie opowiadaj. Co do negocjacji z Raytheonem to się przeciagaja, a wiesz z czyjego powodu? Naszego czy Raytheona i o co własciqwie chodzi. Aha panie Marek, może cos o tych zmysleniach jak to Raytheon niby lobbuje za PAC-3MSE pan powie,a nie wymyśla cos o gotowości bojowej:)

Marek1
niedziela, 9 lutego 2020, 10:02

Trudno nawet na taki bełkot odpowiadać, więc napiszę krótko - NIE istnieje operacyjnie NIC takiego jak SkyCeptor. Żaden z syst. obr. powietrznej na świecie NIE posiada tych efektorów, a sama rakieta jest jak Yeti - każdy o nim słyszał, a nikt nigdy nie widział w realu.

Davien
niedziela, 9 lutego 2020, 12:54

Marek, istotnie na twój bełkot cięzko odpowiadac jak na kazdy hejt i zmyslanie ale cię dobiję: Izrael uzywa pocisków Stunner a SkyCeptor to odmiana stunnera powstała w programie PAAC-4 jako jeden z jego etapów .Wystarczy czy dalej robisz z siebie błazna.

Dudley
poniedziałek, 10 lutego 2020, 14:46

Davien USA nie przekazy nigdy nikomu prócz żydów żadnej istotnej nowoczesnej technologii zbrojeniowej. Jeśli znasz taki przykład to podaj. Udzielały licencji na niektóre systemy uzbrojenia krajom sojuszniczym, tak zaawansowanym technologicznie że i tak były zdolne do ich samodzielnego opracowania.

Davien
czwartek, 13 lutego 2020, 19:18

Dudley, dla twojej wiedzy to akurat np japonii przekazali znacznei więcej niż Izraelowi, to po pierwsze, Po drugie gdzie jest mowa o transferze technologii?? Chdzi o fabryke Raytheona w Polse produkująca pociski plot w której np nasi inzynierowie będa nabywac doswiadczenie w tego typu procesach. A pózniej będa mogli projektowac własne pociski, bedzie tez na mijscu serwis i produkcja. Jakoś w Polsce powstaja juz elementy silnika F-35 a nikt nam tej technologii nei przekazywał, plany i technike owszem.

prawieanonim
poniedziałek, 10 lutego 2020, 15:43

Żeby produkować w Polsce rakiety wcale nie muszą przekazywać wrażliwych technologii. Nikt nie sprzeda technologii na której opracowanie wydał miliardy i dzięki której posiada przewagę (wyjątek tutaj stanowią Brytyjczycy z CAMM ale to i tak na mocy umów międzyrządowych i z udostępnieniem MBDA naszych radarów z PIT Radwaru). Na dzień dzisiejszy obie firmy (Raytheon i LM) gotowe są produkować swoje najlepsze pociski w Polsce i powinniśmy na to przystać.

Dudley
wtorek, 11 lutego 2020, 09:41

To co napisałem to fakt, to co ty napisałeś to s-f,deklaracje nie mające potwierdzenia w rzeczywistości, tak jak te z offsetem.

Davien
czwartek, 13 lutego 2020, 19:18

Dudley jak widze prawda zabolała poteznie ale faktów nei zakrzyczysz zmysleniami:)

-CB-
czwartek, 6 lutego 2020, 20:53

Raczej USD, a nie PLN. No chyba, że zrezygnują ze wszystkiego co obiecywali (łącznie z integracją IBCS) i kupią całkowicie gołe wyrzutnie.

Davien
sobota, 8 lutego 2020, 00:36

Panie CB integracja wszystkich baterii z IBCS juz została zakupiona w fazie pierwszej, radary z LTAMDS sa bazowo zintegrowane z IBCS więć istotnie po co drugi raz maja za to samo płacić:)

Istan
czwartek, 6 lutego 2020, 20:52

Napewno chodzi o PLN czy pomyliłeś się??

Meska
czwartek, 6 lutego 2020, 20:38

Druga faza wisły ma kosztować ok 40 mld złotych. Było już to nieraz mówione.

Huciany
czwartek, 6 lutego 2020, 19:58

Super kontenery gotowe

Zarkis
czwartek, 6 lutego 2020, 19:46

Nawet w dolarach to chyba trochę mało... Radary kosztują szczególnie że mamy w planie dwa radary kierowania ogniem na baterie + nasz PL 18 i SPL...

Davien
sobota, 8 lutego 2020, 00:37

Zarkis to nie my mamy w planach ale taka jest struktura baterii Patriot czyli dwie Firing Unit każda z własnym radarem na baterię.

pamiętający
czwartek, 6 lutego 2020, 18:00

Znowu "mnożnik x20" jak w przypadku offsetu za F-16? Tam też "zdobyliśmy zdolności serwisowe": Wielki Sahib z Biała Dom pozwolił biała murzyna z Polska równo kłaść lakier na F-16".

Leopardzik
czwartek, 6 lutego 2020, 17:45

Chyba jej nie bedzie Caly ten offset

TTT
czwartek, 6 lutego 2020, 17:06

wydział prasowy - czyli nikt - żenujący jest brak odważnego człowieka, który byłby rzecznikiem MON

tut
czwartek, 6 lutego 2020, 16:21

Może nie wpłacić kolejnej raty?

w
czwartek, 6 lutego 2020, 16:17

offset-giecie i spawanie blach. Zadnego transferu technologii-ta opracujcie sobie sami, zreszta gdzie ja transferowac jak wszystko poza chlewniami sprzedane

Tweets Defence24